kcalc - en to uk translation catalogue (232 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
uk: 
    	KCalc може виконувати обчислення з набагато більшою кількістю
    	цифр, ніж вміщається на екрані. Цей параметр вказує максимальну
    	кількість показаних цифр, перш ніж KCalc почне використовувати
    	наукову нотацію, напр., 2.34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
uk: 
                Для полегшення читання можна візуально згрупувати окремі цифри у пари.
                Наприклад, можна наказати програмі показувати замість 10111001 число 1011 1001. Для цього
                достатньо встановити для параметра значення 4, щоб пробіл було додано через кожні 4 цифри.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
uk: 
                Для полегшення читання можна візуально згрупувати окремі цифри у пари.
                Наприклад, можна наказати програмі показувати замість 42140213 число 4214 0213. Для цього
                достатньо встановити для параметра значення 4, щоб пробіл було додано через кожні 4 цифри.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
uk: 
                Для полегшення читання можна візуально згрупувати окремі цифри у пари.
                Наприклад, можна наказати програмі показувати замість AF1C42 число AF 1C 42. Для цього
                достатньо встановити для параметра значення 2, щоб пробіл було додано через кожні 2 цифри.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
uk: 
             Позначте для використання дворозрядного доповнення для
             двійкових, вісімкових і шістнадцяткових чисел. Подібне позначення
             є типовим для представлення від’ємних недесяткових чисел у
             комп’ютерній арифметиці.

en: &Background:
uk: Колір &тла:

en: &Beep on error
uk: &Гудок при помилці

en: &Bin
uk: &Двійк

en: &Button font:
uk: &Шрифт кнопок:

en: &Constants
uk: &Сталі

en: &Dec
uk: &Десятк

en: &Deg
uk: &Г

en: &Display font:
uk: Шрифт &дисплея:

en: &Foreground:
uk: &Колір тексту:

en: &Functions:
uk: &Функції:

en: &Grad
uk: ГР&Д

en: &Maximum number of digits:
uk: &Максимальна кількість цифр:

en: &Memory:
uk: &Пам'ять:

en: &Numbers:
uk: &Числа:

en: &Rad
uk: &Р

en: &Settings
uk: &Параметри

en: 10 to the power of x
uk: 10 у степені x

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
uk: Дуже простий режим, у якому буде показано лише основні кнопки калькулятора.

en: AND
uk: І

en: Add display to memory
uk: Занести дані в пам'ять

en: Add to memory
uk: Додати до даних у пам'яті

en: Arc cosine
uk: Арккосинус

[ctx: Arc cosine]
en: Acos
uk: arccos

en: Arc sine
uk: Арксинус

[ctx: Arc sine]
en: Asin
uk: arcsin

en: Arc tangent
uk: Обернений тангенс

[ctx: Arc tangent]
en: Atan
uk: arctg

en: Atomic && Nuclear
uk: Атомні та ядерні

en: Atomic Mass Unit
uk: Атомна одиниця маси

en: Avogadro's Number
uk: Число Авогадро

en: Background
uk: Тло

en: Binary
uk: Двійкові

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
uk: До показаних двійкових чисел буде додано пробіл через кожні X цифр.

en: Bit %1
uk: Біт %1

en: Bitwise AND
uk: Бітова «І»

en: Bitwise OR
uk: Бітова «АБО»

en: Bitwise XOR
uk: Бітова «Виключне АБО»

en: Boltzmann Constant
uk: Стала Больцмана

en: Button & Display Colors
uk: Кольори кнопок та дисплея

en: Button Colors
uk: Кольори кнопок

en: Change sign
uk: Змінити знак

en: Choose From List
uk: Вибрати зі списку

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear all
uk: Очистити все

en: Clear data store
uk: Очистити сховище даних

en: Click on a Bit to toggle it.
uk: Клацніть по кнопці, щоб перемкнути його.

en: Close parenthesis
uk: Закрити дужки

en: Colors
uk: Кольори

en: Constants
uk: Сталі

en: Constants &Buttons
uk: Кнопки &сталих

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
uk: © Evan Teran, 2008–2013
    © Команда KDE, 2000–2008
    © Klaus Niederkrüger, 2003–2005
    © Bernd Johannes Wuebben, 1996–2000

en: Cos
uk: cos

en: Cosine
uk: Косинус

[ctx: Cosine]
en: Cos
uk: cos

en: Cube
uk: Куб

en: Cube root
uk: Кубічний корінь

en: Decimal point
uk: Десяткова кома

en: Define Constants
uk: Визначити сталі

en: Degrees, radians or grads
uk: Градуси, радіани і гради

en: Delete last data item
uk: Вилучити останнє значення

en: Display Colors
uk: Кольори дисплея

en: Division
uk: Ділення

en: Earth Acceleration
uk: Земне прискорення

en: Easy Calculator Mode
uk: Режим простого калькулятора

en: Electromagnetism
uk: Електромагнетизм

en: Elementary Charge
uk: Заряд електрона

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
uk: Вмикає повторення останньої дії у відповідь на натискання кнопки «=»

en: Enter data
uk: Ввести число

en: Euler Number
uk: e

en: Exponent
uk: Експонента

en: Exponential function
uk: Експонента

en: Factorial
uk: Факторіал

en: Fine-Structure Constant
uk: Стала тонкої структури

en: Font
uk: Шрифт

en: Foreground
uk: Текст

en: Gamma
uk: Γ

en: General
uk: Загальне

en: General Settings
uk: Загальні параметри

en: Golden Ratio
uk: Золотий коефіцієнт

en: Gravitation
uk: Тяжіння

en: Gravitational Constant
uk: Гравітаційна стала

en: Group digits
uk: Групувати цифри

en: Grouping
uk: Групування

en: He&x
uk: &Шістн

en: He&xadecimals:
uk: &Шістнадцяткові:

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцяткові

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
uk: До показаних шістнадцяткових чисел буде додано пробіл через кожні X цифр.

en: Hyperbolic cosine
uk: Гіперболічний косинус

[ctx: Hyperbolic cosine]
en: Cosh
uk: ch

en: Hyperbolic mode
uk: Гіперболічний режим

en: Hyperbolic sine
uk: Гіперболічний синус

[ctx: Hyperbolic sine]
en: Sinh
uk: sh

en: Hyperbolic tangent
uk: Гіперболічний тангенс

[ctx: Hyperbolic tangent]
en: Tanh
uk: th

en: Impedance of Vacuum
uk: Хвильовий опір вакууму

en: Integer division
uk: Цілочисельне ділення

en: Inverse hyperbolic cosine
uk: Обернений гіперболічний косинус

[ctx: Inverse hyperbolic cosine]
en: Acosh
uk: Arch

en: Inverse hyperbolic sine
uk: Обернений гіперболічний синус

[ctx: Inverse hyperbolic sine]
en: Asinh
uk: Arsh

en: Inverse hyperbolic tangent
uk: Гіперболічний арктангенс

[ctx: Inverse hyperbolic tangent]
en: Atanh
uk: Arth

en: KCalc
uk: Калькулятор

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
uk: KCalc може проводити обчислення з набагато більшою кількістю цифр, ніж вміщається на екрані. Цей параметр вказує максимальну кількість показаних цифр, перш ніж KCalc почне використовувати наукову нотацію, напр., 2.34e12.

en: KDE Calculator
uk: Калькулятор KDE

en: Last stat item erased
uk: Останній стат-елемент витерто

en: Left bit shift
uk: Зсув бітів вліво

en: Light Speed
uk: Швидкість світла

en: List of user programmable constants
uk: Список програмованих користувачами сталих

en: Logarithm to base 10
uk: Логарифм з основою 10

[ctx: Logarithm to base 10]
en: Log
uk: lg

en: Maintainer
uk: Супровід

en: Mathematics
uk: Математика

en: Maximum number of digits displayed
uk: Максимальна кількість цифр

en: Maximum number of digits displayed.
uk: Максимальна кількість цифр.

en: Median
uk: Медіана

en: Memory clear
uk: Очистити пам’ять

en: Memory recall
uk: Виклик з пам'яті

en: Memory store
uk: Збережене в пам'яті

en: Minus
uk: Мінус

en: Misc
uk: Інше

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
uk: Режим з додатковими кнопками статистичних обчислень та додатковими кнопками сталих

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
uk: Режим з кнопками операцій логіки та вибору основи числення. Додаткові кнопки редагування бітів.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
uk: Режим з кнопками наукових та інженерних обчислень та додатковими кнопками сталих

en: Modulo
uk: Залишок від ділення

en: Molar Gas Constant
uk: Газова стала

en: Multiplication
uk: Множення

en: Name of the user programmable constants.
uk: Назва програмованих користувачами сталих.

en: Natural log
uk: Натуральний логарифм

[ctx: Natural log]
en: Ln
uk: ln

en: New Name for Constant
uk: Нова назва сталої

en: New name:
uk: Нова назва:

en: Number of data entered
uk: Кількість введених чисел

en: Number of fixed decimal digits
uk: Фіксована кількість десяткових позицій

en: Number of fixed decimal digits.
uk: Фіксована кількість десяткових позицій.

en: Numeral System Mode
uk: Режим системи числення

en: Numeric base
uk: Система числення

en: O&perations:
uk: Ді&ї:

en: OR
uk: АБО

en: Oc&t
uk: &Вісімк

en: Octal
uk: Вісімкові

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
uk: До показаних вісімкових чисел буде додано пробіл через кожні X цифр.

en: One's complement
uk: Доповнення до одиниці

en: Open parenthesis
uk: Відкрити дужки

en: Percent
uk: Відсоток

en: Permeability of Vacuum
uk: Магнітна стала

en: Permittivity of Vacuum
uk: Діелектрична проникність

en: Pi
uk: π

en: Planck's Constant
uk: Стала Планка

en: Plus
uk: Плюс

en: Precision
uk: Точність

en: Predefined
uk: Заздалегідь визначене

en: Reciprocal
uk: Обернена

en: Repeat operation for each result
uk: Повторювати дію для кожного результату

en: Result
uk: Результат

en: Right bit shift
uk: Зсув бітів управо

en: Sample standard deviation
uk: Стандартне вибіркове відхилення

en: Science Calculator Mode
uk: Режим наукового калькулятора

en: Science Mode
uk: Науковий режим

en: Second button function
uk: Інша функція кнопки

en: Select Display Font
uk: Виберіть шрифт дисплея

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
uk: Позначте для використання дворозрядного доповнення для двійкових, вісімкових і шістнадцяткових чисел. Подібне позначення є типовим для представлення від’ємних недесяткових чисел у комп’ютерній арифметиці.

en: Set &decimal precision
uk: Встановити &десяткову точність

en: Set Name
uk: Надати назву

en: Show &result in window title
uk: Показати &результат у заголовку вікна

en: Show B&it Edit
uk: Показати редагування бі&тів

en: Simple Mode
uk: Простий режим

en: Sin
uk: sin

en: Sine
uk: Синус

[ctx: Sine]
en: Sin
uk: sin

en: Square
uk: Квадрат

en: Square root
uk: Квадратний корінь

en: St&atistic functions:
uk: Ст&атистичні функції:

en: Standard deviation
uk: Стандартне відхилення

en: Stat mem cleared
uk: Стат. пам'ять очищена

en: Statistic Calculator Mode
uk: Режим статистичного калькулятора

en: Statistic Mode
uk: Статистичний режим

en: Stefan-Boltzmann Constant
uk: Стала Стефана-Больцмана

en: Subtract from memory
uk: Відняти від того, що в пам'яті

en: Sum of all data items
uk: Сума всіх значень

en: Sum of all data items squared
uk: Сума квадратів всіх значень

en: Switch base to binary.
uk: Перемикнути основу до двійкової.

en: Switch base to decimal.
uk: Перемикнути основу до десяткової.

en: Switch base to hexadecimal.
uk: Перемикнути основу до шістнадцяткової.

en: Switch base to octal.
uk: Перемикнути основу до вісімкової.

en: Tan
uk: tg

en: Tangent
uk: Тангенс

[ctx: Tangent]
en: Tan
uk: tg

en: The background color of the display.
uk: Колір тла індикатора.

en: The color of function buttons.
uk: Колір кнопок функцій.

en: The color of function fonts.
uk: Колір тексту функцій.

en: The color of hex buttons.
uk: Колір шістнадцяткових кнопок.

en: The color of hex fonts.
uk: Колір тексту шістнадцяткових кнопок.

en: The color of memory buttons.
uk: Колір кнопок пам'яті.

en: The color of memory fonts.
uk: Колір тексту кнопок пам'яті.

en: The color of number buttons.
uk: Колір кнопок цифр.

en: The color of number fonts.
uk: Колір тексту цифр.

en: The color of operation buttons.
uk: Колір кнопок дій.

en: The color of operation font.
uk: Колір тексту кнопок дій.

en: The color of statistical buttons.
uk: Колір статистичних кнопок.

en: The color of statistical fonts.
uk: Колір тексту статистичних фуйнкцій.

en: The font to use for the buttons
uk: Шрифт, який буде використано для кнопок

en: The font to use for the buttons.
uk: Шрифт, який буде використано для кнопок.

en: The font to use in the display
uk: Шрифт, який буде використано для дисплея

en: The font to use in the display.
uk: Шрифт індикатора.

en: The foreground color of the display.
uk: Колір тексту індикатора.

en: Thermodynamics
uk: Термодинаміка

en: Third power
uk: Куб

en: Two's complement
uk: Дворозрядне доповнення

en: Whether to beep on error
uk: Чи подавати гудок при помилці

en: Whether to beep on error.
uk: Чи подавати гудок при помилці.

en: Whether to group digits
uk: Чи розбивати цифри по групах

en: Whether to group digits.
uk: Чи розбивати цифри по групах.

en: Whether to show constant buttons.
uk: Чи показувати кнопки сталих.

en: Whether to show the bit edit widget.
uk: Чи показувати віджет редагування бітів.

en: Whether to show the result in the window title
uk: Чи показати результат у заголовку вікна

en: Whether to show the result in the window title.
uk: Чи показати результат у заголовку вікна.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
uk: Чи використовувати дворозрядне доповнення для недесяткових чисел

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
uk: Чи використовувати дворозрядне доповнення для недесяткових чисел.

en: Whether to use fixed decimal places
uk: Чи використовувати фіксовані десяткові позиції

en: Whether to use fixed decimal places.
uk: Чи використовувати фіксовані десяткові позиції.

en: Write display data into memory
uk: Занести дані в пам'ять

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
uk: Зберегти

en: n Choose m
uk: Кількість вибірок з n по m

[ctx: n Choose m]
en: nCm
uk: C<sup>n</sup><sub>m</sub>

en: x to the power of 1/y
uk: x до степені 1/y

en: x to the power of y
uk: x до степені y
