xscreensaver - en to sv translation catalogue (282 entries)

en: %s: unknown option: %s
sv: %s: okänd flagga: %s

en: 0 Seconds
sv: 0 sekunder

en: 10 Seconds
sv: 10 sekunder

en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
sv: Lite som "Spotlight", förutom att det inte bara visar en del av ditt skrivbord, det skapar en bumpkarta från den. I princip gör den en flyttande del av ditt skrivbord trredimensionell, baserat på färgintensitet. Skriven av Shane Smit.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
sv: En cellautomation som egentligen är en tvådimensionell Turingmaskin: när huvudena ("myrorna") vandrar över skärmen ändrar de bildpunktsvärden på deras väg. När de sedan passerar ändrade bildpunkter ändras även deras beteende. Skriven av David Bagley.

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
sv: En cellulär automation som börjar med ett slumpmässigt fält och sorterar det i ränder och spiraler. Skriven av David Bagley.

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
sv: Ett hack liknande "greynetic", men inte lika frenetiskt. Den första implementationen var av Stephen Linhart, sedan skrev Ozymandias G. Desiderata en klon i form av en Javaapplet. Denna klon hittades av Jamie Zawinski, och portades till C så att den kunde tas med här.

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
sv: Aktivera XScreenSaver-demonen nu (lås skärmen om detta är konfigurerat).

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced >>
sv: Avancerat >>

en: Anemone
sv: Anemon

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
sv: Ytterligare en iterativ fraktalgenerator. Skriven av Scott Draves.

en: Ant
sv: Myra

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Available
sv: Tillgängliga

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
sv: BSOD står för "Blue Screen of Death". Detta är ett exempel på det allra mest avancerade i datoremulering. Detta hack simulerar populära skärmsläckare från ett antal mindre stabila operativsystem. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Back to the graphical configuration options.
sv: Tillbaka till de grafiska konfigurationsalternativen.

en: Balls
sv: Bollar

en: Best
sv: Bästa

en: Bitmap for Flag
sv: Flaggbild

en: Blank After
sv: Töm efter

en: Blank Screen
sv: Tom skärm

en: Blank Screen Only
sv: Endast tom skärm

en: Blaster
sv: Blåsare

en: BlitSpin
sv: BlitSpinn

en: Braid
sv: Garnering

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bubble3D
sv: 3D-bubblor

en: Bubbles
sv: Bubblor

en: Bubbles Fall
sv: Bubblor faller

en: Bubbles Float
sv: Bubblor flyter

en: Bubbles Rise
sv: Bubblor stiger

en: Bubbles exist in three dimensions
sv: Bubblor är tredimensionella

en: Bumps
sv: Bump

en: C Curve
sv: C-kurva

en: Cage
sv: Bur

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose Random Image:
sv: Välj slumpmässiga bilder:

en: Choose _Random Image:
sv: Välj _slumpmässig bild:

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
sv: Klicka här för att läsa manualen för detta visningsläge, om det har ett.

en: Color
sv: Färg

en: Color Contrast
sv: Färgkontrast

en: Colormaps
sv: Färgkartor

en: Command Line:
sv: Kommandorad:

en: Compass
sv: Kompass

en: Complexity
sv: Komplexitet

en: Coral
sv: Korall

en: Cosmos
sv: Kosmos

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte htta bildfil: %s

en: Critical
sv: Kritisk

en: Crystal
sv: Kristall

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
sv: Anpassning av och förklaring för den valda skärmsläckaren.

en: Cynosure
sv: Lilla björnen

en: DangerBall
sv: FarligBoll

en: Deep
sv: Djup

en: Default
sv: Standardvärde

en: Default-N
sv: Standardvärde-N

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Demonstrationsvisa den valda skärmsläckaren i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Density
sv: Täthet

en: Depth
sv: Djupt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
sv: Beskrivningar är inte tillgängliga: inget XML-stöd är inkompilerat.

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: DirectColor
sv: Direktfärg

en: Disable Screen Saver
sv: Inaktivera skärmsläckare

en: Discrete
sv: Diskret

en: Display Modes
sv: Visningslägen

en: Display Power Management
sv: Strömsparfunktioner för bildskärm

en: Display Splash Screen at Startup
sv: Visa startbild vid uppstart

en: Display Subprocess Errors
sv: Visa underprocessfel

en: Display version information.
sv: Visa versionsinformation.

en: Distort
sv: Förvräng

en: Documentation...
sv: Dokumentation...

en: Don't hide bubbles when they pop
sv: Göm inte bubblor när de spricker

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
sv: Rita cirklar i stället för bildbubblor

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
sv: Ritar en boll som periodiskt fäller ut många slumpmässiga spikar. Hoppsan! Skriven av Jamie Zawinski.

en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
sv: Visar en simulering av flygande rymdstridsrobotar (finurligt maskerade som färgade cirklar) som strider framför en rörlig stjärnbakgrund. Skriven av Jonathan Lin.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
sv: Ritar en ström av stigande, böljande 3D-bubblor, som stiger mot toppen av skärmen, med trevliga spekulära speglingar. Skriven av RIchard Jones.

en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
sv: Ritar ett system med självsorterande linjer. Det börjar med slumpmässiga streck, men efter ett fåtal iterationer börjar ett mönster bli synligt. Skriven av Martin Pool.

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
sv: Ritar kvasiperiodiska rutor; tänk på implikationerna i modern formica-teknik. Skrivet av Timo Korvola. I april 1997 anmälde Sir Roger Penrose, en brittisk matematikprofessor som har arbetat tillsammans med Stephen Hawking inom områden som relativitetsteori, svarta hål och huruvida tiden har en begynnelse, företaget Kimberly-Clark för brott mot upphovsrätten. Penrose anklagade Kimberly-Clark för att ha kopierat ett mönster han hade skapat (ett mönster som visade "att ett ickerepeterande mönster kan finnas naturligt") i dess Kleenex-toalettpappersprodukter. Penrose sa att han inte gillade rättstvister men att "när det är så att befolkningen i Storbritannien bjuds in av ett multinationellt företag att torka ändorna med vad som verkar vara ett verk av en riddare, då måste något göras." Rapporterat av "News of the Weird" nummer 491, 4 juli 1997.

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
sv: Ritar slumpmässiga färgcyklande garnerade koncentriska cirklar. Skriven av John Neil.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
sv: Ritar diverse roterande utdrivna former som flyger omkring, sträcks, och vänds ut-och-in. Skapad av David Konerding från de prover som kommer med GL Extrusion-biblioteket av Linas Vepstas.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
sv: Ritar vad som liknar ett vinkande band som följer en sinusoidväg. Skriven av Bas van Gaalen och Charles Vidal.

en: Edit the command line directly.
sv: Redigera kommandoraden direkt.

en: ElectricSheep
sv: ElektrisktFår

en: Epicycle
sv: Epicykel

en: Error loading pixmap file: %s
sv: Fel vid inläsning av bildfil: %s

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
sv: Fel:
    
    Kunde inte avgöra init-filnamn!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
sv: Fel:
    
    Kunde inte skriva %s

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
sv: Fel:
    
    Katalogen finns inte: "%s"

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
sv: Fel:
    
    Ingen hjälp-URL har angivits.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
sv: Fel:
    
    xscreensaver-demonen startade inte korrekt.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
sv: Fel:
    
    Otolkningsbart tidsformat: "%s"

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
sv: Fel:
    
    ingen "manualCommand"-resurs har satts.

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
sv: Avsluta xscreensaver-demo-programmet (men lämna XScreenSaver-demonen körande i bakgrunden).

en: F_ade Duration
sv: _Toningslängd

en: Fade Duration
sv: Toningslängd

en: Fade From Black When Unblanking
sv: Ljusna vid inaktivering

en: Fade To Black When Blanking
sv: Tona mörk när skärmen töms

en: Fade from Black When _Unblanking
sv: Ljusna vid _inaktivering

en: Fade to Black when _Blanking
sv: Tona mörk vid _tömning

en: FadePlot
sv: Skuggraf

en: Fast
sv: Snabb

en: Few
sv: Få

en: Flag
sv: Flagga

en: Flame
sv: Flamma

en: Flow
sv: Flöde

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
sv: Uppdateringar kan hittas på http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Four Sided Cells
sv: Fyrsidiga celler

en: Galaxy
sv: Galax

en: Gears
sv: Kugghjul

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
sv: Genererar självliknande linjära fraktaler, inklusive den klassiska "C-kurvan". Skriven av Rick Campbell.

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
sv: Gå till dokumentationen på XScreenSavers webbsida.

en: Grab Desktop Images
sv: Fånga skrivbordsbilder

en: Grab Desktop _Images
sv: Fånga skrivbords_bilder

en: Grab Video Frames
sv: Fånga videoramar

en: Grab _Video Frames
sv: Fånga _videoramar

en: Gray
sv: Grå

en: GrayScale
sv: Gråskala

en: Halo
sv: Gloria

en: High
sv: Hög

en: Hopalong
sv: Hoppalång

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
sv: hur kan man beskriva detta annat än "drivande rekursiva kosmiska fraktalflammor"? Ytterligare ett fint hack från Scott Daves samling med fina hack.

en: How long before the monitor goes completely black.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen blir svart.

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
sv: Hur lång tid det ska ta för skärmen att ljusna och mörkna.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen går i strömsparläge.

en: How long until the monitor powers down.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen stängs av.

en: Hyperball
sv: Hyperboll

en: Hypercube
sv: Hyperkub

en: IMSmap
sv: IMSkarta

en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
sv: Om du har varit i samma rum som en Windows NT-maskin har du troligtvis sett detta GL-hack. Denna version är gjord av Marcelo Vianna.

en: Image Manipulation
sv: Bildmanipulering

en: Install Colormap
sv: Installera färgkarta

en: Install _Colormap
sv: Installera _färgkarta

en: Kaleidescope
sv: Kalejdoskop

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
sv: Döda och starta om XScreeSaver-demonen.

en: LMorph
sv: LMorf

en: Large
sv: Stor

en: Leave Trails
sv: Lämna spår

en: Length
sv: Längd

en: Less
sv: Färre

en: Lightning
sv: Blixt

en: Lines
sv: Linjer

en: Lock Screen After
sv: Lås skärm efter

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
sv: Lås skärmen nu (även om "Lås skärmen" inte är förkryssat).

en: Long
sv: Lång

en: Loop
sv: Slinga

en: Low
sv: Låg

en: Many
sv: Många

en: Maze
sv: Labyrint

en: Mode:
sv: Läge:

en: Moire2
sv: Moiré2

en: Molecule
sv: Molekyl

en: Mono
sv: Monokrom

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
sv: Fler "diskret karta"-system, inklusive nya varianter av Hopalong och Julia, och en del andra. Skriven av Tim Auckland.

en: Morph3D
sv: Morf3D

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
sv: Rörliga polygoner, liknande ett kalejdoskop (egentligen mer likt ett kalejdoskop än hacket vid namn "keleid"). Denna är av Jouk Jansen.

en: Narrow
sv: Smal

en: No Preview
sv: Ingen förhandsvisning

en: No Preview
    Available
sv: Ingen förhandsvisning
    tillgänglig

en: No description available.
sv: Ingen beskrivning finns tillgänglig.

en: None
sv: Ingen

en: Noseguy
sv: Näsnisse

en: Number of Colors
sv: Antal färger

en: Number of Fractals
sv: Antal fraktaler

en: Off After
sv: Av efter

en: Offset
sv: Förskjutning

en: One
sv: Ett

en: Only One Screen Saver
sv: Endast en skärmsläckare

en: Pipes
sv: Rör

en: Please check your $PATH and permissions.
sv: Kontrollera din $PATH och rättigheterna.

en: Polygons
sv: Polygoner

en: Power Management Enabled
sv: Strömsparfunktioner aktiverade

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Random
sv: Slumpvis

en: Random Screen Saver
sv: Slumpmässig skärmsläckare

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Kör nästa skärmsläckare i listan i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Kör föregående skärmsläckare i listan i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Screen Saver
sv: Skärmsläckare

en: Screen Saver Disabled
sv: Skärmsläckare inaktiverad

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Seeds
sv: Frön

en: Segments
sv: Segment

en: Select file.
sv: Välj fil.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Shallow
sv: Grunt

en: Sharp Turns
sv: Skarpa svängar

en: Short
sv: Kort

en: Six Sided Cells
sv: Sexsidiga celler

en: Slow
sv: Långsam

en: Small
sv: Liten

en: Smaller
sv: Mindre

en: Sonar
sv: Ekolod

en: Speed
sv: Hastighet

en: Sphere
sv: Sfär

en: Splines
sv: Spliner

en: Sproingies
sv: Spronger

en: Stand_by After
sv: Gå i stand_by-läge efter

en: Standard
sv: Standardvärde

en: Standard <<
sv: Standardvärde <<

en: Standby After
sv: Gå i standby-läge efter

en: StaticGray
sv: Statisk grå

en: Sus_pend After
sv: Gå i _pausläge efter

en: Suspend After
sv: Gå i pausläge efter

en: Tails
sv: Svansar

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
sv: Säg åt den körande XScreenSaver-demonen att avsluta.

en: Tentacles
sv: Tentakler

en: Text for Flag
sv: Flaggtext

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
sv: Den typ av X-grafikläge som detta demo kommer att kräva. Om detta grafikläge är tillgängligt kommer det att användas. Annars kommer inte demot att köras.

en: The directory from which images will be randomly chosen.
sv: Katalogen från vilka bilder kommer att väljas slumpmässigt.

en: Thick
sv: Tjock

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Thin
sv: Tunn

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
sv: Detta ritar Eschers "omöjliga bur", en 3d-motsvarighet till en moebius-remsa, och roterar den i tre dimensioner. Skriven av Marcelo Vianna.

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
sv: Detta ritar en kompass, där alla delar roterar runt slumpvis, för att få den där äkta "vilse och illamående"-känslan. Skriven av Jamie Zawinski.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
sv: Denna ritar en pulserande sekvens av stjärnor, cirklar och linjer. Den hade sett bättre ut om den hade varit snabbare, men såvitt jag vet finns det inget sätt att få den både snabb och flimmerfri. Ännu en orsak till att X suger. Skriven av Jamie Zawinski.

en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
sv: Detta ritar en fladdrande färgad flagga som ondulerar sig omkring på skärmen. Tricket är att flaggan kan innehålla godtycklig text och godtyckliga bilder. Som standard visar det det aktuella systemnamnet och operativsystemstypen eller en bild på "Bob", men du kan byta ut texten eller bilden med en kommandoradsflagga. Skrivet av Charles Vidal och Jamie Zawinski.

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
sv: Denna ritar fraktalträd. Skriven av Peter Baumung. Visst älskar alla fraktaler?

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
sv: Ritar en samlling med roterande, i varandra gripende kugghjul, som roterar i tre dimensioner. Ytterligare ett GL-hack av Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey och Jamie Zawinski.

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
sv: Denna ritar roterande galaxer, som senda kolliderar och sprider ut deras stjärnor med alla fyra vindar, eller, hmm, något. Ursprungligen ett Amiga-program av Uli Siegmund.

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
sv: Detta hack fångar en bild av skärmen, och låter sedan en genomskinlig lins vandra runt på skärmen, samtidigt förstorandes det som finns under. Skriven av Jonas Munsin.

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
sv: Det här är en stor variant av xfishtank: en GL-animation av ett antal hajar, delfiner och valar. Simrörelserna är underbara. Ursprungligen skriven av Mark Kilgard.

en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
sv: Denna delar och färglägger rektanglar slumpvis. Den liknar en väggpanel från ett rekreationsrum från Brady-Bunch-eran (Raven säger: "denna skärmsläckare är ful nog att få färg att lossna"). Skriven av Jamie Zawinski, inspirerad av Michael Bayne.

en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
sv: Detta program ritar vägen som spåras av en punkt på kanten av en cirkel. Denna cirkel roterar runt en punkt på kanten av en annan cirkel, och så vidare, åtskilliga gånger. Detta var grunden till den första preheliocentriska modellen av planeternas rörelser. Skriven av James Youngman.

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
sv: Detta genererar upprepade spiraliserande strängkonstlade mönster. Skriven av Jamie Zawinski.

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
sv: Detta simulerar den typ av bubbelformation som inträffar då vatten kokar: små bubblor uppstår, och när de kommer närmare varandra, slås de samman för att bilda större bubblor, som till slut spricker. Skriven av James Macnicol.

en: Three Sided Cells
sv: Tresidiga celler

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Triangle
sv: Triangel

en: Truchet Lines
sv: Truchetlinjer

en: Twelve Sided Cells
sv: Tolvsidiga celler

en: Two
sv: Två

en: Use
sv: Använd

en: Verbose Diagnostics
sv: Utförlig diagnostik

en: Vines
sv: Viner

en: Visual:
sv: Grafikläge:

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
sv: Varning:
    
    XScreenSaver-demonen verkar inte köras på display
    "%s". Starta den nu?

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
sv: Varning:
    
    filen "%s" har ändrats, läser om.

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
sv: Huruvida ett lösenord ska krävas för att återställa skärmen.

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
sv: Huruvida felutdata från visningslägena ska omdirigeras till skärmen.

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
sv: Huruvida demonen ska skriva ut mycket felsökningsinformation.

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
sv: Huruvida bildmanipuleringslägena ska tillåtas operera på en bild av ditt skrivbord.

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
sv: Huruvida bildmanipuleringslägena ska operera på bilder fångade från systemets videoinkanal (om det finns en).

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
sv: Huruvida bildmanipuleringslägena ska operera på slumpmässigt utvalda bilder som är inlästa från hårddisken.

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
sv: Huruvida bildskärmen ska stängas av efter ett tag.

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
sv: Huruvida skärmen långsamt ska ljusna när skärmsläckaren inaktiveras.

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
sv: Huruvida skärmen långsamt ska tonas mörk när skärmsläckaren aktiveras.

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
sv: Huruvida startbilden (med versionsnumret och "Hjälp"-knappen) ska visas tillfälligt första gången demonen startar.

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
sv: Huruvida en privat färgkarta ska installeras när 8-bitarsläge används på standardgrafikläget.

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
sv: XScreenSaver: Lägesspecifika inställningar

en: Xsnow
sv: Xsnö

en: _About...
sv: _Om...

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Advanced >>
sv: _Avancerat >>

en: _Blank After
sv: _Töm efter

en: _Blank Screen Now
sv: _Töm skärm nu

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: _Command Line:
sv: _Kommandorad:

en: _Cycle After
sv: _Byt efter

en: _Display Modes
sv: _Visningslägen

en: _Documentation...
sv: _Dokumentation...

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Kill Daemon
sv: _Döda demon

en: _Lock Screen Now
sv: _Lås skärm nu

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _Off After
sv: _Av efter

en: _Power Management Enabled
sv: _Strömsparfunktioner aktiverade

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Restart Daemon
sv: _Starta om demonen

en: _Settings...
sv: _Inställningar...

en: _Standard <<
sv: _Standardvärde <<

en: _Visual:
sv: _Grafikläge:

en: minutes
sv: minuter

en: no preview
sv: ingen förhandsvisning

en: preview
sv: förhandsvisning

en: seconds
sv: sekunder
