kcmkio - en to bs translation catalogue (986 entries)

en:  (Points to %1)
bs:  (pokazuje na %1)

en:  second |  seconds
bs[0]:  sekunda
bs[1]:  sekunde
bs[2]:  sekundi

en: "vold" is not running.
bs: <command>vold</command> nije pokrenuta.

en: %1 Item | %1 Items
bs[0]: %1 stavka
bs[1]: %1 stavke
bs[2]: %1 stavki

en: %1 contacted. Waiting for reply...
bs: %1 je kontaktiran. Čekam odgovor...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
bs: <filename>%1</filename> je datoteka, a očekivan je direktorij.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
bs: <filename>%1</filename> je direktorij, a očekivana je datoteka.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
bs: %1: neuspio SSL pregovor

en: %1 is required by the server, but is not available.
bs: Server zahtijeva %1, ali nije dostupan.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
bs: %1 do %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
bs: Neočekivana greška (%1) pri pokušaju da se %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
bs: Odbijen je pristup pri pokušaju da se %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
bs: Ne može da se %1 zato što odredišni server odbija da prihvati datoteku ili direktorij.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
bs: Ne može da se %1 zato što je resurs zaključan.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
bs: Greška pri pokušaju da se %1, %2. Sažetak razloga je dat ispod.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
bs: Neočekivana greška (%1) pri pokušaju da se %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
bs[0]: <p>Dobili ste %1 kolačić od<br/><b>%2%3</b><br/>Želite li da prihvatite ili odbijete kolaćiće?</p>
bs[1]: <p>Dobili ste %1 kolačića od<br/><b>%2%3</b><br/>Želite li da prihvatite ili odbijete kolaćiće?</p>
bs[2]: <p>Dobili ste %1 kolačića od<br/><b>%2%3</b><br/>Želite li da prihvatite ili odbijete kolaćiće?</p>

en: &Accept
bs: &Prihvati

en: &Application
bs: &Program

en: &Browse...
bs: &Pregledaj...

en: &Current Session only
bs: Samo za &tekuću sesiju

en: &Description:
bs: &Opis:

en: &Details
bs: &Detalji

en: &Do not close when command exits
bs: Ne &zatvaraj kad se naredba završi

en: &Edit Entry '%1'...
bs: &Izmijeni stavku „%1“...

en: &Eject '%1'
bs: &Izbaci <resource>%1</resource>

en: &Forever
bs: &Zauvijek

en: &Hide Entry '%1'
bs: &Sakrij stavku „%1“

en: &Keep cache in sync
bs: Us&klađuj cache

en: &Location:
bs: &Lokacija:

en: &Management
bs: &Upravljanje

en: &Name:
bs: &Ime:

en: &New...
bs: &Novo...

en: &No
bs: &Ne

en: &Only show when using this application (%1)
bs: Prikazuj samo u okviru &ovog programa (%1)

en: &Only these cookies
bs: &Samo ove kolačiće

en: &Only this cookie
bs: &Samo ovaj kolačić

en: &Open
bs: &Otvori

en: &Open with %1
bs: &Otvori pomoću %1

en: &Overwrite
bs: &Prebriši

en: &Paste Clipboard Contents
bs: &Umetni sadržaj međuspremnika

en: &Paste File | &Paste %1 Files
bs[0]: &Umetni %1 datoteku
bs[1]: &Umetni %1 datoteke
bs[2]: &Umetni %1 datoteka

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
bs[0]: &Umetni %1 URL
bs[1]: &Umetni %1 URL‑a
bs[2]: &Umetni %1 URL‑ova

en: &Permissions
bs: &Dozvole

en: &Policy
bs: &Pravila

en: &Reject
bs: &Odbaci

en: &Release '%1'
bs: &Oslobodi „%1“

en: &Reload List
bs: P&onovo učitaj listu

en: &Remove Entry '%1'
bs: &Ukloni stavku „%1“

en: &Rename
bs: &Preimenuj

en: &Resume
bs: &Nastavi

en: &Safely Remove '%1'
bs: &Bezbjedno ukloni <resource>%1</resource>

en: &Send identification
bs: Pošalji &identifikaciju

en: &Server response:
bs: Odgovo&r servera:

en: &Show All Entries
bs: &Prikaži sve unose

en: &Skip
bs: Pre&skoči

en: &Supported file types:
bs: &Podržani tipovi datoteka:

en: &Unmount '%1'
bs: &Demontiraj <resource>%1</resource>

en: &Use cache
bs: Koristi &cache

en: &Use the following identification:
bs: Koristi sljedeći &identitet:

en: &View
bs: &Prikaz

en: &When browsing the following site:
bs: Prilikom spajanja &na sljedeći sajt:

en: &Work path:
bs: &Radna putanja:

en: &Yes
bs: &Da

en: '%1' not found, please type a valid program name.
bs: Ne mogu da nađem <filename>%1</filename>, unesite ispravno ime programa.

en: (%1, Link to %2)
bs: (%1, veza ka %2)

en: (Symbolic Link to %1)
bs: (simbolička veza ka %1)

en: *|All Files
bs: *|Sve datoteke

en: *|All Folders
bs: *|Svi direktoriji

en: 1 File | %1 Files
bs[0]: %1 datotekama
bs[1]: %1 datoteke
bs[2]: %1 datoteka

en: 1 Folder | %1 Folders
bs[0]: %1 direktorij
bs[1]: %1 direktorija
bs[2]: %1 direktorija

en: 1 day %2 | %1 days %2
bs[0]: %1 dan %2
bs[1]: %1 dana %2
bs[2]: %1 dana %2

en: 1 file | %1 files
bs[0]: %1 datoteka
bs[1]: %1 datoteke
bs[2]: %1 datoteka

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
bs[0]: %1 poddirektorij
bs[1]: %1 poddirektorija
bs[2]: %1 poddirektorija

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
bs: <b>%1</b> na <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
bs: <b>Detalji zahtjeva</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
bs: <b>Mogući uzroci</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
bs: <b>Moguća rješenja</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
bs: <b>Tehnički razlog</b>:

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
bs: <h1>Brza pomoć za upravljanje kolačićima</h1>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
bs: <h1>Mrežne postavke</h1> Ovdje možete podesiti ponašanje KDE programa kada se koriti Internet i mrežne veze. Ako imate kašnjenja ili koristite modem, možda trebate prilagoditi ove vrijednosti.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
bs: <h1>Proxy</h1><p>Server posrednik (proxy) je računar koji se nalazi između vaše interne mreže i Interneta i čuva kopiju svih stranica koje posjetite, te filtrira stranice.</p><p>Ovo vam omogućuje brži pristup sajtovima koje ste već posjetili pošto se oni smještaju lokalno na vašem proxy serveru. Proxy serveri za filtriranje obično pružaju mogućnost blokiranja zahtijeva za reklamama, spama ili bilo čega što želite blokirati.</p><p><u>Napomena:</u>Neki proxy serveri pružaju obje usluge.</p>

en: <li>Additional information: %1</li>
bs: <li>Dodatni podaci: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
bs: <li>Datum i vrijeme: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
bs: <li>Protokol: %1</li>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
bs: <p>
    Automatsko prihvatanje privremenih kolačića znači da oni ističu po završetku tekuće sesije. Takvi kolačići neće biti sačuvani na lokalnom disku, već će biti obrisani kada zatvorite sve programe (npr. pregledač) koji ih koriste.</p><p><u>NAPOMENA</u>Uključivanje ove opcije će potisnuti podrazumijevana podešavanja kao i posebna pravila kolačiće kod sajtova </p>

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
bs: <p>Označava djelomično poslane FTP datoteke.</p><p>Kada je ova opcija uključena, djelomično poslane datoteke će imati ".part" ekstenziju. Ova ekstenzija će biti uklonjena kada transfer bude završen.</p>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
bs: <qt><p>Uključi podršku za kolačiće. Najvjerovatnije ćete htjeti da su kolačići uključeni, uz izvjesna prilagođavanja radi privatnosti.</p><p>Imajte na umu da isključivanje podrške za kolačiće čini mnoge današnje veb sajtove neupotrebljivim.</p></qt>

en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Unesi zarezima razdvojenu listu imena hostova ili ip adresa koji se trebaju isključiti iz gornjih proksi postavki.</p>
    <p>Ako želite isključiti sve hostove iz domene, unesite ime domene ispred koga je tačka. Na primje, da isključite imena svih kostova za  <i>kde.org</i>, unesite <i>.kde.org</i>. Džokeri poput '*' or '?' nisu podržani i neće imati efekta.</p>
    <p>Dodatno, možete unijeti IP adrese, npr. 127.0.0.1 i IP adrese s podmrežom, npr. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
bs: <qt>
    Označite ovu kućicu ako želite da se gornje proksi postavke primjenjuju samo nad adresama nevedenim u listi <i>Izuzeci</i> .</qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Određuje kako će kolačići primljeni sa udaljenog računara biti obrađeni: 
    <ul>
    <li><b>Pitaj</b> će učiniti da vas KDE pita za potvrdu kada god server želi  postavi kolačić.</li>
    <li><b>Prihvati</b> kolačići se prihvataju bez pitanja.</li>
    <li><b>Prihvati do kraja sesije</b> kolačići se prihvataju ali će isteći na kraju sesije.</li>
    <li><b>Odbij</b> sanduk s kolačićima če odbiti sve kolačiće.</li>
    </ul><p>
    <u>NAPOMENA:</u> Posebne smjernice za domene, koje se mogu zadati ispod, uvijek imaju prednost nad podrazumijevanom smjernicom.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
bs: <qt>
    Unesite ime okolinske varijable, npr. <b>NO_PROXY</b>, koja sadržava adrese sajtova za koje ne treba koristiti proxy servera.<p>
    Drugi način je da pritisnete dugme <b>"Automatsko nalaženje"</b> i pokušate automatski otkriti vrijednost ove varijable.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
bs: <qt>
    Unesite računar ili domenu na koje se pravila odnose, npr. <b>www.kde.org</b> ili <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Unesite ime varijable okruženja npr. <b>FTP_PROXY</b>,koja se koristi za čuvanje adrese FTP proksi servera.<p>
    Alternativno možete kliknuti na dugme <b>"Automatska detekcija"</b> da pokušate automatsko detektovanje ove varijable.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Unesite ime varijable okruženja npr. <b>HTTPS_PROXY</b>,koja se koristi za čuvanje adrese HTTPS proksi servera.<p>
    Alternativno možete kliknuti na dugme <b>"Automatska detekcija"</b> da pokušate automatsko detektovanje ove varijable.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Unesite ime varijable okruženja npr. <b>HTTP_PROXY</b>,koja se koristi za čuvanje adrese HTTP proksi servera.<p>
    Alternativno možete kliknuti na dugme <b>"Automatska detekcija"</b> da pokušate automatsko detektovanje ove varijable.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Unesi ime varijable okruženja, npr. <b>SOCKS_PROXY</b>, na koju se smiješta adresa SOCKS proksi servera.<p>
    Alternativno možete kliknuti na <b>"Automatski detektuj"</b> dugme da se proba automatski prepoznati ova varijabla.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the site or domain name where a fake browser identification should be used.<p>
    <u>NOTE:</u> Wildcard syntax such as \"*,?\" is NOT allowed: instead, use the top level address of a site to make generic matches; for example, if you want all KDE sites to receive a fake browser identification, you would enter <code>kde.org</code> - the fake identity would then be sent to any KDE site that ends with <code>kde.org</code>.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    Унесите сајт или име домена у којима би требало да лажни претраживача идентификацију се користи.<p>
    <u>NAPOMENA:</u> Džokeri poput \"*,?\" nije dozvoljeno: umesto toga, koristite adresu sajta na gornjem nivou za generičko poklapanje, na primjer, ako želite da svi KDE-sajtovi da dobiju lažnu identifikaciju pregledača, unijećete <code>kde.org</code> -lažni identitet će biti poslat na KDE sajt koji se završava sa<code>kde.org</code>.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Here you can modify the default browser-identification text or set a site <code>(eg. www.kde.org)</code> or a domain <code>(eg. kde.org)</code> specific identification text.<p>
    To add a new site-specific identification text, click the <code>New</code> button and supply the necessary information. To change an existing site-specific entry, click on the <code>Change</code> button. The <code>Delete</code> button will remove the selected site-specific identification text, causing the default setting to be used for that site or domain.
    </qt>
bs: <qt><p>Ovdje možete izmijeniti podrazumijevani identifikacioni tekst  ili postaviti posebni za sajt (npr. <icode>www.kde.org</icode>) ili domen (npr. <icode>kde.org</icode>).</p><p>Identifikaciju posebnu za sajt dodajete tako što kliknete na dugme <interface>Novo...</interface> i zadate neophodne podatke. Postojeće posebne identifikacije uređujete dugmetom <interface>Izmijeni...</interface>. Dugme <interface>Obriši</interface> uklanja izabranu posebnu identifikaciju, pri čemu taj sajt odnosno domen ponovo spada na podrazumijevanu.</p></qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
bs: <qt>
    Lista sajtova za koje ste podesili specifična pravila. Specifična pravila imaju prednost na podrazumijevanim pravilima za te sajtove.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
bs: <qt>
    Odbij tzv. kolačiće treće strane. Ovo su kolačići koji dolaze sa sajtova različitih od onog koji ste tražili. Ako npr. posjetite <b>www.foobar.com</b> a ova opcija je uključena, samo kolačići koji dolaze sa www.foobar.com će biti obrađeni u skladu sa vašim postavkama. Svi ostali kolačići će automatski biti odbijeni. Ovo smanjuje šansu da operatori sajta sastavljaju profil o vašim navikama surfanja.
    </qt>

en: <qt>
    Select the browser identification to use whenever contacting the site you specified above.
    </qt>
bs: <qt>
    Odaberite kako će se preglednik predstavljati kada pristupa sajtu ili domeni navedenoj gore.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
bs: <qt>
    Odaberite željena pravila:
    <ul>
    <li><b>Prihvati</b> - Dozvoli ovom sajtu da postavlja kolačiće</li>
    <li><b>Prihvati do kraja seseije</b> - Dozvoli ovom sajtu da postavlja kolačiće ali će oni isteći na kraju sesije</li>
    <li><b>Odbij</b> - Odbaci sve kolačiće s ovog sajta</li>
    <li><b>Pitaj</b> - Pitaj kada sajt pošalje kolačić</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    Send the browser identification to web sites.<p>
    <u>NOTE:</u> Many sites rely on this information to display pages properly, hence, it is highly recommended that you do not totally disable this feature but rather customize it.<p>
    By default, only minimal identification information is sent to remote sites. The identification text that will be sent is shown below.
    </qt>
bs: <qt>
    Pošalji identitet preglednika web stranicama.<p>
    <u>PAŽNJA:</u> Mnoge stranice ovise o tim podacima kako bi prilagodile prikaz stranica, zbog čega se preporučuje da ne isključite potpuno ovu opciju, nego da je prilagodite vašim potrebama.<p>
    U pravilu samo se minimalne informacije šalju serverima. Identifikacioni tekst koji će biti poslan je prikazan ispod.
    </qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
bs: <qt>
    Podesi konfiguraciju proxy-ja.
    <p>
    Server posrednik (proxy) je računar koji se nalazi između vaše interne mreže i Interneta i čuva kopiju svih stranica koje posjetite, te filtrira stranice. Ovo vam omogućuje brži pristup sajtovima koje ste već posjetili pošto se oni smještaju lokalno na vašem proxy serveru. Proxy serveri za filtriranje obično pružaju mogućnost blokiranja zahtijeva za reklamama, spama ili bilo čega što želite blokirati.
    <p>
    Ako niste sigurni trebate li ili ne koristiti proxy da biste se priključili na Internet, molim vas da provjerite uputstvo koje ste dobili od vašeg Internet provajdera ili pitate vašeg administratora.
    </qt>

en: <qt>
    The actual browser identification text that will be sent to the remote machine.
    </qt>
bs: <qt>
    Stvarni tekst identifikacije preglednika će biti poslan udaljenom računaru.
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
bs: <qt>Da biste dodali novo pravilo, kliknite na <interface>Dodaj...</interface> i unesite potrebne podatke. Za izmjenu postojećeg pravila, kliknite na <interface>Izmijeni...</interface> i izaberite pravilo iz dijaloga. Klikom na dugme <interface>Obriši</interface> uklanjate trenutno izabrano pravilo, čime će njeni domeni spasti na podrazumijevano pravilo. Dugme <interface>Obriši sve</interface> uklanja svaposebna pravila za sajtove.</qt>

en: <qt><center>Found an existing identification for<br/><b>%1</b><br/>Do you want to replace it?</center></qt>
bs: <qt><center> Već postoji pravilo za identifikaciju za <br/><b>%1</b><br/>Želite li zamijeniti tu identifikaciju sa novom?</center></qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
bs: <qt><p>Ovaj spisak bi trebalo da prikazuje tipove datoteka kojima program umije da rukuje. Uređen je po <u>MIME tipovima</u>.</p>
    <p>MIME (eng. <i>Multipurpose Internet (e)Mail Extension</i>) standardni je protokol za određivanje tipa datoteka na osnovu nastavka imena i pridruženog <u>MIME tipa</u>. Na primjer: dio imena <filename>bmp</filename> koji dolazi poslije tačke u <filename>krokodilcic.bmp</filename> ukazuje na određeni tip slike, <u>image/x-bmp</u>. Da bi znao kojim programom se otvara koji tip datoteke, sistem treba da bude obaviješten o sposobnostima svakog programa za rukovanje ovim nastavcima i MIME tipovima.</p>
    <p>Ako želite da povežete ovaj program sa jednim ili više MIME tipova koji nisu na spisku, pritisnite dugme <interface>Dodaj</interface>. Ako jednim ili više tipova ovaj program ne zna da rukuje, možete ih ukloniti sa spiska klikom na dugme <interface>Ukloni</interface> ispod.</p></qt>

en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
bs: <qt><p>Koristi proksi postavke definisane na sistemu.</p>
    <p>Neke platforme pružaju sistemske proksi postavke i izbor ove opcije vam omogućava da ih koristite.</p>
    <p>Na Mac platformama</p>
    <p>Na Windows platformam</p>
    <p>Na Unix i Linux platformama, ove sistemske proksi postvke se obično definišu varijablama okruženja. Sljedeće varijable okruženja su prepoznate i korištene kada su prisutne: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
bs: <qt>Već postoje pravila za <center><b>%1</b></center>Da li ih želite zamijeniti?</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
bs: <qt>Pokušaj automatsko nalaženje varijabli okruženja koje sadrže sistemske proxy podatke.<p> Ovaj automatski postupak radi tako što traži vrijednosti često korištenih varijabli kao što su HTTP_PROXY, FTP_PROXY i NO_PROXY.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da promijenim vlasništvo nad datotekom <filename>%1</filename>. Nemate dovoljno dozvola za ovakvu promjenu.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
bs: <qt>Nije moguće sačuvati svojstva. Nemate odgovarajuće dozvole za upis u <filename>%1</filename>.</qt>

en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
bs: <qt>Unesi ime varijable okruženja, npr. <b>NO_PROXY</b>, na koju se smiještaju adrese sajtova za koje se proksi postavke ne trebaju koristiti.<p>Alternativno možete kliknuti na <b>"Automatski detektuj"</b> dugme da se proba automatski prepoznati ova varijabla.</p></qt>

en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
bs: <qt>Unesi ime varijable okruženja, npr. <b>SOCKS_PROXY</b>, na koju se smiješta adresa SOCKS proksi servera.<p>Alternativno možete kliknuti na <b>"Automatski detektuj"</b> dugme da se proba automatski prepoznati ova varijabla.</p></qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
bs: <qt>Izaberite program. Ako program nije na spisku, unesite njegovo ime ili kliknite na dugme za pregledanje.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
bs: <qt>Izaberite program za tip datoteke: <b>%1</b>. Ako program nije na spisku, unesite njegovo ime ili kliknite na dugme za pregledanje.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
bs: <qt>Izaberite program kojim će se otvoriti <b>%1</b>. Ako program nije na spisku, unesite njegovo ime ili kliknite na dugme za pregledanje.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
bs: <qt>Postavite ovo ako želite da se stavka prikazuje samo kad se koristi tekući program (%1).<br /><br />U suprotnom, stavka će biti dostupna u svim programima.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
bs: <qt>Datoteka <filename>%1</filename> je izvršni program. Neće biti pokrenut iz bezbjednosnih razloga.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
bs: <qt>Datoteka šablona <filename>%1</filename> ne postoji.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
bs: <qt>Ovim dugmetom možete dodati obilježivač za određenu lokaciju. Po kliku na njega, otvoriće vam se meni u kome možete dodavati, uređivati ili birati obilježivače.<br /><br />Ovi obilježivači su posebni za dijalog datoteka, ali se inače ponašaju kao bilo gdje drugdje u KDE‑u.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
bs: <qt><p>Ovo je filter koji se primjenjuje na spisak datoteka. Imena datoteka koja se ne uklapaju u filter neće biti prikazana.</p><p>Možete izabrati jedan od predefinisanih filtera, ili unijeti neki poseban direktno u polje za tekst.</p><p>Dozvoljeni su džokeri poput * i ?.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
bs: <qt>Ovo je ikona koja će se stajati uz stavku u panelu Mjesta.<br /><br />Kliknite na dugme da izaberete neku drugu.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
bs: <qt>Ovo je lokacija pridružena stavki. Može biti zadat bilo koji ispravan URL, na primjer:<br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Klikom na dugme pored polja za unos teksta možete pregledati navedeni URL.</qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
bs: <qt><p>Ovo je tekst koji će se pojaviti u panelu Mjesta.</p><p>Etiketa bi trebalo da bude jedna ili dvije riječi koje će vas podsjetiti na šta ova stavka upućuje. Ako je ne unesete, biće izvedena iz URL‑a lokacije.</p></qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da uđem u <filename>%1</filename>.
    Nemate prava pristupa ovoj lokaciji.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
bs: <qt>Ne mogu da izvršim zadatu naredbu. Datoteka ili direktorij <filename>%1</filename> ne postoji.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
bs: <qt>Dok kucate u polju za tekst, može vam se predočiti spisak mogućih poklapanja. Ovu mogućnost možete kontrolisati desnim klikom i izborom poželjnog režima iz menija <interface>Dopuna teksta</interface>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
bs: <qt>Nemate dozvolu da pokrenete <filename>%1</filename>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
bs: Isprazni smeće

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
bs: Isprazni smeće

[ctx: @action:inmenu]
en: More
bs: Više

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
bs: <p>Želite se prijaviti na sajt"%1" kao korisnik "%2", ali sajt ne zahtijeva prijavu. Možda je ovo pokušaj prevare.</p><p>Da li je "%1" sajt koji želite posjetiti?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
bs: nepoznat

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
bs: (nepoznat)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
bs: (nepoznat)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
bs: Uređaji

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
bs: Drugo

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
bs:  [Kroz domenski]

[ctx: @title job]
en: Copying
bs: Kopiranje

[ctx: @title job]
en: Creating directory
bs: Stvaranje direktorija

[ctx: @title job]
en: Deleting
bs: Brisanje

[ctx: @title job]
en: Examining
bs: Ispitivanje

[ctx: @title job]
en: Mounting
bs: Montiranje

[ctx: @title job]
en: Moving
bs: Premještanje

[ctx: @title job]
en: Transferring
bs: Prenošenje

[ctx: @title job]
en: Unmounting
bs: Demontiranje

[ctx: @title:column]
en: Date
bs: datum

[ctx: @title:column]
en: Group
bs: grupa

[ctx: @title:column]
en: Name
bs: ime

[ctx: @title:column]
en: Owner
bs: vlasnik

[ctx: @title:column]
en: Permissions
bs: dozvole

[ctx: @title:column]
en: Size
bs: veličina

[ctx: @title:column]
en: Type
bs: tip

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
bs: Korisnik

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
bs: &Akcije

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
bs: &Otvori pomoću

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
bs: &Otvori sa...

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
bs: &Opšte

[ctx: @title:window]
en: Add Identification
bs: Dodaj identifikaciju

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
bs: Promijeni pravila za kolačiće

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
bs: Potvrdi pristup web sajtu

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Identification
bs: Udvostruči identifikaciju

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
bs: Kopiraj pravila

[ctx: @title:window]
en: Modify Identification
bs: Izmijeni identifikaciju

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
bs: Nova pravila za kolačiće

[ctx: @title:window]
en: New Folder
bs: Novi direktorij

[ctx: @title:window]
en: Places
bs: Mjesta

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
bs: Ažuriranje nije uspjelo

en: A file named %1 already exists.
bs: Datoteka po imenu <filename>%1</filename> već postoji.

en: A file or folder named %1 already exists.
bs: Datoteka ili direktorij po imenu <filename>%1</filename> već postoji.

en: A folder named %1 already exists.
bs: Direktorij po imenu <filename>%1</filename> već postoji.

en: A more recent item named '%1' already exists.
bs: Novija stavka po imenu %1 već postoji.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
bs: Mrežni zaštitni zid (uređaj koji ograničava internet zahtjeve), ili štiteći vašu ili mrežu servera, možda je intervenisao i spriječio zahtjev.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
bs: Možda je došlo do greške u protokolu, koja je prouzrokovala da server u odgovor zatvori vezu.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
bs: Možda je došlo do greške ili nesaglasnosti protokola.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
bs: Resurs ne može biti napravljen na odredištu sve dok se jedna ili više posredišnih zbirki (direktorija) ne napravi.

en: A similar file named '%1' already exists.
bs: Slična datoteka po imenu <filename>%1</filename> već postoji.

en: A&dvanced Permissions
bs: &Napredne dozvole

en: Above File Name
bs: iznad imena datoteke

en: Accep&t all cookies
bs: &Prihvati sve kolačiće

en: Accept
bs: Prihvati

en: Accept &until end of session
bs: Prihvati do &kraja sesije

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
bs: Prihvati kolačić(e) do kraja trenutne sesije

en: Accept for this &session
bs: Prihvati za ovu &sesiju

en: Accept until end of session
bs: Prihvati do kraja sesije

en: Access Denied
bs: Pristup je odbijen

en: Access Permissions
bs: Dozvole pristupa

en: Access denied to %1.
bs: Odbijen pristup do <filename>%1</filename>.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
bs: Pristup odbijen.
    Ne mogu da pišem u <filename>%1</filename>.

en: Access to restricted port in POST denied.
bs: Odbijen pristup ograničenom portu u POST‑u.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
bs: Pristup zadatom resursu <strong>%1</strong> je odbijen.

en: Accessed:
bs: Pristup:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava pristupanje datotekama.

en: Acme Sundry Products Company
bs: Proizvodnja robe d.o.o

en: Ad&vanced Options
bs: &Napredne opcije

en: Add &machine (processor) type
bs: Dodaj vrstu &računara (procesora)

en: Add Entry...
bs: Dodaj stavku...

en: Add File Type for %1
bs: Dodaj tip datoteke za %1

en: Add Places Entry
bs: Dodavanje stavke u Mjesta

en: Add lang&uage information
bs: Dodaj oznaku je&zika

en: Add new identification text for a site.
bs: Dodaj novi identifikacioni tekst za određeni sajt.

en: Add operating s&ystem name
bs: Dodaj ime opera&tivnog sistema

en: Add operating system &version
bs: Dodaj &verziju operativnog sistema

en: Add...
bs: Dodaj...

en: Advanced Options for %1
bs: Napredne opcije za %1

en: Advanced Permissions
bs: Napredne dozvole

en: All &cookies
bs: Sve &kolačiće

en: All Files
bs: Sve datoteke

en: All Supported Files
bs: Svi podržani tipovi datoteka

en: All cookies from this do&main
bs: Sve kolačiće sa ovog &domena

en: Already Exists as Folder
bs: Već postoji kao direktorij

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
bs: Iako je uspostavljena veza sa <strong>%1</strong>, zatvorena je na neočekivanoj tački komunikacije.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
bs: <qt>Iako je server kontaktiran, odgovor nije primljen u okviru vremena dodeljenog za zahtjev na sljedeći način: <ul><li>vrijeme za uspostavljanje veze: %1 sek.</li><li>vrijeme za prijem odgovora: %2 sek.</li><li>vrijeme za pristup proksi serverima: %3 sek.</li></ul>Imajte na umu da ove vrijednosti možete izmijeniti u Sistemskim postavkama KDE‑a, pod <interface>Mrežne postavke->Postavke povezivanja</interface>.</qt>

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
bs: Iako malo vjerovatno, možda je došlo do hardverske greške.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
bs: Iako ste možda naveli ispravne podatke za autentifikaciju, ona nije uspjela zato što KDE program koji koji izvodi protokol %1 ne podržava metod koji server koristi.

en: Always use documents from the cache when available. You can still use the reload button to synchronize the cache with the remote host.
bs: Uvijek koristi dokumente iz cache-a kada je to moguće. Možete još uvijek koristiti dugme Ponovo učitaj da sinhronizirate sadržaj cache-a sa udaljenim računarom.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
bs: Promjena dozvola za navedeni resurs <strong>%1</strong> nije uspjela.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
bs: Promjena vlasništva nad navedenim resursom <strong>%1</strong> nije uspjela.

en: An attempt to create the requested folder failed.
bs: Pravljenje zahtijevanog direktorija nije uspjelo.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
bs: Brisanje navedenog resursa <strong>%1</strong> nije uspjelo.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
bs: Određivanje podatka o stanju resursa <strong>%1</strong> (naziv, tip, veličina, itd.) nije uspjelo.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
bs: Prijavljivanje radi izvođenja zahtijevanog postupka nije uspjelo.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
bs: Uklanjanje zadatog direktorija <strong>%1</strong> nije uspjelo.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
bs: Preimenovanje navedenog resursa <strong>%1</strong> nije uspjelo.

en: An error occurred while accessing '%1'
bs: Greška pri pristupu <resource>%1</resource>

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
bs: Greška pri pristupu <resource>%1</resource>, sistem javlja: %2

en: An older item named '%1' already exists.
bs: Starija stavka po imenu <filename>%1</filename> već postoji.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
bs: Greška „nepoznat domaćin“ ukazuje da server sa zahtijevanim imenom, <strong>%1</strong>, ne može biti pronađen na Internetu.

en: Appl&y to All
bs: Primijeni na &sve

en: Apply Choice To
bs: Primijeni izbor na

en: Apply changes to all subfolders and their contents
bs: Primijeni izmjene na sve poddirektorije i njihov sadržaj

en: Ask
bs: Pitaj

en: Ask &for confirmation
bs: Pi&taj za potvrdu

en: At least %1
bs: Barem %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
bs: Izabran je bar jedan direktorij i jedna datoteka. Izabrane datoteke će biti ignorisane, a direktorij izlistan

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
bs: Pokušajte da nađete drugi način za postizanje istog ishoda.

en: Authentication Failed.
bs: Autentifikacija nije uspjela.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
bs: Autentifikacija nije neuspjela: metod %1 nije podržan

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
bs: Ovlašćivanje propalo, autentifikacija %1 nije podržana

en: Authorization failed.
bs: Autentifikacija nije uspjela.

en: Auto D&etect
bs: Auto D&etekcija

en: Automaticall&y accept session cookies
bs: Automatsk&i prihvati kolačiće sesije

en: Automatically select filename e&xtension
bs: Automatski izaberi &nastavak imena datoteke

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
bs: Automatski izaberi &nastavak imena datoteke (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
bs: Slobodno %1 od %2 (%3% popunjeno)

en: Blocked request.
bs: Blokiran zahtjev.

en: Bookmarks
bs: Zabilješke

en: C&lear Cache
bs: Isprazni c&ache

en: C&onnect
bs: &Poveži

en: C&ontinue
bs: &Nastavi

en: C&ontinue Loading
bs: Nastavi &učitavanje

en: Calculate
bs: Izračunaj

en: Calculating...
bs: Računam...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
bs: Računam... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can View & Modify Content
bs: prikaz i izmjena sadržaja

en: Can View/Read & Modify/Write
bs: prikaz/čitanje i izmjena/pisanje

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
bs: Ne mogu da pronađem U/I zahvat za protokol „%1“.

en: Canada
bs: Kanada

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
bs: Ne mogu da pripremim protokol %1

en: Cannot Open Resource For Reading
bs: Ne mogu da otvorim resurs za čitanje

en: Cannot Open Resource For Writing
bs: Ne mogu da otvorim resurs za upisivanje

en: Cannot Read From Resource
bs: Ne mogu da čitam iz resursa

en: Cannot Write to Resource
bs: Ne mogu da pišem u resurs

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
bs: Ne mogu da kopiram datoteku iz %1 u %2. (br.greške: %3)

en: Cannot open file
bs: Ne mogu da otvorim datoteku

en: Cannot talk to klauncher: %1
bs: Ne mogu da pričam KLauncheru: %1

en: Certificate chain:
bs: Lanac sertifikata

en: Chan&ge...
bs: P&romijeni...

en: Change the selected identifier text.
bs: Promijeni izabranu identifikaciju.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava mijenjanje atributa datotekama.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava mijenjanje vlasništva nad datotekama.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
bs: Uvjerite se da nijedan program ne pristupa uređaju, pa pokušajte ponovo.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
bs: Provjerite da li je uređaj spreman; čitači i rezači moraju imati ubačen medijum, a prijenosni uređaji moraju biti povezani i uključeni; zatim pokušajte ponovo.

en: Check this box if you want the web pages you visit to be stored on your hard disk for quicker access. The stored pages will only be updated as needed instead of on every visit to that site. This is especially useful if you have a slow connection to the Internet.
bs: Kliknite ovdje ako želite da sačuvate na disk web stranice koje posjećujete za kasniji brži pristup. Stranice na disku će biti ažurirane po potrebi umjesto pri svakom pristupu toj stranici. Ovo je posebno tačno ukoliko imate sporiji priključak na internet.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
bs: Uključite ovu opciju ako program koji želite da pokrenete radi u tekstualnom režimu ili ako želite da vidite informacije koje ispisuje u prozoru terminala.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
bs: Uključite ovu opciju ako tekstualni program ispisuje bitne informacije pri izlasku. Zadržavši prozor terminala otvorenim, moći ćete da ih pregledate.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
bs: Uključite ovu opciju ako želite da tačno vidite kada je program pokrenut. Vizuelni odziv može biti zauzeti pokazivač ili u traci zadataka.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
bs: Uključite ovu opciju ako želite da pokrećete ovaj program sa drugim korisničkim ID‑om. Svaki proces ima pridružen različit korisnički ID, broj koji određuje pristup datotekama i druge dozvole. Za ovu opciju potrebna je lozinka dotičnog korisnika.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
bs: Provjerite da li neki drugi program ili korisnik koristi datu datoteku ili ju je zaključao.

en: Check your access permissions on this resource.
bs: Provjerite vaša prava pristupa za ovaj resurs.

en: Check your network connection status.
bs: Provjerite stanje veze ka mreži.

en: Choose Application
bs: Izbor programa

en: Choose Application for %1
bs: Izaberite program za %1

en: Choose a different filename for the destination file.
bs: Izaberite drugačije ime za odredišnu datoteku.

en: Choose an &icon:
bs: Izaberite &ikonu:

en: Choose an alternate filename for the new file.
bs: Izaberite drugo ime za novu datoteku.

en: Choose an alternate name for the new folder.
bs: Izaberite drugo ime za novi direktorij.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
bs: Izaberite ime programa kojim će se otvoriti izabrane datoteke.

en: City:
bs: Grad:

en: Class
bs: klasa

en: Click for Location Navigation
bs: Kliknite za kretanje kroz lokacije

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
bs: Pregledajte po datotečnom sistemu kako biste našli željeni izvršnu datoteku.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
bs: Kliknite ovdje da izmijenite kako se program pokreće, obavještenje o pokretanju, opcije D‑Busa, ili pokretanje pod drugim korisnikom.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
bs: Kliknite ovdje da dodate tip datoteke (MIME tip) kojim program ume da rukuje.

en: Click this button to create a new folder.
bs: Kliknite ovdje da napravite novi direktorij.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
bs: Kliknite ovdje da odete jedan korak unazad u istorijatu pregledanja.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
bs: Kliknite ovdje da odete jedan korak unaprijed u istorijatu pregledanja.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
bs: Kliknite ovdje da ponovo učitate sadržaj tekuće lokacije.

en: Click to Edit Location
bs: Kliknite za uređivanje lokacije

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava zatvaranje veza.

en: Co&mmand:
bs: &Naredba:

en: Co&ntinue
bs: Nas&tavi

en: Comm&ent:
bs: &Komentar:

en: Common name:
bs: Uobičajeno ime:

en: Configure &Policy...
bs: Konfiguriši &Pravila...

en: Connect to the Internet directly.
bs: Spoji se na Internet direktno.

en: Connected to host %1
bs: Povezan sa domaćinom %1

en: Connection timed out
bs: Isteklo vrijeme veze.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
bs: Veza sa serverom je neočekivano zatvorena

en: Connection to Server Refused
bs: Veza ka serveru je odbijena

en: Connection to host %1 is broken.
bs: Prekinuta veza sa domaćinom %1.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
bs: Obratite se administratoru servera radi dalje pomoći.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
bs: Obratite se administratoru servera da biste mu ukazali na problem.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
bs: Obratite se podršci radi dalje pomoći, bilo da se radi o sistem-administratoru ili grupi za tehničku podršku.

en: Contents:
bs: Sadržaj:

en: Cookie Alert
bs: Upozorenje na kolačić

en: Cookie Details
bs: Detalji o kolačiću

en: Cookie Name
bs: Ime kolačića

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Copying files within %1 is not supported.
bs: Kopiranje datoteka unutar %1 nije podržano.

en: Could Not Accept Network Connection
bs: Ne mogu da prihvatim mrežnu vezu

en: Could Not Alter Permissions of Resource
bs: Ne mogu da izmijenim dozvole resursa

en: Could Not Bind
bs: Ne mogu da povežem

en: Could Not Cancel Listing
bs: Ne mogu da otkažem listanje

en: Could Not Change Ownership of Resource
bs: Ne mogu da promijenim vlasništvo nad resursom

en: Could Not Create Folder
bs: Ne mogu da napravim direktorij

en: Could Not Create Link
bs: Ne mogu da napravim vezu

en: Could Not Create Network Connection
bs: Ne mogu da ostvarim mrežnu vezu

en: Could Not Create Socket
bs: Ne mogu da stvorim soket

en: Could Not Create Symbolic Link
bs: Ne mogu da napravim simboličku vezu

en: Could Not Delete Original File
bs: Ne mogu da obrišem izvornu datoteku

en: Could Not Delete Resource
bs: Ne mogu da obrišem resurs

en: Could Not Delete Temporary File
bs: Ne mogu da obrišem privremenu datoteku

en: Could Not Determine Resource Status
bs: Ne mogu da odredim stanje resursa

en: Could Not Listen
bs: Ne mogu da slušam

en: Could Not Listen for Network Connections
bs: Ne mogu da slušam za mrežnim vezama

en: Could Not Login: %1
bs: Ne mogu da se prijavim: %1

en: Could Not Mount Device
bs: Ne mogu da montiram uređaj

en: Could Not Remove Folder
bs: Ne mogu da uklonim direktorij

en: Could Not Rename Original File
bs: Ne mogu da preimenujem izvornu datoteku

en: Could Not Rename Resource
bs: Ne mogu da preimenujem resurs

en: Could Not Rename Temporary File
bs: Ne mogu da preimenujem privremenu datoteku

en: Could Not Resume File Transfer
bs: Ne mogu da nastavim prijenos datoteke

en: Could Not Stat Resource
bs: Ne mogu da ispitam resurs

en: Could Not Unmount Device
bs: Ne mogu da demontiram uređaj

en: Could not accept %1.
bs: Ne mogu da prihvatim %1.

en: Could not access %1.
bs: Ne mogu da pristupim do %1.

en: Could not bind %1.
bs: Ne mogu da vežem %1.

en: Could not change ownership for %1.
bs: Ne mogu da promijenim vlasništvo nad <filename>%1</filename>.

en: Could not change permissions for
    %1
bs: Ne mogu da izmijenim dozvole za
    <filename>%1</filename>

en: Could not change permissions for %1.
bs: Ne mogu da promijenim dozvole za <filename>%1</filename>.

en: Could not connect to host %1.
bs: Ne mogu da se povežem sa domaćinom %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
bs: Ne mogu da napravim soket za pristup <filename>%1</filename>.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
bs: Ne mogu da napravim simboličku vezu <filename>%1</filename>.
    Provjerite dozvole.

en: Could not delete file %1.
bs: Ne mogu da obrišem datoteku <filename>%1</filename>.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
bs: Ne mogu da obrišem izvornu datoteku <filename>%1</filename>.
    Provjerite dozvole.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
bs: Ne mogu da obrišem djelimičnu datoteku <filename>%1</filename>.
    Provjerite dozvole.

en: Could not download the proxy configuration script
bs: Ne mogu da preuzmem skriptu postave proksija

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
bs: Ne mogu da preuzmem skriptu postave proksija:
    %1

en: Could not enter folder %1.
bs: Ne mogu da uđem u direktorij <filename>%1</filename>.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
bs: Ne mogu da izvučem izvršno ime iz <filename>%1</filename>, unesite ispravno ime programa.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
bs: Ne mogu naći 'FindProxyForURL' ili 'FindProxyForURLEx'

en: Could not find a usable proxy configuration script
bs: Ne mogu da pronađem upotrebljivu skriptu postave proksija

en: Could not find program "mount"
bs: Ne mogu da pronađem naredbu <command>mount</command>

en: Could not find program "umount"
bs: Ne mogu da pronađem naredbu <command>umount</command>

en: Could not find the program '%1'
bs: Ne mogu da pronađem program <application>%1</application>

en: Could not get group id for given group name %1
bs: Ne mogu da dobavim grupni ID za dato ime grupe %1

en: Could not get user id for given user name %1
bs: Ne mogu da dobavim korisnički ID za dato ime korisnika %1.

en: Could not listen %1.
bs: Ne mogu da slušam %1.

en: Could not login to %1.
bs: Ne mogu da se prijavim na %1.

en: Could not make folder %1.
bs: Ne mogu da napravim direktorij <filename>%1</filename>.

en: Could not modify the ownership of file %1
bs: Ne mogu da promijenim vlasništvo nad datotekom %1.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
bs: Ne mogu da montiram uređaj.
    Prijavljena je greška:
    %1

en: Could not read %1.
bs: Ne mogu da čitam <filename>%1</filename>.

en: Could not read file %1.
bs: Ne mogu da čitam datoteku <filename>%1</filename>.

en: Could not remove folder %1.
bs: Ne mogu da uklonim direktorij <filename>%1</filename>.

en: Could not rename file %1.
bs: Ne mogu da preimenujem datoteku <filename>%1</filename>.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
bs: Ne mogu da preimenujem izvornu datoteku <filename>%1</filename>.
    Provjerite dozvole.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
bs: Ne mogu da preimenujem djelimičnu datoteku <filename>%1</filename>.
    Provjerite dozvole.

en: Could not resume file %1.
bs: Ne mogu da nastavim datoteku <filename>%1</filename>.

en: Could not start process %1.
bs: Ne mogu da pokrenem proces %1.

en: Could not terminate listing %1.
bs: Ne mogu da prekinem ispis %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
bs: Ne mogu da demontiram uređaj.
    Prijavljena je greška:
    %1

en: Could not write to %1.
bs: Nije mogu da pišem u <filename>%1</filename>.

en: Could not write to file %1.
bs: Ne mogu da pišem u datoteku <filename>%1</filename>.

en: Country:
bs: Država:

en: Create New
bs: Napravi novi

en: Create New File Type
bs: Napravi novi tip datoteke

en: Create Symlink
bs: Kreiraj simboličku vezu

en: Create link to URL
bs: Stvaranje veze ka URL‑u

en: Created:
bs: Stvaranje:

en: Creating directory
bs: Pravim direktorij

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava stvaranje direktorija.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava stvaranje simboličkih veza.

en: Current connection is not secured with SSL.
bs: Tekuća veza nije obezbjeđena SSL‑om.

en: Current connection is secured with SSL.
bs: Tekuća veza je obezbjeđena SSL‑om.

en: Custom Path
bs: Posebna putanja

en: Cyclic Link Detected
bs: Otkrivena je kružna veza

en: Cyclic Link Detected During Copy
bs: Otkrivena je kružna veza pri kopiranju

en: D&elete
bs: Iz&briši

en: D-Bus Communication Error
bs: Greška u D‑Bus komunikaciji

en: Data format:
bs: Format podataka:

en: De&vice
bs: &Uređaj

en: Default Identification
bs: Uobičajena identifikacija

en: Default Policy
bs: Podrazumjevana pravila

en: Default for new files in this folder
bs: Podrazumijevano za nove datoteke u ovom direktoriju

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
bs: Novi Direktorij

en: Default password:
bs: Podrazumjevana šifra:

en: Default user name:
bs: Podrazumjevano korisničko ime:

en: Delete
bs: Obriši

en: Delete A&ll
bs: I&zbriši sve

en: Delete Entry
bs: Obriši stavku

en: Delete Files
bs: Brisanje datoteka

en: Delete all identifiers.
bs: Izbriši sve identifikacije

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
bs: Obrišite jedan dio petlje tako da više ne bude beskonačna, pa pokušajte ponovo.

en: Delete the current file and try again.
bs: Obrišite trenutnu datoteku i pokušajte ponovo.

en: Delete the current folder and try again.
bs: Obrišite trenutni direktorij i pokušajte ponovo.

en: Delete the selected identifier text.
bs: Izbriši odabranu identifikaciju.

en: Deleting
bs: Brišem

en: Deleting files from %1 is not supported.
bs: Brisanje datoteka preko %1 nije podržano.

en: Descending
bs: opadajuće

en: Description
bs: Opis

en: Destination
bs: Odredište

en: Detailed Tree View
bs: Detaljni prikaz stabla

en: Detailed View
bs: Detaljan prikaz

en: Details
bs: Detalji

en: Details:
bs: Detalji:

en: Detect proxy configuration automatically
bs: Prepoznaj automatski konfiguraciju proksija

en: Device
bs: Uređaj

en: Device (/dev/fd0):
bs: Uređaj (/dev/fd0):

en: Device:
bs: Uređaj:

en: Directory
bs: Direktorij

en: Disable Passive FTP
bs: Isključi pasivni FTP

en: Disk Full
bs: Disk je pun

en: Disk cache &size:
bs: Veličina cachea na di&sku:

en: Display SSL &Information
bs: &Prikaži podatke o SSL‑u

en: Do not ask again
bs: Ne pitaj ponovo

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
bs: Ne kopiraj niti premještaj ovaj direktorij, prijeđi na sljedeću stavku

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
bs: Ne kopiraj niti premiještaj ovaj direktorij, prijeđi na sljedeću stavku

en: Do not fetch web pages that are not already stored in the cache. Offline mode prevents you from viewing pages that you have not previously visited.
bs: Nemoj skidati web stranice koje nisu već smještene u cache-u. Offline režim vas spriječava da pregledate stranice koje nisu prethodno posjećene.

en: Domain
bs: Domena

en: Domain:
bs: Domena:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
bs: Provjerite da li ste unijeli tačnu lokaciju i pokušajte ponovo.

en: Double-check your proxy settings and try again.
bs: Pažljivo provjerite postavke proksija i pokušajte ponovo.

en: Drive: %1
bs: Uređaj: %1

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Edit ACL Entry
bs: Izmijeni ACL unos

en: Edit Entry...
bs: &Izmijeni unos...

en: Edit Places Entry
bs: Uredi stavku u Mjestima

en: Effective
bs: Efektivni

en: Eject
bs: Izbaci

en: Enable coo&kies
bs: Prihvati &kolačiće

en: Enable passive &mode (PASV)
bs: Omogući pasivni &mod (PASV)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
bs: Postavite ovu zastavicu da dozvolite ulazak u direktorij.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
bs: Postavite ovu zastavicu da dozvolite izvršavanje datoteke kao programa.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
bs: Uključite ovu opciju da dozvolite samo vlasniku da briše ili preimenuje sadržane datoteke i direktorije. Ostali korisnici mogu samo da dodaju nove datoteke, ako je data dozvola za izmjenu sadržaja.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
bs: Uključite ovu opciju da označite datoteku kao izvršnu. Ovo ima smisla samo za programe i skripte, i neophodno je ako želite da ih izvršavate.

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
bs: Uključuje FTP "pasivni" mod. Ovo je potrebno ako želite da FTP radi iza firewalla.

en: Encoding:
bs: Kodiranje:

en: Encryption:
bs: Šifrovanje:

en: End of Session
bs: Kraj sesije

en: End of session
bs: Kraj sesije

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
bs: Uvjerite se da direktorij postoji i da je prazan, pa pokušajte ponovo.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
bs: Uvjerite se da resurs postoji i pokušajte ponovo.

en: Enter descriptive label here
bs: Ovdje ide opisna etiketa

[ctx: Enter folder]
en: Enter
bs: ulaz

en: Enter the address for the proxy configuration script.
bs: Unesite adresu skripte za podešavanje proxy servera.

en: Enter the address of the FTP proxy server.
bs: Unesite adresu FTP proxy servera.

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
bs: Unesite adresu HTTP proxy servera.

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
bs: Unesite adresu HTTPS proxy servera.

en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
bs: Unesi broj adresu za SOCKS proxy server.

en: Enter the certificate password:
bs: Unesite lozinku sertifikata:

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
bs: Unesi ime hosta ili domene,npr. .kde.org, na koji se primjenjuje ovo pravilo.

en: Enter the port number of the FTP proxy server.
bs: Unesi broj porta za FTP proxy server.

en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
bs: Unesi broj porta HTTP proxy servera.

en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
bs: Unesi broj porta za HTTPS proxy server.

en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
bs: Unesi broj porta za SOCKS proxy server.

en: Enter the user name you want to run the application as here.
bs: Unesite ovdje ime korisnika s kojim želite da se ovaj program pokreće.

en: Enter the user name you want to run the application as.
bs: Unesite ime korisnika s kojim želite da se ovaj program pokreće.

en: Entry Type
bs: Tip stavke

en: Error processing Exec field in %1
bs: Greška u obradi izvršnog polja u %1

en: Error. Out of memory.
    %1
bs: Greška. Nema više memorije.
    %1

en: Exceptions:
bs: Izuzeci:

en: Exec
bs: izvršna

en: Expires:
bs: Ističe:

en: Exposure:
bs: Izloženost:

en: FIXME: Document this
bs: POPRAVIME: Dokumentuj ovo

en: FTP Options
bs: Podešavanje FTP-a

en: File
bs: Datoteka

en: File Already Exists
bs: Datoteka već postoji

en: File Expected
bs: Očekivana je datoteka

en: File Type Options
bs: Opcije tipa datoteke

en: File name:
bs: Ime datoteke:

en: File or Folder Does Not Exist
bs: Datoteka ili direktorij ne postoji

[ctx: File permission]
en: Sticky
bs: ljepljiva

en: File system:
bs: Datotečni sistem:

en: Filename for clipboard content:
bs: Ime datoteke za sadržaj klipborda:

en: Files and folders selected
bs: Izabrane datoteke i direktoriji

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
bs: Datoteke i direktoriji biće kopirani u postojeći direktorij, pored tamo već prisutnog sadržaja.
    Ponovo ćete biti upitani u slučaju sukoba sa postojećom datotekom u tom direktoriju.

en: Folder Already Exists
bs: Direktorij već postoji

en: Folder Expected
bs: Očekivan je direktorij

en: Folder Listing Unavailable
bs: Listanje direktorija nije dostupno

en: Folders First
bs: prvo direktoriji

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
bs: Uz naredbu se mogu zadati neki mjestodržači koji će biti zamijenjeni stvarnim vrijednostima kad se pokrene program:
    %f — jedno ime datoteke
    %F — spisak datoteka; koristi se za programe koji mogu da otvore više lokalnih datoteka odjednom
    %u — jedan URL
    %U — spisak URL‑ova
    %d — direktorij datoteke koji se otvara
    %D — spisak direktorija
    %i — ikona
    %m — mini‑ikona
    %c — komentar

en: Found a cyclic link in %1.
bs: Pronađena kružna veza u <filename>%1</filename>.

en: Found a cyclic link while copying %1.
bs: Pronađena kružna veza prilikom kopiranja <filename>%1</filename>.

en: Fraud Department
bs: Reklamacijski odjel

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
bs: Oslobodite dovoljno prostora na disku, tako što ćete 1) pobrisati neželjene i privremene datoteke, 2) arhivirati neke na uklonjivi medijum poput CD‑a, ili 3) nabaviti veći disk.

en: Gro&up:
bs: &Grupa:

en: Group
bs: Grupa

en: Group:
bs: Grupa:

en: Group:
bs: Grupa:

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
bs[0]: Ovdje možete podesiti vrijednosti prekoračenja vremena. Možda ćete željeti da ih izmijenite ako radite na vrlo sporoj vezi. Najveća dozvoljena vrijednost je %1 sekunda.
bs[1]: Ovdje možete podesiti vrijednosti prekoračenja vremena. Možda ćete željeti da ih izmijenite ako radite na vrlo sporoj vezi. Najveća dozvoljena vrijednost je %1 sekunde.
bs[2]: Ovdje možete podesiti vrijednosti prekoračenja vremena. Možda ćete željeti da ih izmijenite ako radite na vrlo sporoj vezi. Najveća dozvoljena vrijednost je %1 sekundi.

en: Home Folder
bs: Lični direktorij

en: IP address:
bs: IP adresa:

en: Icon Position
bs: Položaj ikona

en: Icon size: %1 pixels
bs: Veličina ikona: %1 piksela

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
bs: Veličina ikona: %1 piksela (standardna)

en: Identification
bs: Identifikacija

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
bs: Ako je ljepljiva zastavica dodijeljena direktoriju, samo vlasnik i korijen mogu brisati i preimenovati datoteke. Inače, svi sa dozvolom pisanja mogu to da rade.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
bs: Ako je datoteka izvršna, uz ovu zastavica će biti izvršavan sa dozvolama grupe.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
bs: Ako je datoteka izvršna, uz ovu zastavicu će biti izvršavan sa dozvolama vlasnika.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
bs: Sa ovom zastavicom grupa direktorija će biti korišćena za sve nove datoteke.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
bs: Sa ovom zastavicom vlasnik direktorija će biti vlasnik svih novih datoteka.

en: If you do not trust this program, click Cancel
bs: Ako ne vjerujete programu, kliknite na <interface>Odustani</interface>.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
bs: Ako znate ko su autori programa na serveru, pošaljite izvještaj direktno njima.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
bs: Ako želite da uklonite tip datoteke (MIME tip) kojim program umije da rukuje, izaberite ga sa gornjeg spiska i kliknite ovdje.

en: Improperly Formatted URL
bs: Nepravilno formatiran URL

en: Includes your language settings in the browser identification text to obtain localized versions of the page.
bs: Uključuje jezičke postavke u tekst identifikacije pregledača, radi dobijanja lokalizovanih verzija stranica.

en: Includes your machine's CPU type in the browser identification text.
bs: Uključuje vrstu CPUa vašeg računara u tekst identifikacije preglednika.

en: Includes your operating system's name in the browser identification text.
bs: Uključuje ime vašeg operativnog sistema u tekst identifikacije preglednika.

en: Includes your operating system's version number in the browser identification text.
bs: Uključuje oznaku verzije vašeg operativnog sistema u tekst identifikacije preglednika.

en: Information
bs: Informacija

en: Information Lookup Failure
bs: Neuspješan zahtjev za informacijom

en: Internal Error
bs: Unutrašnja greška

en: Internal Error in Server
bs: Unutrašnja greška u serveru

en: Internal error in server
    %1
bs: Unutrašnja greška u serveru
    %1

en: Invalid Filenames
bs: Neispravna imena datoteka

en: Is &executable
bs: &Izvršno

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
bs[0]: %1 stavka
bs[1]: %1 stavke
bs[2]: %1 stavki

en: KDE SSL Information
bs: KDE‑ovi podaci o SSL‑u

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
bs: KDE umije da komunicira kroz protokol unutar protokola. Ovaj zahtjev je naveo protokol koji treba tako upotrijebiti, ali navedeni protokol to ne može učiniti. Ovo je rijedak događaj, i vrlo vjerovatno ukazuje na grešku u programiranju.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
bs: KDE ume da komunicira kroz protokol unutar protokola; navedeni protokol je za korišćenje samo u takvim slučajevima, ali ovo nije jedan od tih. Ovo je rijedak događaj, i vrlo vjerovatno ukazuje na grešku u programiranju.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
bs: LičniDirektorij

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
bs: Mreža

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
bs: Smeće

en: Known Applications
bs: Poznati programi

en: L&abel:
bs: &Etiketa:

en: Launching %1
bs: Pokrećem %1

en: Link
bs: Veza

en: Link to Device
bs: Veza ka uređaju

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava listanje direktorija.

en: Location:
bs: Lokacija:

en: Login OK
bs: Prijava u redu

en: MD5 digest:
bs: MD5 sažetak:

en: Malformed URL
    %1
bs: Loše formiran URL
    %1

en: Malformed URL %1.
bs: Loše formiran URL %1.

en: Manually enter proxy server configuration information.
bs: Ručno unesite informacije o konfiguraciji proxy servera.

en: Mark &partially uploaded files
bs: Označi &djelomično poslane datoteke

en: Mark partially uploaded files
bs: Označi djelomično poslane datoteke

en: Mask
bs: Maska

en: Menu
bs: Meni

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
bs: Poruka je poslata.
    Prijava s korisničkim imenom: %1 i lozinkom: [skriveno]
    
    Server je odgovorio:
    %2

en: Mimetype
bs: MIME tip

en: Modified:
bs: Izmjena:

en: More than one file provided
bs: Zadato više od jedne datoteke

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
bs: Izabrano je više od jednog direktorija, a kako ovaj dijalog ne prihvata direktorije, nije moguće odlučiti u koji da se uđe. Izaberite samo jedan da ga izlistate.

en: More than one folder provided
bs: Zadato više od jednog direktorija

en: Mount
bs: Montiraj

en: Mount point (/mnt/floppy):
bs: Tačka montiranja (/mnt/floppy):

en: Mount point:
bs: Tačka montiranja:

en: Mounted on:
bs: Montiranje:

en: Mountpoint
bs: Tačka montiranja

en: Move to Trash
bs: Premjesti u smeće

en: Moving
bs: Premiještam

en: Multiple Instances
bs: višestruki primjerci

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava višestruko dohvatanje.

en: Name
bs: Ime

en: Name:
bs: Ime:

en: Named group
bs: Imenovana grupa

en: Named user
bs: Imenovani korisnik

en: Navigate
bs: Navigacija

en: New Folder...
bs: Novi direktorij...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
bs: &Sljedeći >>

en: Next to File Name
bs: pored imena datoteke

en: No Content
bs: Bez sadržaja

en: No Media inserted or Media not recognized.
bs: Medijum nije ubačen ili nije prepoznatljiv.

en: No Proxy
bs: Bez proxy-ja

en: No host specified.
bs: Domaćin nije naveden.

en: No hostname specified.
bs: Nije navedeno ime domaćina.

en: No media in device for %1
bs: Nema medijuma u uređaju za %1

en: None
bs: nikakva

en: Not specified
bs: Nije naveden

en: Nothing to Delete
bs: Ničijeg za brisanje

en: Nothing to Trash
bs: Ničijeg za smeće

en: O&ffline browsing mode
bs: O&ffline režim

en: O&thers:
bs: &Ostali:

en: O&wner:
bs: &Vlasnik:

en: Only acce&pt cookies from originating server
bs: &Prihvati samo kolačiće sa originalnog servera

en: Only executables on local file systems are supported.
bs: Izvršne datoteke su podržani samo na lokalnom datotečnom sistemu.

en: Only own&er can rename and delete folder content
bs: Samo v&lasnik može da preimenuje i briše sadržaj

en: Only the owner can change permissions.
bs: Samo vlasnik može da mijenja dozvole.

en: Open
bs: Otvori

en: Open &with %1
bs: Otvori &pomoću %1

en: Open With
bs: Otvori pomoću

en: Open file dialog
bs: Dijalog za otvaranje datoteke

en: Opening connection to host %1
bs: Otvaram vezu sa domaćinom %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava otvaranje veza.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
bs: Protokol %1 ne podržava otvaranje datoteka.

en: Options
bs: Opcije

en: Organization:
bs: Organizacija:

en: Organizational unit:
bs: Organizaciona jedinica:

en: Others
bs: Ostali

en: Otherwise, the request would have succeeded.
bs: Inače, zahtjev bi uspio.

en: Out of Memory
bs: Nema memorije

en: Overwrite File?
bs: Prebrisati datoteku?

en: Owner
bs: Vlasnik

en: Ownership
bs: Vlasništvo

en: Owning Group
bs: Vlasnička grupa

en: Parent Folder
bs: Roditeljski direktorij

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
bs[0]: %1‑bitnog ključa
bs[1]: %1‑bitnog ključa
bs[2]: %1‑bitnog ključa

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
bs[0]: koristi %1 bit
bs[1]: koristi %1 bita
bs[2]: koristi %1 bitova

en: Paste
bs: Umetni

en: Path:
bs: Staza:

en: Points to:
bs: Veza ka:

en: Policy
bs: Pravila

en: Policy:
bs: Pravila:

en: Pro&xy connect:
bs: Konekcija na pro&xy:

en: Properties
bs: Svojstva

en: Properties for %1
bs: Svojstva za %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
bs[0]: Svojstva za %1 izabranu stavku
bs[1]: Svojstva za %1 izabrane stavke
bs[2]: Svojstva za %1 izabranih stavki

en: Protocol %1 does not support action %2.
bs: Protokol %1 ne podržava radnju %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
bs: Protokol %1 nije datotečni sistem

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
bs: Protokol %1 nije filterski protokol

en: Protocol is a Filter Protocol
bs: Protokol je filterski protokol

en: Proxy Authentication Failed.
bs: Autentifikacija proksija nije uspjela.

en: Proxy:
bs: Proksi:

en: Quebec
bs: Kvebek

en: Re&ject all cookies
bs: Odba&ci sve kolačiće

en: Read
bs: čitanje

en: Read only
bs: samo za čitanje

en: Real identification:
bs: Stvarna identifikacija:

en: Refresh
bs: Osvježi

en: Reject
bs: Odbaci

en: Reload
bs: Učitaj ponovo

en: Remote Files Not Accepted
bs: Udaljene datoteke se ne prihvataju

en: Remote files not accepted
bs: Udaljene datoteke se ne prihvataju

en: Remove
bs: Ukloni

en: Rename:
bs: Preimenuj:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
bs: Preimenovanje ili premiještanje datoteka unutar %1 nije podržano.

en: Replace
bs: Zamijeni

en: Request Aborted
bs: Zahtjev je otkazan

en: Request Aborted By User
bs: Korisnik je obustavio zahtjev

en: Retrieving %1 from %2...
bs: Dobavljam %1 sa %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
bs: Preuzimanje podataka preko %1 nije podržano.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
bs: Dobavljanje podatka o MIME tipu preko %1 nije podržano

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
bs: Ponovite zahtjev i uvjerite se da su detalji za autentifikaciju ispravno unijeti.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
bs: Ponovite zahtjev bez pokušaja da se prijenos nastavi.

en: Retry the request.
bs: Ponovo pokušajte zahtjev.

en: Run Until Finished
bs: radi dok ne završi

en: Run in &terminal
bs: Pokreni u &terminalu

en: SHA1 digest:
bs: SHA‑1 sažetak:

en: SSL Certificate Password
bs: Lozinka SSL sertifikata

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
bs: SSL sertifikat se odbacuje po zahtjevu. Ovo možete isključiti u Sistemskim postavkama KDE‑a.

en: SSL version:
bs: Verzija SSL‑a:

en: Save As
bs: Sačuvaj kao

en: Search
bs: Traži

en: Search interactively for domains
bs: Interaktivno pretraživanje domena

en: Search interactively for domains and hosts
bs: Interaktivno pretraživanje domena i hostova

en: Secure servers only
bs: Samo bezbjedni serveri

en: Secure servers, page scripts
bs: Bezbjedni serveri, skripte na stranicama

en: Secure:
bs: Sigurnost:

en: Security Information
bs: Informacija o bezbjednosti

en: See or modify the cookie information
bs: Pogledajte ili izmijenite podatke u kolačiću

en: Select one or more file types to add:
bs: Odaberite jedan ili više tipova za dodavanje:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
bs: Izaberite ovu opciju da biste prihvatili/odbili sve kolačiće sa ovog sajta. Dodaće se nova polisa za sajt sa koga kolačić potiče, koja će biti trajna dok je ručno ne izmijenite u Sistemskim postavkama.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
bs: Izaberite ovu opciju da biste prihvatili/odbili sve kolačiće, odakle god da potiču. Ovim mijenjate globalnu polisu za kolačiće, koja važi za sve kolačiće dok je ručno ne izmijenite u sistemskim postavkama

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
bs: Izaberite ovu opciju da biste prihvatili ili odbili samo ovaj kolačić. Bićete obaviješteni ako primite još neki kolačić.

en: Sending data to %1
bs: Šaljem podatke na %1

en: Sending login information
bs: Šaljem podatke za prijavu

en: Serial number:
bs: Serijski broj:

en: Server Authentication
bs: Autentifikacija servera

en: Server co&nnect:
bs: Konekcija &na server:

en: Server processing request, please wait...
bs: Server obrađuje zahtjev, sačekajte...

en: Servers
bs: Serveri

en: Servers, page scripts
bs: Serveri, skripte na stranicama

en: Set GID
bs: stavi GID

en: Set UID
bs: stavi UID

en: Sets the working directory for your application.
bs: Postavlja radni direktorij za program.

en: Setting ACL for %1
bs: Postavljam ACL za %1

en: Short View
bs: Sažeti prikaz

en: Show
    Entries
bs: prikaz

en: Show Full Path
bs: Puna putanja

en: Show Hidden Files
bs: Skrivene datoteke

en: Show Preview
bs: Pregled

en: Show details of the next cookie
bs: Prikaži detalje o sljedećem kolačiću

en: Show the &value of the environment variables
bs: Pokaži &vrijednost varijabli okruženja

en: Single Instance
bs: jedan primjerak

en: Site
bs: Sajt

en: Site Name
bs: Ime sajta

en: Site Policy
bs: Pravilo sajta

en: Site Specific Identification
bs: Identifikacija ovisna o sajtu

en: Site name:
bs: Ime sajta:

en: Site:
bs: Sajt:

en: Size:
bs: Veličina:

en: Skip
bs: Preskoči

en: Soc&ket read:
bs: Čitanje soc&ket-a:

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
bs: Nešto od ovog dokumenta obezbjeđeno je SSL‑om, ali glavnina nije.

en: Sorry
bs: Žalim

en: Sorting
bs: Ređanje

en: Source
bs: Izvor

en: Source and Destination Files Identical
bs: Izvorna i odredišna datoteka su identične

en: Special
bs: posebno

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
bs: Posebna zastavica. Tačno značenje možete vidjeti u desnoj koloni.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
bs: Posebna zastavica. Važi za cijeli direktorij, tačno značenje možete vidjeti u desnoj koloni.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
bs: Određuje radnje koje su dozvoljene svim drugim korisnicima, koji nisu ni vlasnik ni članovi grupe.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
bs: Određuje radnje koje su dozvoljene članovima grupe.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
bs: Određuje radnje koje su dozvoljene vlasniku.

en: State:
bs: Entitet:

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Suggest New &Name
bs: Predloži &novo ime

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
bs: Uniformni resursni lokator (URL) koji ste unijeli ne upućuje na neki određeni resurs.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
bs: Uniformni resursni lokator (URL) koji ste unijeli ne upućuje na ispravan mehanizam za pristupanje datom resursu, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
bs: <qt><strong>U</strong>niformni <strong>r</strong>esursni <strong>l</strong>okator (URL) koji ste unijeli nije ispravno formatiran. Format URL‑a je u opštem slučaju ovakav: <blockquote><filename>protokol://korisnik:lozinka@www.primjer.org:port/fascikla/ime.nastavak?upit=vrijednost</filename></blockquote></qt>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
bs: Zastavica čitanja omogućava prikazivanje sadržaja datoteke.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
bs: Ljepljiva zastavica na datoteci se ignoriše pod Linuxom, ali se može koristiti na drugim sistemima.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
bs: Zastavica za pisanje omogućava izmjenu sadržaja datoteke.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
bs: Izdavač

en: The browser identification text sent to the sites you visit. Use the provided options to customize it.
bs: Tekst o identifikaciji preglednika koji će biti poslan sajtovima koje posjetite. Koristite ponuđene opcije da ga prilagodite.

en: The browser identification text sent to the sites you visit. You can customize it using the options provided below.
bs: Tekst o identifikaciji preglednika koji će biti poslan sajtovima koje posjetite. Koristite ponuđene opcije da ga prilagodite.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
bs: NE, došlo je do grešaka:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
bs: da

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
bs: Izabrana imena datoteka
    ne djeluju ispravno.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
bs: Međuspremnik je izmijenjen od kada ste posljednji put umetnuli nešto: izabrani format podataka više nije primjenjiv. Kopirajte ponovo to što želite da umetnete.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
bs: Datoteka s elementima radne površine
    %1
    tipa je <icode>FSDevice</icode>, ali nema elementa <icode>Dev=...</icode>.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
bs: Datoteka s elementima radne površine
    %1
    tipa je veze, ali nema unos <icode>URL=...</icode>.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
bs: Datoteka s elementima radne površine <filename>%1</filename> nema unos <icode>Type=...</icode>.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
bs: Element radne površine tipa
    %1
    nije poznat.

en: The desktop is offline
bs: Površ je van veze

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
bs: Odredište

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
bs: Odredišni resurs nema dovoljno prostora da zapiše stanje resursa poslije izvršenja ove metode.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
bs: Uređaj „%1“ nije disk i ne može se izbaciti.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
bs: Uređaj je možda zauzet, tj. još uvijek ga koristi program ili korisnik. Čak i otvoren prozor pregledača na lokaciji na ovom uređaju može da izazove ovakvo zauzeće.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
bs: Uređaj možda nije spreman, npr. možda nije ubačen medijum u CD-čitač; ili, ako se radi o perifernom/prenosnom uređaju, možda nije ispravno povezan.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
bs: Datoteka <filename>%1</filename> već postoji. Želite li da je prebrišete?

en: The file "%1" could not be found
bs: Ne mogu da nađem datoteku <filename>%1</filename>

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
bs: <html>Datoteka <filename>%1</filename> je kopirana iz <filename>%2</filename>, ali je otada očito izmijenjena u <filename>%3</filename>.
    Poništavanje kopiranja obrisaće datoteku, čime će sve izmjene biti izgubljene.
    Želite li zaista da obrišete <filename>%4</filename>?</html>

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
bs: Datoteku možda koristi neki drugi korisnik ili program (zbog čega je zaključan).

en: The file or folder %1 does not exist.
bs: Datoteka ili direktorij <filename>%1</filename> ne postoji.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
bs: Lokacija gdje je direktorij trebao da se napravi možda ne postoji.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
bs: Glavnina ovog dokumenta obezbjeđena je SSL‑om, ali neki dijelovi nisu.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
bs: Ime koje ste unijeli, %1, možda ne postoji: možda je pogrešno unijeto.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
bs: Mrežna veza nije možda dobro podešena, ili možda mrežno sučelje nije uključeno.

en: The new file name is empty.
bs: Novo ime datoteke je prazno.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
bs: Postupak nije mogao biti dovršen zato što su izvorna i odredišna datoteka jednu te isto.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
bs: Lanac parnjaka za SSL sertifikate djeluje iskvareno.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
bs: Postupak za postavljanje sertifikata klijenta za sesiju nije uspio.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
bs: Proces protokola %1 je neočekivano umro.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
bs: Program na serveru koji obezbjeđuje pristup protokolu <strong>%1</strong> prijavio je unutrašnju grešku: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
bs: Program na vašem računaru koji obezbjeđuje pristup protokolu <strong>%1</strong> nije mogao da dobije memoriju potrebnu za nastavak.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
bs: Program na vašem računaru koji obezbjeđuje pristup protokolu <strong>%1</strong> prijavio je unutrašnju grešku.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
bs: Program na vašem računaru koji pruža pristup protokolu <strong>%1</strong> prijavio je prekid nepoznatog tipa: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
bs: Program na vašem računaru koji pruža pristup protokolu <strong>%1</strong> prijavio je nepoznatu grešku: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
bs: Program na vašem računaru koji obezbjeđuje pristup protokolu <strong>%1</strong> neočekivano je prekinut.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
bs: Program koji obezbjeđuje saglasnost sa ovim protokolom možda nije ažuriran pri posljednjoj nadogradnji KDE‑a. To može izazvati nesaglasnost programa sa tekućom verzijom i stoga onemogućiti pokretanje.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
bs: Protokol %1 ne implementira servis direktorija.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
bs: Protokol %1 nije filterski protokol.

en: The protocol %1 is not supported.
bs: Protokol %1 nije podržan.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
bs: Protokol %1 je samo filterski protokol.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
bs: KDE programi trenutno instalirani na ovom računaru ne podržavaju protokol <strong>%1</strong>.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
bs: Protokol, ili server, možda ne podržava nastavak prijenosa.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
bs: Skripta postave proksija nije ispravna:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
bs: Skripta postave proksija je vratila grešku:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
bs: Predmet

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
bs: Udaljeni domaćin nije poslao nijedan SSL sertifikat.
    Obustavljam jer se identitet domaćina ne može utvrditi.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
bs: <qt>Zahtjev je očekivao datoteku, ali umjesto toga je pronađen direktorij <filename>%1</filename>.</qt>

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
bs: <qt>Zahtjev je očekivao direktorij, ali umjesto toga je pronađena datoteka <filename>%1</filename>.</qt>

en: The request was not completed because it was aborted.
bs: Zahtjev nije dovršen zato što ga je korisnik obustavio.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
bs: KDE program koji implementira protokol <strong>%1</strong> ne podržava zahtijevanu radnju.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
bs: Zahtijevani uređaj nije mogao biti pripremljen („montiran“). Prijavljena greška je: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
bs: Zahtijevani uređaj nije mogao biti otpušten („demontiran“). Prijavljena greška je: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
bs: <qt>Zahtijevana datoteka <filename>%1</filename> nije mogla da bude zapisana jer nema dovoljno prostora na disku.</qt>

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
bs: Zahtijevana datoteka ne može biti napravljena zato što istoimena datoteka već postoji.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
bs: Zahtijevani direktorij ne može biti napravljen zato što istoimeni direktorij već postoji.

en: The requested lock could not be granted. %1
bs: Traženo zaključavanje nije bilo odobreno. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
bs: <qt>Postupak je zahtijevao stvaranje privremene datoteke <filename>%1</filename>, ali se to nije moglo izvesti.</qt>

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
bs: <qt>Postupak je zahtijevao stvaranje privremene datoteke u koji bi se upisivao sadržaj koji se preuzima. Ta privremena datoteka <filename>%1</filename> nije mogla biti obrisana.</qt>

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
bs: <qt>Postupak je zahtijevao brisanje izvorne datoteke, najvjerovatnije na kraju postupka premiještanja. Izvorna datoteka <filename>%1</filename> nije mogla biti obrisana.</qt>

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
bs: <qt>Postupak je zahtijevao preimenovanje izvorne datoteke <filename>%1</filename>, ali se to nije moglo izvesti.</qt>

en: The requested protocol may not be supported.
bs: Zahtijevani protokol možda nije podržan.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
bs: <qt>Zahtijevana simbolička veza <filename>%1</filename> nije mogla biti napravljena.</qt>

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
bs: Potrebna informacija o veličini sadržaja nije data POST operacijom.

en: The resource cannot be deleted.
bs: Resurs se ne može obrisati.

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
bs: Server <strong>%1</strong> je odbio da dozvoli ovom računaru da napravi vezu.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
bs: Server ne podržava protokol WebDAV.

en: The server does not support the request type of the body.
bs: Server ne podržava tip zahtijeva u tijelu.

en: The server failed the authenticity check (%1).
bs: Server nije prošao autentifikaciju (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
bs: Server je bio prezauzet odgovaranjem na druge zahtjeve da bi odgovorio.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
bs: Server, dok je trenutno povezan na Internet, ne može biti podešen da dozvoljava zahtjeve.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
bs: Na serveru, dok je trenutno povezan na Internet, možda nije pokrenut zahtijevani servis (%1).

en: The source and destination are the same file.
    %1
bs: Izvorna i odredišna datoteka su iste.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
bs: Izvor

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
bs: <qt>Naznačena datoteka ili direktorij <filename>%1</filename> ne postoji.</qt>

en: The specified folder does not exist or was not readable.
bs: Navedeni direktorij ne postoji ili se ne može čitati.

en: The specified folder may not be empty.
bs: Zadati direktorij možda nije prazna.

en: The specified folder may not exist.
bs: Zadati direktorij možda ne postoji.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
bs: <qt>Zadati zahtjev je zatražio da se prijenos datoteke <filename>%1</filename> nastavi od određene tačke. To nije bilo moguće.</qt>

en: The specified resource may not exist.
bs: Navedeni resurs možda ne postoji.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
bs: Zadati resurs možda ne postoji ili nije pristupačan.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
bs: Verzije protokola %1 koje podržavaju ovaj računar i server možda nisu saglasne.

en: There are no special actions available for protocol %1.
bs: Nema nikakvih posebnih radnji za protokol %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
bs: Možda postoji problem u nekoj tački duž mrežnog puta između servera i ovog računara.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
bs: Možda postoji problem u mrežnoj postavi, preciznije sa imenom proksija. Ako ste u skorije vrijeme pristupali Internetu bez problema, ovo je malo vjerovatno.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
bs: Možda postoji problem u mrežnoj postavi. Ako ste u skorije vrijeme bez problema pristupali Internetu, ovo je malo vjerovatno.

en: There may have been a problem with your network connection.
bs: Možda postoji problem sa vašom vezom ka mreži.

en: These files use advanced permissions.
bs: Ove datoteke koriste napredne dozvole.

en: These settings apply to network browsing only.
bs: Ove se postavke odnose samo na pregledanje mreže.

en: This action was prevented by another error.
bs: Ova radnja je spriječena drugom greškom.

en: This action will overwrite the destination.
bs: Ova radnja će prebrisati odredište.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
bs: Ova radnja bi prebrisala <filename>%1</filename> samim sobom.
    Unesite novo ime datoteke:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
bs: Ova greška vrlo zavisi od KDE programa. Dodatne informacije bi trebalo da vam pruže više uvida nego što je dostupno KDE‑ovoj ulazno/izlaznoj arhitekturi.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
bs[0]: Sve datoteke su veze i nemaju dozvole.
bs[1]: Sve datoteke su veze i nemaju dozvole.
bs[2]: Sve datoteke su veze i nemaju dozvole.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
bs[0]: Ova datoteka koristi napredne dozvole.
bs[1]: Ove datoteke koriste napredne dozvole.
bs[2]: Ove datoteke koriste napredne dozvole.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
bs: Ova zastavica omogućava dodavanje, preimenovanje i brisanje datoteka. Brisanje i preimenovanje mogu biti ograničeni ljepljivom zastavicom.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
bs: Ova zastavica omogućava prikazivanje sadržaja direktorija.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
bs[0]: Ovaj direktorij koristi napredne dozvole.
bs[1]: Ovi direktoriji koriste napredne dozvole.
bs[2]: Ovi direktoriji koriste napredne dozvole.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
bs: Ovo je prilično tehnička greška u kojoj potrebni uređaj za mrežnu komunikaciju (soket) nije mogao biti stvoren.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
bs: Ovo je prilično tehnička greška u kojoj potrebni uređaj za mrežnu komunikaciju (soket) nije mogao biti uspostavljen tako da sluša dolazeće mrežne veze.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
bs: Ovo je prilično tehnička greška do koje je došlo prilikom pokušaja da se prihvati dolazeća mrežna veza.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
bs: Ovo je najvjerovatnije prouzrokovano greškom u programu. Razmislite o slanju izvještaja o grešci kao što je opisano ispod.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
bs: Ovo je najvjerovatnije izazvano greškom u programu na serveru. Razmislite o slanju izvještaja o grešci kao što je objašnjeno ispod.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
bs: Ovo je spisak datoteka za otvaranje. Više datoteka se može zadati navođenjem njihovih imena razdvojenih razmacima.

en: This is the name of the file to open.
bs: Ovo je ime datoteke koji treba otvoriti.

en: This is the name to save the file as.
bs: Ovo je ime pod kojim će se datoteka sačuvati.

en: This may be an error on the server side.
bs: Ovo je možda greška na strani servera.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
bs: Ovo znači da je upućen zahtjev koji zahtijeva utvrđivanje sadržaja direktorija, a KDE program koji podržava ovaj protokol ne može da to uradi.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
bs: Ovo znači da iako je resurs <strong>%1</strong> mogao biti otvoren, došlo je do greške pri čitanju sadržaja iz njega.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
bs: Ovo znači da iako je resurs <strong>%1</strong> mogao biti otvoren, došlo je do greške pri upisu sadržaja u njega.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
bs: <qt>Ovo znači da je pokušaj ulaska (drugim riječima otvaranja) u zahtijevani direktorij <filename>%1</filename> odbijen.</qt>

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
bs: <qt>Ovo znači da je pokušaj upisa u datoteku <filename>%1</filename> odbijen.</qt>

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
bs: <qt>Ovo znači da sadržaj zahtijevane datoteke ili direktorija <filename>%1</filename> ne može biti dobavljen jer nije mogao biti obezbjeđen pristup za čitanje.</qt>

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
bs: <html>Ovo znači da datoteka <filename>%1</filename> ne može biti zapisana kao što je zahtijevano, zato što se ne može dobiti pristup za upis.</html>

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
bs: <qt>Ova opcija daje neke zgodne mogućnosti za čuvanje datoteka sa nastavcima:<ol><li>Nastavak naveden u polju <interface>%1</interface> biće ažuriran ako promijenite tip datoteke koji želite da sačuvate.</li><li>Ako nastavak nije dat u polju <interface>%2</interface>, kada kliknete na <interface>Sačuvaj</interface>, %3 će biti dodato na kraj imena datoteke (ako ime već ne postoji); ovaj nastavak je zasnovan na tipu datoteke koji ste odabrali da sačuvate.</li><li>Ako ne želite da KDE odredi nastavak imena, možete ili isključiti ovu opciju ili je suzbiti dodavanjem tačke (.) na kraj imena datoteke (tačka će biti automatski uklonjena).</li></ol>Ako niste sigurni, ostavite ovu opciju uključenom jer je tako lakše rukovati datotekama.</qt>

en: Timeout Error
bs: Greška prekoračenja vremena

en: Timeout Values
bs: Vrijeme valjanosti

en: Timeout on server
    %1
bs: Isteklo vrijeme na serveru
    %1

en: Tree View
bs: Prikaz stabla

en: Trusted:
bs: Pouzdan:

en: Try again, either now or at a later time.
bs: Pokušajte ponovo, odmah ili malo kasnije.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
bs: Premjestite trenutnu datoteku negdje drugdje, pa pokušajte ponovo.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
bs: Premjestite trenutni direktorij negdje drugdje, pa pokušajte ponovo.

en: Type
bs: Tip

en: Type any comment you think is useful here.
bs: Unesite ovdje kakav god koristan komentar.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
bs: Ovdje unesite naredbu za pokretanje programa.
    
    Uz naredbu se mogu zadati neki mjestodržači koji će biti zamijenjeni stvarnim vrijednostima kad se pokrene program:
    %f — jedno ime datoteke
    %F — spisak datoteka; koristi se za programe koji mogu da otvore više lokalnih datoteka odjednom
    %u — jedan URL
    %U — spisak URL‑ova
    %d — direktorij datoteke koji se otvara
    %D — spisak direktorija
    %i — ikona
    %m — mini‑ikona
    %c — komentar

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
bs: Unesite ovdje opis programa, na osnovu njegove namjene. Na primjer: program za modemsko pozivanje na Internet (KPPP) mogao bi se opisati kao „Modemom na Internet“.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
bs: Unesite ovdje ime koje želite da date programu. Program će se javljati pod ovim imenom u meniju programa i u panelu.

en: Type:
bs: Tip:

en: U&RL
bs: URL

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
bs: Unix okruženja obično mogu da povežu datoteku ili direktorij sa drugim imenom i/ili lokacijom. U toku zahtijevanog kopiranja, KDE je otkrio vezu ili niz veza koje rezultuju beskonačnom petljom — tj. datoteka je (možda nekim izokolnim putem) povezana sa samom sobom.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
bs: Unix okruženja obično mogu da povežu datoteku ili direktorij sa drugim imenom i/ili lokacijom. KDE je otkrio vezu ili niz veza koje rezultuju beskonačnom petljom — tj. datoteka je (možda nekim izokolnim putem) povezana sa samim sobom.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
bs: URL ne upućuje na resurs.

en: URL Resource Invalid
bs: URL resurs je neispravan

en: URL cannot be listed
    %1
bs: Sadržaj URL‑a se ne može ispisati
    %1

en: Unable to Enter Folder
bs: Ne mogu da uđem u direktorij

en: Unable to Initialize Input/Output Device
bs: Ne mogu da pripremim ulazno/izlazni uređaj

en: Unable to Launch Process
bs: Ne mogu da pokrenem proces

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
bs: Ne mogu da otpustim ulazno/izlazni uređaj

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
bs: Ne mogu komunicirati sa servisom za upravljanje kolačićima.
    Sve izmjene koje napravite neće stupiti na snagu dok ne restartujete servis.

en: Unable to create io-slave: %1
bs: Ne mogu da napravim U/I zahvat: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
bs: Ne mogu obrisati sve kolačiće kako ste tražili.

en: Unable to delete cookies as requested.
bs: Ne mogu obrisati kolačiće kako ste tražili.

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
bs: Ne mogu da otvorim sertifikat. Da pokušate s novom lozinkom?

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
bs: Ne mogu dobaviti informacije o kolačićima smještenim na vašem računaru.

en: Und&o
bs: O&pozovi

en: Und&o: Copy
bs: P&oništi kopiranje

en: Und&o: Create File
bs: &Poništi stvaranje datoteke

en: Und&o: Create Folder
bs: &Poništi stvaranje direktorija

en: Und&o: Link
bs: O&pozovi povezivanje

en: Und&o: Move
bs: O&pozovi premiještanje

en: Und&o: Rename
bs: O&pozovi preimenovanje

en: Und&o: Trash
bs: O&pozovi bacanje

en: Undo File Copy Confirmation
bs: Potvrda poništavanja kopiranja datoteka

en: Undocumented Error
bs: Nedokumentovana greška

en: Unexpected Program Termination
bs: Neočekivano okončanje programa

en: Unknown Authorization method.
bs: Nepoznat metod autentifikacije.

en: Unknown Error
bs: Nepoznata greška

en: Unknown HTTP verb.
bs: Nepoznat HTTP glagol.

en: Unknown Host
bs: Nepoznat domaćin

en: Unknown Interruption
bs: Nepoznat prekid

en: Unknown Proxy Host
bs: Nepoznat proksi domaćin

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Unknown error
    %1
bs: Nepoznata greška
    %1

en: Unknown host %1
bs: Nepoznat domaćin %1

en: Unknown interrupt
    %1
bs: Nepoznat prekid
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
bs: Nepoznat protokol „%1“.

en: Unknown proxy host
    %1
bs: Nepoznat proksi domaćin
    %1

en: Unmount
bs: Demontiraj

en: Unsupported Action: %1
bs: Nepodržana radnja: %1

en: Unsupported Protocol %1
bs: Protokol %1 nije podržan

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
bs: Ažurirajte program na najnoviju verziju. Vaša distribucija bi trebalo da obezbjeđuje alatke za ažuriranje programâ.

en: Updating System Configuration
bs: Ažuriranje postave sistema

en: Updating system configuration.
bs: Ažuriram postavu sistema...

en: Use cache whenever &possible
bs: Ko&risti cache kad god je moguće

en: Use manually specified proxy configuration:
bs: Koristi ručno navedenu proksi konfiguraciju:

en: Use proxy auto configuration URL:
bs: Koristi proksi autokonfiguracijsku adresu:

en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
bs: Koristi proksi postavke samo za adrese u listi izuzetaka.

en: Use system proxy configuration:
bs: Koristi sistemsku proksi konfiguraciju:

en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
bs: Koristi navedenu proksi skriptu za konfiguraciju posrednika

en: Use this proxy server for a&ll protocols
bs: Koristi proxy server za s&ve protokole

en: User
bs: Korisnik

en: User canceled action
    %1
bs: Korisnik je odustao od radnje
    %1

en: User:
bs: Korisnik:

en: User:
bs: Korisnik:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
bs: %1 ne podržava upotrebu pod-URL‑ova.

en: Validity period:
bs: Period važenja:

en: Value:
bs: Vrijednost:

en: Varying (No Change)
bs: Promjenljivo (bez izmjene)

en: Verify whether the cached web page is valid before attempting to fetch the web page again.
bs: Provjeri da li je keširana web stranica ispravna prije pokušaja ponovnog dobavljanja web stranice.

en: Warning, the destination is more recent.
bs: Upozorenje: Odredište je novije

[ctx: Web page address]
en: Address:
bs: Adresa:

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
bs: Kada su FTP veze pasivne klijent se povezuje sa serverom umjesto obratno, tako da firewall ne blokira vezu; stariji FTP serveri možda ne podržavaju pasivni FTP.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
bs: Ako je ovo popunjeno, izbor načinjen klikom na dugme biće primijenjen i na sve naredne sukobe u okviru tekućeg posla.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
bs: Ako je ovo popunjeno, izbor načinjen klikom na dugme biće primijenjen i na sve naredne sukobe direktorija u okviru tekućeg posla.
    Ako ne kliknete na <interface>Preskoči</interface>, ponovo ćete biti pitani pri narednom sukobu sa postojećom datotekom u ovom direktoriju.

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
bs: Tokom slanja datoteke njena ekstenzija je ".part". Po završetku slanja ona se preimenuje u svoje pravo ime.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
bs: Za vrijeme dobavljanja informacije o zadatom proksi domaćinu, <strong>%1</strong>, došlo je do greške „nepoznat domaćin“. Ova greška znači da zahtijevano ime nije moglo da se pronađe na Internetu.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
bs: Želite li da prihvatite ovaj sertifikat zauvijek, bez pitanja ubuduće?

en: Write
bs: upis

en: Write
    Entries
bs: upis

en: Write Access Denied
bs: Pristup za upis je odbijen

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
bs: &Upiši unutra

en: Writing to %1 is not supported.
bs: Upis u %1 nije podržan.

en: Yes
bs: Da

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
bs: Upravo ćete stupiti u bezbjedni režim. Svi prenosi će biti šifrovani, osim ako se ne odredi drugačije.
    Ovo znači da niko sa strane neće moći lako da posmatra vaše podatke tokom prijenosa.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
bs: Upravo ćete izaći iz bezbjednog režima. Prenosi više neće biti šifrovani.
    Ovo znači da neko sa strane može da posmatra vaše podatke tokom prijenosa.

en: You are not authorized to execute this file.
bs: Niste ovlašćeni da izvršite ovu datoteku.

en: You are not authorized to execute this service.
bs: Niste ovlašćeni da izvršite ovaj servis.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
bs: Niste ovlašćeni da izaberete program za otvaranje ove datoteke.

en: You can only select local files
bs: Možete birati samo lokalne datoteke.

en: You can only select local files.
bs: Možete birati samo lokalne datoteke.

en: You can only select one file
bs: Možete izabrati samo jednu datoteku.

en: You did not select a file to delete.
bs: Niste izabrali datoteku za brisanje.

en: You did not select a file to trash.
bs: Niste izabrali datoteku za bacanje u smeće.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
bs: Nemate dozvolu za pristup protokolu %1.

en: You do not have permission to create that folder.
bs: Nemate dozvolu da napravite taj direktorij.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
bs: Naznačili ste da želite da prihvatite ovaj sertifikat, ali nije izdat serveru koji ga predstavlja. Želite li da nastavite učitavanje?

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
bs: Morate restartovati KDE kako bi ove izmjene stupile na snagu.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
bs: Morate restartovati trenutno aktivne aplikacije kako bi ove izmjene stupile na snagu.

en: You may have encountered a bug in the program.
bs: Možda ste naišli na grešku u programu.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
bs: Možda ste naveli netačne detalje za autentifikaciju ili ih uopšte niste ni naveli.

en: You may not have permissions to accept the connection.
bs: Možda nemate dozvole za prihvatanje ove veze.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
bs: Možda nemate dozvole da pripremite („montirate“) uređaj. Na Unix sistemima često su potrebna ovlašćenja sistem-administratora za pripremanje uređaja.

en: You may not have permissions to read from the resource.
bs: Možda nemate dozvole za čitanje iz ovog resursa.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
bs: Možda nemate dozvole da čitate datoteku ili otvorite direktorij.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
bs: Možda nemate dozvole za otpuštanje („demontiranje“) uređaja. Na Unix sistemima često su potrebna ovlašćenja sistem-administratora za otpuštanje uređaja.

en: You may not have permissions to write to the resource.
bs: Možda nemate dozvole za pisanje u ovaj resurs.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
bs: Morate navesti korisničko ime i lozinku za proksi server naveden ispod prije nego što vam se dozvoli pristup bilo kom sajtu.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
bs: Morate navesti korisničko ime i lozinku za pristup ovom sajtu.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
bs: Možda su vam prava pristupa nedovoljna za izvođenje zahtijevanog postupka nad ovim resursom.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
bs: Vaš nalog nema dozvolu da pristupa datom resursu.

en: Zoom in
bs: Uveličaj

en: Zoom out
bs: Umanji

en: [padlock]
bs: [katanac]

en: a suitable extension
bs: prikladan nastavak

[ctx: execute permission]
en: x
bs: i

en: mounting is not supported by wince.
bs: Windows CE ne podržava montiranje.

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
bs: Ovo će pokrenuti program:

[ctx: read permission]
en: r
bs: č

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
bs: kopira navedenu datoteku ili direktorij

[ctx: request type]
en: create the requested folder
bs: napravi zahtijevani direktorij

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
bs: obriše navedenu datoteku ili direktorij

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
bs: zaključa navedenu datoteku ili direktorij

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
bs: pomjeri navedenu datoteku ili direktorij

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
bs: upita server za sposobnosti

[ctx: request type]
en: retrieve property values
bs: dobave vrijednosti svojstva

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
bs: dobavi sadržaj navedene datoteke ili direktorija

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
bs: izvrši izvještaj u navedenom direktoriju

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
bs: traži u navedenom direktoriju

[ctx: request type]
en: set property values
bs: postavi vrijednosti svojstva

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
bs: otključa navedenu datoteku ili direktorij

[ctx: request type]
en: upload %1
bs: okači %1

en: the extension <b>%1</b>
bs: nastavak <b>%1</b>

en: unmounting is not supported by wince.
bs: Windows CE ne podržava demontiranje.

[ctx: write permission]
en: w
bs: p
