kcalc - en to da translation catalogue (191 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
da: 
    	Kcalc kan udføre beregninger med mange flere cifre end dem som kan
    	vises i nummervinduet. Denne indstilling angiver det maksimale antal
    	cifre som vises inden Kcalc begynder st bruge videnskabelig notation,
    	dvs. notation af typen 2,34e12.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
da: 
                For at sikre læsevenlighed er det muligt at gruppere de enkelte cifre i par
                du kan fx vise 1011 1001 i stedet for 10111001, ved at sætte indstillingen til
                4, hvorved der indsættes et blanktegn efter hvert 4. ciffer.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
da: 
                For at sikre læsevenlighed er det muligt at gruppere de enkelte cifre i par
                du kan fx vise 4214 0213 i stedet for 42140213, ved at sætte indstillingen til
                4, hvorved der indsættes et blanktegn efter hvert 4. ciffer.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
da: 
                For at sikre læsevenlighed er det muligt at gruppere de enkelte cifre i par
                du kan fx vise AF 1C 42 i stedet for AF1C42, ved at sætte indstillingen til
                2, hvorved der indsættes et blanktegn efter hvert 2. ciffer.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
da: 
            Vælg at bruge notationen 2's komplement til binære, oktale og
            hexidecimale tal. Dette er en alm. notation til repræsentation af
            negative tal i computere.

en: &Background:
da: &Baggrund:

en: &Beep on error
da: &Bip ved fejl

en: &Button font:
da: Knap-skrifttype:

en: &Constants
da: &Konstanter

en: &Display font:
da: &Displayskrifttype:

en: &Foreground:
da: &Forgrund:

en: &Functions:
da: &Funktioner:

en: &Maximum number of digits:
da: &Maksimalt antal cifre:

en: &Memory:
da: &Hukommelse:

en: &Numbers:
da: &Tal:

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: 10 to the power of x
da: 10 i potensen x

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
da: En meget simpel tilstand hvor kun de basale lommeregnerknapper vises

en: Add display to memory
da: Læg vist tal til i hukommelsen

en: Add to memory
da: Føj til hukommelse

en: Arc cosine
da: Arccosinus

en: Arc sine
da: Arcsinus

en: Arc tangent
da: Arctangens

en: Atomic && Nuclear
da: Atomar og nuklear

en: Atomic Mass Unit
da: Dalton

en: Avogadro's Number
da: Avogradros konstant

en: Background
da: Baggrund

en: Binary
da: Binær

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
da: Binære tal vil blive separeret af blanktegn efter hvert X. ciffer.

en: Bitwise AND
da: Bitvis AND

en: Bitwise OR
da: Bitvis OR

en: Bitwise XOR
da: Bitvis XOR

en: Boltzmann Constant
da: Boltzmanns konstant

en: Button & Display Colors
da: Knap- og displayfarver

en: Button Colors
da: Knapfarver

en: Change sign
da: Ændr fortegn

en: Choose From List
da: Vælg fra liste

en: Clear
da: Ryd

en: Clear all
da: Ryd alt

en: Clear data store
da: Ryd datalager

en: Click on a Bit to toggle it.
da: Klik på en bit for at omskifte den.

en: Close parenthesis
da: Slutparentes

en: Colors
da: Farver

en: Constants
da: Konstanter

en: Constants &Buttons
da: Knapper for &konstanter

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
da: Ophavsret © 2008-2013, Evan Teran
    Ophavsret © 2000-2008, The KDE Team
    Ophavsret © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Ophavsret © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Cosine
da: Cosinus

en: Cube
da: I tredje

en: Cube root
da: Kubikrod

en: Decimal point
da: Decimalpunkt

en: Define Constants
da: Definér konstanter

en: Degrees, radians or grads
da: Grader, radianer eller gradianer

en: Delete last data item
da: Slet sidste dataelement

en: Display Colors
da: Displayfarver

en: Earth Acceleration
da: Tyngdeacceleration

en: Easy Calculator Mode
da: Tilstand som nem lommeregner

en: Electromagnetism
da: Elektromagnetisme

en: Elementary Charge
da: Elementarladning

en: Enter data
da: Indtast data

en: Euler Number
da: Euler-tal

en: Exponent
da: Eksponent

en: Exponential function
da: Eksponentialfunktion

en: Factorial
da: Faktorisk

en: Fine-Structure Constant
da: Fin-struktur-konstant

en: Font
da: Skrifttype

en: Foreground
da: Forgrund

en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Golden Ratio
da: Gyldent snit

en: Gravitation
da: Tyngdekraft

en: Gravitational Constant
da: Gravitationskonstant

en: Group digits
da: Gruppér cifre

en: Grouping
da: Gruppering

en: He&xadecimals:
da: He&xadecimale:

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
da: Hexadecimaltal vil blive separeret af et blanktegn efter hvert X. ciffer.

en: Hyperbolic cosine
da: Hyperbolsk cosinus

en: Hyperbolic mode
da: Hyperbolsk tilstand

en: Hyperbolic sine
da: Hyperbolsk sinus

en: Hyperbolic tangent
da: Hyperbolsk tangens

en: Impedance of Vacuum
da: Impedans i vakuum

en: Integer division
da: Heltalsdivision

en: Inverse hyperbolic cosine
da: Invers hyperbolsk cosinus

en: Inverse hyperbolic sine
da: Invers hyperbolsk sinus

en: Inverse hyperbolic tangent
da: Invers hyperbolsk tangens

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
da: Kcalc kan udføre beregninger med mange flere cifre end der kan vises i displayet. Denne indstilling bestemmer det maksimale antal cifre som vises før Kcalc begynder at bruge videnskabelig notation, dvs. notation af typen 2,34e12.

en: KDE Calculator
da: KDE Regnemaskine

en: Last stat item erased
da: Sidste stat-element slettet

en: Left bit shift
da: Venstre bitskift

en: Light Speed
da: Lysets hastighed

en: List of user programmable constants
da: Liste af brugerprogrammerbare konstanter

en: Logarithm to base 10
da: 10-talslogaritmen

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Mathematics
da: Matematik

en: Maximum number of digits displayed
da: Maksimalt antal cifre der vises

en: Maximum number of digits displayed.
da: Maksimalt antal cifre vist.

en: Mea
da: Gnsn

en: Mean
da: Gennemsnit

[ctx: Mean]
en: Mea
da: Gnsn

en: Memory clear
da: Ryd hukommelse

en: Memory recall
da: Hukommelsesgenkald

en: Memory store
da: Hukommelseslager

en: Misc
da: Diverse

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
da: Tilstand med yderligere statistikknapper og valgfri knapper til konstanter

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
da: Tilstand med logikknapper og valgbart grundtal. Valgfri bit-redigering tilgængelig.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
da: Tilstand med videnskabsknapper og valgfri knapper til konstanter

en: Molar Gas Constant
da: Gaskonstant

en: Multiplication
da: Multiplikation

en: Name of the user programmable constants.
da: Navn på brugerprogrammerbare konstanter.

en: Natural log
da: Naturlig log

en: New Name for Constant
da: Nyt navn på konstant

en: New name:
da: Nyt navn:

en: Number of data entered
da: Antal data der er indtastet

en: Number of fixed decimal digits
da: Antal faste decimal-cifre

en: Number of fixed decimal digits.
da: Antal faste decimal-cifre.

en: Numeral System Mode
da: Talsystemtilstand

en: Numeric base
da: Grundtal

en: O&perations:
da: O&perationer:

en: Octal
da: Oktal

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
da: Oktaltal vil blive separeret af et blanktegn efter hvert X. ciffer.

en: One's complement
da: 1's komplement

en: Open parenthesis
da: Startparentes

en: Percent
da: Procent

en: Permeability of Vacuum
da: Vakuums gennemtrængelighed

en: Permittivity of Vacuum
da: Vakuums permittivitet

en: Planck's Constant
da: Plancks konstant

en: Precision
da: Nøjagtighed

en: Predefined
da: Prædefineret

en: Reciprocal
da: Reciprok

en: Result
da: Resultat

en: Right bit shift
da: Højre bitskift

en: Sample standard deviation
da: Forsøg standardafvigelse

en: Science Calculator Mode
da: Tilstand som videnskabelig regnemaskine

en: Science Mode
da: Videnskabelig tilstand

en: Second button function
da: Sekundær knapfunktion

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
da: SKIFT

en: Select Display Font
da: Vælg displayskrifttype

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
da: Vælg at bruge notationen 2's komplement for binære, oktale og hexidecimale tal. Dette er en alm. notation til repræsentation af negative tal for ikke-decimale tal i computere.

en: Set &decimal precision
da: Vælg &decimalnøjagtighed

en: Set Name
da: Sæt navn

en: Shift
da: Skift

en: Show &result in window title
da: Vis &resultat i vinduestitlen

en: Show B&it Edit
da: Vis b&itredigering

en: Simple Mode
da: Simpel tilstand

en: Sine
da: Sinus

en: Square
da: I anden

en: Square root
da: Kvadratrod

en: St&atistic functions:
da: St&atistiske funktioner:

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: Stat mem cleared
da: Stat-hukom. ryddet

en: Statistic Calculator Mode
da: Tilstand som statistisk regnemaskine

en: Statistic Mode
da: Statistiktilstand

en: Stefan-Boltzmann Constant
da: Stefan-Boltzmanns konstant

en: Subtract from memory
da: Træk fra hukommelse

en: Sum of all data items
da: Summen af alle dataelementer

en: Sum of all data items squared
da: Summen af alle dataelementer kvadreret

en: Switch base to binary.
da: Skift til det binære talsystem.

en: Switch base to decimal.
da: Skift til titalsystemet.

en: Switch base to hexadecimal.
da: Skift til det hexadecimale talsystem.

en: Switch base to octal.
da: Skift til det oktale talsystem.

en: Tangent
da: Tangens

en: The background color of the display.
da: Displayets baggrundsfarve.

en: The color of function buttons.
da: Farven på funktionsknapper.

en: The color of hex buttons.
da: Farven på hex-knapper.

en: The color of memory buttons.
da: Farven på hukommelsesknapper.

en: The color of number buttons.
da: Farven på talknapper.

en: The color of operation buttons.
da: Farven på operationsknapper.

en: The color of statistical buttons.
da: Farven på statistiske knapper.

en: The font to use for the buttons
da: Skrifttypen der bruges på knapperne.

en: The font to use for the buttons.
da: Skrifttypen der bruges til knapperne.

en: The font to use in the display
da: Skrifttypen der bruges i displayet

en: The font to use in the display.
da: Skrifttypen der bruges i displayet.

en: The foreground color of the display.
da: Displayets forgrundsfarve.

en: Thermodynamics
da: Termodynamik

en: Third power
da: Tredje potens

en: Two's complement
da: 2's komplement

en: Whether to beep on error
da: Om der skal bippes ved fejl

en: Whether to beep on error.
da: Om der skal bippes ved fejl.

en: Whether to group digits
da: Om cifre skal grupperes

en: Whether to group digits.
da: Om cifre skal grupperes.

en: Whether to show constant buttons.
da: Om knapper for konstanter skal vises.

en: Whether to show the bit edit widget.
da: Om widget til bitredigering skal vises.

en: Whether to show the result in the window title
da: Om resultat skal vises i vinduestitlen

en: Whether to show the result in the window title.
da: Om resultat skal vises i vinduestitlen.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
da: Om 2's komplement skal bruges for ikke-decimale tal

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
da: Om der skal bruges 2's komplement til ikke-decimale tal.

en: Whether to use fixed decimal places
da: Om der skal bruges faste decimalpladser

en: Whether to use fixed decimal places.
da: Om der skal bruges faste decimalpladser.

en: Write display data into memory
da: Skriv skærmdata til hukommelsen

en: n Choose m
da: n vælger m

en: x to the power of 1/y
da: x i potensen 1/y

en: x to the power of y
da: x i potensen y
