bash 4.4 - en to hu translation catalogue (556 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
hu: időtúllépés bemenetre várva: automatikus kijelentkezés

en: 	-%s or -o option
hu: 	-%s vagy -o kapcsoló

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
hu: 	-ilrsD vagy -c parancs vagy -O shopt_option		(csak hívás)

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
hu: 
    malloc: %s:%d: téves feltételezés

en:   (wd: %s)
hu:   (mk: %s)

en:  (core dumped)
hu:  (core készült)

en:  line
hu:  sor:

en: $%s: cannot assign in this way
hu: $%s: nem lehet így értéket adni

en: %c%c: invalid option
hu: %c%c: érvénytelen kapcsoló

en: %d: invalid file descriptor: %s
hu: %d: érvénytelen fájlleíró: %s

en: %s can be invoked via
hu: %s a következő módon hajtható végre:

en: %s has null exportstr
hu: %s exportstr-je null

en: %s is %s
hu: %s: %s

en: %s is a function
hu: %s egy függvény

en: %s is a shell builtin
hu: %s egy beépített parancs

en: %s is a shell keyword
hu: %s egy parancsértelmező-kulcsszó

en: %s is a special shell builtin
hu: %s egy speciális beépített parancs

en: %s is aliased to `%s'
hu: %s egy alias a következőre: „%s”

en: %s is hashed (%s)
hu: %s hashelve van (%s)

en: %s is not bound to any keys.
hu: %s nincs kötve egy billentyűhöz sem.

en: %s out of range
hu: %s kívül esik a tartományon

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
hu: %s%s%s: %s (hibás token: „%s”)

en: %s: %s out of range
hu: %s: %s kívül esik a tartományon

en: %s: %s: bad interpreter
hu: %s: %s: rossz parancsértelmező

en: %s: %s: cannot open as FILE
hu: %s: %s: nem nyitható meg FILE-ként

en: %s: %s: compatibility value out of range
hu: %s: %s: a kompatibilitási érték kívül esik a tartományon

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
hu: %s: %s: érvénytelen érték a trace fájlleíróhoz

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
hu: %s: %s: asszociatív tömbhöz való értékadásnál meg kell adni az indexet

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
hu: %s: %s:%d nem lehetséges %lu byte foglalása

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
hu: %s: %s:%d nem lehetséges %lu byte foglalása (%lu byte lett foglalva)

en: %s: Is a directory
hu: %s: ez egy könyvtár

en: %s: ambiguous job spec
hu: %s: kétértelmű munkamegadás

en: %s: ambiguous redirect
hu: %s: kétértelmű átirányítás

en: %s: arguments must be process or job IDs
hu: %s: az argumentumok folyamat- vagy munkaazonosítók lehetnek

en: %s: assigning integer to name reference
hu: %s: egész szám hozzárendelése a névhivatkozáshoz

en: %s: bad network path specification
hu: %s: hibás hálózatiútvonal-megadás

en: %s: bad substitution
hu: %s: rossz helyettesítés

en: %s: binary operator expected
hu: %s: kétoperandusú operátor szükséges

en: %s: cannot allocate %lu bytes
hu: %s: nem lehetséges %lu byte foglalása

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
hu: %s: nem lehetséges %lu byte foglalása (%lu byte lett foglalva)

en: %s: cannot assign fd to variable
hu: %s: nem lehet változóhoz fájlleírót rendelni

en: %s: cannot assign list to array member
hu: %s: lista nem adható tömbelemnek értékül

en: %s: cannot assign to non-numeric index
hu: %s: a nem-szám indexnek való értékadás nem lehetséges

en: %s: cannot convert associative to indexed array
hu: %s: nem lehetséges az asszociatív tömb indexeltté alakítása

en: %s: cannot convert indexed to associative array
hu: %s: nem lehetséges az indexelt tömb asszociatívvá alakítása

en: %s: cannot create: %s
hu: %s: nem hozható létre: %s

en: %s: cannot delete: %s
hu: %s: nem törölhető: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
hu: %s: ilyen módon nem lehet tömböt megszüntetni

en: %s: cannot execute binary file
hu: %s: bináris nem hajtható végre

en: %s: cannot execute binary file: %s
hu: %s: a bináris nem hajtható végre: %s

en: %s: cannot execute: %s
hu: %s: nem hajtható végre: %s

en: %s: cannot export
hu: %s: nem exportálható

en: %s: cannot get limit: %s
hu: %s: nem kérdezhető le a korlát: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
hu: %s: nem módosítható a korlát: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
hu: %s: az átmeneti fájl nem nyitható meg: %s

en: %s: cannot open: %s
hu: %s: nem nyitható meg: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
hu: %s: nem lehet felülírni létező fájlt

en: %s: cannot read: %s
hu: %s: nem olvasható a következő: %s

en: %s: cannot unset
hu: %s: nem szüntethető meg

en: %s: cannot unset: readonly %s
hu: %s: nem szüntethető meg: csak olvasható %s

en: %s: circular name reference
hu: %s: körkörös névhivatkozás

en: %s: command not found
hu: %s: parancs nem található

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
hu: %s: hiba a munkakönyvtár lekérdezésekor: %s: %s

en: %s: expression error
hu: %s: hibás kifejezés

en: %s: file is too large
hu: %s: a fájl túl nagy

en: %s: file not found
hu: %s: a fájl nem található

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
hu: %s: az első nem szóközkarakter nem „"”

en: %s: hash table empty
hu: %s: a hashtábla üres

en: %s: history expansion failed
hu: %s: sikertelen előzményből való kiegészítés

en: %s: host unknown
hu: %s: ismeretlen gépnév

en: %s: illegal option -- %c
hu: %s: érvénytelen kapcsoló – %c

en: %s: inlib failed
hu: %s: sikertelen inlib

en: %s: integer expression expected
hu: %s: egész kifejezés szükséges

en: %s: invalid action name
hu: %s: érvénytelen műveletnév

en: %s: invalid argument
hu: %s: érvénytelen argumentum

en: %s: invalid array origin
hu: %s: érvénytelen tömbkezdet

en: %s: invalid associative array key
hu: %s: érvénytelen asszociatívtömb-index

en: %s: invalid callback quantum
hu: %s: érvénytelen parancshívási távolság

en: %s: invalid file descriptor specification
hu: %s: érvénytelen fájlleíró-megadás

en: %s: invalid indirect expansion
hu: %s: az indirekt kiegészítés érvénytelen

en: %s: invalid limit argument
hu: %s: érvénytelen korlátérték

en: %s: invalid line count
hu: %s: sorok száma érvénytelen

en: %s: invalid option
hu: %s: érvénytelen kapcsoló

en: %s: invalid option name
hu: %s: érvénytelen kapcsolónév

en: %s: invalid service
hu: %s: érvénytelen szolgáltatás

en: %s: invalid shell option name
hu: %s: érvénytelen parancsértelmezőkapcsoló-név

en: %s: invalid signal specification
hu: %s: érvénytelen szignálmegadás

en: %s: invalid timeout specification
hu: %s: érvénytelen időkorlát-megadás

en: %s: invalid timestamp
hu: %s: érvénytelen időbélyeg

en: %s: invalid variable name
hu: %s: érvénytelen változónév

en: %s: invalid variable name for name reference
hu: %s: érvénytelen változóérték a névhivatkozáshoz

en: %s: is a directory
hu: %s egy könyvtár

en: %s: job %d already in background
hu: %s: %d. számú munka már a háttérben van

en: %s: job has terminated
hu: %s: a munka be lett fejezve

en: %s: line %d:
hu: %s: %d. sor:

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
hu: %s: a maximális függvénybeágyazási szint túllépve (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
hu: %s: a maximális source beágyazási szint túllépve (%d)

en: %s: missing colon separator
hu: %s: hiányzó kettőspont-elválasztó

en: %s: nameref variable self references not allowed
hu: %s: a névhivatkozás változó önhivatkozása nem engedélyezett

en: %s: no completion specification
hu: %s: nincs kiegészítés meghatározva

en: %s: no job control
hu: %s: nincs munkakezelés

en: %s: no such job
hu: %s: nincs ilyen munka

en: %s: not a function
hu: %s: nem függvény

en: %s: not a regular file
hu: %s: nem normál fájl

en: %s: not a shell builtin
hu: %s: nem beépített parancs

en: %s: not an array variable
hu: %s: nem egy tömbváltozó

en: %s: not an indexed array
hu: %s: nem egy indexelt tömb

en: %s: not dynamically loaded
hu: %s: nem dinamikusan van betöltve

en: %s: not found
hu: %s: nem található

en: %s: numeric argument required
hu: %s: a kötelező argumentum egy szám

en: %s: option requires an argument
hu: %s: a kapcsolónak kötelező argumentuma van

en: %s: option requires an argument -- %c
hu: %s: a kapcsolónak kötelező argumentuma van – %c

en: %s: parameter not set
hu: %s: a paraméter nincs beállítva

en: %s: parameter null or not set
hu: %s: a paraméter null vagy nincs beállítva

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
hu: %s: az idézőjelezett összetett tömb értékadása elavult

en: %s: readonly function
hu: %s: csak olvasható függvény

en: %s: readonly variable
hu: %s: csak olvasható változó

en: %s: reference variable cannot be an array
hu: %s: a referenciaváltozó nem lehet tömb

en: %s: removing nameref attribute
hu: %s: névhivatkozás attribútum eltávolítása

en: %s: restricted
hu: %s: korlátozott

en: %s: restricted: cannot redirect output
hu: %s: korlátozott: nem lehet átirányítani a kimenetet

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
hu: %s: korlátozott: nem adható meg „/” a parancsok nevében

en: %s: substring expression < 0
hu: %s: részkarakterlánc-kifejezés < 0

en: %s: unary operator expected
hu: %s: egyoperandusú operátor szükséges

en: %s: unbound variable
hu: %s: kötetlen változó

en: %s: usage:
hu: %s: használat:

en: %s: variable may not be assigned value
hu: %s: nem lehet a változóhoz értéket rendelni

en: (( expression ))
hu: (( kifejezés ))

en: (core dumped)
hu: (core készült)

en: (wd now: %s)
hu: (mk most: %s)

en: . filename [arguments]
hu: . fájlnév [argumentumok]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
hu: /dev/(tcp|udp)/host/port nincs támogatva hálózat nélkül

en: /tmp must be a valid directory name
hu: /tmp érvényes könyvtárnév kell legyen

en: <no current directory>
hu: <nincs munkakönyvtár>

en: ABORT instruction
hu: ABORT utasítás

en: Aborting...
hu: Megszakítás...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
hu: Könyvtárak verembe tétele.
       
        Egy könyvtárat tesz a könyvtárverem tetejére, vagy forgatja a vermet,
        az új felső elemmé a jelenlegi munkakönyvtárat téve. Argumentumok
        nélkül hívva a két felső könyvtárat cseréli meg.
        
        Kapcsolók:
          -n	Ne váltson könyvtárat hozzáadáskor, vagyis csak a
        		vermet változtassa.
        
        Argumentumok:
          +N	Úgy forgatja a vermet, hogy az N-edik könyvtár (0-tól
        		kezdve, a „dirs” által kiírt listán balról számolva)
        		kerüljön a verem tetejére.
        
          -N	Úgy forgatja a vermet, hogy az N-edik könyvtár (0-tól
        		kezdve, a „dirs” által kiírt listán jobbról számolva)
        		kerüljön a verem tetejére.
        
          ktár	A verem tetejére helyezi KTÁR könyvtárat, és ugyanezt
        		állítja be új munkakönyvtárnak.
        
        A „dirs” beépített parancs listázza a könyvtárvermet.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve érvénytelen argumentum vagy könyvtárváltás
        során történő hiba esetén.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
hu: Egy könyvtárat tesz a könyvtárverem tetejére, vagy forgatja a vermet,
        az új felső elemmé a jelenlegi munkakönyvtárat téve. Argumentumok
        nélkül hívva a két felső könyvtárat cseréli meg.
        
        Kapcsolók:
          -n	Ne váltson könyvtárat hozzáadáskor, vagyis csak a
        	vermet változtassa.
        
        Argumentumok:
          +N	Úgy forgatja a vermet, hogy az N-edik könyvtár (0-tól
        	kezdve, a „dirs” által kiírt listán balról számolva)
        	kerüljön a verem tetejére.
        
          -N	Úgy forgatja a vermet, hogy az N-edik könyvtár (0-tól
        	kezdve, a „dirs” által kiírt listán jobbról számolva)
        	kerüljön a verem tetejére.
        
          dir	A verem tetejére helyezi KTÁR könyvtárat, és ugyanezt
        	állítja be új munkakönyvtárnak.
        
        A „dirs” beépített parancs listázza a könyvtárvermet.

en: Alarm (profile)
hu: Ébresztés (profilozás)

en: Alarm (virtual)
hu: Ébresztés (virtuális)

en: Alarm clock
hu: Ébresztés

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Aritmetikai for-ciklus.
        
        Ekvivalens a következővel:
        	(( KIF1 ))
        	while (( KIF2 )); do
        		PARANCSOK
        		(( KIF3 ))
        	done
        A KIF1, KIF2 és KIF3 aritmetikai kifejezések. Ha valamelyik el van hagyva,
        akkor úgy működik, mintha értéke 1 lenne.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó parancs kilépési kódját adja.

en: Bad system call
hu: Rossz rendszerhívás

en: Bogus signal
hu: Hibás szignál

en: Broken pipe
hu: Törött csővezeték

en: Bus error
hu: Buszhiba

en: CPU limit
hu: CPU-korlátozás

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
hu: A parancsértelmező munkakönyvtárának váltása.
        
        A munkakönyvtár átváltása a KTÁR-ra. Elhagyása esetén a HOME környezeti
        változóban lévő könyvtárra vált.
        
        A CDPATH környezeti változó adja meg a KTÁR keresési útvonalait. Az
        útvonalakat kettőspont (:) választja el. Egy üres könyvtárnév az aktuális
        könyvtárat jelenti. Ha a KTÁR „/” jellel kezdődik, a CDPATH értéke
        nincs figyelembe véve.
        
        Ha a könyvtár nem létezik, és a „cdable_vars” parancsértelmező-beállítás
        aktív, a KTÁR változónévként lesz használva. Ha a változónak van
        értéke, az lesz KTÁR-értékként használva.
        
        Kapcsolók:
          -L	szimbolikus linkek szigorú követése
          -P	a fizikai könyvtárfa használata a szimbolikus linkek követése
           helyett: szimbolikus linkek feloldása a KTÁR-ban a „..” 
        		előfordulásainak feldolgozása előtt
          -e	ha a -P kapcsoló meg van adva, és az aktuális munkakönyvtár
        		nem határozható meg sikeresen, kilépés nem nulla állapottal
          -@	az azt támogató rendszereken a kibővített attribútumokkal
        		rendelkező fájlok megjelenítése a fájlattribútumokat tartalmazó
        		könyvtárként
        
        Az alapértelmezett a szimbolikus linkek követése, mintha „-L” lenne
        megadva.
        A „..” feldolgozása a közvetlenül előtte lévő útvonalnév-összetevő
        eltávolításával történik, visszamenve egy osztásjelig vagy a KTÁR kezdetéig.
        
        Kilépési kód:
        0-val tér vissza, ha könyvtárat váltott és ha a -P használatakor a $PWD
        sikeresen beállításra kerül; más értéket különben.

en: Child death or stop
hu: Gyermek halála vagy megállítása

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
hu: Közös parancsértelmező-változók és használatuk.
        
        BASH_VERSION	Verzióadatok erről a Bash-ről
        CDPATH	Kettőspontokkal elválasztott könyvtárlista, amelyekben a
        		„cd” keres
        GLOBIGNORE	Kettőspontokkal elválasztott mintalista, amelyekre
        		illeszkedő nevű fájlok nem kerülnek útvonal-kiegészítésre
        HISTFILE	A parancselőzményeket tároló fájl neve
        HISTFILESIZE	Az előzményfájl maximális hossza sorokban
        HISTSIZE	A parancsértelmező által kezelt előzménysorok maximális
        		száma
        HOME	A saját könyvtár teljes abszolút útvonala
        HOSTNAME	A parancsértelmezőt futtató gép neve
        HOSTTYPE	A Bash-t futtató CPU típusa
        IGNOREEOF	A parancsértelmező viselkedését állítja, hogy mit tegyen,
        		ha egy sor elején EOF karaktert kap bemenetén. Ha ez a változó
        		létezik, az értékében megadott számú EOF karaktert nem
        		vesz figyelembe (alapértelmezetten 10). Ha nincs beállítva,
        		EOF-ra kilép a parancsértelmező
        MACHTYPE	A Bash-t futtató gépet leíró karakterlánc
        MAILCHECK	Megadott számú másodpercenként keres a Bash új leveleket
        MAILPATH	Kettőspontokkal elválasztott fájlnévlista, ahol a Bash
        		új leveleket keres
        OSTYPE	A Bash-t futtató gépen futó UNIX-változat neve (verziója)
        PATH	Kettőspontokkal elválasztott könyvtárlista, amelyekben a
        		Bash futtatható programokat keres parancsvégrehajtáskor
        PROMPT_COMMAND	Az elsődleges prompt kiírása előtt végrehajtandó
        			parancs
        PS1		Az elsődleges prompt
        PS2		A másodlagos prompt
        PWD		Az aktuális könyvtár teljes útvonala
        SHELLOPTS	Az engedélyezett parancsértelmező-beállítások kettőspontokkal
        		elválasztott listája
        TERM	Az aktuális termináltípus neve
        TIMEFORMAT	A „time” parancs által használt időformátum
        auto_resume	Nem üres érték esetén egy egy szóból álló parancs először
        		a megszakított munkák nevei között lesz keresve. Találat
        		esetén a munka előtérbe kerül. „exact” érték esetén
        		pontosan megegyező nevet keres, „substring” esetén tetszőleges
        		egyezést, minden más érték esetén a szó elején keres
        histchars	Előzménykiegészítést és gyors cserét vezérlő karaktereket
        		ad meg. Az első karakter az előzménybehelyettesítő karakter
        		(általában „!”), a második a gyorscsere-karakter (általában
        		„^”), a harmadik pedig az előzménymegjegyzés (általában „#”)
        HISTIGNORE	Kettőspontokkal elválasztott mintalista, amely mintákra
        		illeszkedő parancsok nem kerülnek az előzmények közé

en: Continue
hu: Folytatás

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
hu: Egy NÉV nevű társfolyamat létrehozása.
        
        PARANCS aszinkron végrehajtása, a parancs szabványos ki- és bemenetének
        átirányításával egy-egy csővezetékbe, amelyek fájlleírói a NÉV tömb-
        változó 0-s és 1-es elemeibe kerülnek a végrehajtó parancsértelmezőben.
        Az alapértelmezett NÉV: „COPROC”.
        
        Kilépési kód:
        A coproc parancs 0-s kilépési kóddal tér vissza.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
hu: Helyi változók definiálása.
        
        Egy NÉV nevű helyi változót hoz létre, és ÉRTÉK értéket ad neki.
        A KAPCSOLÓ tetszőleges, a „declare” által elfogadott kapcsoló lehet.
        
        A helyi változók csak a függvényen belül használhatóak, nem láthatóak
        az őket definiáló függvényen és annak gyermekein kívül.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót kap, értékadási
        hiba történik, vagy nem függvényben lett hívva.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
hu: Aliasok definiálása vagy kiírása.
        
        Argumentumok nélkül az „alias” kiír egy újrahasználható listát a meglévő
        aliasokról „alias NÉV=ÉRTÉK' formában a szabványos kimenetre.
        
        Különben egy NÉV nevű aliast definiál ÉRTÉK értékkel. Az ÉRTÉK végén a
        záró szóköz lehetővé teszi a következő szó számára is az
        aliashelyettesítést.
        
        Kapcsolók:
          -p	kiír minden aliast a fenti formában
        
        Kilépési kód:
        igazzal tér vissza, kivéve ha nincs megadott NÉV nevű alias definiálva.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
hu: Parancsértelmező-függvény definiálása.
        
        Létrehoz egy NÉV nevű függvényt. Ha a NÉV parancsként végrehajtásra
        kerül, a PARANCSOK futnak a hívó parancsértelmező környezetében. A NÉV
        hívásakor az argumentumok a függvényből $1...$n néven érhetőek el, míg a
        függvény neve $FUNCNAME-ként.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha a NÉV csak olvasható.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hu: A könyvtárverem megjelenítése.
        
        Megjeleníti a jelenleg megjegyzett könyvtárakat. A könyvtárakat a
        „pushd” paranccsal lehet a verembe rakni; és a „popd” paranccsal kivenni.
        
        Kapcsolók:
          -c	a könyvtárverem törlése az összes elem eltávolításával
          -l	a saját könyvtárat ne rövidítse a listázáskor egy tilde (~)
          -p	a könyvtárverem kiírása soronként egy elemmel
          -v	a könyvtárverem kiírása soronként egy elemmel, a vermen
        		belüli pozíció jelölésével
        
        Argumentumok:
          +N	N darab bejegyzést jelenít meg az argumentum nélkül a dirs
        		által megjelenített listán balról számolva, nullától kezdve.
          -N	N darab bejegyzést jelenít meg az argumentum nélkül a dirs
        		által megjelenített listán jobbról számolva, nullától kezdve.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve érvénytelen argumentum vagy hiba esetén.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
hu: Tájékoztatás megjelenítése beépített parancsokról.
        
        Rövid leírásokat jelenít meg a beépített parancsokról. Ha MINTA meg
        van adva, részletes segítséget ad az összes illeszkedő parancsról,
        különben a témákat listázza.
        
        Kapcsolók:
          -d	minden témáról rövid leírás listázása
          -m	man-szerű formátum használata
          -s	csak rövid használati útmutató kiírása minden, a MINTÁNAK
        		megfelelő témáról
        
        Argumentumok:
          MINTA	Témakört meghatározó minta
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha nincs találat vagy hibás kapcsolót kap.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
hu: Tájékoztatás egy parancs típusáról.
        
        Minden NÉV esetén kiírja, hogy hogy lenne értelmezve parancsnévként.
        
        Kapcsolók:
          -a	minden NÉVRE illeszkedő futtatható parancs felsorolása,
          		beleértve az aliasokat, beépített parancsokat, és a
          		függvényeket (ha „-p” nem tiltja)
          -f	függvényeket ne keressen
          -P	csak a PATH-ban keresse a NEVET, akkor is, ha van ilyen nevű
          		alias, parancs vagy függvény
          -p	a végrehajtható fájl nevét írja ki, ha amely végrehajtódna
          		a parancs kiadásakor. Ha ez nem fájl lenne, nem ír ki semmit
          -t	egyetlen szót ír ki, amely NÉV típusát jelzi: „alias”,
          		„keyword” (kulcsszó), „function” (függvény), „builtin”
          		(beépített parancs), „file” (fájl) vagy „” (nem található)
        
        Kapcsolók:
          NÉV	Értelmezendő parancsnév.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel lép ki, ha minden NÉV megtalálható, sikertelenül, ha nem.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
hu: Parancsok megjelenítése vagy végrehajtása az előzményből.
        
        Az fc segítségével lehet korábbi parancsokat kiírni, módosítani és újból
        végrehajtani.
        Az ELSŐ és UTOLSÓ lehetnek egy tartományt meghatározó számok, vagy az ELSŐ
        lehet egy karakterlánc, amely az utolsó így kezdődő parancsot jelöli.
        
        Kapcsolók:
          -e ENAME	szerkesztő kiválasztása. Az alapértelmezett az FCEDIT,
          		majd EDITOR, végül a vi
          -l	szerkesztés helyett a sorok listázása
          -n	sorok számának elhagyása listázáskor
          -r	sorrend megcserélése (legújabbakkal kezdi a listázást)
        
        Az „fc -s [minta=csere] [parancs]” formával PARANCS... újból végrehajtásra
        kerül, miután a régi=új behelyettesítés megtörtént.
        
        Hasznos lehet az „alias r='fc -s'” használata, mivel így pl. az „r cc”
        parancs végrehajtja az utolsó „cc”-vel kezdődő parancsot, míg „r” meg-
        ismétli az utolsó parancsot.
        
        Kilépési kód:
        Sikert vagy a végrehajtott parancs kilépési kódját adja; nullától eltérőt
        hiba esetén.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
hu: Az előzmények megjelenítése vagy módosítása.
        
        Megjeleníti az előzménylistát sorszámokkal, minden módosított bejegyzést
        az elején „*”-gal megjelölve. N megadása esetén az utolsó N
        bejegyzést listázza.
        
        Kapcsolók:
          -c	az előzménylista törlése az összes bejegyzésének törlésével
          -d eltolás	az ELTOLÁS pozícióban lévő előzménybejegyzés törlése,
        		a negatív eltolások az előzménylista végétől számolnak vissza
          -a	a munkamenet előzménysorainak hozzáfűzése az előzményfájlhoz
          -n	minden olyan előzménysor beolvasása, amelyek még nem lettek
        		beolvasva az előzményfájlból, és azok hozzáfűzése az
        		előzménylistához
          -r	előzményfájl beolvasása, és a tartalom hozzáfűzése az
        		előzménylistához
          -w	az aktuális előzmények előzményfájlba írása
        
          -p	előzménykiegészítés végrehajtása minden ARGUMENTUMON, és az
          		eredmény megjelenítése előzménylistán való tárolás nélkül
          -s	ARGUMENTUMOK hozzáfűzése egyetlen bejegyzésként a listához
        
        Ha FÁJLNÉV is meg van adva, az lesz előzményfájlként használva. Különben
        a HISTFILE értéke, vagy ennek híján ~/.bash_history.
        
        Ha a HISTTIMEFORMAT változó be van állítva, és nem üres, akkor értéke
        lesz használva az strftime(3) formátumparamétereként a kijelzett
        bejegyzések időbélyegeinek megjelenítéséhez. Különben nem ír ki időt.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót kap, vagy hiba
        történik.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
hu: A fájlmódmaszk kiírása vagy beállítása.
        
        Beállítja a fájllétrehozási maszkot a MÓDRA. Ha a MÓD hiányzik, az
        aktuális értékét írja ki.
        Fájlok létrehozásakor az alapértelmezett jogokból ki lesznek maszkolva
        az itt megadott bitek. Ez nem akadályozza meg, hogy a program vagy a
        felhasználó később megváltoztassa a fájl jogait.
        
        Ha a MÓD számjeggyel kezdődik, oktális számként lesz értelmezve; egyébként
        a chmod(1) által használt szimbolikus formátumban.
        
        Kapcsolók:
          -p	ha a MÓD hiányzik, a kimenet újrahasználható formátumban legyen
          -S	a kimenet használja a szimbolikus formát (különben oktálisat)
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel lép ki, kivéve ha a MÓD vagy egy kapcsoló érvénytelen.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hu: Lehetséges kiegészítések megjelenítése a kapcsolóktól függően.
        
        Függvényben való használatra szolgál a lehetséges kiegészítések generálása
        céljából. Ha az elhagyható SZÓ argumentum is meg van adva, a SZÓRA
        elölről illeszkedő találatok jelennek csak meg.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel lép ki, kivéve érvénytelen kapcsoló vagy hiba esetén.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hu: Végrehajtási idők kiírása.
        
        Megjeleníti a kumulált felhasználói- és rendszergépidőt, amelyet a
        parancsértelmező és gyermekfolyamatai használtak.
        
        Kilépési kód:
        Mindig sikeres.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
hu: Munkák állapotának megjelenítése.
        
        Listáz minden aktív munkát. MUNKASZÁM megadása esetén csak az adott
        munka jelenik meg, különben az összes aktív.
        
        Kapcsolók:
          -l	folyamatazonosítók megjelenítése a többi adaton túl
          -n	csak azon folyamatok listázása, amelyek állapota változott
        		az utolsó értesítés óta
          -p	csak folyamatazonosítók listázása
          -r	csak a futó munkák megjelenítése
          -s	csak a megállított munkák megjelenítése
        
        Ha -x meg van adva, PARANCS kerül futtatásra úgy, hogy minden argumentum
        a meghatározott munkához tartozó folyamatcsoport vezetőjének PID-jére
        cserélődik.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha nem kap érvénytelen kapcsolót, és nem történik
        hiba. -x használata esetén a PARANCS kilépési kódjával tér vissza.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
hu: Megjeleníti a jelenleg megjegyzett könyvtárakat. A könyvtárakat a
        „pushd” paranccsal lehet a verembe rakni; és a „popd” paranccsal kivenni.
        
        Kapcsolók:
          -c	a könyvtárverem törlése az összes elem eltávolításával
          -l	a saját könyvtárat ne rövidítse a listázáskor egy tilde (~)
          -p	a könyvtárverem kiírása soronként egy elemmel
          -v	a könyvtárverem kiírása soronként egy elemmel, a vermen
        	belüli pozíció jelölésével
        
        Argumentumok:
          +N	N darab bejegyzést jelenít meg az argumentum nélkül a dirs
        	által megjelenített listán balról számolva, nullától kezdve.
          -N	N darab bejegyzést jelenít meg az argumentum nélkül a dirs
        	által megjelenített listán jobbról számolva, nullától kezdve.

en: Done
hu: Kész

en: Done(%d)
hu: Kész(%d)

en: EMT instruction
hu: EMT utasítás

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
hu: Parancsértelmező beépített parancsainak engedélyezése és tiltása.
        
        Beépített parancsokat engedélyez és tilt. Egy parancs letiltásával az
        elérési út beírása nélkül lehet beépített paranccsal megegyező nevű
        programot futtatni.
        
        Kapcsolók:
          -a	a beépített parancsok és azok állapotának listázása
          -n	minden NÉV tiltása vagy a tiltott parancsok listázása
          -p	a beépített parancsokat listázza újrahasználható formában
          -s	csak a Posix „special” beépített parancsokat listázza
        
        Dinamikus betöltést szabályozó kapcsolók:
          -f	NÉV nevű beépített parancs betöltése a FÁJLNÉV megosztott
          		objektumfájlból
          -d	egy -f kapcsolóval betöltött parancs eltávolítása
        
        Kapcsolók nélkül minden NÉV engedélyezésre kerül
        
        A beépített parancs helyett a $PATH-ban található „test” használatához
        használja az „enable -n test” parancsot.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha a NÉV nem egy beépített parancs, vagy
        hiba történt.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
hu: Aritmetikai kifejezések kiértékelése.
        
        A KIFEJEZÉS az aritmetikai kiértékelés szabályai szerint kerül
        kiértékelésre. Megegyezik a „let KIFEJEZÉS” paranccsal.
        
        Kilépési kód:
        1-gyel tér vissza, ha KIFEJEZÉS értéke 0, különben 0-val.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
hu: Aritmetikai kifejezés kiértékelése.
        
        Minden ARGUMENTUM kiértékelése aritmetikai kifejezésként. A kiértékelés
        fix szélességű egészek esetén túlcsordulás-ellenőrzés nélkül történik,
        de a nullával való osztás hibát okoz. Az alábbi operátorok soronként
        azonos precedenciaszinten vannak. A precedencia az alábbi sorrendben
        csökken:
        
        	id++, id--	változó postfix-növelése, -csökkentése
        	++id, --id	változó prefix-növelése, -csökkentése
        	-, +		mínusz, plusz előjel
        	!, ~		logikai és bitenkénti negált
        	**		hatványozás
        	*, /, %		szorzás, osztás, maradék
        	+, -		összeadás, kivonás
        	<<, >>		bitenkénti eltolás balra, jobb
        	<=, >=, <, >	összehasonlítás
        	==, !=		egyenlőség, egyenlőtlenség
        	&		bitenkénti ÉS
        	^		bitenkénti kizáró vagy (XOR)
        	|		bitenkénti VAGY
        	&&		logikai ÉS
        	||		logikai VAGY
        	kif ? kif : kif
        			feltételes operátor
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=      értékadás
        
        Parancsértelmező-változók is lehetnek operandusok. A változók nevének
        helyére értékük kerül (fix szélességű egészként) a kifejezésben. Nem
        kell a változók „integer” jellemzőjét beállítani a használathoz.
        
        Az operátorok a fenti precedencia szerint hajtódnak végre. A zárójeles
        kifejezések precedenciája a legmagasabb – ez felülírja a szabályokat.
        
        Kilépési kód:
        Ha az utolsó argumentum 0, a let 1-gyel tér vissza, különben 0-val.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
hu: Feltételes kifejezések kiértékelése.
        
        0-val (igaz) vagy 1-gyel (hamis) lép ki a KIFEJEZÉS értékétől függően.
        A kifejezéseknek egy vagy két operandusa lehet. Az egyoperandusú kifejezések
        többnyire fájlok állapotát vizsgálják. Karakterláncokat és
        számokat is lehet összehasonlítani.
        
        Fájloperátorok:
        
          -a FÁJL        Igaz, ha a fájl létezik.
          -b FÁJL        Igaz, ha a fájl blokkeszköz.
          -c FÁJL        Igaz, ha a fájl karakteres eszköz.
          -d FÁJL        Igaz, ha a fájl könyvtár.
          -e FÁJL        Igaz, ha a fájl létezik.
          -f FÁJL        Igaz, ha a fájl létezik és normál fájl.
          -g FÁJL        Igaz, ha a fájl SETGID jogosultságú.
          -h FÁJL        Igaz, ha a fájl szimbolikus link.
          -L FÁJL        Igaz, ha a fájl szimbolikus link.
          -k FÁJL        Igaz, ha a fájlnak „sticky” bitje (t-bitje) van.
          -p FÁJL        Igaz, ha a fájl egy elnevezett csővezeték.
          -r FÁJL        Igaz, ha a fájl olvasható a felhasználó számára.
          -s FÁJL        Igaz, ha a fájl létezik és nem üres.
          -S FÁJL        Igaz, ha a fájl egy foglalat (socket).
          -t FD          Igaz, ha a fájlleíró egy terminál.
          -u FÁJL        Igaz, ha a fájl SETUID jogosultságú.
          -w FÁJL        Igaz, ha a fájl írható a felhasználó számára.
          -x FÁJL        Igaz, ha a fájl végrehajtható a felhasználó számára.
          -O FÁJL        Igaz, ha a fájl effektíven a felhasználó tulajdona.
          -G FÁJL        Igaz, ha a fájl effektíven a csoport tulajdona.
          -N FÁJL        Igaz, ha a fájl módosult utolsó olvasása óta.
        
          FÁJL1 -nt FÁJL2  Igaz, ha fájl1 újabb fájl2-nél (a módosítási dátum
                           alapján).
        
          FÁJL1 -ot FÁJL2  Igaz, ha fájl1 régebbi fájl2-nél.
        
          FÁJL1 -ef FÁJL2  Igaz, ha fájl1 hard link fájl2-re.
        
        Karakterlánc-operátorok:
        
          -z SZÖVEG      Igaz, ha SZÖVEG üres.
        
          -n SZÖVEG      Igaz, ha SZÖVEG nem üres.
        
          SZÖVEG1 = SZÖVEG2
                         Igaz, ha a két SZÖVEG egyezik.
          SZÖVEG1 != SZÖVEG2
                         Igaz, ha a két SZÖVEG nem egyezik.
          SZÖVEG1 < SZÖVEG2
                         Igaz, ha SZÖVEG1 SZÖVEG2 előtt van a betűrendben.
          SZÖVEG1 > SZÖVEG2
                         Igaz, ha SZÖVEG1 SZÖVEG2 után van a betűrendben.
        
        További operátorok:
        
          -o BEÁLLÍTÁS   Igaz, ha a parancsértelmező-beállítás engedélyezve
                         van.
          -v VÁLT        Igaz, ha a VÁLT parancsértelmező-változó be van állítva.
          -R VÁLT        Igaz, ha a VÁLT parancsértelmező-változó be van állítva,
                         és névhivatkozás.
          ! KIF          Igaz, ha KIF hamis.
          KIF1 -a KIF2   Igaz, ha KIF1 ÉS KIF2 is igaz.
          KIF1 -o KIF2   Igaz, ha KIF1 VAGY KIF2 igaz.
        
          arg1 OP arg2   Aritmetikai összehasonlítások. OP lehet: -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt vagy -ge.
        
        A kétoperandusú aritmetikai operátorok igazat adnak, ha ARG1 rendre
        egyenlő, nem egyenlő, kisebb, kisebb vagy egyenlő, nagyobb, nagyobb
        vagy egyenlő, mint ARG2.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha a KIF igaz; sikertelenséggel, ha a KIF hamis, vagy
        érvénytelen argumentumokat kap.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
hu: Feltételes kifejezések kiértékelése.
        
        Ez a „test” beépített parancs szinonimája, de annyiban eltér tőle,
        hogy az utolsó argumentuma „]” kell legyen – a nyitó „]”-lel összhangban.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
hu: Parancs végrehajtása vagy információk megjelenítése róla.
        
        Végrehajtja a PARANCS parancsot ARGUMENTUMOK argumentumokkal a
        függvényfeloldás végrehajtása nélkül; vagy információt jelenít meg a
        parancsról. Használható programok futtatására, ha azonos nevű függvény
        létezik.
        
        Kapcsolók:
          -p       alapértelmezett érték használata PATH helyett, amely
                   garantáltan megtalál minden szabványos eszközt
          -v       egy leírást ad a PARANCS parancsról a „type” beépített
                   parancshoz hasonló módon
          -V       részletesebb leírást ad minden PARANCSRÓL
        
        Kilépési kód:
        A PARANCS kilépési kódjával tér vissza, vagy hibát jelez, ha nem
        található a PARANCS.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
hu: Argumentumok végrehajtása parancsként.
        
        Az argumentumokat összefűzi, és az eredményt egy parancssorként hajtja
        végre a parancsértelmező.
        
        Kilépési kód:
        A parancs kilépési kódjával tér vissza, vagy sikerrel, ha üres a parancs.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Parancsok végrehajtása amíg a feltétel nem teljesül.
        
        A PARANCSOK értelmezése és végrehajtása addig, amíg az „until PARANCSOK”
        utolsó parancsa nem nullával lép ki.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsónak végrehajtott parancs kilépési kódja.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Parancsok végrehajtása amíg a feltétel teljesül.
        
        A PARANCSOK végrehajtása addig, amíg a „while PARANCSOK” utolsó parancsa
        nullával lép ki.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsónak végrehajtott parancs kilépési kódja.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Parancsok végrehajtása feltételesen.
        
        Az „if PARANCSOK” lista végrehajtásra kerül. Ha kilépési kódja nulla,
        akkor a „then PARANCSOK” lista kerül végrehajtásra. Ha nem, akkor az
        első nullával kilépő „elif PARANCSOK” listához tartozó „then PARANCSOK”
        lista kerül végrehajtásra. Ha egyik sem teljesül, az „else
        PARANCSOK” lista kerül végrehajtásra. Az egész szerkezet kilépési kódja
        az utoljára végrehajtott parancs kilépési kódja, vagy nulla, ha nem
        teljesült egyik feltétel sem.
        
        Kilépési kód:
        Az utoljára végrehajtott parancs kilépési kódja.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Parancsok végrehajtása mintaillesztés alapján.
        
        A PARANCSOK végrehajtása azon SZAVAKON, amelyek illeszkednek a MINTÁRA.
        Több mintát „|” jellel lehet elválasztani. A minták a fájlnév-helyettesítés
        formátumát használják.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó parancs kilépési kódját adja vissza.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Egy lista minden elemére parancs végrehajtása.
        
        A „for” ciklus végrehajt egy parancssorozatot a megadott listán. Ha az
        „in SZAVAK ...;” rész hiányzik, „in "$@"” az alapértelmezés. Minden
        iterációnál a NÉV értéke a SZAVAK lista megfelelő elemére lesz állítva,
        és így futnak le a PARANCSOK.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó parancs kilépési kódját adja vissza.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
hu: Parancsok végrehajtása fájlból a futó parancsértelmezőben.
        
        A FÁJLNÉV fájlból a parancsok beolvasása és végrehajtása. A fájlnév
        megtalálásához a $PATH által felsorolt könyvtárakban keres. Az ARGUMENTUMOK
        pozicionális paraméterek lesznek a FÁJLNÉV végrehajtásakor.
        
        Kilépési kód:
        A FÁJLNÉV utolsó parancsának kilépési kódjával tér vissza; sikertelenül,
        ha a FÁJLNÉV nem olvasható.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
hu: Feltételes parancs végrehajtása.
        
        0 vagy 1 kilépési kódot ad a KIFEJEZÉS kiértékelésének eredményétől
        függően. A kifejezések a „test” parancs által használt primitívekből
        épülnek fel, és a következő operátorokkal keverhetőek.
        
          ( KIFEJEZÉS )	A KIFEJEZÉS értékét adja vissza
          ! KIFEJEZÉS	Igaz, ha a KIFEJEZÉS hamis
          KIF1 && KIF2	Igaz, ha KIF1 és KIF2 is igaz
          KIF1 || KIF2	Igaz, ha KIF1 vagy KIF2 igaz
        
        Az „==” és „!=” operátorok használatánál a jobbérték mintaként
        értelmeződik, és fájlnévillesztés történik. A hasonlóan működő „=~”
        operátor használatakor a jobbérték reguláris kifejezésként kerül
        illesztésre.
        
        Az „&&” és „||” operátorok rövidzár tulajdonságúak, vagyis KIF2-t nem
        értékelik ki, ha KIF1-ből is megállapítható a kifejezés értéke.
        
        Kilépési kód:
        0 vagy 1 a KIFEJEZÉSTŐL függően.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
hu: Beépített parancsok végrehajtása.
        
        Végrehajtja SHELL-BUILTIN-t ARG argumentumokkal parancskeresés nélkül.
        Ez akkor hasznos, ha felül szeretne definiálni egy beépített parancsot
        függvényként, de ebből meg szeretné hívni az eredeti parancsot.
        
        Kilépési kód:
        Továbbadja a SHELL-BUILTIN kilépési kódját vagy hamissal tér vissza,
        ha nincs ilyen parancs.

en: Exit %d
hu: Kilépett(%d)

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
hu: Kilépés a bejelentkező parancsértelmezőből.
        
        Kilép a bejelentkező parancsértelmezőből az N kilépési kóddal. Hibával
        tér vissza, ha nem bejelentkező parancsértelmezőből hívják.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
hu: Kilépés a for, while vagy until ciklusokból.
        
        Kilépés egy FOR, WHILE vagy UNTIL ciklusból. Ha N meg van adva, akkor N
        egymásba ágyazott ciklusból lép ki.
        
        Kilépési kód:
        A kilépési kód 0, ha N >= 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
hu: Kilépés a parancsértelmezőből.
        
        Kilép a parancsértelmezőből N kilépési kóddal. Ha az N hiányzik, az utolsó
        parancs kilépési kódjával lép ki.

en: File limit
hu: Fájlkorlátozás

en: Floating point exception
hu: Lebegőpontos kivétel

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
hu: FORMÁTUM alapján az ARGUMENTUMOK kiírása.
        
        Kapcsolók:
          -v változó	a kimenet VÁLTOZÓ nevű változóba írása a szabványos
        			kimenet helyett
        
        A FORMÁTUM egy karakterlánc, amely három fajta primitívből áll:
        egyszerű karakterek, amelyeket a parancs a kimenetre másol; escape-
        karaktersorozatok, amelyeket átalakítva másol a kimenetre; valamint
        formátumjelzők, amelyek rendre a következő argumentum kiírását
        szabályozzák.
        
        A printf(1) által használt szokásos jelzőkön túl a
        következőket ismeri a printf parancs:
        
          %b	karakterlánc kiírása az escape-szekvenciák értelmezése után
          %q	argumentum idézőjelezése olyan módon, hogy parancsértelmező
        		bemeneteként használható legyen
          %(fmt)T	dátum-idő karakterlánc kiírása az FMT mint strftime(3)
        		formátum-karakterlánc használatával
        
        A formátum szükség szerint újrafelhasználásra kerül az összes argumentum
        elfogyasztásához. Ha kevesebb argumentum van a formátumnak szükségesnél,
        az extra formátumjelzők úgy viselkednek, mintha nulla érték vagy null
        karakterlánc lett volna megadva.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha hibás kapcsolókat kap, vagy az írás/
        értékadás hibával járt.

en: GNU bash, version %s (%s)
hu: GNU bash, %s (%s) verzió

en: GNU bash, version %s-(%s)
hu: GNU bash, %s-(%s) verzió

en: GNU long options:
hu: GNU hosszú kapcsolók:

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
hu: Általános segítség a GNU szoftverek használatához: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Parancsok csoportosítása egy egységgé.
        
        Egy csoportként hajt végre egy parancssorozatot. Ez egy módja a ki- és
        bemenetek parancshalmazba való átirányításának.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó parancs kilépési kódját adja vissza.

en: HFT input data pending
hu: HFT bemeneti adat vár

en: HFT monitor mode granted
hu: HFT monitor mód megadva

en: HFT monitor mode retracted
hu: HFT monitor mód visszavonva

en: HFT sound sequence has completed
hu: HFT hangfolyamat befejezve

en: HOME not set
hu: Nincs beállítva HOME

en: Hangup
hu: Bontás

en: I have no name!
hu: Nincs nevem!

en: I/O ready
hu: IO kész

en: Illegal instruction
hu: Érvénytelen utasítás

en: Information request
hu: Információkérés

en: Interrupt
hu: Megszakítás

en: Killed
hu: Kilőve

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
hu: A licenc GPLv3+: a GNU GPL 3. vagy újabb változata
    <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
hu: Parancsértelmező-változó változtathatatlannak jelölése.
        
        Minden NÉV csak olvashatóvá állítása. A továbbiakban a NEVEK értéke
        értékadással nem változtatható. Ha ÉRTÉK is van megadva, az írásvédelem
        bekapcsolása előtt értékadás is történik.
        
        Kapcsolók:
          -a	indexelt tömbváltozókra vonatkozik
          -A	asszociatív tömbváltozókra vonatkozik
          -f	függvényekre vonatkozik
          -p	az összes csak olvasható változó vagy függvény listázása
          		az -f kapcsoló megadásától függően
        
        Egy „--” argumentum letiltja a további kapcsolóértelmezést.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót vagy NEVET kap.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
hu: Kiegészítési beállítások módosítása vagy kiírása.
        
        Kiegészítési beállítások listázása minden NÉVHEZ, vagy ha nincs NÉV
        megadva, akkor az éppen zajló kiegészítésre. Ha nincs KAPCSOLÓ megadva,
        kiírja a kiegészítési beállításokat minden NÉVHEZ vagy az aktuális
        kiegészítéshez.
        
        Kapcsolók:
        	-o kapcsoló	a KAPCSOLÓ kiegészítési beállítás megadása minden NÉVHEZ
        	-D		Az alapértelmezett kiegészítés beállításainak módosítása
        	-E		Az üres kiegészítés beállításainak módosítása
        	-I		A kezdeti szón történő kiegészítés beállításainak módosítása
        
        A „-o” helyett „+o” használatával a beállítás kikapcsolható.
        
        Argumentumok:
        
        Minden NÉV egy parancsra vonatkozik, amelyhez egy kiegészítést előzőleg
        meg kell adni a „complete” paranccsal. Ha nincs NÉV megadva, a compopt-ot
        egy éppen kiegészítéseket generáló függvényből kell hívni, és a zajló
        generálásra fog vonatkozni.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel lép ki, kivéve ha érvénytelen kapcsolókat kap, vagy a NÉV nincs
        még megadva.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hu: Parancsértelmező erőforráskorlátjainak beállítása.
        
        Szabályozási lehetőséget ad a parancsértelmező által elérhető erőforrások
        korlátozásához, ha a rendszer támogatja.
        
        Kapcsolók:
          -S	a puha (soft) korlátozás használata
          -H	a kemény (hard) korlátozás használata
          -a	az összes aktuális korlátozás kilistázása
          -b	foglalatok (socket) puffermérete
          -c	core fájlok maximális mérete (0 tiltja)
          -d	folyamatok maximális adatszegmens-mérete
          -e	a maximális ütemezési prioritás (nice)
          -f	a parancsértelmező és gyermekei által írható legnagyobb fájl
          -i	várakozó szignálok maximális száma
          -k	a folyamathoz lefoglalt kqueue-k maximális száma
          -l	folyamatonként foglalható memória maximális mérete
          -m	a maximálisan operatív memóriában tartható terület mérete
          -n	nyitott fájlleírók maximális száma
          -p	a csővezetékpuffer mérete
          -q	a POSIX üzenetsorokban tartható byte-ok száma
          -r	a maximális valós idejű ütemezési prioritás
          -s	maximális veremméret
          -t	maximális processzoridő másodpercekben
          -u	felhasználói folyamatok maximális száma
          -v	virtuális memória mérete
          -x	fájlzárolások maximális száma
          -P	pszeudoterminálok maximális száma
          -T	szálak maximális száma
        
        Nem minden kapcsoló érhető el minden platformon.
        
        Ha a KORLÁT meg van adva, az lesz az új értéke a megadott erőforrásnak.
        Speciális KORLÁT-értékek: „hard” (jelenlegi kemény korlát értéke),
        „soft” (jelenlegi puha korlát értéke) és „unlimited” (korlátozás nélkül).
        Ha nincs kapcsoló megadva, -f az alapértelmezett.
        
        Az értékek 1024 byte-os egységekben értendőek, kivéve a -t, amely
        másodpercekben, a -p, amely 512 byte-okban, valamint a -u, amely darabban
        értendő.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve érvénytelen kapcsoló vagy hiba esetében.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
hu: Munka előtérbe hozása.
        
        A MUNKASZÁM által meghatározott munkát az előtérbe hozza, az aktuális
        munkává téve azt. Ha nincs MUNKASZÁM, a parancsértelmező által megjegyzett
        aktuális munkára vonatkozik a parancs.
        
        Kilépési kód:
        Az előtérbe hozott parancs állapota (annak kilépésekor), vagy nem nulla
        hiba esetén.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
hu: Munka háttérbe küldése.
        
        A MUNKASZÁM által meghatározott munkákat háttérbe küldi, mintha „&”
        jellel a parancs végén lettek volna indítva. Ha nincs MUNKASZÁM, a
        parancsértelmező által megjegyzett aktuális munkára vonatkozik a parancs.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha a munkakezelés le van tiltva, vagy
        hiba történt.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hu: Nincs művelet.
        
        Nincs hatása, a parancs nem csinál semmit.
        
        Kilépési kód:
        Mindig sikeres.

en: OLDPWD not set
hu: Nincs beállítva OLDPWD

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters ($0 - $9), but if
        more arguments are given, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
hu: Kapcsolók értelmezése.
        
        A getopts parancsot arra használják az eljárások, hogy pozicionális
        paramétereket kapcsolókként értelmezzenek.
        
        A KAPCSOLÓK azokat a betűket tartalmazza, amelyeket fel kell ismerni.
        Ha egy kapcsolót kettőspont követ, a kapcsoló kötelező paramétert vár.
        Ezt a paramétert szóközzel kell elválasztani a kapcsolótól.
        
        Minden végrehajtáskor a getopts a $név változóba helyezi a következő
        kapcsolót (szükség esetén inicializálva a változót). A kapcsoló indexe
        az OPTIND változóba kerül. Az OPTIND változót a parancsértelmező induláskor
        1-re inicializálja. Ha a kapcsolónak paramétere van, ennek értéke
        az OPTARG változóba kerül.
        
        A getopts két módon tud hibát jelezni. Elnémítható a hibajelzés az OPCIÓK
        kettősponttal való kezdésével. Ebben a módban nem kerül kiírásra
        hibaüzenet. Ha a getopts érvénytelen opciót talál, ezt az OPTARG
        változóba írja. Ha hiányzik egy kötelező paraméter, a $név változóba egy
        kettőspont kerül, és a talált karakter az OPTARG-ba kerül.
        Ha a getopts nincs néma módban, és érvénytelen kapcsolót talál, $NÉV-be
        egy kérdőjel kerül, az OPTARG törlésre kerül, és hibaüzenetet ír ki.
        
        Ha az OPTERR változó 0-ra van állítva, a getopts letiltja a hibaüzenetet,
        akkor is, ha nem kettősponttal kezdődik az OPCIÓK. Az OPTERR alapértéke 1.
        
        A getopts alapvetően a pozicionális paramétereket értelmezi ($0–$9), de
        több argumentum esetén mindet kezeli.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha kapcsolót talált, sikertelenül, ha elfogytak a
        kapcsolók, vagy hiba történt.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
hu: Az aktuális munkakönyvtár útvonalának kiírása.
        
        Kapcsolók:
          -L	$PWD értékének kiírása, ha az a munkakönyvtár érvényes neve
          -P	a fizikai könyvtár kiírása, szimbolikus linkek nélkül
        
        Az alapértelmezett a szimbolikus linkek követése, mintha „-L” lenne
        megadva.
        
        Kilépési kód:
        0-val tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót kapott vagy nem lehet
        olvasni a munkakönyvtárat.

en: Quit
hu: Abbahagyás

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
hu: Egy sor beolvasása a szabványos bemenetről, és mezőkre osztása.
        
        Egy sor beolvasása a szabványos bemenetről, vagy az FD fájlleíróból, ha
        meg van adva a -u kapcsoló. A sor mezőkre lesz osztva a szódarabolás
        szabályai szerint. Az első szó az első NÉV nevű változó értéke lesz, a
        második a másodiké stb. A szóelválasztó karaktereket az $IFS adja meg.
        
        Ha nincs NÉV megadva, a beolvasott sor a REPLY változóba kerül.
        
        Kapcsolók:
          -a tömb	a beolvasott szavak TÖMB tömb 0-tól kezdve egymást követő
        		indexű elemeibe kerülnek
          -d elválasztó	az ELVÁLASZTÓ első karakteréig olvasson az újsor
        		helyett
          -e	a Readline használata a sor megszerzéséhez
          -i szöveg	a SZÖVEG használata kezdeti szövegként (Readline-hoz)
          -n szám	SZÁM karakter beolvasása után térjen vissza, ne várjon
        		újsorra, de vegye figyelembe az elválasztót, ha kevesebb
        		mint SZÁM karaktert olvasott be az elválasztóig
          -N szám	pontosan akkor térjen vissza, ha SZÁM karaktert olvasott
        		be, kivéve az EOF elérését és az időtúllépést, az
        		elválasztókat figyelmen kívül hagyva
          -p prompt	írja ki a PROMPT értékét olvasás előtt a sor elejére,
        		záró újsor nélkül
          -r	tiltsa le a „\” kezdetű escape-ek használatát
          -s	terminálról érkező bemenet ne visszhangozzon
          -t idő	IDŐ leteltével jelezzen hibát, ha nem tudott egy teljes
        		sort beolvasni. A $TMOUT változó értéke az alapértelmezett
        		időkorlát. Az IDŐ lehet tizedestört is. Ha idő 0, csak akkor
        		lesz sikeres a beolvasás, ha az adott fájlleírón már
        		olvasható a bemenet. Időtúllépés esetén a kilépési kód >128
          -u fd	fájl beolvasása az FD. fájlleíróból a szabványos bemenet
        		helyett
        
        Kilépési kód:
        A kilépési kód nulla, kivéve ha EOF-ot ér a beolvasás, időtúllépéskor
        (ekkor > 128) vagy érvénytelen fájlleíró megadásakor a -u kapcsolónak.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
hu: Sorok olvasása egy tömbváltozóba.
        
        A „mapfile” szinonimája.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
hu: Sorok beolvasása a szabványos bemenetről egy indexelt tömbbe.
        
        Sorok beolvasása a szabványos bemenetről – vagy a -u megadása esetén az FD
        fájlleíróból – egy megadott nevű TÖMBBE (elhagyása esetén az ARRAY-be).
        
        Kapcsolók:
          -d elvál	Az ELVÁL használata sorlezáróként újsor helyett
          -n szám	Legfeljebb SZÁM sor másolása. Ha a SZÁM 0, minden sor
          		másolásra kerül
          -O kezdet	KEZDET számú indextől kezdje a TÖMB-be másolást.
          		Alapértelmezés: 0
          -s szám	Az első SZÁM sor eldobása olvasáskor
          -t	A sorok végéről a záró ELVÁL (alapesetben: újsor) eltávolítása
          -u fd	Szabványos bemenet helyett az FD fájlleíróból olvasson
          -C parancs	A PARANCS végrehajtása minden TÁVOLSÁG sor után
          -c távolság	A PARANCS végrehajtásai között beolvasott sorok száma
        
        Argumentumok:
          TÖMB	Beolvasáshoz használt tömb neve
        
        Ha a -C -c nélkül van megadva, az alapértelmezett távolság 5000.
        A PARANCS végrehajtásakor utolsó argumentumként a parancs megkapja a
        következő beolvasandó elem indexét.
        
        Ha nincs KEZDET megadva, a mapfile törli a TÖMB tömböt olvasás előtt.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve érvénytelen kapcsoló vagy csak olvasható,
        vagy nem indexelt TÖMB megadása esetén.

en: Record lock
hu: Elveszett zárolás

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
hu: Programok helyének megjegyzése vagy megjelenítése.
        
        Meghatározza és megjegyzi minden megadott NÉV parancs teljes útvonalát.
        Ha nincs NÉV megadva, az összes megjegyzett parancsot listázza.
        
        Kapcsolók:
          -d	minden megjegyzett NÉV helyének elfelejtése
          -l	bemenetként újrahasználható formátumban listázzon
          -p útvonal	az ÚTVONAL használata a NÉV teljes útvonalaként
          -r	minden megjegyzett hely elfelejtése
          -t	minden megadott NÉV megjegyzett helyének kiírása,
          		több név esetén a helyek előtt a NÉV kiírása
        Argumentumok:
          NÉV	Minden NÉV megkeresése a $PATH-ban, és hozzáadása a
        		megjegyzettek listájához.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve, ha a NÉV nem található vagy érvénytelen
        kapcsolót kap.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
hu: Könyvtárak eltávolítása a veremből.
        
        Elemeket vesz ki a könyvtárveremből. Argumentumok nélkül kiveszi a
        legfelső elemet, és a kivett elemre állítja az új munkakönyvtárat.
        
        Kapcsolók:
          -n	Ne váltson könyvtárat eltávolításkor, vagyis csak a vermet
        		változtassa.
        
        Argumentumok:
          +N	Eltávolítja az N-edik elemet a „dirs” által kiírt listán,
        		nullától, balról számolva. Pl. a „popd +0” az első, míg a
        		„popd +1” a második könyvtárat távolítja el.
          -N	Eltávolítja az N-edik elemet a „dirs” által kiírt listán,
        		nullától, jobbról számolva. Pl. a „popd -0” az utolsó,
        		a „popd -1” az utolsó előtti könyvtárat távolítja el.
        
        A „dirs” beépített parancs listázza a könyvtárvermet.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve érvénytelen argumentum vagy könyvtárváltás
        során történő hiba esetén.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
hu: Minden NÉV eltávolítása a definiált aliasok közül.
        
        Kapcsolók:
          -a	minden definíció törlése
        
        Sikeresen tér vissza, kivéve ha nincs megadott NÉV nevű alias.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
hu: Munkák eltávolítása az aktuális parancsértelmezőből.
        
        Eltávolít minden MUNKASZÁM munkát az aktív munkák táblájából. A MUNKASZÁM
        megadása nélkül a parancsértelmező által megjegyzett aktuális
        munkát távolítja el.
        
        Kapcsolók:
          -a	minden munka eltávolítása, ha nincs MUNKASZÁM megadva
          -h	minden MUNKASZÁM megjelölése úgy, hogy nem kell továbbadni
          		nekik a parancsértelmező által kapott SIGHUP-ot
          -r	csak futó munkák eltávolítása
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha nem kap érvénytelen kapcsolót vagy MUNKASZÁMOT

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
hu: Elemeket vesz ki a könyvtárveremből. Argumentumok nélkül kiveszi a
        legfelső elemet, és a kivett elemre állítja az új munkakönyvtárat.
        
        Kapcsolók:
          -n	Ne váltson könyvtárat eltávolításkor, vagyis csak a vermet
        	változtassa.
        
        Argumentumok:
          +N	Eltávolítja az N-edik elemet a „dirs” által kiírt listán,
        	nullától, balról számolva. Pl. a „popd +0” az első, míg a
        	„popd +1” a második könyvtárat távolítja el.
          -N	Eltávolítja az N-edik elemet a „dirs” által kiírt listán,
        	nullától, jobbról számolva. Pl. a „popd -0” az utolsó,
        	a „popd -1” az utolsó előtti könyvtárat távolítja el.
        
        A „dirs” beépített parancs listázza a könyvtárvermet.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
hu: A parancsértelmező felváltása a megadott paranccsal.
        
        A PARANCS végrehajtása, kicserélve a parancsértelmezőt a megadott
        programmal. Az ARGUMENTUMOK lesznek a PARANCS argumentumai. Ha nincs
        PARANCS megadva, a futó parancsértelmezőben kerülnek érvényesítésre
        az átirányítások.
        
        Kapcsolók:
          -a név	a NÉV átadása a PARANCSNAK $0-ként
          -c	a PARANCS végrehajtása üres környezettel
          -l	a PARANCSNAK egy „-” átadása $0-ként
        
        Ha a parancs nem hajtható végre, a nem interaktív parancsértelmező kilép,
        kivéve, ha az „execfail” parancsértelmező-beállítás él.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve, ha a PARANCS nem található vagy sikertelen
        az átirányítás.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
hu: A csővezeték végrehajtási idejének kiírása.
        
        A CSŐVEZETÉK végrehajtása és egy összefoglaló kiírása a végrehajtás közben
        eltelt valós időről, a használt felhasználói- és rendszergépidőkről
        a CSŐVEZETÉK befejeződésekor.
        
        Kapcsolók:
          -p	az összefoglaló megjelenítése a hordozható POSIX formában
        
        A TIMEFORMAT változó értéke felhasználásra kerül a kimenet formázásakor
        
        Kilépési kód:
        A kilépési kód a CSŐVEZETÉK kilépési kódja lesz.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
hu: A for, while vagy until ciklus újrakezdése.
        
        A következő iterációtól folytatja a FOR, WHILE vagy UNTIL ciklust.
        Ha N meg van adva, akkor N egymásba ágyazott ciklusból lép ki.
        
        Kilépési kód:
        A kilépési kód 0, ha N >= 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
hu: Egy munka előtérbe hozása.
        
        Megegyezik az „fg” parancs MUNKASZÁM argumentumával. Egy megszakított
        vagy háttérben futó munkát hoz előtérbe. A MUNKASZÁM lehet munkanév vagy
        munkaazonosító is. Egy záró „&” megadása a munkát háttérbe küldi, mint
        a „bg” parancs.
        
        Kilépési kód:
        A visszaállított parancs kilépési kódjával lép ki.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hu: Sikeres visszatérés.
        
        Kilépési kód:
        Mindig sikeres.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
hu: Sikertelen visszatérés.
        
        Kilépési kód:
        Mindig sikertelen.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
hu: Visszatér egy függvényből.
        
        Egy függvény vagy egy „source”-olt parancsfájl adott N kilépési kóddal
        való visszatérését okozza. Ha N nincs megadva, az utolsó parancs kilépési
        kódjával tér vissza.
        
        Kilépési kód:
        N-nel tér vissza, kivéve ha nem függvényből vagy parancsfájlból akar
        visszatérni – ekkor sikertelenséget jelez.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
hu: Az aktuális szubrutinhívás környezetének visszaadása.
        
        KIF nélkül "$sor $fájlnév" formátumú eredményt ad. A KIF-fel pedig
        "$sor $szubrutin $fájlnév" formátumút; ez hasznos lehet stack trace
        kiírásához.
        
        Az EXPR értéke azt adja meg, hogy a jelenlegihez képest milyen mélyre
        lépjen vissza; a verem tetején a 0-s keret van.
        
        Kilépési kód:
        0-val tér vissza, ha érvényes a KIF és valóban függvényt hajt végre a
        parancsértelmező.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns
hu: Az aktuális szubrutinhívás helyével tér vissza.
        
        EXPR nélkül a

en: Running
hu: Fut

en: Segmentation fault
hu: Szegmenshiba

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hu: Szavak kiválasztása egy listából, és egy parancs végrehajtása rá.
        
        A SZAVAK kiértékelésre kerülnek, és egy szólistát képeznek. A szavak a
        szabványos hibakimenetre kerülnek soronként, sorszámozva. Ha az
        „in SZAVAK ...;” rész hiányzik, „in "$@"” az alapértelmezés. Ezután
        megjelenik a PS3 prompt, és egy sorszámot vár a szabványos bemeneten.
        Érvényes sorszám megadásakor a PARANCSOKAT végrehajtja úgy, hogy a NÉV
        a megfelelő sorszámú elem értékét kapja. Ha a sor üres, újból megjelennek
        a SZAVAK és a prompt, és újból lehet választani. A parancs EOF bemenet
        esetén fejeződik be. Bármely más érték beolvasásakor a NÉV null lesz.
        A beolvasott sor a REPLY változóba kerül. A PARANCSOK minden választás
        után végrehajtásra kerülnek egy break parancs végrehajtásáig.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó parancs kilépési kódját adja vissza.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
hu: Szignál küldése munkának.
        
        PID vagy MUNKASZÁM által meghatározott folyamatoknak a SZIGNÁL vagy
        SZIGNÁLSZÁM szignál küldése. Ha sem a SZIGNÁL, sem a SZIGNÁLSZÁM nincs
        megadva, akkor a SIGTERM az alapértelmezés.
        
        Kapcsolók:
          -s sig	a SIG egy szignálnév
          -n sig	a SIG egy szignálszám
          -l	a szignálnevek listázása; ha argumentumok követik a -l kapcsolót,
        		akkor azok szignálszámoknak lesznek tekintve ahhoz, hogy mely
        		neveket kell listázni
          -L	a -l szinonimája
        
        A kill két okból beépített parancs: így lehetővé teszi munkaazonosítók
        használatát folyamatazonosítók helyett, továbbá lehetségessé válik a
        folyamatok kilövése, ha a folyamatok számának korlátja elérve.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha nem kap érvénytelen kapcsolót, vagy nem történik
        hiba.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
hu: Readline billentyűkötések és változók beállítása.
        
        Egy billentyűsorozat hozzárendelése Readline függvényhez vagy makróhoz,
        vagy Readline változó beállítása. A beállítás nélküli szintaxis megegyezik
        az ~/.inputrc-ben találhatóval, de kell legyen egy argumentuma:
        pl. bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Kapcsolók:
          -m  kiosztás       A KIOSZTÁS használata kiosztásként a parancs hatásának
                             idejére. Elfogadható kiosztásnevek: emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-
                             move, vi-command és vi-insert.
          -l                 Nevek és függvények listázása.
          -P                 Függvénynevek és kötések listázása.
          -p                 Függvények és kötések listázása újrahasználható
                             formában.
          -S                 Makrókat végrehajtó billentyűkombinációk és értékeik
                             listázása.
          -s                 Makrókat végrehajtó billentyűkombinációk és értékeik
                             listázása újrahasználható formában.
          -V                 Változónevek és értékek listázása.
          -v                 Változónevek és értékek listázása újrahasználható
                             formában.
          -q  függvénynév    A függvényhez tartozó billentyűkombináció lekérése.
          -u  függvénynév    Össze adott függvényhez tartozó billentyűkombináció
                             törlése.
          -r  billkomb       A BILLKOMB-hoz tartozó kötések törlése.
          -f  fájlnév        Kötések olvasása FÁJLNÉV fájlból.
          -x  billkomb:shell-parancs	SHELL-PARANCS végrehajtása BILLKOMB-ra.
          -X                 A -x használatával kötött billentyűkombinációk
                             és a társított parancsok kiírása, bemenetként
                             újrahasználható formában.
        
        Kilépési kód:
        a bind 0-val tér vissza, ha nincs ismeretlen kapcsoló vagy hiba.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
hu: Parancsételmező-kapcsolók beállítása és törlése.
        
        Minden megadott OPTNÉV kapcsoló beállítása. Argumentumok nélkül hívva
        felsorol minden megadott OPTNEVET – vagy az összes parancsértelmező
        kapcsolót, ha nincsenek OPTNEVEK megadva – annak jelzésével, hogy be
        vannak-e állítva vagy sem.
        
        Kapcsolók:
          -o	OPTNEVEK korlátozása a „set -o”-val használtakra
          -p	minden kapcsoló kilistázása az állapotuk jelzésével
          -q	kimenet elnyelése
          -s	minden OPTNÉV engedélyezése
          -u	minden OPTNÉV tiltása
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, ha az OPTNÉV engedélyezve van; sikertelenül, ha
        hibás kapcsolókat kap vagy az OPTNÉV tiltva van.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
hu: Parancsértelmező-változók exportálás attribútumának beállítása.
        
        Minden NÉV automatikus környezeti változóvá exportálásra jelölése. Így
        minden ezután kiadott parancs környezetében megjelenik. Ha az ÉRTÉK is
        meg van adva, értékadás is történik.
        
        Kapcsolók:
          -f	parancsértelmező-függvényekre vonatkozzon
          -n	export attribútum eltávolítása minden NÉVRŐL
          -p	összes exportált változó és függvény listázása
        
        Egy „--” argumentum letiltja a további kapcsolóértelmezést.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót vagy NEVET kap.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
hu: Parancsértelmező-beállítások és pozicionális paraméterek állítása, törlése.
        
        Parancsértelmező-attribútumok és pozicionális paraméterek értékeinek
        módosítása, parancsértelmező-változók neveinek és értékeinek kiírása.
        
        Kapcsolók:
          -a  A módosított vagy létrehozott változó exportálásra jelölése
          -b  Munka befejezéséről azonnali értesítés
          -e  Azonnali kilépés, ha egy parancs nem nullával lép ki
          -f  Fájlnév-generálás (globbing) tiltása
          -h  Parancsok helyének megjegyzése használatkor
          -k  Minden értékadó argumentum a parancs környezetébe kerül, nem
              csak a parancsot megelőzők
          -m  Munkakezelés engedélyezése
          -n  Parancsok beolvasása végrehajtás nélkül
          -o kapcsolónév
              Kapcsolónév szerinti változóállítás:
                  allexport    mint -a
                  braceexpand  mint -B
                  emacs        emacs-szerű sorszerkesztés
                  errexit      mint -e
                  errtrace     mint -E
                  functrace    mint -T
                  hashall      mint -h
                  histexpand   mint -H
                  history      előzmények tárolásának engedélyezése
                  ignoreeof    EOF esetén nem lép ki a parancsértelmező
                  interactive-comments
                               interaktív parancsokban is lehetnek megjegyzések
                  keyword      mint -k
                  monitor      mint -m
                  noclobber    mint -C
                  noexec       mint -n
                  noglob       mint -f
                  nolog        jelenleg elfogadott, de mellőzött
                  notify       mint -b
                  nounset      mint -u
                  onecmd       mint -t
                  physical     mint -P
                  pipefail     egy csővezeték-parancs kilépési kódja az utolsó
                               nem nullával kilépett parancs kilépési kódja,
                               vagy 0, ha nem volt ilyen
                  posix        a bash viselkedésének megváltoztatása, ha az
                               alapértelmezett nem felel meg a Posix
                               szabványnak
                  privileged   mint -p
                  verbose      mint -v
                  vi           vi-szerű sorszerkesztés
                  xtrace       mint -x
          -p  Mindig be van kapcsolva, ha a valós és effektív felhasználó nem
              egyezik. Letiltja az $ENV fájl értelmezését és a parancsértelmező-
              függvények betöltését. A kapcsoló kikapcsolása az effektív
              uid és gid valósra állítását okozza
          -t  Egyetlen parancs beolvasása és végrehajtás után kilépés
          -u  Nem létező változók behelyettesítése legyen hiba
          -v  Beolvasott parancsok kiírása olvasáskor (értelmezés előtt).
          -x  Parancsok kiírása végrehajtáskor (értelmezés után).
          -B  Szögleteszárójel-kiegészítés végrehajtása
          -C  Létező normál fájlok felülírásának tiltása kimenetátirányításnál
          -E  Az ERR csapdát öröklik a függvények
          -H  Felkiáltójeles előzményhelyettesítés engedélyezése. Interaktív
              parancsértelmezőnél alapértelmezés
          -P  Parancsok végrehajtásánál szimbolikus linkek követésének tiltása
              (például cd esetében)
          -T  A DEBUG és RETURN csapdát öröklik a függvények
          --  A további argumentumok hozzárendelése a pozicionális paraméterekhez.
              Ha nincsenek további argumentumok, akkora a pozicionális paraméterek
              törlésre kerülnek.
          -   A további argumentumok pozicionális paraméterekhez rendelése
              A -x és -v kapcsolók ki vannak kapcsolva.
        
        „-” helyett „+” használatával a kapcsolók tilthatóak. A kapcsolók a
        parancsértelmező indításakor is állíthatóak. Az érvényben lévő kapcsolók
        a $- változóban vannak. A záró nem értelmezhető argumentumok pozicionális
        paraméterek lesznek (rendre $1, $2 ... $n). Ha nincs ARG, minden
        parancsértelmező-változó kiírásra kerül.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha érvénytelen kapcsolót kap.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
hu: Változóértékek és attribútumok beállítása.
        
        A „declare” szinonimája. Lásd: „help declare”.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
hu[0]: A következő kifejezésre illeszkedő parancsok: „
hu[1]: A következő kifejezésekre illeszkedő parancsok: „

en: Shell options:
hu: Parancsértelmező-kapcsolók:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
hu: Pozicionális paraméterek eltolása.
        
        Az $N+1, $N+2... pozicionális paraméterek átnevezése $1, $2... névre.
        Ha nincs N megadva, értéke 1 lesz.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha N negatív vagy nagyobb mint $#.

en: Signal %d
hu: %d. szignál

en: Stopped
hu: Megállítva

en: Stopped (signal)
hu: Megállítva (szignál)

en: Stopped (tty input)
hu: Megállítva (konzolbemenet)

en: Stopped (tty output)
hu: Megállítva (konzolkimenet)

en: Stopped(%s)
hu: Megállítva(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
hu: Parancsvégrehajtás felfüggesztése.
        
        A futó parancsértelmező végrehajtásának felfüggesztése SIGCONT szignál
        érkezéséig. Ha nincs erőltetve, bejelentkezési parancsértelmező nem
        függeszthető fel.
        
        Kapcsolók:
          -f	felfüggesztés erőltetése bejelentkezési parancsértelmezőn is
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha a munkakezelés nem támogatott vagy hiba
        történt.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
hu: IDŐFORMÁTUM: „%c”: érvénytelen formátumkarakter

en: Terminated
hu: Befejezve

en: The mail in %s has been read
hu: A(z) „%s” helyen lévő levél el van olvasva

en: There are running jobs.
hu: Vannak futó munkák.

en: There are stopped jobs.
hu: Vannak leállított munkák.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
hu: NINCS GARANCIA, a törvény által engedélyezett mértékig.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
hu: Ezek a parancsok be vannak építve a parancsértelmezőbe. A „help” parancs
    listázza őket. A „help név” a „név” parancsról tájékoztat. Az „info bash”
    paranccsal általános információt kap a parancsértelmezőről. A listán nem
    található parancsokról a „man -k” vagy az „info” adhat felvilágosítást.
    
    A parancs nevét követő csillag (*) azt jelzi, hogy le van tiltva.

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
hu: Ez egy szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
hu: Szignálok és más események elfogása.
        
        Meghatároz és aktivál eseménykezelőket, amelyek szignálok érkezésekor
        vagy más körülmények bekövetkezésekor futnak.
        
        Az ARG az a parancs, amelyet a parancsértelmező beolvas és végrehajt a
        SZIGNÁLOK bekövetkezésekor. Ha az ARG hiányzik (és egy SZIGNÁL van
        megadva) vagy az ARG egy „-”, akkor minden szignálkezelő visszaáll az
        alapértelmezett viselkedésre. Ha az ARG üres, akkor a megadott SZIGNÁLOK
        bekövetkezésekor nem történik semmi a parancsértelmezőben és új
        gyermekfolyamataiban.
        
        Ha a SZIGNÁL értéke EXIT (0), az ARG a parancsértelmezőből való kilépéskor
        fut. Ha értéke DEBUG, az ARG minden parancs előtt fut. Ha a SZIGNÁL értéke
        RETURN, az ARG a . vagy source kulcsszó használatával futtatott függvény
        vagy parancsfájl befejeződésekor fut le. Ha az érték ERR, akkor az ARG a
        parancsok olyan hibáikor fut le, amikor a parancsértelmező kilépne a -e
        kapcsoló használatakor.
        
        Argumentumok nélkül a trap kilistázza az összes szignált és parancsot.
        
        Kapcsolók:
          -l	a rendszeren érvényes szignálnevek és sorszámaik kilistázása
          -p	kilistázza a trap által beállított eseménykezelőket
        
        A SZIGNÁL értéke a <signal.h>-ban megtalálható szignálnév vagy szám.
        A szignálnevek kis- és nagybetűkre érzéketlenek, a SIG előtag elhagyható.
        Szignált a parancsértelmezőnek a „kill -szignál $$” paranccsal
        lehet küldeni.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha a SZIGNÁL érvénytelen, vagy érvénytelen
        kapcsolót kap.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
hu: A „%s -c "help set"” további információt ad a parancsértelmező-beállításokról.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
hu: A „%s -c help” további információt ad a beépített parancsokról.

en: Unknown Signal #
hu: Ismeretlen szignál #

en: Unknown Signal #%d
hu: %d. számú ismeretlen szignál

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unknown status
hu: Ismeretlen állapot

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
hu: Parancsértelmező-változók és -függvények értékeinek és jellemzőinek törlése.
        
        Minden NÉV nevű függvény vagy változó törlése.
        
        Kapcsolók:
          -f	minden NÉV függvény
          -v	minden NÉV változó
          -n	minden NÉV névhivatkozás, és a változó törlése az általa
        		hivatkozott változó helyett
        
        Kapcsolók nélkül az unset először változót, sikertelenség esetén függvényt
        próbál törölni.
        
        Néhány változót nem lehet törölni, lásd „readonly”.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve ha hibás kapcsolót kap, vagy egy NÉV csak
        olvasható.

en: Urgent IO condition
hu: Sürgős IO körülmény

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
hu: Használat:	%s [GNU hosszú kapcsoló] [kapcsoló] ...
    	%s [GNU hosszú kapcsoló] [kapcsoló] parancsfájl ...

en: Use "%s" to leave the shell.
hu: „%s” használatával lehet elhagyni a parancsértelmezőt.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
hu: A „bashbug” paranccsal jelenthet hibákat.

en: User signal 1
hu: Felhasználói 1.

en: User signal 2
hu: Felhasználói 2.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
hu: Folyamat befejezésének megvárása, és a kilépési kód visszaadása.
        
        A PID számú folyamat befejezésére vár, majd jelzi a kilépési kódját.
        Ha nincs megadva PID, minden aktív gyermekfolyamatot bevár, és nullával
        tér vissza. A PID egy folyamatazonosító kell legyen.
        
        Kilépési kód:
        Az utolsó PID kilépési kódjával tér vissza; érvénytelen PID vagy kapcsoló
        esetén sikertelenül.

en: Window changed
hu: Ablak változott

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
hu: Argumentumok szabványos kimenetre írása.
        
        Argumentumok és egy újsor kiírása a szabványos kimenetre.
        
        Kapcsolók:
          -n	ne fűzzön hozzá újsort
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve írási hiba esetén.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
hu: Argumentumok szabványos kimenetre írása.
        
        Argumentumok és egy újsor kiírása a szabványos kimenetre.
        
        Kapcsolók:
          -n	ne fűzzön hozzá újsort
          -e	az alábbi escape-szekvenciák értelmezése
          -E	escape-szekvenciák értelmezésének tiltása
        
        Az „echo”a következő visszaper-escape-karaktereket értelmezi:
          \a	terminálcsengő
          \b	visszatörlés (backspace)
          \c	további kimenet elnyelése
          \e	escape-karakter
          \E	escape-karakter
          \f	lapdobás-karakter
          \n	újsor-karakter
          \r	kocsivissza-karakter
          \t	vízszintes tabulátor
          \v	függőleges tabulátor
          \\	visszaper (\)
          \0nnn	az oktális NNN ASCII-kódú karakter. NNN 0–3
        		oktális számjegy lehet
          \xHH	az a 8 bites karakter, amelynek értéke HH
        		(hexadecimálisan). HH egy vagy két hexaszámjegy lehet
          \uHHHH	a Unicode karakter, amely értéke a HHHH hexadecimális
        		érték. A HHHH 1-4 hexaszámjegy lehet.
          \UHHHHHHHH a Unicode karakter, amely értéke a HHHHHHHH hexadecimális
        		érték. A HHHHHHHH 1-8 hexaszámjegy lehet.
        
        Kilépési kód:
        Sikerrel tér vissza, kivéve írási hiba esetén.

en: You have mail in $_
hu: Levél a következőben: $_

en: You have new mail in $_
hu: Új levél a következőben: $_

en: [[ expression ]]
hu: [[ kifejezés ]]

en: `%c': bad command
hu: „%c”: érvénytelen parancs

en: `%c': invalid format character
hu: „%c”: érvénytelen formátumkarakter

en: `%c': invalid symbolic mode character
hu: „%c”: érvénytelen szimbolikus módkarakter

en: `%c': invalid symbolic mode operator
hu: „%c”: érvénytelen szimbolikus módoperátor

en: `%c': invalid time format specification
hu: „%c”: érvénytelen időformátum-megadás

en: `%s': cannot unbind
hu: „%s”: nem lehetséges a kötés megszüntetése

en: `%s': invalid alias name
hu: „%s”: érvénytelen alias-név

en: `%s': invalid keymap name
hu: „%s”: érvénytelen billentyűkiosztás-név

en: `%s': invalid variable name for name reference
hu: „%s”: érvénytelen változónév a névhivatkozáshoz

en: `%s': is a special builtin
hu: „%s”: egy speciális beépített parancs

en: `%s': missing format character
hu: „%s”: hiányzó formátumkarakter

en: `%s': not a pid or valid job spec
hu: „%s”: nem pid vagy munkaazonosító

en: `%s': not a valid identifier
hu: „%s”: érvénytelen azonosító

en: `%s': unknown function name
hu: „%s”: ismeretlen függvénynév

en: `)' expected
hu: „)” szükséges

en: `)' expected, found %s
hu: „)” szükséges %s helyett

en: `:' expected for conditional expression
hu: „:” egy feltételkifejezés szükséges

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
hu: add_process: %5ld. folyamat (%s) még élőként van jelölve

en: add_process: process %5ld (%s) in the_pipeline
hu: add_process: %5ld. folyamat (%s) a the_pipeline-ban

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
hu: alias [-p] [név[=érték] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
hu: all_local_variables: nincs függvénykörnyezet az aktuális látókörben

en: argument
hu: argumentum

en: argument expected
hu: argumentum szükséges

en: array variable support required
hu: a tömbök használata nincs támogatva

en: attempted assignment to non-variable
hu: nem változóhoz próbált értéket rendelni

en: bad array subscript
hu: Hibás tömbindex

en: bad command type
hu: hibás parancstípus

en: bad connector
hu: hibás csatlakozó

en: bad jump
hu: hibás ugrás

en: bad substitution: no closing "`" in %s
hu: hibás helyettesítés: nincs záró „`” a következőben: %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
hu: hibás helyettesítés: nincs záró „%s” a következőben: %s

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
hu: a bash honlapja: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
hu: bash_execute_unix_command: nem található billentyűkiosztás a parancshoz

en: bg [job_spec ...]
hu: bg [munkaszám ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
hu: bind [-lpsvPSVX] [-m kiosztás] [-f fájlnév] [-q név] [-u név] [-r billkomb] [-x billkomb:shell-parancs] [billkomb:readline-függvény vagy readline-parancs]

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
hu: szögleteszárójel-kiegészítés: Nem foglalható memória ehhez: %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
hu: szögleteszárójel-kiegészítés: nem sikerült a memóriafoglalás %u elem számára

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
hu: szögleteszárójel-kiegészítés: nem sikerült a memóriafoglalás „%s” számára

en: bug: bad expassign token
hu: bug: rossz expassign token

en: caller [expr]
hu: caller [kif]

en: can only `return' from a function or sourced script
hu: csak függvényből vagy source-olt parancsfájlból lehet „return”-nel visszatérni

en: can only be used in a function
hu: csak függvényben használható

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
hu: nem lehet új fájlleírót foglalni a bash bemenetéhez a(z) %d. fájlleíróból

en: cannot create temp file for here-document: %s
hu: nem lehet a heredocnak átmeneti fájlt létrehozni: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
hu: nem lehet duplikálni a(z) %d. fájlleírót a(z) %d. helyre

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
hu: nem duplikálható a(z) %s csővezeték %d. fájlleíróként

en: cannot find %s in shared object %s: %s
hu: %s nem található a(z) %s megosztott objektumfájlban: %s

en: cannot make child for command substitution
hu: nem hozható létre gyermek a parancsbehelyettesítéshez

en: cannot make child for process substitution
hu: nem hozható létre a gyermek a folyamatbehelyettesítéshez

en: cannot make pipe for command substitution
hu: nem hozható létre csővezeték a parancsbehelyettesítéshez

en: cannot make pipe for process substitution
hu: nem hozható létre a csővezeték a folyamatbehelyettesítéshez

en: cannot open named pipe %s for reading
hu: nem nyitható meg olvasásra a(z) %s csővezeték

en: cannot open named pipe %s for writing
hu: nem nyitható meg írásra a(z) %s csővezeték

en: cannot open shared object %s: %s
hu: megosztott objektumfájl megnyitása sikertelen: %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
hu: szabványos bemenet /dev/null-ra állítása sikertelen: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
hu: nem lehet újraindítani a nodelay módot a(z) %d. fájlleíróhoz

en: cannot set and unset shell options simultaneously
hu: nem lehet egyszerre beállítani és törölni parancsértelmező-beállításokat

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
hu: a gid nem állítható be %d értékre: a hatásos gid %d

en: cannot set terminal process group (%d)
hu: nem állítható be a terminál folyamatcsoportja (%d)

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
hu: az uid nem állítható be %d értékre: a hatásos uid %d

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
hu: nem lehet egyszerre függvényt és változót megszüntetni

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
hu: nem indítható el a hibakereső; a hibakeresési mód letiltva

en: cannot suspend
hu: nem lehet szüneteltetni

en: cannot suspend a login shell
hu: nem lehet bejelentkező parancsértelmezőt szüneteltetni

en: cannot use `-f' to make functions
hu: nem használható a „-f” függvény létrehozására

en: cannot use more than one of -anrw
hu: a következő kapcsolók kizárják egymást: -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
hu: case SZÓ in [MINTA [| MINTA]...) PARANCSOK ;;]... esac

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
hu: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [ktár]

en: child setpgid (%ld to %ld)
hu: gyermek setpgid (innen: %ld ide: %ld)

en: command [-pVv] command [arg ...]
hu: command [-pVv] parancs [arg ...]

en: command substitution: ignored null byte in input
hu: parancshelyettesítés: figyelmen kívül hagyott null bájt a bemeneten

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
hu: command_substitute: nem duplikálható a csővezeték 1. fájlleíróként

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
hu: compgen [-abcdefgjksuv] [-o beállítás] [-A művelet] [-G globminta] [-W szólista]  [-F függvény] [-C parancs] [-X szűrőminta] [-P prefixum] [-S szuffixum] [szó]

en: completion: function `%s' not found
hu: kiegészítés: nem található „%s” függvény

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
hu: compopt [-o|+o beállítás] [-DEI] [név ...]

en: conditional binary operator expected
hu: feltételes kétoperandusú operátor szükséges

en: coproc [NAME] command [redirections]
hu: coproc [NÉV] parancs [átirányítások]

en: could not find /tmp, please create!
hu: nem található /tmp, hozza létre!

en: cprintf: `%c': invalid format character
hu: cprintf: „%c”: érvénytelen formátumkarakter

en: current
hu: aktuális

en: declare [-aAfFgilnrtux] [-p] [name[=value] ...]
hu: declare [-aAfFgilnrtux] [-p] [név[=érték] ...]

en: deleting stopped job %d with process group %ld
hu: %d. számú megállított munka törlése a %ld számú folyamatcsoporttal

en: describe_pid: %ld: no such pid
hu: describe_pid: %ld: nincs ilyen pid

en: directory stack empty
hu: a könyvtárverem üres

en: directory stack index
hu: könyvtárveremindex

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
hu: disown [-h] [-ar] [munkaszám ... | pid ...]

en: division by 0
hu: 0-val osztás

en: dynamic loading not available
hu: a dinamikus betöltés nem érhető el

en: empty array variable name
hu: üres tömbváltozó-név

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
hu: enable [-a] [-dnps] [-f fájlnév] [név ...]

en: error getting terminal attributes: %s
hu: hiba a terminálattribútum lekérdezésekor: %s

en: error importing function definition for `%s'
hu: hiba a függvénydefiníció betöltésekor: „%s”

en: error setting terminal attributes: %s
hu: hiba a terminálattribútum beállításakor: %s

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
hu: eval: a maximális eval beágyazási szint túllépve (%d)

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
hu: exec [-cl] [-a név] [parancs [argumentumok ...]] [átirányítás ...]

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
hu: execute_coproc: a coproc [%d:%s] még mindig létezik

en: expected `)'
hu: „)” szükséges

en: exponent less than 0
hu: 0-nál kisebb kitevő

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
hu: export [-fn] [név[=érték] ...] vagy export -p

en: expression expected
hu: az értelmező kifejezést várt

en: expression recursion level exceeded
hu: a kifejezés rekurziókorlátot

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
hu: fc [-e ename] [-lnr] [első] [utolsó] vagy fc -s [minta=csere] [parancs]

en: fg [job_spec]
hu: fg [munkaszám]

en: file descriptor out of range
hu: fájlleíró kívül esik a tartományon

en: filename argument required
hu: fájlnévargumentum szükséges

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
hu: for (( kif1; kif2; kif3 )); do PARANCSOK; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
hu: for NÉV [in SZAVAK ... ] ; do PARANCSOK; done

en: forked pid %d appears in running job %d
hu: a(z) %d számú forkolt pid a(z) %d számú munkában jelent meg

en: format parsing problem: %s
hu: formátumfeldolgozási probléma: %s

en: free: called with already freed block argument
hu: free: már felszabadított blokkal lett hívva

en: free: called with unallocated block argument
hu: free: nem lefoglalt blokkal lett hívva

en: free: start and end chunk sizes differ
hu: free: kezdő- és záródarab mérete eltér

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
hu: free: alulcsordulást érzékelt; mh_nbytes kívül esik a tartományon

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
hu: function név { PARANCSOK ; } vagy név () { PARANCSOK ; }

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
hu: a parancsértelmező későbbi verziói kötelezővé teszik majd az aritmetikai kiértékelést

en: getcwd: cannot access parent directories
hu: getcwd: nem érhetőek el a szülőkönyvtárak

en: getopts optstring name [arg]
hu: getopts opciók név [arg]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
hu: hash [-lr] [-p útvonal] [-dt] [név ...]

en: hashing disabled
hu: a hashelés le van tiltva

en: help [-dms] [pattern ...]
hu: help [-dms] [minta ...]

en: help not available in this version
hu: ebben a verzióban nem érhető el súgó

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
hu: a(z) %d. sorban kezdett heredocot EOF zárja („%s” helyett)

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
hu: history [-c] [-d szám] [n] vagy history -anrw [fájlnév] vagy history -ps arg [arg...]

en: history position
hu: előzménypozíció

en: history specification
hu: előzményválasztás

en: hits	command
hu: t.szám	parancs

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
hu: prefix növelés vagy csökkentés után azonosító kell következzen

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
hu: if PARANCSOK; then PARANCSOK; [ elif PARANCSOK; then PARANCSOK; ]... [ else PARANCSOK; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
hu: initialize_job_control: getpgrp sikertelen

en: initialize_job_control: no job control in background
hu: initialize_job_control: nincs munkakezelés a háttérben

en: invalid arithmetic base
hu: érvénytelen számrendszer

en: invalid base
hu: érvénytelen számrendszer

en: invalid character %d in exportstr for %s
hu: érvénytelen karakter (%d) %s exportstr-jében

en: invalid hex number
hu: érvénytelen hexadecimális szám

en: invalid number
hu: érvénytelen szám

en: invalid octal number
hu: érvénytelen oktális szám

en: invalid signal number
hu: érvénytelen szignálszám

en: job %d started without job control
hu: a(z) %d. munka munkakezelés nélkül indult

en: job_spec [&]
hu: munkaszám [&]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
hu: jobs [-lnprs] [munkaszám ...] vagy jobs -x parancs [args]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
hu: kill [-s szignál | -n szignálszám | -szignál] pid | munkaszám ... vagy kill -l [szignál]

en: last command: %s
hu: utolsó parancs: %s

en: limit
hu: korlát

en: line %d:
hu: %d. sor:

en: line editing not enabled
hu: nincs engedélyezve a sorszerkesztés

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
hu: %s betöltési függvénye hibát ad vissza (%d): nincs betöltve

en: local [option] name[=value] ...
hu: local [kapcsoló] név[=érték] ...

en: logout
hu: kijelentkezés

en: loop count
hu: ciklusszám

en: make_here_document: bad instruction type %d
hu: make_here_document: hibás utasítástípus: %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
hu: make_local_variable: nincs függvénykörnyezet az aktuális látókörben

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
hu: make_redirection: %d. átirányító utasítás kívül esik a tartományon

en: malloc: block on free list clobbered
hu: malloc: a szabadlistán lévő blokk felülírva

en: malloc: failed assertion: %s
hu: malloc: nem teljesülő feltételezés: %s

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
hu: mapfile [-d elválasztó] [-n szám] [-O kezdet] [-s szám] [-t] [-u fd] [-C parancs] [-c távolság] [tömb]

en: maximum here-document count exceeded
hu: a maximális here-document szám túllépve

en: migrate process to another CPU
hu: folyamat átvitele másik CPU-ra

en: missing `)'
hu: hiányzó „)”

en: missing `]'
hu: hiányzó „]”

en: missing hex digit for \x
hu: hiányzó hexadecimális számjegy a következőhöz: \x

en: missing unicode digit for \%c
hu: hiányzó unicode számjegy a következőhöz: \%c

en: network operations not supported
hu: a hálózati műveletek nincsenek támogatva

en: no `=' in exportstr for %s
hu: nincs „=” %s exportstr-jében

en: no closing `%c' in %s
hu: nincs záró „%c” a következőben: %s

en: no command found
hu: nincs ilyen parancs

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
hu: nem illeszkedik egy szócikk sem a következőre: „%s”.
    A „help help”, „man -k '%s'” vagy „info '%s'” parancsok segíthetnek.

en: no job control
hu: nincs munkakezelés

en: no job control in this shell
hu: nincsen munkakezelés ebben a parancsértelmezőben

en: no match: %s
hu: nincs találat: %s

en: no other directory
hu: nincs másik könyvtár

en: no other options allowed with `-x'
hu: a „-x” mellett nem használható más kapcsoló

en: not currently executing completion function
hu: jelenleg nincs kiegészítési függvény végrehajtás alatt

en: not login shell: use `exit'
hu: nem bejelentkező parancsértelmező: használja az „exit”-et

en: null directory
hu: null könyvtár

en: octal number
hu: oktális szám

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
hu: csak „for”, „while” és „until” ciklusokban értelmezhető

en: pipe error
hu: hibás csővezeték

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
hu: pop_scope: shell_variables feje nem egy átmeneti környezeti látókör

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
hu: pop_var_context: shell_variables feje nem egy függvénykörnyezet

en: pop_var_context: no global_variables context
hu: pop_var_context: nincs global_variables környezet

en: power failure imminent
hu: táphiba fenyeget

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
hu: a csinos kiírási mód mellőzve van interaktív az parancsértelmezőkben

en: print_command: bad connector `%d'
hu: print_command: hibás csatlakozó (%d)

en: printf [-v var] format [arguments]
hu: printf [-v változó] formátum [argumentumok]

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
hu: programmable_completion: %s: lehetséges újrapróbálási hurok

en: programming error
hu: programozási hiba

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
hu: pushd [-n] [+N | -N | ktár]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
hu: read [-ers] [-a tömb] [-d elválasztó] [-i szöveg] [-n szám] [-N szám] [-p prompt] [-t időkeret] [-u fd] [név ...]

en: read error: %d: %s
hu: olvasási hiba: %d: %s

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
hu: readarray [-d elválasztó] [-n szám] [-O kezdet] [-s szám] [-t] [-u fd] [-C parancs] [-c távolság] [tömb]

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
hu: readonly [-aAf] [név[=érték] ...] vagy readonly -p

en: realloc: called with unallocated block argument
hu: realloc: nem lefoglalt blokkal lett hívva

en: realloc: start and end chunk sizes differ
hu: realloc: kezdő- és záródarab mérete eltér

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
hu: realloc: alulcsordulást érzékelt; mh_nbytes kívül esik a tartományon

en: recursion stack underflow
hu: alulcsordult a rekurziós verem

en: redirection error: cannot duplicate fd
hu: átirányítási hiba: nem lehet duplikálni a fájlleírót

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
hu: register_alloc: %p már a táblában lefoglaltként?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
hu: register_alloc: foglalótábla tele van FIND_ALLOC-kal?

en: register_free: %p already in table as free?
hu: register_free: %p már a táblában szabadként?

en: restricted
hu: korlátozott

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
hu: run_pending_traps: rossz érték a trap_list[%d]-ban: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
hu: run_pending_traps: szignálkezelő a SIG_DFL, %d (%s) újraküldése önmagunknak

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
hu: save_bash_input: már van puffer a(z) %d. fájlleíróhoz

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
hu: select NÉV [in SZAVAK ... ;] do PARANCSOK; done

en: set [-abefhkmnptuvxBCHP] [-o option-name] [--] [arg ...]
hu: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o beállításnév] [--] [arg ...]

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
hu: setlocale: %s: nem lehet területi beállításokat váltani (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
hu: setlocale: %s: nem lehet területi beállításokat váltani (%s): %s

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
hu: setlocale: LC_ALL: nem lehet területi beállításokat váltani (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
hu: setlocale: LC_ALL: nem lehet területi beállításokat váltani (%s): %s

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
hu: a parancsértelmező szintje (%d) túl magas, visszaállítás 1-re

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
hu: shell_getc: a shell_input_line_size (%zu) meghaladja a MÉRET_MAXIMUM értékét (%lu): a sor csonkolva

en: shift count
hu: shift-szám

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
hu: shopt [-pqsu] [-o] [optnév ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
hu: sigprocmask: %d: érvénytelen művelet

en: source filename [arguments]
hu: source fájlnév [argumentumok]

en: start_pipeline: pgrp pipe
hu: start_pipeline: pgrp csővezeték

en: syntax error
hu: szintaktikai hiba

en: syntax error in conditional expression
hu: szintaktikai hiba a feltételben

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
hu: szintaktikai hiba a feltételben: váratlan token: „%s”

en: syntax error in expression
hu: szintaktikai hiba a kifejezésben

en: syntax error in variable assignment
hu: szintaktikai hiba a változó-értékadásban

en: syntax error near `%s'
hu: szintaktikai hiba „%s” közelében

en: syntax error near unexpected token `%s'
hu: szintaktikai hiba „%s” váratlan token közelében

en: syntax error: `((%s))'
hu: szintaktikai hiba: „((%s))”

en: syntax error: `;' unexpected
hu: szintaktikai hiba: váratlan „;”

en: syntax error: arithmetic expression required
hu: szintaktikai hiba: aritmetikai kifejezés szükséges

en: syntax error: invalid arithmetic operator
hu: szintaktikai hiba: érvénytelen aritmetikai operátor

en: syntax error: operand expected
hu: szintaktikai hiba: operandus kell következzen

en: syntax error: unexpected end of file
hu: szintaktikai hiba: váratlan fájlvége

en: system crash imminent
hu: rendszerleállás fenyeget

en: test [expr]
hu: test [kifejezés]

en: time [-p] pipeline
hu: time [-p] csővezeték

en: too many arguments
hu: túl sok argumentum

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
hu: trap [-lp] [[arg] szignál ...]

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
hu: elfogáskezelő: a legnagyobb elfogáskezelő-szint túllépve (%d)

en: trap_handler: bad signal %d
hu: trap_handler: rossz szignál: %d

en: type [-afptP] name [name ...]
hu: type [-afptP] név [név ...]

en: typeset [-aAfFgilnrtux] [-p] name[=value] ...
hu: typeset [-aAfFgilnrtux] [-p] név[=érték] ...

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPT] [limit]
hu: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPT] [korlát]

en: umask [-p] [-S] [mode]
hu: umask [-p] [-S] [mód]

en: unalias [-a] name [name ...]
hu: unalias [-a] név [név ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
hu: váratlan EOF „]]” helyett

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
hu: váratlan EOF „%c” helyett

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
hu: váratlan EOF „)” helyett

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
hu: váratlan argumentum (%s) feltételes kétoperandusú operátorhoz

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
hu: váratlan argumentum (%s) feltételes egyoperandusú operátorhoz

en: unexpected argument to conditional binary operator
hu: váratlan argumentum feltételes kétoperandusú operátorhoz

en: unexpected argument to conditional unary operator
hu: váratlan argumentum feltételes egyoperandusú operátorhoz

en: unexpected token %d in conditional command
hu: váratlan token (%d) feltételes parancsban

en: unexpected token `%c' in conditional command
hu: váratlan token (%c) feltételes parancsban

en: unexpected token `%s' in conditional command
hu: váratlan token (%s) feltételes parancsban

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
hu: váratlan token (%s), feltételes kétoperandusú operátor szükséges

en: unexpected token `%s', expected `)'
hu: váratlan token (%s) „)” helyett

en: unknown
hu: ismeretlen

en: unknown command error
hu: hiba: érvénytelen parancs

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
hu: unset [-f] [-v] [-n] [név ...]

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
hu: until PARANCSOK; do PARANCSOK; done

en: value too great for base
hu: túl nagy érték a számrendszerhez

en: variables - Names and meanings of some shell variables
hu: variables - Néhány parancsértelmező-változó neve és jelentése

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
hu: wait: %ld. számú folyamat nem gyermeke ennek a parancsértelmezőnek

en: wait_for: No record of process %ld
hu: wait_for: Nincs bejegyzés %ld. számú folyamatról

en: wait_for_job: job %d is stopped
hu: wait_for_job: %d. számú munka le lett állítva

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
hu: waitchld: WNOHANG bekapcsolása a korlátlan blokk elkerülésére

en: warning:
hu: figyelmeztetés:

en: warning: %s: %s
hu: figyelmeztetés: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
hu: figyelmeztetés: a -C kapcsoló nem a várt módon működhet

en: warning: -F option may not work as you expect
hu: figyelmeztetés: a -F kapcsoló nem a várt módon működhet

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
hu: while PARANCSOK; do PARANCSOK; done

en: write error: %s
hu: írási hiba: %s

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
hu: xtrace_set: %d: érvénytelen fájlleíró

en: xtrace_set: NULL file pointer
hu: xtrace_set: NULL fájlmutató

en: { COMMANDS ; }
hu: { PARANCSOK ; }
