libk3b - en to ro translation catalogue (725 entries)

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
ro[0]:  - %1 copie
ro[1]:  - %1 copii
ro[2]:  - %1 de copii

en:  - %1 copy |  - %1 copies
ro[0]: - copia %1
ro[1]: - %1 copii
ro[2]: - %1 de copii

en:  and %1 session |  and %1 sessions
ro[0]:  și %1 sesiune
ro[1]:  și %1 sesiuni
ro[2]:  și %1 de sesiuni

en:  – One copy |  – %1 copies
ro[0]:  – o copie
ro[1]:  – %1 copii
ro[2]:  – %1 de copii

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
ro: %1 nu a reușit să rezerve segmentul de memorie partajată de mărimea cerută.

en: %1 crashed.
ro: %1 a eșuat.

en: %1 did not exit cleanly.
ro: Programul %1 nu s-a terminat corect.

en: %1 executable could not be found.
ro: Executabilul %1 nu poate fi găsit.

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
ro: Executabilul %1 este prea vechi: este nevoie de versiunea %2 sau mai nouă.

en: %1 has no permission to open the device.
ro: %1 nu are permisiunea de a deschide dispozitivul.

[ctx: %1 is type of medium (e.g. DVD)]
en: rewritable %1
ro: %1 reinscriptibil

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
ro: Suportul %1 nu susține simularea scrierii. Doriți să continuați? Suportul va fi scris cu adevărat.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
ro: %1 a returnat un cod de eroare necunoscut (cod %2).

en: %1 returned error: %2
ro: %1 a dat eroarea: %2

en: %1 version %2 is too old.
ro: Versiunea %2 a %1 este prea veche.

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
ro[0]: %2 în %1 pistă
ro[1]: %2 în %1 piste
ro[2]: %2 în %1 de piste

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
ro[0]: 1 pistă (%2 minute)
ro[1]: %1 piste (%2 minute)
ro[2]: %1 de piste (%2 minute)

en: 'Force unsafe operations' enabled.
ro: Activarea forțării operațiilor nesigure.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
ro: (Descriere luată de la un articol publicat pe Wikipedia)

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
ro: ... și dacă răspunsurile la cele mai frecvente întrebări puse (FAQ) nu vă ajută ...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
ro: ...și eroarea apare și dacă folosiți suport media de calitate foarte bună...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
ro: ...sau prin reducerea dimensiunii memoriei tampon folosită de program în configurările avansate ale K3b.

en: ...please include the debugging output in your problem report.
ro: ... includeți informațiile de depanare în raportul referitor la problema voastră.

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
ro[0]: 1 MPEG (%2)
ro[1]: %1 MPEG-uri (%2)
ro[2]: %1 de MPEG-uri (%2)

en: 1 bit/s | %1 bits/s
ro[0]: 1 bit/s
ro[1]: %1 biți/s
ro[2]: %1 de biți/s

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
ro: <em>%1</em> redenumit în <em>%2</em>

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată K3b va ajusta volumul tuturor pistelor la același nivel. Acest lucru este folositor când sunt create mixaje în care nivele volumului sonor diferă de la album la album ceea ce face ca volumul să difere mult de la melodie la melodie.<p><b>Atenție, K3b nu poate ajusta nivelul sonor când scrierea se face 'din zbor'.

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată K3b nu va închide mediul CD, și astfel va fi scris un cuprins temporar.</p> <p>Aceasta va permite adăugarea de noi sesiuni de scriere pe CD mai târziu.</p>

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată K3b va efectua pașii de scriere cu laserul oprit.<p>Aceasta este folositoare, de exemplu, pentru a testa o viteză mai mare de scriere sau dacă sistemul vostru este capabil de scrierea „din zbor”.<p><b>Atenție:</b> DVD+R(W) nu permite simularea scrierii.

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată și K3b nu poate citi un sector audio de pe CD-ul sursă atunci îl va înlocui cu zerouri pe copia care va rezulta. <p>Din moment ce unitățile de CD sunt capabile să interpoleze micile erori de citire nu este nici o problemă de a lăsa K3b să ignore sectoarele ilizibile.

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, K3b activează <em>Burnfree</em> (sau <em>Just Link</em>). Aceasta este o funcție a inscriptorului de CD care evită problemele legate de golirea memoriei tampon. <p>Fără <em>burnfree</em>, dacă inscriptorul nu mai poate obține date atunci vor apărea probleme legate de golirea memoriei tampon, deoarece unitatea are nevoie de flux continuu de date pentru scrierea CD-ului. <p>Cu <em>burnfree</em> unitatea poate <em>marca</em> poziția curentă a razei laser și poate reveni la ea în momentul când memoria tampon este umplută din nou cu date; dar, deoarece acest lucru implică apariția de mici spații fără date pe CD, <b> întotdeauna este intens recomandată alegerea unei viteze de scriere corespunzătoare pentru a evita folosirea caracteristicii „burnfree”, cu precădere la CD audio</b> (în cel mai rău caz s-ar putea auzi acest gol).<p>Funcția <em>Burnfree</em> a fost inițial cunoscută sub denumirea de <em>Burnproof</em>, dar a fost redenumită în momentul în care a fost integrată în standardul MMC.

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată. K3b va crea o imagine înainte de a scrie fișierele pe mediul CD/DVD. Altfel datele vor fi scrise <em>din zbor</em>, fără a mai crea nici o imagine intermediară. <p><b>Atenție:</b> Deși scrierea 'din zbor' ar trebui să meargă pe cele mai multe sisteme, asigurați-vă că datele sunt trimise unității de scriere suficient de rapid.

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, K3b nu va crea imaginea la început ci va scrie fișierele direct pe mediul CD/DVD. <p><b>Atenție:</b>Deși acest lucru ar trebui să meargă pe cele mai multe sisteme, asigurați-vă că datele sunt trimise unității de scriere suficient de rapid.

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, K3b doar va crea o imagine și nu va scrie nimic pe CD/DVD. <p>Imaginea va putea fi scrisă mai tîrziu pe un mediu CD/DVD cu un program de scriere a acestora (aici incluzînd desigur și K3b).

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, K3b va elimina orice imagine creată după ce scrierea va fi terminată. <p>Debifați această opțiune dacă doriți păstrarea imaginii.

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, K3b va scrie CD-ul în regimul „disc-cu-disc” (DAO) în loc de regimul „pistă-cu-pistă” (TAO).<p>Este întotdeauna recomandată folosirea DAO unde se poate.<p><b>Atenție:</b> Doar spațiul cu lungimea diferită de 2 secunde între piste  este permis în modul DAO.

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
ro: <p>Dacă această opțiune este bifată, după scrierea cu succes a discului K3b va compara datele originale cu datele scrise pentru a verifica dacă au fost corect scrise.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
ro: <p>Se recomandă să încercați mai întâi simularea.

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
ro: <p>Setați modul de corecție pentru extragerea digitală a pistelor audio.<ul><li>0:Fără verificare, datele sunt copiate direct de pe disc. <li>1: Efectuează o citire suprapusă pentru a evita vibrațiile.</li><li>2: La fel cu pct. 1 dar cu verificări suplimentare a datelor audio citite.</li><li>3: La fel cu pct. 2 dar cu detecție suplimentară a zgârieturilor și reparare.</li></ul><p><p>Viteza de extragere se reduce de la pct. 0 la 3.

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
ro: Un fișier cu același nume există deja. Introduceți un nume nou:

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
ro: O imagine de demarare pentru discul dur trebuie să conțină o singură partiție.

en: A write error occurred.
ro: A apărut o eroare de scriere.

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
ro: AC3, cunoscut mai bine ca și Dolby Digital este standardizat ca și ATSC A/52. El conține până la 6 canale de sunet.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
ro: pts aparținând APS pare a fi în dezordine (pts curent %1, ultimul pts văzut %2)

en: Adjust the volume levels of all tracks
ro: Ajustarea nivelului sonor al tuturor pistelor.

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
ro: Ajustarea nivelului sonor pentru pista %1 din %2

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
ro: După 10-20 de reformatări suportul poate deveni inutilizabil.

en: An unknown error occurred.
ro: A apărut o eroare necunoscută.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
ro: Un număr necunoscut de octeți rămași în flux vor fi ignorați.

en: Analysing %1
ro: Analizare %1

en: Analysing Chapter %1 of %2
ro: Analizarea capitolului %1 al %2

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
ro: Analizarea titlului %1 al Video DVD %2.

en: Analysing the audio file
ro: Analizare fișier audio

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
ro: Analizarea fișierului audio a eșuat. Posibil fișier corupt?

en: Analyzing medium...
ro: Analizarea suportului...

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
ro: O altă aplicație blochează unitatea (cel mai probabil automontarea).

en: Appendable %1 medium
ro: Mediu %1 multisesiune

en: Appendable Data %1
ro: Date completabile %1

en: Appending session to %1.
ro: Se adaugă sesiunea la %1.

en: Appending session to CD
ro: Se adaugă sesiunea la disc

en: Appending session to DVD+R.
ro: Se adaugă sesiunea la DVD+R.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
ro: Se adaugă sesiunea la Double Layer DVD+R.

en: Appending session to rewritable CD.
ro: Se adaugă sesiunea la discul reinscriptibil.

en: Audio CD
ro: CD audio

en: Audio images successfully created.
ro: Imaginea audio a fost creată cu succes.

en: Auto
ro: Automat

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
ro: Viteza medie generală de scriere: %1 KB/s (%2x)

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
ro: Pachet defectuos la pachetul #%1 (marginea octeților fluxului %2)

en: Blanking
ro: Ștergere

en: Blanking successfully completed
ro: Ștergere încheiată cu succes

en: Booktype successfully changed
ro: Tipul Booktype al discului a fost schimbat cu succes

en: Boot catalog
ro: Catalog de demarare

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
ro[0]: Memoria tampon a fost fără date o singură dată.
ro[1]: Memoria tampon a fost fără date de %1 ori.
ro[2]: Memoria tampon a fost fără date de %1 de ori.

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
ro[0]: Burnfree a fost utilizat o dată.
ro[1]: Burnfree a fost utilizat de %1 ori.
ro[2]: Burnfree a fost utilizat de %1 de ori.

en: Burning Clone Image
ro: Ardere imagine-clonă

en: CD Track
ro: Pistă CD

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
ro: Inscriptorul CD %1 (%2) nu suportă clonarea.

en: CDDB Lookup
ro: Căutare CDDB

en: Cache the data to be written on the harddisk
ro: Pregătirea datelor de a fi scrise pe harddisk

en: Cancel and go back
ro: Renunțare și întoarcere

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
ro: Nu poate fi schimbat tipul booktype la un disc DVD+R care nu e gol.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
ro: Nu pot fi copiate DVD-uri criptate.

en: Cannot read source disk.
ro: Nu poate fi citit discul sursă.

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
ro: Nu poate fi scris mediul %1 folosind %2. Întoarcere la aplicația implicită.

en: Capacity of the medium in %1 is smaller than required.
ro: Capacitatea suportului din %1 este mai mică decît se cere.

en: Capacity: %1
ro: Capacitate: %1

en: Caption for children
ro: Legendă pentru copii

en: Caption with bigger size characters
ro: Legendă cu mărime mai mare a caracterelor

en: Caption with normal size characters
ro: Legendă cu mărime normală a caracterelor

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
ro: Programul cdrdao %1 nu suportă dezactivarea 'burnfree'.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
ro: Programul cdrdao %1 nu suportă 'overburning'.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
ro: Unitatea de scriere %1 nu suportă scrierea de CD-Text.

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
ro: Unitatea de scriere %1 nu are funcția de protecție a scrierii la golirea memoriei tampon.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
ro: Programul cdrecord nu suportă scrierea mediului %1.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
ro: Programul 'cdrecord' cu versiunea %1 nu suportă clonarea.

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
ro: Programul cdrecord, versiunea %1, nu suportă scrierea Blu-ray.

en: Changing Booktype
ro: Schimbarea tipului Booktype al discului.

en: Changing DVD Booktype
ro: Schimbarea tipului DVD Booktype

en: Checking Source Medium
ro: Verificare suport sursă

en: Checking medium
ro: Verificare suport

en: Checking source medium
ro: Verificare suport sursă

en: Cloning CD
ro: Clonare CD

en: Closed caption for children
ro: Legendă opțională pentru copii

en: Closed caption with bigger size characters
ro: Legendă închisă cu mărime mai mare a caracterelor

en: Closed caption with normal size characters
ro: Legendă închisă cu mărime normală a caracterelor

en: Closing Disk
ro: Închidere disc

en: Closing Session
ro: Închidere sesiune

en: Closing Session...
ro: Se închide sesiunea...

en: Closing Track
ro: Închidere pistă

en: Compare original with written data
ro: Compară datele originale cu datele scrise

en: Complete %1 medium
ro: Mediu %1 complet

en: Complete Data %1
ro: Date complete %1

en: Computing level for track %1 of %2
ro: Calcularea nivelului sonor pentru pista %1 din %2

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
ro: Luați în considerare activarea opțiunii 'actualizarea marginilor scanării', dacă deja nu e activată.

en: Copying
ro: Copiere

en: Copying Audio CD.
ro: Copiere CD audio.

en: Copying CD
ro: Copiere CD

en: Copying CD On-The-Fly
ro: Copiere CD 'din zbor'

en: Copying DVD or BD
ro: Se copiază DVD sau BD

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
ro: Se copiază DVD sau BD „din zbor”

en: Copying Data CD.
ro: Copiere CD de date.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
ro: Copiere de CD audio îmbunătățit (CD-Extra).

en: Copying Multisession Data CD.
ro: Copiere CD de date cu mai multe sesiuni de lucru.

en: Copying successfully completed
ro: Copiere încheiată cu succes

en: Corrected error in sector %1
ro: Eroare corectată în sectorul %1

en: Could not backup tocfile.
ro: Nu poate fi făcută copia de rezervă pentru fișierul TOC.

en: Could not delete file %1.
ro: Nu poate fi șters fișierul %1.

en: Could not determine next writable address.
ro: Nu poate fi determinată următoarea adresă de scriere.

en: Could not determine size of resulting image file.
ro: Nu poate fi determinată mărimea fișierului imagine rezultat.

en: Could not find %1 executable.
ro: Executabilul %1 nu poate fi găsit.

en: Could not find a valid eMovix installation.
ro: Imposibil de găsit o instalare validă eMovix.

en: Could not find file %1
ro: Nu poate fi găsit fișierul %1

en: Could not find file %1. Skipping...
ro: Nu poate fi găsit fișierul %1. Va fi ignorat...

en: Could not find image %1
ro: Nu poate fi găsită imaginea de disc %1

en: Could not find normalize executable.
ro: Imposibil de găsit programul pentru ajustarea volumului sonor.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
ro: Nu poate fi găsit programul readcd cu suport pentru clonare CD.

en: Could not find the following files:
ro: Nu pot fi găsite următoarele fișiere:

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
ro: Imposibil de urmărit legătura %1 la fișierul inexistent %2. Va fi ignorată...

en: Could not load libcdparanoia.
ro: Nu s-a putut încărca libcdparanoia.

en: Could not open %1 for writing
ro: Nu poate fi deschis %1 pentru scriere.

en: Could not open device %1
ro: Nu poate fi deschis dispozitivul %1

en: Could not open file %1
ro: Nu poate fi deschis fișierul %1

en: Could not open file %1.
ro: Nu poate fi deschis fișierul %1.

en: Could not read file %1. Skipping...
ro: Nu poate fi citit fișierul %1. Va fi ignorat...

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
ro: Nu se poate redenumi subtitrarea. Fișierul cu numele cerut %1 există deja.

en: Could not retrieve multisession information from disk.
ro: Imposibil de obținut informațiile multisesiunii discului.

en: Could not start %1
ro: Nu s-a putut porni %1

en: Could not start %1.
ro: Nu s-a putut porni %1.

en: Could not start normalize.
ro: Nu poate fi pornită normalizarea.

en: Could not start readcd.
ro: Nu poate fi pornit readcd.

en: Could not unlock drive.
ro: Unitatea nu poate fi deblocată.

en: Could not write correct XML file.
ro: Nu poate fi scris fișierul XML corect.

en: Could not write temporary file
ro: Fișierul temporar nu poate fi scris

en: Create image
ro: Creează imagine

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
ro[0]: Crearea unei copii clonă.
ro[1]: Crearea a %1 copii clonă.
ro[2]: Crearea a %1 de copii clonă.

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
ro[0]: Crearea unei copii
ro[1]: Crearea a %1 copii
ro[2]: Crearea a %1 de copii

en: Creating CD Image
ro: Crearea imaginii de CD

en: Creating Clone Image
ro: Creare imagine-clonă

en: Creating Data Image File
ro: Crearea fișierului imaginii

en: Creating ISO image file
ro: Crearea fișierului imaginii ISO

en: Creating ISO image in %1
ro: Crearea fișierului imaginii ISO în %1

en: Creating Image
ro: Creare imagine

en: Creating Image for track %1
ro: Crearea imaginii pentru pista %1

en: Creating Video DVD Image File
ro: Creare fișier imagine DVD video.

en: Creating audio image files
ro: Crearea fișierelor imaginii audio

en: Creating audio image files in %1
ro: Crearea fișierelor imaginii audio în %1

en: Creating image
ro: Creare imagine

en: Creating image file
ro: Crearea fișierului imagine

en: Creating image file in %1
ro: Crearea fișierului imagine în %1

en: Creating image files
ro: Crearea fișierelor imaginii

en: Creating image files in %1
ro: Creare fișiere imagine în %1

en: Cue sheet not accepted.
ro: Informațiile despre piste (CUE) nu au fost acceptate.

en: Cue/Bin files successfully created.
ro: Fișierele în format cue/bin au fost create cu succes.

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
ro: Trunchierea volumului descriptor în arborele Joliet

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
ro: Regimul de scriere DAO (disc-cu-disc) nu este posibil cu acest inscriptor

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
ro: Pistele DVD și Blu-ray pot fi scrise numai în Regimul 1.

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
ro: Suportul DVD+R(W) nu susține simularea scrierii. Doriți să continuați? Suportul va fi scris cu adevărat.

en: Data did not fit on disk.
ro: Datele nu încap pe disc.

en: Data does not fit on disk.
ro: Datele nu încap pe disc.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
ro: Decodificarea pistei audio %1 din %2%3

en: Determining maximum writing speed
ro: Determinarea vitezei maxime de scriere

en: Device Selection
ro: Selecție dispozitiv

en: Device not ready, waiting.
ro: Unitatea nu este pregătită, așteptare.

en: Director's comments 1
ro: Comentarii 1

en: Director's comments 2
ro: Comentarii 2

en: Director's comments for children
ro: Comentarii pentru copii

en: Director's comments with bigger size characters
ro: Comentarii cu mărime mai mare a caracterelor

en: Director's comments with normal size characters
ro: Comentarii cu mărime normală a caracterelor

en: Disable Joliet extensions
ro: Dezactivează extensii Joliet

en: Disabled Burnfree
ro: Funcția „burnfree” dezactivată

en: Disabling on-the-fly writing.
ro: Dezactivarea scrierii 'din zbor'.

en: Discard symbolic links to folders
ro: Ignoră legăturile simbolice la dosare

en: Disk at once
ro: Disc cu disc

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
ro: Nu vă îngrijorați dacă indicatorul de progres se oprește înainte de 100%.

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
ro: Nu închideți discul pentru a permite adăugarea ulterioară de noi sesiuni

en: Do not force VCD
ro: Nu forțați formatul VCD

en: Do you want to overwrite %1?
ro: Vreți să suprascrieți %1?

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
ro: Din cauza unei probleme la programul cdrdao, fișierul toc/cue %1 a fost șters. K3b nu îl poate reface din copia de rezervă %2.

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
ro: Din cauza unei probleme în mkisofs <= 1.15a40, K3b nu poate accepta nume de fișiere care conțin mai mult de un caracter '\'

en: Ejecting DVD...
ro: Scoatere DVD...

en: Ejecting Medium
ro: Scoatere suport

en: Ejecting medium...
ro: Scoatere disc ...

en: El Torito Boot image
ro: Imagine de demarare El Torito

en: El Torito boot catalog file
ro: Fișier-catalog de demarare El Torito

en: Empty
ro: Gol

en: Empty %1 medium
ro: Mediul %1 este gol

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
ro: Activează „Burnfree” (sau „Just Link”) pentru a evita problemele legate de golirea memoriei tampon

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
ro: Activarea 'overburning' în configurările K3b avansate pentru a scrie în orice mod.

en: Enabled Burnfree
ro: Funcția „burnfree” activată

en: Enabling UDF extension.
ro: Activarea extensiei UDF.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
ro: A fost întîlnită o denumire de fișier codată incorect „%1”

en: Engaging DAO
ro: Pornire DAO

en: Enter New Filename
ro: Introduceți noua denumire a fișierului

en: Erasing CD-RW
ro: Ștergere CD-RW

en: Erasing successfully completed
ro: Ștergere încheiată cu succes

en: Error while creating ISO image
ro: Eroare în timpul creării imaginii  ISO

en: Error while creating ISO image.
ro: Eroare în timpul creării imaginii ISO.

en: Error while decoding audio tracks.
ro: Eroare în timpul decodării pistelor audio.

en: Error while decoding track %1.
ro: Eroare în timpul decodării pistei %1.

en: Error while initializing audio ripping.
ro: Eroare în timpul inițializării extragerii audio.

en: Error while normalizing tracks.
ro: Eroare în timpul ajustării volumului sonor al pistelor.

en: Error while reading disk.
ro: Eroare la citirea discului.

en: Error while reading from file %1
ro: Eroare în timpul citirii fișierului %1

en: Error while reading sector %1.
ro: Eroare în timpul citirii sectorului %1.

en: Error while reading session %1.
ro: Au fost găsite erori în timpul citirii sesiunii %1.

en: Executing Power calibration
ro: Calibrarea puterii laserului

en: Execution of %1 failed.
ro: Executarea lui %1 a eșuat.

en: Extended
ro: Extins

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
ro: FFmpeg conține o implementare a standardului de codificare video MPEG-4 care produce rezultate cu o calitate foarte bună.

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
ro: FFmpeg este un proiect cu sursă deschisă care încearcă să asigure suport pentru cele mai folosite codecuri audio și video curente. Subproiectul său libavcodec formează bazele pentru programele de redare multimedia gen xine sau mplayer.

en: Failed to backup boot image file %1
ro: Nu s-a putut face copie de rezervă pentru fișierul imagine de pornire %1

en: Failed to read disk completely in clone mode.
ro: Citirea completă a discului în regimul clonă a eșuat.

en: Failed to reload the medium
ro: Reîncărcarea suportului a eșuat

en: Failed to retrieve all CSS keys.
ro: Recuperarea tuturor cheilor CSS a eșuat.

en: Failed to write temporary file '%1'
ro: Fișierul temporar „%1” nu a putut fi scris

en: Fatal error at startup: %1
ro: Eroare fatală la pornire: %1

en: Fatal error during recording: %1
ro: Eroare fatală în timpul scrierii: %1

en: File %1 is empty.
ro: Fișierul %1 este gol.

en: File Exists
ro: Fișierul există

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
ro: Fișierele mai mari de 2 GO nu pot fi manipulate.

en: Flushing Cache
ro: Ștergerea memoriei rapide

en: Flushing cache
ro: Ștergerea memoriei rapide

en: Flushing the cache may take some time.
ro: Ștergerea memoriei rapide poate dura ceva timp.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
ro: Pentru cele mai multe unități actuale acesta ar putea fi 'generic-mmc'.

en: For the visually impaired
ro: Pentru deficiențe de vedere

en: Force VCD
ro: Forțați formatul VCD

en: Forced caption
ro: Legendă forțată

en: Forcing formatting anyway.
ro: Forțarea formatării în orice mod.

en: Formatted in %1 mode.
ro: Formatat în regimul %1.

en: Formatting
ro: Formatare

en: Formatting %1 medium
ro: Se formatează mediul %1

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
ro: Se formatează DVD-RW în regimul %1.

en: Formatting disc
ro: Se formatează discul

en: Formatting successfully completed
ro: Formatare încheiată cu succes

en: Found %1 medium.
ro: Mediu %1 găsit.

en: Found ISRC code
ro: A fost găsit cod ISRC

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
ro: S-a găsit un disc de mare viteză necorespunzător pentru inscriptorul folosit.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
ro: S-a găsit un disc pentru viteză redusă, necorespunzător pentru inscriptorul folosit.

en: Found encrypted DVD.
ro: S-a găsit DVD criptat.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
ro: Au fost găsite fișiere mai mari de 4 GO. K3b are nevoie de cel puțin %1 pentru a continua.

en: Found pregap: %1
ro: Spațiu de tranziție găsit: %1

en: Free space: %1
ro: Spațiu liber: %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
ro: De acum înainte, informațiile de eroare rezultate din scanarea datelor nu vor mai fi raportate.

en: From previous session
ro: Din sesiunea anterioară

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
ro: Growisofs versiunea %1 nu are un tampon software, ceea ce poate determina un proces de ardere instabil.

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
ro: Versiunea growisofs %1 este prea vehe. K3b are nevoie de cel puțin versiunea 5.10.

en: I/O Error
ro: Eroare I/E

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
ro: Eroare de intrare-ieșire. Probabil nu a mai rămas spațiu pe discul dur.

en: ISO image successfully created.
ro: Imaginea ISO a fost creată cu succes.

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
ro: Dacă folosiți o versiune nemodificată a programului cdrecord...

en: Ignore read errors
ro: Ignoră erorile de citire

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
ro[0]: S-a ignorat %1 sector defect.
ro[1]: S-au ignorat %1 sectoare defecte.
ro[2]: S-au ignorat %1 de sectoare defecte.

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
ro: Legătura %1 la dosarul %2 a fost ignorată. K3b nu poate urma legături la dosare.

en: Ignoring read error in sector %1.
ro: Eroare de citire ignorată în sectorul %1.

en: Ignoring this aps
ro: Aplicație ignorată

en: Image successfully created in %1
ro: Imagine creată cu succes în %1

en: Information
ro: Informație

en: Input/output error. Not necessarily serious.
ro: Eroare de intrare/ieșire. Nu este neapărat importantă.

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
ro: Eroare internă: Nici un mediu nu corespunde. Acest proiect nu poate fi scris.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
ro: Eroare internă: Inițializare necorespunzătoare a procesului verificării (%1)

en: Invalid audio codec set: %1
ro: Codec audio stabilit nevalid: %1

en: Invalid filename: '%1'
ro: Denumire de fișier nevalidă: „%1”

en: Invalid video codec set: %1
ro: Codec video stabilit nevalid: %1

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
ro: Aceasta poate fi rezolvată prin utilizarea comenzii 'ulimit -l unlimited'...

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
ro: Nu este posibil de a scrie CD-TEXT în mod TAO (pistă-cu-pistă).

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
ro: Nu este posibilă scrierea CD-Text în modul TAO. Încercați DAO sau RAW.

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
ro: Nu se recomandă să forțați formatarea unui disc %1.

en: It may simply be overwritten.
ro: Este mai simplă suprascrierea.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
ro: K3b poate copia doar CD-uri în regimul mixt CD-Extra.

en: K3b detected a problem with the medium.
ro: K3b a detectat probleme cu suportul.

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
ro: K3b nu poate copia CD-uri care conțin piste multiple de date.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
ro: K3b nu suportă copierea de discuri DVD-RAM.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
ro: K3b nu suportă copierea discurilor DVD multisesiune sau Blu-ray.

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
ro: K3b nu este capabil de a scrie 'din zbor' cu programul 'growisofs' %1.

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
ro: K3b a găsit mai multe sau inexacte intrări CDDB. Selectați una.

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
ro: K3b nu poate urma legăturile simbolice la dosare după ce ele au fost adăugate la proiect. Doriți să continuați fără scrierea legăturilor simbolice în imagine?

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
ro: K3b are nevoie de programul cdrecord 2.01a12 sau mai nou pentru a copia pistele de date în regimul Mode2.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
ro: K3b nu a fost capabil de a scoate discul sursă din unitate. Trebuie să o faceți manual.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
ro: K3b nu a fost capabil de a scoate discul sursă din unitate. Trebuie să o faceți manual.

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
ro: K3b nu a fost capabil de a scoate discul scris din unitate. Trebuie să o faceți manual.

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
ro: K3b nu a fost capabil de a scoate discul scris din unitate. Trebuie să o faceți manual.

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
ro: K3b va crea o imagine %1 din fișierele MPEG date, dar aceste fișiere trebuie să fie deja în formatul %1. K3b nu poate încă recodifica fișiere MPEG.

en: Layer %1
ro: Strat %1

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
ro: MPEG1 Layer III este mai bine cunoscut sub denumirea de MP3 și este cel mai folosit format audio cu pierdere de calitate.

en: MPEG2 Extended
ro: MPEG2 Extins

en: Media is already empty.
ro: Suportul este deja gol.

en: Medium in %1 is not %2.
ro: Suportul din %1 nu este %2.

en: Medium in %1 is not a %2.
ro: Suportul din %1 nu este un %2.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
ro: Suportul sau inscriptorul nu susține scrierea la viteza %1x

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
ro: Suportul pentru Blu-ray lipsește în cdrecord și growisofs. Actualizați sistemul.

en: Mixed CD
ro: CD mixt

en: Mkisofs executable not found.
ro: Imposibil de găsit executabilul 'mkisofs'.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
ro: Modificați configurările dispozitivelor în K3b pentru a rezolva această problemă.

en: Most likely mkisofs failed in some way.
ro: Cel mai probabil programul 'mkisofs' a eșuat cumva..

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
ro: Cel mai probabil scrierea a eșuat din cauza suportului media de calitate scăzută.

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
ro: Cele mai multe inscriptoare nu suportă scrierea CD-urilor multisesiune în regimul DAO.

en: Motion Picture
ro: Imagine în mișcare

en: Multiple CDDB Entries Found
ro: Au fost găsite mai multe intrări CDDB

en: Multisession CD
ro: CD multisesiune

en: Need to reload medium to return to proper state.
ro: Este nevoie de reîncărcarea suportului pentru a obține starea corectă.

en: No DVD+R(W) media found.
ro: Nu este găsit nici un disc DVD+R(W).

en: No Incremental Streaming
ro: Nici un flux incrementat

en: No Read Permission
ro: Lipsește permisiunea de a citi

en: No Simulation with %1
ro: Fără simulare cu %1

en: No Simulation with DVD+R(W)
ro: Nu poate fi simulată cu DVD+R(W)

en: No Simulation with DVD-R(W)
ro: Fără simulare cu DVD-R(W)

en: No cdrdao driver found.
ro: Nu a fost găsit nici un driver cdrdao.

en: No device set
ro: Nici un dispozitiv selectat

en: No device set.
ro: Nici un dispozitiv selectat.

en: No files to be written.
ro: Nici un fișier de scris.

en: No medium information
ro: Nu există informații despre mediu

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
ro: Nu este introdus niciun suport sau e un suport gol în %1. Discul multisesiune nu poate fi continuat.

en: No medium present
ro: Nu este găsit nici un mediu

en: No need to format %1 media more than once.
ro: Reformatarea mediului %1 nu este necesară.

en: No permission to read the following files:
ro: Lipsește permisiunea de a citi următoarelor fișiere:

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
ro: Nu a fost găsit niciun mediu DVD sau BD reinscriptibil. Nu se poate formata.

en: No settings available for plugin %1.
ro: Nu sunt disponibile configurări pentru modulul extern %1.

en: No source medium found.
ro: Nu a fost găsită mediul sursă.

en: No such file or directory '%1'.
ro: Nu există astfel de fișier sau dosar „%1”.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
ro: Nu se pot citi sectoarele Mode2 fără format.

en: No valid %1 option: %2
ro: Opțiunea programului %1 nu este valabilă: %2

en: No valid audio cue file: '%1'
ro: Fișier audio în format CUE necorespunzător: „%1”

en: No volume id specified. Using default.
ro: Nu a fost specificat niciun identificator de volum. Utilizare implicit.

en: Normalize volume levels
ro: Ajustarea volumelor sonore

en: Normalizing volume levels
ro: Ajustarea nivelelor de volum

en: Not Found
ro: Nu a fost găsit

en: Not enough space left in temporary folder.
ro: Nu există suficient spațiu liber în dosarul temporar.

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
ro: Notă: Forțarea formatului MPEG2 ca și VCD nu este suportată de unele dispozitive de redare DVD.

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
ro: OPC a eșuat. Încercați viteza de scriere 1x.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
ro: Calibrarea puterii laserului a eșuat. Probabil inscriptorul nu recunoaște mediul.

en: On the fly
ro: Din zbor

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
ro: Scrierea „din zbor” cu programul cdrecord < 2.01a13 nu este posibilă.

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
ro[0]: O copie creată cu succes
ro[1]: %1 copii create cu succes
ro[2]: %1 de copii create cu succes

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
ro[0]: Un fișier (%2) și aproximativ 8 MO de date eMovix
ro[1]: %1 fișiere (%2) și aproximativ 8 MO de date eMovix
ro[2]: %1 de fișiere (%2) și aproximativ 8 MO de date eMovix

en: One or more BCD fields out of range for %1
ro: Unul sau mai multe câmpuri BCD nu sunt în intervalul pentru %1

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
ro: Doar fișierele video în format MPEG1 și MPEG2 sunt suportate.

en: Only copying first session.
ro: Copierea doar a primei sesiuni.

en: Only create an image
ro: Doar creează o imagine

en: Only create image
ro: Doar creează imagine

en: Only session 1 will be cloned.
ro: Doar sesiunea 1 va fi clonată.

en: Only simulate the writing process
ro: Doar simulează procesul de scriere

en: Optimum Power Calibration failed.
ro: Calibrarea puterii laserului a eșuat.

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
ro: PCB (controlul redării) activat. 
    Dispozitivele de redare video nu pot accesa Segmente (imagini statice MPEG) fără controlul redării.

en: Performing Optimum Power Calibration
ro: Se calibrează puterea razei laser

en: Please add files to your project first.
ro: Adăugați mai întâi fișiere proiectului vostru

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
ro: Alegeți regimul TAO (pistă-cu-pistă) și încercați din nou

en: Please choose a lower burning speed.
ro: Alegeți o viteză mai mică de scriere.

en: Please consult the debugging output for details.
ro: Consultați mesajele de depanare pentru detalii.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
ro: Activați 'burnfree' sau alegeți o viteză mai mică de scriere.

en: Please include the debugging output in your problem report.
ro: Includeți informațiile pentru depanare în raportarea problemei voastre.

en: Please insert Audio CD %1%2
ro: Introduceți CD-ul audio %1%2

en: Please insert a Data medium
ro: Introduceți un suport cu date

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport cu date în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
ro: Introduceți un suport CD Regim Mixt

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport CD Regim Mixt în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
ro: Introduceți un suport CD Video

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport CD Video în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
ro: Introduceți un suport DVD Video

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD Video în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
ro: Introduceți un suport ne-gol

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport ne-gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
ro: Introduceți un suport reinscriptibil ne-gol

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport reinscriptibil ne-gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ro: Introduceți un CD reinscriptibil în unitatea <p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ro: Introduceți un disc DVD sau Blu-ray reinscriptibil în unitate<p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Please insert a rewritable medium
ro: Introduceți un suport reinscriptibil

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport reinscriptibil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
ro: Introduceți un suport potrivit

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport potrivit în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
ro: Introduceți un suport CD Audio

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport CD Audio în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
ro: Introduceți un suport Blu-ray gol

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport Blu-ray gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
ro: Introduceți un suport CD gol

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport CD gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
ro: Introduceți un suport DVD gol

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
ro: Introduceți un suport DVD sau Blu-ray gol

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD sau Blu-ray gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ro: Introduceți un disc DVD+R sau un disc DVD+RW gol în unitatea <p><b>%1 %2 (%3)</b>.

en: Please insert an empty DVD-DL medium
ro: Introduceți un suport DVD-DL gol

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD-DL gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
ro: Introduceți un suport gol

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport gol în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
ro: Introduceți un suport gol de dimensiune %1 sau mai mare

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
ro: Introduceți un suport gol de dimensiune %1 sau mai mare în unitatea<p><b>%2</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
ro: Introduceți un suport Blu-ray gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport Blu-ray gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
ro: Introduceți un suport CD gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport CD gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
ro: Introduceți un suport DVD gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
ro: Introduceți un suport DVD sau Blu-ray gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD sau Blu-ray gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
ro: Introduceți un suport DVD-DL gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport DVD-DL gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
ro: Introduceți un suport gol sau completabil

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
ro: Introduceți un suport gol sau completabil în unitatea<p><b>%1</b>

en: Please reload the medium and press 'OK'
ro: Reintroduceți discul și apăsați „OK”

en: Please select a device:
ro: Selectați un dispozitiv:

en: Please select one manually in the device settings.
ro: Selectați unul manual în configurările perifericului.

en: Please send me an email with the last output.
ro: Trimiteți autorului un email cu erorile primite.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
ro: Încercați din nou cu setarea 'ignoră viteza'

en: Please try again with writing mode DAO.
ro: Încercați din nou folosind regimul de scriere DAO.

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
ro: Încercați discul altui producător, preferabil unul recomandat explicit de producătorul unității dumneavoastră.

en: Power calibration successful
ro: Calibrarea puterii laserului terminată cu succes

en: Preparing blanking process...
ro: Pregătirea procesului de ștergere...

en: Preparing burn process...
ro: Pregătirea procesului de ardere...

en: Preparing copy process...
ro: Pregătirea procesului de copiere...

en: Preparing data
ro: Pregătire date

en: Preparing read process...
ro: Pregătirea procesului de citire...

en: Preparing write process...
ro: Pregătirea procesului de scriere...

en: Probably a buffer underrun occurred.
ro: Probabil a apărut o eroare de golire a memoriei tampon a unității.

en: Probably a problem with the medium.
ro: Probabil este o problemă cu suportul media.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
ro: Probabil această valoare este mai mică decât viteza minimă de scriere a inscriptorului.

en: Probably you chose a too large buffer size.
ro: Probabil ați ales o dimensiune prea mare a memoriei tampon.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
ro: Problemă în timpul citirii. Reîncercare din sectorul %1.

en: Quick Format
ro: Formatare rapidă

en: RAW recording not supported with this writer
ro: Scrierea în regim brut nu este posibilă cu acest inscriptor

en: Raw Audio CD Image
ro: Imagine CD Audio brută

en: Read error from file '%1'
ro: Eroare de citire din fișierul „%1”

en: Readcd exited abnormally.
ro: Readcd s-a terminat în mod neașteptat.

en: Reading
ro: Citire

en: Reading Session %1
ro: Citire sesiune %1.

en: Reading Source Medium
ro: Citirea sursei media

en: Reading clone image
ro: Citire imagine-clonă

en: Reading source medium.
ro: Citirea sursei media.

en: Reading successfully completed
ro: Citire încheiată cu succes

en: Reading track %1 of %2
ro: Citire pistă %1 din %2

en: Reading with sector size %1.
ro: Citire cu sector de mărimea %1.

en: Reloading of medium required
ro: Este necesară reîncărcarea mediului

en: Reloading the medium
ro: Reîncărcare mediu

en: Remove image
ro: Eliminarea imaginii

en: Remove images from disk when finished
ro: Elimină imaginile de pe disc la sfârșit

en: Remove missing files and continue
ro: Eliminarea fișierelor lipsă și continuare

en: Removed image file %1
ro: Îndepărtarea fișierului imagine %1

en: Removing Binary file %1
ro: Eliminare fișier binar %1

en: Removing Cue file %1
ro: Eliminare fișierului în format CUE %1.

en: Removing buffer files.
ro: Eliminarea fișierelor tampon.

en: Removing image files.
ro: Eliminarea fișierelor imagine.

en: Removing incomplete video file '%1'
ro: Eliminare fișier video incomplet „%1”

en: Removing reference to lead-out.
ro: Eliminarea referinței la partea de sfârșit de sesiune 'lead-out'.

en: Removing temporary files.
ro: Eliminarea fișierelor temporare.

en: Report the problem if it persists anyway.
ro: Raportați problema dacă ea persistă.

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
ro: Ajustarea imaginii cu titlul %1 la %2x%3

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
ro: Suprascrierea restricționată nu este posibilă cu disc DVD-R.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
ro: Recuperarea tuturor cheilor CSS. Aceasta poate dura ceva timp.

en: Retrying from sector %1.
ro: Reîncercare din sectorul %1

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
ro: Analizarea fișierului video %1 din %2 (%3)

en: Searching for old session
ro: Căutarea sesiunii vechi

en: Searching previous session
ro: Căutarea sesiunii anterioare

en: Sending CUE sheet
ro: Se trimit informații despre piste în format CUE

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
ro: Setează nivelul 'paranoia' pentru citirea CD-urilor audio

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
ro: Stabiliți nivelul iso la 3 pentru a suporta fișiere mai mari de 4 GO.

en: Shorten Filenames
ro: Scurtează denumirile de fișiere

en: Silence
ro: Blanc

en: Simulate
ro: Simulare

en: Simulating
ro: Simulare

en: Simulating CD Cloning
ro: Simulare clonare CD

en: Simulating CD Copy
ro: Simularea copiei CD

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
ro: Simularea copiei CD 'din zbor'

en: Simulating Clone Image
ro: Simulare imagine-clonă

en: Simulating Session %1
ro: Simulare sesiune %1

en: Simulating clone copy
ro: Simularea copiei clonă

en: Simulating copy
ro: Simulare copie

en: Simulating first session
ro: Simularea primei sesiuni

en: Simulating second session
ro: Simularea sesiunii secunde

en: Simulation successfully completed
ro: Simulare încheiată cu succes

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
ro: Odată cu versiunea de kernel 2.6.8, cdrecord nu mai poate folosi transportul SCSI când este rulat 'suid' pentru superutilizator.

en: Single-pass Encoding
ro: Codificare într-un singur pas

en: Skip unreadable audio sectors
ro: Omite sectoarele audio neredabile

en: Some drives do not support all erase types.
ro: Unele inscriptoare nu suportă toate tipurile de ștergere.

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
ro: Unele nume de fișiere trebuie scurtate din cauza limitării la %1 caractere a extensiilor Joliet. Dacă extensiile Joliet sunt dezactivate numele de fișiere nu vor fi scurtate dar numele lungi nu vor fi disponibile pe sisteme Windows.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
ro: Uneori, folosirea modului de scriere pistă-cu-pistă (TAO) rezolvă acest neajuns.

en: Sorry, no error handling yet.
ro: Manipularea erorii nu a fost încă implementată.

en: Source
ro: Sursă

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
ro: Calea directorului temporar specificat este inutilizabilă. Va fi folosită cea implicită.

en: Start multisession CD
ro: Pornește CD multisesiune

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
ro: Începe simularea %1 la viteză %2x...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
ro: Începe scrierea %1 la viteză %2x...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
ro: Pornirea simulării disc-cu-disc la viteza %1x...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
ro: Pornirea scrierii disc-cu-disc la viteza %1x...

en: Starting blanking...
ro: Pornirea ștergerii...

en: Starting copy at %1x speed...
ro: Pornirea copierii la viteza %1x

en: Starting disc write
ro: Începe scrierea discului

en: Starting disc write...
ro: Pornirea scrierii discului...

en: Starting reading...
ro: Pornirea citirii...

en: Starting simulation at %1x speed...
ro: Începe simularea la viteză %1x...

en: Starting simulation copy at %1x speed...
ro: Pornirea simulării copierii la viteza %1x

en: Starting simulation...
ro: Pornirea simulării...

en: Starting writing at %1x speed...
ro: Începe scrierea la viteză %1x...

en: Still Picture
ro: Captură ecran

en: Successfully decoded all tracks.
ro: Toate pistele au fost decodate cu succes.

en: Successfully normalized all tracks.
ro: Volumul sonor al tuturor pistelor a fost ajustat cu succes.

en: Successfully read disk.
ro: Discul a fost citit cu succes.

en: Successfully read session %1.
ro: Sesiunea %1 a fost citită cu succes.

en: Successfully read source disk.
ro: Discul sursă a fost citit cu succes.

en: Successfully read source medium.
ro: Mediul sursă a fost citit cu succes.

en: Successfully written clone copy %1.
ro: Scrierea clonă copie %1 încheiată cu succes.

en: Successfully written copy %1.
ro: Verificarea copiei %1 a fost făcută cu succes.

en: Switching burn speed down to %1x
ro: Se trece la viteza minimă de scriere %1x

en: Switching burn speed up to %1x
ro: Se trece la viteza maximă de scriere %1x

en: Switching down burn speed to %1x
ro: Scăderea vitezei de scriere la %1x

en: Target
ro: Destinație

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
ro: Extensiile Joliet (care sunt cerute pe sistemele Windows pentru numele lungi de fișiere) restricționează lungimea volumului descriptor (numele sistemului de fișiere) la %1 caractere. Descriptorul selectat „%2” are o lungime mai mare decît această limită. Doriți să fie scurtat sau reveniți pentru a-l schimba manual?

en: The boot image contains multiple partitions.
ro: Imaginea de demarare conține partiții multiple.

en: The boot image has an invalid size.
ro: Imaginea de demarare are o dimensiune nevalidă.

en: The disk is either empty or not appendable.
ro: Discul este fie gol, fie nu conține multisesiune.

en: The disk might still be readable.
ro: Discul ar putea fi încă redabil.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
ro: Următoarele fișiere nu pot fi găsite. Doriți să le eliminați din proiect și să continuați fără adăugarea lor la imagine?

en: The formatting will continue in the background during writing.
ro: Formatarea va continua în fundal în timpul scrierii.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
ro: Proiectul nu conține toate fișierele DVD Video necesare.

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
ro[0]: Octetul rămas al fluxului va fi ignorat.
ro[1]: Cei %1 octeți rămași ai fluxului vor fi ignorați.
ro[2]: Cei %1 de octeți rămași ai fluxului vor fi ignorați.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
ro: DVD-ul rezultat nu va putea fi rulat pe un dispozitiv Hifi DVD.

en: The source disk is empty.
ro: Sursa de disc este goală.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
ro: Inscriptorul nu este capabil de a scrie DVD Double Layer.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
ro: Această eroare este datorată limitării resursei de memorie.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
ro: Versiunea de growisofs nu este capabilă de a scrie DVD Double Layer.

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
ro: Blocul de început al fluxului arată ca fiind format RIFF, dar este nevoie de un program pentru flux multiplex.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
ro: Acesta arată ca un flux audio simplu, dar este nevoie de un program pentru flux multiplex.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
ro: Acesta arată ca un flux video simplu, dar este nevoie de un program pentru flux multiplex.

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
ro: Aceasta a putut fi cauzată de o actualizare de sistem care a schimbat setul local de caractere.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
ro: Aceasta ar putea duce la obținerea unei copii defectuoase dacă sursa a fost creată de programe cu erori.

[ctx: To be shown when a DVD or Blu-ray is required but another type of medium is inserted.]
en: DVD or Blu-ray
ro: DVD sau Blu-ray

[ctx: To be shown when a specific type of medium is required but another type of medium is inserted.]
en: suitable medium
ro: suport potrivit

[ctx: To be shown when an empty medium is required]
en: empty
ro: gol

[ctx: To be shown when an empty or appendable medium is required]
en: empty or appendable
ro: gol sau completabil

[ctx: To be shown when an non-empty medium is required]
en: non-empty
ro: ne-gol

[ctx: To be shown when the state of the inserted medium is not suitable.]
en: suitable
ro: potrivit

en: Track %1 from Audio CD %2
ro: Pista %1 din CD audio %2

en: Track %1 is already normalized.
ro: Volumul sonor al pistei %1 este deja ajustat.

en: Track 1 of 1
ro: Pista 1 din 1

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
ro: Pistele cu lungimea sub 4  secunde nu sînt conforme cu standardul Red Book.

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
ro: Recodificare titlu %1 din Video DVD %2

en: Try DAO writing mode.
ro: Încercați regimul de scriere DAO.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
ro: Încercați adăugarea '-use-the-force-luke=noopc' la parametrii programului growisofs în configurările K3b.

en: Try again using 'Complete' erasing.
ro: Încercați din nou folosind ștergerea 'completă'.

en: Trying to write more than the official disk capacity
ro: Încercare de scriere peste capacitatea oficială a discului.

en: Turning BURN-Proof on
ro: Activarea 'Burnproof'

en: Two-pass Encoding: First Pass
ro: Codificare în 2 pași: primul pas

en: Two-pass Encoding: Second Pass
ro: Codificare în 2 pași: al doilea pas

en: Unable to allocate software buffer.
ro: Nu poate fi alocată memoria tampon pentru aplicație.

en: Unable to close the tray
ro: Imposibil de a închide tăvița unității de disc

en: Unable to create folder '%1'
ro: Dosarul „%1” nu poate fi creat

en: Unable to create temporary folder '%1'.
ro: Dosarul temporar „%1” nu poate fi creat.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
ro: Nu se poate determina spațiul liber în dosarul temporar „%1”.

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
ro: Nu poate fi determinată viteza maximă din câteva motive. Ignorare.

en: Unable to determine media state.
ro: Incapabil de a determina starea discului.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
ro: Imposibil de a determina starea formatării curente a suportului DVD-RW.

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
ro: Imposibil de determinat modul de scriere al datelor de pe ultima pistă. Este folosit modul implicit.

en: Unable to eject media.
ro: Imposibil de scos discul.

en: Unable to eject medium.
ro: Incapabil de a scoate discul.

en: Unable to fixate the disk.
ro: Imposibil de a imobiliza discul.

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
ro: Imposibil de prelucrat „%1” din cauza unui format nerecunoscut.

en: Unable to open '%1' for writing.
ro: Imposibil de deschis „%1” pentru scriere.

en: Unable to open libdvdcss.
ro: Nu poate fi deschisă libdvdcss.

en: Unable to open new session.
ro: Imposibil de deschis o nouă sesiune.

en: Unable to read Table of contents
ro: Imposibil de citit TOC

en: Unable to read track %1.
ro: Imposibil de citit pista %1.

en: Unable to send CUE sheet.
ro: Imposibil de trimis informațiile despre piste în format CUE.

en: Unable to set write speed to %1.
ro: Imposibil de a seta viteza de scriere la %1.

en: Unable to set writing speed.
ro: Imposibil de setat viteza de scriere.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
ro: Imposibil de a scrie 'din zbor' cu aceste surse audio.

en: Uncorrected error in sector %1
ro: Eroare necorectată în sectorul %1

en: Unlocking drive...
ro: Deblocare unitate ...

en: Unmounting medium
ro: Demontare disc

en: Unmounting source medium
ro: Demontarea mediului sursă

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
ro: Eroare iremediabilă în timpul extragerii pistei %1.

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Unsupported media type.
ro: Tip de disc necunoscut

en: Unsupported media type: %1
ro: Tip de disc necunoscut: %1

en: Unsupported sector type.
ro: Tip de sector necunoscut.

en: Updating RMA
ro: Actualizare RMA

en: Updating RMA...
ro: Se actualizează RMA...

en: Use Burnfree
ro: Folosește „Burnfree”

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
ro: Utilizați opțiunea 'forțare operații nesigure' pentru a ignora aceasta.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
ro: Folosiți aceste configurări pentru a menține sunetul 5.1 provenit de la DVD.

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
ro: Versiunea programului mkisofs folosit nu are suport pentru fișiere mari.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
ro: Folosind %1 %2 – Drept de autor © %3

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
ro: Este folosit readcd %1 în locul versiunii implicite pentru suportul clonării.

en: Using temporary folder %1.
ro: Se folosește dosarul temporar %1.

en: Verify written data
ro: Verificarea datelor scrise

en: Verifying copy
ro: Verificarea copiei

en: Verifying copy %1
ro: Verificarea copiei %1

en: Verifying track %1
ro: Verificare pistă %1

en: Verifying written copy %1 of %2
ro: Verificare date copiate din %1 la %2

en: Verifying written data
ro: Verificare date scrise

en: Video CD
ro: CD video

en: Video DVD
ro: DVD video

en: Video DVD decryption failed.
ro: Decriptarea Video DVD a eșuat.

en: Waiting for a medium
ro: Așteptare mediu

en: Waiting for media
ro: Așteptare suport

en: Waiting for medium
ro: Așteptare suport

en: Waiting for source medium
ro: Așteptare suport sursă

en: Warning
ro: Atenție

en: Warning at exit: (1)
ro: Avertizare la ieșire: (1)

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
ro: Când este șters un CD-RW, nu sunt disponibile informații despre progresul operației.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
ro: Cu aceste configurări K3b va crea un flux audio Dolby Digital stereo pe 2 canale.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
ro: Cu aceste configurări K3b va crea un flux audio MPEG1 Layer III stereo cu 2 canale.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
ro: Cu aceste configurări K3b va folosi flux audio Dolby Digital de la sursa audio DVD fără să-l schimbe.

en: Write Binary Image
ro: Scriere imagine binară.

en: Write error
ro: Eroare de scriere

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
ro: Scrierea fișierelor direct pe mediul CD/DVD fără a mai crea imagine

en: Write in disk at once mode
ro: Scrie în regimul disc-cu-disc (într-un singur pas)

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
ro: Inscriptorul nu suportă reglarea memoriei tampon (Burnfree).

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
ro: Inscriptorul nu suportă scrierea „disc-cu-disc” (DAO).

en: Writer does not support raw writing.
ro: Inscriptorul nu suportă scrierea în mod raw.

en: Writing
ro: Scriere

en: Writing %1
ro: Scriere %1

en: Writing %1 in DAO mode.
ro: Scriere %1 în regimul DAO.

en: Writing %1 in incremental mode.
ro: Scriere %1 în regimul incremental.

en: Writing %1.
ro: Scriere %1.

en: Writing Audio CD
ro: Scriere CD audio

en: Writing Audio Cue File
ro: Scrierea fișierului audio în format CUE

en: Writing BD copy
ro: Se scrie copia BD

en: Writing CD in Raw mode.
ro: Se scrie discul în regim brut.

en: Writing CD in Session At Once mode.
ro: Se scrie discul în regim sesiune-cu-sesiune.

en: Writing CD in Track At Once mode.
ro: Se scrie discul în regim pistă-cu-pistă.

en: Writing CD-Text lead-in...
ro: Scrierea părții 'lead-in' pentru CD-Text...

en: Writing Copy
ro: Scriere copie

en: Writing Copy %1
ro: Scriere copie %1

en: Writing Copy %1 (Session %2)
ro: Scriere copie %1 (sesiune %2)

en: Writing Copy %1 of %2
ro: Scriere copie %1 din %2

en: Writing Copy (Session %1)
ro: Scriere copie (sesiune %1)

en: Writing DVD copy
ro: Scriere copie DVD

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
ro: Scriere DVD-RW în regimul DAO.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
ro: Scriere DVD-RW în regimul incremental.

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
ro: Scrierea discului DVD-RW în regimul suprascriere restricționată.

en: Writing Data Project
ro: Scriere proiect de date

en: Writing Double Layer DVD+R.
ro: Scriere DVD+R dublu strat.

en: Writing Enhanced Audio CD
ro: Scrierea CD audio îmbunătățit.

en: Writing High-Quality Video CD
ro: Scriere CD video de înaltă calitate

en: Writing Lead-out
ro: Scrierea părții de sfârșit de sesiune 'Lead-out'

en: Writing Leadin
ro: Se scrie partea de început a discului (lead-in)

en: Writing Leadout
ro: Se scrie sfârșitul sesiunii (lead-out)

en: Writing Mixed Mode CD
ro: Scriere CD în mod mixt

en: Writing Multisession Project
ro: Scrierea unui Proiect multisesiune

en: Writing Super Video CD
ro: Scriere super CD video

en: Writing Track %1 of %2
ro: Scriere pistă %1 din %2

en: Writing Video CD
ro: Scriere CD video

en: Writing Video CD (Version 1.1)
ro: Scriere CD video (versiunea 1.1)

en: Writing Video CD (Version 2.0)
ro: Scriere CD video (versiunea 2.0)

en: Writing Video DVD
ro: Scriere DVD video

en: Writing canceled.
ro: Sriere anulată.

en: Writing clone copy %1
ro: Scrierea copiei clonă %1.

en: Writing copy
ro: Scriere copie

en: Writing copy %1
ro: Scriere copie %1

en: Writing copy %1 of %2
ro: Scriere date copiate din discul %1 în discul %2

en: Writing cue/bin Image
ro: Scriere imagine cue/bin.

en: Writing data
ro: Scrierea datelor

en: Writing eMovix Project
ro: Scriere proiect eMovix

en: Writing eMovix Project (%1)
ro: Scriere proiect eMovix %1

en: Writing first session
ro: Scrierea primei sesiuni

en: Writing first session of copy %1
ro: Scrierea primei sesiuni a copiei %1

en: Writing image
ro: Scriere imagine

en: Writing image file to %1.
ro: Scriere fișier imagine la %1.

en: Writing image to %1.
ro: Scrierea fișierului imagine în proporție de %1.

en: Writing mode Incremental Streaming not available
ro: Scrierea fluxului de date în mod incrementat nu este posibilă

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
ro: regim de scriere ignorat la scrierea mediului %1.

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
ro: Mod de scriere ignorat în timpul scrierii discului DVD+R(W).

en: Writing pregap
ro: Se scrie spațiul care precede pista (pregap)

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
ro: Se scrie discul reiscriptibil în regim brut.

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
ro: Se scrie discul reinscriptibil în regim sesiune-cu-sesiune.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
ro: Se scrie discul reinscriptibil în regim pistă-cu-pistă.

en: Writing second session
ro: Scrierea sesiunii secunde

en: Writing second session of copy %1
ro: Scrierea sesiunii secunde a copiei %1

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
ro: Viteza de scriere: %1 KB/s (%2)

en: Writing successfully completed
ro: Scriere încheiată cu succes

en: Writing the lead-out may take some time.
ro: Scrierea părții de sfârșit de sesiune 'lead-out' poate dura ceva timp.

en: Writing track %1 of %2
ro: Scriere pistă %1 din %2

en: Writing track %1 of %2 (%3)
ro: Scriere pistă %1 din %2 (%3)

en: Writing track %1 of %2%3
ro: Scriere pistă %1 din %2%3

en: Written data in track %1 differs from original.
ro: Datele scrise în pista %1 diferă față de original.

en: Written data verified.
ro: Datele scrise au fost verificate.

en: Wrong File Format
ro: Format de fișier necorespunzător

en: Wrong File Type for This Project
ro: Tip de fișier necorespunzător pentru acest proiect

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
ro: XviD permite configurarea avansată a profilului MPEG-4 cum ar fi 'b-frames', 'global', compensare 'quarter pixel motion', măști 'lumi', cuantificare 'trellis' și H.263, MPEG și cuantificarea personalizată a matricilor.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
ro: XviD este un codec video gratuit și cu sursă deschisă care a fost creat de un grup de programatori voluntari după ce sursele OpenDivX au fost închise în iulie 2001.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
ro: XviD este concurentul direct pentru DivX (XviD înseamnă DivX citit invers). În timp ce DivX este cu sursă închisă și poate rula doar pe Windows, Mac OS și Linux, XviD este cu sursă deschisă și potențial poate rula pe orice platformă.

en: You can find this on your distribution disks or download it from http://www.vcdimager.org
ro: Puteți găsi acest program pe discurile aferente distribuției dumneavoastră sau le puteți descărca de la adresa http://www.vcdimager.org

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
ro: Nu puteți amesteca fișiere video în format MPEG1 cu cele în format MPEG2.
    Porniți un nou proiect pentru acest tip de fișiere.
    Recodificarea nu este implementată încă în K3b.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
ro: Puteți folosi K3b::Setup pentru a rezolva această problemă sau îndepărtați bitul 'suid' manual.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
ro: Puteți copia doar prima sesiune în regimul de scriere raw. Continuați oricum?

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
ro: Inscriptorul vostru (%1 %2) nu suportă fluxul incrementat cu medii %3. Multisesiunea nu este posibilă. Continuați oricum?

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
ro: Inscriptorul dumneavoastră (%1 %2) nu este capabil de simulare cu discuri DVD-R(W). Doriți sigur să continuați? Suportul va fi scris cu adevărat.

en: default
ro: implicit

en: dual channel
ro: canal dublu

en: duplicate
ro: duplicat

en: invalid
ro: necorespunzător

en: joint stereo
ro: îmbinare stereo

en: n/a
ro: nedisponibil

en: no tracks added
ro: nu au fost adăugate piste

en: none
ro: nimic

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
ro: Decodor audio

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
ro: Codor audio

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
ro: Modul de proiect

en: rewritable medium
ro: suport reinscriptibil

en: single channel
ro: canal simplu

en: specified track number '%1' not found on medium
ro: numărul pistei specificate „%1” nu a fost găsit pe suport

en: surround sound
ro: sunet surround

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown audio code extension
ro: Cod necunoscut pentru extensia audio

en: unknown audio format
ro: format audio necunoscut

en: unknown code extension
ro: Codul extensiei este necunoscut

en: unknown coding mode
ro: mod de codificare necunoscut
