timeshift - en to sv translation catalogue (577 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
sv: 
    Tryck RETUR för att fortsätta ...

en: %d snapshots, %s free
sv: %d avbilder, %s ledigt

en: '%s' will be on '%s'
sv: "%s" kommer att finnas på "%s"

en: '%s' will be on root device
sv: "%s" kommer att finnas på root-enheten

en: (Re)install GRUB2 on:
sv: (Åter)installera GRUB2 på:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
sv: ** Avinstallerade Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
sv: / är mappad på enhet

en: /boot is mapped to device
sv: /boot är mappad på enhet

en: /boot/efi is mapped to device
sv: /boot/efi är mappad på enhet

en: /home is mapped to device
sv: /home är mappad på enhet

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
sv: <b>Kommentarer</b> (Dubbelklick för redigering)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
sv: En underhållsåtgärd körs varje timma och skapar avbilder vid behov.

en: Aborted.
sv: Avbruten.

en: About
sv: Om

en: Action
sv: Plats

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add Folders
sv: Lägg till mappar

en: Add custom pattern
sv: Lägg till anpassat mönster

en: Add directories
sv: Lägg till mappar

en: Add files
sv: Lägg till filer

en: Add tags to snapshot (default: O)
sv: Lägg till taggar till avbild (standard: O)

en: Added cron task
sv: Lade till cron-åtgärd

en: Admin Access Required
sv: Administratörsbehörighet krävs

en: Admin access is required to backup and restore system files.
sv: Administratörsrättigheter krävs för att säkerhetskopiera och återställa systemfiler.

en: All Files
sv: Lägg till filer

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
sv: Alla filer kopieras när den första avbilden skapas. Efterföljande avbilder är inkrementella. Oförändrade filer hårdlänkas från föregående avbild, om tillgänglig.

en: All other files and folders are excluded.
sv: Alla andra filer och mappar undantas.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
sv: En krypterad enhet har valts som systemrot (/). Startkatalogen (/boot) måste monteras på en okrypterad enhet för att systemet skall kunna starta.
    
    Välj antingen en okrypterad enhet för startkatalogen, eller välj en okrypterad enhet för filsystemets rot.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
sv: En annan instans av Timeshift skapar en avbild.

en: Another instance of this application is running
sv: En annan programinstans körs redan.

en: Another instance of timeshift is currently running!
sv: En annan instans av Timeshift körs för närvarande!

en: Answer YES to all confirmation prompts
sv: Svara JA i alla bekräftelsedialoger

en: App config loaded
sv: Programinställningar inlästa

en: App config saved
sv: Programinställningar sparade

en: Application needs admin access.
sv: Programmet behöver administratörsåtkomst.

en: Application will exit
sv: Programmet kommer att avslutas

en: Application will exit.
sv: Programmet kommer att avslutas.

en: Artists
sv: Konstnärer

en: Authors
sv: Utvecklare

en: Available
sv: Tillgänglig

en: BTRFS Snapshots
sv: BTRFS-avbilder

en: BTRFS Tools Not Found
sv: BTRFS Tools kunde inte hittas

en: BTRFS device is not mounted
sv: Ingen BTRFS-enhet monterad

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
sv: BTRFS-avbilder sparas på systempartitionen. Andra partitioner stöds inte.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
sv: BTRFS-avbilder sparas på samma diskenhet som den skapades ifrån. Om systemdisken kraschar, kommer avbilderna att förloras ihop med systemet. Spara avbilder på en extern icke systemdisk, i RSYNK-läge som skydd mot diskhaveri.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backend
sv: Bakgrundsgränssnitt

en: Backup
sv: Säkerhetskopia

en: Backup Device
sv: Enhet för säkerhetskopior

en: Backup device not specified!
sv: Enhet för säkerhetskopior ej specificerad!

en: Bittorrent Clients
sv: Bittorrent-klienter

en: Boot device not selected
sv: Startenhet inte vald

en: Boot snapshot failed!
sv: Boot-avbild misslyckades!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
sv: Startavbilder skapas med en fördröjning på 10 minuter, efter systemstart.

en: Boot snapshots are enabled
sv: Boot-avbilder är aktiverat

en: Bootloader Options
sv: Alternativ för starthanterare

en: Bootloader Options (Advanced)
sv: Alternativ för starthanterare (Avancerat)

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse Files
sv: Bläddra bland filerna

en: Browse selected snapshot
sv: Bläddra i markerad avbild

en: Building file list...
sv: Bygger fillista ...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel restore?
sv: Vill du avbryta återställningen?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
sv: Att avbryta återställningen kommer att lämna målsystemet i ett inkonsekvent tillstånd. Systemet kanske inte kan startas, eller du kan stöta på olika problem. Om du avbryter, behöver du återställa en annan avbild, för att återställa systemet till ett konsekvent tillstånd. Klicka på "Ja" för att bekräfta.

en: Cannot Delete Live Snapshot
sv: Kan inte ta bort Live-avbild

en: Changed
sv: Ändrat

en: Changed items:
sv: Ändrade objekt:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
sv: Kontrollerar återställningsåtgärder (Torrkörning)

en: Checking file systems for errors...
sv: Kontrollerar filsystemet efter fel...

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Cleaning up...
sv: Rensar upp ...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
sv: Klicka för att redigera. Dra och släpp för att sortera.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
sv: Klicka för att redigera. Dra och släpp för att sortera.

en: Clone System
sv: Klona systemet

en: Clone current system
sv: Klona aktuellt system

en: Cloning
sv: Klonar

en: Cloning system...
sv: Klonar systemet ...

en: Close
sv: Stäng

en: Close window to exit
sv: Stäng fönstret för att avsluta

en: Commands listed below are not available on this system
sv: Nedanstående kommandon är inte tillgängliga i detta system

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comparing Files (Dry Run)...
sv: Jämför filer (Torrkörning)

en: Comparing files with rsync...
sv: Synkroniserar filer med rsync ...

en: Completed
sv: Slutfört

en: Completed With Errors
sv: Slutfört med fel

en: Confirm Actions
sv: Bidrag

en: Continue with restore? (y/n):
sv: Vill du fortsätta med återställningen? (y/n):

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Could not find device
sv: Kunde inte hitta enheten

en: Could not find file
sv: Kunde inte hitta filen

en: Could not find snapshot
sv: Kunde inte hitta avbilden

en: Could not find system subvolume
sv: Kunde inte hitta systemvolym

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
sv: Kunde inte hitta systemvolymer för att skapa föråterställningsavbild

en: Create
sv: Skapa

en: Create Snapshot
sv: Skapa avbild

en: Create one per boot
sv: Skapa en per systemstart
    Skapa en per start

en: Create one per day
sv: Skapa en per dag

en: Create one per hour
sv: Skapa en per timma

en: Create one per month
sv: Skapa en per månad

en: Create one per week
sv: Skapa en per vecka

en: Create snapshot (even if not scheduled)
sv: Skapa avbild (även om ej schemalagd)

en: Create snapshot if scheduled
sv: Skapa avbild om schemalagd

en: Create snapshot of current system
sv: Skapa en ögonblicksbild av aktuellt system

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
sv: Skapa ögonblicksbilder manuellt, eller aktivera schemalagda avbilder för att skydda ditt system

en: Create snapshots using BTRFS
sv: Skapa ögonblicksbilder med BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
sv: Skapa avbilder med RSYNC-verktyget och hårda länkar

en: Created
sv: Skapad

en: Created control file
sv: Skapade kontrollfil

en: Created directory
sv: Skapade mapp

en: Created pre-restore snapshot
sv: Skapade föråterställningsavbild

en: Created subvolume snapshot
sv: Skapade undervolymsavbild

en: Creating Snapshot...
sv: Skapar avbild ...

en: Creating new backup...
sv: Skapar ny säkerhetskopia...

en: Creating new snapshot...
sv: Skapar ny avbild...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
sv: Skapar föråterställningsavbild från systemvolymer...

en: Credits
sv: Tack

en: Critical Error
sv: Kritiskt fel

en: Cron job added
sv: Cron-åtgärd tillagd
    Cron-jobb tillagt

en: Cron job removed
sv: Cron-åtgärd borttagen

en: Cron task exists
sv: Cron-åtgärden finns redan

en: Custom
sv: Anpassat

en: Daily
sv: Varje dag

en: Daily snapshot failed!
sv: Daglig avbild misslyckades!

en: Daily snapshots are enabled
sv: Dagliga avbilder är aktiverat

en: Data will be modified on following devices:
sv: Data kommer att ändras på följande enheter:

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Snapshots
sv: Ta bort avbilder

en: Delete all snapshots
sv: Ta bort alla avbilder

en: Delete selected snapshot
sv: Ta bort markerad avbild

en: Delete snapshot
sv: Ta bort avbild

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleted directory
sv: Tog bort mapp

en: Deleted subvolume
sv: Tog bort undervolym

en: Deleting Snapshots...
sv: Tar bort avbilder ...

en: Deleting subvolume
sv: Tar bort undervolym

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destroyed qgroup
sv: Raderade qgrupp

en: Destroying qgroup
sv: Raderar qgrupp

en: Device
sv: Enhet

en: Device is unlocked
sv: Enheten är olåst

en: Device name is empty!
sv: Enhetsnamnet saknas!

en: Device not found
sv: Enheten kunde inte hittas

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
sv: Enheter visade ovan, har BTRFS-filsystem.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
sv: Enheter visade ovan, har Linux-filsystem.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
sv: Enheter, från vilka avbild skapats, är förvalda.

en: Devices with Linux file systems
sv: Enhet med Linux-filsystem

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
sv: Enheter med Windows-filsystem stöds inte (NTFS, FAT, etc).

en: Dir not found
sv: Mapp kan inte hittas
    Mapp hittas inte

en: Directory not found
sv: Mappen kunde inte hittas

en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Donate
sv: Donera

en: Donations
sv: Donationer

en: Enable BTRFS qgroups (recommended)
sv: Aktivera BTRFS qgroups (rekommenderas)

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
sv: Aktivera schemalagda avbilder för att skydda ditt system

en: Enabled subvolume quota support
sv: Aktiverade undervolyms kvotstöd

en: Encrypted Device
sv: Krypterad enhet

en: Encrypted Home Directory
sv: Krypterad hemkatalog

en: Enter device name or number
sv: Ange enhetsnamn eller nummer

en: Enter device name or number (a=Abort)
sv: Ange enhetsnamn eller nummer (a=Avbryt)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
sv: Ange lösenordsfras för att låsa upp "%s"

en: Enter path or browse for directory
sv: Ange sökväg eller bläddra efter mappen

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
sv: Ange avbildsnummer (a=Avbryt, p=Föregående, n=Nästa)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
sv: Ange mönster för undantag (exempel: *.mp3, *.bak)

en: Error
sv: Fel

en: Error running Rsync
sv: Kunde inte köra Rsync

en: Estimate
sv: Beräkna

en: Estimating System Size...
sv: Beräknar systemets storlek ...

en: Estimating system size...
sv: Beräknar systemstorlek...

en: Examples
sv: Exempel

en: Exclude Application Settings
sv: Inställningar för programundantag

en: Exclude Apps
sv: Undanta program

en: Exclude List
sv: Undantagslista

en: Exclude List Summary
sv: Sammandrag för undantagslista

en: Exclude Pattern
sv: Undantagsmönster

en: Excluded Directories
sv: Undantagna mappar

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
sv: Förväntade värden: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
sv: Kunde inte lägga till cron-jobb

en: Failed to copy file
sv: Kunde inte kopiera fil

en: Failed to create directory
sv: Kunde inte skapa mapp

en: Failed to create new snapshot
sv: Kunde inte skapa ny avbild

en: Failed to create snapshot
sv: Kunde inte skapa avbild

en: Failed to create subvolume snapshot
sv: Kunde inte skapa undervolymsavbild

en: Failed to create symlinks
sv: Kunde inte kopiera symboliska länkar

en: Failed to delete directory
sv: Kunde inte ta bort mapp

en: Failed to delete file
sv: Kunde inte ta bort fil
    kunde inte ta bort fil

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
sv: Kunde inte ta bort avbildens undervolym

en: Failed to delete snapshot subvolume
sv: Kunde inte ta bort avbildsundervolym

en: Failed to delete symlinks
sv: Kunde inte ta bort symboliska länkar

en: Failed to destroy qgroup
sv: Kunde inte radera qgrupp

en: Failed to enable subvolume quota
sv: Kunde inte aktivera undervolyms kvotstöd

en: Failed to estimate system size
sv: Kunde inte beräkna systemstorlek

en: Failed to export crontab file
sv: Kunde inte exportera crontab-fil

en: Failed to get input from user in 3 attempts
sv: Kunde inte hämta indata från användaren, på 3 försök

en: Failed to get partition list
sv: Kunde inte hämta partitionslista

en: Failed to get partition list.
sv: Kunde inte hämta partitionslista.

en: Failed to install crontab file
sv: Kunde inte installera crontab-fil

en: Failed to mount devices
sv: Kunde inte montera enheter

en: Failed to move file
sv: Kunde inte flytta fil

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
sv: Kunde inte flytta systemvolymen till platsen för avbilder

en: Failed to query subvolume list
sv: Kunde inte begära undervolymslista

en: Failed to query subvolume quota
sv: Kunde inte begära undervolymskvot

en: Failed to read cron tab
sv: Kunde inte läsa crontab

en: Failed to read file
sv: Kunde inte läsa fil

en: Failed to remove
sv: Kunde inte ta bort

en: Failed to remove cron job
sv: Kunde inte ta bort cron-jobb
    Kunde inte ta bort cron-åtgärd

en: Failed to remove snapshot
sv: Kunde inte ta bort avbild

en: Failed to rescan subvolume quota
sv: Kunde inte återidentifiera undervolymskvot

en: Failed to restore system subvolume
sv: Kunde inte återställa systemvolym

en: Failed to save exclude list
sv: Kunde inte spara undantagslista

en: Failed to unlock device
sv: Kunde inte låsa upp enhet

en: Failed to unmount
sv: Kunde inte montera

en: Failed to unmount device!
sv: Kunde inte avmontera enhet!

en: Failed to write file
sv: Kunde inte skriva fil

en: File (snapshot)
sv: Ta bort avbild

en: File (system)
sv: Filsystem

en: File Pattern
sv: Filmönster

en: File and directory counts:
sv: Antal filer och mappar:

en: File is missing
sv: Filen saknas

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
sv: Filer och mappar som matchar nedanstående mönster kommer att undantas. Mönster som börjar med ett +, inkluderar objektet istället för att undanta det.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
sv: Filer och mappar kan undantas för att spara diskutrymme.

en: Files and directory counts:
sv: Antal filer och mappar:

en: Files matching the following patterns will be excluded
sv: Filer som matchar följande mönster kommer att undantas

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Filter by name or path
sv: Filtrera efter namn eller sökväg

en: Filters
sv: Filter

en: Finish
sv: Slutför

en: Finished
sv: Slutfört

en: First snapshot requires:
sv: Första avbilden kräver:

en: Found existing pre-restore snapshot
sv: Hittade befintlig föråterställningsavbild

en: Free
sv: Ledigt

en: Free space
sv: Ledigt utrymme

en: GRUB Device
sv: GRUB-enhet

en: GRUB device not selected
sv: GRUB-enhet inte vald

en: GRUB will NOT be reinstalled
sv: GRUB kommer INTE att installeras om

en: Generating initramfs...
sv: Genererar initramfs ...

en: Group
sv: Grupp

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
sv: Dolda filer och mappar inkluderas som standard, eftersom de innehåller användarspecifika konfigurationsfiler.

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide rsync output
sv: Dölj rsync-utdata

en: Hide this window (files will be deleted in background)
sv: Dölj fönstret (filerna tas bort i bakgrunden)

en: Home
sv: Hem

en: Home Directory
sv: Hemkatalog

en: Hourly
sv: Varje timma

en: Hourly snapshot failed!
sv: Timavbild misslyckades!

en: Hourly snapshots are enabled
sv: Timavbilder är aktiverat

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
sv: Om det återställda systemet inte startar, kan du starta från en Live-CD/USB, installera Timeshift och försöka återställa en annan avbild.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
sv: Om dessa villkor inte är accepteras av dig, bör du inte fortsätta vidare!

en: If you find this application useful, consider making a donation to support the development.
sv: Om du finner det här programmet användbart, kanske du kan överväga att donera för att stödja utvecklingen.

en: Include / Exclude Patterns
sv: Inkluderings- / Undantagsmönster

en: Include @home subvolume in backups
sv: Ta med @home undervolym i säkerhetskopior

en: Invalid Snapshot
sv: Ogiltig avbild

en: Invalid command line arguments
sv: Ogiltigt kommandoradsargument

en: Invalid snapshot
sv: Ogiltig avbild

en: Items Not Selected
sv: Inga objekt valda

en: Keep
sv: Behåll

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
sv: Bevara konfigurationsfiler för bittorrent-klienter som Deluge, Transmission m.fl. Om omarkerad, kommer tidigare konfigurationsfiler att återställas från avbilden.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
sv: Bevara konfigurationsfiler för webbläsare som Firefox och Chrome. Om omarkerad, kommer tidigare konfigurationsfiler att återställas från avbilden.

en: Keep on Root Device
sv: Behåll på Root-enheten

en: Keep this mount path on the root filesystem
sv: Behåll monteringspunkten på root-enhetens filsystem

en: Label
sv: Etikett

en: Last boot snapshot is %d hours old
sv: Senaste boot-avbilden är %d timmar gammal

en: Last boot snapshot is older than system start time
sv: Senaste boot-avbilden är äldre än systemets starttid

en: Last boot snapshot not found
sv: Senaste boot-avbilden kunde inte hittas

en: Last daily snapshot is %d hours old
sv: Senaste dagliga avbilden är %d timmar gammal

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
sv: Senaste dagliga avbilden är mer än 1 dag gammal

en: Last daily snapshot not found
sv: Senaste dagliga avbilden kunde inte hittas

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
sv: Senaste timavbilden är %d minuter gammal

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
sv: Senaste timavbilden är mer än 1 timma gammal

en: Last hourly snapshot not found
sv: Senaste månadsavbilden kunde inte hittas

en: Last monthly snapshot is %d days old
sv: Senaste månadsavbilden är %d dagar gammal

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
sv: Senaste månadsavbilden är mer än 1 månad gammal

en: Last monthly snapshot not found
sv: Senaste månadsavbilden kunde inte hittas

en: Last weekly snapshot is %d days old
sv: Senaste veckoavbilden är %d dagar gammal

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
sv: Senaste veckoavbilden är mer än 1 vecka gammal

en: Last weekly snapshot not found
sv: Senaste veckoavbilden kunde inte hittas

en: Latest snapshot
sv: Senaste avbild

en: License
sv: Licens

en: Linking from snapshot
sv: Länkar från avbild

en: List
sv: Lista

en: List devices
sv: Lista enheter

en: List snapshots
sv: Lista avbilder

en: Live USB Mode (Restore Only)
sv: Live USB-läge (Endast återställning)

en: Location
sv: Plats

en: Main window closed by user
sv: Programfönstret stängt av användaren

en: Mark for Deletion
sv: Markera för borttagning

en: Marked for deletion
sv: Markerad för borttagning

en: Maximum backups exceeded for backup level
sv: Max antal säkerhetskopior uppnått

en: Menu
sv: Meny

en: Misc
sv: Diverse

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing Dependencies
sv: Saknade beroenden

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Monthly
sv: Varje månad

en: Monthly snapshot are enabled
sv: Månadsavbild är aktiverat

en: Monthly snapshot failed!
sv: Månadsavbild misslyckades!

en: Mount
sv: Montera

en: Moved system subvolume to snapshot directory
sv: Flyttade systemvolym till avbildsmappen

en: Multiple snapshots selected
sv: Flera svbilder markerade

en: Name
sv: Namn

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Change
sv: Ingen ändring

en: No Snapshots Selected
sv: Inga avbilder valda

en: No snapshots available
sv: Inga avbilder tillgängliga

en: No snapshots found
sv: Inga avbilder hittades

en: No snapshots found on device
sv: Inga avbilder hittades på enheten

en: No snapshots on device
sv: Inga avbilder på enheten

en: No snapshots on this device
sv: Inga avbilder på denna enhet

en: No snapshots selected
sv: Inga avbilder valda

en: None
sv: Ingen

en: Not Found
sv: Kan inte hittas

en: Not Selected
sv: Inte vald

en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: Not enough disk space
sv: Tillräckligt diskutrymme saknas

en: Notes
sv: Notiser

en: Nothing to do!
sv: Inget att göra!

en: Num
sv: Nr

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
sv: Antal avbilder att spara.
    Äldre avbilder tas bort när denna gräns uppnåtts.

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
sv: Operativsystemet måste vara installerat på en BTRFS-partition med undervolymslayout av Ubuntu-typ (@ och @home undervolymer). Andra layouter stöds inte.

en: Older log files removed
sv: Äldre loggfiler borttagna

en: Oldest snapshot
sv: Äldsta avbilden

en: On demand (manual)
sv: På begäran (manuellt)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
sv: Endast layouter av Ubuntu-typ, med @ och @home undervolymer stöds för närvarande.

en: Open Menu
sv: Öppna menyn

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
sv: Alternativet --snapshot-device, bör inte användas för att skapa avbilder i BTRFS-läge

en: Options
sv: Alternativ

en: Other applications (next page)
sv: Andra program (nästa sida)

en: Owner
sv: Ägare

en: Parent Device
sv: Överordnad enhet

en: Parsing log file...
sv: Tolkar loggfil ...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
sv: Partitionen har en undervolymlayout som inte stöds.

en: Path
sv: Sökväg

en: Pattern
sv: Mönster

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Please check if you have multiple windows open.
sv: Kontrollera om du har flera fönster öppna.

en: Please do not interrupt the restore process!
sv: Avbryt inte återställningsprocessen!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
sv: Installera nödvändiga paket och försök köra TimeShift igen

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
sv: Starta om programmet som administratör (med "su" eller "sudo")

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
sv: Kör programmet som administratör (med "sudo" eller "su")

en: Please save your work and close all applications.
sv: Spara ditt arbete och stäng alla öppna program.

en: Please select a snapshot to view the log!
sv: Välj en avbild för att se loggen!

en: Please select the GRUB device
sv: Välj GRUB-enhet

en: Please wait a few minutes and try again.
sv: Vänta några minuter och försök igen.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
sv: Vänta tills avbilderna är borttagna.

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Populating list...
sv: Fyller lista ...

en: Preparing...
sv: Förbereder ...

en: Previous
sv: Föregående

en: Print debug information
sv: Skriv ut felsökningsinfo

en: Query completed
sv: Begäran slutförd

en: Querying subvolume info...
sv: Begär undervolymsinfo...

en: RSYNC Snapshots
sv: RSYNC-avbild

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
sv: Återgenerera initramfs för alla installerade kärnor. Detta behövs vanligen inte. Välj detta, endast om det återställda systemet inte kan starta.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
sv: Vill du installera om GRUB2 starthanterare?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
sv: Installerar om starthanteraren GRUB2 ...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
sv: Installera om GRUB2 starthanterare på den valda enheten.

en: Read %'d of %'d lines...
sv: Läst %'d av %'d rader...

en: Rebooting system...
sv: Startar om systemet ...

en: Recommended
sv: Rekommenderat

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Remote and network locations are not supported.
sv: Fjärr- och nätverksplatser stöds inte.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Removed
sv: Borttaget

en: Removed cron task
sv: Tog bort cron-åtgärd

en: Removed mount directory: '%s'
sv: Tog bort monteringsmappen: "%s"

en: Removed snapshot
sv: Tog bort avbild

en: Removing
sv: Tar bort

en: Removing snapshot
sv: Tar bort avbild

en: Removing snapshots
sv: Tar bort avbilder

en: Required for displaying shared and unshared size for snapshots in the main window
sv: Krävs för visning av delad eller odelad storlek på ögonblicksbilder i huvudfönstret

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore @home subvolume
sv: Återställ @home undervolym

en: Restore Device
sv: Återställningsenhet

en: Restore Exclude
sv: Återställningsundantag

en: Restore Snapshot
sv: Återställ avbild

en: Restore completed
sv: Återställning slutförd

en: Restore selected snapshot
sv: Återställ markerad avbild

en: Restore snapshot
sv: Återställ avbild

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
sv: Återställda undervolymer aktiveras när systemet startas om.

en: Restored system subvolume
sv: Återställde systemvolym

en: Restoring Snapshot...
sv: Återställer avbild ...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
sv: Återställning av en avbild, ersätter systemvolymer och aktiva systemvolymer sparas som ny avbild. Vid behov kan denna avbild återställas senare, för att "ångra" föregående återställning.

en: Restoring snapshot...
sv: Återställer avbild ...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
sv: Återställning av avbilder ersätter endast systemfiler och inställningar. Ej dolda filer och mappar i användares hemmapp, berörs inte. Detta beteende kan ändras genom att lägga till ett filter som inkluderar dessa filer. Inkluderade filer säkerhetskopieras när avbilden skapas och återställs när avbilden återställs.

en: Root device not selected
sv: Root-enhet inte vald

en: Rsync Log Viewer
sv: Loggläsare

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
sv: Kör "timeshift", för kommandoradsversionen av detta verktyg

en: Run in non-interactive mode
sv: Kör i icke-interaktivt läge
    Kör i icke interaktivt läge

en: Running
sv: Körs

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
sv: Spara avbilder på en extern disk istället för systemdisken, som skydd mot diskhaveri.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
sv: Att spara avbilder på en icke-systemdisk, låter dig formatera och installera om operativsystemet på systemdisken, utan att förlora avbilderna. Du kan t.o.m. installera en annan Linux-dist och senare rulla tillbaka föregående distribution genom att återställa en avbild.

en: Saving to device
sv: Sparar på enhet

en: Schedule
sv: Schema

en: Scheduled snapshot in progress...
sv: Schemalagd avbild bearbetas ...

en: Scheduled snapshots are disabled
sv: Schemalagda avbilder är inaktiverat

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
sv: Schemalagda avbilder är inaktiverat. Du rekommenderas att aktivera det.

en: Scheduled snapshots are enabled
sv: Schemalagda avbilder är aktiverat

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
sv: Schemalagda avbilder är aktiverat. Avbilder kommer att skapas automatiskt, på valda nivåer.

en: Select '%s' device (default = %s)
sv: Välj enhet för "%s" (standard = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
sv: Välj BTRFS-systemdisk med root-volym (@)

en: Select GRUB device
sv: Välj GRUB-enhet

en: Select Path
sv: Välj sökväg

en: Select Snapshot
sv: Välj avbild

en: Select Snapshot Levels
sv: Välj avbildsnivåer

en: Select Snapshot Location
sv: Välj avbildsplats

en: Select Snapshot Type
sv: Välj avbildstyp

en: Select Snapshots
sv: Välj avbilder

en: Select Target Device
sv: Välj målenhet

en: Select a partition on this disk
sv: Välj en partition på disken

en: Select a single snapshot to restore
sv: Välj en enskild avbild för återställning

en: Select another device for root file system (/)
sv: Välj en annan enhet för root-filsystemet (/)

en: Select another device or free up some space
sv: Välj en annan enhet eller rensa för mer ledigt diskutrymme

en: Select another device to delete snasphots
sv: Välj en annan enhet för att ta bort avbilder

en: Select another device?
sv: Vill du välja en annan enhet?

en: Select applications to exclude from restore
sv: Välj program att undantas vid återställning

en: Select backup device
sv: Välj lagringsenhet för säkerhetskopior

en: Select directory
sv: Välj mapp

en: Select file(s)
sv: Välj fil(er)

en: Select snapshot
sv: Välj avbild

en: Select snapshots to delete
sv: Välj avbilder för borttagning

en: Select the device for root file system (/)
sv: Välj för root-enhet (/)

en: Select the devices where files will be restored.
sv: Välj enhet där filerna skall återställas.

en: Select the intervals for creating snapshots
sv: Välj intervall för att skapa avbilder

en: Select the items to be removed from the list
sv: Välj objekt för borttagning från listan

en: Select the snapshot device
sv: Välj avbildsenhet

en: Select the snapshot to restore
sv: Välj avbild för återställning

en: Select the snapshots to be deleted
sv: Välj avbilder för borttagning

en: Select the snapshots to mark for deletion
sv: Välj avbilder att markera för borttagning

en: Select the target devices where system will be cloned.
sv: Välj målenhet, dit systemet skall klonas.

en: Selected default snapshot device
sv: Välj standardenhet för avbildslagring

en: Selected default snapshot type
sv: Välj standardtyp för avbilder

en: Selected device does not have BTRFS partition
sv: Den valda enheten har ingen BTRFS-partition

en: Selected device does not have Linux partition
sv: Den valda enheten har ingen Linux-partition

en: Selected snapshot device
sv: Vald avbildsenhet

en: Selected snapshot device is not a system disk
sv: Den valda avbildsenheten är ingen systemdisk

en: Selected snapshot is marked for deletion
sv: Den valda avbilden är markerad för borttagning

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
sv: Den valda avbilden är markerad för borttagning och kan inte återställas

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
sv: Aktuell användare har en krypterad hemkatalog. Det är inte möjligt att ta med endast dolda filer.

en: Serial
sv: Serienummer

en: Session log file
sv: Sessionsloggfil

en: Set snapshot description
sv: Ange avbildsbeskrivning

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings wizard
sv: Inställningsguide

en: Setup Complete
sv: Inställning slutförd

en: Setup Wizard
sv: Inställningsguide

en: Show additional debug messages
sv: Visa extra felsökningsmeddelanden

en: Show all options
sv: Visa alla alternativ

en: Show more applications to exclude on the next page
sv: Visa fler program att undanta på nästa sida

en: Show rsync output (default)
sv: Visa rsync-utdata (standard)

en: Size
sv: Storlek

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
sv: Storleken på BTRFS-avbilder är initialt noll. Allt eftersom systemfilerna gradvis ändras över tid, skrivs data till nya datablock, vilket tar upp diskutrymme (copy-on-write). Filer i avbilden fortsätter att peka mot ursprungliga datablock.

en: Skip GRUB2 reinstall
sv: Hoppa över ominstallation av GRUB2

en: Snapshot
sv: Avbild

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
sv: Avbild "%s" används av systemet och kan inte tas bort. Starta om systemet för att aktivera den återställda avbilden.

en: Snapshot Created
sv: Avbild skapad

en: Snapshot Levels
sv: Avbildsnivåer

en: Snapshot deletion in progress...
sv: Avbildsborttagning pågår ...

en: Snapshot device
sv: Avbildsenhet

en: Snapshot device not available
sv: Avbildsenheten är inte tillgänglig

en: Snapshot device not selected
sv: Avbildsenhet inte vald

en: Snapshot location
sv: Avbildsplats

en: Snapshot saved successfully
sv: Avbilden sparades

en: Snapshot to restore not specified!
sv: Avbild för återställning har inte specificerats!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
sv: Avbilden aktiveras när systemet startas om.

en: Snapshot(s) Deleted
sv: Avbild(er) borttagna

en: Snapshots
sv: Avbilder

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
sv: Avbilder skapas och återställs omedelbart. Skapa ögonblicksbilder är en atomär transaktion på filsystemnivå.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
sv: Avbilder skapas genom att skapa kopior av systemfiler med rsync och hårdlänka oförändrade filer från föregående avbild.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
sv: Avbilder skapas med inbyggda funktioner i BTRFS-filsystemet.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
sv: Avbilder är inte schemalagda vid fasta tider.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
sv: Avbilder är perfekta, byte-för-byte-kopior av systemet. Inget undantas.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
sv: Avbilder återställs genom att ersätta systemvolymer. Eftersom filer aldrig kopieras, tas bort eller skrivs över, finns ingen risk för dataförlust. Det befintliga systemet bevaras som en ny avbild vid återställning.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
sv: Avbilder sparas på samma disk som de skapades ifrån (systemdisken). Lagring på andra diskar stöds ej. Om systemdisken havererar, kommer avbilder som lagrats på den också att förloras ihop med systemet.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
sv: Avbilder sparas i /timeshift på vald partition. Andra platser stöds inte.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
sv: Ögonblicksbilder sparas i /timeshift-btrfs på vald partition. Andra platser stöds inte.

en: Snapshots available for restore
sv: Avbilder tillgängliga för återställning

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
sv: Avbilder kan sparas på vilken disk som helst, som formaterats med ett Linux-filsystem. Lagring av avbilder på en icke-systemdisk eller extern disk, låter dig återställa systemet även om systemdisken skadas eller formateras.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
sv: Avbilder kan inte skapas i LiveCD-läge

en: Snapshots will be created at selected intervals
sv: Avbilder kommer att skapas med valda intervall

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
sv: Avbilder kommer att skapas med valda intervall om avbildsdisken har tillräckligt utrymme (> 1 GB)

en: Snapshots will be removed during the next scheduled run
sv: Avbilder kommer att tas bort vid nästa schemalagda körning

en: Specify backup device (default: config)
sv: Specificera säkerhetskopieringsenhet (standard: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
sv: Specificera enhet för installation av starthanteraren GRUB2

en: Specify snapshot to restore
sv: Specificera avbild för återställning

en: Specify target device
sv: Specificera målenhet

en: Stop cron emails for scheduled tasks
sv: Stoppa e-postmeddelanden från cron, angående schemalagda åtgärder

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Subvolume exists at destination
sv: Undervolym finns på målplatsen

en: Subvolumes
sv: Undervolymer

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
sv: Växla till BTRFS-läge (standard: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
sv: Växla till RSYNC-läge (standard: config)

en: Symlinks updated
sv: Symboliska länkar uppdaterade

en: Synching file systems...
sv: Synkroniserar filsystem ...

en: Synching files with rsync...
sv: Synkroniserar filer med rsync ...

en: System Restore Utility
sv: Systemåterställningsverktyg

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
sv: Systemet kan rullas tillbaka till ett tidigare datum, genom att återställa en avbild.

en: System will reboot after files are restored
sv: Systemet startas om efter filåterställning

en: System will reboot after files are restored.
sv: Systemet startas om när filerna återställts.

en: Tagged snapshot
sv: Taggad avbild

en: Tags
sv: Taggar

en: Target device is not mounted
sv: Målenheten är inte monterad

en: Target device is same as system device
sv: Målenheten är samma som systemenheten

en: Target device not specified!
sv: Målenheten har inte specificerats!

en: The 'btrfs' command is not available on your system. Install the 'btrfs-tools' package and try again.
sv: BTRFS-kommandot finns inte tillgängligt på ditt system. Installera paketet "btrfs-tools" och försök igen.

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
sv: Cron-tjänsten skickar utdata från en schemalagd åtgärd, som e-post till aktuell användare. Markera det här alternativet för att förhindra e-post om cron-åtgärder som skapats av Timeshift.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
sv: Systempartitionen har en undervolymslayout som inte stöds.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
sv: Målpartitionen har en undervolymslayout som inte stöds.

en: There are no snapshots on this device
sv: Det finns inga avbilder på denna enhet

en: This device is not encrypted
sv: Denna enhet är inte krypterad

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
sv: Mjukvaran tillhandahålls UTAN några som helst garantier och utvecklaren tar inget ansvar för eventuell skada, orsakad av detta programs användning.
    Programmet tillhandahålls UTAN några som helst garantier och utvecklaren tar inget ansvar för eventuell skada orsakad av detta programs användning.

en: This software is free for personal and commercial use. It is distributed in the hope that it is useful but without any warranty. See the GNU General Public License v2 or later for more information
sv: Denna mjukvara är gratis för personligt och kommersiellt bruk. Det distribueras med hopp om att det skall vara användbart, men utan några garantier. Se GNU General Public Licens v2 eller senare för mer information

en: Timeshift is active
sv: TimeShift är aktiv

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
sv: Tryck RETUR i alla dialoger, för att återställa med med standardinställningar.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Translations
sv: Översättningar

en: Type
sv: Typ

en: Unknown option
sv: Okänt alternativ

en: Unknown snapshot type
sv: Okänd avbildstyp

en: Unknown value specified for option --tags
sv: Okänt värde specificerat för alternativet --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
sv: Olåst enhet är mappad på "%s"

en: Unlocked successfully
sv: Korrekt upplåst

en: Unmounting from
sv: Avmonterar från

en: Unshared
sv: Odelat

en: Unsupported Subvolume Layout
sv: Undervolymslayout som inte stöds

en: Update GRUB menu
sv: Uppdatera GRUB-menyn

en: Update initramfs
sv: Uppdatera initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
sv: Uppdaterade /etc/crypttab på målenhet

en: Updated /etc/fstab on target device
sv: Uppdaterade /etc/fstab på målenhet

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
sv: Uppdaterar GRUB-menyposter (rekommenderas). Detta är säkert att köra och bör lämnas aktiverat.

en: Updating GRUB menu...
sv: Uppdaterar GRUB-menyn ...

en: Updating bootloader configuration...
sv: Uppdaterar starthanteringskonfigurationen ...

en: Used
sv: Använd

en: User
sv: Användare

en: User Home Directories
sv: Användares hemkataloger
    Användarkataloger

en: User cancelled the password prompt
sv: Användaren avbröt lösenordsdialogen

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
sv: Användarens hemkataloger undantas som standard, om du inte aktiverar dem här

en: Users
sv: Användare

en: Users Home
sv: Användares hemkatalog

en: Vendor
sv: Leverantör

en: View Rsync Log for Create
sv: Visa Rsynk-loggen för "Skapa"

en: View Rsync Log for Restore
sv: Visa Rsynk-loggen för "Återställ"

en: View TimeShift Logs
sv: Visa TimeShift-loggar

en: Volume
sv: Volym

en: Warning
sv: Varning!

en: Web Browsers
sv: Webbläsare

en: Website
sv: Webbplats
    Webbsida

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Weekly snapshot failed!
sv: Veckoavbild misslyckades!

en: Weekly snapshots are enabled
sv: Veckoavbilder är aktiverat

en: With Errors
sv: Med fel

en: Wizard
sv: Guide

en: Wrong password
sv: Fel lösenord

en: Yes
sv: Ja

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
sv: Du kan fortsätta arbeta i nuvarande system. Efter omstart, kommer nuvarande system att synas som en ny avbild. Denna avbild kan senare återställas vid behov, för att "ångra" föregående återställning.

en: [Advanced Users Only] Change these settings only if the restored system fails to boot.
sv: [Endast avancerade användare] Ändra dessa inställningar endast om det återställda systemet inte kan starta.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
sv: [RETUR = Standard (%s), a = Avbryt]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
sv: [Retur = Standard (%s), r = Root-enhet, a = Avbryt]

en: [Warning] Deleted invalid lock
sv: [Varning] Tog bort ogiltigt lås

en: all
sv: alla

en: btrfs returned an error
sv: btrfs returnerade ett fel

en: complete
sv: slutförd

en: crontab file exported
sv: crontab-fil exporterad

en: crontab file installed
sv: crontab-fil installerad

en: incomplete
sv: ej slutförd

en: marked for deletion
sv: markerad för borttagning

en: mounted at path
sv: monterad på sökväg

en: remaining
sv: återstår

en: rsync returned an error
sv: rsynk svarade med ett fel

en: un-tagged
sv: avtaggad
