xscreensaver - en to hu translation catalogue (1455 entries)

en:       Freefall
hu:       Szabadesés

en: %s: %.100s Settings
hu: %s: %.100s beállításai

en: %s: unknown option: %s
hu: %s: ismeretlen opció: %s

en: 0 Seconds
hu: 0 másodperc

en: 0 deg
hu: 0 fok

en: 0 seconds
hu: 0 másodperc

en: 1 Gbyte cache
hu: 1 Gbyte gyorsítótár

en: 1 Minute
hu: 1 perc

en: 1 Second
hu: 1 másodperc

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: 1 second
hu: 1 másodperc

en: 10 Seconds
hu: 10 másodperc

en: 10 times
hu: Tízszeres

en: 100 Mbyte cache
hu: 100 Mbyte gyorsítótár

en: 12-Hour Time
hu: 12 órás idő

en: 120-Cell
hu: 120-oldalú

en: 16-Cell (Hyper-Octahedron)
hu: 16-oldalú (hiper-oktaéder)

en: 2 min
hu: 2 perc

en: 2 minutes
hu: 2 perc

en: 2 seconds
hu: 2 másodperc

en: 24-Cell
hu: 24-oldalú

en: 24-Hour Time
hu: 24 órás idő

en: 3 Gbyte cache
hu: 3 Gbyte gyorsítótár

en: 30 Seconds
hu: 30 másodperc

en: 30 seconds
hu: 30 másodperc

en: 30 secs
hu: 30 másodperc

en: 300 Mbyte cache
hu: 300 Mbyte gyorsítótár

en: 4D Hypertorus
hu: 4D Hipertórusz

en: 5 Minute Tick Marks
hu: 5 percenkénti jelzések

en: 5 Minutes
hu: 5 perc

en: 5 Seconds
hu: 5 másodperc

en: 5 seconds
hu: 5 másodperc

en: 5-Cell (Hyper-Tetrahedron)
hu: 5-oldalú (hiper-tetraéder)

en: 600-Cell
hu: 600-oldalú

en: 8-Cell (Hypercube / Tesseract)
hu: 8-oldalú (hiperkocka)

en: 90 deg
hu: 90 fok

en: 90 deg Rotation Speed
hu: 90 fokos forgatás sebessége

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
hu: Egy tehén. Egy gumiasztal. Együtt a bűn ellen. Írta Jamie Zawinski.

en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
hu: Egy kicsit hasonlít a Reflektorfényhez, kivéve, hogy az asztal egy részletének megvilágítása helyett domborzati képet készít róla. Alapvetően, háromdimenziósítja az asztal egy részét, a színintenzitást alapul véve. Írta Shane Smit.

en: A bunch of fireflies chase a few baits around the screen, leaving colorful tails which get blown around by the wind. Written by Matt Perry. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://somewhere.fscked.org/fireflies/&gt;.
hu: Egy csapat szentjánosbogár néhány csalit üldöz a képernyőn, színes nyomjelzőket hagyva maguk után, amiket a szél elfúj. Írta Matt Perry. Ez a program nincs benne az XScreenSaver csomagban, de megtalálhatja a következő címen: &lt;http://somewhere.fscked.org/fireflies/&gt;.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
hu: Egy sejtautomata, ami valójában egy kétdimenziós Turing-gép: ahogy a fejek ("hangyák") végigmennek a képernyőn, megváltoztatják az útjukba eső képpontok értékeit. Amikor a megváltoztatott képpontokon áthaladnak, viselkedésük megváltozik. Írta David Bagley.

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
hu: Egy véletlen mezővel induló, majd sávokká és spirálokká szerveződő sejtautomata. Írta David Bagley.

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
hu: Háromdimenziós, űrkorszakbeli, sugárhajtású repülő kenyérpirítók (és pirítósok!) flottája. Az ősi Berkeley Systems After Dark repülő kenyérpirítói ihlették. Írta Jamie Zawinski és Baconmonkey.

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
hu: A greynetic-hez hasonló, de kevésbé frenetikus hack. Az első implementációt Stephen Linhart készítette; aztán Ozymandias G. Desiderata írt egy Java applet klónt. Ezt a klónt fedezte fel Jamie Zawinski és portolta C-be, hogy itt megjelenhessen.

en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. The things which he says are the output of a program or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. By Dan Heller and Jamie Zawinski.
hu: Egy nagy orrú emberke jár körbe a képernyőn, mindenféle dolgokat mondva. A szöveg, amit mond, lehet egy program kimenete, vagy egy fájl vagy URL tartalma, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Készítette: Dan Heller és Jamie Zawinski.

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
hu: Az XScreenSaver démon aktiválása most (a képernyő zárolása, ha úgy van beállítva.)

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Add some fireflies
hu: Néhány szentjánosbogár hozzáadása

en: Additive Colors
hu: Additív színek

en: Additive Colors (reflected light)
hu: Additív színek (visszavert fény)

en: Advanced
hu: Bővített

en: Advanced >>
hu: Bővített >>

en: Agressive
hu: Agresszív

en: Air Speed
hu: Levegő sebessége

en: Allow Tight Turns
hu: Éles kanyarok engedélyezése

en: Allow Wall Collisions
hu: Falütközések engedélyezése

en: Altitude  Low
hu: Magasság Alacsony

en: Always face front
hu: Mindig előre nézzen

en: Always play well
hu: Mindig jól játsszon

en: Always show at least this much of the image:
hu: Mindig mutasson legalább ennyit a képből:

en: Ambient  Low
hu: Körülvevő   Alacsony

en: Amplitude
hu: Amplitúdó

en: An OpenGL kaleidescope that operates on your desktop image, or on image files loaded from disk. Written by andrew dean.
hu: OpenGL kaleidoszkóp, ami az asztala képén vagy a lemezről betöltött képeken operál. Írta Andrew Dean.

en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
hu: Egy ősi x képernyővédő hack, ami sokszínű, a képernyőt körbekúszó férgeket rajzol. Írta Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec és Henrik Theiling.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
hu: Az X láng egy robbanó verziója. Írta W.P. van Paassen.

en: Ancient Projection
hu: Ősi vetület

en: Anemone
hu: Anemóna

en: Anemotaxis demonstrates a search algorithm designed for locating a source of odor in turbulent atmosphere. The searcher is able to sense the odor and determine local instantaneous wind direction. The goal is to find the source in the shortest mean time. Written by Eugene Balkovsky.
hu: Az Anemotaxis egy keresési algoritmust mutat be, mellyel egy illat forrását lehet örvénylő légkörben megtalálni. A kereső képes érzékelni az illatot és megállapítani a pillanatnyi helyi szélirányt. A cél a forrás megtalálása, a legrövidebb idő alatt. Írta Eugene Balkovsky.

en: Angle of Light
hu: Fény szöge

en: Angular Velocity
hu: Forgás sebessége

en: Anim Speed
hu: Animáció sebessége

en: Animate
hu: Animálás

en: Animate Circles
hu: Animált körök

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
hu: Számos 3D elektronikai összetevőt mozgat. Írta Ben Buxton.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program egy Lemarchand-dobozt szimulál, a feladatot újra és újra megoldva. OpenGL-t és olyan videokártyát igényel, mely gyors textúrakezelést tud megvalósítani. Figyelem: néha az ajtókat is kinyitja. Írta Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
hu: Animáció sebessége

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
hu: Egy újabb 3D-s alakváltoztató OpenGL-es demó, készítője Marcelo Vianna. Ugyanolyan fényes műanyagszerű hatást kelt, mint a Superquadrics, vagy sok más számítógép által renderelt objektum...

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
hu: Egy másik Lissajous-alakzat. Ez körkörös alakzatok egy útvonal mentén való haladását rajzolja meg. Írta Alexander Jolk.

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
hu: Egy újabb M. C. Escher hack, Marcelo Vianna munkája. Egy "Möbius II"-szalagot ábrázol: hangyák vándorolnak egy Möbius-szalag felszínén, OpenGL-es megjelenítéssel.

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
hu: Ez is egy ősrégi xlock demó, Írta Tim Lawrence. Egy vonaldarabot rajzol meg, amely egy összetett spirális görbén mozog.

en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
hu: A klasszikus "meme" egyik variációja ez a program: lendületesen forgolódó-mozgolódó színes vonalakat jelenít meg. Készítője: Ron Tapia. A mozgás nagyon hatásos, de azt hiszem több egyszínű részre, vagy esetleg fényesebb színekre lenne szükség. Talán az sem ártana, ha a forgási sebesség többet változna.

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
hu: Egy újabb variáció színmezőkre. A program lecsengő szinuszhullámokat ábrázol, melyek interferálnak egymással, ahogy kezdőpontjaik mozognak.Írta Hannu Mallat.

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
hu: Egy újabb példa mókás Moire-féle interferenciamintára. Koncentrikus körök vagy ellipszisek halmazát generálja, az egyes síkok között különféle műveleteket végezve. A síkok egymástól teljesen függetlenül mozognak, így az interferencia-vonalak fokozatosan szétszóródnak. Írta Jamie Zawinski.

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
hu: Egy újabb iteratív fraktálgenerátor. Írta Scott Draves.

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
hu: Egy klasszikus képernyővédő a hőskorból. Többféle színű árnyékolt gömböket jelenít meg. Az első változatát Tom Duff készítette 1982-ben.

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
hu: Egy újabb variáció Scott Draves "Bomba" programjára. Folyamatosan növekvő négyzetekből álló rácsokat ábrázol, melyek egymásba nyúlva kiszámíthatatlan módon hatnak egymásra. Az "RD" jelentése: reakció-diffúzió.

en: Ant
hu: Hangya

en: Ant Size
hu: Hangyák mérete

en: AntSpotlight
hu: Hangya reflektorfénnyel

en: Anti-alias Lines
hu: Vonalak élsimítása

en: Anti-aliased Lines
hu: Élsimított vonalak

en: Ants Count
hu: Hangyák száma

en: Antspotlight draws an ant (with a headlight) who walks on top of an image of your desktop or other image. Written by Blair Tennessy.
hu: A Hangya reflektorfénnyel egy hangyát rajzol (fejlámpával), ami az asztalának képén vagy egy más kép felületén sétál. Írta Blair Tennessy.

en: Any
hu: Bármely

en: Apollonian
hu: Apollóni

en: Arms
hu: Karok

en: Atlantis
hu: Atlantisz

en: Attraction
hu: Vonzás

en: Audi Quattro (5 cylinders)
hu: Audi Quattro (5 henger)

en: Available
hu: Elérhető

en: Azimuthal Projection
hu: Azimutális vetület

en: BMW M3 (4 cylinders)
hu: BMW M3 (4 henger)

en: BMW M5 (6 cylinders)
hu: BMW M5 (6 henger)

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
hu: A BSOD a "Blue Screen of Death." rövidítése. A személyi számítógépes emuláció vezető technológiájaként, ez a hack népszerű képernyővédőket szimulál számos kevésbé robusztus operációs rendszerből. Írta Jamie Zawinski.

en: Back to the graphical configuration options.
hu: Vissza a grafikai beállításokhoz.

en: Backtracking Generator
hu: Visszaléptetés generátor

en: Bait accel
hu: Csali gyorsulása

en: Bait speed
hu: Csali sebessége

en: Ball Count
hu: Labdák száma

en: Ball Joints
hu: Gömbölyű illesztések

en: Ball Mass
hu: Labdatömeg

en: Ball Size
hu: Labdaméret

en: Balls
hu: Labdák

en: Barcode
hu: Vonalkód

en: Barcode Clock (24 Hour)
hu: Vonalkód óra (24 órás)

en: Barcode Clock (AM/PM)
hu: Vonalkód óra (12 órás)

en: Basic Programming Mode
hu: Basic programozó mód

en: Beefy Cow
hu: Húsos tehén

en: Best
hu: Legjobb

en: Big
hu: Nagy

en: Big Drops
hu: Nagy cseppek

en: Bigger
hu: Nagyobb

en: Binary
hu: Bináris

en: Binary Encoding
hu: Bináris kódolás

en: Bitmap File
hu: Bitkép fájl

en: Bitmap for Flag
hu: A zászló képe

en: Bitmap to rotate
hu: Forgatandó bitkép

en: Black Hole
hu: Fekete lyuk

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
hu: Sötét kicsúszik a három mattoló  hálójából, de a negyedik sarokba szorítja! Briliáns kompozíció! Írta Blair Tennessy.

en: Blank After
hu: Elsötétítés

en: Blank Screen
hu: A képernyő elsötétítése

en: Blank Screen Only
hu: Csak üres képernyő

en: Blaster
hu: Robbantó

en: Blend
hu: Vegyítés

en: BlinkBox
hu: Villanó doboz

en: BlitSpin
hu: Blitspin

en: Blob Count
hu: Foltok száma

en: Blobby
hu: Foltos

en: BlockTube
hu: Blokkcső

en: Blot Count
hu: A foltok száma

en: Blur Smoothness
hu: Elmosás folyamatossága

en: Border
hu: Szegély

en: Border Thickness
hu: Határ vastagsága

en: Border Width
hu: Szegély szélessége

en: Bounce
hu: Ütközés

en: Bounce Off Walls
hu: Lepattanás a falakról

en: Bounce Speed
hu: Pattogás sebessége

en: BouncingCow
hu: Pattogó tehén

en: Box Size
hu: Dobozméret

en: Boxed
hu: Dobozolt

en: Boxes
hu: Dobozok

en: Boxes Only
hu: Csak dobozok

en: Boxes or Circles
hu: Dobozok vagy körök

en: Braid
hu: Fonat

en: Brief
hu: Rövid

en: Bright
hu: Világos

en: Brightness Gradients
hu: Fényességi átmenetek

en: Browse
hu: Tallózás

en: Browse...
hu: Tallózás...

en: Bubble3D
hu: 3D buborék

en: Bubbles
hu: Buborékok

en: Bubbles Fall
hu: Eső buborékok

en: Bubbles Float
hu: Lebegő buborékok

en: Bubbles Rise
hu: Emelkedő buborékok

en: Bubbles exist in three dimensions
hu: A buborékok három dimenzióban léteznek

en: Bumps
hu: Domborzat

en: C Curve
hu: C görbe

en: Cage
hu: Kalitka

en: Calm
hu: Nyugodt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Carousel
hu: Körhinta

en: Cell Size
hu: Sejtméret

en: Center on Screen
hu: A képernyő közepére

en: Centered Text
hu: Középre helyezett szöveg

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
hu: Egymást összetett spirál alakzatokban körültáncoló színes négyzetek láncolatát jeleníti meg. Írta Andrew Plotkin, az SGI "electropaint" nevű képernyővédője alapján.

en: Change screensaver properties
hu: Képernyővédő tulajdonságainak megváltoztatása

en: Changes
hu: Módosítások

en: Checkerboard
hu: Sakktábla

en: Choose Random Image:
hu: Véletlenszerű kép választása:

en: Choose _Random Image:
hu: Véletlensze_rű kép választása:

en: Chrome
hu: Króm

en: Chrome Toasters
hu: Krómozott kenyérpirítók

en: Circle
hu: Kör

en: Circle Percentage
hu: Körvonalak százalékban

en: Circles Only
hu: Csak körök

en: Circuit
hu: Áramkör

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Classic Lavalite
hu: Klasszikus Lavalite

en: Clay
hu: Agyag

en: Clear Water
hu: Tiszta víz

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
hu: Kattintson ide ezen megjelenítési mód kézikönyvének (ha van) megjelenítéséhez.

en: Closed Figures
hu: Zárt alakzatok

en: Clown barf
hu: Műhányás

en: Colony Shape
hu: Kolónia formája

en: Color
hu: Színes

en: Color Bars Enabled
hu: Színes sávok bekapcsolása

en: Color Change Time
hu: Színváltás ideje

en: Color Contrast
hu: Színek közti különbség

en: Color Gradient
hu: Színátmenet

en: Color Gradients
hu: Színátmenetek

en: Color Hold Time
hu: Színtartás ideje

en: Color Wheel
hu: Színkerék

en: Color cycle speed
hu: Színcsere sebessége

en: Color shifting speed
hu: Színek eltolásának sebessége

en: Colormaps
hu: Színtérképek

en: Colors
hu: Színek

en: Colors    Two
hu: Színek     Kettő

en: Colors By 4D Depth
hu: Színek a 4D mélység szerint

en: Command Line:
hu: Parancssor:

en: Compass
hu: Iránytű

en: Complexity
hu: Összetettség

en: Cone Lavalite
hu: Kúp Lavalite

en: Contour  Low
hu: Körvonalak   Alacsony

en: Contrast  Low
hu: Kontraszt   Alacsony

en: Control Points
hu: Vezérlőpontok

en: Cooling factor
hu: Hűtési arány

en: Coral
hu: Korall

en: Corners
hu: Sarkok

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
hu: Corvette Z06 (8 henger, V)

en: Cosmos
hu: Kozmosz

en: Couldn't find pixmap file: %s
hu: Nem találom a képfájlt: %s

en: Count
hu: Szám

en: Craggy
hu: Sziklás

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
hu: A munkaasztal képének egyes darabjait elforgatva, átméretezve jeleníti meg. Írta Claudio Matsuoka.

en: Critical
hu: Kritikus

en: Cross Update
hu: Keresztfrissítés

en: Crossfade Duration:
hu: Áttűnés időtartama:

en: Crunchiness
hu: Ropogósság

en: Crystal
hu: Kristály

en: Cube
hu: Kocka

en: CubeStorm
hu: Kockavihar

en: Cuboctahedron
hu: Kuboktaéder

en: Curved Pipes
hu: Hajlított csövek

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
hu: A kijelölt képernyővédő testreszabása és magyarázata.

en: Cycle
hu: Körforgás

en: Cycle After
hu: Váltás

en: Cycle Colors
hu: Színek váltogatása

en: Cycle Seconds
hu: Másodpercek váltása

en: Cycle Through Modes
hu: Módok váltogatása

en: Cycles
hu: Körök

en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
hu: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 A HAKMEM jelentése szerint ezt a PDP-1 kódot Jackson Wright írta le először 1962-ben. A kód több mint 40 évvel később még mindig jelen van ebben a képernyővédőben. A kísérő kód azonban időközben jelentősen kibővült. Ez a verzió Tim Showalter munkája.

en: DangerBall
hu: Veszélyes labda

en: Date/Time Stamp
hu: Dátum/időbélyegző

en: Day  Dim
hu: Nappal   Homály

en: Death Comes
hu: Jön a Kaszás

en: DecayScreen
hu: Bomló képernyő

en: Deep
hu: Mély

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default-N
hu: Alapértelmezett-N

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Delay (Large = low cpu load)
hu: Késleltetés (Nagy = alacsony processzorterhelés)

en: Delay:                    None
hu: Késleltetés:          Nincs

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
hu: A kiválasztott képernyővédő megtekintése teljes képernyőn (kattintson az egérrel a visszatéréshez.)

en: Demon
hu: Démon

en: Dense
hu: Sűrű

en: Density
hu: Sűrűség

en: Depth
hu: Mélység

en: Describe Molecule
hu: A molekula leírása

en: Description
hu: Leírás

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
hu: A leírások nem érhetőek el: nincs XML támogatás befordítva.

en: Desert
hu: Sivatag

en: Detail
hu: Részletesség

en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

en: Diamond
hu: Gyémánt

en: Dictionary File
hu: Szótárfájl

en: Directional Lighting
hu: Irányított megvilágítás

en: Disable Screen Saver
hu: Képernyővédő tiltása

en: Display Crosshair
hu: Célkereszt mutatása

en: Display Modes
hu: Képernyőmódok

en: Display Power Management
hu: Képernyő energiagazdálkodása

en: Display Random Polyhedron
hu: Véletlen poliéder megjelenítése

en: Display Seconds
hu: Másodpercek megjelenítése

en: Display Solid Colors
hu: Homogén színek megjelenítése

en: Display Speed
hu: Megjelenítés sebessége

en: Display Splash Screen at Startup
hu: Indulókép megjelenítése indításnál

en: Display Stars
hu: Csillagok mutatása

en: Display Subprocess Errors
hu: Alfolyamatok hibáinak megjelenítése

en: Display Surface Patterns
hu: Felületi minták megjelenítése

en: Display Wireframe
hu: Drótváz megjelenítése

en: Display version information.
hu: Verzióinformációk megjelenítése.

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
hu: Néhány sornyi körbeforgó szöveget jelenít meg, egyszínű 3D betűkkel. Írta Jamie Zawinski.

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
hu: Egy "Madár a tövisbokorban" fraktált rajzol ki. Írta Tim Auckland.

en: Dissolve
hu: Áttűnés

en: Distance
hu: Távolság

en: Distance  Low
hu: Távolság  Alacsony

en: Distort
hu: Torzítás

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
hu: A képernyőt rácsszerűen felosztja, majd a részeket mozgatja. Írta Dan Bornstein.

en: Do Red/Blue 3D seperation
hu: Kék/piros 3 dimenziós szétválasztás.

en: Documentation...
hu: Dokumentáció...

en: Dodecahedron
hu: Dodekaéder

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
hu: Dodge Viper (10 henger, V)

en: Don't Rotate
hu: Ne forgassa

en: Don't hide bubbles when they pop
hu: Ne rejtse el a buborékokat, amikor kidurrannak

en: Dot fill factor
hu: Pont-kitöltési faktor

en: Dot size
hu: Pontok mérete

en: Double Buffer
hu: Dupla puffer

en: Draw Ammann Lines
hu: Ammann-vonalak húzása

en: Draw Ants
hu: Hangyák rajzolása

en: Draw Atomic Bonds
hu: Atomi kötések rajzolása

en: Draw Atomic Nuclei
hu: Atom nukleonjainak rajzolása

en: Draw Bounding Box
hu: Határoló doboz rajzolása

en: Draw Cell
hu: Cella rajzolása

en: Draw Electron Shells
hu: Elektronhéjak rajzolása

en: Draw Eye
hu: Szem rajzolása

en: Draw Eyes
hu: Szemek rajzolása

en: Draw Glyphs
hu: Karakterek rajzolása

en: Draw Green
hu: Rajzolás zöldben

en: Draw Grid
hu: Rács rajzolása

en: Draw Labels
hu: Címkék rajzolása

en: Draw Outlines
hu: Körvonalak rajzolása

en: Draw Random Numbers
hu: Véletlen számok rajzolása

en: Draw Shadows
hu: Árnyékok rajzolása

en: Draw Solid Boxes
hu: Egyszínű négyzetek rajzolása

en: Draw Spots
hu: Pontok rajzolása

en: Draw baits
hu: Csalik rajzolása

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
hu: Körök rajzolása képpont-buborékok helyett

en: Draw in RGB
hu: Rajzolás RGB-ben

en: Draws 3D dropping characters similar to what is seen in the title sequence of "The Matrix". See also "xmatrix" for a 2D rendering of the similar effect that appeared on the computer monitors actually *in* the movie. Written by Jamie Zawinski.
hu: Háromdimenziós, eső karaktereket rajzol, hasonlóan a Mátrix főcímében láthatóhoz. Lásd még az "xmátrix"-ot a filmbeli számítógépek képernyőin megjelenő kétdimenziós hatásért. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
hu: A Lava Lite(r) lámpa háromdimenziós szimulációját rajzolja meg: különös formájú, titokzatos anyagot melegít, amely lassan felemelkedik az üveg tetejébe, majd visszaesik az aljára, ahogy lehűl. Ehhez a programhoz OpenGL és meglehetősen gyors (mind CPU, mind 3D gyorsításban) számítógépre van szükség. Írta: Jamie Zawinski."A LAVA LITE(r) és a LAVA(r) márkájú mozgó lámpa összeállítása a Haggerty Enterprises, Inc. regisztrált kereskedelmi védjegye. A glóbuszának összeállítása  és a mozgó lámpa alapelve a Haggerty Enterprises, Inc. regisztrált kereskedelmi védjegye az USA-ban és a világ más országaiban."

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
hu: Három dimenzióban forgó Rubik-kockát jelenít meg, mely folyamatosan változva mintegy kirakja saját magát. Egy újabb OpenGL-es hack Marcelo Viannától.

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
hu: Egy labdát rajzol, amely szabályos időközönként véletlenszerűen tüskéket dug ki. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
hu: Egy pattogó, majd felrobbanó 3D labdákkal teli dobozt rajzol. Írta Sander van Grieken.

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
hu: Színes, véletlenszerű útvonalat rajzol, különféle alakzatokkal. Írta Rick Campbell.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
hu: Rajokban áramló részecskéket jelenít meg, melyek elhalványuló színes nyomvonalat húznak maguk után. Írta Chris Leger.

en: Draws a groovy rotating fiber optic lamp. Written by Tim Auckland.
hu: Forgó optikaiszál-lámpát rajzol. Írta Tim Auckland.

en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
hu: Zsonglőrködő pálcikaembert jelenít meg. Írta Tim Auckland.

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
hu: Az űrben körbepattogó bolygót rajzol. Írta David Konerding. A beépített kép a Föld képe (Az xearth-ből), de tetszőleges mintázat ráhúzható a gömbre, például az "ssystem"-mel érkező bolygóképek.

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
hu: Pulzáló, egymást átfedő dobozokat jelenít meg, melyek felületén különféle változó minták jelennek meg. Leginkább egy kubista műalkotásra hasonlít. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
hu: Fodrozódó hullámokat rajzol egy forgó drótváz-rácson, GL használatával. Írta Josiah Pease.

en: Draws a series of rotating 3D boxes that intersect each other and eventually fill space. Written by Jamie Zawinski.
hu: Forgó, egymást metsző és a helyet véletlenül kitöltő 3D dobozok sorozatát rajzolja ki.

en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
hu: Kölcsönható, négyzet-spirálokat termelő automaták halmazát jeleníti meg a program. A spirálok kifelé nőnek egészen addig, amíg valamibe bele nem ütköznek - ekkor az objektumot megkerülik. Írta Jeff Epler.

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
hu: Egyszerű motormodellt rajzol fel, amely körbeszáll a képernyőn.Írta Ben Buxton és Ed Beroset.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. This program is also a fully-functional VT100 emulator! The text can be the output of a program or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. Written by Jamie Zawinski.
hu: Egy régi terminál működését szimulálja, nagy képpontokkal, lassan elhalványuló foszforeszkáló kijelzővel. A program ezen kívül egy teljes funkcionalitású VT-100 emulátor!  A szöveg lehet egy program kimenete, vagy egy fájl vagy URL tartalma, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
hu: Egy mozgó csillagmező előtt csatázó harci űrrobotokat (melyek okosan színes körök mögé rejtőztek) szimulál. Írta Jonathan Lin.

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
hu: Lobogó tüzet szimulál. Megadható egy tetszőleges kép, melyet szintén tűzre vethet.Írta Carsten Haitzler, de sokan mások is dolgoztak rajta.

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
hu: Rubik kígyó-kirakójának szimulációját rajzolja meg. Írta Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts és Peter Aylett.

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illuminating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
hu: A fekete képernyőt pásztázó reflektorfényt rajzol, amely megvilágítja az alatta lévő asztalt. Írta Rick Schultz.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
hu: A képernyő teteje felé emelkedő, hullámzó 3D buborékok folyamát rajzolja, szépen tükröző visszaverődésekkel. Írta Richard Jones.

en: Draws a stream of text slowly scrolling into the distance at an angle, over a star field, like at the beginning of the movie of the same name. The text can be the output of a program or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. Written by Jamie Zawinski and Claudio Matauoka.
hu: Folyamatosan elgördülő, távolodó szöveget jelenít meg csillagmező fölött, hasonlóan az azonos című film nyitóképsorához. A szöveg lehet egy program kimenete, vagy egy fájl vagy URL tartalma, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Írta Jamie Zawinski és Claudio Matauoka.

en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
hu: Önrendező vonalak rendszerét rajzolja. Véletlenszerű macskakaparásként indul, de néhány ismétlés után rend látszik megjelenni. Írta Martin Pool.

en: Draws a trio of ants moving their spheres around a circle. Written by Blair Tennessy.
hu: Három, egy kör körül gömbökben mozgó hangyát rajzol. Írta Blair Tennessy.

en: Draws a wobbly blob that distorts the image behind it. Requires OpenGL hardware acceleration for nice animation. Written by Jon Dowdall.
hu: Egy imbolygó foltot rajzol, ami eltorzítja a mögötte lévő képet. Hardveres OpenGL gyorsítást igényel a szép animációhoz. Írta Jon Dowdall.

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
hu: Egy textúrázott csatorna animációját rajzolja GL-ben. OpenGL és a textúratérképekhez gyors hardvertámogatással rendelkező gép szükséges hozzá. Írta Eric Lassauge és Roman Podobedov.

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.
hu: Szóródó, tűz-szerű 3D háromszögek animációját rajzolja egy fákkal kitöltött tájon. OpenGL és a textúratérképekhez gyors hardvertámogatással rendelkező gép szükséges hozzá. Írta Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.
hu: Textúrázott, őrülten forgó labdák animációját rajzolja GL-ben. OpenGL és a textúratérképekhez gyors hardvertámogatással rendelkező gép szükséges hozzá. Írta Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.

en: Draws an interconnected set of gears moving across the screen. Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez a képernyőn áthaladó, összekapcsolódó fogaskerekek sorozatát rajzolja. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
hu: Különféle alakzatokat jelenít meg, melyek ugrabugráló kisebb alakokból állnak, mintha egy veszett majom rögzítené a képet kamerával a kezében. Írta Dan Bornstein.

en: Draws dropping characters similar to what is seen on the computer monitors in "The Matrix". See also "glmatrix" for a 3D rendering of the similar effect that appeared in the title sequence of the movie. Written by Jamie Zawinski.
hu: A "Mátrix" című filmben a számítógépek képernyőin láthatóhoz hasonló módon leeső karaktereket rajzol. Lásd még a "GL mátrix"-ot a film főcímében megjelenő hatás háromdimenziós megjelenítéséért. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
hu: Hóesést és az alkalomhoz illő kis Mikulást rajzol. Írta Rick Jansen.Megtalálható a következő címen: &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://www.cosmosx.org/&gt;
hu: Tűzijátékot és növekvő, eltűnő fényjeleket rajzol. Írta Tom Campbell.Megtalálható a következő címen: &lt;http://www.cosmosx.org/&gt;

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
hu: Kváziperiodikus mintázatokat rajzol ki, hasonlóan a modern formica technológiához. Írta Timo Korvola. 1997 áprilisában Sir Roger Penrose, egy angol matematikaprofesszor, aki Stephen Hawkinggal dolgozott közösen olyan témákban, mint a relativitáselmélet, a fekete lyukak vagy a fizikai időszámítás kezdetének kérdése, szabványsértési eljárást kezdeményezett a Kimberly-Clark vállalattal szemben, mely Penrose szerint jogtalanul lemásolt egy általa feltalált mintát (mely azt demonstrálja, hogy "nem ismétlődő minták is léteznek a természetben") egyik mintás vécépapírjához. Penrose kijelentette, hogy nem híve a peres eljárásoknak, de "Ha odáig jutunk, hogy Nagy-Britannia lakói egy, a birodalom lovagja által feltalált mintával akarják kitörölni a feneküket, akkor nem lehet mást tenni, mint megálljt parancsolni." Ez a történet a News of the Weird 491-es számában jelent meg, 1997. július 4-én.

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
hu: Véletlenszerűen színeket forgató, összefonódó koncentrikus köröket rajzol. Írta John Neil.

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program molekulákat tud megjeleníteni különféle módokon. Néhány általános molekula adatai be vannak építve, de a program képes bemenetként PDB (Protein Data Base) fájlok feldolgozására is. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
hu: Egymást metsző síkokat jelenít meg alpha-blending, köd, textúrák, mipmapek használatával, továbbá a "képkocka per másodperc" kijelzőn lemérhető, milyen gyors a videokártya... OpenGL-t igényel. Írta David Konerding.

en: Draws some rotatey patterns, using OpenGL. Written by Mark Kilgard.
hu: Forgó mintákat rajzol, OpenGL használatával. Írta Mark Kilgard.

en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
hu: Tekergőző, féreg-szerű útvonalakat rajzol. Írta Tyler Pierce.

en: Draws successive pages of text. The lines flip in and out in a soothing 3D pattern. The text can be the output of a program or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. Written by Jamie Zawinski.
hu: Egymást követő szöveges oldalakat rajzol. A sorok egy megnyugtató 3D mintába pattannak be és ki. A szöveg lehet egy program kimenete, vagy egy fájl vagy URL tartalma, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Írta Jamie Zawinski.

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
hu: Kirajzolja a gravitációs erőt a képernyő minden pontján, egy féltónusú pontmintán keresztül nézve. A gravitációs erő mozgó tömegpontok alapján van kiszámítva. Távolabbról nézve a legszebb a hatás. Írta: Peter Jaric &lt;<peter@jaric.org>&gt;.

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
hu: Kétdimenziós metalabdákat rajzol: egymást átfedő és összemosódó labdákat homályos szélekkel. Írta W.P. van Paassen.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
hu: Különféle alakzatok forgását ábrázolja. Az alakzatok elcsavarodnak, megnyúlnak, kifordulnak mozgás közben. Írta David Konerding - azon mintaprogramok alapján, melyek Linas Vepstas GL Extrusion programkönyvtárához tartoznak.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
hu: Szinuszgörbén mozgó hullámzó szalagot jelenít meg. Írta Bas van Gaalen és Charles Vidal.

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
hu: Változó méretű foltok láncaiból álló szinuszoidokat rajzol. Írta Ashton Trey Belew.

en: Drift
hu: Sodródás

en: Drizzle
hu: Szitáló eső

en: Dump Memory
hu: Memória kiírása

en: Dump pipe
hu: Csővezeték kiírása

en: Duration
hu: Időtartam

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
hu: A program első változatát Ed Mackey készítette, a Commodore 64 BASIC-jében, 1987-ben, 320x200-as fekete-fehér drótvázzal. A mostani változat OpenGL-alapú, tükröződési effektusokkal.

en: Edit the command line directly.
hu: Parancssor szerkesztése közvetlenül.

en: Elasticity
hu: Rugalmasság

en: ElectricSheep
hu: Elektonikus bárány

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
hu: Az ElectricSheep egy xscreensaver modul, amely egy mpeg videót jelenít meg egy animált fraktállángról. A háttérben renderelési órajel-ciklusokkal járul hozzá a következő animáció elkészítéséhez. Időszakosan feltölti a befejezett képkockákat  a kiszolgálóra, ahol tömörített formában minden kliens számára elérhetők. Ez a program csak akkor ajánlott, ha szélessávú, folyamatos internetkapcsolattal rendelkezik.Írta Scott Draves. Megtalálható a következő címen: &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Enable Blending
hu: Színkeveredés engedélyezése

en: Enable Blooming
hu: Virágzási effektus

en: Enable Colouring
hu: Színezés engedélyezése

en: Enable Depth Buffer
hu: Mélységi puffer bekapcsolása

en: Enable Fog
hu: Köd bekapcsolása

en: Enable Lighting
hu: Megvilágítás bekapcsolása

en: Enable Reflected Image
hu: Visszavert kép engedélyezése

en: Enable Texture Filtering
hu: Textúraszűrés bekapcsolása

en: Enable Texture Mipmaps
hu: Textúra-mipmap-ek engedélyezése

en: Enable Texturing
hu: Textúrázás bekapcsolása

en: Enable Walls
hu: Falak engedélyezése

en: End color
hu: Befejező szín

en: Endgame
hu: Végjáték

en: Engine
hu: Motor

en: Environmental Viscosity
hu: Környezet viszkozitása

en: Epicycle
hu: Epiciklus

en: Epoch
hu: Kezdet

en: Error loading pixmap file: %s
hu: Hiba a képfájl betöltése közben: %s

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
hu: Hiba:
    
    Nem sikerült megállapítani a kezdő fájl nevét!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
hu: Hiba:
    
    Nem lehet írni ezt a fájlt: %s

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
hu: Hiba:
    
    Nem létezik a könyvtár: "%s"

en: Error:
    
    File does not exist: "%s"
hu: Hiba:
    
    Nem létezik a fájl: "%s"

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
hu: Hiba:
    
    Nincs megadva Súgó cím (URL).

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
hu: Hiba:
    
    Az xscreensaver démon nem indult el megfelelően.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
hu: Hiba:
    
    Feldolgozhatatlan időformátum: "%s"

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
hu: Hiba:
    
    Nincs beállítva "manualCommand" érték.

en: Eruption
hu: Kitörés

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
hu: Kilépés az xscreensaver-demo programból (az XScreenSaver démon ezután is futni fog a háttérben.)

en: Expansion Algorithm
hu: Terjeszkedő algoritmus

en: Explain modes
hu: Módok leírása

en: Explosions
hu: Robbanások

en: Explosive Yield
hu: Robbanási teljesítmény

en: Extrusion
hu: Préselés

en: F_ade Duration
hu: Elhalványulás i_dőtartama

en: Faceted
hu: Lapokkal borított

en: Fade
hu: Elhalványulás

en: Fade Duration
hu: Elhalványulás időtartama

en: Fade From Black When Unblanking
hu: Visszaállításkor a képernyő feketéből tűnjön elő

en: Fade Out
hu: Elhalványulás

en: Fade To Black When Blanking
hu: Elsötétítéskor elfeketítés

en: Fade from Black When _Unblanking
hu: Visszaállí_táskor a képernyő feketéből tűnjön elő

en: Fade to Black when _Blanking
hu: E_lsötétítéskor elfeketítés

en: FadePlot
hu: Elhalványuló pontozás

en: Faded colors
hu: Elhalványuló színek

en: Fading and Colormaps
hu: Elhalványulás és színtérképek

en: Falling colored snowflake/flower shapes. Written by Barry Dmytro.
hu: Hulló, színes hópehely- vagy virágformák. Írta Barry Dmytro.

en: Far
hu: Távoli

en: Fast
hu: Gyors

en: Fast Forward speed
hu: Gyors továbbítás sebessége

en: Fertility
hu: Termékenység

en: Few
hu: Kevés

en: Fiberlamp
hu: Szállámpa

en: Fibers
hu: Szálak

en: Field Points
hu: Mezőpontok

en: Fill Screen
hu: Képernyő feltöltése

en: Filled Splines
hu: Kitöltött görbék

en: Fire
hu: Tűz

en: Fireflies
hu: Szentjánosbogarak

en: Firefly accel
hu: Bogarak gyorsulása

en: Firefly size
hu: Bogarak mérete

en: Firefly speed
hu: Bogarak sebessége

en: Fish
hu: Hal

en: Fish Speed
hu: Hal sebessége

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
hu: Halak! Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető a következő címről: &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Fisheye Lens
hu: Halszem lencsék

en: Flag
hu: Zászló

en: Flame
hu: Láng

en: Flat Background
hu: Sima háttér

en: Flat Coloring
hu: Sima színezés

en: Flat Lighting
hu: Sima világítás

en: Flipflop draws a grid of 3D colored tiles that change positions with each other. Written by Kevin Ogden.
hu: Színes, helyzetüket együtt változtató 3D négyzetekből álló rácsot rajzol. Írta Kevin Ogden.

en: Flipscreen3d
hu: Flipscreen 3D

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
hu: 2D-s egyszerű erőterekben lebegő csillagok mozgását ábrázolja. Az erőterek erőssége folyamatosan változik, véletlenszerűen ki-be kapcsolódik. Írta Paul 'Joey' Clark.

en: Flow
hu: Áramlat

en: Flower box
hu: Virágdoboz

en: FluidBalls
hu: Folyadéklabdák

en: Flurry
hu: Izgalom

en: Flush Left Text
hu: Szöveg balra

en: Flush Right Text
hu: Szöveg jobbra

en: Flying Toasters
hu: Repülő kenyérpirítók

en: Fog
hu: Köd

en: Font Border Thickness
hu: Betűk határának vastagsága

en: Font Point Size
hu: Betűméret pontokban

en: FontGlide
hu: Beúszó betűk

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
hu: Frissítésekért nézze meg ezt weblapot: http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Foreground
hu: Előtér

en: Forest
hu: Erdő

en: Four Sided Cells
hu: Négyoldalú cellák

en: Fractal Growth
hu: Fraktálok növekedése

en: Fractal Options
hu: Fraktál beállításai

en: Frame Rate
hu: Képkockaráta

en: Frame Rate:
hu: Képkockaráta:

en: Frames per sec
hu: Képkockák száma másodpercenként

en: Freaky
hu: Ijesztő

en: Frequent
hu: Gyakori

en: Friction
hu: Súrlódás

en: From Ariel
hu: Az Arielről

en: From Callisto
hu: A Callistoról

en: From Charon
hu: A Charonról

en: From Deimos
hu: A Deimosról

en: From Dione
hu: A Dione-ról

en: From Earth
hu: A Földről

en: From Enceladus
hu: Az Enceladusról

en: From Europa
hu: Az Európáról

en: From Ganymede
hu: A Ganümédészről

en: From Hyperion
hu: A Hyperionról

en: From Iapetus
hu: A Iapetusról

en: From Io
hu: Az Ioról

en: From Jupiter
hu: A Jupiterről

en: From Major
hu: A Majorról

en: From Mars
hu: A Marsról

en: From Mercury
hu: A Merkúrról

en: From Mimas
hu: A Mimasról

en: From Miranda
hu: A Mirandaról

en: From Moon
hu: A Holdról

en: From Neptune
hu: A Neptunról

en: From Nereid
hu: A Nereidről

en: From Oberon
hu: Az Oberonról

en: From Phobos
hu: A Phobosról

en: From Phoebe
hu: A Phoebe-ről

en: From Pluto
hu: A Plútóról

en: From Random
hu: Véletlen helyről

en: From Rhea
hu: A Rhearól

en: From Saturn
hu: A Szaturnuszról

en: From Sun
hu: A Napról

en: From Tethys
hu: A Tethysről

en: From Titan
hu: A Titánról

en: From Titania
hu: A Titániáról

en: From Triton
hu: A Tritonról

en: From Umbriel
hu: Az Umbrielről

en: From Uranus
hu: Az Uránuszról

en: From Venus
hu: A Vénuszról

en: Full
hu: Teljes

en: Fun
hu: Mókás

en: Function
hu: Függvény

en: Functions
hu: Függvények

en: Fuzzy Melt
hu: Életlen olvadás

en: Fuzzy Rotation Speed
hu: Homályos forgatás sebessége

en: FuzzyFlakes
hu: Pelyhek

en: GL
hu: GL (OpenGL)

en: GLBlur
hu: GL elmosás

en: GLForestFire
hu: GL erdőtűz

en: GLKnots
hu: GL csomók

en: GLMatrix
hu: GL mátrix

en: GLPlanet
hu: GL bolygó

en: GLSlideshow
hu: GL diavetítés

en: GLText
hu: GL szöveg

en: Gadgetry
hu: Bigyók

en: Galaxy
hu: Galaxis

en: Gear Size
hu: Fogaskerék mérete

en: Gears
hu: Fogaskerekek

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life. The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
hu: Felhő-szerű formációkat rajzol, Conway életjátékának egy változatának alapján. A különbség, hogy a sejteknek van maximális koruk, ami után az új nemzedék benépesítésénél 3-nak számítanak. Ettől a hosszú életű formációk felrobbannak, és nem maradnak egy helyben, így nem égetnek lyukat a monitorba. Írta Don Marti.

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
hu: Véletlenszerű 3D-s ponthalmazokat rajzol ki, melyek halványan hegyekre emlékeztetnek. Írta Pascal Pensa.

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
hu: Véletlenszerű hegyvonulatokat rajzol háromszögek iterált felosztása segítségével. Írta Tobias Gloth.

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
hu: Félig hasonló lineáris fraktálokat generál, beleértve a klasszikus "C-görbét". Írta Rick Campbell.

en: Generates some twisting 3d knot patterns. Spins 'em around. Written by Jamie Zawinski.
hu: Kígyózó, három dimenziós csomómintákat generál és körbeforgatja azokat. Írta Jamie Zawinski.

en: Genetic Encoding
hu: Genetikai kódolás

en: Get Text from File
hu: A szöveg fájlból jöjjön

en: Get Text from Program
hu: A szöveg programból jöjjön

en: Giant Lavalite
hu: Óriás Lavalite

en: GlSnake
hu: GL kígyó

en: Gleidescope
hu: GL kaleidoszkóp

en: Glow factor
hu: Izzás mértéke

en: Glyph Density
hu: Karaktersűrűség

en: Glyph Speed
hu: Karakterek sebessége

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
hu: Az XScreenSaver weblapján található dokumentáció megjelenítése.

en: Grab Desktop Images
hu: Asztalképek használata

en: Grab Desktop _Images
hu: _Asztalképek használata

en: Grab Images
hu: Képek megragadása

en: Grab Screen
hu: Képernyő elkapása

en: Grab Screen Image
hu: Képernyőkép használata

en: Grab Video Frames
hu: Videoképek használata

en: Grab _Video Frames
hu: _Videoképek használata

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
hu: Képet készít az asztaláról, GL textúraképpé alakítja, majd körbeforgatja és különböző módokon eltorzítja. Írta Ben Buxton.

en: Gradient Background
hu: Színátmenetes háttér

en: Gravity
hu: Gravitáció

en: Gravity points
hu: Gravitációs pontok

en: Gray
hu: Szürke

en: GrayScale
hu: Szürkeárnyalatos

en: Great Dodecahedron
hu: Nagy dodekaéder

en: Great Icosahedron
hu: Nagy ikozaéder

en: Great Truncated Icosahedron
hu: Nagy csonkított ikozaéder

en: Grid Size
hu: Rács mérete

en: Grow By
hu: Növekedés ennyivel:

en: Half
hu: Fél

en: Halftone
hu: Féltónus

en: Handedness
hu: Bal- vagy jobbkezesség

en: Harmonics
hu: Harmonikusok

en: Head Toward Exit
hu: A kijárat felé

en: Heat
hu: Hő

en: Height  Low
hu: Magasság Alacsony

en: Helix
hu: Spirál

en: Helix 2
hu: Spirál 2

en: Helix 3
hu: Spirál 3

en: Helix 4
hu: Spirál 4

en: Hemisphere Projection
hu: Félgömb vetület

en: Herd
hu: Gulya

en: Hexadecimal Encoding
hu: Hexadecimális kódolás

en: High
hu: Magas

en: High Dimensional Sphere
hu: Magasabb dimenziójú gömb

en: Honda Insight (3 cylinders)
hu: Honda Insight (3 henger)

en: Horizontal  Low
hu: Vízszintes   Alacsony

en: Horizontal Symmetries
hu: Vízszintes szimmetriák

en: Horizontally scrolling text
hu: Vízszintesen gördülő szöveg

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
hu: Ez talán úgy írható le, mint egy "kozmikus, sodródó, rekurzív fraktál-lángcsóva". Egy újabb szép példány Scott Draves gyűjteményéből.

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
hu: A képernyő elsötétülése után ennyi perccel jelszó szükséges.

en: How long before the monitor goes completely black.
hu: A monitor teljes elsötétítése ennyi idő eltelte után.

en: How long before the screen saver activates.
hu: A képernyővédő bekapcsolása ennyi perc után.

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
hu: Meddig fusson egy-egy képernyővédő mielőtt egy újat választ (Véletlenszerű módban)

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
hu: Mennyi ideig tartson a képernyő elhalványulása és visszaállítása?

en: How long until the monitor goes completely black.
hu: A monitor teljes elsötétítése ennyi idő eltelte után.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
hu: Mennyi idő után lépjen a monitor energiatakarékos módba?

en: How long until the monitor powers down.
hu: Mennyi idő után kapcsoljon ki a monitor?

en: Hue
hu: Árnyalat

en: Hue Gradients
hu: Árnyalati átmenetek

en: Huge
hu: Óriási

en: Huge Fire
hu: Óriási tűz

en: Huge Font
hu: Óriási betű

en: Hurricane
hu: Hurrikán

en: Hyperball
hu: Hiperlabda

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Technically, it is a "120 cell polytope." Written by Joe Keane. See also the "polytopes" hack for a more general version of this using OpenGL.
hu: A hiperlabda olyan a hiperkockához képest, mint a dodekaéder a kockához: ez olyan háromdimenziós objektumok sorozatának kétdimenziós képét jeleníti meg, amelyek a dodekaéder négydimenziós megfelelőjének projekciói. Technikailag ez egy "120 oldalú politóp". Írta Joe Keane. Lásd még a "polytopes" képernyővédőt ennek egy sokkal általánosabb, OpenGL-t használó verziójáért.

en: Hypercube
hu: Hiperkocka

en: Icosahedron
hu: Ikozaéder

en: Identical Pieces
hu: Azonos darabok

en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
hu: Ha már tartózkodott egy szobában Windows NT-s géppel, bizonyára látta már ezt az OpenGL-demót. Ezt a változatot Marcelo Vianna készítette.

en: Ignorant of Exit Direction
hu: A kijárat irányának ismerete nélkül

en: Ignore Screen Edges
hu: Képernyő széleinek mellőzése

en: Image Directory
hu: Képkönyvtár

en: Image Duration
hu: Kép időtartama

en: Image File
hu: Képfájl

en: Image Manipulation
hu: Képmanipuláció

en: Image file
hu: Képfájl

en: Include Alternate Geometries
hu: Váltakozó geometriák is

en: Inertial damping
hu: Tehetetlenségi kiegyenlítés

en: Inferno
hu: Pokol

en: Initial Cracks
hu: Kezdő töréspontok

en: Initial Density
hu: Kezdő sűrűség

en: Insane
hu: Őrült

en: Install Colormap
hu: Színtérkép telepítése

en: Install _Colormap
hu: S_zíntérkép telepítése

en: Installed
hu: Telepítve

en: Interference
hu: Interferencia

en: Interpolation Steps
hu: Közelítési lépések

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Inward
hu: Befelé

en: Iteration  0
hu: Iterációk  0

en: Iterations
hu: Iterációk

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
hu: Jaguar XKE (12 henger, V)

en: Jigsaw
hu: Kirakós

en: Join Offset
hu: Az összekapcsolás távolsága

en: Joining Generator
hu: Összekapcsolási generátor

en: Juggle
hu: Zsonglőr

en: Jumpy
hu: Ugrálós

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
hu: Az XScreenSaver démont lelövi, majd újraindítja.

en: Kill some fireflies
hu: Néhány szentjánosbogár megölése

en: Knock Knock
hu: Kopp kopp

en: Label Atoms
hu: Atomok címkézése

en: Label Cities
hu: Városok címkézése

en: Lambert Projection
hu: Lambert vetület

en: Large
hu: Nagy

en: Large Font
hu: Nagy betű

en: Laser
hu: Lézer

en: Lasers
hu: Lézerek

en: Latitude
hu: Szélesség

en: Launch Frequency
hu: Kilövés gyakorisága

en: Layers
hu: Rétegek

en: Leave Trails
hu: Nyomjelzők hagyása

en: Leave a trail
hu: Nyomot hagy

en: Left
hu: Bal

en: Length
hu: Hossz

en: Length of trails
hu: Nyomvonalak hossza

en: Lens Count
hu: Lencsék száma

en: Lens Offset
hu: Lencse eltolása

en: Lens Size
hu: Lencsék mérete

en: Lenses
hu: Lencsék

en: Less
hu: Kevesebb

en: Letterbox
hu: Levélszekrény

en: Light Level
hu: Fény szintje

en: Lighting
hu: Megvilágítás

en: Lighting Effect
hu: Villám-effektus

en: Lightning
hu: Villámlás

en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
hu: A qix-hez hasonlóan, egy egyszerű mozgatási modellt használ fel többféle megjelenítési móddal. A vezérlési pontok vonzzák egymást egy bizonyos távolságig, majd taszítani kezdik egymást. A vonzási/taszítási távolság arányos a részecskék közötti távolsággal, hasonlóan a gyenge és erős kölcsönhatáshoz. Lehet a részecskéket egyszerűen csak pattogó labdáknak tekinteni, mert mozgásukban és egymással való kölcsönhatásukban nincs semmi szokatlan. Előfordulhat, hogy két labda egymás körül kezd keringeni, melyet megszakít egy harmadik labda megjelenése, vagy a képernyő széle. Az egész nagyon kaotikusan néz ki. Írta Jamie Zawinski, John Pezaris Lisp kódjára támaszkodva.

en: Line Segments
hu: Vonaldarabkák

en: Line Thickness
hu: Vonal vastagsága

en: Linear
hu: Lineáris

en: Linear Motion
hu: Lineáris mozgás

en: Lines
hu: Vonalak

en: Lines like crystals grow on a computational substrate. A simple perpendicular growth rule creates intricate city-like structures. By J. Tarbell and Mike Kershaw.
hu: Egy számítógépes szubsztrátumban kristályokként növekvő vonalakat rajzol. Egy egyszerű merőleges növekedési szabály bonyolult, város-szerű struktúrákat hoz létre. Írta J. Tarbell és Mike Kershaw.

en: Lissojous Figures
hu: Lissajous ábrák

en: Little
hu: Kicsi

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. To tell it where to find the images to display, go to the "Advanced" tab on the Screensaver Preferences window. Select "Choose Random Images", and enter your image directory in the text field right below that. (Note: not the the "Advanced" button at the bottom of this window: the tab at the top of the *other* window.) This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Jamie Zawinski and Mike Oliphant.
hu: Képek egy véletlen sorozatát tölti be, majd mindegyiket egyenletesen végigpásztázza és nagyítja, képről képre. A képek helyét a Képernyővédő beállításai ablak "bővített" lapján adhatja meg. Válassza ki a "Véletlenszerű kép választása" négyzetet és adja meg a képek könyvtárát az alatta lévő szövegmezőben. Ennek a programnak a működéséhez jó videokártya szükséges, amely támogatja nagy képek használatát. Írta Jamie Zawinski és Mike Oliphant.

en: Loads several random images, and displays them flying in a circular formation. The circle changes speed and direction randomly, tilts on its axis, and the images move in and out. To tell it where to find the images to display, go to the "Advanced" tab on the Screensaver Preferences window. Select "Choose Random Images", and enter your image directory in the text field right below that. (Note: not the the "Advanced" button at the bottom of this window: the tab at the top of the *other* window.) This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Jamie Zawinski.
hu: Képek egy véletlen sorozatát tölti be, majd kör alakzatban repülve megjeleníti őket. A kör véletlenszerűen változtatja a sebességét és irányát, billeg a tengelyén, a képek pedig ki-be mozognak. A megjelenítendő képek helyét a Képernyővédő beállításai ablak "bővített" lapján adhatja meg. Válassza ki a "Véletlenszerű kép választása" négyzetet és adja meg a képek könyvtárát az alatta lévő szövegmezőben. Ennek a programnak a működéséhez jó videokártya szükséges, amely támogatja nagy képek használatát. Írta Jamie Zawinski.

en: Lock Screen After
hu: Képernyő zárolása

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
hu: A képernyő lezárása most (akkor is, ha a "Képernyő zárolása" nincs bejelölve.)

en: Long
hu: Hosszú

en: Longitude
hu: Hosszúság

en: Loop
hu: Hurok

en: Loose
hu: Bő

en: Lots
hu: Rengeteg

en: Low
hu: Alacsony

en: Lower Left
hu: Bal alsó

en: Lower Right
hu: Jobb alsó

en: Magnification
hu: Nagyítás

en: Magnify
hu: Nagyítás

en: Make all swarms do something
hu: Minden raj csináljon valamit

en: Many
hu: Sok

en: Matrix (pause and rotate)
hu: Mátrix (szünet és forgatás)

en: Matrix Encoding
hu: Mátrix kódolás

en: Max Age
hu: Legnagyobb kor

en: Max Blobs
hu: Foltok maximum

en: Max Depth
hu: Max. mélység

en: Max Rings
hu: Gyűrűk max. száma

en: Max Size
hu: Max. méret

en: Max Velocity
hu: Legnagyobb sebesség

en: Maximum Lifespan
hu: Maximális élettartam

en: Maximum Rate of Death
hu: Maximális halálozási ráta

en: Maximum Rate of Growth
hu: Maximális növekedési ráta

en: Maximum baits
hu: Csalik maximum

en: Maximum flies
hu: Bogarak maximum

en: Maximum mass
hu: Maximális tömeg

en: Maximum radius
hu: Legnagyobb sugár

en: Maximum speed
hu: Maximális sebesség

en: Maze
hu: Labirintus

en: Medium Font
hu: Közepes betű

en: Melt Away From Center
hu: A középponttól távolodó olvadás

en: Melt Down
hu: Olvadás lefelé

en: Melt Down, Left
hu: Olvadás lefelé, balra

en: Melt Down, Right
hu: Olvadás lefelé, jobbra

en: Melt Left
hu: Olvadás balra

en: Melt Right
hu: Olvadás jobbra

en: Melt Towards Center
hu: Olvadás a középpont felé

en: Melt Up
hu: Olvadás fel

en: Melt Up, Left
hu: Olvadás fel, balra

en: Melt Up, Right
hu: Olvadás fel, jobbra

en: Melty Melt
hu: Összeolvadós olvadás

en: MemScroller
hu: Memóriagörgető

en: Mercator Projection
hu: Mercator vetület

en: Merge two swarms
hu: Két raj összeolvadása

en: Meridians
hu: Délkörök

en: Mesh Density
hu: Háló sűrűsége

en: Mesh Floor
hu: Hálós padló

en: MetaBall Movement
hu: Metalabdák mozgása

en: MetaBall Radius
hu: Metalabdák sugara

en: MetaBalls
hu: Metalabdák

en: Min Size
hu: Min. méret

en: Mine Shaft
hu: Bányaakna

en: Minimum Lifespan
hu: Minimális élettartam

en: Minimum Rate of Death
hu: Minimális halálozási ráta

en: Minimum Rate of Growth
hu: Minimális növekedési ráta

en: Minimum baits
hu: Csalik minimum

en: Minimum flies
hu: Bogarak minimum

en: Minimum mass
hu: Minimális tömeg

en: Minimum radius
hu: Legkisebb sugár

en: Minimum speed
hu: Minimális sebesség

en: Minute Tick Marks
hu: Percenkénti jelzések

en: MirrorBlob
hu: Tükörfolt

en: Mode:
hu: Mód:

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
hu: Modellezi a pattogó labdák, vagy gáz- illetve folyadékrészecskék fizikáját, a beállításoktól függően. Ha a "Doboz felrázása" be van kapcsolva, időnként meg lesz forgatva (így a lesüllyedt labdák továbbra is mozgásban maradnak). Írta Peter Birtles és Jamie Zawinski.

en: Mold Varieties
hu: Penészváltozatok

en: Molecule
hu: Molekula

en: Mollweide Projection
hu: Mollweide vetület

en: Moo
hu: Egy

en: More
hu: Több

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
hu: További "diszkrét térkép" alapú rendszerek, kiegészítve újabb Hopalong és Julia variánsokkal és még néhány másikkal. Írta Tim Auckland.

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
hu: Áramló, örvénylő mintát jelenít meg. Ez a változat M. Dobie és R. Taylor munkája, az ötlet egy variánsa korábban már felbukkant egy FlowFazer nevű Mac programban. Egy hasonló koncepción alapuló Java kisalkalmazás is elérhető.

en: Motion Speed
hu: Mozgás sebessége

en: Mountain
hu: Hegy

en: Move
hu: Mozgatás

en: Moving Splashes
hu: Mozgó foltok

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
hu: Mozgó körökből álló mintát jelenít meg. Írta Peter Schmitzberger. A mozgó, körökből álló minták természetesen Moire-effektust jelentenek.

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
hu: Mozgó sokszögek, hasonlóan a kaleidescope-hoz. (Sokkal inkább hasonlít kaleidoszkópra, mint a kaleidescope hack). Írta Jouk Jansen.

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
hu: Mozgó, szétsugárzó vonalakat jelenít meg, melyek pásztázó lézersugarakhoz hasonlítanak. Írta Pascal Pensa (Frankie azt mondja: nyugi.)

en: Munching errors! This is a creatively broken misimplementation of the classic munching squares graphics hack. Written by Steven Hazel.
hu: Ez a klasszikus "munching squares" grafikus hack kreatívan elrontott megvalósítása. Írta Steven Hazel.

en: NCD X Terminal
hu: NCD X Terminál

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Near
hu: Közeli

en: Negative
hu: Negatív

en: Nervousness
hu: Idegesség

en: Never
hu: Soha

en: Never blank the screen or power down the monitor.
hu: Soha ne sötétítse el a képet vagy kapcsolja ki a monitort.

en: Nickname
hu: Becenév

en: Night   Dim
hu: Éjjel   Homály

en: Nine Sided Cells
hu: Kilencoldalú cellák

en: No Animation
hu: Nincs animáció

en: No Network
hu: Nincs hálózat

en: No Preview
hu: Nincs előnézet

en: No Preview
    Available
hu: Nincs elérhető
    előnézet

en: No Stars
hu: Csillagok ki

en: No Tilting
hu: Nincs billegés

en: No description available.
hu: Nincs elérhető leírás.

en: No shadow
hu: Árnyékok ki

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Normál

en: Normal swarm motion
hu: Normális rajmozgás

en: North/South Rotation
hu: Észak/Dél forgatás

en: Noseguy
hu: Nagyorrú

en: Not
hu: Nem

en: Not
    Installed
hu: Nincs
    telepítve

en: Number of Circles
hu: Körök száma

en: Number of Colors
hu: Színek száma

en: Number of Colours
hu: Színek száma

en: Number of Cows
hu: Tehenek száma

en: Number of Cubes
hu: Kockák száma

en: Number of Discs
hu: Lemezek száma

en: Number of Fractals
hu: Fraktálok száma

en: Number of Images:
hu: Képek száma:

en: Number of MetaBalls
hu: Metalabdák száma

en: Number of Particles
hu: Részecskék száma

en: Number of Pipe Systems
hu: Csőrendszerek száma

en: Number of Sharks
hu: Cápák száma

en: Number of Slices
hu: Szeletek száma

en: Number of Spots
hu: Cseppek száma

en: Number of Toasters
hu: Kenyérpirítók száma

en: Number of Waves
hu: Hullámok száma

en: Number of trees
hu: Fák száma

en: Object Trails
hu: Objektumnyomok

en: Octahedron
hu: Oktaéder

en: Off After
hu: Kikapcsolás

en: Offset
hu: Eltolás

en: Offset Texture Coordinates
hu: Mintázat koordinátáinak eltolása

en: Offspring
hu: Sarjadékok

en: Often
hu: Gyakran

en: Old
hu: Öreg

en: One
hu: Egy

en: Only One Screen Saver
hu: Csak egy képernyővédő

en: Opacity:      Transparent
hu: Átlátszóság:      Átlátszó

en: Opaque
hu: Átlátszatlan

en: Opaque Blobs
hu: Átlátszatlan foltok

en: Open Figures
hu: Nyílt alakzatok

en: Open and Closed Figures
hu: Nyílt és zárt alakzatok

en: Orbital Decay
hu: Pályavonal-lecsengés

en: Orbital Mode
hu: Orbitális mód

en: Orthographic 3d
hu: Ortografikus 3d

en: Orthographic 4d
hu: Ortografikus 4d

en: Orthographic Projection
hu: Ortografikus vetület

en: Outward
hu: Kifelé

en: Overall Filter Program
hu: Általános szűrőprogram

en: PDB File or Directory
hu: PDB fájl vagy könyvtár

en: Packing
hu: Csomagolás

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
hu: Egy nagy kört kisebbekkel tölt meg, bizonyítva Descartes körelméletét. Írta Allan R. Wilks és David Bagley.

en: Packs the screen with growing squares or circles, colored according to a horizontal or vertical gradient, or according to the colors of the desktop or a loaded image file. The objects grow until they touch, then stop. When the screen is full, they shrink away and the process restarts. Written by Jamie Zawinski.
hu: Feltölti a képernyőt növekvő négyzetekkel vagy körökkel, melyek egy vízszintes vagy függőleges színátmenetnek vagy az asztal vagy egy betöltött képfájl színeinek megfelelően színeződnek. Az objektumok addig nőnek, míg el nem érik egymást, akkor megállnak. Ha a képernyő megtelik, összezsugorodnak és a folyamat elölről kezdődik. Írta Jamie Zawinski.

en: Pages of text
hu: Szöveges oldalak

en: Pan/Zoom Duration:
hu: Görgetés/nagyítás időtartama:

en: Panning
hu: Forgatás

en: Parallels
hu: Párhuzamosok

en: Particle Density
hu: Részecskesűrűség

en: Particles
hu: Részecskék

en: Parts
hu: Alkatrészek

en: Pedal
hu: Pedál

en: Penetrate
hu: Áthatolás

en: Per-Image Filter Program
hu: Képenkénti szűrőprogram

en: Performance Length
hu: Előadás hossza

en: Perspective 3d
hu: Perspektíva 3d

en: Perspective 4d
hu: Perspektíva 4d

en: Peters Projection
hu: Peters vetület

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Phosphor
hu: Foszfor

en: Ping known hosts
hu: Isnert kiszolgálók pingelése

en: Ping mode...
hu: Pingelési mód...

en: Ping subnet/24 (254 hosts)
hu: Alhálózat/24 pingelése (254 gép)

en: Ping subnet/25 (126 hosts)
hu: Alhálózat/25 pingelése (126 gép)

en: Ping subnet/26 (62 hosts)
hu: Alhálózat/26 pingelése (62 gép)

en: Ping subnet/27 (31 hosts)
hu: Alhálózat/27 pingelése (31 gép)

en: Ping subnet/28 (14 hosts)
hu: Alhálózat/28 pingelése (14 gép)

en: Ping subnet/29 (6 hosts)
hu: Alhálózat/29 pingelése (6 gép)

en: Ping subnet/30 (2 hosts)
hu: Alhálózat/30 pingelése (2 gép)

en: Pinion
hu: Fogaskerekek

en: Pipe Fittings
hu: Csőillesztések

en: Pipes
hu: Csövek

en: Plane
hu: Sík

en: Planetary Gear System
hu: Összekapcsolt fogaskerék-rendszer

en: Player Size
hu: Játékos mérete

en: Pleasant
hu: Kellemes

en: Please check your $PATH and permissions.
hu: Kérem ellenőrizze az útvonalakat ($PATH) és a jogokat.

en: Points
hu: Pontok

en: Polygons
hu: Sokszögek

en: Polyhedra
hu: Poliéder

en: Polyominoes
hu: Sokszögből álló elemek

en: Popcorn
hu: Pattogatott kukorica

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
hu: Porsche 911 (6 henger, sima)

en: Positive
hu: Pozitív

en: Post-Solve Delay
hu: Megoldás utáni várakozás

en: Power
hu: Erő

en: Power Management Enabled
hu: Energiagazdálkodás használata

en: Pre-Solve Delay
hu: Megoldás előtti várakozás

en: Present Bonuses
hu: A jelenlegi bónuszok

en: Preview
hu: Előnézet

en: Psychedelic
hu: Pszichedelikus

en: Psychedelic Colors
hu: Pszichedelikus színek

en: Pulsar
hu: Pulzár

en: Pulsating Blob
hu: Pulzáló folt

en: Puts text on the screen using large characters that glide in from the edges, assemble, then disperse. Alternately, it can simply scroll whole sentences from right to left. The text can be the output of a program or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. Written Jamie Zawinski.
hu: A szélekről beúszó, nagy karakterekből összeálló, majd feloszló szöveget jelenít meg a képernyőn. Vagy egyszerűen képes egész mondatokat jobbról balra görgetni. A szöveg lehet egy program kimenete, vagy egy fájl vagy URL tartalma, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Írta Jamie Zawinski.

en: Pyramid
hu: Piramis

en: Pyro
hu: Tűzijáték

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
hu: A Pyro robbanó tűzijátékot rajzol, bla-bla-bla. Írta Jamie Zawinski.

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
hu: Q-Bert plusz Marble Madness! Írta Ed Mackey

en: Quad Count
hu: Négyszögek száma

en: Queens
hu: Királynők

en: Quickly
hu: Gyorsan

en: RD-Bomb
hu: RD-bomba

en: Radius
hu: Sugár

en: Rain
hu: Eső

en: Ramp Mode
hu: Rámpa-mód

en: Random
hu: Véletlen

en: Random Cell Shape
hu: Véletlen cellaalak

en: Random Colors
hu: Véletlen színek

en: Random Engine
hu: Véletlen motor

en: Random Generator
hu: Véletlen generátor

en: Random Lamp Style
hu: Véletlenszerű lámpastílus

en: Random Melt Style
hu: Véletlen olvadási stílus

en: Random Mode
hu: Véletlen mód

en: Random Motion
hu: Véletlen mozgás

en: Random Object
hu: Véletlen objektum

en: Random Screen Saver
hu: Véletlenszerű képernyővédő

en: Random Text Alignment
hu: Véletlen szövegigazítás

en: Randomize
hu: Véletlen

en: Randomness
hu: Véletlenszerűség

en: Rarely
hu: Ritkán

en: Reaction/Difusion
hu: Reakció/diffúzió

en: Real Time
hu: Valós idő

en: Rectangle Count
hu: Téglalapok száma

en: Rectangular Projection
hu: Négyzetes vetület

en: Recursion  0
hu: Rekurzió  0

en: Reflect
hu: Visszaverődés

en: Reflections
hu: Visszaverődések

en: Reflective Blocks
hu: Visszaverő blokkok

en: Regular 4D Polytopes
hu: Szabályos 4D politópok

en: Render as a Globe
hu: Megjelenítés gömbként

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
hu: Ismétlődően megpróbál teljesen kitölteni egy téglalapot szabálytalan alakú kirakódarabokkal. Írta: Stephen Montgomery-Smith.

en: Repititions of each Sheep
hu: Egyes bárányok ismétlődései

en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
hu: Néhány híres go játszmát játszik újra a képernyőn. Írta Scott Draves. A program honlapjának címe: &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Repulsion Threshold
hu: Taszítási küszöb

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Resolve Host Names
hu: Kiszolgálónevek feloldása

en: Right
hu: Jobb

en: Ripples
hu: Fodrozódás

en: Robots
hu: Robotok

en: Rocket Lavalite
hu: Rakéta Lavalite

en: Rocks
hu: Sziklák

en: Rocky Walls
hu: Sziklás falak

en: Roll
hu: Görgetés

en: Rolling Enabled
hu: Gördülés bekapcsolása

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Rotate Viewpoint
hu: Nézőpont forgatása

en: Rotate around X and Y axes
hu: Forgatás az X és Y tengelyek körül

en: Rotate around X and Z axes
hu: Forgatás az X és Z tengelyek körül

en: Rotate around X axis
hu: Forgatás az X tengely körül

en: Rotate around Y and Z axes
hu: Forgatás az Y és Z tengelyek körül

en: Rotate around Y axis
hu: Forgatás az Y tengely körül

en: Rotate around Z axis
hu: Forgatás a Z tengely körül

en: Rotate around all three axes
hu: Forgatás mindhárom tengely körül

en: Rotation
hu: Forgatás

en: Rotation Speed
hu: Forgatás sebessége

en: Rotation speed
hu: Forgatás sebessége

en: Rotational Speed
hu: Forgás sebessége

en: Rubber
hu: Gumi

en: Run Trace Program
hu: Visszakövető program futtatása

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
hu: A lista következő képernyővédőjének futtatása teljes képernyőn (kattintson az egérrel a visszatéréshez.)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
hu: A lista előző képernyővédőjének futtatása teljes képernyőn (kattintson az egérrel a visszatéréshez.)

en: SSystem
hu: Naprendszer

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
hu: Az SSystem egy GL Naprendszer szimulátor. A Nap, a kilenc bolygó és néhány nagy hold képét szimulálja keringés közben. Írta Raul Alonso. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de külön csomagban elérhető. Megjegyzés: az SSystem nem működik minden rendszeren képernyővédőként, mivel nem megfelelő az xscreensaverrrel való kommunikációja. Néhány ablakkezelővel működik, míg másokkal nem, az eredmények változatosak lehetnek. Az SSystem valaha elérhető volt a &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt; címen, de már eltűnt. Máshol még találhat belőle másolatokat. Azóta az SSystem a &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt; címen megtalálható Celestia-vá fejlődött. A Celestia azonban egyáltalán nem működik együtt az xscreensaverrel. Zaklassa nyugodtan a Celestia szerzőit az xscreensaver támogatás beépítéséért!

en: Sandgrains
hu: Homokszemek

en: Saturation Gradients
hu: Telítettségi átmenetek

en: Sballs
hu: S-labdák

en: Scale
hu: Méretezés

en: Scanlines
hu: Scanline-ok

en: Screen Image
hu: Képernyőkép

en: Screen Saver
hu: Képernyővédő

en: Screen Saver Disabled
hu: Képernyővédő kikapcsolva

en: Screensaver
hu: Képernyővédő

en: Screensaver Preferences
hu: Képernyővédő beállításai

en: Screw
hu: Csavar

en: Scroll Speed
hu: Görgetés sebessége

en: Scrolling Barcodes
hu: Gördülő vonalkódok

en: Scrolling Speed
hu: Görgetés sebessége

en: Sea Level  Low
hu: Tengerszint Alacsony

en: Searchers
hu: Keresők

en: See-Through Bands
hu: Átlátszó gyűrűk

en: Seed Radius
hu: Magsugár

en: Seeding Generator
hu: Inicializálási generátor

en: Seeds
hu: Magok

en: Segmented
hu: Darabos

en: Segments
hu: Darabkák

en: Seldom
hu: Ritkán

en: Select file.
hu: Válasszon ki egy fájlt.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings...
hu: Beállítások...

en: Seuss Mode
hu: Seuss-mód

en: ShadeBobs
hu: Árnyékvetületek

en: Shaded Image
hu: Árnyékolt kép

en: Shake Box
hu: Doboz összerázása

en: Shallow
hu: Sekély

en: Shark Proximity
hu: Cápák közelsége

en: Shark Speed
hu: Cápák sebessége

en: Sharp
hu: Éles

en: Sharp Turns
hu: Éles fordulások

en: Shimmering Water
hu: Csillogó víz

en: Short
hu: Rövid

en: Show Description
hu: Leírás mutatása

en: Show Engine Name
hu: Motornév megjelenítése

en: Show Frames-per-Second
hu: Képkocka/másodperc mutatása (FPS)

en: Show Image Titles
hu: Képek neveinek mutatása

en: Show Ping Times
hu: Ping idők mutatása

en: Show Shuffling
hu: Keverés mutatása

en: Show Titles
hu: Címek mutatása

en: Shows a ball contained inside of a bounding box. Colored blocks blink in when the ball hits the edges. Written by Jeremy English.
hu: Egy zárt doboz belsejében lévő labdát jelenít meg. Ha a labda eléri az éleit, színes lapok villannak fel. Írta Jeremy English.

en: Shuffle Melt
hu: Keveredő olvadás

en: Shy
hu: Félénk

en: Side View
hu: Oldalnézet

en: Simulates a game of Pac-Man on a randomly-created level. Written by Edwin de Jong.
hu: Pac-man játékot szimulál egy véletlenszerűen létrehozott szinten. Írta Edwin de Jong.

en: Simulates an original Apple ][ Plus computer in all its 1979 glory. It also reproduces the appearance of display on a color television set of the period. In "Text Mode", it displays the output of a program, or the contents of a file or URL, as configured on the "Advanced" tab of the main Screensaver Preferences window. In "Slideshow Mode", it chooses a number of images from the image source you configured into XScreenSaver and displays them within the limitations of the Apple ][ display hardware. (Six available colors in hi-res mode!) In "Basic Programming Mode", a simulated user types in a BASIC program and runs it. By Trevor Blackwell.
hu: Egy eredeti Apple ][ Plus számítógépet szimulál teljes 1979-es dicsőségében. A korszakra jellemző színes tv készülékek képernyőjének megjelenítését is reprodukálja. Szöveges módban egy program kimenetét, vagy egy fájl vagy URL tartalmát jeleníti meg, ahogyan az a fő Képernyővédő beállításai ablak Bővített fülén be van állítva. Diavetítés módban az Xscreensaverben beállított képforrásról választ néhány képet és megjeleníti azokat, az Apple ][ képernyőhardverének korlátain belül (Nagy felbontású módban hat elérhető szín!). Basic programozó módban egy szimulált felhasználó begépel egy BASIC programot és futtatja azt. Írta Trevor Blackwell.

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
hu: Korallok növekedését szimulálja, jóllehet némiképp lassan. Írta Frederick Roeber.

en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
hu: Egy bányaaknában való lefelé száguldást szimulál vagy egy táncoló kukacot. Írta Conrad Parker.

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
hu: A műanyagkerekekbe ágyazott toll játékot szimulálja. Írta Rohit Singh.

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
hu: Összenyomhatatlan, belső súrlódástól mentes folyadék mozgását szimulálja két dimenzióban. Írta Stephen Montgomery-Smith.

en: Simulation Team Members
hu: Szimulált csapatok létszáma

en: Simultaneous Squares
hu: Párhuzamos négyzetek

en: Sine
hu: Szinusz

en: Single
hu: Egyszeres

en: Single Color
hu: Egyszínű

en: Six Sided Cells
hu: Hatoldalú cellák

en: Size
hu: Méret

en: Size of tube
hu: A cső mérete

en: Slide Speed
hu: Eltolás sebessége

en: SlideScreen
hu: Elcsúszó képernyők

en: Slider Algorithm
hu: Csúszka-algoritmus

en: Slideshow Mode
hu: Diavetítés mód

en: Slow
hu: Lassú

en: Slowly
hu: Lassan

en: Small
hu: Kicsi

en: Small Drops
hu: Kis cseppek

en: Small Font
hu: Kicsi betű

en: Smaller
hu: Kisebb

en: Smooth
hu: Sima

en: Smoothed Lines
hu: Simított vonalak

en: Smoothing
hu: Simítás

en: Smoothing  0
hu: Simítás   0

en: Solid
hu: Egyszínű

en: Solid Blocks
hu: Egyszínű blokkok

en: Solid Colors
hu: Homogén színek

en: Solid Floor
hu: Egyszínű padló

en: Solid Object
hu: Egyszínű objektum

en: Solid Objects
hu: Egyszínű objektumok

en: Solid Surface
hu: Egyszínű felület

en: Solid Tiles
hu: Egyszínű kockák

en: Solve Speed
hu: Megoldás sebessége

en: Solved Duration
hu: Megoldás időtartama

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
hu: Az N-vezér problémát oldja meg (ebben a programban a vezérek száma 5 és 10 között lehet). A feladvány: hogy lehet lerakni N számú vezért egy NxN nagyságú sakktáblára úgy, hogy ne üssék egymást? Írta Blair Tennessy

en: Sources
hu: Források

en: Spacing
hu: Térköz

en: Sparse
hu: Elszórt

en: Spastic
hu: Görcsös

en: Speed
hu: Sebesség

en: Speed  Slow
hu: Sebesség  Lassú

en: Speed Limit
hu: Sebességkorlát

en: Sphere
hu: Gömb

en: Sphere strength
hu: Gömb erőssége

en: SphereEversion
hu: Gömbösödés

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
hu: A program egy gömb "kifordítását" animálja. A gömbfelület úgy fordítható ki, hogy közben ne keletkezzen szakadás a felületen, ha a felület saját magával való metszése meg van engedve. Lényegében az ún. Thurston Eversion-ről van szó. Írta Nathaniel Thurston és Michael McGuffin. A program nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető erről a címről: &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Spheremonics
hu: Szférák

en: Spike Count
hu: Tüskék száma

en: Spike Growth
hu: Tüskék növekedése

en: Spin
hu: Pörgés

en: Spin all the way around
hu: Végig pörögjön körbe

en: Spiral
hu: Spirál

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
hu: Spirálisan mozgó, forgó, nagy sebességgel a képernyő felé rohanó színfoltokat ábrázol. Írta Teemu Suutari.

en: Splines
hu: Görbék

en: Split a swarm
hu: Raj felosztása

en: Spookiness
hu: Kísértetiesség

en: Spoooooky
hu: Kíííííísérteties

en: Spotlight
hu: Reflektorfény

en: Springiness
hu: Ruganyosság

en: Square
hu: Négyzet

en: Stairs
hu: Lépcsők

en: Stand_by After
hu: _Készenlét

en: Standard
hu: Szabvány

en: Standard <<
hu: Szabvány <<

en: Standby After
hu: Készenlét

en: Star
hu: Csillag

en: Star Rotation Speed
hu: Csillagok forgatásának sebessége

en: Star speed
hu: Csillagok sebessége

en: StarWars
hu: Csillagok háborúja

en: Starfish
hu: Tengeri csillag

en: Stars
hu: Csillagok

en: Stars Created
hu: Létrejövő csillagok

en: Start badly, but learn
hu: Gyenge kezdés, de tanul

en: Start color
hu: Induló szín

en: States
hu: Állapotok

en: Static Enabled
hu: Zaj engedélyezése

en: StaticGray
hu: Statikus szürke

en: Stationary Rectangles
hu: Álló téglalapok

en: Steering
hu: Elfordulás

en: Steps
hu: Lépésszám

en: Still
hu: Álló

en: Storm
hu: Vihar

en: Strange attractors formed of flows in a 3D differential equation phase space. Written by Tim Auckland.
hu: Áramlatokból formálódó furcsa attraktorok háromdimenziós differenciálegyenlet fázisterében. Írta Tim Auckland.

en: Stretchy Melt
hu: Nyúlós olvadás

en: Strut Thickness
hu: Merevítés vastagsága

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
hu: Subaru XT (6 henger, V)

en: Subdivision
hu: Albeosztás

en: Substrate
hu: Szubsztrátum

en: Subtractive Colors
hu: Szubtraktív színek

en: Subtractive Colors (transmitted light)
hu: Színek kivonása (áteresztett fény)

en: Superquadrics
hu: Szuperkvadrát

en: Surface Pattern Complexity
hu: Felületi minta összetettsége

en: Surface Pattern Overlap
hu: Felületi minták átfedése

en: Surface Pattern Speed
hu: Felületi minták sebessége

en: Sus_pend After
hu: _Felfüggesztés

en: Suspend After
hu: Felfüggesztés

en: Sustain
hu: Fenntartás

en: Swamp Thing
hu: Mocsári dolog

en: Swarm
hu: Raj

en: Swarm bursts into rainbow
hu: Raj szivárványt alkot

en: Swarm comes to a halt
hu: Raj megáll

en: Swarm does loops
hu: Raj köröket ír le

en: Swarm hyperspeed
hu: Raj hipersebességű

en: Swarm tails glow
hu: Raj nyomjelzői izzanak

en: Sweeping Arcs
hu: Széles körívek

en: Symmetry
hu: Szimmetria

en: Synergistic Algorithm
hu: Szinergisztikus algoritmus

en: System Length
hu: Rendszer hossza

en: Tails
hu: Nyomvonalak

en: Taper
hu: Kúp

en: Team A Name
hu: A csapat neve

en: Team B Name
hu: B csapat neve

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
hu: Az éppen futó XScreenSaver démon leállítása.

en: Tentacles
hu: Elágazások

en: Terminator   Blurry
hu: Terminátor  Elmosódott

en: Terrain
hu: Terep

en: Test
hu: Teszt

en: Tetrahedron
hu: Tetraéder

en: Text
hu: Szöveg

en: Text Columns
hu: Szövegoszlopok

en: Text File
hu: Szöveges fájl

en: Text Lines
hu: Szövegsorok

en: Text Linger
hu: Szöveg késleltetése

en: Text Manipulation
hu: Szövegmanipuláció

en: Text Mode
hu: Szöveges mód

en: Text Program
hu: Szövegprogram

en: Text _file
hu: S_zövegfájl

en: Text for Flag
hu: Zászló szövege

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
hu: A szöveget megjelenítő képernyővédők ezen URL (HTML vagy RSS) tartalmát fogják megjeleníteni.

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
hu: A szöveget megjelenítő képernyővédők ezen fájl tartalmát fogják megjeleníteni.

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
hu: A szöveget megjelenítő képernyővédők a számítógép nevét, a dátumot és az időt fogják megjeleníteni.

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
hu: A szöveget megjelenítő képernyővédők ezen program kimenetét fogják megjeleníteni.

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
hu: A szöveget megjelenítő képernyővédők az ide beírt szöveget fogják megjeleníteni.

en: Texture Image
hu: Textúra kép

en: Texture PPM File
hu: Textúra PPM fájl

en: Texture-Mapped Font
hu: Textúra-leképezett betűk

en: The Intersection Momentary is a fun visualization defining the relationships between objects with Casey Reas, William Ngan, and Robert Hodgin. Commissioned for display at the Whitney Museum of American Art. A surface filled with 100 medium to small sized circles. Each circle has a different size and direction, but moves at the same slow rate. Display: A. The instantaneous intersections of the circles. B. The aggregate intersections of the circles. Ported to XScreensaver from the art project "InterMomentary" at http://www.complexification.net
hu: A "Hirtelen metszés" az objektumok közötti kapcsolatnak egy mókás vizualizációja. Írta Casey Reas, William Ngan, és Robert Hodgin. Kiállításával a Whitney Museum of American Art van megbízva. Egy felület, 100 kicsi és közepes méretű körrel kitöltve. Minden körnek különböző mérete és iránya van, de egyforma lassan haladnak. Megjeleníthető: A, a körök pillanatnyi metszete. B, a körök összetett metszete. Az XScreensaverhez az "InterMomentary" művészeti projektből lett portolva, amely elérhető a http://www.complexification.net címen

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
hu: Az X megjelenítő típusa, amit ez a demó használni fog. Ez a megjelenítő lesz használva, ha rendelkezésre áll, egyébként ez a demó nem fog futni.

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
hu: A "blitspin" hack logikai műveletek használatával ismétlődően elforgat egy bitképet 90 fokkal: a bitképet negyedekre osztja és ezeket eltolja az órajárással egyező irányban. Ezután ugyanez ismétlődik egyre kisebb negyedekre, kivéve ha minden adott méretű al-negyed párhuzamos??? Írta Jamie Zawinski, egy, a Byte Magazinban 1981-ben látott SmallTalk kód alapján. Ahogy nézi, a kép úgy tűnik, szétoszlatja, majd összeállítja magát, de elforgatva. Megadhatja a használandó képet XBM vagy XPM fájlként, vagy megadhatja, hogy a képernyőképet forgassa.

en: The directory from which images will be randomly chosen.
hu: A könyvtár, amelyből a képek véletlenszerűen kikerülnek.

en: The pong program simulates an ancient Pong home video game, as well as various artifacts from displaying it on a color TV set. Written by Jeremy English and Trevor Blackwell.
hu: A pong program az ősi Pong videojátékot szimulálja, valamint a színes tévékészüléken való megjelenítését. Írta Jeremy English és Trevor Blackwell.

en: The providence code displays an eye, shrouded in glory, set upon the base of a pyramid. Written by Blair Tennessy.
hu: A providence kódja egy glóriával körülvett szemet rajzol egy piramis alapjának tetején. Írta Blair Tennessy.

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
hu: Ezeket a zárt objektumokat általában gömbharmonikusoknak hívják, jóllehet csak távoli kapcsolatban vannak bizonyos hullámfüggvényekre adott megoldások definícióival, a legjelentősebbek ezek közül az impulzusmomentum operátorainak sajátfüggvényei. Írta Paul Bourke és Jamie Zawinski.

en: Thick
hu: Vastag

en: Thick Lines
hu: Vékony vonalak

en: Thickness
hu: Vastagság

en: Thin
hu: Vékony

en: This bouncing ball is a clone of the first graphics demo for the Amiga 1000, which was written by Dale Luck and RJ Mical during a break at the 1984 Consumer Electronics Show (or so the legend goes.) This looks like the original Amiga demo if you turn off "smoothing" and "lighting" and turn on "scanlines". Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez a pattogó labda az első Amiga 1000-re írt demó klónja, amit eredetileg Dale Luck és RJ Mical írt az 1984-es Consumer Electronics Show szünetében (legalábbis a legenda szerint.) Ha kikapcsolja a simítást és a megvilágítást, valamint bekapcsolja a scanline-okat, úgy fog kinézni, mint az eredeti Amiga demó. Írta Jamie Zawinski.

en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski. See also the "polytopes" hack for a more general version of this using OpenGL.
hu: Ez olyan háromdimenziós objektumok sorozatának kétdimenziós képét jeleníti meg, amelyek a kocka négydimenziós megfelelőjének projekciói: ahogy a négyzet négy vonalból áll, ahol mindegyik két másikkal érintkezik, és a kocka hat négyzetből, ahol mindegyik négy másikkal, úgy a hiperkocka nyolc kockából áll, ahol mindegyik hat másikkal érintkezik. A forgás könnyebb megjelenítésének érdekében minden lap éleinek színe különböző. Ne gondolkozzon ezen túl sokáig, különben elolvadhat az agya!Írta Joe Keane, Fritz Mueller és Jamie Zawinski. Lásd még a "polytopes" képernyővédőt ennek egy sokkal általánosabb, OpenGL-t használó verziójáért.

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
hu: Ez megrajzolja Escher "Lehetetlen kalitkáját", a Moebius szalag 3d megfelelőjét és háromdimenzióban megforgatja. Írta Marcelo Vianna.

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
hu: A program Lissajous-hurkokat rajzol, készítette: Caleb Cullen. Emlékszik azokra az eszközökre, amelyekben a Fantomzóna foglyait tartották a Superman elleni per alatt? Ez pont úgy néz ki.

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
hu: Egy csomó mozgó kört rajzol, amelyek a metszéspontokon láthatókból láthatatlanokká válnak. Írta Geoffrey Irving.

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez egy iránytűt rajzol, amelynek minden eleme véletlenszerűen forog, "elveszett és émelygő" érzést keltve. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws a dump of its own process memory scrolling across the screen in three windows at three different rates. Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez a saját folyamatának memóriáját írja ki és görgeti a képernyőn három ablakban három különböző sebességgel. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
hu: Ez egy pop-art-szerűen kinéző, pulzáló színekből álló rácsot rajzol. Írta Levi Burton.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
hu: Pulzáló csillagokat, köröket és vonalakat jelenít meg. Jobban nézne ki, ha a program gyorsabban működne, de úgy tűnik a gyorsítás végül mindig villódzáshoz vezet. Elég béna ez az X... Írta Jamie Zawinski.

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
hu: A képernyőn átgördülő színes vonalkódok sorozatát rajzolja ki. FOGYASSZ! Írta Dan Bornstein.

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
hu: Ez egy Klein-üveget, vagy más érdekes paraméteres felületet jelenít meg. Írta: Andrey Mirtchovski.

en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
hu: Egy hullámzó, színes zászlót jelenít meg, melyben folyamatosan körbemozog a képernyőn. A zászló tetszőleges szöveget vagy képet tartalmazhat. Alapértelmezés szerint vagy a rendszer nevét és az operációs rendszer típusát jeleníti meg, vagy "Bob" képét. A szöveg és a kép felülbírálható parancssori kapcsolókkal. Írta Charles Vidal és Jamie Zawinski.

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
hu: Olyan mutatós órát jelenít meg, mely lebegő, alakváltoztató buborékokból áll. Írta Bernd Paysan.

en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
hu: A program egy aszteroidamezőn való átrepülést szimulál, a forgás sebességének és irányának változása mellett. A megjelenítés piros-kék módba is kapcsolható, ha 3D-s szemüveggel rendelkezik! A program nagyrészt Jamie Zawinski munkája.

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
hu: Ez fraktál-fákat rajzol. Írta Peter Baumung. Mindenki szereti a fraktálokat, ugye?

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
hu: Csipkeszerű fraktálmintákat rajzol, mely egy, a képzetes síkon való iteráción alapul. Az algoritmus egy 1986-os Scientific American cikkből származik. A program nagyrészt Patrick Naughton munkája.

en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
hu: Vonalakból és ívekből álló Truchet-mintákat rajzol, melyek betöltik az egész képernyőt. Írta Adrian Likins.

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez színezett és pontozott négyzeteket rajzol véletlenszerűen. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
hu: Interferenciahullámokat ábrázol, az eredmény a hullámzó vízhez hasonlít. A -water opcióval a munkaasztal képét úgy dolgozza fel, mintha valami folyamatosan csepegne rá. Írta Tom Hammersley.

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
hu: Ez mozgó, áttetsző, amőba-szerű foltokat rajzol. A foltok megváltoztatják az alakjukat, ahogy körbejárják a képernyőt, és áttetszőek, így láthatja az alsó foltokat a felsők alatt. Ha az egyik a másik fölé ér, a színeik összemosódnak. Ezt az ötletet egy egérpadtól vettem, ami a valóságban ugyanezt a hatást éri el több réteg összepréselt műanyag és a köztük lévő színes olaj segítségével. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
hu: Ez forgó, egymásba kapcsolódó, három dimenzióban forgó fogaskerekeket rajzol. Egy újabb GL hack, írta Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey és Jamie Zawinski.

en: This draws smoothly-shaded oscillating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
hu: Ez lágyan árnyékolt, rezgő ovális alakú mintákat rajzol, ami gőznyomokra vagy neoncsövekre emlékeztet. Írta Shane Smit.

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
hu: Ez forgó galaxisokat rajzol, amelyek aztán összeütköznek és szétszórjál csillagaikat a négy égtáj felé vagy valami ilyesmi. Eredetileg egy Amiga program Uli Siegmundtól.

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
hu: Érdekes attraktorokat rajzol a program: színes, változatosan animált ponthalmazokat rajzol ki, melyek folyamatosan és kiszámíthatatlanul  mozognak, csavarodnak. A mozgás nagyon látványos. Írta Massimino Pascal.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
hu: A rekurzív Menger-féle alakzat egy háromdimenziós variánsát rajzolja ki, ami egy kockán alapuló fraktálobjektum, a Sierpinski-féle tetraéder megfelelője. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
hu: A rekurzív Sierpinski-féle háromszög-fraktál egy háromdimenziós variánsát jeleníti meg OpenGL-lel. Írta Tim Robinson és Jamie Zawinski.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
hu: A rekurzív Sierpinski-féle háromszög-fraktál egy kétdimenziós variánsát jeleníti meg. Írta Desmond Daignault.

en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
hu: Pszichedelikus hatású körkörös mintákat jelenít meg, amelyekre fáj ránézni.  A vezérlőpontok animálhatók, de ez gyors CPU-t és nagy sávszélességet igényel. Írta Jamie Zawinski.

en: This draws what looks like a spinning, deforming balloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
hu: Ez egy forgó, változó alakú léggömb-szerű alakot rajzol, változó méretű foltokkal a láthatatlan felszínén. Írta Jeremie Petit.

en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
hu: Alakváltozó, táguló csillagszerű mintákat jelenít meg a program, melyek pulzálnak, forognak, kifordulnak. Egy másik módban az alakzatok cserélődő színmezőkre kerülnek. A mozgás nagyon organikus. Írta Jamie Zawinski.

en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
hu: A program érdekes fraktálokat generál, a számításokhoz az ún. Ljapunov-exponenst használva. A program interaktív módban is használható. Írta Ron Record.

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
hu: A program véletlenszerű, felhőhöz hasonlító mintákat rajzol ki. Az eredmény meglehetősen eltérő fekete-fehér és színes megjelenítésnél. Az alapötlet az, hogy venni kell egy kép szélén négy pontot, mindegyikhez egy véletlenszerű magasságot rendelve. Ezután meg kell keresni ezek középpontját, melyhez hozzá kell rendelni a négy pont átlagát, némi véletlenszerű módosítással. A színezést a magasság alapján kell elvégezni; a színkiválasztás során az magasságot az árnyalathoz, a telítettséghez vagy a fényességhez kell rendelni, a többinek pedig véletlenszerű értéket kell adni. A "fényesség" mód felhőszerű ábrákat ad eredményül, a többi esetén a kapott kép pedig leginkább valamilyen infravörös felvételhez hasonlít. Írta Juergen Nickelsen és Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program véletlenszerű "tintapacákat" generál. Meglepően jól működik az algoritmus egyszerűsége ellenére: véletlenszerűen körbejár egy pont a képernyőn, és ezt a program vízszintesen, függőlegesen vagy mindkét irányba tükrözi. Ha különféle ábrákat ismer fel a pacákban, az csak az Ön képzeletének játéka lehet. Írta Jamie Zawinski.

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
hu: Véletlenszerű görbevonalakat és köztük történő átalakulásokat generál. Írta Sverre H. Huseby és Glenn T. Lines.

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program lemásolja a munkaasztal egy darabját, puzzle-szerűen darabokra bontja, a darabokat összekeveri, majd kirakja az eredeti képet belőlük. Különösen akkor hatásos, ha a kép egy külső videoforrásból származik (ez persze majdnem mindenre igaz...). Videokép feldolgozása esetén nem is mindig könnyű kitalálni még a kirakás után sem, hogy mit ábrázol az elkapott képkocka. Írta Jamie Zawinski.

en: This hack draws a swirling, falling tunnel of reflective slabs. They fade from hue to hue. Written by Lars R. Damerow.
hu: Ez a hack egy örvénylő, eső lapokból álló alagutat rajzol. A lapok árnyalatról árnyalatra változnak. Írta Lars R. Damerow.

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
hu: Ez a hack egy képernyőképet vesz, ezután egy átlátszó lencsét vándoroltat a képernyőn, ami felnagyít mindent, ami csak alatta van. Írta Jonas Munsin.

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
hu: A klasszikus Missile Command játékot szimulálja a program. Írta Adam Miller.

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
hu: Ez lényegében csak egy parancsértelmező-szkript, mely először elment a videóbemenetről egy képet, néhány PBM szűrőt alkalmaz rá véletlenszerűen, majd az eredményt kombinálja az eredeti képpel például éldetektálással, vagy kivonja a képből a saját elforgatott verzióját, stb. A kapott képet néhány másodpercig megmutatja, majd minden kezdődik elölről. Igen érdekes effektusokat tud generálni televíziós adásból.

en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
hu: Ez lényegében egyfajta kombináció spirográfból és vonalas rajzból. Nagy, komplex sokszöget generál, a feladat zömét pedig az X-re bízza egy páros/páratlan forgatási szabály alapján. Írta Dale Moore, régi PDP-11-es kódrészletek alapján.

en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
hu: Ez a klasszikus X labirintus demó, kicsit átalakítva, hogy működjön az xscreensaverrel. Véletlenszerű labirintust generál, majd vizuális visszajelzéssel bejárja azt. Az eredeti verziót Jim Randell írta - több ezren módosítottak benne utólag.

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
hu: A qix programok között ez olyan, mint egy svájci bicska. Vonaldarabok pattognak körbe a képernyőn, miközben ugyanennek az egyszerű mozgatási mintának a felhasználásával különféle érdekes effektusok jönnek létre: vonaldarabok, kitöltött sokszögek, egymást átfedő áttetsző területek... Írta Jamie Zawinski.

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
hu: Ez egy nagy xfishtank: GL animáció számos cápával, delfinnel és bálnával. Az úszó mozgások nagyszerűek. Eredetileg Mark Kilgard írta.

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
hu: Ez a kis gyöngyszem rossz dolgokat művel gömbszerű objektumokkal. Lényegében egy tetraéderről van szó, mozaikos lapokkal. A csúcsokhoz erők tartoznak, amelyek egyrészt arányosak a gömb felszínétől való távolságukkal, másrészt arányosak egy, a szomszédjaiktól való ideális távolságtól való eltérésükkel. Ezenkívül tehetetlenségük is van. Az erők és a távolság paraméterek, ezeken kívül van még néhány látható paraméter. Az eredmény egy semmit nem csináló idomtól egy frenetikus poligonviharig változhat. A két véglet között általában egy zavartan ugrándozó foltként jelenik meg. De lényegtelen, jelölje be a "véletlen" négyzetet. felülbírálja az összes opciót, kivéve a képkockaarányt, késleltetést és összetettséget. Írta Keith Macleod

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
hu: Érdekes hatású körkörös interferenciamintákat rajzol ki. A megjelenő körök nagy része nem renderelt, hanem a kirajzolt képpontokkal való egyéb interakció eredménye. Írta Jamie Zawinski, Michael Bayne Java kódja alapján. Ahogy ő mondja: a program szépségét az adja, hogy a fő algoritmus nagyon egyszerű, néhány ciklusból és aritmetikai műveletből áll, így a képzeletbeli elegancia-skálán igen magas helyezést ér el.

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
hu: Cikkcakkban haladó, fraktálos villámcsapásokat jelenít meg. Egyszerű, közvetlen és célratörő. Ha még hangja is lenne... Írta Keith Romberg.

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
hu: A program forgó, animált (jaj, ez már biztos ismerősen hangzik...) módon jelenít meg különféle Julia-halmazokat. Statikus formájában már biztosan találkozott ezzel a fraktáltípussal, de mozgás közben talán még érdekesebb. Érdemes megfigyelni a kép előtt ide-oda haladó pontot, ez azt a vezérlőpontot mutatja, ahonnan kiindulva a program a kép többi részét generálja. Írta Sean McCullough.

en: This one draws spinning, colliding iterated-function-system images. Note that the "quality" parameter is exponential. Number of points drawn is functions^detail. The number of colours is only used in Blend mode to provide a palette to create the base colours. These are then blended together in a non-colourmap friendly fashion. Written by Chris Le Sueur.
hu: Ez forgó, összeütköző iterált függényrendszer képeket rajzol. Ne feledje, hogy a "minőség" paraméter exponenciális. A kirajzolt pontok száma: függvények^részletesség. A színek számát csak a Blend mód használja az alapvető színek létrehozására szolgáló paletta megadásához. Ezek azután egy nem színtérkép-barát módszerrel össze lesznek keverve. Írta Chris Le Sueur.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
hu: Kis, görbülő geometriai minták folytonos sorozatát jeleníti meg. A minták szétszóródnak a képernyőn, majd amikor az betelik, letisztítja és kezdődik minden elölről. Írta Tracy Camp és David Hansen.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
hu: Hurok alakú populációkat jelenít meg, melyek sokasodnak, megöregszenek, és végül elpusztulnak. Írta David Bagley.

en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
hu: Véletlenszerűen felosztódó és színeződő téglalapokat rajzol ki. Úgy néz ki, mint egy falminta a Brady-Bunch korszakból. Raven szerint ez a képernyővédő olyan csúnya, hogy lejön róla a festék. Írta Jamie Zawinski, Michael Bayne Java kódja alapján.

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
hu: Az azonos nevű OSX képernyővédő portja, színes  (tengeri)csillag-szerű részecskéket rajzol. Az xscreensaver portot Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; az eredeti Mac verziót Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr készítette.

en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
hu: Ez a program skizofrenikusan viselkedik és rengeteg gépelési hibát ejt. Írta Jamie Zawinski. Ha nem látta Stanley Kubrick "A ragyogás" című mesterművét, nem fogja érteni. Akik igen, így írják le ezt a hacket: "ihletett".

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
hu: Ez a program egy dobozt és néhány vonaldarabot rajzol és sugárirányban kifelé elmosást generál. Ez áramló mezőhatásokat kelt. Ehhez a teret egy kis textúrára képezi le, ezután ezen textúra növekvő mértékben nagyított és növekvő mértékben átlátszó verzióit jeleníti meg ismétlődően a frame bufferen. Mint ilyen, meglehetősen grafikaigényes: ne próbálja hardveresen gyorsított OpenGL textúratámogatás nélkül futtatni, ez károsíthatja a gépét.

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
hu: Ez a program egy egyszerű pályamenti szimulációt rajzol. Ha bekapcsolja az objektumnyomokat, akkor a kép úgy fog kinézni, mint egy ködkamra-felvétel. Írta Greg Bowering.

en: This program draws a simulation of a sonar screen. By default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if installed as "setuid root", it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. Written by Stephen Martin and Jamie Zawinski.
hu: Ez a program egy radarképernyőt szimulál. Alapértelmezésben néhány véletlenszerűen elhelyezett "banditát" jelenít meg, de ha "setuid root"-ként lett telepítve, pingelheti az alhálózatot, megmutatva a hálózat egyéb gépeinek aktivitását. Írta Stephen Martin és Jamie Zawinski.

en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
hu: A program egy kör kerületén rögzített pont mozgását ábrázolja. A kör egy másik kör peremén gördül végig, és így tovább, méghozzá többszörösen. Ez volt az alapja a heliocentrikus világkép előtti gondolkodásnak megfelelő bolygómozgás-modellnek. Írta James Youngman.

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program. WARNING: THE INTERNET SOMETIMES CONTAINS PORNOGRAPHY. The Internet being what it is, absolutely anything might show up in the collage including -- quite possibly -- pornography, or even nudity. Please act accordingly. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program kollázst állít össze az internetről véletlenszerűen letöltött képekből. Véletlenszerű keresések eredményét dolgozza fel, a talált oldalakból kinyert képekkel. A kapott képek megszűrhetők a "VidWhacker" programmal. FIGYELMEZTETÉS: AZ INTERNET NÉHOL PORNOGRÁFIÁT TARTALMAZ. Az internet az, ami, akármi megjelenhet a kollázsban, beleértve -- elég nagy valószínűséggel -- a pornográfiát vagy a meztelenséget. Kérem ennek megfelelően cselekedjen. Írta Jamie Zawinski.

en: This program shows a rotating Clifford Torus: a torus lying on the "surface" of a 4D hypersphere. Written by Carsten Steger, inspired by Thomas Banchoff's book "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.
hu: Ez a program egy forgó Clifford gyűrűt rajzol: egy gyűrű, ami egy 4D hipergömb "felületén" fekszik. Írta Carsten Steger, Thomas Banchoff "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990. könyve alapján.

en: This program shows one of the six regular 4D polytopes rotating in 4D. Written by Carsten Steger, inspired by H.S.M Coxeter's book "Regular Polytopes", 3rd Edition, Dover Publications, Inc., 1973, and Thomas Banchoff's book "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.
hu: Ez a program a 6 szabályos 4D politóp egyikét forgatja 4 dimenzióban. Írta Carsten Steger, H.S.M Coxeter "Regular Polytopes", 3rd Edition, Dover Publications, Inc., 1973, és Thomas Banchoff "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990. könyvei alapján.

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
hu: A program véletlenszerű pontokat szór a képernyőre, majd a pontokat egy sugárhajtóművön keresztül beszívva kiszórja a másik oldalon. Hogy a kép ne zavarodjon teljesen össze, időnként színes áramlattal további pontok jutnak be, elkezdenek körkörösen forogni, a kép megnyúlik valamilyen módon, vagy a munkaasztal képét kezdi átalakítani. Írta Scott Draves, továbbfejlesztette: Jamie Zawinski.

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
hu: Spirális drótmintákat generál. Írta Jamie Zawinski.

en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
hu: Egy petri-csészében szaporodó egysejtűkolóniákat ábrázol. A növekvő színes körök átfedik egymást, spirális interferenciát keltve. Írta Dan Bornstein.

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
hu: Ez azt a buborékformációt szimulálja, ami víz forrásakor keletkezik: kis buborékok jelennek meg, és ahogy közelebb kerülnek egymáshoz, nagyobb buborékokat alkotnak, amik alkalmanként kipukkannak. Írta James Macnicol.

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
hu: Ez egy képet vesz és elolvasztja. Nem kétséges, hogy már látta ezt korábban, de e nélkül egy képernyővédő sem lehet teljes. A legjobban akkor működik, ha a képernyőn valami színes látható. Figyelem, ha az effekt a képernyővédő kikapcsolása után is folytatódik, kérjen orvosi segítséget. Írta David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski és Vince Levey.

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
hu: A program az adott képet rácsszerűen felosztja, majd a részeket véletlenszerűen tologatja, hasonlóan a jól ismert "15-ös" játékhoz, amelynél a rácsból az egyik négyzet üres marad. A feladat megoldása bosszantóan nehéz tud lenni, sokkal szórakoztatóbb nézni az automatikus permutálódást. Írta Jamie Zawinski.

en: Thornbird
hu: Tövismadár

en: Three Gear System
hu: Három fogaskerékből álló rendszer

en: Three Sided Cells
hu: Háromoldalú cellák

en: Thrust
hu: Tolóerő

en: Tight
hu: Szűk

en: Tile Size
hu: Csempeméret

en: Tilt In/Out Only
hu: Csak be/ki billegés

en: Tilt In/Out and Left/Right
hu: Be/ki és bal/jobb billegés

en: Tilt Left/Right Only
hu: Csak bal/jobb billegés

en: Time Warp
hu: Időugrás

en: Time between Knocks
hu: Koccanások időköze

en: Time until loading a new image:
hu: Új kép betöltése ennyi idő után:

en: Timeout
hu: Időtúllépés

en: Tiny
hu: Pici

en: Top View
hu: Felülnézet

en: Track mouse
hu: Egér követése

en: Trail Length
hu: Nyomvonal hossza

en: Trail Size
hu: Nyom mérete

en: Trails
hu: Nyomok

en: Transference
hu: Átvitel

en: Translate
hu: Fordítás

en: Transparency
hu: Átlátszóság

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Transparent Blobs
hu: Átlátszó foltok

en: Transparent Surface
hu: Átlátszó felület

en: Triangle
hu: Háromszög

en: Truchet Lines
hu: Truchet vonalak

en: Truncated Cube
hu: Csonkított kocka

en: Truncated Dodecahedron
hu: Csonkított dodekaéder

en: Truncated Great Dodecahedron
hu: Csonkított nagy dodekaéder

en: Truncated Icosahedron
hu: Csonkított ikozaéder

en: Truncated Octahedron
hu: Csonkított oktaéder

en: Truncated Tetrahedron
hu: Csonkított tetraéder

en: Turn Side-to-Side
hu: Oldalról oldara fordítás

en: Turn speed
hu: Forgási sebesség

en: Twang
hu: Pengetés

en: Twelve Sided Cells
hu: Tizenkét oldalú cellák

en: Twistoid
hu: Fonott

en: Twitch
hu: Rángatózás

en: Two
hu: Kettő

en: Two-Sided
hu: Kétoldalú

en: URL Timeout:     2 secs
hu: URL időtúllépés:     2 másodperc

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Untextured
hu: Textúrázatlan

en: Upper Left
hu: Bal felső

en: Upper Right
hu: Jobb felső

en: Use
hu: Használat

en: Use Double Buffering
hu: Dupla pufferelés használata

en: Use Flat Coloring
hu: Sima színezés használata

en: Use Lighting
hu: Világítás használata

en: Use PTY
hu: Pszeudoterminál használata

en: Use Pattern
hu: Minta használata

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
hu: Véletlenszerű felületek és primitívek használata

en: Use Shared Memory
hu: Osztott memória használata

en: Use Text Below
hu: Az alábbi szöveg használata

en: Use light
hu: Fény használata

en: V. Shift  Low
hu: Függ. eltolás  Alacsony

en: V. Stretch  Low
hu: Függ. nyújtás   Alacsony

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
hu: VW Beetle (4 henger, sima)

en: Vapor Trails
hu: Páranyomok

en: Variance  Low
hu: Változatosság  Alacsony

en: Various Ball Sizes
hu: Különböző méretű labdák

en: Velocity
hu: Sebesség

en: Verbose Diagnostics
hu: Bőbeszédű diagnosztika

en: Vermiculate
hu: Féregminta

en: Vertex-vertex behavior
hu: Csúcs-csúcs viselkedés

en: Vertex-vertex force
hu: Csúcs-csúcs erő

en: Vertical  Low
hu: Függőleges   Alacsony

en: Vertical Symmetries
hu: Függőleges szimmetriák

en: Very Freaky
hu: Nagyon ijesztő

en: View Ariel
hu: Az Ariel mutatása

en: View Callisto
hu: A Callisto mutatása

en: View Charon
hu: A Charon mutatása

en: View Deimos
hu: A Deimos mutatása

en: View Dione
hu: A Dione mutatása

en: View Earth
hu: A Föld mutatása

en: View Enceladus
hu: Az Enceladus mutatása

en: View Europa
hu: Az Európa mutatása

en: View Ganymede
hu: A Ganümédész mutatása

en: View Hyperion
hu: A Hyperion mutatása

en: View Iapetus
hu: A Iapetus mutatása

en: View Io
hu: Az Io mutatása

en: View Jupiter
hu: A Jupiter mutatása

en: View Major
hu: A Major mutatása

en: View Mars
hu: A Mars mutatása

en: View Mercury
hu: A Merkúr mutatása

en: View Mimas
hu: A Mimas mutatása

en: View Miranda
hu: A Miranda mutatása

en: View Moon
hu: A Hold mutatása

en: View Neptune
hu: A Neptun mutatása

en: View Nereid
hu: A Nereid mutatása

en: View Oberon
hu: A Oberon mutatása

en: View Phobos
hu: A Phobos mutatása

en: View Phoebe
hu: A Phoebe mutatása

en: View Pluto
hu: A Plútó mutatása

en: View Random
hu: Véletlen mutatása

en: View Rhea
hu: A Rhea mutatása

en: View Saturn
hu: A Szaturnusz mutatása

en: View Sun
hu: A Nap mutatása

en: View Tethys
hu: A Tethys mutatása

en: View Titan
hu: A Titán mutatása

en: View Titania
hu: A Titánia mutatása

en: View Triton
hu: A Triton mutatása

en: View Umbriel
hu: Az Umbriel mutatása

en: View Uranus
hu: Az Uránusz mutatása

en: View Venus
hu: A Vénusz mutatása

en: Viewpoint
hu: Nézőpont

en: Vines
hu: Indák

en: Visual:
hu: Megjelenítő:

en: Vortex
hu: Örvény

en: WX Rotation Speed
hu: WX forgatás sebessége

en: WY Rotation Speed
hu: WY forgatás sebessége

en: WZ Rotation Speed
hu: WZ forgatás sebessége

en: Wander
hu: Vándorlás

en: Wander Around the Screen
hu: Vándorlás a képernyőn

en: Wander Speed
hu: Vándorlás sebessége

en: Wandering Rectangles
hu: Vonuló téglalapok

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
hu: Figyelem:
    
    A következőt: "%s" "%s" felhasználó futtatja ezen a kiszolgálón: "%s".
    De az xscreensavert kezelő "%s" képernyőt
    "%s" felhasználó futtatja "%s" kiszolgálón.
    
    Ha ez a két kiszolgáló nem használ egy közös fájlrendszert (ekkor nem
    tudják ugyanazt a ~%s/.xscreensaver fájlt írni) akkor a(z) %s nem fog
    megfelelően működni.
    
    Újraindítja most az xscreensaver démont "%s" kiszolgálón "%s" felhasználóként?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
hu: Figyelem:
    
    A következőt: "%s" "%s" felhasználó futtatja ezen a kiszolgálón: "%s".
    De az xscreensavert kezelő "%s" képernyőt
    "%s" felhasználó futtatja "%s" képernyőn.
    
    Mivel ezek különböző felhasználók, nem tudják ugyanazt a ~/.xscreensaver
    fájlt írni, így az %s nem fog megfelelően működni.
    
    Vagy az %s-t futtassa újra "%s" felhasználóként, vagy
    az xscreensavert futtassa "%s" felhasználóként.
    
    Újraindítja az xscreensaver démont most?

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
hu: Figyelem:
    
    Az XScreenSaver démon nem fut
    ezen a képernyőn: "%s".  Elindítsam most?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
hu: Figyelem:
    
    Ez a(z) %s %s verziója.
    De a(z) "%s" képernyőt kezelő xscreensaver
    %s verziójú. Ez gondokat okozhat.
    
    Újraindítja az xscreensaver démont most?

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
hu: Figyelem:
    
    A(z) "%s" fájl megváltozott, újratöltés.

en: Water
hu: Víz

en: Wave Size
hu: Hullámméret

en: Wave Speed
hu: Hullám sebessége

en: Waves
hu: Hullámok

en: WebCollage
hu: Web kollázs

en: Whale Speed
hu: Bálnák sebessége

en: When idle or locked, blacken the screen only.
hu: Üresjáratban vagy zároláskor csak sötétítse el a képernyőt.

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.
hu: Üresjáratban vagy zároláskor válasszon véletlenszerűen egy képernyővédőt az alábbi listában megjelöltek közül.

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.  Run that same mode on each monitor.
hu: Üresjáratban vagy zároláskor válasszon véletlenszerűen egy képernyővédőt az alábbi listában megjelöltek közül. Minden egyes monitoron ugyanez jelenjen meg.

en: When idle or locked, run the display mode selected below.
hu: Üresjáratban vagy zároláskor futtassa az alábbi listában megjelölt képernyővédőt.

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
hu: Kell-e jelszó a képernyő visszaállításához?

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
hu: A képernyőmódok hibaüzenetei megjelenjenek-e a képernyőn?

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
hu: A démon sok hibakeresési információt írjon-e ki a képernyőre?

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
hu: A képmanipuláló módok használhatnak-e az asztalról készített képet?

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
hu: A képmanipuláló módok használhatnak-e a rendszer videobemenetéről (ha van) készített képet?

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
hu: A képmanipuláló módok használhatnak-e a rendszer videobemenetéről (ha van) készített képet?

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
hu: A képmanipuláló módok használhatnak-e a lemezről betöltött véletlen képeket?

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
hu: A monitor kikapcsoljon-e egy idő után?

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
hu: A kép feketéből álljon-e vissza lassan amikor a képernyővédő kikapcsol?

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
hu: A kép lassan elfeketedjen-e amikor a képernyővédő bekapcsol?

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
hu: Az indulókép (a verziószámmal és a súgó gombbal) megjelenjen-e egy pillanatra a démon első indításakor?

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
hu: Telepítsen-e saját színtérképet az alapértelmezett megjelenítőn 8-bites módban való futáskor?

en: Whirlies
hu: Kis örvények

en: WhirlwindWarp
hu: Örvénylés

en: Wide
hu: Széles

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
hu: Tekergőző karok. Írta Gabriel Finch.

en: Wind
hu: Szél

en: Wind picks up
hu: A szél feltámad

en: Wire Mesh
hu: Drótháló

en: Wireframe
hu: Drótváz

en: Wireframe Cow
hu: Drótváz tehén

en: Wireframe Mesh
hu: Drótváz háló

en: Wireframe only
hu: Csak drótváz

en: With X Symmetry
hu: X szimmetriával

en: With Y Symmetry
hu: Y szimmetriával

en: Withdraw freqency
hu: Visszahúzás gyakorisága

en: Wobbliness
hu: Imbolygósság

en: Worm
hu: Kukac

en: Wormhole
hu: Féreglyuk

en: Wormhole simulates flying through a colored wormhole in space. Written by Jon Rafkind.
hu: A Féreglyuk egy űrutazást szimulál egy féreglyukon keresztül. Írta Jon Rafkind.

en: Wrap Long Lines
hu: Hosszú sorok tördelése

en: Wrap the screen
hu: Képernyő tördelése

en: X Resolution
hu: X felbontás

en: XAnalogTV
hu: X analóg tv

en: XAnalogTV shows a detailed simulation of an old TV set showing various test patterns, with various picture artifacts like snow, bloom, distortion, ghosting, and hash noise. It also simulates the TV warming up. It will cycle through 12 channels, some with images you give it, and some with color bars or nothing but static. By Trevor Blackwell.
hu: Az x analóg tv egy régi tv készüléket szimulál, változatos tesztmintákat mutatva, különféle képhibákkal mint havazás, virágzás, torzítás, szellemkép és zaj. A TV felmelegedését is szimulálja. 12 csatornát váltogat, néhányon az Ön által megadott képekkel, néhányon színes sávokkal vagy csak a statikus zajjal. Írta Trevor Blackwell.

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
hu: Az XDaliClock egy nagy digitális órát rajzol, amelynek számjegyei az új formájukat "olvadással" veszik fel. Írta Jamie Zawinski. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de ha még nincs meg, megtalálhatja a következő címen:&lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;. There is also a similar (but more recent) program called xplanet to be found at &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.
hu: Az XEarth a Föld képét rajzolja meg az Ön kedvenc űrbéli kilátópontjáról, a Nap jelenlegi pozíciójának megfelelő árnyékolással. Írta Kirk Johnson. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető a következő címről: &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;. Létezik egy hasonló, de sokkal általánosabb, xplanet nevű program, mely a &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt; címen található.

en: XFishTank
hu: X-Akvárium

en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. (Make sure you have version 2.7 or newer!)
hu: Az XMountains valóságosnak tűnő fraktálterepet generál hósipkás, víz közelében álló hegyekről, felül- vagy oldalnézetből. Írta Stephen Booth. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető a következő címről: &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt; (Legalább 2.7 vagy újabb verzió szükséges!)

en: XOR Blobs
hu: XOR foltok

en: XRaySwarm
hu: X sugárraj

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
hu: XScreenSaver: Mód-specifikus beállítások

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
hu: Az XTeeVee különféle televíziós problémákat szimulál, például a statikus zajt, a függőleges vonalak "hordóssá" válását és a monoszkópot. Írta Greg Knauss.

en: XW Rotation
hu: XW forgatás

en: XY Rotation
hu: XY forgatás

en: XY Rotation Speed
hu: XY forgatás sebessége

en: XZ Rotation
hu: XZ forgatás

en: XZ Rotation Speed
hu: XZ forgatás sebessége

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
hu: A XaoS a Mandelbrot és más fraktálhalmazokból generál animációkat. Írta Thomas Marsh és Jan Hubicka. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető a következő címről: &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: Xflame
hu: X láng

en: Xmatrix
hu: Xmátrix

en: Xmountains
hu: X hegyek

en: Xplanet
hu: X bolygó

en: Xplanet draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Hari Nair. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.
hu: Az Xplanet a Föld képét rajzolja meg az Ön kedvenc űrbéli kilátópontjáról, a Nap jelenlegi pozíciójának megfelelő árnyékolással. Írta Hari Nair. Ez nem része az XScreenSaver csomagnak, de letölthető a következő címről: &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.

en: Xsnow
hu: X hó

en: Y Angular Velocity
hu: Y irányú forgás sebessége

en: Y Resolution
hu: Y felbontás

en: YW Rotation
hu: YW forgatás

en: YZ Rotation
hu: YZ forgatás

en: YZ Rotation Speed
hu: YZ forgatás sebessége

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
hu: Rootként indította a programot. Ez általában azt jelenti, hogy az xscreensaver
    nem tudott kapcsolódni az X kiszolgálóhoz, mert a hozzáférés-szabályozás
    (access control) be van kapcsolva. Próbálja ezt a parancsot futtatni:
    
                            xhost +localhost
    
    ezután válassza a "Fájl / Démon újraindítása" pontot.
    
    Ne feledje, hogy a hozzáférés-szabályozás kikapcsolása lehetővé teszi
    a hozzáférést a képernyőjéhez bárki számára, aki be van jelentkezve,
    ez biztonsági problémát jelenthet. Kérjük olvassa el az xscreensaver
    kézikönyvét és a FAQ-ot további információkért.
    
    Ne futtassa az X-et rootként. Ehelyett jelentkezzen be egyszerű
    felhasználóként és használja a "su" parancsot, ahol szükséges.

en: Young
hu: Fiatal

en: Z Angular Velocity
hu: Z irányú forgás sebessége

en: ZW Rotation
hu: ZW forgatás

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom In/Out
hu: Nagyítás be/ki

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
hu: Kinagyítja a képernyő egy részét, majd elkezdi mozgatni. A "Lencsék" opcióval az eredmény több, egymást átfedő lencse hatásához hasonlít az alapértelmezett egyszerű nagyítás helyett. Írta James Macnicol.

en: _About...
hu: _Névjegy...

en: _Advanced
hu: Bőví_tett

en: _Advanced >>
hu: _Bővített >>

en: _Blank After
hu: _Elsötétítés

en: _Blank Screen Now
hu: A képernyő el_sötétítése most

en: _Blank Screen Only
hu: _Csak üres képernyő

en: _Browse
hu: Bö_ngészés

en: _Command Line:
hu: Paran_cssor:

en: _Cycle After
hu: _Váltás

en: _Disable Screen Saver
hu: Képernyővédő _tiltása

en: _Display Modes
hu: Képernyő mó_dok

en: _Documentation...
hu: _Dokumentáció...

en: _Exit
hu: _Kilépés

en: _File
hu: _Fájl

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Host Name and Time
hu: _Gépnév és idő

en: _Kill Daemon
hu: _Démon kilövése

en: _Lock Screen After
hu: Képernyő _zárolása

en: _Lock Screen Now
hu: Képernyő _lezárása most

en: _Mode:
hu: _Mód:

en: _Off After
hu: Kika_pcsolás

en: _Only One Screen Saver
hu: Csak _egy képernyővédő

en: _Power Management Enabled
hu: _Energiagazdálkodás használata

en: _Preview
hu: Elő_nézet

en: _Program
hu: Pr_ogram

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Random Screen Saver
hu: _Véletlenszerű képernyővédő

en: _Restart Daemon
hu: Démon új_raindítása

en: _Same Random Savers
hu: _Ugyanazok a véletlenszerű képernyővédők

en: _Settings...
hu: Beállítás_ok...

en: _Standard <<
hu: _Egyszerű <<

en: _Text
hu: Szöve_g

en: _Visual:
hu: Meg_jelenítő:

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
hu: Marcelo Vianna harmadik Escher GL hack-je, ez egy "végtelen" lépcsőházat rajzol.

en: collapse
hu: összecsukás

en: expand
hu: kiterjesztés

en: minutes
hu:  perc után

en: no preview
hu: nincs előnézet

en: none
hu: nincs

en: not installed
hu: nincs telepítve

en: preview
hu: előnézet

en: reason: %s
hu: ok: %s

en: seconds
hu: másodperc

en: strong
hu: erős

en: turn on/off Balls.
hu: labdák be/ki.

en: turn on/off Bowling Balls.
hu: tekegolyók be/ki.

en: turn on/off Clubs.
hu: bábuk be/ki.

en: turn on/off Flaming Torches.
hu: lángoló fáklyák be/ki.

en: turn on/off Knives.
hu: kések be/ki.

en: turn on/off Rings.
hu: gyűrűk be/ki.

en: turn on/off bounding box.
hu: határoló doboz be/ki.

en: turn on/off double buffering.
hu: dupla pufferelés használata be/ki.

en: turn on/off pattern descriptions.
hu: mintaleírások be/ki.

en: turn on/off periodic attractors.
hu: periodikus attraktorok be/ki.

en: turn on/off ride in the flow.
hu: az áramlatban való lebegés be/ki.

en: turn on/off rotating around attractor.
hu: körbeforgási attraktor be/ki.

en: turn on/off search for new attractors.
hu: új attraktorok keresése be/ki.

en: vs.
hu:  -
