xscreensaver 4.09 - en to ru translation catalogue (1250 entries)

en:       Freefall
ru: Свободное падение

en:     Y lens
ru:      Линза Y

en:    X lens
ru:      Линза X

en:   Frame rate      Low
ru: Частота кадров       Низкая

en:  Stars speed     Slow
ru: Скорость звезд     Медленно

en:  X border
ru:    Граница X

en:  Y border
ru:    Граница Y

en: %s: %.100s Settings
ru: Настройки %s: %.100s

en: %s: unknown option: %s
ru: %s: неизвестный параметр: %s

en: 0 deg
ru: 0 градусов

en: 0 sec
ru: 0 секунд

en: 0 seconds
ru: 0 секунд

en: 0.1 second
ru: 0.1 секунды

en: 1 Minute
ru: 1 минута

en: 1 Second
ru: 1 секунда

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 1 second
ru: 1 секунда

en: 1 transparent spiral
ru: 1 прозрачная спираль

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 10 seconds
ru: 10 секунд

en: 120-cell
ru: 120 ячеек

en: 16 Transparent spirals
ru: 16 прозрачных спиралей

en: 16-cell (hyper-octahedron)
ru: 16 ячеек (гипероктаэдр)

en: 1k
ru: 1 000

en: 2 min
ru: 2 минуты

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 2 seconds
ru: 2 секунды

en: 2 secs
ru: 2 секунды

en: 2 transparent spirals
ru: 2 прозрачных спирали

en: 24-cell
ru: 24 ячейки

en: 2D or 3D
ru: 2D или 3D

en: 30 sec
ru: 30 секунд

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 30 secs
ru: 30 секунд

en: 4 seconds
ru: 4 секунды

en: 4 transparent spirals
ru: 4 прозрачных спирали

en: 4d depth colors
ru: Цвета глубины 4d

en: 5 min
ru: 5 минут

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 5 sec
ru: 5 секунд

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 5-cell (hyper-tetrahedron)
ru: 5 ячеек (гипертетраэдр)

en: 50 bumps
ru: 50 ударов

en: 50 pixels
ru: 50 пикселей

en: 500k
ru: 500 000

en: 60 seconds
ru: 60 секунд

en: 600-cell
ru: 600 ячеек

en: 8 transparent spirals
ru: 8 прозрачных спиралей

en: 8-cell (hypercube / tesseract)
ru: 8 ячеек (гиперкуб/тессеракт)

en: 90 deg
ru: 90 градусов

en: 90 degree rotation speed
ru: Скорость поворота на 90 градусов

en: A count
ru: Количество A

en: A hundred
ru: Сто

en: Activity
ru: Активность

en: Additive colors
ru: Добавление цветов

en: Additive colors (transmitted light)
ru: Добавление цветов (пропущенный свет)

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Agressive
ru: Агрессивно

en: Air speed
ru: Скорость

en: Allow tight turns
ru: Разрешать крутые повороты

en: Allow wall collisions
ru: Разрешать столкновения со стенами

en: Always face front
ru: Всегда показывать спереди

en: Always play well
ru: Всегда играть хорошо

en: Always show at least this much of the image
ru: Всегда показывать минимум такую часть изображения

en: Amber
ru: Янтарный

en: Angular velocity
ru: Угловая скорость

en: Animate
ru: Анимировать

en: Animate circles
ru: Анимировать круги

en: Animation speed
ru: Скорость анимации

en: Anti-alias lines
ru: Линии сглаживания

en: Anti-aliased lines
ru: Линии со сглаживанием

en: Any
ru: Любой

en: Arms
ru: Части

en: Assembly file
ru: Файл ассемблера

en: Audi Quattro (5 cylinders)
ru: Audi Quattro (5 цилиндров)

en: Available
ru: доступен

en: Avoidance
ru: Отклонение

en: B count
ru: Количество B

en: BMW M3 (4 cylinders)
ru: BMW M3 (4 цилиндра)

en: BMW M5 (6 cylinders)
ru: BMW M5 (6 цилиндров)

en: Ball count
ru: Количество мячей

en: Ball joints
ru: Шаровые шарниры

en: Ball mass
ru: Размер мяча

en: Ball size
ru: Размер мяча

en: Balls
ru: Мячи

en: Barcode clock (24 hour)
ru: Часы в виде штрих-кода (24 часа)

en: Barcode clock (AM/PM)
ru: Часы в виде штрих-кода (AM/PM)

en: Barcode grid
ru: Сетка штрих-кодов

en: Best
ru: Наилучший

en: Big
ru: Большой

en: Big dots
ru: Большие точки

en: Big drops
ru: Большие капли

en: Binary
ru: Двоичный

en: Binary encoding
ru: Двоичная кодировка

en: Black hole
ru: Черная дыра

en: Blank Screen
ru: Пустой экран

en: Blinking effects
ru: Эффекты мерцания

en: Blob mode
ru: Режим сгустков

en: Blobs
ru: Сгустки

en: Block tiles
ru: Блочные плитки

en: Blot count
ru: Количество пятен

en: Blue
ru: Синий

en: Blur smoothness
ru: Степень размытия

en: Bohemian Dome
ru: Купол Богемии

en: Bolted fittings
ru: Болтовые фитинги

en: Border
ru: Граница

en: Border thickness
ru: Толщина границ

en: Border width
ru: Толщина границы

en: Bounce
ru: Прыжок

en: Bounce off walls
ru: Отскакивать от стен

en: Bounce speed
ru: Скорость прыжков

en: Bowling balls
ru: Шары для боулинга

en: Box size
ru: Размер коробки

en: Boxes
ru: Коробки

en: Boxes only
ru: Только коробки

en: Boxes or circles
ru: Коробки или круги

en: Brief
ru: Короткая

en: Brightness
ru: Яркость

en: Brightness Knob
ru: Яркость пикселя

en: Brightness gradients
ru: Градиенты яркости

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Calm
ru: Спокойный

en: Carpet
ru: Фундамент

en: Carpet size
ru: Размер фундамента

en: Cartoony
ru: Мультяшный

en: Catalan's Surface
ru: Поверхность Каталана

en: Cell division
ru: Деление клеток

en: Cell radius
ru: Радиус клеток

en: Cell size
ru: Размер ячейки

en: Center on screen
ru: В центре экрана

en: Centered text
ru: Выравнивание по центру

en: Centering
ru: Центрирование

en: Change image every
ru: Изменять изображение каждые

en: Changes
ru: Изменения

en: Checkerboard
ru: Шахматная доска

en: Choose _Random Image:
ru: Выбирать случайное изображение:

en: Choose display mode randomly
ru: Случайный выбор режима дисплея

en: Chrome
ru: Хром

en: Chunky
ru: Жесткий

en: Circles only
ru: Только круги

en: Classic
ru: Классический

en: Classic Lavalite
ru: Классическая лавовая лампа

en: Classic edition
ru: Классическая версия

en: Clay
ru: Глина

en: Clear
ru: Чистый

en: Clear water
ru: Чистая вода

en: Clock mode
ru: Режим отображения времени

en: Close
ru: Близко

en: Closed
ru: Закрытые

en: Clown barf
ru: Отрыжка клоуна

en: Clubs
ru: Клюшки

en: Collapse
ru: Сжатие

en: Colony shape
ru: Форма колонии

en: Color Knob
ru: Цвет пикселя

en: Color change time
ru: Время изменения цвета

en: Color contrast
ru: Контраст цветов

en: Color gradient
ru: Градиент цвета

en: Color gradients
ru: Градиенты цветов

en: Color hold time
ru: Время задержки цвета

en: Color shift
ru: Изменение цвета

en: Color transitions
ru: Переходы цветов

en: Color wheel
ru: Цветное колесо

en: Colors
ru: Цвета

en: Colors By 4D Depth
ru: Цвета с глубиной 4D

en: Columns
ru: Столбцы

en: Complexity
ru: Сложность

en: Cone Lavalite
ru: Конусная лавовая лампа

en: Confused
ru: Возмущение

en: Contrast
ru: Контраст

en: Contrast Knob
ru: Контраст пикселя

en: Cooling factor
ru: Фактор охлаждения

en: Corkscrew Surface
ru: Поверхность штопора

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
ru: Corvette Z06 (8 цилиндров, V-образный)

en: Count
ru: Количество

en: Crisp
ru: Треск

en: Crossfade duration
ru: Продолжительность проявления

en: Crunchiness
ru: Разрыв

en: Cube
ru: Куб

en: Cube size
ru: Размер куба

en: Cubes
ru: Кубы

en: Cubitruncated cuboctahedron
ru: Кубоусеченный кубооктаэдр

en: Cuboctahedron
ru: Кубооктаэдр

en: Cubohemioctahedron
ru: Кубогемиоктаэдр

en: Current
ru: Течение

en: Curved pipes
ru: Искривленные трубы

en: Curviness
ru: Кривизна

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
ru: Настройка и объяснение выбранного хранителя экрана.

en: Cyan
ru: Голубой

en: Cycle
ru: Цикл

en: Cycles
ru: Циклы

en: Dark blue
ru: Темно-синий

en: Dark cyan
ru: Темно-голубой

en: Dark green
ru: Темно-зеленый

en: Dark magenta
ru: Темно-пурпурный

en: Dark red
ru: Темно-красный

en: Dark yellow
ru: Темно-желтый

en: Day image
ru: Дневное изображение

en: Death comes
ru: Смерть наступает

en: Deep
ru: Высокая

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default-N
ru: По умолчанию-N

en: Deform the projective plane
ru: Искажать проективную плоскость

en: Deformation speed
ru: Скорость искажения

en: Delay between images
ru: Задержка между изображениями

en: Deltoidal hexecontahedron
ru: Дельтоидальный гексеконтаэдр

en: Deltoidal icositetrahedron
ru: Дельтоидальный икоситетраэдр

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
ru: Показать выбранный хранитель в полноэкранном режиме (возврат обратно по щелчку мыши).

en: Dense
ru: Плотно

en: Density
ru: Плотность

en: Depth
ru: Глубина

en: Depth-first backtracking maze generator
ru: Генератор лабиринта, основанный на возврате обратно

en: Describe gears
ru: Описание шестеренок

en: Describe molecule
ru: Описание молекулы

en: Description
ru: Описание

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
ru: Описание недоступно: поддержка XML не была включена при компиляции.

en: Detail
ru: Деталь

en: Diagonal black
ru: Диагональные черные

en: Diagonal white
ru: Диагональные белые

en: Diamond
ru: Бриллиант

en: Diffusion
ru: Диффузия

en: Dini's Surface
ru: Поверхность Дини

en: Direction bands
ru: Полосы направления

en: Direction colors
ru: Цвета направления

en: Directional lighting
ru: Направленное освещение

en: Disdyakisdodecahedron
ru: Гекзакисоктаэдр

en: Disdyakistriacontahedron
ru: Дисдиакистриаконтаэдр

en: Displacement
ru: Замещение

en: Display 12-hour clock
ru: Показывать часы в 12-часовом формате

en: Display 24-hour clock
ru: Показывать часы в 24-часовом формате

en: Display Latin1
ru: Показывать Latin1

en: Display Power Management
ru: Управление питанием монитора

en: Display crosshair
ru: Показывать перекрестье

en: Display date and time
ru: Показать дату и время

en: Display emoticons
ru: Показывать смайлики

en: Display everything
ru: Показывать все

en: Display hieroglyphs
ru: Показывать иероглифы

en: Display images
ru: Изображения экрана

en: Display mathematical symbols
ru: Показывать математические символы

en: Display random polyhedron
ru: Показывать случайный многогранник

en: Display scrolling text
ru: Дисплей с прокруткой текста

en: Display simple characters
ru: Показывать простые символы

en: Display system information
ru: Показать информацию о версии системы

en: Display text
ru: Показывать текст

en: Display time for each program
ru: Время отображения каждой программы

en: Dissolve
ru: Схлопывание

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distance bands
ru: Полосы дистанции

en: Distance colors
ru: Цвета дистанции

en: Ditrigonal dodecadodecahedron
ru: Дитригональный додекододекаэдр

en: Do Red/Blue 3D separation
ru: Разделять красное/синее 3D

en: Dodecahedron
ru: Додекаэдр

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
ru: Dodge Viper (10 цилиндров, V-образный)

en: Don't Rotate
ru: Не вращать

en: Don't rotate
ru: Не вращать

en: Dot fill factor
ru: Фактор заполнения точек

en: Dot size
ru: Размер точек

en: Dot spacing
ru: Пространство между точками

en: Draw Sticks
ru: Прорисовывать палки

en: Draw Tiles
ru: Прорисовывать плитки

en: Draw ammann lines
ru: Прорисовывать промежуточные линии

en: Draw ants
ru: Прорисовывать муравьев

en: Draw atomic bonds
ru: Прорисовывать связи между атомами

en: Draw atomic nuclei
ru: Прорисовывать частицы атомов

en: Draw bounding box
ru: Прорисовывать окружающую коробку

en: Draw cell
ru: Прорисовывать ячейку

en: Draw drop shadows
ru: Прорисовывать падающие тени

en: Draw electron shells
ru: Прорисовывать оболочки электронов

en: Draw eye
ru: Прорисовывать глаз

en: Draw goal
ru: Прорисовывать цель

en: Draw graph
ru: Прорисовывать граф

en: Draw green
ru: Прорисовывать зеленым цветом

en: Draw grid
ru: Прорисовывать сетку

en: Draw in RGB
ru: Прорисовывать в RGB

en: Draw labels
ru: Прорисовывать метки

en: Draw logo
ru: Прорисовывать логотип

en: Draw random numbers
ru: Прорисовывать случайные числа

en: Draw shadows
ru: Прорисовывать тени

en: Draw skin
ru: Прорисовывать кожу

en: Draw spots
ru: Прорисовывать точки

en: Drippiness
ru: Темп

en: Drizzle
ru: Мелкий дождь

en: Drop speed
ru: Скорость падения

en: Dump memory
ru: Проводить дамп памяти

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Eagle nest
ru: Орлиное гнездо

en: Earthy coloration
ru: Окрашивание (земля)

en: Elasticity
ru: Эластичность

en: Enable blending
ru: Включить перемешивание

en: Enable blooming
ru: Разрешить вспышки

en: Enable colouring
ru: Включить окрашивание

en: Enable depth buffer
ru: Включить буфер глубины

en: Enable fog
ru: Включить туман

en: Enable lighting
ru: Включить освещение

en: Enable reflected image
ru: Включить отражение изображения

en: Enable texture filtering
ru: Включить фильтрацию текстур

en: Enable texture mipmaps
ru: Включить множественное отображение текстур

en: Enable texturing
ru: Включить текстурирование

en: Enable walls
ru: Включить стены

en: End sequence time
ru: Время конечной последовательности

en: Enneper's Surface
ru: Поверхность Эннепера

en: Environmental viscosity
ru: Вязкость окружения

en: Epoch
ru: Эпоха

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
ru: Ошибка:
    
    Не удалось определить имя инициализационного файла!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
ru: Ошибка:
    
    Не удалось записать %s

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
ru: Ошибка:
    
    Каталога не существует: "%s"

en: Error:
    
    File does not exist: "%s"
ru: Ошибка:
    
    Файла не существует: "%s"

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
ru: Ошибка:
    
    URL для файлов помощи не указан.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
ru: Ошибка:
    
    Демон xscreensaver не запущен или запущен неправильно.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
ru: Ошибка:
    
    Невозможно определить формат времени: "%s"

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
ru: Ошибка:
    
    Ресурс `manualCommand' не установлен.

en: Eruption frequency
ru: Частота извержений

en: Expand
ru: Расширение

en: Expansion algorithm
ru: Алгоритм расширения

en: Explosion decay
ru: Задержка взрыва

en: Explosion force
ru: Сила взрыва

en: Explosion momentum
ru: Импульс взрыва

en: Explosions
ru: Взрывы

en: Explosive yield
ru: Сила взрыва

en: F_ade Duration
ru: _Продолжительность перехода

en: Fade
ru: Затухание

en: Fade from Black When _Unblanking
ru: Переход от черного при _деактивации

en: Fade opacity
ru: Исчезающая прозрачность

en: Fade out
ru: Затухание

en: Fade to Black when _Blanking
ru: Переход к черному при _активации

en: Fade with colors
ru: Переход с цветами

en: Fading and Colormaps
ru: Переход и цветовые палитры

en: Fall off edge
ru: Падать с грани

en: Far
ru: Далеко

en: Fast
ru: Быстро

en: Fertility
ru: Размножение

en: Few
ru: Мало

en: Fibers
ru: Провода

en: Figure 8
ru: Фигура 8

en: Fill screen
ru: Заполнить экран

en: Filled splines
ru: Заполненные сплайны

en: Fire
ru: Огонь

en: Fish count
ru: Количество рыб

en: Fisheye lens
ru: Линза "Рыбий глаз"

en: Flaming torches
ru: Горящие факелы

en: Flat background
ru: Плоский фон

en: Flat coloring
ru: Плоское окрашивание

en: Flat lighting
ru: Плоское освещение

en: Flat shading
ru: Плоское затенение

en: Flat tiles
ru: Плоские плитки

en: Flexibility
ru: Гибкость

en: Flower box
ru: Коробка цветов

en: Fluidity
ru: Степень текучести

en: Flush left text
ru: Выравнивание по левому краю

en: Flush right text
ru: Выравнивание по правому краю

en: Follow
ru: Следовать

en: Font border thickness
ru: Толщина границы шрифта

en: Font point size
ru: Размер шрифта

en: Font scale
ru: Размер шрифта

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: For updates, check https://www.jwz.org/xscreensaver/
ru: Для обновлений см. https://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Frame rate
ru: Частота кадров

en: Frequent
ru: Постоянные

en: Friction
ru: Взаимодействие

en: Full
ru: Полный

en: Fuzzy melt
ru: Медленное растворение

en: Fuzzy rotation speed
ru: Скорость неопределенного поворота

en: Gadgetry
ru: Устройства

en: Game speed
ru: Скорость игры

en: Gear count
ru: Количество шестеренок

en: Gear size
ru: Размер шестеренок

en: Genetic encoding
ru: Генетическая кодировка

en: Giant Lavalite
ru: Гигантская лавовая лампа

en: Glyph density
ru: Плотность иероглифов

en: Glyph speed
ru: Скорость иероглифов

en: Goal following
ru: Следование цели

en: Golden ratio
ru: Золотое сечение

en: Gorge
ru: Сыт по горло

en: Grab Desktop _Images
ru: Захватывать _изображения с рабочего стола

en: Grab _Video Frames
ru: Захватывать кадры _видео

en: Grab images
ru: Захватывать изображения с рабочего стола

en: Gradient background
ru: Градиентный фон

en: Gravity
ru: Гравитация

en: Gravity points
ru: Очки притяжения

en: Grayscale
ru: Оттенки серого

en: Great cubicuboctahedron
ru: Большой кубокубооктаэдр

en: Great deltoidal hexecontahedron
ru: Большой дельтоидальный гексеконтаэдр

en: Great deltoidal icositetrahedron
ru: Большой дельтоидальный икоситетраэдр

en: Great dirhombicosidodecacron
ru: Большой биромбоикосододекакрон

en: Great dirhombicosidodecahedron
ru: Большой биромбоикосододекаэдр

en: Great disdyakisdodecahedron
ru: Большой гекзакисоктаэдр

en: Great disdyakistriacontahedron
ru: Большой дисдиакистриаконтаэдр

en: Great ditrigonal dodecacronic hexecontahedron
ru: Большой дитригональный додекакронный гексеконтаэдр

en: Great ditrigonal dodecicosidodecahedron
ru: Большой дитригональный додекоикосододекаэдр

en: Great ditrigonal icosidodecahedron
ru: Большой дитригональный икосододекаэдр

en: Great dodecacronic hexecontahedron
ru: Большой додекакронный гексеконтаэдр

en: Great dodecadodecahedron
ru: Большой додекододекаэдр

en: Great dodecahedron
ru: Большой додекаэдр

en: Great dodecahemicosacron
ru: Большой додекогемиикосакрон

en: Great dodecahemicosahedron
ru: Большой додекогемиикосаэдр

en: Great dodecahemidodecacron
ru: Большой додекогемидодекакрон

en: Great dodecahemidodecahedron
ru: Большой додекогемидодекаэдр

en: Great dodecicosacron
ru: Большой додекоикосакрон

en: Great dodecicosahedron
ru: Большой додекоикосаэдр

en: Great dodecicosidodecahedron
ru: Большой додекоикосододекаэдр

en: Great hexacronic icositetrahedron
ru: Большой гексакронный икоситетраэдр

en: Great hexagonal hexecontahedron
ru: Большой гексагональный гексеконтаэдр

en: Great icosacronic hexecontahedron
ru: Большой икосакронный гексеконтаэдр

en: Great icosahedron
ru: Большой икосаэдр

en: Great icosicosidodecahedron
ru: Большой икосоикосододекаэдр

en: Great icosidodecahedron
ru: Большой икосододекаэдр

en: Great icosihemidodecacron
ru: Большой икосогемидодекакрон

en: Great icosihemidodecahedron
ru: Большой икосогемидодекаэдр

en: Great inverted pentagonal hexecontahedron
ru: Большой вывернутый пентагональный гексеконтаэдр

en: Great inverted snub icosidodecahedron
ru: Большой вывернутый плосконосый икосододекаэдр

en: Great pentagonal hexecontahedron
ru: Большой пентагональный гексеконтаэдр

en: Great pentagrammic hexecontahedron
ru: Большой пентаграммический гексеконтаэдр

en: Great pentakisdodecahedron
ru: Большой пентакисдодекаэдр

en: Great retrosnub icosidodecahedron
ru: Большой обратноплосконосый икосододекаэдр

en: Great rhombic triacontahedron
ru: Большой ромбический триаконтаэдр

en: Great rhombicosidodecahedron
ru: Большой ромбоикосододекаэдр

en: Great rhombicuboctahedron
ru: Большой ромбокубооктаэдр

en: Great rhombidodecacron
ru: Большой ромбододекакрон

en: Great rhombidodecahedron
ru: Большой ромбододекаэдр

en: Great rhombihexacron
ru: Большой ромбогексакрон

en: Great rhombihexahedron
ru: Большой ромбогексаэдр

en: Great snub dodecicosidodecahedron
ru: Большой плосконосый додекоикосододекаэдр

en: Great snub icosidodecahedron
ru: Большой плосконосый икосододекаэдр

en: Great stellapentakisdodecahedron
ru: Большой звездчатый пентакисдодекаэдр

en: Great stellated dodecahedron
ru: Большой звездообразный додекаэдр

en: Great stellated truncated dodecahedron
ru: Большой звездообразный додекаэдр

en: Great triakisicosahedron
ru: Большой триакисикосаэдр

en: Great triakisoctahedron
ru: Большой триакисоктаэдр

en: Great triambic icosahedron
ru: Большой триамбический икосаэдр

en: Great truncated cuboctahedron
ru: Большой усеченный кубооктаэдр

en: Great truncated icosahedron
ru: Большой усеченный икосаэдр

en: Great truncated icosidodecahedron
ru: Большой усеченный икосододекаэдр

en: Green
ru: Зеленый

en: Grey
ru: Серость

en: Grid size
ru: Размер сетки

en: Grow by
ru: Рост по

en: Growth delay
ru: Задержка роста

en: Gutter size
ru: Размер паза

en: Handedness
ru: Направление

en: Harmonics
ru: Гармоники

en: Head size
ru: Размер головы

en: Head toward exit
ru: Направляться к выходу

en: Heat
ru: Жар

en: Helix 2
ru: Спираль 2

en: Helix 3
ru: Спираль 3

en: Helix 4
ru: Спираль 4

en: Henneberg's Surface
ru: Поверхность Геннеберга

en: Herd
ru: Стадо

en: Hexadecimal encoding
ru: Шестнадцатиричная кодировка

en: Hexagon Size
ru: Размер шестиугольников

en: Hexagons
ru: Шестиугольники

en: Hexahemioctacron
ru: Гексагемиоктакрон

en: Hide shuffling
ru: Скрывать перетасовку

en: High
ru: Высокая

en: Highest sphere detail
ru: Высочайшая детализация

en: Honda Insight (3 cylinders)
ru: Honda Insight (3 цилиндра)

en: Horizontal black
ru: Горизонтальные черные

en: Horizontal symmetries
ru: Горизонтальные симметрии

en: Horizontal white
ru: Горизонтальные белые

en: Horizontally scrolling text
ru: Горизонтальная прокрутка текста

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
ru: Время после очистки экрана, через которое для входа в систему требуется пароль.

en: How long before the screen saver activates.
ru: Время до запуска хранителя экрана.

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
ru: Время работы каждого режима дисплея до выбора нового (в режиме "Случайный хранитель экрана".)

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
ru: Как долго должен длиться переход "к черному" или "от черного".

en: How long until the monitor goes completely black.
ru: Время, через которое монитор начнет показывать "черный экран".

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
ru: Время до перехода монитора в режим энергосбережения.

en: How long until the monitor powers down.
ru: Время до отключения монитора.

en: Hue
ru: Оттенок

en: Hue gradients
ru: Градиенты оттенков

en: Huge
ru: Большой

en: Hurricane
ru: Ураган

en: Hurt me
ru: Сделай мне больно

en: Icosahedron
ru: Икосаэдр

en: Icosidodecadodecahedron
ru: Икосододекододекаэдр

en: Icosidodecahedron
ru: Икосододекаэдр

en: Icositruncated dodecadodecahedron
ru: Икосоусеченный додекододекаэдр

en: Icy coloration
ru: Окрашивание (лед)

en: Identical pieces
ru: Одинаковые части

en: Ignorant of exit direction
ru: Не знать направление выхода

en: Ignore screen edges
ru: Игнорировать границы экрана

en: Image Manipulation
ru: Управление изображениями

en: Image directory
ru: Папка с изображениями

en: Image duration
ru: Продолжительность перехода

en: Image file
ru: Файл изображения

en: Image opacity
ru: Прозрачность изображений

en: Image size
ru: Размер изображения

en: Immediate
ru: Немедленный

en: Impatient
ru: Нетерпеливый

en: Include alternate geometries
ru: Включать альтернативную геометрию

en: Inertial damping
ru: Затухание по инерции

en: Inferno
ru: Адский

en: Initial cracks
ru: Начальное количество разломов

en: Initial deformation
ru: Начальное искажение

en: Initial density
ru: Начальная плотность

en: Insane
ru: Безумный

en: Insertion speed
ru: Скорость вставки

en: Install _Colormap
ru: Устанавливать _цветовую палитру

en: Instant film theme
ru: Тема быстрой пленки

en: Inverse Stellated
ru: Вывернутая звездообразная поверхность

en: Inverted snub dodecadodecahedron
ru: Вывернутый плосконосый додекододекаэдр

en: Invisible
ru: Невидимый

en: Inward
ru: Внутрь

en: Iterations
ru: Итерации

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
ru: Jaguar XKE (12 цилиндров, V-образный)

en: Join offset
ru: Смещение

en: Juggle this pattern
ru: Жонглировать этим паттерном

en: Jumpy
ru: Хаотичная

en: Jupiter
ru: Юпитер

en: Keep dead cells
ru: Сохранять мертвые клетки

en: Knives
ru: Ножи

en: Knock knock
ru: Тук-тук

en: Kuen Surface
ru: Поверхность Куэна

en: Label atoms
ru: Помечать атомы

en: Large
ru: Большой

en: Large font
ru: Большой шрифт

en: Lasers
ru: Лазеры

en: Launch frequency
ru: Частота запусков

en: Layers
ru: Слои

en: Left
ru: Влево

en: Length
ru: Длина

en: Length of disk trails
ru: Длина следов дисков

en: Length of tentacles
ru: Длина щупалец

en: Length of trails
ru: Длина следов

en: Lens count
ru: Количество линз

en: Lens size
ru: Размер линзы

en: Lenses
ru: Линзы

en: Letterbox
ru: Почтовый ящик

en: Light blue
ru: Светло-синий

en: Light cyan
ru: Светло-голубой

en: Light flash
ru: Вспышка света

en: Light green
ru: Светло-зеленый

en: Light magenta
ru: Светло-пурпурный

en: Light red
ru: Светло-красный

en: Light yellow
ru: Светло-желтый

en: Lighting
ru: Освещение

en: Lights
ru: Источники света

en: Line Loops
ru: Замкнутые линии

en: Line Thickness
ru: Толщина линий

en: Line segments
ru: Сегменты линий

en: Line spread
ru: Расстояние между линиями

en: Line thickness
ru: Толщина линии

en: Linear motion
ru: Линейное движение

en: Lines
ru: Линии

en: Linger
ru: Задержка

en: Linger after solving
ru: Время после решения

en: Linger before solving
ru: Время до решения

en: Little
ru: Мало

en: Load image
ru: Загружать изображение

en: Local directory, or RSS feed URL.
ru: Локальный каталог или URL канала RSS.

en: Lock Screen After
ru: Запирать экран через

en: Long
ru: Длинная

en: Loose
ru: Свободное

en: Lots
ru: Много

en: Low
ru: Низкая

en: Low resolution chess pieces
ru: Шахматные фигуры в низком разрешении

en: Lowest sphere detail
ru: Низкая детализация

en: Magenta
ru: Пурпурный

en: Magic lighting effect
ru: Эффект волшебного освещения

en: Magnification
ru: Увеличение

en: Magnify
ru: Увеличение

en: Many
ru: Много

en: Matrix encoding
ru: Кодировка Матрицы

en: Max RPM
ru: Максимальное количество оборотов в минуту

en: Max age
ru: Максимальный возраст

en: Max blobs
ru: Максимум сгустков

en: Max cells
ru: Максимум клеток

en: Max depth
ru: Максимальная глубина

en: Max food
ru: Максимум поедаемых клеток

en: Max size
ru: Максимальный размер

en: Max velocity
ru: Максимальная скорость

en: Maximum angle from vertical
ru: Максимальный угол по вертикали

en: Maximum blink dwell time
ru: Максимальное время задержки мерцания

en: Maximum blink idle time
ru: Максимальное время холостого мерцания

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Maximum lifespan
ru: Максимальное время жизни

en: Maximum mass
ru: Максимальная масса

en: Maximum radius
ru: Максимальный радиус

en: Maximum rate of death
ru: Максимальный темп смерти

en: Maximum rate of growth
ru: Максимальный темп роста

en: Maximum rotator idle time
ru: Максимальное время холостого вращения

en: Maximum speed
ru: Максимальная скорость

en: Medial deltoidal hexecontahedron
ru: Средний дельтоидальный гексеконтаэдр

en: Medial disdyakistriacontahedron
ru: Средний дисдиакистриаконтаэдр

en: Medial hexagonal hexecontahedron
ru: Средний гексагональный гексеконтаэдр

en: Medial icosacronic hexecontahedron
ru: Средний икосакронный гексеконтаэдр

en: Medial inverted pentagonal hexecontahedron
ru: Средний вывернутый пентагональный гексеконтаэдр

en: Medial pentagonal hexecontahedron
ru: Средний пентагональный гексеконтаэдр

en: Medial rhombic triacontahedron
ru: Средний ромбический триаконтаэдр

en: Medial triambic icosahedron
ru: Средний триамбический икосаэдр

en: Medium sphere detail
ru: Средняя детализация

en: Melt away from center
ru: Растворение от центра

en: Melt down
ru: Растворение вниз

en: Melt down, left
ru: Растворение вниз и влево

en: Melt down, right
ru: Растворение вниз и вправо

en: Melt left
ru: Растворение влево

en: Melt right
ru: Растворение вправо

en: Melt towards center
ru: Растворение к центру

en: Melt up
ru: Растворение вверх

en: Melt up, left
ru: Растворение вверх и влево

en: Melt up, right
ru: Растворение вверх и вправо

en: Melty melt
ru: Сильное растворение

en: Meridians
ru: Меридианы

en: Mesh density
ru: Плотность ячеек

en: Mesh faces
ru: Ячеистая поверхность

en: MetaBall Movement
ru: Темп движения метамячей

en: MetaBall Radius
ru: Радиус метамячей

en: Metaball count
ru: Количество метамячей

en: Min distance
ru: Минимальное расстояние

en: Min food
ru: Минимум поедаемых клеток

en: Minimum blink dwell time
ru: Минимальное время задержки мерцания

en: Minimum blink idle time
ru: Минимальное время холостого мерцания

en: Minimum height
ru: Минимальная высота

en: Minimum lifespan
ru: Минимальное время жизни

en: Minimum mass
ru: Минимальная масса

en: Minimum radius
ru: Минимальный радиус

en: Minimum rate of death
ru: Минимальный темп смерти

en: Minimum rate of growth
ru: Минимальный темп роста

en: Minimum speed
ru: Минимальная скорость

en: Minimum width
ru: Минимальная ширина

en: Miniumum rotator idle time
ru: Минимальное время холостого вращения

en: Mismunch only
ru: Только разделение

en: Moebius Strip
ru: Петля Мебиуса

en: Mold varieties
ru: Разновидности форм

en: Mondrian
ru: Мондриан

en: Moo
ru: Му-у!

en: More sphere detail
ru: Улучшенная детализация

en: Motion blur
ru: Размытие в движении

en: Mouse hole
ru: Мышиная нора

en: Move
ru: Двигать

en: Moving splashes
ru: Двигающиеся всплески

en: Munch only
ru: Только соединение

en: Munch or mismunch
ru: Соединение или разделение

en: Near
ru: Близко

en: Negative
ru: Отрицательная

en: Neon tiles
ru: Неоновые плитки

en: Nervousness
ru: Нервозность

en: Network timeout
ru: Тайм-аут сети

en: Never
ru: Никогда

en: Never blank the screen or power down the monitor.
ru: Никогда не гасить экран и не отключать монитор.

en: Night image
ru: Ночное изображение

en: Nipples
ru: Бугорки

en: No Preview
ru: Предпросмотр не

en: No Preview
    Available
ru: Предпросмотр
    недоступен

en: No description available.
ru: Описание отсутствует.

en: No tilting
ru: Не наклонять

en: Noise
ru: Шум

en: Noisy
ru: Шумно

en: Non-synchronized
ru: Не синхронизировано

en: Non-uniform speed
ru: Непостоянная скорость

en: None
ru: Отсутствует

en: Normal
ru: Обычная

en: Normal sphere detail
ru: Нормальная детализация

en: Not
    Installed
ru: Не установлен

en: Nuke
ru: Ядерная бомба

en: Number gears
ru: Количество шестеренок

en: Number of balls
ru: Количество мячей

en: Number of cameras
ru: Количество камер

en: Number of circles
ru: Количество кругов

en: Number of colors
ru: Количество цветов

en: Number of cows
ru: Количество коров

en: Number of crystals
ru: Количество кристаллов

en: Number of cubes
ru: Количество кубов

en: Number of discs
ru: Количество дисков

en: Number of disks
ru: Количество дисков

en: Number of fractals
ru: Количество фракталов

en: Number of functions
ru: Количество функций

en: Number of gears
ru: Количество шестеренок

en: Number of images
ru: Количество изображений

en: Number of objects
ru: Количество объектов

en: Number of particles
ru: Количество частиц

en: Number of pipes
ru: Количество труб

en: Number of points
ru: Количество точек

en: Number of poles
ru: Количество шестов

en: Number of rings
ru: Количество колец

en: Number of robots
ru: Количество роботов

en: Number of sharks
ru: Количество акул

en: Number of slices
ru: Количество кусков хлеба

en: Number of spikes
ru: Количество шипов

en: Number of spots
ru: Количество точек

en: Number of squid
ru: Количество кальмаров

en: Number of teeth
ru: Количество зубцов

en: Number of tentacles
ru: Количество щупалец

en: Number of toasters
ru: Количество тостеров

en: Number of waves
ru: Количество волн

en: Object trails
ru: Количество объектов

en: Octagons
ru: Восьмиугольники

en: Octahedron
ru: Октаэдр

en: Octahemioctacron
ru: Октахемиоктакрон

en: Octahemioctahedron
ru: Октагемиоктаэдр

en: Offset
ru: Смещение

en: Offset texture coordinates
ru: Смещение координат текстур

en: Offspring
ru: Потомки

en: Often
ru: Часто

en: Old
ru: Старый

en: One
ru: Один

en: Opacity
ru: ПРозрачность

en: Opaque
ru: Непрозрачный

en: Opaque blobs
ru: Непрозрачные сгустки

en: Open
ru: Открытые

en: Open or closed paths
ru: Открытые или закрытые пути

en: Orbital decay
ru: Орбитальное притяжение

en: Orbital mode
ru: Орбитальный режим

en: Order of the surface
ru: Порядок поверхности

en: Orthographic
ru: Ортографическое

en: Orthographic 3D
ru: Ортографическое 3D

en: Orthographic 4D
ru: Ортографическое 4D

en: Orthographic Projection
ru: Ортографическая проекция

en: Ouch
ru: Ой!

en: Outline tiles
ru: Контурные плитки

en: Outline triangles
ru: Обводить треугольники

en: Outlines
ru: Контуры

en: Outward
ru: Наружу

en: PDB file or directory
ru: Файл или папка PDB

en: Packing
ru: Сжатие

en: Page linger
ru: Длина страницы

en: Pages of text
ru: Страницы текста

en: Pan/zoom duration
ru: Продолжительность панорамирования/масштабирования

en: Panning
ru: Панорамирование

en: Parallels
ru: Параллели

en: Particle density
ru: Плотность частиц

en: Particles
ru: Частицы

en: Parts
ru: Части

en: Pause
ru: Пауза

en: Peaks
ru: Пики

en: Peek at underlying images
ru: Переводить фокус на основные изображения

en: Pentagonal antiprism
ru: Пентагональная антипризма

en: Pentagonal deltohedron
ru: Пентагональный трапецоэдр

en: Pentagonal dipyramid
ru: Пентагональная бипирамида

en: Pentagonal hexecontahedron
ru: Пентагональный гексеконтаэдр

en: Pentagonal icositetrahedron
ru: Пентагональный икоситетраэдр

en: Pentagonal prism
ru: Пентагональная призма

en: Pentagrammic antiprism
ru: Пентаграммическая антипризма

en: Pentagrammic concave deltohedron
ru: Пентаграммический вогнутый трапецоэдр

en: Pentagrammic crossed antiprism
ru: Пентаграммическая скрещенная антипризма

en: Pentagrammic deltohedron
ru: Пентаграммический трапецоэдр

en: Pentagrammic dipyramid
ru: Пентаграммическая бипирамида

en: Pentagrammic prism
ru: Пентаграммическая призма

en: Pentakisdodecahedron
ru: Пентакисдодекаэдр

en: Performance length
ru: Длительность исполнения

en: Periodic attractors
ru: Периодические аттракторы

en: Perspective
ru: Перспективное

en: Perspective 3D
ru: Перспективное 3D

en: Perspective 4D
ru: Перспективное 4D

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Picture
ru: Изображение

en: Ping Google, Facebook, etc.
ru: Пинговать Google, Facebook и т.д.

en: Ping known SSH hosts
ru: Пинговать известные хосты по SSH

en: Ping local subnet
ru: Пинговать локальную подсеть

en: Pink
ru: Розовый

en: Pipe length
ru: Длина трубы

en: Piped ASCII text
ru: Линейный ASCII-текст

en: Plane
ru: Плоскость

en: Player size
ru: Размер плейера

en: Pleasant
ru: Приятный

en: Please check your $PATH and permissions.
ru: Проверьте значение переменной $PATH и права доступа.

en: Pluecker's Conoid
ru: Коноид Плюккера

en: Point size
ru: Размер точки

en: Points
ru: Точки

en: Poly corners
ru: Полигоны

en: Polygon count
ru: Количество полигонов

en: Polygons
ru: Многоугольники

en: Pop!
ru: Бум!

en: Popcorn
ru: Поп-корн

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
ru: Porsche 911 (6 цилиндров, расположенных горизонтально)

en: Positive
ru: Положительная

en: Present bonuses
ru: Дарить бонусы

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Primary colors
ru: Первичные цвета

en: Print Cambridge juggling pattern descriptions
ru: Выводить кембриджские описания паттернов жонглирования

en: Psychedelic
ru: Психоделический

en: Psychedelic colors
ru: Психоделические цвета

en: Pulsating blob
ru: Пульсирующий сгусток

en: Pulse
ru: Пульсация

en: Puzzle pieces
ru: Кусочки пазла

en: Pyramid
ru: Пирамида

en: Quad count
ru: Количество четырехугольников

en: Quick
ru: Быстро

en: Quickly
ru: Быстро

en: Radius
ru: Радиус

en: Rainbow colors
ru: Цвета радуги

en: Ramp mode
ru: Режим Ramp

en: Random
ru: Случайный

en: Random 3D
ru: Случайное 3D

en: Random 4D
ru: Случайное 4D

en: Random Display Mode
ru: Случайный режим отображения

en: Random Lamp Style
ru: Случайный стиль лампы

en: Random Projection
ru: Случайное искажение

en: Random Surface
ru: Случайная поверхность

en: Random color
ru: Случайный цвет

en: Random coloration
ru: Случайное окрашивание

en: Random colors
ru: Случайные цвета

en: Random display style
ru: Случальный стиль отображения

en: Random engine
ru: Случайный двигатель

en: Random face style
ru: Случайный стиль поверхности

en: Random maze generator
ru: Случайный генератор лабиринта

en: Random melt style
ru: Случайный метод растворения

en: Random mode
ru: Случайный режим

en: Random motion
ru: Случайное движение

en: Random object
ru: Случайный объект

en: Random pattern
ru: Случайный паттерн

en: Random shape
ru: Случайные фигуры

en: Random speed
ru: Случайная скорость

en: Random style
ru: Случайный стиль

en: Random surface
ru: Случайная поверхность

en: Random sync
ru: Случайная синхронизация

en: Random text alignment
ru: Случайное выравнивание текста

en: Random tile layout
ru: Случайная раскладка плиток

en: Randomize
ru: Выбирать все случайно

en: Randomize almost everything
ru: Выбирать почти все случайно

en: Randomness
ru: Случайность

en: Rarely
ru: Редко

en: Reaction
ru: Реакция

en: Rectangle count
ru: Количество прямоугольников

en: Recursion levels
ru: Уровни рекурсии

en: Red
ru: Красный

en: Reflect
ru: Отражение

en: Repulsion threshold
ru: Порог отскока

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Resolve host names
ru: Преобразовывать имена хостов

en: Rhombic dodecahedron
ru: Ромбический додекаэдр

en: Rhombic triacontahedron
ru: Ромботриаконтаэдр

en: Rhombicosacron
ru: Ромбоикосакрон

en: Rhombicosahedron
ru: Ромбоикосаэдр

en: Rhombicosidodecahedron
ru: Ромбоикосододекаэдр

en: Rhombicuboctahedron
ru: Ромбокубооктаэдр

en: Rhombidodecadodecahedron
ru: Ромбододекододекаэдр

en: Ride in the flow
ru: Передвижение в потоке

en: Right
ru: Вправо

en: Ring Radius
ru: Радиус кольца

en: Rings
ru: Кольца

en: Robot size
ru: Размер роботов

en: Robot skin transparency
ru: Прозрачность корпуса роботов

en: Robot speed
ru: Скорость роботов

en: Robots
ru: Роботы

en: Rocket Lavalite
ru: Ракетная лавовая лампа

en: Rocky walls
ru: Каменные стены

en: Roll
ru: Поворачивать

en: Rotate
ru: Поворачивать

en: Rotate around X and Y axes
ru: Вращать вокруг осей X и Y

en: Rotate around X and Z axes
ru: Вращать вокруг осей X и Z

en: Rotate around X axis
ru: Вращать вокруг оси X

en: Rotate around Y and Z axes
ru: Вращать вокруг осей Y и Z

en: Rotate around Y axis
ru: Вращать вокруг оси Y

en: Rotate around Z axis
ru: Вращать вокруг оси Z

en: Rotate around all three axes
ru: Вращать вокруг всех трех осей

en: Rotate viewpoint
ru: Поворачивать точку обзора

en: Rotating around attractor
ru: Вращение вокруг аттрактора

en: Rotating discs
ru: Вращающиеся диски

en: Rotation
ru: Вращение

en: Rotation speed
ru: Скорость вращения

en: Rough
ru: Жесткий

en: Rows
ru: Строки

en: Rubber
ru: Резина

en: Run backward
ru: Запускать в обратном порядке

en: Run basic programs
ru: Запуск базовых программ

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ru: Исполнить следующий в списке хранитель экрана в полноэкранном режиме (возврат обратно по щелчку мыши).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ru: Исполнить предыдущий в списке хранитель экрана в полноэкранном режиме (возврат обратно по щелчку мыши).

en: Run trace program
ru: Запустить программу трассировки

en: Sand grains
ru: Песчинки

en: Saturation gradients
ru: Градиенты насыщенности

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scanlines
ru: Растровые строки

en: Screen Saver
ru: Хранитель экрана

en: Screen Saver Disabled
ru: Хранитель экрана отключен

en: Screensaver
ru: Хранитель экрана

en: Screensaver Preferences
ru: Хранитель экрана

en: Screw
ru: Винт

en: Scroll speed     Slow
ru: Скорость прокрутки Медленно

en: Scrolling barcodes
ru: Движущиеся штрих-коды

en: Scrolling speed
ru: Скорость прокрутки

en: Seamless mode
ru: Бесшовный режим

en: Search for new attractors
ru: Искать новые аттракторы

en: Searchers
ru: Искатели

en: Seashell
ru: Ракушка

en: See-through bands
ru: Сквозные ленты

en: Seed radius
ru: Радиус зерен

en: Seeds
ru: Зерна

en: Segmented
ru: Пиксельный

en: Segments
ru: Сегменты

en: Seldom
ru: Редкие

en: Select file.
ru: Выберите файл

en: Set-joining maze generator (Kruskal)
ru: Генератор лабиринта, основанный на присоединении (Kruskal)

en: Settings
ru: Настройки

en: Seuss mode
ru: Режим Seuss

en: Shake box
ru: Трясти коробку

en: Shallow
ru: Низкая

en: Shapes
ru: Фигуры

en: Shark proximity
ru: Поведение акулы

en: Shells upward
ru: Запускать фейерверки вверх

en: Shimmering water
ru: Мерцающая вода

en: Short
ru: Короткая

en: Show description
ru: Показать описание

en: Show engine name
ru: Показывать название двигателя

en: Show file names
ru: Показывать имена файлов

en: Show frame rate
ru: Показывать частоту кадров

en: Show image on background
ru: Показывать изображение на фоне

en: Show orientation marks
ru: Показывать метки ориентирования

en: Show ping times
ru: Показывать время пинга

en: Show titles
ru: Показывать названия

en: Shuffle melt
ru: Смешанное растворение

en: Shy
ru: Пугливо

en: Silver edition
ru: Серебряная версия

en: Simulate instant film
ru: Симулировать моментальную фотографию

en: Simulation (don't ping)
ru: Симуляция (не пинговать)

en: Simulation team A name
ru: Имя команды A симуляции

en: Simulation team B name
ru: Имя команды B симуляции

en: Simultaneous squares
ru: Одновременные квадраты

en: Single color
ru: Один цвет

en: Six random colors
ru: Шесть случайных цветов

en: Size
ru: Размер

en: Size of tube
ru: Размер трубы

en: Skew
ru: Скос

en: Slide speed
ru: Скорость смены слайдов

en: Slider algorithm
ru: Алгоритм скольжения

en: Slow
ru: Медленно

en: Slowly
ru: Медленно

en: Small
ru: Маленький

en: Small cubicuboctahedron
ru: Малый кубокубооктаэдр

en: Small ditrigonal dodecacronic hexecontahedron
ru: Малый дитригональный додекакронный гексеконтаэдр

en: Small ditrigonal dodecicosidodecahedron
ru: Малый дитригональный додекоикосододекаэдр

en: Small ditrigonal icosidodecahedron
ru: Малый дитригональный икосододекаэдр

en: Small dodecacronic hexecontahedron
ru: Малый додекакронный гексеконтаэдр

en: Small dodecahemicosacron
ru: Малый додекогемиикосакрон

en: Small dodecahemicosahedron
ru: Малый додекогемиикосаэдр

en: Small dodecahemidodecacron
ru: Малый додекогемидодекакрон

en: Small dodecahemidodecahedron
ru: Малый додекогемидодекаэдр

en: Small dodecicosacron
ru: Малый додекоикосакрон

en: Small dodecicosahedron
ru: Малый додекоикосаэдр

en: Small dodecicosidodecahedron
ru: Малый додекоикосододекаэдр

en: Small drops
ru: Маленькие капли

en: Small font
ru: Маленький шрифт

en: Small hexacronic icositetrahedron
ru: Малый гексакронный икоситетраэдр

en: Small hexagonal hexecontahedron
ru: Малый гексагональный гексеконтаэдр

en: Small hexagrammic hexecontahedron
ru: Малый гексаграммический гексеконтаэдр

en: Small icosacronic hexecontahedron
ru: Малый икосакронный гексеконтаэдр

en: Small icosicosidodecahedron
ru: Малый икосоикосододекаэдр

en: Small icosihemidodecacron
ru: Малый икосогемидодекакрон

en: Small icosihemidodecahedron
ru: Малый икосогемидодекаэдр

en: Small retrosnub icosicosidodecahedron
ru: Малый обратноплосконосый икосоикосододекаэдр

en: Small rhombidodecacron
ru: Малый ромбододекакрон

en: Small rhombidodecahedron
ru: Малый ромбододекаэдр

en: Small rhombihexacron
ru: Малый ромбогексакрон

en: Small rhombihexahedron
ru: Малый ромбогексаэдр

en: Small snub icosicosidodecahedron
ru: Малый плосконосый икосоикосододекаэдр

en: Small stellapentakisdodecahedron
ru: Малый звездчатый пентакисдодекаэдр

en: Small stellated dodecahedron
ru: Малый звездообразный додекаэдр

en: Small stellated truncated dodecahedron
ru: Малый звездообразный усеченный додекаэдр

en: Small triambic icosahedron
ru: Малый триамбический икосаэдр

en: Smooth
ru: Мягкий

en: Smooth colors
ru: Мягкие цвета

en: Smoothed lines
ru: Сглаживание линий

en: Smoothing
ru: Сглаживание

en: Snub cube
ru: Плосконосый куб

en: Snub dodecadodecahedron
ru: Плосконосый додекододекаэдр

en: Snub dodecahedron
ru: Плосконосый додекаэдр

en: Snub icosidodecadodecahedron
ru: Плосконосый икосододекододекаэдр

en: Solid
ru: Сплошной

en: Solid black
ru: Сплошные черные

en: Solid faces
ru: Сплошная поверхность

en: Solid floor
ru: Сплошная поверхность

en: Solid object
ru: Сплошной объект

en: Solid objects
ru: Сплошные объекты

en: Solid surface
ru: Сплошная поверхность

en: Solid white
ru: Сплошные белые

en: Sources
ru: Источники

en: Spacing
ru: Пространство

en: Sparse
ru: Редко

en: Spastic
ru: Припадочный

en: Spawn likelyhood
ru: Вероятность появления

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed (of smallest disks)
ru: Скорость (самых маленьких дисков)

en: Speed limit
ru: Ограничение скорости

en: Speed, lights
ru: Скорость, свет

en: Speed, motion
ru: Скорость, движение

en: Sphere
ru: Сфера

en: Sphere strength
ru: Натяжение сферы

en: Spike growth
ru: Рост шипов

en: Spin
ru: Вращение

en: Spin all the way around
ru: Вращать во все стороны

en: Spin speed
ru: Скорость вращения

en: Splines
ru: Сплайны

en: Spookiness
ru: Ужас

en: Spoooooky
ru: У-у-ужас!

en: Spotlight size
ru: Размер прожектора

en: Springiness
ru: Эластичность

en: Square
ru: Квадрат

en: Squares
ru: Квадраты

en: Squeezed torus
ru: Сжатый тор

en: Stand_by After
ru: Режим Standby через

en: Standard
ru: Стандартные

en: Star
ru: Звезда

en: Star speed
ru: Скорость звезд

en: Stars
ru: Звезды

en: Stars created
ru: Количество звезд

en: Start as cube
ru: Начинать с куба

en: Start as random shape
ru: Начинать со случайной фигуры

en: Start badly, but learn
ru: Начинать плохо, но потом учиться

en: Start sequence time
ru: Время начальной последовательности

en: Starve
ru: Голодный

en: States
ru: Состояния

en: Stationary rectangles
ru: Стационарные прямоугольники

en: Steering
ru: Управление

en: Stellated faces
ru: Звездообразная поверхность

en: Stellated truncated hexahedron
ru: Звездообразный усеченный гексаэдр

en: Still
ru: Спокойный

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Storm
ru: Буря

en: Stretchy melt
ru: Равномерное растворение

en: Strong
ru: Сильное

en: Struts
ru: Распорки

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
ru: Subaru XT (6 цилиндров, V-образный)

en: Subdivision
ru: Разделение

en: Subdivisions
ru: Разделения

en: Subtractive colors
ru: Вычитание цветов

en: Subtractive colors (reflected light)
ru: Вычитание цветов (отраженный свет)

en: Surface pattern complexity
ru: Сложность паттерна поверхности

en: Surface pattern overlap
ru: Разброс паттерна поверхности

en: Surface pattern speed
ru: Скорость паттерна поверхности

en: Sus_pend After
ru: Режим Suspend через

en: Sustain
ru: Выдержка

en: Swallowtail
ru: Парусник

en: Swamp thing
ru: Болотная тварь

en: Swampy coloration
ru: Окрашивание (болото)

en: Swarm
ru: Рой

en: Sweeping arcs
ru: Широкие дуги

en: Symmetric twisting
ru: Симметричное вращение

en: Symmetry
ru: Симметрия

en: Synchronized
ru: Синхронизировано

en: Synergistic algorithm
ru: Алгоритм синергии

en: Tails
ru: Хвосты

en: Taper
ru: Конус

en: Tentacles
ru: Щупальца

en: Tentacles can intersect
ru: С щупальцами можно взаимодействовать

en: Tetradyakishexahedron
ru: Тетрадиакисгексаэдр

en: Tetrahedron
ru: Тетраэдр

en: Tetrahemihexacron
ru: Тетрагемигексакрон

en: Tetrahemihexahedron
ru: Тетрагемигексаэдр

en: Tetrakishexahedron
ru: Тетракисгексаэдр

en: Text Manipulation
ru: Управление текстом

en: Text _file
ru: Текстовый _файл

en: Text columns
ru: Столбцы текста

en: Text lines
ru: Строки текста

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
ru: Хранитель экрана, управляющий текстом, будет отображать содержимое данного URL (HTML или RSS).

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
ru: Хранитель экрана, управляющий текстом, будет отображать содержимое данного файла.

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
ru: Хранитель экрана, управляющий текстом, будет отображать локальное имя хоста, дату и время.

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
ru: Хранитель экрана, управляющий текстом, будет отображать вывод данной программы.

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
ru: Хранитель экрана, управляющий текстом, будет отображать набранный здесь текст.

en: Texture-mapped font
ru: Шрифт с текстурой

en: Textured
ru: Текстуры

en: The local directory, RSS feed or Atom feed from which images will be randomly chosen.
ru: Локальный каталог, канал RSS или Atom, из которого случайным образом будут выбираться изображения.

en: Thick
ru: Толстая

en: Thick lines
ru: Толстые линии

en: Thickness
ru: Толщина

en: Thin
ru: Тонкая

en: Thin tiles
ru: Тонкие плитки

en: Thrust
ru: Осевая нагрузка

en: Tight
ru: Узкое

en: Tile size
ru: Размер плитки

en: Tiled tiles
ru: Черепичные плитки

en: Tilt
ru: Наклон

en: Tilt in/out and left/right
ru: Наклонять внутрь/наружу и влево/вправо

en: Tilt in/out only
ru: Наклонять только внутрь/наружу

en: Tilt left/right only
ru: Наклонять только влево/вправо

en: Time between knocks
ru: Время между ударами

en: Time until loading a new image
ru: Время до загрузки нового изображения

en: Timeout
ru: Тайм-аут

en: Tint Knob
ru: Оттенок пикселя

en: Tiny
ru: Маленький

en: Trail length
ru: Длина следа

en: Trail size
ru: Длина следа

en: Trails
ru: Следы

en: Transference
ru: Перемещение

en: Transition duration
ru: Направление перехода

en: Translate
ru: Перевод

en: Translucent
ru: Полупрозрачность

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Transparent bands
ru: Прозрачные ленты

en: Transparent blobs
ru: Прозрачные сгустки

en: Transparent bubbles
ru: Прозрачные пузыри

en: Transparent surface
ru: Прозрачная поверхность

en: Triakisicosahedron
ru: Триакисикосаэдр

en: Triakisoctahedron
ru: Триакисоктаэдр

en: Triakistetrahedron
ru: Триакистетраэдр

en: Triangles
ru: Треугольники

en: Tridyakisicosahedron
ru: Тридиакисикосаэдр

en: Truncated cube
ru: Усеченный куб

en: Truncated cuboctahedron
ru: Усеченный кубооктаэдр

en: Truncated dodecadodecahedron
ru: Усеченный додекододекаэдр

en: Truncated dodecahedron
ru: Усеченный додекаэдр

en: Truncated great dodecahedron
ru: Усеченный большой додекаэдр

en: Truncated icosahedron
ru: Усеченный икосаэдр

en: Truncated icosidodecahedron
ru: Усеченный икосододекаэдр

en: Truncated octahedron
ru: Усеченный октаэдр

en: Truncated tetrahedron
ru: Усеченный тетраэдр

en: Tunnel
ru: Туннель

en: Tunnel mode
ru: Режим туннеля

en: Turn
ru: Поворот

en: Turn speed
ru: Скорость вращения

en: Twistiness
ru: Наклон

en: Twistoid
ru: Твистоид

en: Twitch
ru: Рывок

en: Two
ru: Два

en: Two random colors
ru: Два случайных цвета

en: Two-sided
ru: Двусторонний

en: Uniform speed
ru: Постоянная скорость

en: Use
ru: Использовать

en: Use flat coloring
ru: Использовать плоское окрашивание

en: Use lighting
ru: Использовать освещение

en: Utah teapotahedron
ru: Чайникаэдр Юты

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
ru: VW Beetle (4 цилиндра, расположенных горизонтально)

en: Vapor trails
ru: Следы испарения

en: Various ball sizes
ru: Различные размеры мячей

en: Velocity
ru: Скорость

en: Velocity matching
ru: Соответствие скорости

en: Vertex-vertex behavior
ru: Поведение вершин

en: Vertex-vertex force
ru: Сила вершин

en: Vertical black
ru: Вертикальные черные

en: Vertical symmetries
ru: Вертикальные симметрии

en: Vertical white
ru: Вертикальные белые

en: Very few (or no) screen savers appear to be available.
    
    This probably means that the "xscreensaver-extras" and
    "xscreensaver-gl-extras" packages are not installed.
ru: Доступно очень мало хранителей экрана (или они не доступны вообще).
    
    Возможно, не установлены пакеты "xscreensaver-extras" и
    "xscreensaver-gl-extras".

en: Viscosity
ru: Вязкость

en: Visibility
ru: Видимость

en: Vomitous coloration
ru: Окрашивание (извержение)

en: Vortex
ru: Вихрь

en: WX rotation speed
ru: Скорость вращения WX

en: WX speed
ru: Скорость WX

en: WY rotation speed
ru: Скорость вращения WY

en: WY speed
ru: Скорость WY

en: WZ rotation speed
ru: Скорость вращения WZ

en: WZ speed
ru: Скорость WZ

en: Walk
ru: Движение прямо

en: Walk and turn
ru: Движение прямо и поворот

en: Walk dir
ru: Направление движения

en: Walk speed
ru: Скорость движения

en: Walking direction
ru: Направление движения

en: Walking speed
ru: Скорость движения

en: Wall-building maze generator (Prim)
ru: Генератор лабиринта, основанный на построении стен (Prim)

en: Wander
ru: Перемещение

en: Wander speed
ru: Скорость блуждания

en: Wandering rectangles
ru: Блуждающие прямоугольники

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
ru: Внимание!
    
    %s запущен от имени пользователя "%s" на хосте "%s".
    Но xscreensaver управляет дисплеем "%s"
    и запущен от имени пользователя "%s" на хосте "%s".
    
    Если у этих двух машин нет общей файловой системы (т.е.,
    если они не видят один и тот же файл ~%s/.xscreensaver), то
    %s будет работать некорректно.
    
    Перезапустить демон на "%s" от "%s" сейчас?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ru: Внимание!
    
    %s запущен от имени пользователя "%s" на хосте "%s".
    Но xscreensaver управляет дисплеем "%s"
    и запущен от имени пользователя "%s" на хосте "%s".
    
    Это различные пользователи, и они не смогут читать/записывать
    один и тот же файл ~/.xscreensaver , и %s
    будет работать некорректно.
    
    Вам нужно перезапустить либо %s от "%s", либо
    xscreensaver от "%s".
    
    Перезапустить демон xscreensaver сейчас?

en: Warning:
    
    The GNOME screensaver daemon appears to be running.
    It must be stopped for XScreenSaver to work properly.
    
    Stop the GNOME screen saver daemon now?
ru: Внимание!
    
    Запущен демон хранителя экрана GNOME.
    Его нужно остановить для корректной работы XScreenSaver.
    
    Остановить демон хранителя экрана GNOME сейчас?

en: Warning:
    
    The KDE screen saver daemon appears to be running.
    It must be stopped for XScreenSaver to work properly.
    
    Stop the KDE screen saver daemon now?
ru: Внимание!
    
    Запущен демон хранителя экрана KDE.
    Его нужно остановить для корректной работы XScreenSaver.
    
    Остановить демон хранителя экрана KDE сейчас?

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
ru: Предупреждение:
    
    XScreenSaver демон, похоже, не запущен
    для экрана "%s".  Запустить его сейчас?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ru: Внимание!
    
    Это %s версия %s.
    Но xscreensaver управляет дисплеем "%s"
    версии %s.  Это может вызвать проблемы.
    
    Перезапустить демон xscreensaver сейчас?

en: Warning:
    
    This version of xscreensaver is VERY OLD!
    Please upgrade!
    
    https://www.jwz.org/xscreensaver/
    
    (If this is the latest version that your distro ships, then
    your distro is doing you a disservice. Build from source.)
ru: Внимание!
    
    Эта версия xscreensaver ОЧЕНЬ СТАРАЯ!
    Пожалуйста, обновите ее!
    
    https://www.jwz.org/xscreensaver/
    
    (Если это последняя версия программы, поставляемая вашим дистрибутивом, 
    то он оказывает вам плохую услугу. Соберите ее из исходного кода.)

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
ru: Предупреждение:
    
    Файл "%s" изменился и будет перезагружен.

en: Water
ru: Вода

en: Wave complexity
ru: Сложность волны

en: Wave overlap
ru: Разброс волны

en: Wave size
ru: Размер волны

en: Wave speed
ru: Скорость волны

en: Waves
ru: Волны

en: Weak
ru: Слабое

en: Whale speed
ru: Скорость кита

en: When idle or locked, blacken the screen only.
ru: Только гасить экран во время простоя или блокировки.

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.
ru: Выбрать случайный режим дисплея среди отмеченных элементов в списке ниже во время простоя или блокировки.

en: When idle or locked, run the display mode selected below.
ru: Запустить выбранный ниже режим дисплея во время простоя или блокировки.

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
ru: Должен ли требоваться пароль для разблокировки экрана.

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
ru: Разрешено ли хранителям экрана, управляющим изображениями, работать с изображением вашего рабочего стола.

en: Whether the image-manipulating modes should load image files.
ru: Должны ли хранители экрана, управляющие изображениями, загружать файлы изображений с диска.

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
ru: Должны ли хранители экрана, управляющие изображениями, работать с изображениями, захваченными с системного видеовхода (если таковой имеется).

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
ru: Должен ли монитор снижать энергопотребление или отключаться через какое-то время.

en: Whether the monitor should be powered off immediately in "Blank Screen Only" mode, regardless of the above power-management timeouts.
ru: Нужно ли сразу же выключать монитор в режиме "Только пустой экран", независимо от вышеперечисленных настроек управления питанием.

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
ru: Должен ли экран плавно "набирать яркость" от черного до нормального при деактивации хранителя экрана.

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
ru: Должен ли экран плавно "снижать яркость", "гаснуть" до черного при активации хранителя экрана.

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
ru: Устанавливать ли собственную цветовую палитру при работе с 8-битным цветом в оптическом классе "по умолчанию".

en: Whirlwind
ru: Вихрь

en: White
ru: Белый

en: Whitney Umbrella
ru: Зонтик Уитни

en: Wide
ru: Широкое

en: Width
ru: Ширина

en: Wiggliness
ru: Движения

en: Wind
ru: Ветер

en: Wire mesh
ru: Ячейки

en: Wireframe
ru: Каркасное изображение

en: Wireframe mesh
ru: Ячеистая поверхность

en: Wireframe only
ru: Только каркас

en: With X symmetry
ru: С симметрией X

en: With Y symmetry
ru: С симметрией Y

en: Withdraw freqency
ru: Частота прорисовки

en: Word bubbles
ru: Пузыри слов

en: Worm
ru: Червь

en: Wrap long lines
ru: Обрезать длинные строки

en: X mag
ru: Увеличение X

en: X resolution
ru: Разрешение X

en: X rotation
ru: Поворот X

en: X rotation speed
ru: Скорость вращения X

en: X tile size
ru: Размер плитки X

en: XOR blobs
ru: Сгустки XOR

en: XScreenSaver
ru: Хранитель экрана

en: XY rotation speed
ru: Скорость вращения XY

en: XY speed
ru: Скорость XY

en: XZ rotation speed
ru: Скорость вращения XZ

en: XZ speed
ru: Скорость XZ

en: Y angular velocity
ru: Угловая скорость Y

en: Y mag
ru: Увеличение Y

en: Y resolution
ru: Разрешение Y

en: Y rotation
ru: Поворот Y

en: Y rotation speed
ru: Скорость вращения Y

en: Y tile size
ru: Размер плитки Y

en: YZ rotation speed
ru: Скорость вращения YZ

en: YZ speed
ru: Скорость YZ

en: Yellow
ru: Желтый

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
ru: Вы работаете под root.  Обычно это означает, что xscreensaver
    не смог подключиться к вашему X-серверу из-за включенного
    контроля доступа.  Попробуйте выполнить эту команду:
    
                            xhost +localhost
    
    а затем выбрать `Файл / Перезапустить демон'.
    
    Важно: отключение контроля доступа позволит любому пользователю
    вашего компьютера получить доступ к вашему экрану, что может быть
    расценено как проблема с безопасностью.  Пожалуйста, прочитайте
    мануал xscreensaver, а также вопросы и ответы для более подробной
    информации.
    
    Не стоит запускать X от root. Вместо этого, вам нужно войти в
    систему от обычного пользователя, и `su' при необходимости.

en: Young
ru: Молодой

en: Z angular velocity
ru: Угловая скорость Z

en: Z rotation
ru: Поворот Z

en: Z rotation speed
ru: Скорость вращения Z

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Zoom frequency
ru: Частота масштабирования

en: Zoom in/out
ru: Увеличивать/уменьшать

en: Zoom speed
ru: Скорость масштабирования

en: _About...
ru: _О программе...

en: _Advanced
ru: Рас_ширенные

en: _Advanced >>
ru: Рас_ширенные >>

en: _Blank After
ru: _Активировать через

en: _Blank Screen Now
ru: _Активировать хранитель экрана немедленно

en: _Blank Screen Only
ru: _Только пустой экран

en: _Browse
ru: _Обзор

en: _Command Line:
ru: _Командная строка:

en: _Cycle After
ru: С_мена через

en: _Disable Screen Saver
ru: _Отключить хранитель экрана

en: _Display Modes
ru: Режимы _экрана

en: _Documentation...
ru: _Документация...

en: _File
ru: _Файл

en: _Help
ru: _Справка

en: _Host Name and Time
ru: _Имя хоста и время

en: _Kill Daemon
ru: _Убить демон

en: _Lock Screen After
ru: _Заблокировать экран через

en: _Lock Screen Now
ru: _Заблокировать экран немедленно

en: _Mode:
ru: _Режим:

en: _Off After
ru: _Выключать через

en: _Only One Screen Saver
ru: Один _постоянный хранитель экрана

en: _Power Management Enabled
ru: _Управление питанием включено

en: _Preview
ru: _Предпросмотр

en: _Program
ru: _Программа

en: _Quick Power-off in Blank Only Mode
ru: _Быстрое отключение питания в режиме пустого экрана

en: _Quit
ru: _Выход

en: _Random Screen Saver
ru: _Случайный хранитель экрана

en: _Reset to Defaults
ru: _По умолчанию

en: _Restart Daemon
ru: _Перезапустить демон

en: _Settings...
ru: _Настройки...

en: _Standard <<
ru: _Стандартные <<

en: _Text
ru: _Текст

en: _Visual:
ru: О_птический класс:

en: minutes
ru: минут(ы)

en: or, Text columns
ru: или столбцов текста

en: seconds
ru: секунд(ы)
