kcalc - en to bs translation catalogue (208 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
bs: 
    	KCalc može da proračunava sa daleko većim brojem cifara od
    	onog koji staju u prikaz. Ova postavka daje najveći broj
    	prikazanih cifara, prije nego što KCalc počne da koristi naučno,
    	označavanje npr. 2.34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
bs: 
                Radi bolje čitljivosti, moguć je grupisati individualne cifre u parove
                na primjer, umjesto 10111001 možete prikazati 1011 1001, tako da ovo postavite na
                4, ubacujući razmak nakon svake 4. cifre.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
bs: 
                Radi bolje čitljivosti, moguć je grupisati individualne cifre u parove
                na primjer, umjesto 41240213 možete prikazati 4214 0213, tako da ovo postavite na
                4, ubacujući razmak nakon svake 4. cifre.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
bs: 
                Radi bolje čitljivosti, moguć je grupisati individualne cifre u parove
                na primjer, umjesto AF1C42 možete prikazati AF 1C 42, tako da ovo postavite na
                2, ubacujući razmak nakon svake 2. cifre.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
bs: 
            Označite da koristite dva komplement notaciju za binarne, oktalne
            i heksadecimalne brojeve. Ovo je uobičajena notacija za predstavljanje
            negativnih brojeva u računarima.

en: &Background:
bs: &Pozadina:

en: &Beep on error
bs: &Bipni prilikom greške

en: &Button font:
bs: &Font dugmeta:

en: &Constants
bs: &Konstante

en: &Display font:
bs: &Prikazni font:

en: &Foreground:
bs: &Brojevi:

en: &Functions:
bs: &Funkcije:

en: &Maximum number of digits:
bs: &Maksimalan broj cifara:

en: &Memory:
bs: &Memorija:

en: &Numbers:
bs: &Cifre:

en: &Settings
bs: &Postavke

[ctx: . calculator button]
en: .
bs: ,.

en: 10 to the power of x
bs: 10 na x-ti stepen

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
bs: Jednostavan način korištenja gdje su prikazana samo osnovna dugmad kalkulatora

en: AND
bs: I

en: Add display to memory
bs: Dodaj prikaz u memoriju

en: Add to memory
bs: Dodaj u memoriju

en: Arc cosine
bs: Arkus kosinus

[ctx: Arc cosine]
en: Acos
bs: Arc cos

en: Arc sine
bs: Arkus sinus

[ctx: Arc sine]
en: Asin
bs: Arc sin

en: Arc tangent
bs: Arkus tangens

[ctx: Arc tangent]
en: Atan
bs: Arc tg

en: Atomic && Nuclear
bs: Atomske i nuklearne

en: Atomic Mass Unit
bs: Atomska masena jedinica

en: Avogadro's Number
bs: Avogadrov broj

en: Backspace
bs: Brisanje

en: Bernd Johannes Wuebben
bs: Bernd Johanes Viben

en: Binary
bs: Binarno

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bs: Binarni likovi se razdvajaju razmacima nakon svake X-te cifre.

en: Bitwise AND
bs: Binarno I

en: Bitwise OR
bs: Binarno ILI

en: Bitwise XOR
bs: Binarno XOR

en: Boltzmann Constant
bs: Bolcmanova konstanta

en: Button & Display Colors
bs: Boje dugmadi i ekrana

en: Button Colors
bs: Boje dugmadi

en: Change sign
bs: Promijeni znak

en: Choose From List
bs: Odaberite iz liste

en: Clear
bs: Očisti

en: Clear all
bs: Očisti sve

en: Clear data store
bs: Očisti spremnik

en: Click on a Bit to toggle it.
bs: Kliknite na bit da biste ga izvrnuli.

en: Close parenthesis
bs: Zatvori zagradu

en: Colors
bs: Boje

en: Constants
bs: Konstante

en: Constants &Buttons
bs: &Dugmad konstanti

en: Cosine
bs: Kosinus

en: Cube
bs: Kub

en: Cube root
bs: Kubni korijen

en: Decimal point
bs: Decimalni zarez

en: Define Constants
bs: Definiši konstante

en: Degrees, radians or grads
bs: Stepeni, radijani ili gradi

en: Delete last data item
bs: Obriši posljednji podatak

en: Display Colors
bs: Boje ekrana

en: Division
bs: Dijeljenje

en: EXP
bs: Exp

en: Earth Acceleration
bs: Ubrzanje Zemljine teže

en: Easy Calculator Mode
bs: Jednostavni način rada kalkulatora

en: Electromagnetism
bs: Elektromagnetizam

en: Elementary Charge
bs: Elementarno naelektrisanje

en: Enter data
bs: Unesite podatke

en: Euler Number
bs: Ojlerov broj

en: Exponent
bs: Eksponent

en: Exponential function
bs: Eksponencijalna funkcija

en: Factorial
bs: Faktorijel

en: Fine-Structure Constant
bs: Konstanta mikrostrukture

en: Gamma
bs: Gama

en: General
bs: Općenito

en: General Settings
bs: Opće postavke

en: Golden Ratio
bs: Zlatni omjer

en: Gravitation
bs: Gravitacija

en: Gravitational Constant
bs: Gravitaciona konstanta

en: Group digits
bs: Grupiši cifre

en: Grouping
bs: Grupisanje

en: He&x
bs: &Heks.

en: He&xadecimals:
bs: &Heksadecimalne cifre:

en: Hexadecimal
bs: Heksadecimalno

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bs: Heksadecimalni likovi se razdvajaju razmacima nakon svake X-te cifre.

en: Hyperbolic cosine
bs: Hiperbolički kosinus

[ctx: Hyperbolic cosine]
en: Cosh
bs: Ch

en: Hyperbolic mode
bs: Hiperbolički režim

en: Hyperbolic sine
bs: Hiperbolički sinus

[ctx: Hyperbolic sine]
en: Sinh
bs: Sh

en: Hyperbolic tangent
bs: Hiperbolički tangens

[ctx: Hyperbolic tangent]
en: Tanh
bs: Th

en: Impedance of Vacuum
bs: Impedansa vakuuma

en: Integer division
bs: Cjelobrojno dijeljenje

en: Inverse hyperbolic cosine
bs: Inverzni hiperbolički kosinus

[ctx: Inverse hyperbolic cosine]
en: Acosh
bs: Arc ch

en: Inverse hyperbolic sine
bs: Hiperbolički kosinus

[ctx: Inverse hyperbolic sine]
en: Asinh
bs: Arc sh

en: Inverse hyperbolic tangent
bs: Inverzni hiperbolički tangens

[ctx: Inverse hyperbolic tangent]
en: Atanh
bs: Arc th

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
bs: KCalc može da računa sa daleko većim brojem cifara nego što staje u prikaz. Ova postavka određuje najveći broj prikazanih cifara prije nego što KCalc prijeđe na naučni zapis, npr. 2.34e12.

en: KDE Calculator
bs: KDE kalkulator

en: Last stat item erased
bs: Zadnji stat unos je obrisan

en: Left bit shift
bs: Lijevo binarno pomjeranje

en: Light Speed
bs: Brzina svjetlosti

en: List of user programmable constants
bs: Lista korisnički programabilnih konstanti

en: Logarithm to base 10
bs: Logaritam po bazi 10

en: Maintainer
bs: Održavalac

en: Mathematics
bs: Matematika

en: Maximum number of digits displayed
bs: Maksimalni prikazani broj cifara

en: Maximum number of digits displayed.
bs: Najveći broj prikazanih cifara.

en: Mean
bs: Srednje

en: Median
bs: Medijan

en: Memory clear
bs: Očisti memoriju

en: Memory recall
bs: Povrat iz memorije

en: Memory store
bs: Pohrani u memoriju

en: Misc
bs: Razno

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
bs: Način rada sa dodatnim statističkim dugmadima i, po izboru, dugmadi sa konstantama

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
bs: Način rada sa logičkim dugmadima i omogućenom opcijom odabira baze. Omogućeno je i neobavezno vršenje izmjena.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
bs: Način rada sa naučnim dugmadima i, po izboru, dugmadi sa konstantama

en: Molar Gas Constant
bs: Molarna gasna konstanta

en: Multiplication
bs: Množenje

en: Name of the user programmable constants.
bs: Imena korisnički programabilnih konstanti.

en: Natural log
bs: Prirodni logaritam

en: New Name for Constant
bs: Novo ime za konstantu

en: New name:
bs: Novo ime:

en: Number of data entered
bs: Broj unesenih podataka

en: Number of fixed decimal digits
bs: Broj fiksnih decimalnih cifara

en: Number of fixed decimal digits.
bs: Broj fiksnih decimalnih cifara.

en: Numeral System Mode
bs: Način rada brojnih sistema

en: Numeric base
bs: Numerička baza

en: O&perations:
bs: &Operacije:

en: OR
bs: ILI

en: Octal
bs: Oktalno

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bs: Oktalni likovi se razdvajaju razmacima nakon svake X-te cifre.

en: One's complement
bs: Prvi komplement

en: Open parenthesis
bs: Otvori zagradu

en: Percent
bs: Procenat

en: Permeability of Vacuum
bs: Permeabilnost vakuuma

en: Permittivity of Vacuum
bs: Propustljivost vakuma

en: Pi
bs: PI

en: Planck's Constant
bs: Plankova konstanta

en: Precision
bs: Tačnost

en: Predefined
bs: Predefinisano

en: Reciprocal
bs: Recipročno

en: Result
bs: Rezultat

en: Right bit shift
bs: Desno binarno pomjeranje

en: Sample standard deviation
bs: Uzmi uzorak standardnog odstupanja

en: Science Calculator Mode
bs: Naučni način rada kalkulatora

en: Science Mode
bs: Naučni način rada

en: Second button function
bs: Funkcija drugog dugmeta

en: Select Display Font
bs: Izaberite font ekrana

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
bs: Selektujte da koristite notaciju drugog komplementa za binarne, oktalne i heksadecimalne brojeve. Ovo je uobičajena notacija za predstavljanje negativnih brojeva u računarima za brojeve koji nisu decimalni.

en: Set &decimal precision
bs: Podesite &decimalnu tačnost

en: Set Name
bs: Postavi ime

en: Show &result in window title
bs: Pokaži &rezultate u naslovu prozora

en: Show B&it Edit
bs: Prikaži izmjenu b&itova

en: Simple Mode
bs: Jednostavni način rada

en: Sine
bs: Sinus

en: Square
bs: Kvadrat

en: Square root
bs: Kvadratni korijen

en: St&atistic functions:
bs: St&atističke funkcije:

en: Standard deviation
bs: Standardna devijacija

en: Stat mem cleared
bs: Stat mem ispražnjena

en: Statistic Calculator Mode
bs: Statistički način rada kalkulatora

en: Statistic Mode
bs: Statistički način rada

en: Stefan-Boltzmann Constant
bs: Štefan-Bolcmanova konstanta

en: Subtract from memory
bs: Oduzmi iz memorije

[ctx: Subtract from memory]
en: M−
bs: M-

en: Sum of all data items
bs: Suma svih podataka

en: Sum of all data items squared
bs: Suma kvadrata svih podataka

en: Switch base to binary.
bs: Prebaci bazu na binarnu.

en: Switch base to decimal.
bs: Prebaci bazu na decimalnu.

en: Switch base to hexadecimal.
bs: Prebaci bazu na heksadecimalnu.

en: Switch base to octal.
bs: Prebaci bazu na oktalno.

en: Tan
bs: Tg

en: Tangent
bs: Tangens

[ctx: Tangent]
en: Tan
bs: Tg

en: The background color of the display.
bs: Boja pozadine na displeju.

en: The color of function buttons.
bs: Broja dugmadi sa funkcijama.

en: The color of hex buttons.
bs: Boja hex dugmadi.

en: The color of memory buttons.
bs: Boja memorijske dugmadi.

en: The color of number buttons.
bs: Boja dugmadi sa brojevima.

en: The color of operation buttons.
bs: Boja dugmadi računskih operacija.

en: The color of statistical buttons.
bs: Boja statističke dugmadi.

en: The font to use for the buttons
bs: Font koji se koristi za dugmad

en: The font to use for the buttons.
bs: Font za korištenje na dugmadima.

en: The font to use in the display
bs: Font koji se koristi za ekran

en: The font to use in the display.
bs: Font za upotrebu na displeju.

en: The foreground color of the display.
bs: Boja znakova na displeju.

en: Thermodynamics
bs: Termodinamika

en: Third power
bs: Treći stepen

en: Two's complement
bs: Drugi komplement

en: Whether to beep on error
bs: Da li proizvoditi zvučni signal u slučaju greške

en: Whether to beep on error.
bs: Treba li pustiti zvuk prilikom greške.

en: Whether to group digits
bs: Da li grupisati cifre

en: Whether to group digits.
bs: Treba li grupisati cifre.

en: Whether to show constant buttons.
bs: Treba li prikazati dugmad za konstante.

en: Whether to show the bit edit widget.
bs: Da li prikazivati kontrolu za uređivanje bitova.

en: Whether to show the result in the window title
bs: Da li pokazati rezultat u naslovu prozora

en: Whether to show the result in the window title.
bs: Treba li prikazati rezultate u naslovu prozora.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
bs: Da li koristiti drugi komplement za brojeve koji nisu decimalni

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
bs: Da li koristiti drugi komplement za brojeve koji nisu decimalni.

en: Whether to use fixed decimal places
bs: Da li koristiti fiksna decimalna mjesta

en: Whether to use fixed decimal places.
bs: Da li koristiti fiksna decimalna mjesta.

en: Write display data into memory
bs: Upiši podatke sa prikaza u memoriju

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
bs: Pohrani

en: n Choose m
bs: n bira m

en: x to the power of 1/y
bs: x na 1/y-ti stepen

en: x to the power of y
bs: x na y-ti stepen
