kdelibs4 - en to mk translation catalogue (108 entries)

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
mk[0]: Кратенката „%2“ е двосмислена за следната кратенка.
    Дали сакате да доделите празна кратенка за ова дејство?
    %3
mk[1]: Кратенката „%2“ е двосмислена за следните кратенки.
    Дали сакате да доделите празна кратенка за овие дејства?
    %3
mk[2]: Кратенката „%2“ е двосмислена за следните кратенки.
    Дали сакате да доделите празна кратенка за овие дејства?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
mk[0]: Конфликт на кратенки
mk[1]: Конфликти на кратенки
mk[2]: Конфликти на кратенки

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
mk[0]: Кратенката „%2“ е во конфликт со следната комбинација на тастери:
mk[1]: Кратенката „%2“ е во конфликт со следните комбинации на тастери:
mk[2]: Кратенката „%2“ е во конфликт со следните комбинации на тастери:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
mk[0]: Конфликт со регистрирана глобална кратенка
mk[1]: Конфликт со регистрирани глобални кратенки
mk[2]: Конфликт со регистрирани глобални кратенки

en: &Bookmarks
mk: О&бележувачи

en: &Edit
mk: &Уредување

en: &File
mk: &Датотека

en: &Game
mk: &Игра

en: &Go
mk: &Оди

en: &Help
mk: По&мош

en: &Settings
mk: По&ставувања

en: &Toolbar:
mk: &Алатки:

en: &Tools
mk: &Алатки

en: &View
mk: П&риказ

en: --- separator ---
mk: --- разделувач ---

en: <Merge %1>
mk: <Спои %1>

en: <Merge>
mk: <Спои>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
mk: <h2>Забрзувачи се додадени (само за ваша информација)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
mk: <h2>Забрзувачи се променети</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
mk: <h2>Забрзувачи се отстранети</h2>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
mk: <p>Го избравте степенот <b>Критичен</b>. Забележете дека овој степен е само за бубачки кои</p><ul><li>предизвикуваат да падне некој друг софтвер на системот (или целиот систем)</li><li>предизвикуваат сериозна загуба на податоци</li><li>претставуваат сигурносна дупка на системот кај што се наоѓа односниот пакет</li></ul>
    <p>Дали бубачката што ја пријавувате предизвикува некоја од горните штети? Ако не, изберете понизок степен. Ви благодариме.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
mk: <p>Го избравте степенот <b>Сериозен</b>. Забележете дека овој степен е наменет за бубачки што</p><ul><li>го прават односниот пакет целосно или делумно неупотреблив</li><li>предизвикуваат губење на податоците</li><li>претставуваат сигурносна дупка што овозможува пристап до сметките на корисниците што го користеле односниот пакет</li></ul>
    <p>Дали бубачката што ја пријавувате предизвикува некоја од овие видови штети? Ако не, изберете понизок степен. Ви благодариме.</p>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
mk: <qt>Комбинацијата на копчиња „%1“ е веќе поврзана со акцијата <b>„%2“</b>.<br>Одберете друга комбинација.</qt>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
mk: Стандардна

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
mk: Оневозможи автоматска проверка

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
mk: &Премести

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
mk: Дијагноза на забрзувачи на Dr. Klash

en: A scheme with this name already exists.
mk: Веќе постои шема со ова име.

en: A&vailable actions:
mk: &Достапни дејства:

en: About %1
mk: За %1

en: Action
mk: Дејство

en: Action Name
mk: Име на дејство

en: ActionList: %1
mk: Листа на акции: %1

en: Add to Toolbar
mk: Додај во алатник

en: Alternate
mk: Алтернативно

en: Alternate:
mk: Алтернативно:

en: Application Language Changed
mk: Јазикот на апликацијата е изменет

en: Application:
mk: Апликација:

en: Bug report sent, thank you for your input.
mk: Извештајот за бубачки е пратен; благодариме за вашиот одѕив.

en: Change Icon
mk: Измена на икона

en: Close and discard
    edited message?
mk: Затворање и отфрлање
    на впишаната порака?

en: Curr&ent actions:
mk: &Сегашни дејства:

en: Current scheme:
mk: Тековна шема:

en: Description
mk: Опис

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
mk: Дали навистина сакате да ја избришете шемата %1?
    Забележете дека ова нема да ги отстрани системските шеми за кратенки.

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
mk: Дали навистина сакате да ги ресетирате сите алатници на апликацијата на нивните стандардни вредности? Промените ќе бидат применети веднаш.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
mk: До:

[ctx: Email sender address]
en: From:
mk: Од:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
mk: Внесете го текстот (ако е можно на англиски) што би сакале да го пратите во извештајот за бубачки.
    Ако притиснете „Испрати“, ќе биде пратена е-пошта до одржувачот на програмот.

en: Fallback language:
mk: Стандарден јазик:

en: Filter
mk: Филтер

en: Global
mk: Глобална

en: Global Alternate
mk: Глобално алтернативно

en: Global:
mk: Глобална:

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
mk: Тука е прикажана листа на дефиниции на копчиња, т.е. поврзувања помеѓу акциите (пр. „Копирај“) покажани во левата колона и копчињата или нивни комбинации (пр. Ctrl+V) покажани во десната колона.

en: Huge (%1x%2)
mk: Огромна (%1x%2)

en: Icon Size
mk: Големина на икони

en: Large (%1x%2)
mk: Голема (%1x%2)

en: License: %1
mk: Лиценца: %1

en: Lock Toolbar Positions
mk: Заклучи позиции на алатници

en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

en: Main:
mk: Главен:

en: Medium (%1x%2)
mk: Средна (%1x%2)

en: Mouse Button Gesture
mk: Гестикулација со копче од глушец

en: Mouse Shape Gesture
mk: Гестикулација со движење од глушец

en: Name for new scheme:
mk: Име за новата шема:

en: New Scheme
mk: Нова шема

[ctx: No shortcut defined]
en: None
mk: Нема

en: No text
mk: Нема текст

en: OS:
mk: ОС:

en: Please choose the language which should be used for this application:
mk: Изберете кој јазик ќе се користи за оваа апликација:

en: Primary language:
mk: Примарен јазик:

en: Redo
mk: Повтори

en: Reserved Shortcut
mk: Резервирана кратенка

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset Toolbars
mk: Ресетирање алатници

en: S&ubject:
mk: &Тема:

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
mk: Пребарајте интерактивно за имиња на кратенки (пр. Копирај) или комбинација од тастери (пр. Ctrl+C), пишувајќи ги тука.

en: Shortcut
mk: Кратенка

en: Shortcut '%1' for action '%2'
mk: Кратенка „%1“ за дејство „%2“

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
mk: Кратенка „%1“ во апликација %2 за дејство %3

en: Shortcuts
mk: Кратенки

en: Small (%1x%2)
mk: Мала (%1x%2)

en: Submit Bug Report
mk: Испрати извештај за бубачки

en: Text Position
mk: Позиција на текст

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
mk: Комбинацијата на копчиња „%1“ исто така се користи за стандардното дејство “%2“ што го користат некои апликации.
    Дали навистина сакате да ја користите и како глобална кратенка?

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
mk: Копчето F12 е резервирано на „Windows“, па не може да се користи како глобална кратенка.
    Молам изберете друга.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
mk: Апликацијата за која сакате да поднесете извештај за бубачка - ако не сте сигурни, користете ја опцијата Извести за бубачка од менито на самата апликација

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
mk: Тековната шема на кратенки е изменета. Дали сакате да ја зачувате пред да се префрлите на новата?

en: The email address this bug report is sent to.
mk: Е-поштата на која се праќа овој извештај за бубачки.

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
mk: Секвенцата на тастери „%1“ е двозначна. Користете „Конфигурирај кратенки“
    од менито „Поставувања“ за да го решите проблемот.
    Нема да биде активирано ниедно дејство.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
mk: Тастерот што го притиснавте не е поддржан од Qt.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
mk: Јазикот за оваа апликација беше изменет. Измената ќе се активира на наредното стартување на апликацијата.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
mk: Верзијата на апликацијата - проверете дали има понова верзија од вашата, пред да пратите извештај за бубачки

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
mk: Овој елемент ќе се замени со сите елементи на вгнездената компонента.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
mk: Ова е динамичка листа од дејства. Може да ја преместите, но ако ја отстраните нема да може да ја додадете повторно.

en: Toolbars Shown
mk: Алатниците се прикажани

en: Undo
mk: Врати

en: Version:
mk: Верзија:

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
mk: Внес

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
mk: Треба да наведете тема и опис претходно за да може да биде испратен извештајот.

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
mk: Вашата е-пошта. Ако е неточна, упоребете го копчето „Конфигурирај е-пошта“ за да ја измените

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
mk: Кратенки за %1

en: no version set (programmer error)
mk: не е ставена верзија (грешка на програмерот)

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
mk: Долу

[ctx: toolbar position string]
en: Left
mk: Лево

[ctx: toolbar position string]
en: Right
mk: Десно

[ctx: toolbar position string]
en: Top
mk: Горе
