libk3b - en to nds translation catalogue (721 entries)

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
nds[0]:  - %1 Kopie
nds[1]:  - %1 Kopien

en:  - %1 copy |  - %1 copies
nds[0]:  - %1 Kopie
nds[1]:  - %1 Kopien

en:  and %1 session |  and %1 sessions
nds[0]:  un %1 Törn
nds[1]:  un %1 Törns

en:  – One copy |  – %1 copies
nds[0]:  - Een Kopie
nds[1]:  - %1 Kopien

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
nds: %1 kunn keen deelt Spiekersegment vun de nödige Grött reserveren.

en: %1 crashed.
nds: %1 afstört

en: %1 did not exit cleanly.
nds: "%1" wöör nich püük beendt.

en: %1 executable could not be found.
nds: Programm "%1" lett sik nich finnen.

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
nds: Programm "%1" is to oolt: tominnst Verschoon %2 oder nieger deit noot.

en: %1 has no permission to open the device.
nds: %1 dörv de Reedschap nich opmaken.

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
nds: Dat Brennen op %1-Schieven lett sik nich simuleren. Wullt Du redig wiedermaken? De Schiev warrt redig brennt.

en: %1 returned an unknown error (code %2).
nds: %1 hett en nich begäng Fehlerkode torüchgeven: (Fehlerkode %2).

en: %1 returned error: %2
nds: %1 hett en Fehler meldt: %2

en: %1 version %2 is too old.
nds: De Verschoon %2 vun "%1" is to oolt.

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
nds[0]: Een Titel (%2 Minuten)
nds[1]: %1 Titeln (%2 Minuten)

en: 'Force unsafe operations' enabled.
nds: "Riskant Akschonen verdwingen" anmaakt.

en: (Description taken from the Wikipedia article)
nds: (Beschrieven ut den Wikipedia-Artikel)

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
nds: ...un de K3b-FAQ Di nich hölpt, ...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
nds: ...un disse Fehler ok mit Schieven vun hoge Gööd kummt...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
nds: ... oder wenn Du den Weert för den Datenpuffer binnen de verwiederten K3b-Instellen sieter maakst.

en: ...please include the debugging output in your problem report.
nds: ...legg na Dien Problembericht ok de Fehlersöök-Utgaav bi.

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
nds[0]: Een MPEG (%2)
nds[1]: %1 MPEGs (%2)

en: 1 bit/s | %1 bits/s
nds[0]: 1 Bit/s
nds[1]: %1 Bit/s

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
nds: <em>%1</em> ümnöömt to <em>%2</em>

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b de Luutstärk vun all Titeln op een Standardpegel instellen. Dit hett sien Sinn bi't Mischen vun Titeln mit verscheden Opnehmpegels, wo de Luutstärken vun Leed to Leed bannig anners sünd.<p><b>Beacht, dat K3b dat Liekmaken nich ünnerstütt, wenn Du direktemang brennst.</b>

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b de CD nich afsluten un bloots en temporeer Inholtverteken opstellen.</p><p>So köönt later noch nakamen Törns toföögt warrn.</p>

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b allens mit en utmaakt Laser utföhren.<p> Dat bringt a.B. wat för't Testen vun högere Brenngauheiten oder Direktbrennen.<p><b>Wohrscho:</b> DVD+R(W) ünnerstütt keen Simuleren.

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt un K3b kann en Klangsektor op de Born-CD nich lesen, warrt op de Kopie dor Nullen för inföögt.<p>CD-Afspelers köönt lütte Fehlers in de Daten utmiddeln; dat gifft also keen Problemen, wenn K3b nich leesbor Sektoren övergeiht.

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, bruukt K3b <em>Burnfree</em> (ok <em>Just Link</em> nöömt). Dat is en Funkschoon vun den CD-Brenner, de Pufferleddiglööp verhöödt.<p>Ahn <em>Burnfree</em> kann dat to Pufferleddiglööp kamen, wenn de Daten nich gau noog an'n Brenner sünd, wiel de Brenner jümmers egaalweg en Datenstroom bruukt.<p>Mit <em>Burnfree markeert</em> de Brenner de aktuelle Steed vun den Laser un kummt wedder torüch, wenn de Puffer wedder vull noog is - man dat maakt lütte Datenlöcker op de CD. <b>Dat is also redig anraadt, dat Du jümmers de passen Brenngauheit instellst, dormit Du "Burnfree" gor nich eerst bruukst. Dat gellt sünnerlich för Klang-CDs</b>, wo Een de Löcker deelwies sogor hören kann.<p><em>Burnfree</em> wöör ehrdem ok <em>Burnproof</em> nöömt, man denn as Deel vun den MMC-Standard ümnöömt.

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
nds: <p>Is dit anmaakt, stellt K3b toeerst en Afbild op, ehr de Dateien op de Schiev schreven warrt. Anners warrt de Daten <em>direktemang</em> schreven, d.h. dor warrt keen Twischen-Afbild vun maakt.<p><b>Wohrscho:</b> Ok wenn dat Direkt-Brennen op de mehrsten Systemen lopen schull, mööt de Daten gau noog na den Brenner kamen.

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b nich toeerst en Afbild maken, sünnern de Dateien direktemang na de CD/DVD schrieven.<p><b>Wohrscho:</b> Obschoonst dat op de mehrsten Systemen lopen schull, mööt de Daten gau noog na den Brenner kamen.

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b bloots en Afbild opstellen, un nich redig brennen.<p>Dat Afbild kann denn later mit de mehrsten Programmen (kloor, ok mit K3b) na en CD/DVD schreven warrn.

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, warrt K3b elk opstellt Afbild na dat Brennen wegdoon.<p>Maak dat ut, wenn Du de Afbiller wohren wullt.

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, brennt K3b de CD in "Schiev op eenmaal"-Bedrief (DAO, "Disk-at-Once"), staats in "Spoor op eenmaal"-Bedrief (TAO, "Track-at-Once").<p>Dat is jümmers anraadt, "Schiev op eenmaal" to bruken (wenn mööglich).<p><b>Wohrscho:</b> Pausen twischen de Titeln mit en annere Längde as twee Sekunnen warrt bloots in DAO-Bedrief ünnerstütt.

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
nds: <p>Is disse Optschoon anmaakt, verglickt K3b na't Brennen de MD5-Pröövsummen vun all schreven Dateien mit de vun de lokale Borns as Kuntrull, wat de Schiev richtig schreven wöör.

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
nds: <p>Dat is anraadt, toeerst en Simuleren to versöken.

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
nds: <p>Leggt den Korrektuurbedrief för't Utlesen vun digitaal Klangdaten fast.<ul><li>0: Keen Överpröven, Daten warrt direktemang vun't Loopwark kopeert.<li>1: Överlappen Lesen, verhöödt dat Jibbeln.</li><li>2: As "1", man mit mehr Pröven vun de leesten Klang-Daten.</li><li>3: As "2", man ok noch mit Kratzer-Söök un -Korrektuur.</li></ul><p><b>De Utlees-Gauheit geiht dor ok bi vun 0 to 3 daal.</b>

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
nds: Dat gifft al en Datei mit dissen Naam. Bitte giff en niegen Naam an:

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
nds: En Fastplaat-Systeemstartafbild mutt nau een Partitschoon bargen.

en: A write error occurred.
nds: Dat geev en Schrieffehler.

en: AC3 (Pass-through)
nds: AC3 (Dörgeven)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
nds: AC3, mehr begäng as "Dolby Digital", wöör mit den Naam "ATSC A/52" standardiseert un bargt bet to 6 Klangkanaals.

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
nds: As dat lett is dat APS sien pts dörenanner (aktuell pts: %1, lest pts: %2)

en: Adjust the volume levels of all tracks
nds: Luutstärk-Pegels vun all Titeln instellen

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
nds: Luutstärk-Pegel vun Titel %1 vun %2 warrt instellt

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
nds: De Schiev mag al na 10-20 Niegformateren nich mehr bruukbor wesen.

en: An unknown error occurred.
nds: Dat geev en nich begäng Fehler.

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
nds: En nich begäng Tall vun Bytes vun den Stroom warrt ignoreert.

en: Analysing %1
nds: Dörkieken vun %1

en: Analysing Chapter %1 of %2
nds: Kapitel %1 vun %2 warrt dörkeken

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
nds: Titel %1 vun Video-DVD "%2" warrt dörkeken

en: Analysing the audio file
nds: Klangdatei warrt dörkeken

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
nds: Dörkieken vun de Klangdatei fehlslaan. Datei schaadhaftig?

en: Analyzing medium...
nds: Schiev warrt bekeken...

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
nds: En anner Programm blockeert de Reedschap (wohrschienlich en automaatsch Inhanger).

en: Appendable %1 medium
nds: Anhangbor %1-Schiev

en: Appendable Data %1
nds: Anhangbor Daten-%1

en: Appending session to %1.
nds: Törn warrt na %1 anhangt.

en: Appending session to CD
nds: Törn warrt na CD anhangt.

en: Appending session to DVD+R.
nds: Törn warrt na DVD+R anhangt.

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
nds: Törn warrt na dubbellagt DVD+R anhangt.

en: Appending session to rewritable CD.
nds: Törn warrt na wedderschrievbor CD anhangt.

en: Audio CD
nds: Klang-CD

en: Audio images successfully created.
nds: Klang-Afbiller opstellt

en: Auto
nds: Automaatsch

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
nds: Dörsnitt-Brenngauheit: %1 kB/s (%2x)

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
nds: Leeg Paket bi Paket Nr.%1 (Stroombyte-Verschuven %2)

en: Blanking
nds: An't Leddigmaken

en: Blanking successfully completed
nds: Leddigmaken beendt

en: Booktype successfully changed
nds: Booktyp ännert

en: Boot catalog
nds: Startkataloog

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
nds[0]: De Puffer weer eenmaal meist leddig.
nds[1]: De Puffer weer %1-maal meist leddig.

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
nds[0]: "Burnfree" wöör eenmaal bruukt.
nds[1]: "Burnfree" wöör %1-maal bruukt.

en: Burning Clone Image
nds: Kloon-Afbild warrt brennt

en: CD Track
nds: CD-Titel

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
nds: CD-Brenner %1 (%2) ünnerstütt dat Klonen nich.

en: CDDB Lookup
nds: CDDB-Nakiek

en: Cache the data to be written on the harddisk
nds: Daten, de schreven warrn schöölt, op de Fastplaat twischenspiekern

en: Cancel and go back
nds: Afbreken un torüch gahn

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
nds: Booktyp lett sik op en nich-leddig DVD+R-Schiev nich ännern.

en: Cannot copy encrypted DVDs.
nds: Verslötelte DVDs laat sik nich koperen.

en: Cannot read source disk.
nds: Bornschiev lett sik nich lesen.

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
nds: %1-Schiev lett sik nich mit "%2" schrieven. Standardprogramm warrt bruukt.

en: Capacity: %1
nds: Grött: %1

en: Caption for children
nds: Ünnertiteln för Kinners

en: Caption with bigger size characters
nds: Ünnertiteln mit grötter Tekens

en: Caption with normal size characters
nds: Ünnertiteln mit normaal Tekens

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
nds: Cdrdao %1 ünnerstütt dat Utmaken vun "Burnfree" nich.

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
nds: Cdrdao %1 hett keen Överbrenn-Ünnerstütten.

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
nds: Cdrecord %1 hett keen CD-Text-Brennünnerstütten.

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
nds: Cdrecord %1 hett keen Överbrenn-Ünnerstütten.

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
nds: Cdrecord hett keen "%1"-Brennünnerstütten.

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
nds: Cdrecord-Verschoon %1 hett keen Kloon-Ünnerstütten.

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
nds: Cdrecord %1 hett keen "Blu-Ray"-Brennünnerstütten.

en: Changing Booktype
nds: Booktyp warrt ännert

en: Changing DVD Booktype
nds: DVD-Booktyp warrt ännert

en: Checking Source Medium
nds: Bornschiev warrt pröövt

en: Checking medium
nds: Schiev warrt pröövt

en: Checking source medium
nds: Bornschiev warrt pröövt

en: Cloning CD
nds: CD warrt kloont

en: Closed caption for children
nds: Tomaakt Ünnertiteln för Kinners

en: Closed caption with bigger size characters
nds: Tomaakt Ünnertiteln mit grötter Tekens

en: Closed caption with normal size characters
nds: Tomaakt Ünnertiteln mit normaal Tekens

en: Closing Disk
nds: Schiev warrt afslaten

en: Closing Session
nds: Törn warrt afslaten

en: Closing Session...
nds: Törn warrt afslaten...

en: Closing Track
nds: Titel warrt afslaten

en: Compare original with written data
nds: Orginaaldaten mit schreven Daten verglieken

en: Complete %1 medium
nds: Afslaten %1-Schiev

en: Complete Data %1
nds: Afslaten Daten-%1

en: Component
nds: Komponent

en: Computing level for track %1 of %2
nds: Pegel för Titel %1 vun %2 warrt utreekt.

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
nds: Överlegg, wat Du de Optschoon "Söökinformatschonen opfrischen" anmaken wullt, wenn se nich al an is.

en: Copying
nds: An't Koperen

en: Copying Audio CD.
nds: Klang-CD warrt kopeert.

en: Copying CD
nds: CD warrt kopeert

en: Copying CD On-The-Fly
nds: CD warrt direktemang kopeert

en: Copying DVD or BD
nds: DVD oder BD warrt kopeert

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
nds: DVD oder BD warrt direktemang kopeert

en: Copying Data CD.
nds: Daten-CD warrt kopeert.

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
nds: Verwiedert Klang-CD (CD-Extra) warrt kopeert.

en: Copying Multisession Data CD.
nds: Mehrtörn-Daten-CD warrt kopeert.

en: Copying successfully completed
nds: Koperen beendt

en: Corrected error in sector %1
nds: Fehler in Sektor %1 korrigeert

en: Could not backup tocfile.
nds: Inholtverteken lett sik nich sekern.

en: Could not delete file %1.
nds: Datei "%1" lett sik nich wegdoon.

en: Could not determine next writable address.
nds: De nakamen schriefbor Adress lett sik nich rutfinnen.

en: Could not determine size of resulting image file.
nds: De Afbild-Dateigrött lett sik nich fastleggen.

en: Could not find %1 executable.
nds: Utföhrbore Datei "%1" lett sik nich finnen.

en: Could not find a valid eMovix installation.
nds: Keen gellen eMoxix-Installatschoon funnen.

en: Could not find file %1
nds: Datei "%1" lett sik nich finnen

en: Could not find file %1. Skipping...
nds: Datei "%1" nich funnen. Warrt övergahn...

en: Could not find image %1
nds: Afbild "%1" nich funnen

en: Could not find normalize executable.
nds: Programm för't Liekmaken lett sik nich finnen.

en: Could not find readcd executable with cloning support.
nds: Dat Programm "readcd" mit Kloon-Ünnerstütten lett sik nich finnen.

en: Could not find the following files:
nds: De nakamen Dateien laat sik nich finnen:

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
nds: Link "%1" na nich vörhannen Datei "%2" lett sik nich oplösen. Övergahn...

en: Could not load libcdparanoia.
nds: "libcdparanoia" lett sik nich laden.

en: Could not open %1 for writing
nds: "%1" lett sik nich för't Schrieven opmaken

en: Could not open device %1
nds: Reedschap "%1" lett sik nich opmaken

en: Could not open file %1
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken

en: Could not open file %1.
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken.

en: Could not read file %1. Skipping...
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken. Warrt övergahn...

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
nds: Ünnertiteldatei lett sik nich ümnömen. Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1".

en: Could not retrieve multisession information from disk.
nds: Mehrtörn-Informatschonen laat sik nich vun de Schiev halen.

en: Could not start %1
nds: "%1" lett sik nich utföhren.

en: Could not start %1.
nds: "%1" lett sik nich utföhren.

en: Could not start normalize.
nds: Liekmaken lett sik nich utföhren.

en: Could not start readcd.
nds: "readcd" lett sik nich utföhren.

en: Could not unlock drive.
nds: Loopwark lett sik nich opsluten.

en: Could not write correct XML file.
nds: XML-Datei lett sik nich richtig schrieven.

en: Could not write temporary file
nds: Temporeerdatei lett sik nich schrieven

en: Create image
nds: Afbild opstellen

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
nds[0]: Een Kloonkopie warrt opstellt
nds[1]: %1 Kloonkopien warrt opstellt

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
nds[0]: Een Kopie warrt opstellt
nds[1]: %1 Kopien warrt opstellt

en: Creating CD Image
nds: CD-Afbild warrt opstellt

en: Creating Clone Image
nds: Kloon-Afbild warrt opstellt

en: Creating Data Image File
nds: Daten-Afbilddatei warrt opstellt

en: Creating ISO image file
nds: ISO-Afbilddatei warrt opstellt

en: Creating ISO image in %1
nds: ISO-Afbild warrt in "%1" opstellt

en: Creating Image
nds: Afbild warrt opstellt

en: Creating Image for track %1
nds: Afbild för Titel "%1" warrt opstellt

en: Creating Video DVD Image File
nds: Video-DVD-Afbilddatei warrt opstellt

en: Creating audio image files
nds: Klang-Afbilddateien warrt opstellt

en: Creating audio image files in %1
nds: Klang-Afbilddateien warrt in "%1" opstellt.

en: Creating image
nds: Afbild warrt opstellt

en: Creating image file
nds: Afbilddatei warrt opstellt

en: Creating image file in %1
nds: Afbilddatei warrt in "%1" opstellt

en: Creating image files
nds: Afbilddateien warrt opstellt.

en: Creating image files in %1
nds: Afbilddateien warrt in "%1" opstellt.

en: Cue sheet not accepted.
nds: Cue-Datei nich tolaten.

en: Cue/Bin files successfully created.
nds: Cue/Bin-Dateien opstellt.

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
nds: Naam för Joliet körter maken

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
nds: "Schiev op eenmaal"-Brennen (DAO, "Disk-at-Once") mit dissen Brenner nich ünnerstütt

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
nds: DVD- un "Blu-Ray"-Stücken laat sik bloots mit MODE1 brennen.

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
nds: Dat Brennen op DVD+R(W)-Schieven lett sik nich simuleren. Wullt Du redig wiedermaken? De Schiev warrt redig brennt.

en: Data did not fit on disk.
nds: Daten passt nich op de Schiev.

en: Data does not fit on disk.
nds: Daten passt nich op de Schiev.

en: Decoding audio track %1 of %2%3
nds: An't Dekoderen vun Klangstück %1 vun %2%3

en: Determining maximum writing speed
nds: Hööchste Brenngauheit warrt rutfunnen

en: Device Selection
nds: Reedschap-Köör

en: Device not ready, waiting.
nds: Reedschap nich fardig, an't Töven.

en: Director's comments 1
nds: Regissöör-Kommentaren 1

en: Director's comments 2
nds: Regissöör-Kommentaren 2

en: Director's comments for children
nds: Regissöör-Kommentaren för Kinners

en: Director's comments with bigger size characters
nds: Regissöör-Kommentaren mit grötter Tekens

en: Director's comments with normal size characters
nds: Regissöör-Kommentaren mit normaal Tekens

en: Disable Joliet extensions
nds: Joliet-Verwiedern utmaken

en: Disabled Burnfree
nds: "Burnfree" utmaakt

en: Disabling on-the-fly writing.
nds: Direkt-Brennen utmaakt

en: Discard symbolic links to folders
nds: Symlinks na Ornern wegsmieten

en: Disk at once
nds: Schiev op eenmaal (DAO)

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
nds: Bitte nich bang warrn, wenn de Vörgang vör 100% ophöllt.

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
nds: Schiev nich afsluten, denn laat sik nakamen Törns anhangen

en: Do not force VCD
nds: VCD nich verdwingen

en: Do you want to overwrite %1?
nds: Wullt Du "%1" överschrieven?

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
nds: Wiel dat binnen "cdrdao" en Fehler gifft, wöör de Toc/Cue-Datei %1 wegdaan. K3b kunn ehr ok nich mit de Sekerheitkopie "%2" torüchhalen.

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
nds: Wiel dat en Fehler in mkisofs <= 1.15a40 gifft, kann K3b keen Dateinaams mit mehr as een Torüchstreek hanteren:

en: Ejecting DVD...
nds: DVD rutfohren...

en: Ejecting Medium
nds: Schiev warrt rutfohrt

en: Ejecting medium...
nds: Schiev warrt rutfohrt...

en: El Torito Boot image
nds: "El Torito"-Startafbild

en: El Torito boot catalog file
nds: "El Torito"-Startkataloogdatei

en: Empty
nds: Leddig

en: Empty %1 medium
nds: Leddig %1-Schiev

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
nds: "Burnfree" (ok "Just Link" nöömt) för't Verhöden vun leddig Puffers anmaken

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
nds: Aktiveer Överbrennen in de verwiedert K3b-Instellen, wenn Du liekers brennen wullt.

en: Enabled Burnfree
nds: "Burnfree" aktiveert

en: Enabling UDF extension.
nds: UDF-Verwiedern warrt aktiveert.

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
nds: Leeg kodeert Dateinaam funnen: "%1"

en: Engaging DAO
nds: "Schief op eenmaal" warrt bruukt

en: Enter New Filename
nds: Nieg Dateinaam ingeven

en: Erasing CD-RW
nds: CD-RW warrt leddig maakt

en: Erasing successfully completed
nds: Leddigmaken mit Spood afslaten

en: Error while creating ISO image
nds: Fehler bi't Opstellen vun't ISO-Afbild

en: Error while creating ISO image.
nds: Fehler bi't Opstellen vun't ISO-Afbild.

en: Error while decoding audio tracks.
nds: Fehler bi't Dekoderen vun Klangstücken.

en: Error while decoding track %1.
nds: Fehler bi't Dekoderen vun Titel "%1".

en: Error while initializing audio ripping.
nds: Fehler bi't Torechtmaken för't Klang-Utlesen

en: Error while normalizing tracks.
nds: Fehler bi't Liekmaken vun de Titeln.

en: Error while reading disk.
nds: Fehler bi't Lesen vun de Schiev.

en: Error while reading from file %1
nds: Fehler bi't Lesen vun Datei "%1"

en: Error while reading sector %1.
nds: Fehler bi't Lesen vun Sektor %1.

en: Error while reading session %1.
nds: Fehler bi't Lesen vun Törn %1.

en: Executing Power calibration
nds: Leistenafstimmen warrt dörföhrt

en: Execution of %1 failed.
nds: "%1" lett sik nich utföhren.

en: Extended
nds: Verwiedert

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
nds: FFMpeg sett den Kodeerstandard för Videos "MPEG-4" op en Oort üm, de Resultaten vun hoge Gööd utgifft.

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
nds: "FFMpeg" is en Apen-Born-Projekt, dat de mehrsten Video- un Klangkodeks ünnerstütten will, de vundaag bruukt warrt. Dat Ünnerprojekt "libavcodec" is de Grundlaag för Multimedia-Afspelers as Xine oder MPlayer.

en: Failed to backup boot image file %1
nds: Sekern vun Start-Afbilddatei "%1" is fehlslaan

en: Failed to read disk completely in clone mode.
nds: Schiev leed sik in Kloonbedrief nich heel lesen.

en: Failed to reload the medium
nds: Schiev lett sik nich nieg laden

en: Failed to retrieve all CSS keys.
nds: Nich mööglich, all CSS-Slötels to halen.

en: Failed to write temporary file '%1'
nds: Temporeerdatei "%1" lett sik nich schrieven.

en: Fatal error at startup: %1
nds: Swoor Fehler bi't Starten: "%1"

en: Fatal error during recording: %1
nds: Swoor Fehler bi't Opnehmen: %1

en: File %1 is empty.
nds: Datei "%1" is leddig.

en: File Exists
nds: Gifft Datei al

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
nds: Dateien mit en Grött vun mehr as 2 GB laat sik nich hanteren.

en: Flushing Cache
nds: Twischenspieker warrt leddig maakt

en: Flushing cache
nds: Twischenspieker warrt leddig maakt

en: Flushing the cache may take some time.
nds: Dat Leddigmaken vun den Twischenspieker mag wat länger duern.

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
nds: För de mehrsten aktuellen Loopwarken is dat wull "generic-mmc".

en: For the visually impaired
nds: För Kiekbehinnerte

en: Force VCD
nds: VCD verdwingen

en: Forced caption
nds: Verdwungen Ünnertiteln

en: Forcing formatting anyway.
nds: Formateren warrt liekers verdwungen.

en: Formatted in %1 mode.
nds: In'n "%1"-Bedrief formateert.

en: Formatting
nds: An't Formateren

en: Formatting %1 medium
nds: %1-Schiev warrt  formateert.

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
nds: DVD-RW warrt in'n "%1"-Bedrief formateert.

en: Formatting disc
nds: Schiev warrt formateert

en: Formatting successfully completed
nds: Formateren beendt

en: Found %1 medium.
nds: %1-Schiev funnen

en: Found ISRC code
nds: ISRC-Kode funnen

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
nds: De funnen Hooch-Gauheit-Schiev is för den Brenner nich bruukbor.

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
nds: De funnen Siet-Gauheit-Schiev is för den Brenner nich bruukbor.

en: Found encrypted DVD.
nds: Verslötelt DVD funnen.

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
nds: Dateien funnen, de grötter as 4 GB sünd. K3b bruukt tominnst %1, wenn dat wiedermaken schall.

en: Found pregap: %1
nds: Paus funnen: %1

en: Free space: %1
nds: Freeruum: %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
nds: Vun nu an warrt keen Dörkiekdatenfehlers mehr meldt.

en: From previous session
nds: Vun verleden Törn

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
nds: Dat Programm "Growisofs" hett in Verschoon %1 keen Datenpuffer inbuut. De Schiev warrt dorwegen villicht nich egaalweg brennt.

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
nds: Growisofs-Verschoon %1 is to oolt. K3b bruukt tominnst Verschoon 5.10.

en: I/O Error
nds: In-/Utgaav-Fehler

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
nds: In-/Utgaavfehler. Wohrschienlich is op de Fastplaat keen Platz mehr na.

en: ISO image successfully created.
nds: ISO-Afbild opstellt

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
nds: Wenn Du en "cdrecord"-Verschoon ahn Kodeplasters bruukst...

en: Ignore read errors
nds: Leesfehlers övergahn

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
nds[0]: %1 schaadhaftig Sektor övergahn.
nds[1]: Tosamen %1 schaadhaftige Sektoren övergahn.

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
nds: Dat leste Kapitel is bannig kort, dorüm warrt de Tonsiedweerten övergahn.

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
nds: Link "%1" na Orner "%2" warrt övergahn. K3b kann Links na Ornern nich nagahn.

en: Ignoring read error in sector %1.
nds: Leesfehler in Sektor %1 warrt övergahn.

en: Ignoring this aps
nds: Dit APS warrt ignoreert

en: Image successfully created in %1
nds: Afbild in %1 opstellt

en: Information
nds: Informatschonen

en: Input/output error. Not necessarily serious.
nds: In-/Utgaav-Fehler. Mutt keen eernsthaftig Problem wesen.

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
nds: Intern Fehler: Keen passen Schievtyp funnen. Dat Projekt lett sik nich brennen.

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
nds: Intern Fehler: Överpröven nich propper torechtmaakt (%1)

en: Invalid audio codec set: %1
nds: Leeg Klangkodek instellt: "%1"

en: Invalid filename: '%1'
nds: Leeg Dateinaam: "%1"

en: Invalid video codec set: %1
nds: Leeg Video-Kodek instellt: "%1"

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
nds: Du kannst em mit den Befehl "ulimit -l unlimited" richten...

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
nds: CD-Text lett sik nich in "Spoor op eenmaal"-Bedrief brennen.

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
nds: CD-Text lett sik nich in "Spoor op eenmaal"-Bedrief brennen. Versöök "Schiev op eenmaal" oder "Roh".

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
nds: Dat is nich anraadt, dat Formateren vun %1-Schieven to verdwingen.

en: It may simply be overwritten.
nds: Dat kann eenfach överschreven warrn.

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
nds: K3b kann bloots "CD-Extra"-Mischbedrief-CDs koperen.

en: K3b detected a problem with the medium.
nds: K3b hett en Problem mit de Schiev opdeckt.

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
nds: K3b kopeert keen CDs mit mehr Datentiteln.

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
nds: K3b ünnerstütt Koperen vun DVD-RAM nich.

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
nds: K3b ünnerstütt keen Koperen vun Mehrtörn-DVDs oder "Blu-Ray"- Schieven.

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
nds: K3b ünnerstütt Direkt-Brennen mit "growisofs" Vers. %1 nich.

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
nds: K3b hett mehrfache oder twiefelhaftige CDDB-Indrääg funnen. Bitte söök een ut.

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
nds: K3b kann Symlinks na Ornern nich nagahn, na dat se na't Projekt toföögt wöörn. Wullt Du wiedermaken un de symboolschen Links nich na't Afbild tofögen?

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
nds: K3b bruukt "cdrecord" Ver. 2.01a12 oder nieger för't Koperen vun "Mode2"-Datentiteln.

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
nds: K3b kunn de Bornschiev nich rutfohren, maak dat bitte vun Hand.

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
nds: K3b kunn de Bornschiev nich rutfohren, maak dat bitte vun Hand.

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
nds: K3b kunn de fardige Schiev nich rutfohren, maak dat bitte vun Hand.

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
nds: K3b kunn de fardige Schiev nich rutfohren, maak dat bitte vun Hand.

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
nds: K3b stellt en %1-Afbild vun de angeven MPEG-Dateien op, man de Dateien mööt al in't %1-Formaat wesen. K3b kann MPEG-Dateien noch nich wanneln.

en: Layer %1
nds: Laag %1

en: MPEG1 Layer III
nds: MPEG1 Laag III

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
nds: MPEG1 Laag III is mehr begäng as "MP3" un dat tomehrst bruukte Klangformaat mit Verlusten.

en: MPEG2 Extended
nds: MPEG2 (verwiedert)

en: Media is already empty.
nds: Schiev is al leddig.

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
nds: Schiev oder Brenner ünnerstütten Brennen mit Gauigkeit %1x nich

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
nds: "cdrecord" un "growisofs" bargt keen Ünnerstütten för "Blu-Ray". Bitte frisch Dien Systeem op.

en: Mixed CD
nds: Misch-CD

en: Mkisofs executable not found.
nds: Programm "mkisofs" lett sik nich finnen.

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
nds: Du kannst de Reedschap-Instellen in K3b ännern, wenn Du dat Problem lösen wullt.

en: Most likely mkisofs failed in some way.
nds: Wohrschienlich hett "mkisofs" ut jichtenseen Grund en Fehler maakt.

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
nds: Wohrschienlich is dat Brennen wegen en Schiev vun siete Gööd fehlslaan.

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
nds: De mehrsten Brenners ünnerstütt dat Brennen vun Mehrtörn-CDs in "Schiev op eenmaal"-Bedrief nich.

en: Motion Picture
nds: Film

en: Multiple CDDB Entries Found
nds: Mehr as een CDDB-Indrag funnen

en: Multisession CD
nds: Mehrtörn-CD

en: Need to reload medium to return to proper state.
nds: För't Torüchkamen na en propper Tostand mutt de Schiev nieg laadt warrn.

en: No DVD+R(W) media found.
nds: Keen DVD+R(W)-Schiev funnen.

en: No Incremental Streaming
nds: Keen Towass-Stroomöverdregen

en: No Read Permission
nds: Keen Leesverlöven

en: No Simulation with %1
nds: Keen Simuleren för %1

en: No Simulation with DVD+R(W)
nds: Keen Simuleren för DVD+R(W)

en: No Simulation with DVD-R(W)
nds: Keen Simuleren för DVD-R(W)

en: No cdrdao driver found.
nds: Keen cdrdao-Driever funnen.

en: No device set
nds: Keen Reedschap fastleggt

en: No device set.
nds: Keen Reedschap fastleggt

en: No files to be written.
nds: Keen Dateien för't Brennen

en: No medium information
nds: Keen Schiev-Informatschonen

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
nds: Na %1 is keen Schiev oder en leddig Schiev inleggt. Mehrfachtörn lett sik nich wiedermaken.

en: No medium present
nds: Keen Schiev vörhannen

en: No need to format %1 media more than once.
nds: Een bruukt en %1-Schiev bloots eenmal formateren.

en: No permission to read the following files:
nds: Keen Verlöven, disse Dateien to lesen:

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
nds: Keen wedderschrievbor DVD oder BD funnen. Formateren nich mööglich.

en: No settings available for plugin %1.
nds: Keen Instellen för Moduul %1 verföögbor.

en: No source medium found.
nds: Keen Bornschiev funnen.

en: No such file or directory '%1'.
nds: Datei oder Orner "%1" nich funnen.

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
nds: Keen Ünnerstütten för't Lesen vun formloos "Mode2"-Sektoren.

en: No valid %1 option: %2
nds: Keen gellen %1-Optschoon: %2

en: No valid audio cue file: '%1'
nds: Keen gellen Klang-Cue-Datei: "%1"

en: No volume id specified. Using default.
nds: Keen Schievsett-ID angeven. Standard warrt bruukt.

en: Normal
nds: Normaal

en: Normalize volume levels
nds: Luutstärk-Pegels liekmaken

en: Normalizing volume levels
nds: Luutstärk-Pegels warrt liekmaakt

en: Not Found
nds: Nich funnen

en: Not enough space left in temporary folder.
nds: Nich noog Platz in'n Temporeerorner.

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
nds: Bemarken: MPEG2 as VCD to verdwingen warrt vun en poor VCD-Afspelers nich ünnerstütt.

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
nds: Laser-Leistenafstimmen (OPC, "Optimum Power Control") fehlslaan. Bitte mit eenfach Brenngauheit versöken.

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
nds: Laser-Leistenafstimmen (OPC, "Optimum Power Control") fehlslaan. Wohrschienlich mag de Brenner de Schiev nich lieden.

en: On the fly
nds: Direktemang

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
nds: Cdrecord < 2.01a13 ünnerstütt keen Direktbrennen.

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
nds[0]: Een Kopie opstellt
nds[1]: %1 Kopien opstellt

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
nds[0]: Een Datei (%2) un so wat bi 8 MB eMovix-Daten
nds[1]: %1 Dateien (%2) un so wat bi 8 MB eMovix-Daten

en: One or more BCD fields out of range for %1
nds: Een oder mehr BCD-Feller sünd nich in't Weertrebeet för %1

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
nds: Bloots MPEG1 un MPEG2-Dateien warrt ünnerstütt.

en: Only copying first session.
nds: Bloots de eerste Törn warrt kopeert.

en: Only create an image
nds: Bloots en Afbild opstellen

en: Only create image
nds: Bloots Afbild opstellen

en: Only session 1 will be cloned.
nds: Bloots de eerste Törn warrt kloont.

en: Only simulate the writing process
nds: Dat Brennen bloots simuleren

en: Optimum Power Calibration failed.
nds: Dat Laserafstimmen is fehlslaan.

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
nds: Afspeelkuntrull (PBC, "Playback control") anmaakt.
    Videoafspelers köönt ahn Afspeelkuntrull keen Segmenten (MPEG-Standbiller) anstüern.

en: Performing Optimum Power Calibration
nds: Laser warrt op beste Leisten afstimmt

en: Please add files to your project first.
nds: Bitte toeerst Dateien na't Projekt tofögen.

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
nds: Bitte "Spoor op eenmaal" (TAO, "Track-at-Once") utsöken, un nochmaal versöken

en: Please choose a lower burning speed.
nds: Söök bitte en sietere Brenngauheit ut.

en: Please consult the debugging output for details.
nds: Bitte kiek Di de Fehlersöök-Utgaav an, wenn Du de Enkelheiten weten wullt.

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
nds: Maak bitte "Burnfree" an, oder söök en sietere Brenngauheit ut.

en: Please include the debugging output in your problem report.
nds: Bitte legg de Fehlersöök-Utgaav na Dien Problembericht bi.

en: Please insert Audio CD %1%2
nds: Bitte Klang-CD %1%2 inleggen

en: Please insert a Data medium
nds: Bitte en Daten-CD inleggen.

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en Daten-CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
nds: Bitte en Mischbedrief-CD inleggen.

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en Mischbedrief-CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a Video CD medium
nds: Bitte en Video-CD inleggen.

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en Video-CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a Video DVD medium
nds: Bitte en Video-DVD inleggen.

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en Video-DVD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a non-empty medium
nds: Bitte en nich-leddig Schiev inleggen.

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en nich-leddig Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a non-empty rewritable medium
nds: Bitte en nich-leddig wedderschrievbor Schiev inleggen.

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en nich-leddig wedderschrievbor Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
nds: Bitte en wedderschrievbore CD na't Loopwark<p><b>%1 %2 (%3)</b> inleggen.

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
nds: Bitte en wedderschrievbor DVD oder "Blu-Ray"-Schiev na't Loopwark <p><b>%1 %2 (%3)</b> inleggen.

en: Please insert a rewritable medium
nds: Bitte en wedderschrievbor Schiev inleggen.

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en wedderschrievbor Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert a suitable medium
nds: Bitte en passen Schiev inleggen.

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en passen Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an Audio CD medium
nds: Bitte en Klang-CD inleggen.

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en Klang-CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty Blu-ray medium
nds: Bitte en leddig "Blu-Ray"-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig "Blu-Ray"-Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty CD medium
nds: Bitte en leddig CD inleggen.

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty DVD medium
nds: Bitte en leddig DVD-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig DVD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
nds: Bitte en leddig DVD- oder "Blu-Ray"-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig DVD- oder "Blu-Ray"-Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
nds: Bitte en leddig DVD+R- oder DVD+RW-Schiev na't Loopwark<p><b>%1 %2 (%3)</b> inleggen.

en: Please insert an empty DVD-DL medium
nds: Bitte en leddig DVD-DL-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig DVD-DL-Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty medium
nds: Bitte en leddig Schiev inleggen.

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
nds: Bitte en tominnst %1 groot Leddigschiev inleggen.

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
nds: Bitte en tominnst %1 groot Leddigschiev na't Loopwark<p><b>%2</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor "Blu-Ray"-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor "Blu-Ray"-Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable CD medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor CD inleggen.

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor CD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD oder "Blu-Ray"-Schiev inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD oder "Blu-Ray"-Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD-DL inleggen.

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor DVD-DL na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please insert an empty or appendable medium
nds: Bitte en leddig oder anhangbor Schiev inleggen.

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
nds: Bitte en leddig oder anhangbor Schiev na't Loopwark<p><b>%1</b> inleggen.

en: Please reload the medium and press 'OK'
nds: De Schiev bitte nieg inleggen un op "OK" klicken.

en: Please select a device:
nds: Bitte de Reedschap utsöken:

en: Please select one manually in the device settings.
nds: Bitte vun Hand een in de Reedschapinstellen utsöken.

en: Please send me an email with the last output.
nds: Bitte senn den Programmschriever en Nettbreef mit de leste Programmutgaven.

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
nds: Versöök dat nochmaal mit de Instellen "Gauheit ignoreren".

en: Please try again with writing mode DAO.
nds: Versöök dat nochmaal mit Schriefbedriefoort "Schiev op eenmaal".

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
nds: Versöök Leddigschieven vun en anner Maker, op't Best een, den de Brennerleverant anraadt hett.

en: Power calibration successful
nds: Leistenafstimmen beendt

en: Preparing blanking process...
nds: Leddigmaak-Perzess warrt torechtmaakt...

en: Preparing burn process...
nds: Brennperzess warrt torechtmaakt...

en: Preparing copy process...
nds: Kopeerperzess warrt torechtmaakt...

en: Preparing data
nds: Daten warrt torechtmaakt

en: Preparing read process...
nds: Leesperzess warrt torechtmaakt...

en: Preparing write process...
nds: Brennperzess warrt torechtmaakt...

en: Probably a buffer underrun occurred.
nds: Wohrschienlich is de Puffer maal leddig wesen.

en: Probably a problem with the medium.
nds: Wohrschienlich en Problem mit de Schiev.

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
nds: Wohrschienlich is de lütter as de lüttste ünnerstütt Brenngauheit.

en: Probably you chose a too large buffer size.
nds: Wohrschienlich hest Du de Puffergrött to groot instellt.

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
nds: Leesproblem. Warrt nochmaal vun Sektor %1 af versöcht.

en: Quick Format
nds: Fixformateren

en: RAW recording not supported with this writer
nds: "Roh"-Brennen mit dissen Brenner nich ünnerstütt

en: Raw Audio CD Image
nds: "Roh-Klang"-CD-Afbild

en: Read error from file '%1'
nds: Leesfehler in Datei "%1"

en: Readcd exited abnormally.
nds: Readcd wöör nich normaal beendt.

en: Reading
nds: An't Lesen

en: Reading Session %1
nds: Törn "%1" warrt leest

en: Reading Source Medium
nds: Bornschiev warrt leest

en: Reading clone image
nds: Kloon-Afbild warrt leest

en: Reading source medium.
nds: Bornschiev warrt leest

en: Reading successfully completed
nds: Lesen beendt

en: Reading track %1 of %2
nds: Titel %1 vun %2 warrt leest

en: Reading with sector size %1.
nds: Lesen mit Sektorgrött %1.

en: Reloading of medium required
nds: De Schiev mutt nieg inleggt warrn

en: Reloading the medium
nds: Schiev warrt nieg laadt

en: Remove image
nds: Afbild wegdoon

en: Remove images from disk when finished
nds: Afbiller vun de Fastplaat wegdoon, wenn fardig

en: Remove missing files and continue
nds: Wegmaken un wiedermaken

en: Removed image file %1
nds: Afbild "%1" wegdaan

en: Removing Binary file %1
nds: Bineerdatei "%1" warrt wegdaan

en: Removing Cue file %1
nds: Cue-Datei "%1" warrt wegdaan

en: Removing buffer files.
nds: Pufferdateien warrt wegdaan.

en: Removing image files.
nds: Afbilddateien warrt wegdaan.

en: Removing incomplete video file '%1'
nds: Afsneden Videodatei "%1" warrt wegdaan

en: Removing reference to lead-out.
nds: Referenz op de Utleden warrt wegdaan.

en: Removing temporary files.
nds: Temporeerdateien warrt wegdaan.

en: Report the problem if it persists anyway.
nds: Bitte schick en Fehlerbericht, wenn dat nich weggeiht.

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
nds: Bildgrött vun Titel %1 warrt op %2x%3 ännert.

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
nds: Ingrenzt Överschrieven bi DVD-R-Schieven nich mööglich.

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
nds: All CSS-Slötels warrt haalt. Dat mag wat duern.

en: Retrying from sector %1.
nds: Warrt nochmaal vun Sektor %1 af versöcht.

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
nds: Videodatei %1 vun %2 (%3) warrt dörkeken

en: Searching for old session
nds: Oolt Törn warrt söcht

en: Searching previous session
nds: Verleden Törn warrt söcht

en: Sending CUE sheet
nds: CUE-Datei warrt överdragen.

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
nds: Paranoia-Stoop för't Lesen vun Klang-CDs

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
nds: För Ünnerstütten vun Dateien grötter as 4 GB warrt ISO-Stoop 3 instellt.

en: Shorten Filenames
nds: Dateinaams körter maken

en: Silence
nds: Still

en: Simulate
nds: Simuleren

en: Simulating
nds: Bi to simuleren

en: Simulating CD Cloning
nds: CD-Klonen warrt simuleert

en: Simulating CD Copy
nds: CD-Kopie warrt simuleert

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
nds: CD-Direktkopie warrt simuleert

en: Simulating Clone Image
nds: Kloon-Afbild warrt simuleert

en: Simulating Session %1
nds: Törn %1 warrt simuleert

en: Simulating clone copy
nds: Kloonkopie warrt simuleert

en: Simulating copy
nds: Kopie warrt simuleert

en: Simulating first session
nds: Eerst Törn warrt simuleert

en: Simulating second session
nds: Tweet Törn warrt simuleert

en: Simulation successfully completed
nds: Simuleren beendt

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
nds: Siet Karn 2.6.8 kann "cdrecord" keen SCSI-Överdregen mehr bruken, wenn dat "root" höört un de SetUID-Mark sett is.

en: Single-pass Encoding
nds: Koderen in een Schritt

en: Skip unreadable audio sectors
nds: Nich leesbor Klangsektoren övergahn

en: Some drives do not support all erase types.
nds: En poor Loopwarken ünnerstütt nich all Leddigmaak-Metoden.

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
nds: En Reeg Dateinaams mööt vun wegen de %1-Tekengrenz vun de Joliet-Verwiedern körter maakt warrn. Sünd de Joliet-Verwiedern utmaakt, bruukt de Dateinaams nich körter maakt warrn, man ünner Windows gifft dat denn keen lang Dateinaams.

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
nds: Mennigmaal hölpt dat, "Spoor op eenmaal"-Bedrief to bruken.

en: Sorry, no error handling yet.
nds: Dat gifft noch keen Fehlerverarbeiden, deit mi leed.

en: Source
nds: Born

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
nds: Angeven Temporeerpadd is nich to bruken. Vörinstellen warrt bruukt.

en: Start multisession CD
nds: Mehrtörn-CD starten

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
nds: Simuleren %1 mit Gauheit %2x warrt start...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
nds: Brennen %1 mit Gauheit %2x warrt start...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
nds: "Schiev op eenmaal"-Simuleren mit Gauheit %1x warrt start...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
nds: "Schiev op eenmaal"-Brennen mit Gauheit %1x warrt start...

en: Starting blanking...
nds: Leddigmaken warrt start...

en: Starting copy at %1x speed...
nds: Kopie mit Gauheit %1x warrt start...

en: Starting disc write
nds: Brennen start

en: Starting disc write...
nds: Brennen start...

en: Starting reading...
nds: Lesen warrt start...

en: Starting simulation at %1x speed...
nds: Simuleren mit Gauheit %1x warrt start...

en: Starting simulation copy at %1x speed...
nds: Kopie-Simuleren mit Gauheit %1x warrt start...

en: Starting simulation...
nds: Simuleren warrt start...

en: Starting writing at %1x speed...
nds: Brennen mit Gauheit %1x warrt start...

en: Still Picture
nds: Standbild

en: Successfully decoded all tracks.
nds: All Titeln dekodeert

en: Successfully normalized all tracks.
nds: All Titeln liekmaakt

en: Successfully read disk.
nds: Schiev leest

en: Successfully read session %1.
nds: Törn %1 leest

en: Successfully read source disk.
nds: Born-Schiev leest

en: Successfully read source medium.
nds: Born-Schiev leest.

en: Successfully written clone copy %1.
nds: Kloon-Kopie %1 opstellt

en: Successfully written copy %1.
nds: Kopie %1 schreven

en: Switching burn speed down to %1x
nds: Brenngauheit warrt op %1x daalsett

en: Switching burn speed up to %1x
nds: Brenngauheit warrt op %1x hoochsett

en: Switching down burn speed to %1x
nds: Brenngauheit warrt op %1x daalsett

en: Target
nds: Teel

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
nds: De Joliet-Verwiedern (nödig för lang Dateinaams ünner Windows) hett en Grenz för den Naam vun dat Dateisysteem vun %1 Tekens. De utsöchte Tekenkeed ("%2") is länger as dat. Wullt Du ehr afsnieden oder torüchgahn un de Tekenkeed vun Hand ännern?

en: The boot image contains multiple partitions.
nds: Dat Systeemstart-Afbild bargt mehr as een Partitschoon.

en: The boot image has an invalid size.
nds: Dat Grött vun dat Systeemstart-Afbild is leeg.

en: The disk is either empty or not appendable.
nds: De Schiev is leddig, oder dor lett sik nix anhangen.

en: The disk might still be readable.
nds: De Schiev mag liekers noch leesbor wesen.

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
nds: De nakamen Dateien laat sik nich finnen. Wullt Du se ut dat Projekt wegmaken un wiedermaken, ahn dat se na dat Afbild toföögt wöörn?

en: The formatting will continue in the background during writing.
nds: Dat Formateren geiht bi't Brennen in'n Achtergrund wieder.

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
nds: Dat Projekt bargt nich all de nödigen Video-DVD-Dateien.

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
nds[0]: Dat övrige Byte vun den Stroom warrt ignoreert.
nds[1]: Övrige %1 Bytes vun den Stroom warrt ignoreert.

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
nds: De opstellte DVD lett sik mit en HiFi-DVD-Afspeler wohrschienlich nich afspelen.

en: The source disk is empty.
nds: De Bornschiev is leddig.

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
nds: De Brenner ünnerstütt Brennen vun Dubbellaag-DVDs nich.

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
nds: De Ressource-Grenz "low memorylocked" is de Oorsaak för dissen Fehler.

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
nds: Disse Verschoon vun "growisofs" ünnerstütt Brennen vun Dubbellaag-DVDs nich.

[ctx: This is the default volume identifier of a data project created by K3b. The string should not be longer than 16 characters to avoid warnings regarding Joiliet extensions which induce this restriction.]
en: K3b data project
nds: K3b-Datenprojekt

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
nds: As dat lett is dit en RIFF-Kopp, man en eenfach Mehrkanaal-Programmstroom dee noot.

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
nds: As dat lett is dit en eenfach Klangstroom, man en Mehrkanaal-Programmstroom dee noot.

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
nds: As dat lett is dit en eenfach Videostroom, man en Mehrkanaal-Programmstroom dee noot.

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
nds: De Oorsaak is villicht en Systeemopfrischen, de den lokalen Tekensett ännert hett.

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
nds: Dat mag en schaadhaftige Kopie geven, wenn de Born mit en flusig maakt Programm opstellt wöör.

en: Track %1 from Audio CD %2
nds: Stück %1 vun Klang-CD %2

en: Track %1 is already normalized.
nds: Stück %1 is al liekmaakt.

en: Track 1 of 1
nds: Titel 1 vun 1

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
nds: Titellängden körter as 4 Sekunnen loopt den "Redbook"-Standard towedder.

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
nds: Titel %1 vun de Video-DVD "%2" warrt ümkodeert

en: Try DAO writing mode.
nds: Versöök "Schiev op eenmaal"-Schriefbedrief.

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
nds: Versöök dat maal mit "-use-the-force-luke=noopc" as Bruker-Parameter vun "growisofs" in de K3b-Instellen.

en: Try again using 'Complete' erasing.
nds: Versöök dat man nochmaal mit "Komplett" as Metood.

en: Trying to write more than the official disk capacity
nds: Versöök löppt, mehr na de Schiev to schrieven, as se offiziell faten kann

en: Turning BURN-Proof on
nds: "Burnproof" warrt anmaakt

en: Two-pass Encoding: First Pass
nds: Koderen in twee Schreed: Eerst Dörgang

en: Two-pass Encoding: Second Pass
nds: Koderen in twee Schreed: Tweet Dörgang

en: Unable to allocate software buffer.
nds: Datenpuffer lett sik nich opstellen.

en: Unable to close the tray
nds: Schuuv lett sik nich tomaken

en: Unable to create folder '%1'
nds: Orner "%1" lett sik nich opstellen.

en: Unable to create temporary folder '%1'.
nds: Temporeer Orner "%1" lett sik nich opstellen.

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
nds: Free Platz in Temporeerorner "%1" lett sik nich rutfinnen.

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
nds: Hööchstgauheit lett sik nich rutfinnen. Ignoreert.

en: Unable to determine media state.
nds: Schievtostand lett sik nich fastmaken.

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
nds: De aktuelle Formateertostand vun de DVD-RW-Schiev lett sik nich fastmaken.

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
nds: Datenbedrief vun den verleden Titel lett sik nich rutfinnen. Standard warrt bruukt.

en: Unable to eject media.
nds: Schiev lett sik nich rutfohren.

en: Unable to eject medium.
nds: Schiev lett sik nich rutfohren.

en: Unable to fixate the disk.
nds: Schiev lett sik nich fixeren.

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
nds: "%1" lett sik nich bruken, Formaat nich ünnerstütt.

en: Unable to open '%1' for writing.
nds: "%1" lett sik nich för't Schrieven opmaken.

en: Unable to open libdvdcss.
nds: "libdvdcss" lett sik nich opmaken.

en: Unable to open new session.
nds: Nieg Törn lett sik nich opmaken.

en: Unable to read Table of contents
nds: Inholtverteken lett sik nich lesen

en: Unable to read track %1.
nds: Stück "%1" lett sik nich lesen.

en: Unable to send CUE sheet.
nds: CUE-Datei lett sik nich sennen.

en: Unable to set write speed to %1.
nds: Schrievgauheit lett sik nich op "%1" instellen.

en: Unable to set writing speed.
nds: Brenngauheit lett sik nich instellen.

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
nds: Disse Klang-Borns laat sik nich direktemang brennen.

en: Uncorrected error in sector %1
nds: Nich korrigeert Fehler in Sektor %1

en: Unlocking drive...
nds: Loopwark warrt opslaten...

en: Unmounting medium
nds: Schiev warrt afhangt

en: Unmounting source medium
nds: Bornschiev warrt afhangt

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
nds: Nich richtbor Fehler bi't Utlesen vun Titel "%1".

en: Unspecified
nds: Nich angeven

en: Unsupported media type.
nds: Nich ünnerstütt Schievtyp.

en: Unsupported media type: %1
nds: Nich ünnerstütt Schievtyp: %1

en: Unsupported sector type.
nds: Nich ünnerstütt Sektortyp.

en: Updating RMA
nds: RMA warrt opfrischt

en: Updating RMA...
nds: RMA warrt opfrischt...

en: Use Burnfree
nds: "Burnfree" bruken

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
nds: Bruuk de Optschoon "Riskant Akschonen verdwingen", wenn Du dit övergahn wullt.

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
nds: Bruuk dit, wenn Du den 5.1-Kanaalklang vun de DVD wohren wullt.

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
nds: Dien Verschoon vun "mkisofs" ünnerstütt keen grote Dateien.

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
nds: %1 %2 warrt bruukt - Copyright © %3

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
nds: För Kloon-Ünnerstütten warrt "readcd" Vers. %1 staats de Standardverschoon bruukt.

en: Using temporary folder %1.
nds: Temporeerorner "%1" warrt bruukt.

en: Verify written data
nds: Schreven Daten pröven

en: Verifying copy
nds: Kopie warrt pröövt

en: Verifying copy %1
nds: Kopie %1 warrt pröövt

en: Verifying track %1
nds: Titel %1 warrt pröövt

en: Verifying written copy %1 of %2
nds: Schreven Kopie %1 vun %2 warrt pröövt

en: Verifying written data
nds: Schreven Daten warrt pröövt

en: Video CD
nds: Video-CD

en: Video DVD
nds: Video-DVD

en: Video DVD decryption failed.
nds: Opslöteln vun de Video-DVD fehlslaan.

en: Waiting for a medium
nds: Bi ti töven op en Schiev

en: Waiting for media
nds: Bi to töven op en Schiev

en: Waiting for medium
nds: Bi to töven op en Schiev

en: Waiting for source medium
nds: Bi to töven op en Bornschiev

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Warning at exit: (1)
nds: Wohrschoen bi't Utmaken: (1)

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
nds: Bi't Leddigmaken vun en CD-RW gifft dat keen Vörankamen-Informatschonen.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
nds: Mit disse Optschoon stellt K3b en Dolby-Digital-Klangstroom för Tweekanaal-Stereo op.

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
nds: Mit disse Optschoon stellt K3b en MPEG1-Laag III-Klangstroom för Tweekanaal-Stereo op.

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
nds: Mit disse Optschoon bruukt K3b den Dolby-Digital-Klangstroom vun de Born-DVD, ahn em to ännern.

en: Write Binary Image
nds: Bineerafbild schrieven

en: Write error
nds: Schrievfehler

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
nds: Dateien direktemang (ahn Twischenafbild) na CD/DVD brennen

en: Write in disk at once mode
nds: In "Schiev op eenmaal"-Bedrief brennen

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
nds: Brenner ünnerstütt Brennen mit Schuul vör leddige Puffers ("Burnfree") nich.

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
nds: Brenner ünnerstütt den "Schiev op eenmaal"-Bedrief (DAO, "Disk-at-Once") nich

en: Writer does not support raw writing.
nds: Brenner ünnerstütt den "Roh"-Bedrief nich.

en: Writing
nds: An't Brennen

en: Writing %1
nds: %1 warrt brennt

en: Writing %1 in DAO mode.
nds: %1 warrt in "Schiev op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing %1 in incremental mode.
nds: %1 warrt in Towass-Bedrief brennt.

en: Writing %1.
nds: %1 warrt brennt.

en: Writing Audio CD
nds: Klang-CD warrt brennt

en: Writing Audio Cue File
nds: Klang-Cue-Datei warrt schreven.

en: Writing BD copy
nds: BD-Kopie warrt schreven

en: Writing CD in Raw mode.
nds: CD warrt in "Roh"-Bedrief brennt.

en: Writing CD in Session At Once mode.
nds: CD warrt in "Törn op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing CD in Track At Once mode.
nds: CD warrt in "Spoor op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing CD-Text lead-in...
nds: Inleden vun CD-Text warrt brennt...

en: Writing Copy
nds: Kopie warrt schreven

en: Writing Copy %1
nds: Kopie %1 warrt schreven

en: Writing Copy %1 (Session %2)
nds: Kopie %1 warrt schreven (Törn %2)

en: Writing Copy %1 of %2
nds: Kopie %1 vun %2 warrt brennt

en: Writing Copy (Session %1)
nds: Kopie warrt schreven (Törn %1)

en: Writing DVD copy
nds: DVD-Kopie warrt schreven

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
nds: DVD-RW warrt in "Schiev op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
nds: DVD-RW warrt in Towass-Bedriev brennt.

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
nds: DVD-RW warrt in ingrenzt Överschriev-Bedrief brennt.

en: Writing Data Project
nds: Daten-Projekt warrt brennt

en: Writing Double Layer DVD+R.
nds: Dubbellagt DVD+R warrt schreven.

en: Writing Enhanced Audio CD
nds: Verwiedert Klang-CD warrt schreven

en: Writing High-Quality Video CD
nds: Hoochgööd-Video-CD warrt brennt

en: Writing Lead-out
nds: Utleden warrt schreven

en: Writing Leadin
nds: Inleden warrt brennt

en: Writing Leadout
nds: Utleden warrt brennt

en: Writing Mixed Mode CD
nds: Mischbedrief-CD warrt schreven

en: Writing Multisession Project
nds: Mehrtörn-Projekt warrt brennt

en: Writing Super Video CD
nds: Super-Video-CD warrt brennt

en: Writing Track %1 of %2
nds: Titel %1 vun %2 warrt schreven

en: Writing Video CD
nds: Video-CD warrt brennt

en: Writing Video CD (Version 1.1)
nds: Video-CD (Verschoon 1.1) warrt brennt

en: Writing Video CD (Version 2.0)
nds: Video-CD (Verschoon 2.0) warrt brennt

en: Writing Video DVD
nds: Video-DVD warrt brennt

en: Writing canceled.
nds: Schrieven afbraken.

en: Writing clone copy %1
nds: Kloon-Kopie %1 warrt schreven

en: Writing copy
nds: Kopie warrt schreven

en: Writing copy %1
nds: Kopie %1 warrt schreven

en: Writing copy %1 of %2
nds: Kopie %1 vun %2 warrt schreven

en: Writing cue/bin Image
nds: Cue/Bin-Afbild warrt schreven

en: Writing data
nds: Daten warrt schreven

en: Writing eMovix Project
nds: eMovix-Projekt warrt schreven

en: Writing eMovix Project (%1)
nds: eMovix-Projekt (%1) warrt schreven

en: Writing first session
nds: Eerst Törn warrt schreven

en: Writing first session of copy %1
nds: Eerst Törn vun Kopie "%1" warrt schreven

en: Writing image
nds: Afbild warrt schreven

en: Writing image file to %1.
nds: Afbilddatei warrt na "%1" schreven.

en: Writing image to %1.
nds: Afbild warrt na "%1" schreven.

en: Writing mode Incremental Streaming not available
nds: Schriefmetood "Towass-Stroomöverdregen" nich verföögbor

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
nds: Brennmetood bi't Brennen vun %1-Schieven övergahn.

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
nds: Schriev-Bedriefoort bi't Brennen vun DVD+R(W)-Schieven övergahn.

en: Writing pregap
nds: Paus warrt brennt

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
nds: Wedderschrievbor CD warrt in "Roh"-Bedrief brennt.

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
nds: Wedderschrievbor CD warrt in "Törn op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
nds: Wedderschrievbor CD warrt in "Törn op eenmaal"-Bedrief brennt.

en: Writing second session
nds: Tweet Törn warrt schreven

en: Writing second session of copy %1
nds: Tweet Törn vun Kopie "%1" warrt schreven

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
nds: Brenngauheit: %1 kB/s (%2x)

en: Writing successfully completed
nds: Brennen beendt

en: Writing the lead-out may take some time.
nds: Dat Schrieven vun de Utleden mag wat duern.

en: Writing track %1 of %2
nds: Titel %1 vun %2 warrt schreven

en: Writing track %1 of %2 (%3)
nds: Titel %1 vun %2 (%3) warrt schreven

en: Writing track %1 of %2%3
nds: Titel %1 vun %2%3 warrt schreven

en: Written data in track %1 differs from original.
nds: Verscheel twischen schreven Daten binnen Titel %1 un Orginaal.

en: Written data verified.
nds: Schreven Daten överpröövt.

en: Wrong File Format
nds: Leeg Dateiformaat

en: Wrong File Type for This Project
nds: Leeg Dateityp för dit Projekt

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
nds: Mit XviD funkscheneert verwiederte Profilinstellen vun MPEG-4 as b-Rahmens, Globaal- un Viddelpixel-Bewegenutgliek, Lumi-Maskeren, Trellis-Quantiseren un H.263-, MPEG- un egen Quantiseermatritzen.

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
nds: XviD is en "MPEG-4"-Videokodek mit apen Born, de gratis is. Dat wöör vun en Koppel vun Programmschrievers opstellt, na dat de Born vun "OpenDivX" Juli 2001 dichtmaakt wöör.

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
nds: XviD is de Hööftwedderspeler to DivX ("XviD" is "DivX" schreven vun achtern). DivX hett dicht Bornkode un löppt bloots op Windows, Mac OS un Linux, wielt XviD apen Born hett un (tominnst theoreetsch) op all Systemen lopen kann.

en: You can find this on your distribution disks or download it from http://www.vcdimager.org
nds: Dat lett sik op de Distributschoon-Medien finnen, oder vun http://www.vcdimager.org daalladen

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
nds: Du kannst MPEG1 un MPEG2-Videodateien nich mischen.
    Bitte maak en nieg Projekt för dissen Dateityp op.
    Dat Wanneln vun Videodaten is noch nich verföögbor.

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
nds: Du kannst den K3b-Inrichthölper bruken, wenn Du dat Problem lösen wullt, oder de SetUID-Mark vun Hand wegmaken.

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
nds: In'n "Roh"-Bedrief lett sik bloots de eerste Törn koperen. Liekers wiedermaken?

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
nds: Dien Brenner (%1 %2) ünnerstütt keen Towass-Stroomöverdregen mit %3-Schieven. Mehrfachtörns sünd nich mööglich. Wullt Du redig wiedermaken?

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
nds: Dien Brenner (%1 %2) ünnerstütt Simuleren för DVD-R(W)-Schieven nich. Wullt Du redig wiedermaken? De Schiev warrt redig brennt.

en: default
nds: Standard

en: dual channel
nds: Tweekanaal

en: duplicate
nds: Duplikaat

en: invalid
nds: Leeg

en: joint stereo
nds: Joint Stereo

en: n/a
nds: k.A.

en: no tracks added
nds: Keen Stücken toföögt

en: none
nds: Keen

en: original
nds: Orginaal

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
nds: Klang-Dekoderen

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
nds: Klang-Koderen

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
nds: Projektmoduul

en: single channel
nds: Eenkanaal

en: specified track number '%1' not found on medium
nds: angeven Stücknummer "%1" nich op de Schiev funnen

en: stereo
nds: Stereo

en: surround sound
nds: Ümgevenklang

en: unknown
nds: Nich begäng

en: unknown audio code extension
nds: nich begäng Klang-Kode-Verwiedern

en: unknown audio format
nds: nich begäng Klang-Formaat

en: unknown code extension
nds: nich begäng Kode-Verwiedern

en: unknown coding mode
nds: nich begäng Kodeermetood
