kwalletd - en to bs translation catalogue (73 entries)

en: &Advanced setup
bs: &Napredna postava

en: &Basic setup (recommended)
bs: &Osnovna postava (preporučeno)

en: &Deny
bs: &Odbij

en: (C) 2002-2013, The KDE Developers
bs: (C) 2002-2013, KDE razvojni tim

en: <b>%1</b> has requested to open a wallet (%2).
bs: <b>%1</b> traži da otvori novčanik (%2).

en: <html><head/><body><p>The KDE Wallet system stores your data in a <span style=" font-style:italic;">wallet</span> file on your local hard disk. The data is only written in the encrypted form of your choice - blowfish algorithm with your password as the key or using a GPG encryption key. When a wallet is opened, the wallet manager application will launch and display an icon in the system tray. You can use this application to manage all of your wallets. It even permits you to drag wallets and wallet contents, allowing you to easily copy a wallet to a remote system.</p></body></html>
bs: <html><head/><body><p>KDE-ov sistem novčanika pohranjuje vaše podatke u <span style=" font-style:italic;">novčanik</span> datoteku na vašem lokalnom hard disku. Podaci su zapisani samo u šifrovanom obliku po vašem izboru- blowfish algoritmom s vašom šifrom kao ključem ili korištenjem GPG šifrovanog ključa. Kada je novčanik otvoren, program koji upravlja novčanikom će pokrenuti i prikazati ikonu u paleti sistema. Možete koristiti ovaj program za upravljanje svim vašim novčanicima. Čak vam omogućava da povučete novčanike i sadržaj novčanika, dozvoljavajući vam da lako kopirate novčanik na udaljeni sistem.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>The application '<span style=" font-weight:600;">%1</span>' has requested to open the KDE wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please choose the new wallet's type below or click cancel to deny the application's request.</p></body></html>
bs: Program '<span style=" font-weight:600;">%1</span>' zahtijeva otvaranje KDE novčanika.  Ovo se koristi za spremanje osjetljivih podataka na siguran način. Molimo izaberite tip novog novčanika ispod ili pritisnite Odustani za odbijanje zahtjeva programa

en: <html><head/><body><p>Various applications may attempt to use the KDE wallet to store passwords or other information such as web form data and cookies. If you would like these applications to use the wallet, you must enable it now and choose method for its encryption.</p><p>GPG method is more secure, but you must have configured at least one encrypting key on your system.</p><p>If you choose the classic format, be warned that the password you choose <span style=" font-style:italic;">cannot</span> be recovered if it is lost, and will allow anyone who knows it to obtain all the information contained in the wallet.</p></body></html>
bs: <html><head/><body><p>Razne aplikacije mogu pokušati koristiti KDE novčanik za spremanje lozinki i drugih informacija, kao što su podaci web obrazaca i kolačići. Ako želite da ove aplikaciije koriste novčanik, morate to odobriti sada i odabrati metodu za njihovo šifriranje.</p><p> GPG metoda je sigurnija, ali morate imati konfigurisan barem jedan šifrovani ključ na vašem sistemu. </p><p>Ako izaberete klasični format, upozoravamo vas da šifra koju odaberete <span style=" font-style:italic;">ne može</span> biti vraćena ako se izgubi, i dozvolit će svima koji je znaju da dobiju sve informacije sadržane u novčaniku..</p></body></html>

en: <qt>Error opening the wallet '<b>%1</b>'. Please try again.<br />(Error code %2: %3)</qt>
bs: <qt>Greška pri otvaranju novčanika <b>%1</b>. Pokušajte ponovo.<br />(Kôd greške %2: %3)</qt>

en: <qt>Error when attempting to decrypt the wallet <b>%1</b> using GPG. If you're using a SmartCard, please ensure it's inserted then try again.<br><br>GPG error was <b>%2</b></qt>
bs: Greška prilikom dešifrovanja novčanika <b>%1</b> korištenjem GPG-a. Ukoliko koristite SmartCard uvjerite se da je umetnuta, zatim pokušajte ponovo. GPG greška je <b>%2</b></qt>

en: <qt>Error when attempting to open the wallet <b>%1</b>. The wallet was encrypted using the GPG Key ID <b>%2</b> but this key was not found on your system.</qt>
bs: Greška prilikom otvaranja novčanika <b>%1</b>. Lisnica je šifrovana korištenjem GPG Key ID <b>%2</b> ali ovaj ključ nije pronađen u vašem sistemu.

en: <qt>KDE has requested access to the open wallet '<b>%1</b>'.</qt>
bs: <qt>KDE traži pristup otvorenom novčaniku <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>KDE has requested to create a new wallet named '<b>%1</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
bs: <qt>KDE traži da napravi novi novčanik po imenu <b>%1</b>. Izaberite lozinku za ovaj novčanik, ili <interface>Odbij</interface> da odbijete zahtjev.</qt>

en: <qt>KDE has requested to create a new wallet named '<b>%1</b>'. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please choose the new wallet's type below or click cancel to deny the application's request.</qt>
bs: KDE zahtijeva stvaranje novog novčanika sa imenom '<b>%1</b>'. Ovo se koristi za spremanje osjetljivih podataka na siguran način. Molimo izaberite tip novog novčanika ispod ili pritisnite Odustani za odbijanje zahtjeva programa

en: <qt>KDE has requested to open the wallet '<b>%1</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
bs: <qt>KDE traži da otvori novčanik <b>%1</b>. Unesite ispod lozinku novčanika.</qt>

en: <qt>Password is empty.  <b>(WARNING: Insecure)</b></qt>
bs: <qt>Lozinka je prazna.  <b>(UPOZORENJE: nije bezbjedno)</b></qt>

en: <qt>Please choose a new password for the wallet '<b>%1</b>'.</qt>
bs: <qt>Izaberite novu lozinku za novčanik <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>The <b>%1</b> wallet is encrypted using GPG key <b>%2</b>. Please use <b>GPG</b> tools (such as <b>kleopatra</b>) to change the passphrase associated to that key.</qt>
bs: <qt><b>%1</b> novčanik je šifriran korištenjem GPG ključa <b>%2</b>. Molimo koristite GPG alate (kao što je kleopatra) za izmjenu šifre povezane s tim ključem.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested access to the open wallet '<b>%2</b>'.</qt>
bs: <qt>Program <b>%1</b> traži pristup otvorenom novčaniku <b>%2</b>.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to create a new wallet named '<b>%2</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
bs: <qt>Program <b>%1</b> traži da napravi novi novčanik po imenu <b>%2</b>. Izaberite lozinku za ovaj novčanik, ili <interface>Odbij</interface> da odbijete zahtjev.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to create a new wallet named '<b>%2</b>'. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please choose the new wallet's type below or click cancel to deny the application's request.</qt>
bs: Program  '<b>%1</b>' zahtijeva stvaranje novog novčanika pod imenom '<b>%2</b>'. Ovo se koristi za spremanje osjetljivih podataka na siguran način. Molimo izaberite tip novog novčanika ispod ili pritisnite Odustani za odbijanje zahtjeva programa

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the KDE wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.</qt>
bs: <qt>Program <b>%1</b> traži da otvori KDE novčanik. Na ovaj način se osjetljivi podaci bezbjedno skladište. Unesite lozinku koja pripada ovom novčaniku, ili kliknite na <interface>Odbij</interface> da odbijete zahtjev.</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the wallet '<b>%2</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
bs: <qt>Program <b>%1</b> traži da otvori novčanik <b>%2</b>. Unesite ispod lozinku novčanika.</qt>

en: Allow &Always
bs: Dozvoli &uvijek

en: Allow &Once
bs: Dozvoli &jednom

en: Already open.
bs: Već otvoren.

en: Automatically close idle wallets
bs: Automatski zatvaraj nekorišćene novčanike

en: Classic, blowfish encrypted file
bs: Klasično, blowfish šfrirane datoteke

en: Corrupt file?
bs: Iskvaren fajl?

en: D-Bus Interface
bs: D‑Bus sučelje

en: Decryption error.
bs: Greška u dešifrovanju.

en: Deny &Forever
bs: Odbij &zauvijek

en: E-Mail
bs: E-pošta

en: Enter a new password:
bs: Unesite novu lozinku:

en: Error opening file.
bs: Greška pri otvaranju datoteke.

en: Error re-encrypting the wallet. Password was not changed.
bs: Greška pri ponovnom šifrovanju novčanika. Lozinka nije izmijenjena.

en: Error reopening the wallet. Data may be lost.
bs: Greška pri ponovnom otvaranju novčaniku. Može biti da su neki podaci izgubljeni.

en: Error validating wallet integrity. Possibly corrupted.
bs: Greška pri ovjeri cjelovitosti novčanika. Možda je iskvaren.

en: Failed to sync wallet <b>%1</b> to disk. Error codes are:
    RC <b>%2</b>
    SF <b>%3</b>. Please file a BUG report using this information to bugs.kde.org
bs: Neuspjela sinhronizacija novčanika <b>%1</b> na disk. Kodovi grešaka su:
    RC <b>%2</b>
    SF <b>%3</b>. Prijavite grešku na bugs.kde.org

en: Former Maintainer
bs: Bivši održavalac

en: Former maintainer
bs: bivši održavalac

en: George Staikos
bs: Džordž Stajkos

en: KDE Wallet Service
bs: KDE‑ov servis novčanika

en: KDE has requested to open the wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.
bs: <html>KDE traži da otvori novčanik. Na ovaj način se osjetljivi podaci bezbjedno skladište. Unesite lozinku koja pripada ovom novčaniku, ili kliknite na <interface>Odbij</interface> da odbijete zahtjev.</html>

en: Key-ID
bs: ID ključa

en: Maintainer, GPG backend support
bs: Održavanje, Podrška za GPG pozadinu

en: Michael Leupold
bs: Mihael Lojpold

en: Name
bs: Naziv

en: Not a wallet file.
bs: Nije datoteka novčanika.

en: Passwords do not match.
bs: Lozinke se ne poklapaju.

en: Passwords match.
bs: Lozinke se poklapaju.

en: Please select the signing key from the list below:
bs: Molimo odaberite ključ potpisivanja iz liste ispod:

en: Read error - possibly incorrect password.
bs: Greška čitanja — možda je lozinka pogrešna.

en: Retry
bs: Pokušaj Ponovo

en: Select encryption GPG key:
bs: Odaberite GPG ključ za šifriranje:

en: Store network passwords and local passwords in separate wallet files
bs: Skladišti mrežne i lokalne lozinke u različitim datotekama novčanika

[ctx: Text of a button for switching to the (unnamed) application requesting a password]
en: Switch there
bs: Prebaci tamo

[ctx: Text of a button for switching to the application requesting a password]
en: Switch to %1
bs: Prebaci na %1

en: The KDE Wallet System
bs: KDE‑ov sistem novčanika

en: The KDE Wallet system allows you to control the level of security of your personal data.  Some of these settings do impact usability.  While the default settings are generally acceptable for most users, you may wish to change some of them.  You may further tune these settings from the KWallet control module.
bs: U KDE‑ovom sistemu novčanika možete upravljati nivoom bezbjednosti ličnih podataka. Neke od ovih postavki pak utiču na upotrebljivost. Dok su podrazumijevane postavke načelno prihvatljive većini korisnika, možete željeti da izmijenite neke. Postavke dalje možete štelovati iz kontrolnog modula KWalleta.

en: There have been repeated failed attempts to gain access to a wallet. An application may be misbehaving.
bs: Bilo je više uzastopnih propalih zahtjeva za pristup novčaniku. Možda se neki program loše ponaša.

en: Thiago Maceira
bs: Tijago Masijeira

en: Unable to locate at least one <b>encrypting GPG key</b>. KDE Wallet needs such <b>encrypting key</b> to securely store passwords or other sensitive data on disk. If you still want to setup a GPG-based wallet, then cancel this wizard, set-up an <b>encrypting GPG key</b>, then retry this assistant. Otherwise, you may still click back, then choose a classic, blowfish encrypted file format on the previous page.
bs: Nemoguće locirati niti jedan <b>GPG ključ za šifriranje</b>. KDE Novčanik treba takav <b>ključ za šifriranje</b> da sigurno sprema šifre ili druge osjetljive podatke na disku. Ako još uvijek želite postaviti novčanik zasnovan na GPG, onda izađite iz ovog čarobnjaka, postavite <b>šifrovani GPG ključ</b>, a zatim ponovno pokušajte. Inače, možete i dalje kliknuti nazad, a zatim odabrati klasični, blowfish šifrirani format datoteke na prethodnoj stranici

en: Unable to open wallet. The wallet must be opened in order to change the password.
bs: <html>Ne mogu da otvorim novčanik. Mora biti otvoren da bi se izmijenila lozinka.</html>

en: Unknown encryption scheme.
bs: Nepoznata šema šifrovanja.

en: Unsupported file format revision.
bs: Nepodržana revizija datotečnog formata.

en: Use GPG encryption, for better protection
bs: Koristiti GPG šifriranje, za bolju zaštitu

en: Various applications may attempt to use the KDE wallet to store passwords or other information such as web form data and cookies.  If you would like these applications to use the wallet, you must enable it now and choose a password.  The password you choose <i>cannot</i> be recovered if it is lost, and will allow anyone who knows it to obtain all the information contained in the wallet.
bs: <html>Razni programi mogu pokušati da upotrijebe KDE novčanik za skladištenje lozinki i drugih podataka, poput veb formulara i kolačića. Ako želite da ovi programi koriste novčanik, sada ga morate uključiti i izabrati lozinku. Izabranu lozinku <i>ne možete</i> povratiti ako je izgubite, i svako ko je sazna moći će da pribavi sve podatke sadržane u novčaniku.</html>

en: Verify password:
bs: Potvrdite lozinku:

en: Welcome to KWallet, the KDE Wallet System.  KWallet allows you to store your passwords and other personal information on disk in an encrypted file, preventing others from viewing the information.  This wizard will tell you about KWallet and help you configure it for the first time.
bs: Dobrodošli u KWallet, KDE‑ov sistem novčanika. KWalletom možete skladištiti lozinke i druge lične podatke u šifrovani fajl na disku, tako da ih druga lica ne mogu pribaviti. Čarobnjak će vam ispričati o KWalletu i pomoći da ga podesite po prvi put.

en: What kind of encryption do you wish?
bs: Koju vrstu šifriranja želite?

en: Yes, I wish to use the KDE wallet to store my personal information.
bs: Da, želim da koristim KDE novčanik za skladištenje ličnih podataka.

en: kwalletd GPG backend
bs: kwalletd GPG pozadina
