kio4 - en to fi translation catalogue (1352 entries)

en: 
    The server said: "%1"
fi: 
    Palvelin vastasi: ”%1”

en:  (Points to %1)
fi:  (Osoittaa kohteeseen %1)

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

en:  days
fi:  päivää

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: "vold" is not running.
fi: Vold ei ole käynnissä.

en: %1 (Error %2)
fi: %1 (Virhe %2)

en: %1 (hidden)
fi: %1 (piilotettu)

en: %1 Item | %1 Items
fi[0]: yksi tietue
fi[1]: %1 tietuetta

en: %1 contacted. Waiting for reply...
fi: %1 yhdistetty.  Odotetaan vastausta…

en: %1 is a file, but a folder was expected.
fi: %1 on tiedosto, mutta odotettiin kansiota.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
fi: %1 on kansio, mutta odotettiin tiedostoa.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
fi: %1: SSL-neuvottelu epäonnistui

en: %1 is required by the server, but is not available.
fi: Palvelin vaatii %1:n, mutta sitä ei ole saatavilla.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
fi: %1(%2)

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fi: Odottamaton virhe (%1) tapahtui yritettäessä pyyntöä %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
fi: Käsittely kielletty yritettäessä %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
fi: %1 ei onnistu, koska kohdepalvelin kieltäytyy hyväksymästä tiedostoa tai kansiota.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
fi: Toimintoa %1 ei voida suorittaa, koska resurssi on lukittu.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä %1, %2. Lyhyt yhteenveto syistä on alla.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fi: Odottamaton virhe (%1) tapahtui yritettäessä %2

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
fi[0]: <p>Vastaanotit evästeen palvelimelta<br/><b>%2%3</b><br/>Haluatko hyväksyä vai hylätä tämän evästeen?</p>
fi[1]: <p>Vastaanotit %1 evästettä palvelimelta<br/><b>%2%3</b><br/>Haluatko hyväksyä vai hylätä nämä evästeet?</p>

en: &Accept
fi: &Hyväksy

en: &Application
fi: &Sovellus

en: &Browse...
fi: &Selaa…

en: &Charset:
fi: &Merkistö:

en: &Copy Here
fi: &Kopioi tähän

en: &Current Session only
fi: &Vain nykyisen istunnon ajaksi

en: &Description:
fi: &Kuvaus:

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: &Do not close when command exits
fi: &Älä sulje komennon päätyttyä

en: &Edit Entry '%1'...
fi: &Muokkaa sijaintia ”%1”…

en: &Eject '%1'
fi: &Poista levy %1

en: &Enable Web shortcuts
fi: &Käytä WWW-pikavalintoja

en: &Execute
fi: &Suorita

en: &File type:
fi: Tiedostot&yyppi:

en: &Filter:
fi: S&uodatin:

en: &Forever
fi: &Pysyvästi

en: &Hide Entry '%1'
fi: P&iilota sijainti ”%1”

en: &Keep cache in sync
fi: &Pidä välimuisti ajan tasalla

en: &Keyword delimiter:
fi: Hakusanan &erotin:

en: &Link Here
fi: &Linkitä tähän

en: &Location:
fi: &Sijainti:

en: &Management
fi: &Hallinta

en: &Move Here
fi: &Siirrä tähän

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &New...
fi: &Uusi…

en: &No
fi: &Ei

en: &Only show when using this application (%1)
fi: &Vain tälle sovellukselle (%1)

en: &Only these cookies
fi: &Vain nämä evästeet

en: &Only this cookie
fi: &Vain tämä eväste

en: &Open
fi: &Avaa

en: &Open with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

en: &Overwrite
fi: &Korvaa

en: &Paste Clipboard Contents
fi: &Liitä leikepöydän sisältö

en: &Paste File | &Paste %1 Files
fi[0]: &Liitä tiedosto
fi[1]: &Liitä %1 tiedostoa

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
fi[0]: &Liitä osoite
fi[1]: &Liitä %1 osoitetta

en: &Permissions
fi: Oi&keudet

en: &Policy
fi: &Käytänteet

en: &Reject
fi: H&ylkää

en: &Release '%1'
fi: &Vapauta %1

en: &Reload List
fi: &Lataa luettelo uudelleen

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
fi: &Avaa aina tällä ohjelmalla tiedostot, joiden tyyppi on
    ”%1” (%2)

en: &Remove Entry '%1'
fi: &Poista sijainti ”%1”

en: &Rename
fi: M&uuta nimeä

en: &Resume
fi: &Jatka

en: &Safely Remove '%1'
fi: Poista &turvallisesti %1

en: &Send identification
fi: &Lähetä selaimen tunnistetiedot

en: &Server response:
fi: Palvelimen &vastaus:

en: &Shortcuts:
fi: &Pikavalinnat:

en: &Show All Entries
fi: &Näytä kaikki kohdat

en: &Skip
fi: &Ohita

en: &Supported file types:
fi: &Tuetut tiedostotyypit:

en: &Unmount '%1'
fi: &Irrota %1

en: &Use cache
fi: Käytä &välimuistia

en: &Use preferred shortcuts only
fi: Käytä &vain ensisijaisia pikavalintoja

en: &Use the following identification:
fi: Käytä seuraavaa &tunnistetta:

en: &View
fi: &Näkymä

en: &When browsing the following site:
fi: &Selattaessa seuraavaa sivustoa:

en: &Work path:
fi: &Työkansio:

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: '%1' not found, please type a valid program name.
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löytynyt, anna oikea ohjelman nimi.

en: (%1, Link to %2)
fi: (%1, linkki kohteeseen %2)

en: (Symbolic Link to %1)
fi: (Symbolinen linkki kohteeseen %1)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
fi: © 1998–2000, 2003 KFM/Konqueror-kehittäjät

en: *|All Files
fi: *|Kaikki tiedostot

en: *|All Folders
fi: *|Kaikki kansiot

[ctx: - web short cut (e.g. gg): what it refers to (e.g. Google)]
en: - %1: "%2"
fi: – %1: ”%2”

en: 1 File | %1 Files
fi[0]: Yksi tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: 1 Folder | %1 Folders
fi[0]: Yksi kansio
fi[1]: %1 kansiota

en: 1 day %2 | %1 days %2
fi[0]: 1 päivä %2
fi[1]: %1 päivää %2

en: 1 file | %1 files
fi[0]: 1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
fi[0]: %1 alikansio
fi[1]: %1 alikansiota

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
fi: <b>%1</b> kohteessa <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
fi: <b>Pyynnön yksityiskohdat</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
fi: <b>Mahdolliset syyt</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
fi: <b>Mahdollisia ratkaisuja</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
fi: <b>Tekninen syy</b>:

en: <h1>Browser Identification</h1><p>The browser-identification module allows you to have full control over how KDE applications using the HTTP protocol (like Konqueror) will identify itself to web sites you browse.</p><p>This ability to fake identification is necessary because some web sites do not display properly when they detect that they are not talking to current versions of either Netscape Navigator or Internet Explorer, even if the browser actually supports all the necessary features to render those pages properly. For such sites, you can use this feature to try to browse them. Please understand that this might not always work, since such sites might be using non-standard web protocols and or specifications.</p><p><u>NOTE:</u> To obtain specific help on a particular section of the dialog box, simply click on the quick help button on the window title bar, then click on the section for which you are seeking help.</p>
fi: <h1>Selaimen tunnistetiedot</h1><p>Selaimen tunnistetiedot voit asettaa täysin, miten HTTP-yhteyskäytäntöä käyttävät KDE-sovellukset (kuten Konqueror) tunnistautuvat verkkosivustoille.</p><p>Tunnistetietojen ”väärentäminen” on tarpeen, koska jotkin verkkosivustot eivät näy oikein niiden havaitessa, ettei käytössäsi ole Netscape Navigatorin tai Internet Explorerin uusin versio, vaikka selain todellisuudessa tukee kaikkia tarpeellisia ominaisuuksia sivun näkymiseksi oikein. Näillä sivustoilla voit käyttää tätä asetusta. Tämä ei tietenkään toimi aina, sillä sivustot voivat myös käyttää epästandardeja verkkoyhteyskäytäntöjä tai -asetuksia.</p><p><u>HUOMAA:</u> Nähdäksesi jonkin tietyn kohdan ohjeen, napsauta ensin ikkunan otsikkopalkin pikaohjepainiketta ja sen jälkeen kohtaa, josta haluat ohjeita.</p>

en: <h1>Cache</h1><p>This module lets you configure your cache settings.</p><p>This specific cache is an area on the disk where recently read web pages are stored. If you want to retrieve a web page again that you have recently read, it will not be downloaded from the Internet, but rather retrieved from the cache, which is a lot faster.</p>
fi: <h1>Välimuisti</h1><p>Tässä voit muokata välimuistiasetuksia.</p><p>Tämä välimuisti on alue levylle, jonne äskettäin luetut verkkosivut tallennetaan. Jos haluat noutaa uudelleen äskettäin lukemasi verkkosivun, sitä ei ladata internetistä vaan välimuistista, mikä on paljon nopeampaa.</p>

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
fi: <h1>Evästeiden hallinnan pikaohje</h1>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE application using the HTTP protocol (like Konqueror) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
fi: <h1>Evästeet</h1><p>Evästeet sisältävät tietoja, jotka HTTP-yhteyskäytäntöä käyttävät KDE-sovellukset (kuten Konqueror) tallentavat tietokoneelle internetin etäpalvelimelta. Tämä tarkoittaa, että WWW-palvelin voi tallentaa tietoja sinusta ja selaustapahtumistasi tietokoneelle myöhempää käyttöä varten. Tämä voi tuntua yksityisyytesi loukkaukselta.</p><p>Evästeistä on kuitenkin hyötyä joissakin tilanteissa: niitä käytetään usein esimerkiksi verkkokaupoissa ostoskorien sisällön tallentamiseen. Jotkin palvelut jopa vaativat evästeitä tukevan selaimen käyttöä.</p><p> Koska useimmat haluavat kompromissin yksityisyytensä ja evästeiden hyötyjen välillä, KDE antaa sinun mukauttaa sitä, miten evästeitä käsitellään. Voit esimerkiksi asettaa oletuskäytänteeksi, että sinulta kysytään, tallennetaanko eväste. Luottamillesi verkkokaupoille voit asettaa käytännöksi evästeiden hyväksymisen. Voit selata kyseiselle sivulle ja kysyttäessä evästeistä napsauttaa Sovellusalue-välilehdeltä ”Tämä verkkoalue” ja ”Hyväksy”. Vaihtoehtoisesti voit antaa sivuston nimen <i>Verkkoaluekohtainen käytäntö</i> -välilehdelle ja valita käytännöksi ”Hyväksy”. Näin voit hyväksyä evästeet luottamiltasi verkkosivustoilta saamatta kyselyä aina KDE:n vastaanottaessa evästeen.</p>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE applications using the HTTP protocol (like Konqueror) store on your computer, initiated by a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p> However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p> Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, the HTTP kioslave offers you the ability to customize the way it handles cookies. So you might want to set the default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie, allowing you to decide. For your favorite shopping web sites that you trust, you might want to set the policy to accept, then you can access the web sites without being prompted every time a cookie is received.</p>
fi: <h1>Evästeet</h1><p>Evästeet sisältävät tietoja, jotka HTTP-yhteyskäytäntöä käyttävät KDE-sovellukset (kuten Konqueror) tallentavat tietokoneelle internetin etäpalvelimelta. Tämä tarkoittaa, että WWW-palvelin voi tallentaa tietoja sinusta ja selaustapahtumistasi tietokoneelle myöhempää käyttöä varten. Tämä voi tuntua yksityisyytesi loukkaukselta.</p><p>Evästeistä on kuitenkin hyötyä joissakin tilanteissa: niitä käytetään usein esimerkiksi verkkokaupoissa ostoskorien sisällön tallentamiseen. Jotkin palvelut jopa vaativat evästeitä tukevan selaimen käyttöä.</p><p> Koska useimmat haluavat kompromissin yksityisyytensä ja evästeiden hyötyjen välillä, HTTP-KIO-palvelu antaa sinun mukauttaa sitä, miten evästeitä käsitellään. Voit esimerkiksi asettaa oletuskäytänteeksi, että sinulta kysytään, tallennetaanko eväste. Luottamillesi verkkokaupoille voit asettaa käytännöksi evästeiden hyväksymisen,  jolloin palvelua voi käyttää ilman, että evästeiden vastaanottamisesta kaiken aikaa kyseltäisiin.</p>

en: <h1>Enhanced Browsing</h1> In this module you can configure some enhanced browsing features of KDE. <h2>Web Shortcuts</h2>Web Shortcuts are a quick way of using Web search engines. For example, type "duckduckgo:frobozz" or "dd:frobozz" and your web browser will do a search on DuckDuckGo for "frobozz". Even easier: just press Alt+F2 (if you have not changed this keyboard shortcut) and enter the shortcut in the Run Command dialog.
fi: <h1>Selaimen lisäasetukset</h1>Tästä voit muokata KDE:n selainlisäasetuksia. <h2>WWW-pikavalinnat</h2>WWW-pikavalintojen avulla voit käyttää hakukoneita nopeasti. Esimerkiksi ”duckduckgo:KDE” tai ”dd:KDE” etsii DuckDuckGolla tekstiä ”KDE”. Voit käyttää tätä toimintoa myös painamalla <b>Alt+F2</b> (jos et ole muuttanut tätä pikanäppäintä) ja kirjoittamalla WWW-pikavalinnan suoraan Suorita komento -ikkunaan.

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
fi: <h1>Verkon asetukset</h1> Tässä voit määrittää, miten KDE:n sovellukset toimivat, kun käytät verkkoyhteyksiä. Jos verkkoyhteytesi katkeaa aikakatkaisuun tai käytät modeemia, näitä asetuksia saattaa olla tarpeen muuttaa.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
fi: <h1>Välityspalvelin</h1><p>Välityspalvelin on kone, joka toimii oman koneesi ja käyttämäsi Internetin välillä. Välityspalvelimen käyttö nopeuttaa hakuja Internetistä, jos käyt sivuilla, joilla olet käynyt jo aiemmin. Välityspalvelimen avulla voidaan myöskin suodattaa sisältöä, kuten mainoksia tai roskapostia tai poistaa mitä tahansa osia halutaankin. <u>Huom:</u> Jotkut välityspalvelimet tarjoavat kummatkin toiminnot.</p>

en: <h1>Windows Shares</h1><p>Applications using the SMB kioslave (like Konqueror) are able to access shared Microsoft Windows file systems, if properly configured.</p><p>You can specify here the credentials used to access the shared resources. Passwords will be stored locally, and scrambled so as to render them unreadable to the human eye. For security reasons, you may not want to do that, as entries with passwords are clearly indicated as such.</p>
fi: <h1>Windows-jaot</h1><p>SMB-KIO-palvelua käyttävät sovellukset (kuten Konqueror) voivat käyttää Microsoft Windows -tiedostojärjestelmien jakoja, jos asetukset ovat kunnossa.</p><p>Tässä voit määrittää jaettujen resursseihin pääsemiseksi tarvittavat käyttäjätiedot. Salasanat tallennetaan paikallisesti sekoittaen ne ihmiselle lukukelvottomiksi. Turvallisuussyistä et ehkä kuitenkaan halua tehdä näin, koska salasanatiedot selvästi osoitetaan sellaisiksi.</p>

en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Ota WWW-pikavalinnat käyttöön tai poista ne käytöstä. </p><p>WWW-pikavalinnoilla haet nopeasti sekä verkosta että kiintolevyltäsi. </p><p>KDE:n mukana tulee monia valmiiksi määriteltyjä WWW-pikavalintoja, esimerkiksi Google™-haku. Käytä sitä kirjoittamalla ensin ”gg”, sitten hakusanan erotin ja lopuksi hakusana. Esimerkiksi <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Anna käyttäjälle näkyvä WWW-pikavalinnan nimi.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Valitse oletusarvoinen WWW-pikavalinta. </p><p>Tämän avulla sovellukset voivat muuntaa kirjoitetun sanan tai lauseen WWW-pikavalintakyselyksi, kun niitä ei voida tulkita kelvolliseksi verkko-osoitteeksi. </p><p>Poista tämä toiminto käytöstä valitsemalla luettelosta <span style=" font-weight:600;">Ei oletuspikavalintaa</span> </p></body></html>

en: <li>Additional information: %1</li>
fi: <li>Lisätiedot: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
fi: <li>Päiväys ja aika: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
fi: <li>Yhteyskäytäntö: %1</li>

en: <li>URL: %1</li>
fi: <li>Verkko-osoite: %1</li>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
fi: <p>
    Hyväksy automaattisesti väliaikaiset evästeet, jotka vanhenevat istunnon lopuksi. Näitä evästeitä ei tallenneta tietokoneesi kiintolevylle vaan ne poistetaan sulkiessasi sovelluksen (esim. selaimen), jossa niitä käytät.</p><p><u>HUOM!</u> Tämän asetuksen valinta ohittaa oletuksesi samoin kuin sivustokohtaiset istuntoevästeiden käytänteet.</p>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
fi: <p>Tarkistussummat eivät täsmää.</p>Syynä voi olla epäonnistunut lataus. Yritä ladata tiedosto uudestaan.<br/>Jos tarkistus silti epäonnistuu, ota yhteyttä tiedoston tarjoajaan.

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
fi: <p>Merkitsee osittain lähetetyt FTP-tiedostot.</p><p>Jos tämä kohta on valittu, osittain ladatuissa tiedostoissa on ”.part”-pääte, joka poistetaan, kun tiedosto on ladattu kokonaan.</p>

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
fi: <p>Merkitsee SMB:n, SFTP:n tai muun yhteyskäytännön välityksellä osittain lähetetyt tiedostot.</p><p>Jos tämä kohta on valittu, osittain ladatuissa tiedostoissa on ”.part”-pääte, joka poistetaan, kun tiedosto on ladattu kokonaan.</p>

en: <para>KDE's wastebin is configured to use the <b>Finder</b>'s Trash.<br></para>
fi: <para>KDE:n roskakori on asetettu käyttämään <b>Finderin</b> roskakoria.<br></para>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Tämä asetus ottaa evästetuen käyttöön. Tavallisesti evästetuen tulisi olla olla käytössä. Voit muokata asetuksia siten, että yksityisyytesi säilyy.</p><p>
    Huomaa, että evästetuen poistaminen käytöstä saattaa estää joidenkin verkkosivujen käytön.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Anna pilkuin erotettu luettelo niistä konenimistä tai IP-osoitteista, joiden ei ole tarkoitus käyttää yllä annettuja välityspalvelinasetuksia.</p>
    <p>Jos haluat poistaa kaikki jonkin alueen koneet, anna pisteellä alkava alueen nimi. Esim. poistaaksesi välitysasetukset kaikilta <i>kde.org</i>in koneilta, kirjoita <i>.kde.org</i>. Jokerimerkkejä kuten ”*” tai ”?” ei tueta eikä niillä ole vaikutusta.</p>
    <p>Voit lisäksi antaa IP-osoitteita (esim. 127.0.0.1) tai aliverkollisia IP-osoitteita (esim. 192.168.0.1/24).</p>
    </qt>

en: <qt>
    Automatically detect and configure the proxy settings.<p>
    Automatic detection is performed using the <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>NOTE:</b> This option might not work properly or not work at all in some UNIX/Linux distributions. If you encounter a problem when using this option, please check the FAQ section at https://konqueror.org.
    </qt>
fi: <qt>
    Tunnista ja määritä välityspalvelinasetukset automaattisesti.<p>
    Automaattinen tunnistus käyttää <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b> -yhteyskäytäntöä.<p>
    <b>HUOM!</b> Valinta ei välttämättä toimi kaikissa UNIX/Linux-jakeluissa. Tarkista usein kysytyt kysymykset osoitteesta https://konqueror.org/, jos ongelmia ilmenee.
    </qt>

en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
fi: <qt>
    Valitse tämä ruutu, jos haluat käyttää yllä annettuja välityspalvelinasetuksia vain <i>Poikkeukset</i>-luettelon osoitteissa.</qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Määrittää, kuinka etäpalvelimelta vastaanottamiasi evästeitä käsitellään:
    <ul>
    <li><b>Kysy</b> tarkoittaa, että KDE kysyy aina vahvistuksen palvelimen halutessa asettaa evästeen.</li>
    <li><b>Hyväksy</b> tarkoittaa, että evästeet hyväksytään kysymättä.</li> 
    <li><b>Hyväksy istunnon ajaksi</b> hyväksyy evästeet, mutta ne vanhenevat istunnon lopuksi.</li>
    <li><b>Hylkää</b> estää evästeiden asettamisen kokonaan.</li>
    </ul>
    <p>
    <u>HUOM!</u> Alla määritettävät verkkoaluekohtaiset käytänteet ohittavat oletukset.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
fi: <qt>
    Syötä hakukoneessa haun suorittava URI tähän.<br/>Koko etsittävää tekstiä osoitetaan jonolla \{@} tai \{0}.<br/>
    \{@} on suositeltavampi, koska se poistaa kyselymuuttujat (nimi=arvo) tulosjonosta; \{0} sen sijaan korvataan kyselyjonolla sellaisenaan.<br/>Kyselyn tiettyjä sanoja voi osoittaa jonoin \{1}…\{n}, ja \{name} laventuu kyselyjonon ”nimi=arvo” -parin arvoksi.<br/>Lisäksi on mahdollista määrittää useampia viittauksia (nimiä, numeroita ja merkkijonoja) kerralla (\{name1,name2,…”jono”}).<br/> Ensimmäistä täsmäävää arvoa (vasemmalta lukien) käytetään tulos-URIn lavennuksen arvona.<br/>Lainattua merkkijonoa (”jono”) voi käyttää oletusarvona, jos viitejonon lopuista arvoista mikään ei tuota täsmäävää tulosta.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
fi: <qt>
    Kirjoita tähän sen ympäristömuuttujan nimi (esim. <b>NO_PROXY</b>), joka kertoo osoitteet, joille ei käytetä välityspalvelinta. Muuttuja voi olla esim. <b>NO_PROXY</b>.<p>Voit myös napsauttaa <b>”Tunnista automaattisesti”</b>, jolloin muuttuja yritetään etsiä automaattisesti.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
fi: <qt>
    Syötä palvelimen tai verkkoalueen nimi, jota käytänne koskee, esim <i>www.kde.org</i> tai <i>.kde.org</i>.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Kirjoita sen ympäristömuuttujan nimi (esim. <b>FTP_PROXY</b>), joka kertoo FTP-välityspalvelimen osoitteen.<p>
    Vaihtoehtoisesti voit napsauttaa <b>”Tunnista automaattisesti”</b>, jolloin muuttuja yritetään löytää automaattisesti</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Kirjoita sen ympäristömuuttujan nimi, johon HTTPS-välityspalvelimen  osoite on tallennettu, esim. <b>HTTPS_PROXY</b>.<p>
    Voit myös yrittää tunnistaa muuttujaa automaattisesti napsauttamalla ”Tunnista automaattisesti” -painiketta.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Kirjoita sen ympäristömuuttujan nimi, johon HTTP-välityspalvelimen osoite on tallennettu, esim. <b>HTTP_PROXY</b>.<p>
    Voit myös napsauttaa <b>Tunnista automaattisesti</b> -painiketta, jolloin muuttujaa yritetään etsiä automaattisesti. </p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Anna sen ympäristömuuttujan nimi (esim. <b>SOCKS_PROXY</b>), joka kertoo SOCKS-välityspalvelimen osoitteen.<p>
    Voit myös yrittää tunnistaa muuttujan automaattisesti napsauttamalla ”Tunnista automaattisesti”.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the site or domain name where a fake browser identification should be used.<p>
    <u>NOTE:</u> Wildcard syntax such as \"*,?\" is NOT allowed: instead, use the top level address of a site to make generic matches; for example, if you want all KDE sites to receive a fake browser identification, you would enter <code>kde.org</code> - the fake identity would then be sent to any KDE site that ends with <code>kde.org</code>.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    Kirjoita sen palvelimen tai verkkoalueen nimi, jossa haluat käyttää näitä tunnistetietoja.  <p><u>HUOM:</u> Jokerimerkkejä \"*\" tai \"?\" ei voi  käyttää. Näiden sijaan voit kirjoittaa verkkoalueen päätason nimen yleistääksesi määrityksin. Jos esimerkiksi haluat lähettää kaikille KDE-sivustoille tietyt selaintunnisteet, kirjoita <code>kde.org</code>. Asettamasi selaintunniste lähetetään tällöin kaikille KDE-sivustoille, joiden nimi päättyy <code>kde.org</code>.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Here you can modify the default browser-identification text or set a site <code>(eg. www.kde.org)</code> or a domain <code>(eg. kde.org)</code> specific identification text.<p>
    To add a new site-specific identification text, click the <code>New</code> button and supply the necessary information. To change an existing site-specific entry, click on the <code>Change</code> button. The <code>Delete</code> button will remove the selected site-specific identification text, causing the default setting to be used for that site or domain.
    </qt>
fi: <qt>
    Tässä kohdassa voit määrittää selaimen oletusarvoisen tunnisteen ja määräpalvelimille <code>(esim: www.kde.org)</code> tai -verkkoalueille <code>(esim: kde.org)</code> käytettävän tunnisteen.<p>
    Lisää uusi sivustokohtainen tunniste napsauttamalla <code>Lisää</code> ja syötä vaaditut tiedot. Muuta olemassa olevaa sivustokohtaista tunnistetta napsauttamalla <code>Muokkaa</code>. Napsauttamalla <code>Poista</code> voit poistaa valitun sivustokohtaisen tunnisteen, minkä jälkeen sivustolle tai verkkoalueelle käytetään oletustunnistetta.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
fi: <qt>
    Luettelo verkkoalueista, joille on määritetty oma evästekäytänne. Asetukset ohittavat oletuskäytänteet.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse tämä kohta, jos haluat jättää hyväksymättä kaikki evästeet, jotka tulevat muilta palvelimilta kuin pyytämäsi sivu. Jos olet esimerkiksi osoitteessa <b>www.jotakin.com</b>, vain osoitteesta <b>www.jotakin.com</b> tulevat evästeet hyväksytään. Kaikki muut evästeet hylätään automaattisesti. Tämä asetus estää verkkopalvelinten ylläpitäjiä tekemästä profiilia sivuista, joilla vierailet.
    </qt>

en: <qt>
    Select the browser identification to use whenever contacting the site you specified above.
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse yllä määritetyssä sivustossa käytettävät selaimen tunnistetiedot.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse haluamasi käytänne:<ul>
    <li><b>Hyväksy</b> – sallii evästeet tältä sivustolta</li> 
    <li><b>Hyväksy istunnon ajaksi</b> – sallii evästeet tältä sivustolta, mutta ne vanhenevat istunnon lopuksi.</li> 
    <li><b>Hylkää</b> – tältä sivustolta ei oteta vastaan evästeitä</li> 
    <li><b>Kysy</b> – varmista, hyväksytäänkö evästeet tältä sivustolta.</li> 
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse automaattisen haun tarjoavissa syöttökentissä käytettävä hakukone kirjoitettaessa tavallisia sanoja tai lausekkeita verkko-osoitteiden sijaan. Poistaaksesi ominaisuuden käytöstä valitse luettelosta <b>Ei oletuspikavalintaa</b>.
    </qt>

en: <qt>
    Send the browser identification to web sites.<p>
    <u>NOTE:</u> Many sites rely on this information to display pages properly, hence, it is highly recommended that you do not totally disable this feature but rather customize it.<p>
    By default, only minimal identification information is sent to remote sites. The identification text that will be sent is shown below.
    </qt>
fi: <qt>
    Jos tätä kohtaa ei ole valittu, selaimen tunnistetietoja ei lähetetä verkkopalvelimille lainkaan.<P><u>HUOM:</u> Monet verkkopalvelut vaativat, että selaimen tiedot lähetetään. On suositeltavampaa muokata asetuksia kuin jättää tiedot kokonaan lähettämättä.<P>Vain pienimmät mahdolliset tiedot (alla lihavoituna) lähetetään.
    </qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
fi: <qt>
    Välityspalvelinasetukset.
    <p>
    Välityspalvelin on oman koneesi ja internetin välissä toimiva kone, joka tallentaa noudettuja sivuja välimuistiin ja jolla voi myös suodattaa sisällöstä esim. mainoksia tai roskapostia. Välityspalvelimen käyttö nopeuttaa internetin käyttöä käydessäsi sivuilla, joilla olet käynyt ennenkin.
    <p>Ellet tiedä, pitäisikö sinun käyttää välityspalvelinta, kysy internetpalveluntarjoajaltasi tai järjestelmäsi ylläpitäjältä.
    </qt>

en: <qt>
    The actual browser identification text that will be sent to the remote machine.
    </qt>
fi: <qt>
    Todellinen selaintunnistetieto, joka lähetetään etäkoneelle.
    </qt>

en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
fi: <qt>
    Tähän kirjoitettuja pikavalintoja voidaan käyttää hakukäskyinä. Esimerkiksi pikavalintaa <b>av</b> voidaan käyttää kirjoittamalla <b>av</b>:<b>haettava sana</b>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
fi: <qt>
    Tässä voit määrittää evästeiden asetuksia valitsemillesi verkkoalueille. Lisää uusi käytänne painamalla <b>Lisää</b>-painiketta. Muuttaaksesi olemassa olevaa käytännettä napsauta <b>Muokkaa</b>-painiketta ja valitse käytänne ikkunasta. Napsauttamalla <b>Poista</b>-painiketta voit tuhota valitun alueen erityiskäytänteet, minkä jälkeen asetetulle verkkoalueelle käytetään oletuskäytänteitä. <b>Poista kaikki</b> poistaa kaikki verkkoaluekohtaiset käytänteet.
    </qt>

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
fi: <qt>Käyttäjällä <b>%1</b> ei ole kotikansiota.</qt>

en: <qt><center>Found an existing identification for<br/><b>%1</b><br/>Do you want to replace it?</center></qt>
fi: <qt> <center>Verkkoalueelle<br/>%1<b></b><br/>löydettiin olemassa oleva tunnistetieto. Haluatko korvata sen?</center></qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
fi: <qt> <p> Tässä luettelossa näkyvät tiedostotyypit, joita ohjelmasi osaa käsitellä. Luettelo järjestetään <u>MIME-tyyppien</u> avulla.</p> 
    <p> MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, on yhteyskäytäntöstandardi datatyypin tunnistamiseen. Tunnistaminen perustuu tiedostopäätteisiin ja niihin liittyviin <u>MIME-tyyppeihin</u>. Esimerkki: tiedostossa kukka.bmp on pisteen jälkeen merkkijono ”bmp”, mikä tarkoittaa, että kyseessä on tietyn tyyppinen kuvatiedosto, <u>image/x-bmp</u>. Jotta tiedettäisiin, millä ohjelmalla kukin tiedostotyyppi avataan, järjestelmään täytyy tallentaa tieto siitä, millaisia tiedostoja kukin ohjelma voi käsitellä.</p><p>Jos haluat lisätä tiedostotyyppejä, joita ohjelma voi käsitellä, napsauta <b>Lisää</b> -painiketta. Jos luettelossa on yksi tai enemmän tiedostotyyppejä, joita ohjelma ei osaa käsitellä, voit poistaa niitä <b>Poista</b> -painikkeella.</p></qt>

en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
fi: <qt><p>Käytä järjestelmään asetettuja välityspalvelinasetuksia.</p>
    <p>Jotkin alustat tarjoavat järjestelmänlaajuiset välityspalvelutiedot, jotka saat käyttöön valitsemalla tämän asetuksen.</p>
    <p>Mac-alustoilla</p>
    <p>Windows-alustoilla</p>
    <p>UNIX- ja Linux-alustoilla järjestelmän välitysasetukset asetetaan yleensä ympäristömuuttujin. Seuraavat ympäristömuuttujat otetaan käyttöön, jos ne havaitaan: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
fi: <qt>Palvelimelle <center><b>%1</b></center> on jo käytänne. Haluatko korvata sen?</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
fi: <qt>Napsauta tätä painiketta, jos haluat tunnistaa automaattisesti ympäristömuuttujia, jotka määrittelevät järjestelmän välityspalvelinten asetuksia.<p> Tämä toiminto etsii automaattisesti yleisiä muuttujien nimiä kuten HTTP_PROXY, FTP_PROXY sekä NO_PROXY.</qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
fi: <qt>Siirry yläkansioon napsauttamalla tätä painiketta. <br /><br />Jos esimerkiksi sijaintisi on file:/home/konqi, painiketta napsauttamalla siirryt kansioon file:/home.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
fi: <qt>Tiedoston <b>%1</b> omistajaa ei voitu muuttaa. Tiedostoon ei ole riittäviä oikeuksia.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Asetuksia ei voitu tallentaa. Sinulla ei ole riittäviä kirjoitusoikeuksia kohteeseen <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
fi: <qt>Kirjoita tähän se ympäristömuuttuja (esim. <b>NO_PROXY</b>), joka kertoo osoitteet, joihin yllä annettuja välityspalvelinasetuksia ei sovelleta. <p>Vaihtoehtoisesti voit napsauttaa <b>”Tunnista automaattisesti”</b>,jolloin muuttuja yritetään löytää automaattisesti.</p></qt>

en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
fi: <qt>Kirjoita tähän sen ympäristömuuttujan nimi (esim. <b>SOCKS_PROXY</b>), joka kertoo SOCKS-välityspalvelimen osoitteen.<p>Vaihtoehtoisesti voit napsauttaa <b>”Tunnista automaattisesti”</b>, jolloin muuttuja yritetään löytää automaattisesti.</p></qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma. Jos ohjelmaa ei ole listalla, anna sen nimi tai napsauta Selaa-painiketta.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma tiedostotyypille <b>%1</b>. Jos ohjelma ei ole luettelossa, anna sen nimi tai paina selauspainiketta etsiäksesi se.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma, jolla <b>%1</b> avataan. Jos ohjelma ei ole luettelossa, syötä sen nimi tai etsi se napsauttamalla Selaa-painiketta.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
fi[0]: <qt>Valitse ohjelma, jolla haluat avata tiedoston.</qt>
fi[1]: <qt>Valitse ohjelma, jolla haluat avata nämä %1 tiedostoa.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma, jolla haluat avata tiedoston<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä asetus, jos haluat tietueen näkyvän vain nykyistä sovellusta (%1) käytettäessä. <br /><br />Jos asetusta ei ole valittu, tietue on näkyvissä kaikille sovelluksille.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
fi: <qt>Tiedosto <b>%1</b> on suoritettava ohjelma. Turvallisuussyistä sitä ei käynnistetä.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
fi: <qt>Mallitiedostoa <b>%1</b> ei ole olemassa.</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Käyttäjää <b>%1</b> ei ole olemassa.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
fi: <qt>Tämän painikkeen avulla voit lisätä kirjanmerkkejä eri sijainteihin. Napsauta tätä avataksesi kirjanmerkkivalikon, jossa voi lisätä, muokata tai valita kirjanmerkkejä. <br /><br />Kirjanmerkit koskevat vain tiedostoikkunaa, mutta toimivat kuten kirjanmerkit KDE:ssä yleensä.</qt>

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
fi: <qt>Tämä on tiedostotyypin valitsin. Sitä käytetään valitsemaan muoto, jossa tiedosto tallennetaan.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
fi: <qt>Tämä on tiedostoluetteloon käytettävä suodatin. Tiedostonimiä, jotka eivät vastaa hakua, ei näytetä. <p>Voit valita jonkin valikon valmiista suodattimista, tai voit antaa oman suodattimen tekstikenttään. </p><p>Jokerimerkit, kuten * ja ? on sallittuja.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
fi: <qt>Tämä kuvake ilmestyy Sijainnit-paneeliin. <br /><br />Napsauta painiketta valitaksesi jonkin muun kuvakkeen.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
fi: <qt>Tämä on tietueeseen sidottu sijainti. Mitä tahansa oikean muotoista verkko-osoitetta voidaan käyttää. Esimerkiksi: <br /><br />%1<br />http://www.kde.org/<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/<br /><br />Voit selata verkko-osoitetta napsauttamalla tekstikentän vieressä olevaa painiketta.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
fi: <qt>Tämä on tiedostoikkunan asetusvalikko. Valikosta voi asettaa eri valintoja kuten:<ul><li>mihin järjestykseen tiedostot lajitellaan</li><li>mikä on näkymän tyyppi (kuten kuvake- tai luettelonäkymä)</li><li>näytetäänkö piilotiedostot</li><li>näytetäänkö sijaintipaneeli</li><li>näytetäänkö tiedostojen esikatselu</li><li>erotetaanko kansiot tiedostoista</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
fi: <qt>Tämä teksti on esillä Sijainnit-paneelissa. <br /><br />Kuvauksen tulisi sisältää yksi tai kaksi sanaa, jotka auttavat sinua muistamaan, mihin tietue viittaa.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
fi: <qt>Kohteeseen <b>%1</b> ei voi siirtyä.
    Siihen ei ole käyttöoikeuksia.</qt>

en: <qt>Unable to make file <b>%1</b> executable.
    %2.</qt>
fi: <qt>Tiedostosta <b>%1</b> ei voitu tehdä suoritettavaa.
     %2.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
fi: <qt>Annettua komentoa ei voitu suorittaa. Tiedostoa tai kansiota <b>%1</b> ei ole olemassa.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
fi: <qt>Kun kirjoitat tekstikenttään, KDE yrittää täydentää tekstiäsi automaattisesti. Tämän toiminnon asetuksia voidaan muokata napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla vaihtoehto kohdasta <b>Tekstin täydennys</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Ei oikeuksia ohjelman <b>%1</b> suorittamiseen.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &Rename
fi: M&uuta nimeä

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
fi: Lasketaan…

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

[ctx: @action:button]
en: Enter a Different Name
fi: Syötä toinen nimi

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

[ctx: @action:inmenu]
en: More
fi: Lisää

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
fi: Liitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
fi: Liitä leikepöydän sisältö…

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
fi: Liitä tiedosto

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
fi: Liitä kansio

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
fi[0]: Liitä kohde
fi[1]: Liitä %1 kohdetta

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
fi: M&uu sovellus…

[ctx: @action:inmenu Search for <text> with]
en: %1
fi: hakukoneella %1|/|$[hakumuoto %1]

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
fi: # korvataan juoksevalla numerolla alkaen numerosta:

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi siirtää

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> on liian suuri siirrettäväksi. Kohdetiedostojärjestelmä sallii korkeintaan 4 GiB:n tiedostot

[ctx: @info]
en: Could not create a folder with the name <filename>%1</filename><nl/>because it is reserved for use by the operating system.
fi: Ei voitu luoda kansiota nimeltä <filename>%1</filename>,<nl/>koska nimi on käyttöjärjestelmän varaama.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
fi: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen pysyvästi?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Toimintoa ei voi perua.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen pysyvästi?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Tämä toimintoa ei voi perua.</emphasis>
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 kohdetta pysyvästi?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Tämä toimintoa ei voi perua.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
fi: Haluatko varmasti tyhjentää koko roskakorin?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Tätä toimintoa ei voi perua.</emphasis>

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi siirtää, koska kohdetiedostojärjestelmä ei tue näin suuria tiedostoja

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
fi: Nimeä <filename>%1</filename> ei voi käyttää, koska se on varattu käyttöjärjestelmän käyttöön.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
fi: Nimi <filename>%1</filename> alkaa pisteellä, joten se piilotetaan oletusarvoisesti.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
fi: <p>Olet kirjautumassa sivulle ”%1” käyttäjätunnuksella ”%2”, mutta se ei tarvitse tunnistautumista. Sinua saatetaan petkuttaa.</p><p>Onko ”%1” varmasti se sivu, jolle haluat siirtyä?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
fi: tuntematon

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
fi: Tuntematon koko

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
fi: Merkitse korostettu WWW-pikavalinta ensisijaiseksi valitsemalla tämä.<nl/>Ensisijaisia WWW-pikavalintoja käytetään paikoissa, joissa voidaan näyttää vain muutama pikavalinta kerrallaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
fi: Laskettu ja odotettu tarkistussumma eroavat.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
fi: Laskettu ja odotettu tarkistussumma täsmäävät.

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
fi: Annettu teksti ei ole kelvollinen MD5-, SHA1- tai SHA256-tarkistussumma.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <emphasis strong='true'>automatic deletion</emphasis> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <emphasis strong='true'>not</emphasis> automatically delete any items after a certain timespan</para>
fi: <para>Valitse tämä salliaksesi määräikää vanhempien tiedostojen <emphasis strong='true'>automaattisen poiston</emphasis>. Poista valinta, jos <emphasis strong='true'>et halua</emphasis> poistaa määräikää vanhempia tiedostoja automaattisesti.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
fi: <para>Valitse tämä rajoittaaksesi roskakorin enimmäiskokoa alla annettavaan arvoon. Muulloin roskakorin koko on rajoitukseton.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Emptying KDE's wastebin will remove only KDE's trash items, while<br>emptying the Trash through the Finder will delete everything.</para><para>KDE's trash items will show up in a folder called KDE.trash, in the Trash can.</para>
fi: <para>KDE:n roskakorin tyhjentäminen poistaa vain KDE:n roskakorissa olevat kohteet,<br>kun taas roskakorin tyhjentäminen Finderista poistaa kaiken.</para><para>KDE:n roskakorissa olevat kohteet näkyvät Finderin roskakorissa kansiossa nimeltään KDE.trash.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
fi: <para>Tässä moduulissa voit asettaa WWW-pikavalintoja. WWW-pikavalintojen avulla voit helposti hakea sanoja internetistä. Voit esimerkiksi hakea Googlen avulla tietoa KDE-projektista syöttämällä <emphasis>gg:KDE</emphasis> tai <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Jos valitset oletushakukoneen, voit etsiä tavallisia sanoja tai lausekkeita yksinkertaisesti kirjoittamalla ne sellaisen sovelluksen syöttökenttään, joka tukee tätä ominaisuutta (esim. Konqueroriin).</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
fi: <para>Aseta niiden tiedostojen ikä (päivissä), jotka saavat jäädä roskakoriin. Tätä vanhemmat tiedostot poistetaan automaattisesti.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
fi: <para>Tämä on laskennallinen enimmäismäärä levytilaa, jonka roskakori saa viedä.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
fi: <para>Tämä määrittää enimmäisosuuden levytilasta, jonka roskakori saa käyttää.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
fi: <para>Kun kokorajoitus saavutetaan, on järkevää poistaa ensin tietyn tyyppiset tiedostot. Jos valitset tämän varoituksen, tehdään näin sen sijaan, että tiedostot poistettaisiin automaattisesti.</para>

[ctx: @item]
en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: @item]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: @item]
en: Remote
fi: Etä

[ctx: @item]
en: Removable Devices
fi: Irrotettavat laitteet

[ctx: @item]
en: Search For
fi: Etsi

[ctx: @item]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
fi: Viimeisimmät

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
fi: Ei oletuspikavalintaa

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
fi:  [Verkkoalueen ylittävä]

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
fi[0]: Muuta %1 valitun kohteen nimeksi:
fi[1]: Muuta %1 valitun kohteen nimiksi:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
fi: Muuta tiedoston <filename>%1</filename> nimeksi:

[ctx: @title job]
en: Copying
fi: Kopioidaan

[ctx: @title job]
en: Creating directory
fi: Luodaan kansiota

[ctx: @title job]
en: Deleting
fi: Poistetaan

[ctx: @title job]
en: Examining
fi: Tutkitaan

[ctx: @title job]
en: Mounting
fi: Liitetään

[ctx: @title job]
en: Moving
fi: Siirretään

[ctx: @title job]
en: Transferring
fi: Siirretään

[ctx: @title job]
en: Unmounting
fi: Irrotetaan

[ctx: @title:column]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:column]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: @title:column]
en: Permissions
fi: Oikeudet

[ctx: @title:column]
en: Preferred
fi: Ensisijainen

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
fi: Pikavalinnat

[ctx: @title:column]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:column]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
fi: Pääteikkuna

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
fi: Käynnistys

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
fi: &Toiminnot

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
fi: A&vaa ohjelmalla

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
fi: A&vaa ohjelmalla…

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
fi: Kopioi tähän

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
fi: Kopioi kansioon

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
fi: Kotikansio

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
fi: Siirrä tähän

[ctx: @title:menu]
en: Move To
fi: Siirrä kansioon

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
fi: Juurikansio

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
fi: Selaa…

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
fi: Tarkistus&summat

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
fi: &Perustiedot

[ctx: @title:window]
en: Add Identification
fi: Lisää tunniste

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
fi: Muuta evästekäytännettä

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
fi: Vahvista verkkosivulle siirtyminen

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Identification
fi: Päällekkäinen tunnistetieto

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
fi: Päällekkäinen asetus

[ctx: @title:window]
en: Modify Identification
fi: Muuta tunnistetta

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
fi: Uusi evästekäytänne

[ctx: @title:window]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @title:window]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
fi: Muuta nimeä

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
fi: Muuta nimiä

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
fi: Päivitys epäonnistui

en: A file named %1 already exists.
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
fi: Tiedostoa tai kansiota ei voi pudottaa itseensä

en: A file or folder named %1 already exists.
fi: Kansio tai tiedosto %1 on jo olemassa.

en: A folder cannot be moved into itself
fi: Kansiota ei voi siirtää itseensä

en: A folder named %1 already exists.
fi: Kansio %1 on jo olemassa.

en: A more recent item named '%1' already exists.
fi: Uudempi kohde nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
fi: Verkon palomuuri (verkkoyhteyksiä rajoittava laite) joko omassa tai palvelimen verkossa saattaa estää tämän verkkoyhteyden toimintaa.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
fi: On saattanut tapahtua yhteyskäytäntövirhe, jonka vuoksi palvelin katkaisi yhteyden.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
fi: On saattanut sattua yhteyskäytäntövirhe tai yhteensopivuusongelma.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
fi: Resurssia ei voitu luoda kohteeseen ennen kuin yksi tai useampi välikokoelma (kansio) on luotu.

en: A similar file named '%1' already exists.
fi: Samankaltainen tiedosto ”%1” on jo olemassa.

en: A&dvanced Permissions
fi: &Tarkemmat käyttöoikeusasetukset

en: Above File Name
fi: Tiedostonimen päällä

en: Accep&t all cookies
fi: &Hyväksy kaikki evästeet

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept &until end of session
fi: Hyväksy istunnon &ajaksi

en: Accept For Session
fi: Hyväksy istunnon ajaksi

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
fi: Hyväksy evästeet nykyisen istunnon loppuun saakka

en: Accept for this &session
fi: Hyväksy &tämän istunnon ajaksi

en: Accept until end of session
fi: Hyväksy istunnon ajaksi

en: Access Denied
fi: Käsittely kielletty

en: Access Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access denied
fi: Käsittely kielletty

en: Access denied to %1.
fi: Tiedoston %1 käsittely on kielletty.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
fi: Käyttö kielletty.
    Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Access to restricted port in POST denied.
fi: Rajoitetun POST-portin käyttö kielletty.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
fi: Määritettyä resurssia <strong>%1</strong> ei voitu käsitellä.

en: Accessed:
fi: Avattu:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen käsittelyä.

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
fi: Toiminto: %1
    Lähde: %2
    %3

en: Ad&vanced Options
fi: &Lisäasetukset

en: Add &machine (processor) type
fi: Lisää &koneen tyyppi (prosessori)

en: Add Entry...
fi: Lisää sijainti…

en: Add File Type for %1
fi: Lisää tiedostotyyppi %1:lle

en: Add Network Folder
fi: Lisää verkkokansio

en: Add Places Entry
fi: Lisää sijainti

en: Add a new Web shortcut
fi: Lisää uusi WWW-pikavalinta

en: Add lang&uage information
fi: Lisää &kielen tiedot

en: Add new identification text for a site.
fi: Lisää selaimen tunnistetiedot haluamallesi verkkoalueelle.

en: Add operating s&ystem name
fi: Lisää &käyttöjärjestelmän nimi

en: Add operating system &version
fi: Lisää käyttöjärjestelmän &versio

en: Add...
fi: Lisää…

en: Address is already in use
fi: Osoite on jo käytössä

en: Advanced Options for %1
fi: Lisäasetukset %1:lle

en: Advanced Permissions
fi: Tarkemmat käyttöoikeusasetukset

en: All &cookies
fi: &Kaikki evästeet

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: All cookies from this do&main
fi: Kaikki evästeet tältä v&erkkoalueelta

en: All tags
fi: Kaikki tunnisteet

en: Allow Expansion in Details View
fi: Salli lavennus yksityiskohtaisessa näkymässä

en: Already Exists as Folder
fi: On jo olemassa kansiona

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
fi: Vaikka palvelimelle <strong>%1</strong> saatiin verkkoyhteys, se katkesi kesken verkkoliikenteen.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
fi: Vaikka palvelimeen tehtiin pyyntö, vastausta ei saatu määräajassa:<ul><li>Yhteyden muodostuksen aikakatkaisu: %1 sekuntia</li><li>Vastauksen saamisen aikakatkaisu: %2 sekuntia</li><li>Välityspalvelimen käytön aikakatkaisu: %3 sekuntia</li></ul> Voit muuttaa arvoja KDE:n järjestelmän asetuksista valitsemalla Verkko -> Asetukset.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
fi: On mahdollista, että on tapahtunut laitteistovirhe.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
fi: Vaikka oletkin voinut antaa oikeat tunnistustiedot, tunnistautuminen epäonnistui, koska palvelimen käyttämä tunnistautumismenetelmä ei ole yhteyskäytännön %1 tarjoavan KDE-ohjelman tukema.

en: Always use documents from the cache when available. You can still use the reload button to synchronize the cache with the remote host.
fi: Valitse tämä kohta jos haluat käyttää välimuistia aina kun se on mahdollista.Voit silti päivittää sivun etäpalvelimelta napsauttamalla päivityspainiketta.

[ctx: Amount of used and available space on this device or partition]
en: Free space:
fi: Tilaa vapaana:

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Määritetyn resurssin <strong>%1</strong> käyttöoikeuksien muuttaminen epäonnistui.

en: An attempt to create the requested folder failed.
fi: Kansion luominen epäonnistui.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> poistaminen epäonnistui.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> tilan, kuten nimen, tyypin, koon, ym. määrittely ei onnistunut.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
fi: Pyynnön suorituksessa tarvittava sisäänkirjautuminen ei onnistunut.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
fi: Kansion <strong>%1</strong> poistaminen epäonnistui.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Yritys muuttaa resurssin <strong>%1</strong> nimeä epäonnistui.

en: An error occurred while accessing '%1'
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1. Järjestelmän vastaus: %2

en: An older item named '%1' already exists.
fi: Vanhempi kohde nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
fi: Virheilmoitus ”Tuntematon palvelin” tarkoittaa, ettei haetulla nimellä <strong>%1</strong> löytynyt palvelinta internetistä.

en: Appl&y to All
fi: K&äytä kaikkiin

en: Apply Choice To
fi: Koskee

en: Apply changes to all subfolders and their contents
fi: Käytä muutoksia kaikissa alikansioissa ja niiden sisällöissä

en: Ascending
fi: Laskevasti

en: Ask
fi: Kysy

en: Ask &for confirmation
fi: &Kysy vahvistus

en: At least %1
fi: Ainakin %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
fi: Ainakin yksi kansio ja yksi tiedosto on valittuna. Tiedostojen valinnat hylätään ja valittu kansio listataan

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
fi: Yritetään toista tapaa saman lopputuloksen saamiseksi.

en: Authentication Dialog
fi: Tunnistautumisikkuna

en: Authentication Failed.
fi: Tunnistaminen epäonnistui.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: menetelmää %1 ei tueta

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
fi: Tunnistus epäonnistui, %1 todennusta ei tueta

en: Authorization failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Auto D&etect
fi: Tunnista &automaattisesti

en: Automaticall&y accept session cookies
fi: Hyväksy istunto&evästeet automaattisesti

en: Automatically select filename e&xtension
fi: Valitse tiedostopääte &automaattisesti

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
fi: Valitse &tiedostopääte automaattisesti (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
fi: %1/%2 (%3 % käytössä)

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
fi: Kenoviivaa ei voi käyttää tiedostojen tai kansioiden nimissä.

en: Blocked request.
fi: Pyyntö torjuttu.

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: C&ancel
fi: &Peru

en: C&lear Cache
fi: &Tyhjennä välimuisti

en: C&onnect
fi: &Yhdistä

en: C&ontinue
fi: &Jatka

en: C&ontinue Loading
fi: &Jatka lataamista

en: Calculate
fi: Laske

en: Calculating...
fi: Lasketaan…

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
fi: Lasketaan… %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
fi: Voi vain katsella

en: Can Only View Content
fi: Voi vain katsoa sisältöä

en: Can Only View/Read Content
fi: Voi katsoa tai lukea sisältöä

en: Can View & Modify
fi: Voi katsoa ja muuttaa

en: Can View & Modify Content
fi: Voi katsoa ja muuttaa sisältöä

en: Can View/Read & Modify/Write
fi: Voi katsoa/lukea ja muuttaa/kirjoittaa

en: Can not create socket for launching io-slave for protocol '%1'.
fi: Ei onnistuttu luomaan pistoketta yhteyskäytännön ”%1” KIO-palvelun käynnistämiseksi.

en: Can not find 'kioslave5' executable at '%1'
fi: kioslave5-ohjelmatiedostoa ei löydy sijainnista ”%1”

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
fi: KIO-palvelua ”%1” ei löytynyt.

en: Canada
fi: Kanada

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
fi: Yhteyskäytäntöä %1 ei saada alustetuksi

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
fi: Ei saatu käynnistetyksi yhteyskäytännön %1 vaatimaa prosessia

en: Cannot Open Resource For Reading
fi: Resurssia ei voitu lukea

en: Cannot Open Resource For Writing
fi: Resurssiin ei voitu kirjoittaa

en: Cannot Read From Resource
fi: Resurssista ei voitu lukea

en: Cannot Save Cookies
fi: Evästeitä ei voi tallentaa

en: Cannot Write to Resource
fi: Resurssiin ei voida kirjoittaa

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
fi: Ei voida kopioida tiedostoa kohteesta %1 kohteeseen %2. (Virheilmoitus: %3)

en: Cannot open file
fi: Tiedostoa ei voida avata

en: Cannot talk to klauncher: %1
fi: Ei voitu yhdistää klauncheriin: %1

en: Certificate chain:
fi: Varmenneketju:

en: Chan&ge...
fi: &Muuta…

en: Change Attribute
fi: Muuta määritettä

en: Change File Owner
fi: Vaihda tiedoston omistaja

en: Change File Permissions
fi: Muuta käyttöoikeuksia

en: Change Timestamp
fi: Muuta aikaleimaa

en: Change the selected identifier text.
fi: Muuta valitun verkkoalueen tietoja.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tuo tiedostomääritteiden muuttamista.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen omistajien muuttamista.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
fi: Varmista, ettei mikään sovellus käytä tätä laitetta, ja yritä uudelleen.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
fi: Varmista, että laite on valmis ja asemassa on levyke. Varmista myös, että mahdollinen kannettava laite on kytketty oikein ja että siihen on kytketty virta. Yritä sitten uudelleen.

en: Check this box if you want the web pages you visit to be stored on your hard disk for quicker access. The stored pages will only be updated as needed instead of on every visit to that site. This is especially useful if you have a slow connection to the Internet.
fi: Napsauta tästä, jos haluat tallentaa selaamasi verkkosivut omalle tietokoneellesi, jolloin sivut latautuvat nopeammin. Tällöin sivujen selaaminen on nopeampaa varsinkin silloin, jos internetyhteytesi on hidas.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
fi: Valitse tämä jos käyttämäsi ohjelma on tekstipohjainen tai tarvitsemasi tieto on pääteikkunointiohjelmassa.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
fi: Valitse tämä asetus, mikäli tekstipohjainen ohjelma tarjoaa oleellista tietoa suljettaessa. Pitämällä pääteikkunan avoinna näet nämä tiedot.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
fi: Valitse tämä, jos haluat varmistaa että ohjelmasi on käynnistynyt. Huomaat sen tehtäväpalkista tai visuaalisesti kiireisestä kohdistimesta.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
fi: Valitse tämä, jos haluat suorittaa ohjelman eri käyttäjätunnisteella (ID). Jokaisella prosessilla on eri käyttäjätunniste. Tunniste määrittää tiedostojen ja muiden käyttöoikeudet. Käyttäjän salasana tarvitaan tämän valinnan käyttämiseen.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
fi: Varmista, ettei mikään toinen sovellus tai käyttäjä käytä tiedostoa tai ole lukinnut sitä.

en: Check your access permissions on this resource.
fi: Tarkista käyttöoikeudet tähän resurssiin.

en: Check your network connection status.
fi: Varmista, että verkkoyhteys on käytössä.

en: Checksums match.
fi: Tarkistussummat täsmäävät.

en: Choose Application
fi: Valitse sovellus

en: Choose Application for %1
fi: Valitse sovellus tiedostotyypille %1

en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
fi: Valitse erotin, joka merkitsee WWW-pikavalinnan avainsanan

en: Choose a different filename for the destination file.
fi: Valitse kohdetiedostolle jokin toinen nimi.

en: Choose an &icon:
fi: Valitse &kuvake:

en: Choose an alternate filename for the new file.
fi: Valitse tiedostolle jokin toinen nimi.

en: Choose an alternate name for the new folder.
fi: Valitse kansiolle jokin toinen nimi.

en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
fi: Valitse erotin, joka erottaa hakukoneen lyhenteen haettavasta sanasta tai ilmaisusta.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
fi: Valitse ohjelma, jolla valitut tiedostot avataan.

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Class
fi: Luokka

en: Cleanup:
fi: Siivous:

en: Click for Location Navigation
fi: Saat sijaintiselaimen napsauttamalla tästä

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
fi: Selaa tiedostojärjestelmää löytääksesi halutun ohjelman napsauttamalla tästä.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
fi: Napsauta tästä muuttaaksesi sovelluksen suoritustapaa, käynnistymisestä annettavaa palautetta, D-Bus-valintoja tai suorittaaksesi sen toisena käyttäjänä.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
fi: Napsauta tästä lisätäksesi ohjelman hallitseman tiedostotyypin (MIME-tyypin).

en: Click this button to create a new folder.
fi: Napsauta tätä painiketta luodaksesi kansion.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
fi: Napsauta tätä painiketta siirtyäksesi askeleen taaksepäin selaushistoriassa.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
fi: Napsauta tätä painiketta siirtyäksesi askeleen eteenpäin selaushistoriassa.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
fi: Napsauta tätä painiketta ladataksesi nykyisen sijainnin sisällön uudelleen.

en: Click to Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia napsauttamalla

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
fi: Kopioi tarkistussumma leikepöydälle napsauttamalla.

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
fi: Liitä tarkistussumma leikepöydältä tekstikenttään napsauttamalla.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue yhteyden sulkemista.

en: Co&mmand:
fi: &Komento:

en: Co&ntinue
fi: &Jatka

[ctx: Colon as keyword delimiter]
en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Comm&ent:
fi: Komm&entti:

en: Command to execute
fi: Suoritettava komento

en: Common name:
fi: Yhteinen nimi:

en: Communication with the local password server failed
fi: Viestintä paikallisen salasanapalvelimen kanssa epäonnistui

en: Compact View
fi: Tiivis näkymä

en: Configure &Policy...
fi: Muokkaa &käytännettä…

en: Configure Web Shortcuts...
fi: Muokkaa WWW-pikavalintoja…

en: Configure enhanced browsing features
fi: Selaimen lisäasetukset

en: Connect to the Internet directly.
fi: Yhdistä internetiin suoraan.

en: Connected to host %1
fi: Yhdistetty palvelimeen %1

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttu

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
fi: Yhteys palvelimelle katkesi odottamattomasti

en: Connection to Server Refused
fi: Yhteys palvelimelle torjuttu

en: Connection to host %1 is broken.
fi: Yhteys palvelimeen %1 katkesi.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
fi: Ota yhteyttä palvelun ylläpitoon.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
fi: Ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään ilmoittaaksesi ongelmasta.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
fi: Ota yhteyttä järjestelmän tukipalveluun, järjestelmänvalvojaan tai tietohallintoon.

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Cookie Alert
fi: Evästevaroitus

en: Cookie Details
fi: Evästeen yksityiskohdat

en: Cookie Name
fi: Evästeen nimi

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Files
fi: Kopioi tiedostot

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
fi: Kopioi ja liitä tarkistussumma alla olevaan kenttään.<br/>Tarkistussumma kerrotaan yleensä verkkosivulla, jolta tiedosto ladattiin.

en: Copying files within %1 is not supported.
fi: Tiedostojen kopioimista kohteessa %1 ei tueta.

en: Could Not Accept Network Connection
fi: Verkkoyhteyttä ei saada hyväksytyksi

en: Could Not Alter Permissions of Resource
fi: Resurssin käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa

en: Could Not Bind
fi: Ei voitu sitoa

en: Could Not Cancel Listing
fi: Listausta ei voitu lopettaa

en: Could Not Change Ownership of Resource
fi: Resurssin omistajaa ei voitu muuttaa

en: Could Not Create Folder
fi: Kansiota ei voitu luoda

en: Could Not Create Link
fi: Linkkiä ei voitu luoda

en: Could Not Create Network Connection
fi: Verkkoyhteyttä ei voitu avata

en: Could Not Create Socket
fi: Pistoketta ei voitu luoda

en: Could Not Create Symbolic Link
fi: Symbolista linkkiä ei voitu luoda

en: Could Not Delete Original File
fi: Alkuperäistä tiedostoa ei voitu poistaa

en: Could Not Delete Resource
fi: Resurssia ei voitu poistaa

en: Could Not Delete Temporary File
fi: Väliaikaista tiedostoa ei voitu poistaa

en: Could Not Determine Resource Status
fi: Resurssin tilaa ei saatu selville

en: Could Not Listen
fi: Ei voi kuunnella

en: Could Not Listen for Network Connections
fi: Verkkoyhteyksiä ei voitu kuunnella

en: Could Not Login: %1
fi: Ei voitu kirjautua: %1

en: Could Not Mount Device
fi: Laitetta ei voitu liittää

en: Could Not Remove Folder
fi: Kansiota ei voitu poistaa

en: Could Not Rename Original File
fi: Alkuperäistä tiedoston nimeä ei voitu muuttaa

en: Could Not Rename Resource
fi: Resurssin nimeä ei voi muuttaa

en: Could Not Rename Temporary File
fi: Väliaikaisen tiedoston nimeä ei voitu muuttaa

en: Could Not Resume File Transfer
fi: Tiedonsiirtoa ei voitu jatkaa

en: Could Not Stat Resource
fi: Resurssin tilaa ei saatu selville

en: Could Not Unmount Device
fi: Laitetta ei voitu irrottaa

en: Could not accept %1.
fi: Ei voitu hyväksyä %1.

en: Could not access %1.
fi: Ei voitu käyttää tiedostoa %1.

en: Could not bind %1.
fi: Ei voitu sitoa %1.

en: Could not change ownership for %1.
fi: Tiedoston %1 omistajaa ei voitu muuttaa.

en: Could not change permissions for
    %1
fi: Tiedoston %1 oikeuksia ei
    voitu muuttaa

en: Could not change permissions for %1.
fi: Tiedoston %1 oikeuksia ei voitu muuttaa.

en: Could not communicate with password server
fi: Viestintä salasanapalvelimen kanssa epäonnistui

en: Could not connect to host %1.
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen %1.

en: Could not create directory %1
fi: Ei voitu luoda kansiota %1

en: Could not create socket for accessing %1.
fi: Pistoketta ei voitu luoda kohteeseen %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
fi: Symbolista linkkiä %1 ei voitu luoda.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not delete file %1.
fi: Tiedoston %1 poistaminen epäonnistui.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
fi: Alkuperäistiedostoa %1 ei voitu poistaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
fi: Osittaista tiedostoa %1 ei saatu poistettua.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not download the proxy configuration script
fi: Välityspalvelimen asetustiedoston lataaminen epäonnistui

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedoston lataaminen epäonnistui:
    %1

en: Could not enter folder %1.
fi: Kansioon %1 siirtyminen epäonnistui.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
fi: Ohjelmatiedoston nimeä ei voitu purkaa kohteesta ”%1”: anna kelvollinen ohjelman nimi.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
fi: Ominaisuuksia ”FindProxyForURL” ja ”FindProxyForURLEx” ei löytynyt

en: Could not find a usable proxy configuration script
fi: Toimivaa välityspalvelimen asetustiedostoa ei löytynyt.

en: Could not find any application or handler for %1
fi: Osoitteelle %1 ei löytynyt sovellusta tai käsittelijää

en: Could not find filename %1 in %2.
fi: Tiedostonimeä %1 ei löytynyt hakemistosta %2.

en: Could not find program "mount"
fi: Ohjelmaa ”mount” ei löytynyt

en: Could not find program "umount"
fi: Ohjelmaa ”umount” ei löytynyt

en: Could not find the program '%1'
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löydy

en: Could not get group id for given group name %1
fi: Ryhmän %1 ryhmätunuksen selvittäminen epäonnistui.

en: Could not get user id for given user name %1
fi: Käyttäjä-ID annetulle nimelle %1 ei saatavilla.

en: Could not listen %1.
fi: Ei voitu kuunnella %1.

en: Could not login to %1.
fi: Ei voitu kirjautua %1:n.

en: Could not make folder %1.
fi: Kansiota %1 ei voitu luoda.

en: Could not modify the ownership of file %1
fi: Tiedoston %1 omistajaa ei voitu muuttaa

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
fi: Laitetta ei voitu liittää.
    Ilmoitettu virhe on:
    %1

en: Could not read %1.
fi: Ei voitu lukea tiedostosta %1.

en: Could not read file %1.
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui: %1

en: Could not remove %1, check permissions
fi: %1 ei voitu poistaa; tarkista käyttöoikeudet

en: Could not remove folder %1.
fi: Kansiota %1 ei voitu poistaa.

en: Could not rename file %1.
fi: Tiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
fi: Alkuperäistiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
fi: Osittaistiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not resume file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu jatkaa.

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
fi: Ominaisuuksien tallentaminen epäonnistui. Vain paikallisia kohteita tuetaan.

en: Could not set non-blocking mode
fi: Ei voitu asettaa estämätöntä tilaa

en: Could not start process %1.
fi: Ei voitu käynnistää prosessia %1.

en: Could not terminate listing %1.
fi: Listausta %1 ei voitu lopettaa.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
fi: Laitetta ei voitu irrottaa.
    Ilmoitettu virhe on:
    %1

en: Could not write to %1.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon %1.

en: Could not write to file %1.
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Country:
fi: Maa:

en: Create Directory
fi: Luo kansio

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Create New
fi: Luo uusi

en: Create New File Type
fi: Luo uusi tiedostotyyppi

en: Create Symlink
fi: Luo symbolinen linkki

en: Create link to URL
fi: Luo linkki verkko-osoitteeseen

en: Create new folder in %1:
fi: Luo uusi kansio kohteeseen %1:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Creating directory
fi: Luodaan kansiota

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue kansioiden luomista.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue symbolisten linkkien luomista.

en: Current connection is not secured with SSL.
fi: Yhteyttä ei ole salattu SSL-salauksella.

en: Current connection is secured with SSL.
fi: Yhteys on SSL-salattu.

en: Custom Path
fi: Mukautettu polku

en: Cyclic Link Detected
fi: Havaittu syklinen linkki

en: Cyclic Link Detected During Copy
fi: Kopioinnin aikana havaittiin syklinen linkki

en: D&elete
fi: &Poista

en: D-Bus Communication Error
fi: D-Bus-viestintävirhe

en: D-Bus registration:
fi: D-Bus-rekisteröinti:

en: Data format:
fi: Tietomuoto:

en: Date: %1
fi: Päiväys: %1

en: De&lete
fi: &Poista

en: De&vice
fi: La&ite

en: Default Identification
fi: Oletustunnistetiedot

en: Default Policy
fi: Oletuskäytänne

en: Default Web &shortcut:
fi: Oletusarvoinen &WWW-pikavalinta:

en: Default for new files in this folder
fi: Uusien tiedostojen oletusarvo tässä kansiossa

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Default password:
fi: Salasana:

en: Default user name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete A&ll
fi: Poista k&aikki

en: Delete Biggest Files From Trash
fi: Poista suurimmat tiedostot roskakorista

en: Delete Entry
fi: Poista merkintä

en: Delete Files
fi: Poista tiedostot

en: Delete Oldest Files From Trash
fi: Poista vanhimmat tiedostot roskakorista

en: Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Delete all identifiers.
fi: Poista kaikkien verkkoalueiden asetukset.

en: Delete files older than
fi: Poista tätä vanhemmat tiedostot:

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
fi: Poista yksi silmukan osa, jotta päättymätön silmukka häviää, ja yritä uudelleen.

en: Delete the current file and try again.
fi: Poista nykyinen tiedosto ja yritä uudelleen.

en: Delete the current folder and try again.
fi: Poista nykyinen kansio ja yritä uudelleen.

en: Delete the highlighted Web shortcut
fi: Poista korostettu WWW-pikavalinta

en: Delete the selected identifier text.
fi: Poista valitun verkkoalueen asetukset.

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: Deleting files from %1 is not supported.
fi: Tiedostojen poistamista kohteesta %1 ei tueta.

en: Descending
fi: Laskevasti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Destination
fi: Kohde

en: Detailed Tree View
fi: Yksityiskohtainen puunäkymä

en: Detailed View
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Details View
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Details:
fi: Yksityiskohdat:

en: Detect proxy configuration automatically
fi: Tunnista välitysasetukset automaattisesti

en: Device
fi: Laite

en: Device (/dev/fd0):
fi: Laite (/dev/fd0):

en: Device:
fi: Laite:

en: Directory
fi: Kansio

en: Directory Permissions: %1
fi: Kansion käyttöoikeudet: %1

en: Disable Passive FTP
fi: Estä passiivinen FTP

en: Discrete GPU
fi: Erillinen GPU

en: Disk Full
fi: Levy on täynnä

en: Disk cache &size:
fi: Välimuistin &koko:

en: Display SSL &Information
fi: Näytä &SSL-tiedot

en: Do Not Delete
fi: Älä poista

en: Do Not Know
fi: En tiedä

en: Do Not Upload
fi: Älä lähetä

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Do not close when command exits
fi: Älä sulje komennon päätyttyä

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
fi: Älä kopioi tai siirrä tätä tiedostoa vaan siirry seuraavaan

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
fi: Älä kopioi tai siirrä tätä kansiota vaan siirry seuraavaan

en: Do not fetch web pages that are not already stored in the cache. Offline mode prevents you from viewing pages that you have not previously visited.
fi: Älä hae sivuja, joita ei löydy välimuistista. Verkoton tila estää katselemasta sivuja, joilla ei ole aiemmin käyty.

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää nämä %1 kohdetta roskakoriin?

en: Do you want to retry?
fi: Yritetäänkö uudelleen?

en: Domain
fi: Verkkoalue

en: Domain:
fi: Verkkoalue:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
fi: Varmista, että sijainti on kirjoitettu oikein ja yritä uudelleen.

en: Double-check your proxy settings and try again.
fi: Tarkista välityspalvelimen asetukset ja yritä uudelleen.

en: Drive: %1
fi: Asema: %1

en: Drop the item into a different file or folder.
fi: Pudota kohde toiseen tiedostoon tai kansioon.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit ACL Entry
fi: Muokkaa ACL-merkintää

en: Edit Entry...
fi: Muokkaa merkintää…

en: Edit Places Entry
fi: Muokkaa sijaintia

en: Edit mode
fi: Muokkaustila

en: Effective
fi: Vaikuttava

en: Eject
fi: Poista levy

en: Empty the contents of the trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Enable coo&kies
fi: &Käytä evästeitä

en: Enable launch feedback
fi: Käytä käynnistys&palautetta

en: Enable passive &mode (PASV)
fi: Ota käyttöön passiivinen &tila (PASV)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
fi: Valitse tämä salliaksesi kansioon siirtymisen.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
fi: Valitse tämä salliaksesi tiedoston suorittaminen ohjelmana.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
fi: Valitse tämä salliaksesi vain kansion omistajan poistaa kansion sisältämiä tiedostoja sekä alikansioita tai muuttaa niiden nimiä. Muut käyttäjät voivat vain lisätä uusia tiedostoja, mikä edellyttää sisällön muuttamisoikeutta.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
fi: Tee tiedostosta suoritettava valitsemalla tämä. Tämä on hyötyä vain ohjelmille ja skripteille. Sitä tarvitaan, jos haluat suorittaa ne.

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
fi: Ottaa käyttöön FTP:n ”passiivitilan”, jota tarvitaan, jos käytät FTP:tä palomuurin takaa.

en: Encoding:
fi: Merkistö:

en: Encryption:
fi: Salaus:

en: End of Session
fi: Istunnon loppu

en: End of session
fi: Istunnon päätös

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
fi: Varmista, että kansio on olemassa ja että se on tyhjä. Yritä sitten uudelleen.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
fi: Varmista, että resurssi on käytettävissä ja yritä uudelleen.

en: Enter descriptive label here
fi: Kirjoita tähän kuvaileva selite

[ctx: Enter folder]
en: Enter
fi: Siirry

en: Enter the address for the proxy configuration script.
fi: Kirjoita välityspalvelinasetusten tiedoston osoite.

en: Enter the address of the FTP proxy server.
fi: Anna FTP-välityspalvelimen osoite.

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
fi: Anna HTTP-välityspalvelimen osoite.

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
fi: Anna HTTPS-välityspalvelimen osoite.

en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
fi: Anna SOCKS-välityspalvelimen osoite.

en: Enter the certificate password:
fi: Anna varmenteen salasana:

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
fi: Anna sen koneen tai alueen nimi, jota käytänne koskee, esim. .kde.org.

en: Enter the human-readable name of the search provider here.
fi: Anna tähän käyttäjän luettavaksi tarkoitettu hakupalveluntarjoajan nimi.

en: Enter the port number of the FTP proxy server.
fi: Anna FTP-välityspalvelimen portti.

en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
fi: Anna HTTP-välityspalvelimen portti.

en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
fi: Anna HTTPS-välityspalvelimen portti.

en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
fi: Anna SOCKS-välityspalvelimen portti.

en: Enter the user name you want to run the application as here.
fi: Syötä tähän käyttäjätunnus, jolla haluat ohjelman ajettavan.

en: Enter the user name you want to run the application as.
fi: Syötä tähän käyttäjätunnus, jolla haluat ohjelman ajettavan.

en: Entry Type
fi: Merkinnän tyyppi

en: Error processing Exec field in %1
fi: Virhe Exec-kentän käsittelyssä: %1.

en: Error saving image to %1
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa sijaintiin %1

en: Error. Out of memory.
    %1
fi: Virhe: Muisti loppui.
    %1

en: Exceptions:
fi: Poikkeukset:

en: Exec
fi: Suoritus

en: Expected checksum (MD5, SHA1 or SHA256)...
fi: Odotettu tarkistussumma (MD5, SHA1 tai SHA256)…

en: Expires:
fi: Vanhenee:

en: Explore in Filelight
fi: Tarkastele Filelightissa

en: Exposure:
fi: Näyttäminen:

en: FIXME: Document this
fi: FIXME: Dokumentoi tämä

en: FTP Options
fi: FTP:n asetukset

en: FTP Proxy:
fi: FTP-välityspalvelin:

en: File
fi: Tiedosto

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: File Changed
fi: Tiedosto on muuttunut

en: File Expected
fi: Odotettiin tiedostoa

en: File System:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: File Type Options
fi: Tiedostotyyppivalinnat

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: File not found: %1
fi: Tiedostoa ei löytynyt: %1

en: File or Folder Does Not Exist
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

en: File or Folder dropped onto itself
fi: Tiedosto tai kansio pudotettiin itseensä

[ctx: File permission]
en: Sticky
fi: Lukitus

en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: Filename for clipboard content:
fi: Tiedostonimi leikepöydän sisällölle:

en: Filename for dropped contents:
fi: Tiedostonimi pudotetulle sisällölle:

en: Files and folders selected
fi: Tiedostoja ja kansioita valittuna

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
fi: Tiedostot ja kansiot kopioidaan olemassa olevaan kansioon sisältöineen.
    Jos kansiossa on jo saman niminen tiedosto, sinulta kysytään uudelleen

en: Folder Already Exists
fi: Kansio on jo olemassa

en: Folder Expected
fi: Odotettiin kansiota

en: Folder Listing Unavailable
fi: Kansioluettelo ei ole käytettävissä

en: Folder moved into itself
fi: Kansio siirrettiin itseensä

en: Folders First
fi: Kansiot ensin

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
fi: Komennon jälkeen voit antaa useita korvausmerkkejä, joiden tilalle sijoitetaan oikeat arvot kun sovellus käynnistetään:
    %f – tiedoston nimi
    %F – tiedostojen luettelo; käytetään sovelluksilla jotka osaavat käynnistää useita tiedostoja kerralla
    %u – verkko-osoite
    %U – verkko-osoitteiden luettelo
    %d – avattavan tiedoston kansio
    %D – kansioluettelo
    %i – kuvake
    %m – pienoiskuvake
    %c – kommentti

en: Found a cyclic link in %1.
fi: Linkki %1 on syklinen.

en: Found a cyclic link while copying %1.
fi: Kopioitaessa kohdetta %1 löytyi syklinen linkki.

en: Fraud Department
fi: Petososasto

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
fi: Vapauta levytilaa esimerkiksi 1) poistamalla tarpeettomia ja väliaikaisia tiedostoja 2) pakkaamalla tiedostoja siirrettävälle medialle kuten CD-R-levyille 3) hankkimalla lisää levytilaa.

en: Full Trash:
fi: Koko roskakori:

en: Global Options
fi: Järjestelmänlaajuiset asetukset

en: Got an invalid reply when calling %1 -> %2
fi: Saatiin virheellinen vastaus kutsuun %1 → %2

en: Gro&up:
fi: &Ryhmä:

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: HTTP Proxy:
fi: HTTP-välityspalvelin:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
fi: KDE:n roskakoriavustaja
    Huomio: Älä siirrä tiedostoja roskakoriin ktrashilla, vaan käytä komentoa ”kfmclient move ’url’ trash:/”.

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
fi[0]: Tässä voit määrittää aikakatkaisun asetukset. Niitä voi olla tarpeen muuttaa, jos yhteytesi on hidas. Suurin sallittu arvo on 1 sekunti.
fi[1]: Tässä voit määrittää aikakatkaisun asetukset. Niitä voi olla tarpeen muuttaa, jos yhteytesi on hidas. Suurin sallittu arvo on %1 sekuntia.

en: Hide Section
fi: Piilota osio

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: Icon Position
fi: Kuvakkeen sijainti

en: Icon file too big, download aborted
fi: Kuvaketiedosto on liian suuri; lataus keskeytettiin

en: Icon size: %1 pixels
fi: Kuvakekoko: %1 kuvapistettä

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
fi: Kuvakekoko: %1 kuvapistettä (vakiokoko)

en: Icons View
fi: Kuvakenäkymä

en: Identification
fi: Tunnistus

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
fi: Jos kansio on määritetty lukituksi, sen voi poistaa, tai sen tiedostojen nimiä voi muuttaa vain pääkäyttäjä tai omistaja. Muuten kuka tahansa, jolla on kirjoitusoikeudet, voi tehdä näin.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
fi: Jos tämä on suoritettava tiedosto ja asetus on valittu, tiedosto suoritetaan ryhmän oikeuksin.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
fi: Jos tiedosto on suoritettava ja valinta on valittu, se suoritetaan omistajan oikeuksin.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
fi: Jos tämä on valittu, tämän kansion ryhmä asetetaan kaikille uusillekin tiedostoille.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
fi: Jos tämä on valittuna, tämän kansion omistaja tulee olemaan uusienkin tiedostojen omistaja.

en: If you do not trust this program, click Cancel
fi: Ellet luota tähän ohjelmaan, napsauta Peru

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
fi: Jos tiedät palvelinohjelmiston tekijät on, ilmoita viasta heille suoraan.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
fi: Napsauta tästä poistaaksesi tiedostotyypin (MIME-tyypin), jota ohjelma ei osaa käsitellä.

en: Improperly Formatted URL
fi: Virheellisesti muotoiltu verkko-osoite

en: Includes your language settings in the browser identification text to obtain localized versions of the page.
fi: Sisällyttää käyttämäsi kielen tiedot selaimen tunnistetietoihin.

en: Includes your machine's CPU type in the browser identification text.
fi: Sisällyttää koneen prosessorin tyypin selaimen tunnistetietoihin.

en: Includes your operating system's name in the browser identification text.
fi: Sisällyttää käyttöjärjestelmän nimen selaimen tunnistetietoihin.

en: Includes your operating system's version number in the browser identification text.
fi: Sisällyttää käyttöjärjestelmän version selaimen tunnistetietoihin.

en: Information
fi: Ilmoitus

en: Information Lookup Failure
fi: Tietojen hakuvirhe

en: Insert query placeholder
fi: Aseta kyselyn paikanvaraus

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
fi: Sisäinen virhe
    Lähetä vikailmoitus sivustolla http://bugs.kde.org/
    %1

en: Internal Error in Server
fi: Palvelimen sisäinen virhe

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
fi: Sisäinen virhe (copyOrMove): tätä ei pitäisi tapahtua

en: Internal error in server
    %1
fi: Sisäinen palvelinvirhe
    %1

en: Invalid Directory Name
fi: Virheelliset kansionimi

en: Invalid Filenames
fi: Virheelliset tiedostonimet

en: Invalid URL: %1
fi: Virheellinen URL: %1

en: Invalid checksum.
fi: Virheellinen tarkistussumma.

en: Invalid combination of protocols.
fi: Virheellinen yhteyskäytäntöjoukko.

en: Invalid link target
fi: Virheellinen linkin kohde

en: Is &executable
fi: &Suoritettava

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
fi[0]: 1 kohde
fi[1]: %1 kohdetta

en: KDE SSL Information
fi: KDE SSL-tiedot

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fi: KDE voi viestiä yhteyskäytäntöön toisesta yhteyskäytännöstä. Tämä pyyntö määritti yhteyskäytäntöä käytettävän näin, mutta kyseinen yhteyskäytäntö ei pysty siihen. Tämä on harvinaista ja kyseessä on todennäköisesti ohjelmointivirhe.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fi: KDE voi viestiä yhteyskäytäntöön toisesta yhteyskäytännöstä. Annettu yhteyskäytäntö on tarkoitettu tähän tarkoitukseen, mutta nyt ei ole tällainen tilanne. Kyseessä on todennäköisesti ohjelmointivirhe.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
fi: Työpöytä

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
fi: Asiakirjat

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
fi: Lataukset

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
fi: Koti

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Images
fi: Kuvat

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
fi: Muutettu tänään

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
fi: Muutettu eilen

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
fi: Viimeisimmät sijainnit

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
fi: Roskakori

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
fi: Videot

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
fi: KIO Exec – Avaa etätiedostoja, seuraa muutoksia ja pyytää tiedostonsiirtoja

en: Keep It
fi: Pidä

en: Known Applications
fi: Tunnetut sovellukset

en: L&abel:
fi: &Selite:

en: Launching %1
fi: Käynnistetään %1

en: Limit to
fi: Rajoita kokoon

en: Link
fi: Linkki

en: Link to Device
fi: Linkki laitteeseen

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue kansioiden luettelemista.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Login OK
fi: Sisäänkirjautuminen OK

en: Looking up correct file
fi: Etsitään oikeaa tiedostoa

en: Looking up section
fi: Etsitään valintaa

en: MD5 digest:
fi: MD5-kooste:

en: Malformed URL
    %1
fi: Virheellinen verkko-osoite
    %1

en: Malformed URL %1
fi: Virheellinen URL %1

en: Malformed URL %1.
fi: Virheellinen URL %1.

en: Manually enter proxy server configuration information.
fi: Syötä välityspalvelinasetukset itse.

en: Mark &partially uploaded files
fi: Merkitse &osittain ladatut tiedostot

en: Mark partially uploaded files
fi: Merkitse &osittain ladatut tiedostot

en: Mask
fi: Peite

en: Menu
fi: Valikko

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
fi: Lähetetty viesti:
    Sisäänkirjautuminen käyttäjätunnuksella: %1 ja salasanalla: [piilotettu]
    
    Palvelin vastasi:
    %2

en: Mimetype
fi: MIME-tyyppi

en: Modified:
fi: Muutettu:

en: Modify Web Shortcut
fi: Muuta WWW-pikavalintaa

en: Modify the highlighted Web shortcut
fi: Muuta korostettua WWW-pikavalintaa

en: More than one file provided
fi: Tarjottiin useampaa kuin yhtä tiedostoa

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
fi: Useampi kuin yksi kansio on valittu, eikä tämä dialogi hyväksy kansioita.Valitse vain yksi kansio luetteloidaksesi sen.

en: More than one folder provided
fi: Useampi kuin yksi kansio tarjottiin

en: Mount
fi: Liitä

en: Mount point (/mnt/floppy):
fi: Liitospiste (/mnt/floppy):

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: Mounted from:
fi: Liitoslähde:

en: Mounted on:
fi: Liitospiste:

en: Mountpoint
fi: Liitospiste

en: Move Items
fi: Siirrä tietueet

en: Move the item into a different folder.
fi: Siirrä kohde toiseen kansioon.

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Moving
fi: Siirretään

en: Multiple Instances
fi: Useat ilmentymät

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue useamman tietueen hakua.

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Named group
fi: Nimetty ryhmä

en: Named user
fi: Nimetty käyttäjä

en: Navigate
fi: Sijainti

en: Network
fi: Verkko

en: New Filename: %1
fi: Uusi tiedostonimi: %1

en: New Folder...
fi: Uusi kansio…

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
fi: Uusi omistaja: UID=%1, GID=%2

en: New Permissions: %1
fi: Uudet käyttöoikeudet: %1

en: New Web Shortcut
fi: Uusi WWW-pikavalinta

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
fi: &Seuraava >>

en: Next to File Name
fi: Tiedostonimen vieressä

en: No Access
fi: Ei käyttöoikeutta

en: No Content
fi: Ei sisältöä

en: No Media inserted or Media not recognized.
fi: Mediaa ei ole lisätty tai mediaa ei ole tunnistettu.

en: No Proxy
fi: Ei välityspalvelinta

en: No favicon found for %1
fi: Sivustolle %1 ei löytynyt kuvaketta

en: No host specified.
fi: Ei kohdetta.

en: No hostname specified.
fi: Konenimeä ei määritetty.

en: No media in device for %1
fi: Ei mediaa laitteessa %1

en: No preferred search providers were found.
fi: Suositelluimpia hakupalveluntarjoajia ei löytynyt.

en: No search providers were found.
fi: Hakupalveluntarjoajia ei löytynyt.

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole

en: None
fi: Ei mikään

en: Not a directory
fi: Ei ole kansio

en: Not specified
fi: Ei määritetty

en: Nothing to Delete
fi: Ei poistettavaa

en: Nothing to Trash
fi: Ei poistettavaa

en: O&ffline browsing mode
fi: Verk&oton selaustila

en: O&thers:
fi: &Muut

en: O&wner:
fi: Om&istaja:

en: Only acce&pt cookies from originating server
fi: Hy&väksy evästeet vain alkuperäiseltä palvelimelta

en: Only executables on local file systems are supported.
fi: Vain paikallisia suoritustiedostoja voidaan käynnistää.

en: Only own&er can rename and delete folder content
fi: Vain &omistaja voi muuttaa kansion tiedostojen nimiä ja poistaa sisältöä

en: Only the owner can change permissions.
fi: Vain omistaja voi muuttaa oikeuksia.

en: Open
fi: Avaa

en: Open %1 in tab
fi: Avaa %1 välilehteen

en: Open &with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

en: Open Containing Folder
fi: Avaa yläkansio

en: Open Directory
fi: Avaa kansio

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Open file dialog
fi: Tiedostonavausikkuna

en: Opening connection to host %1
fi: Avataan yhteyttä palvelimeen %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue yhteyksien avaamista.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen avaamista.

en: Operation not supported
fi: Toimintoa ei tueta

en: Options
fi: Asetukset

en: Organization:
fi: Organisaatio:

en: Organizational unit:
fi: Organisaatioyksikkö:

en: Others
fi: Muut

en: Otherwise, the request would have succeeded.
fi: Muuten pyyntö olisi onnistunut.

en: Out of Memory
fi: Muisti lopussa

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owner (Default)
fi: Omistaja (oletus)

en: Ownership
fi: Omistaja

en: Owning Group
fi: Omistajaryhmä

en: Parent Folder
fi: Yläkansio

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
fi[0]: %1-bittisestä avaimesta
fi[1]: %1-bittisestä avaimesta

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
fi[0]: käytetään %1 bittiä
fi[1]: käytetään %1 bittiä

en: Paste
fi: Liitä

en: Path cannot be used
fi: Polkua ei voi käyttää

en: Path:
fi: Polku:

en: Permission denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
fi: Tee KDE-työryhmälle todennustavan tuen puutteesta vikailmoitus sivustolla <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a>.

en: Points to:
fi: Osoittaa:

en: Policy
fi: Käytänteet

en: Policy:
fi: Käytänne:

en: Port:
fi: Portti:

en: Preparing document
fi: Valmistellaan tiedostoa

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
fi: Käyttöoikeuksien kasvattaminen ei ole tarpeen,
    koska nykyinen käyttäjä omistaa kohteen ”%1”.
    Yritä uudelleen, kun käyttoikeuksia on muutettu.

en: Pro&xy connect:
fi: &Välityspalvelinyhteys:

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Properties for %1
fi: Ominaisuudet: %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
fi[0]: Yhden kohteen ominaisuudet
fi[1]: %1 kohteen ominaisuudet

en: Protocol %1 does not support action %2.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue toimintoa %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole tiedostojärjestelmä

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole suodatinyhteyskäytäntö

en: Protocol is a Filter Protocol
fi: Yhteyskäytäntö on suodatinyhteyskäytäntö

en: Proxy Authentication Failed.
fi: Välityspalvelimeen tunnistautuminen epäonnistui.

en: Proxy:
fi: Välityspalvelin:

en: Re&ject all cookies
fi: H&ylkää kaikki evästeet

en: Read
fi: Luku

en: Read only
fi: Vain luku

en: Read-only filesystem
fi: Vain luku -tiedostojärjestelmä

en: Real identification:
fi: Todellinen tunniste:

en: Receiving corrupt data.
fi: Vastaanotetaan vioittunutta tietoa.

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
fi: Alusta kohde käyttämään tiedostojärjestelmää, joka tukee näin suuria tiedostoja.

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Reject
fi: Hylkää

en: Reload
fi: Päivitä

en: Remote Files Not Accepted
fi: Etätiedostoja ei hyväksytä

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
fi: Etä-URL %1
    ei sallittu --tempfiles-valinnan kanssa

en: Remote files not accepted
fi: Etätiedostoja ei hyväksytä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Directory
fi: Poista kansio

en: Remove File
fi: Poista tiedosto

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename:
fi: Muuta nimeksi:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 tiedostojen nimien muuttamista tai siirtämistä ei tueta.

en: Replace
fi: Korvaa

en: Request Aborted
fi: Pyyntö keskeytetty

en: Request Aborted By User
fi: Käyttäjä keskeytti pyynnön

en: Restore a trashed file to its original location
fi: Palauta roskakoriin viedyt tiedostot niiden alkuperäisille paikoilleen

en: Retrieving %1 from %2...
fi: Haetaan %1 kohteesta %2

en: Retrieving data from %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 datan noutoa ei tueta.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 MIME-tyyppitiedon noutamista %1 ei tueta.

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Retry Authentication
fi: Yritä tunnistautumista uudelleen

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
fi: Yritä uudelleen varmistettuasi, että tunnistustiedot ovat oikein.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
fi: Yritä uudelleen ilman siirron jatkamista.

en: Retry the request.
fi: Yritä pyyntöä uudelleen

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
fi: Tiedostomääritteiden muuttaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
fi: Nimen muuttaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
fi: Kopioinnin suorittaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
fi: Poiston suorittaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Tämä voi vahingoittaa järjestelmääsi. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
fi: Siirron suorittaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
fi: Tiedonsiirto vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
fi: Symbolisen linkin luominen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
fi: Tämän kansion luominen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Run Until Finished
fi: Suorita kunnes valmis

en: Run as a different user
fi: Suorita &eri käyttäjänä

en: Run in &terminal
fi: Käynnistä &pääteikkunassa

en: Run in terminal
fi: Suorita päätteessä

en: Run using dedicated graphics card
fi: Suorita omassa grafiikkakortissa

en: SHA1 digest:
fi: SHA1-kooste:

en: SOCKS Proxy:
fi: SOCKS-välityspalvelin:

en: SSL Certificate Password
fi: SSL-varmenteen salasana

en: SSL Proxy:
fi: SSL-välityspalvelin:

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
fi: SSL-varmenne hylätään, koska pyysit niin. Voit muuttaa asetusta KDE:nOhjauskeskuksessa.

en: SSL version:
fi: SSL-versio:

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Saving to cache
fi: Tallennetaan välimuistiin

en: Search
fi: Etsi

en: Search F&ilters
fi: Hakusuodatt&imet:

en: Search for '%1' with
fi: Etsi ”%1”

en: Search for shortcut
fi: Etsi pikavalintaa

en: Search interactively for domains
fi: Etsi verkkoalueita vuorovaikutteisesti

en: Search interactively for domains and hosts
fi: Etsi verkkoalueita ja koneita vuorovaikutteisesti

en: Search...
fi: Etsi…

en: Secure servers only
fi: Vain turvalliset palvelimet

en: Secure servers, page scripts
fi: Turvalliset palvelimet, sivuskriptit

en: Secure:
fi: On turvallinen:

en: Security Information
fi: Turvallisuustiedot

en: See or modify the cookie information
fi: Katso tai muuta evästeen tietoja

en: Select one or more file types to add:
fi: Valitse yksi tai useampi lisättävä tiedostotyyppi:

en: Select the character set that will be used to encode your search query
fi: Valitse hakukyselyn koodaamiseen käytettävä merkistö

en: Select the character set that will be used to encode your search query.
fi: Valitse hakukyselyn koodaamiseen käytettävä merkistö.

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
fi: Valitse tämä asetus hyväksyäksesi tai hylätäksesi kaikki evästeet tältä palvelimelta. Valitsemalla tämän asetuksen lisäät uuden käytännön palvelimeen, josta eväste tuli. Käytänne on pysyvä, ellet muokkaa sitä itse järjestelmäasetuksista.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
fi: Valitse tämä asetus hyväksyäksesi tai hylätäksesi kaikki evästeet kaikkialta. Tämän asetuksen valinta muuttaa yleisiä evästekäytäntöjä, ellet muokkaa sitä itse järjestelmäasetuksista.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
fi: Valitse tämä hyväksyäksesi tai hylätäksesi vain tämän evästeen. Uusista evästeistä kysytään erikseen.

en: Sending data to %1
fi: Lähetetään dataa kohteeseen %1

en: Sending login information
fi: Lähetetään sisäänkirjautumistiedot

en: Serial number:
fi: Sarjanumero:

en: Server Authentication
fi: Palvelimen varmennus

en: Server co&nnect:
fi: Palveli&nyhteys:

en: Server processing request, please wait...
fi: Palvelin käsittelee pyyntöä, odota hetki…

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Servers, page scripts
fi: Palvelimet, sivuskriptit

en: Set GID
fi: Aseta GID

en: Set UID
fi: Aseta UID

en: Sets the working directory for your application.
fi: Asettaa sovelluksen työkansion

en: Setting ACL for %1
fi: Asetetaan ACL %1

en: Short View
fi: Lyhyt näkymä

en: Shortcut &URL:
fi: Pikavalinnan &verkko-osoite:

en: Shortcut &name:
fi: Pikavalinnan &nimi:

en: Show
    Entries
fi: Näytä
    tietueet

en: Show Bookmarks Button
fi: Näytä kirjanmerkkipainike

en: Show Full Path
fi: Näytä koko polku

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show Places Panel
fi: Näytä sijaintipaneeli

en: Show Preview
fi: Näytä esikatselu

en: Show Preview Panel
fi: Näytä esikatselupaneeli

en: Show a Warning
fi: Näytä varoitus

en: Show details of the next cookie
fi: Näytä yksityiskohdat seuraavasta evästeestä

en: Show the &value of the environment variables
fi: Näytä ympäristömuuttujien &arvot

en: Single Instance
fi: Ainoa ilmentymä

en: Site
fi: Sivusto

en: Site Name
fi: Verkkoalueen nimi

en: Site Policy
fi: Sivustokäytänne

en: Site Specific Identification
fi: Verkkoaluekohtaiset tunnistetiedot

en: Site name:
fi: Sivuston nimi:

en: Site:
fi: Palvelin:

en: Size:
fi: Koko:

en: Size: %1
fi: Koko: %1

en: Skip
fi: Ohita

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
fi: Vinoviivaa ei voi käyttää tiedostojen ja kansioiden nimissä

en: Soc&ket read:
fi: &Pistokkeiden luku:

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
fi: Osa tästä tiedostosta on SSL-suojattu, mutta suurin osa ei ole.

en: Sorry
fi: Huomautus

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
fi: A–Ö

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
fi: Vanhimmat ensin

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
fi: Pienimmät ensin

en: Sort by Date
fi: Lajittele päiväyksen mukaan

en: Sort by Name
fi: Lajittele nimen mukaan

en: Sort by Size
fi: Lajittele koon mukaan

en: Sort by Type
fi: Lajittele tyypin mukaan

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
fi: Suurimmat ensin

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
fi: Uusimmat ensin

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
fi: Ö–A

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: Source
fi: Lähde

en: Source and Destination Files Identical
fi: Lähde- ja kohdetiedostot ovat samoja

[ctx: Space as keyword delimiter]
en: Space
fi: Väli

en: Special
fi: Erikoiset

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fi: Erikoisvalinta. Valinnan tarkka tarkoitus näkyy oikeassa sarakkeessa.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fi: Erikoisvalinta. Käytetään koko kansiolle, valinnan tarkka tarkoitus näkyy oikeassa sarakkeessa.

en: Specified socket path is invalid
fi: Määritetty pistokkeen polku ei ole kelvollinen

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
fi: Määrittelee kaikkien muiden käyttäjien, jotka eivät ole ryhmässä tai eivät ole omistajia, oikeudet

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
fi: Määrittelee ryhmän jäsenien oikeudet.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
fi: Määrittelee omistajan oikeudet

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
fi: Tildeä (~) ei suositella tiedoston tai kansion nimen alkuun, koska se voi aiheuttaa sekaannuksia tai vaaratilanteen poistettaessa tiedostoja päätteessä.

en: State:
fi: Osavaltio:

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Suggest New &Name
fi: Ehdota uutta &nimeä

en: Suggested file name for the downloaded file
fi: Ehdotettu tiedostonimi haetulle tiedostolle

en: Target: %1
fi: Kohde: %1

en: Terminal options
fi: Pääteasetukset

en: Terminal options:
fi: Pääteasetukset:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
fi: Kirjoittamasi osoite eli <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ei viittaa mihinkään resurssiin.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
fi: Syötetty <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ei ole oikea mekanismi resurssin <strong>%1%2</strong> pääsyyn.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
fi: Kirjoittamasi resurssin osoite eli <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) ei ollut oikeassa muodossa. Muoto on yleensä:<blockquote><strong>yhteyskäytäntö://käyttäjä:salasana@www.esimerkki.org:portti/hakemisto/tiedosto.pääte?kysely=arvo</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
fi: Luku-valinta sallii tiedostojen sisällön lukemisen.

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
fi: Pikavalinnan verkko-osoite ei sisällä \{…} -merkittyä paikkaa käyttäjän haulle.
    Haun antama sivu on siten aina sama riippumatta käyttäjän hausta.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
fi: Lukitus-määrityksestä ei piitata Linuxissa mutta sitä voi käyttää joissakin muissa järjestelmissä.

en: The URL %1
    is malformed
fi: URL %1
    on virheellinen

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
fi: Kirjoita-valinta sallii tiedostojen sisällön muuttamisen.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: The browser identification text sent to the sites you visit. Use the provided options to customize it.
fi: Selaimen tunnistetieto, joka lähetetään vierailemillesi sivustoille. Käytä valintoja muokataksesi tietoja.

en: The browser identification text sent to the sites you visit. You can customize it using the options provided below.
fi: Nämä tiedot lähetetään verkkopalvelimille verkkosivuja selatessa. Voit muokata tietoja valitsemalla alla olevista kohdista haluamasi.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
fi: EI, sattui virheitä:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
fi: Kyllä

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
fi: Valitut tiedostonimet eivät näytä
    olevan oikeanmuotoisia.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
fi: Leikepöydän sisältö on muuttunut sen jälkeen kun käytit liitä-toimintoa: valittu tietomuoto ei ole enää käyttökelpoinen. Kopioi uudelleen, mitä halusit liittää.

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
fi: Työpöytätietuetiedosto
    %1
    ei ole kelvollinen.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
fi: Työpöytätietuetiedosto
    %1
    on FSDevice-tyyppinen mutta siitä puuttuu Dev=-kenttä.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
fi: Työpöytätietuetiedosto
    %1
    on Link-tyyppinen mutta siitä puuttuu URL=-kenttä.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
fi: Työpöytätietueen tiedostossa %1 ei ole Type-tietoa.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
fi: Työpöytätietueen tyyppi
    %1
    on tuntematon

en: The desktop is offline
fi: Työpöytä ei ole verkossa

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
fi: Kohde

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
fi: Kohderesurssissa ei ole riittävästi tilaa tallentaa resurssin tilaa metodin suorituksen jälkeen.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
fi: Laite ”%1” ei ole levy eikä sitä voi poistaa asemasta.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
fi: Laite saattaa olla käytössä eli jokin muu ohjelma tai käyttäjä käyttää sitä. Esimerkiksi avoin selain tai tiedostonhallinnan ikkuna saattaa varata laitteen.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
fi: Laite ei ole välttämättä valmis, esimerkiksi siirrettävässä laitteessa ei ole tietovälinettä (esim. CD-asemassa ei ole levyä) tai irrotettavaa laitetta ei ole kytketty oikein.

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
fi: Kansiota %1 ei ole enää olemassa. Siksi tätä tiedostoa on mahdotonta palauttaa alkuperäiselle paikalleen. Voit luoda kansion uudelleen ja käyttää palautustoimintoa uudelleen. Voit myös vetää osan hiirellä toiseen paikkaan.

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
fi: Tiedostoa
    %1
    on muutettu.
    Haluatko lähettää muutokset palvelimelle?

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: The file "%1" could not be found
fi: Tiedostoa ”%1” ei löytynyt

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
fi: Tiedostoa %1
    on muutettu. Haluatko lähettää muutokset palvelimeen?

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
fi: Tiedosto %1 kopioitiin sijainnista %2, mutta sen jälkeen sitä tunnutaan muutetun %3.
    Kopioinnin kumoaminen poistaa tiedoston, ja kaikki muutokset menetetään.
    Haluatko varmasti poistaa kohteen %4?

en: The file is too large to be trashed.
fi: Tiedosto on liian suuri mahtuakseen roskakoriin.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
fi: Tiedosto voi olla toisen käyttäjän tai sovelluksen käytössä (ja siis lukittu).

en: The file or folder %1 does not exist.
fi: Tiedostoa tai kansiota %1 ei ole olemassa.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
fi: Seuraavat pikavalinnat ovat jo käytössä. Valitse niiden tilalle toiset.
    %1

en: The io-slave which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
fi: KIO-palvelua, joka tarjoaa pääsyn yhteyskäytäntöön <strong>%1</strong> ei saatu käynnistetyksi. Tämä on yleensä tekninen vika.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
fi: Kansion sijaintia ei ehkä ole.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
fi: Tämän tiedoston pääosa on SSL-suojattu, mutta jotkut osat eivät ole.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
fi: Kirjoittamaasi nimeä %1 ei ehkä ole. Olet saattanut kirjoittaa sen väärin.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
fi: Verkkoyhteys saattaa olla virheellisesti asetettu tai verkkolaite ei ole käytössä.

en: The new file name is empty.
fi: Uusi tiedostonimi on tyhjä.

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
fi: Toimenpidettä ei voitu suorittaa loppuun, koska salasananpyyntöpalveluun (kpasswdserver) ei saada yhteyttä

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
fi: Toimenpidettä ei voitu suorittaa, koska lähde- ja kohdesijainnit ovat samat.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
fi: Toimenpidettä ei voitu suorittaa, koska lähde- ja kohdetiedostot ovat sama tiedosto.

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
fi: Toimenpidettä ei voitu suorittaa, koska lähdettä ei voi siirtää itseensä.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fi: Vastapään SSL-varmenneketju näyttää olevan vioittunut.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
fi: Istunnon asiakasvarmenteen asettaminen epäonnistui.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
fi: Yhteyskäytännön %1 prosessi päättyi odottamattomasti.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
fi: Palvelimen ohjelma, joka tarjoaa yhteyskäytännön <strong>%1</strong>,ilmoitti sisäisestä virheestä: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
fi: Koneesi ohjelmaa, joka tarjoaa pääsyn yhteyskäytäntöön <strong>%1</strong> ei löytynyt tai saatu käynnistetyksi.  Tämä on yleensä tekninen vika.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ei saanut varatuksi muistia jatkaakseen.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti sisäisestä virheestä.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti tuntemattomasta keskeytyksestä: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti tuntemattomasta virheestä: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma päättyi odottamattomasti.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
fi: Tämän yhteyskäytännön yhteensopivuuden tarjoava ohjelma ei ehkä ole päivittynyt KDE:n päivittyessä, minkä vuoksi ohjelma voi olla epäyhteensopiva nykyisen version kanssa eikä käynnisty.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei toteuta kansiopalvelua.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole suodatinyhteyskäytäntö.

en: The protocol %1 is not supported.
fi: Yhteyskäytäntöä %1 ei tueta.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
fi: Yhteyskäytäntö %1 on vain suodatinyhteyskäytäntö.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
fi: Yhteyskäytäntöä <strong>%1</strong> ei tueta tietokoneessa nyt olevissaKDE-sovelluksissa.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
fi: Yhteyskäytäntö tai palvelin ei välttämättä tue siirron jatkamista.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedosto on virheellinen:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedosto palautti virheen:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
fi: Aihe

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
fi: Etäpalvelin ei lähettänyt SSL-varmenteita.
    Keskeytetään, koska palvelinta ei kyetä tunnistamaan.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
fi: Pyyntö palautti kansion <strong>%1</strong>, vaikka järjestelmä odotti tiedostoa.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
fi: Pyyntö palautti tiedoston <strong>%1</strong>, vaikka kansiota odotettiin.

en: The request was not completed because it was aborted.
fi: Pyyntöä ei suoritettu, koska se keskeytettiin.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
fi: Pyydettyä toimintoa ei voida suorittaa KDE-ohjelmassa, jossa yhteyskäytäntö <strong>%1</strong> toimii.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fi: Valittua laitetta ei voitu alustaa (liittää tiedostojärjestelmään). Järjestelmä palautti virheilmoituksen: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fi: Pyydettyä laitetta ei voitu irrottaa tiedostojärjestelmästä. Virheilmoitus: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
fi: Pyydettyä tiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu kirjoittaa, koska levytilaa ei ole tarpeeksi.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
fi: Pyydettyä tiedostoa ei voitu luoda, koska samalla nimellä on jo tiedosto.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
fi: Pyydettyä kansiota ei voitu luoda, koska samalla nimellä on jo kansio.

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
fi: Pyydettyä ohjetiedostoa ei voitu jäsentää:<br />%1

en: The requested lock could not be granted. %1
fi: Pyydettyä lukkoa %1 ei voitu myöntää.

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
fi: Pyydetty operaatio vaati väliaikaistiedoston <strong>%1</strong> luomista, mutta sitä ei pystytty luomaan.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fi: Pyydetty operaatio vaati luomaan väliaikaistiedoston, johon uusi tiedosto tallennettiin sitä haettaessa. Tätä väliaikaistiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu poistaa.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fi: Pyydetty toimenpide vaatii alkuperäisen tiedoston poistamista, todennäköisesti tiedoston siirto-operaation jälkeen. Alkuperäistä tiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu poistaa.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
fi: Pyydetty toimenpide vaati muuttamaan alkuperäisen tiedoston <strong>%1</strong> nimeä, mutta nimeä ei kyetty muuttamaan.

en: The requested protocol may not be supported.
fi: Pyydettyä yhteyskäytäntöä ei ehkä tueta.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
fi: Pyydettyä symbolista linkkiä %1 ei voitu luoda.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
fi: Vaadittua sisällön kokotietoa ei annettu POST-pyynnössä.

en: The resource cannot be deleted.
fi: Resurssia ei voida poistaa.

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
fi[0]: Valittu verkko-osoite on mallia, jota ei tueta. Käytä seuraavaa mallia: %2
fi[1]: Valittu verkko-osoite on mallia, jota ei tueta. Käytä jotakin seuraavista malleista: %2

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
fi: Palvelin <strong>%1</strong> kieltäytyi avaamasta verkkoyhteyttä tämän tietokoneen kanssa.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
fi: Palvelin ei tue WebDAV-yhteyskäytäntöä.

en: The server does not support the request type of the body.
fi: Palvelin ei tue rungon pyyntötyyppiä.

en: The server failed the authenticity check (%1).
fi: Palvelin ei läpäissyt aitoustestiä (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
fi: Palvelin oli liian varattu vastatakseen pyyntöön.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element
     or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten.
     %1
fi: Palvelin ei joko kyennyt ylläpitämään elossa XML-alkion propertybehaviorissa lueteltuja ominaisuuksia
    tai yritit korvata tiedoston samalla kun vaadit, ettei tiedostoja korvata.
    %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
fi: Vaikka palvelin on kytketty verkkoon, se saattaa olla asetettu torjumaan pyynnöt.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
fi: Palvelimella ei välttämättä ole käynnissä haluttua palvelua (%1).

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
fi: Pikavalinta ”%1” on jo liitetty pikavalintaan ”%2”. Valitse toinen pikavalinta.

en: The socket operation is not supported
fi: Pistoketoimintoa ei tueta

en: The source and destination are the same file.
    %1
fi: Lähde- ja kohdetiedostot ovat samoja.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
fi: Lähde

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
fi: Määritettyä tiedostoa tai kansiota <strong>%1</strong> ei ole olemassa.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
fi: Määritettyä kansiota ei ole olemassa tai se ei ole luettavissa.

en: The specified folder may not be empty.
fi: Kansio ei ehkä ole tyhjä.

en: The specified folder may not exist.
fi: Kansiota ei ehkä ole olemassa.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
fi: Tiedoston <strong>%1</strong> siirtoa pyydetään jatkamaan määräkohdasta, mutta tämä ei ole mahdollista.

en: The specified resource may not exist.
fi: Määritettyä resurssia ei välttämättä ole.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
fi: Määritettyä resurssia ei ole olemassa tai siihen ei ole pääsyä.

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
fi: Luultavasti väliaikaista tiedostoa
    %1
    on muutettu.
    Haluatko silti poistaa sen?

en: The trash has reached its maximum size!
    Cleanup the trash manually.
fi: Roskakori on saavuttanut enimmäiskoon.
    Tyhjennä roskakori.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
fi: Tämän tietokoneen ja palvelimen tukemat versiot yhteyskäytännössä %1 saattavat olla yhteensopimattomat.

en: There are no special actions available for protocol %1.
fi: Yhteyskäytännölle %1 ei ole tarjolla erityistoimintoja.

en: There is no documentation available for %1.
fi: Kohteelle %1 ei ole käyttöopasta.

en: There is not enough space on the disk to write %1.
fi: Levytila ei riittämään kirjoittamaan tiedostoa %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
fi: Tämän tietokoneen ja palvelimen välisessä verkkoyhteydessä saattaa olla ongelmia.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fi: Verkon asetuksissa, erityisesti välityspalvelimen nimessä, on voinut olla ongelma. Jos olet viime aikoina käyttänyt internetiä ongelmitta, tämä on epätodennäköistä.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fi: Verkkoasetuksissa saattaa olla ongelmia. Jos olet käyttänyt Internetiä äskettäin ilman ongelmia, tämä on epätodennäköistä.

en: There may have been a problem with your network connection.
fi: Verkkoyhteydessä saattaa olla ongelmia.

en: These files use advanced permissions.
fi: Nämä tiedostot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: These settings apply to network browsing only.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat vain verkkoselailuun.

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
fi: Uusi nimi #

en: This action was prevented by another error.
fi: Toiminto estyi jonkin muun virheen vuoksi.

en: This action will overwrite the destination.
fi: Tämä toiminta korvaa kohteen.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
fi: Tämä toiminto korvaisi tiedoston %1 itsellään.
    Uusi nimi:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
fi: Tämä virhe riippuu KDE-ohjelmasta. Lisätietojen pitäisi kertoa sinulle enemmän tietoja kuin on saatavilla KDE:n input/output-rakenteesta.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
fi[0]: Tämä tiedosto on linkki ja sillä ei ole oikeuksia
fi[1]: Nämä tiedostot ovat linkkejä ja niillä ei ole oikeuksia.

en: This file is already in the trash bin.
fi: Tiedosto on jo roskakorissa.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
fi[0]: Tämä tiedosto käyttää kehittyneitä käyttöoikeuksia.
fi[1]: Nämä tiedostot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
fi: Tämä valinta sallii tiedostojen lisäyksen, nimen muuttamisen ja poistamisen. Huomaa, että tiedostojen poistamista ja nimen muuttamista voi rajoittaa Lukitus-valinnalla.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
fi: Tämä valinta sallii kansion lukemisen.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
fi[0]: Tämä kansio käyttää kehittyneitä käyttöoikeuksia.
fi[1]: Nämä kansiot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
fi: Teknisen virheen vuoksi verkkoyhteyslaitteen (pistokkeen) luominen ei onnistunut.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
fi: Tämä on teknisehkö virhe, missä verkkoyhteyteen vaadittua laitetta (pistoketta) ei saatu asetetuksi kuuntelemaan tulevaa verkkoliikennettä.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
fi: Teknisen syyn vuoksi tulevia verkkoyhteyksiä ei voitu vastaanottaa.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fi: Tämä johtuu todennäköisesti virheestä ohjelmassa. Lähetä vikailmoitus alla olevien ohjeiden mukaisesti.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fi: Tämän aiheutti todennäköisimmin palvelinohjelman virhe. Lähetä täydellinen virheraportti alla olevien ohjeiden mukaan.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
fi: Tämä on avattavien tiedostojen luettelo. Useampi kuin yksi tiedosto voidaan määrittää erottamalla tiedostonimet välilyönnein.

en: This is the name of the file to open.
fi: Tämä on avattavan tiedoston nimi.

en: This is the name to save the file as.
fi: Tämä on tallennettavan tiedoston nimi.

en: This may be an error on the server side.
fi: Tämä voi olla palvelinpuolen virhe.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
fi: Tämä tarkoittaa, että pyynnössä yritettiin hakea kansion tietoja, mutta yhteyskäytäntöä tarjoava ohjelma ei voinut palauttaa niitä.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
fi: Tämä tarkoittaa, että vaikka resurssi <strong>%1</strong> voitiin avata, sen sisältöä luettaessa tapahtui virhe.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
fi: Tämä tarkoittaa, että vaikka resurssi <strong>%1</strong> voitiin avata, sen sisältöä kirjoitettaessa tapahtui virhe.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
fi: Tämä tarkoittaa, että siirtyminen kansioon <strong>%1</strong> (kansion avaaminen) estettiin.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
fi: Tämä tarkoittaa, että kirjoittaminen tiedostoon <strong>%1</strong> estettiin.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
fi: Tämä tarkoittaa, ettei pyydetyn tiedoston tai kansion <strong>%1</strong> tietoja voitu hakea, koska siihen ei saatu lukuoikeutta.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
fi: Tämä tarkoittaa, ettei tiedostoon <strong>%1</strong> voitu kirjoittaa, koska siihen ei saatu kirjoitusoikeutta.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
fi: Tämä asetus tuo käyttöön joitakin tiedostopäätteisiin liittyviä ominaisuuksia:<br /><ol><li>Kaikki kohdassa <b>%1</b> määritetyt tiedostopäätteet päivitetään, kun muutat tiedoston tyyppiä tallentaessasi.<br /><br /></li><li>Ellei kohdassa <b>%2</b> ole annettu tiedostopäätettä ja napsautat <b>Tallenna</b>-painiketta, tiedoston nimen loppuun lisätään %3 (ellei tämän nimistä tiedostoa jo ole olemassa). Tiedostopääte perustuu valitsemaasi tiedostotyyppiin.<br /><br />Ellet halua KDE:n antavan tiedostoille päätettä voit poistaa asetuksen käytöstä tai lisätä pisteen (.) tiedoston nimen loppuun (piste poistetaan automaattisesti tallennettaessa).</li></ol>Asetus kannattaa pitää käytössä, koska se helpottaa tiedostojen käsittelyä.

en: Timeout Error
fi: Aikakatkaisuvirhe

en: Timeout Values
fi: Aikakatkaisuarvot

en: Timeout on server
    %1
fi: Palvelimen aikakatkaisu
    %1

en: Transfer data
fi: Siirrä tietoa

en: Trash
fi: Roskakori

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
fi: Kohtele URL-osoitteita kuten paikallisiakin tiedostoja ja poista ne jälkikäteen

en: Tree View
fi: Puunäkymä

en: Trusted:
fi: Luotettu:

en: Try again, either now or at a later time.
fi: Yritä uudelleen nyt tai myöhemmin.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
fi: Siirrä olemassa oleva tiedosto pois tieltä ja yritä tallentaa sitten.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
fi: Siirrä olemassa oleva kansio pois tieltä ja yritä tallentaa sitten.

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
fi: Yritä käynnistää istunto uudelleen tai katso kiod-palvelun virheet lokista.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type any comment you think is useful here.
fi: Syötä tähän mikä tahansa hyödyllinen kommentti.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
fi: Anna sovelluksen käynnistyskomento.
    
    Voit antaa komennon lisäksi erikoismerkkejä, jotka korvataan sovelluksen käynnistyksen yhteydessä:
    %f – tiedoston nimi
    %F – tiedostojen luettelo; voidaan antaa sovelluksille jotka osaavat avata useita tiedostoja samanaikaisesti
    %u – verkko-osoite
    %U – verkko-osoitteiden luettelo
    %d – avattavan tiedoston kansio
    %D – kansioluettelo
    %i – kuvake
    %m – pienoiskuvake
    %c – ikkunan otsikko

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
fi: Anna sovelluksen kuvaus sen käyttötarkoitukseen liittyen. Esimerkiksi puhelinsoitto-ohjelma KPPP voisi olla ”Puhelinverkkoyhteyden soitto-ohjelma”.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
fi: Syötä tähän ohjelmalle annettava nimi. Ohjelma esiintyy tällä nimellä ohjelmavalikossa ja paneelissa.

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
fi: Voit suodattaa sovelluksia kirjoittamalla tai antaa komennon nimen.
    Selaa tuloksia painamalla nuolta alaspäin.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: U&RL
fi: &Osoite

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fi: UNIX-järjestelmissä voi linkittää toisaalla olevaan tiedostoon tai kansioon. Kopioinnin aikana KDE tunnisti päättymättömään linkkiin johtavan linkin tai linkkien sarjan, ts. tiedosto viittaa (vähintäänkin mutkan kautta) itseensä.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fi: UNIX-järjestelmät voivat linkittää tiedoston tai kansion toisaalle. KDE tunnisti linkin tai sarjan linkkejä, jotka viittaavat päättymättömään silmukkaan. Tiedosto on siis linkitetty itseensä.

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
fi: Peite

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
fi: Nimetty käyttäjä

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
fi: Muut

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
fi: Omistava ryhmä

en: URL Does Not Refer to a Resource.
fi: URL ei viittaa resurssiin.

en: URL Resource Invalid
fi: Virheellinen verkko-osoiteresurssi

en: URL cannot be listed
    %1
fi: Osoitetta ei voida listata
    %1

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
fi: URL tai paikallinen tiedosto, jota käytetään komennolle 'command'

en: URL:
fi: Osoite:

en: Unable to Create io-slave
fi: Ei voitu luoda KIO-palvelua

en: Unable to Enter Folder
fi: Kansioon ei voida siirtyä

en: Unable to Initialize Input/Output Device
fi: I/O-laitetta ei saatu alustetuksi

en: Unable to Launch Process
fi: Prosessia ei voida käynnistää

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
fi: I/O-laitetta ei saatu suljetuksi

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
fi: Ei voitu viestiä evästepalvelun kanssa.
    Tehdyt muutokset otetaan käyttöön vasta, kun palvelu käynnistetään uudelleen.

en: Unable to create io-slave. %1
fi: Ei voitu luoda KIO-palvelua. %1

en: Unable to create io-slave: %1
fi: Ei voitu luoda KIO-palvelua: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
fi: Kaikkia evästeitä ei saatu poistetuksi, kuten pyydettiin.

en: Unable to delete cookies as requested.
fi: Evästeitä ei voitu poistaa kuten pyydettiin.

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
fi: Palvelusta %1 ei voitu tehdä suoritettavaa: keskeytetään suoritus.
    %2

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
fi: Varmennetta ei voitu avata. Väärä salasanako?

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
fi: Ei voitu hakea tietoja tietokoneella sijaitsevista evästeistä.

en: Und&o
fi: K&umoa

en: Und&o: Batch Rename
fi: K&umoa nimien muutos

en: Und&o: Copy
fi: K&umoa kopiointi

en: Und&o: Create File
fi: K&umoa tiedoston luominen

en: Und&o: Create Folder
fi: K&umoa kansion luominen

en: Und&o: Create Folder(s)
fi: K&umoa kansioiden luominen

en: Und&o: Link
fi: K&umoa linkitys

en: Und&o: Move
fi: K&umoa siirto

en: Und&o: Rename
fi: K&umoa nimen muutos

en: Und&o: Trash
fi: K&umoa roskakoriin siirtäminen

en: Undo Changes
fi: Kumoa muutokset

en: Undo File Copy Confirmation
fi: Tiedostokopioinnin kumoamisen vahvistus

en: Undocumented Error
fi: Dokumentoimaton virhe

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
fi: Toimenpiteen kumoaminen vaatii pääkäyttäjäoikeuksia. Haluatko jatkaa?

en: Unexpected Program Termination
fi: Odottamaton ohjelman pysähtyminen

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
fi: Omistaja

en: Unknown Action
fi: Tuntematon toiminto

en: Unknown Authorization method.
fi: Tuntematon tunnistautumismenetelmä.

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown HTTP verb.
fi: Tuntematon HTTP-verbi.

en: Unknown Host
fi: Tuntematon palvelin

en: Unknown Interruption
fi: Tuntematon keskeytys

en: Unknown Proxy Host
fi: Tuntematon välityspalvelin

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error
    %1
fi: Tuntematon virhe
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
fi: Tuntematon virhekoodi %1
    %2
    Lähetä vikailmoitus osoitteeseen https://bugs.kde.org/.

en: Unknown host %1
fi: Tuntematon palvelin %1

en: Unknown interrupt
    %1
fi: Tuntematon keskeytys
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
fi: Tuntematon yhteyskäytäntö ”%1”.

en: Unknown proxy host
    %1
fi: Tuntematon välityspalvelin
    %1

en: Unknown socket error
fi: Tuntematon pistokevirhe

en: Unmount
fi: Irrota

en: Unsupported Action: %1
fi: Ei-tuettu toiminto: %1

en: Unsupported Protocol %1
fi: Ei-tuettu yhteyskäytäntö %1

en: Unsupported URL scheme
fi: Verkko-osoitemalli, jota ei tueta

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
fi: Päivitä ohjelmistosi uusimpaan versioon. Käyttöjärjestelmästä löytyvät todennäköisesti päivitystyökalut.

en: Updating System Configuration
fi: Päivitetään järjestelmän asetuksia

en: Updating system configuration.
fi: Päivitetään järjestelmän asetuksia

en: Upload
fi: Lähetä

en: Use cache whenever &possible
fi: Käytä välimuistia, jos &mahdollista

en: Use manually specified proxy configuration:
fi: Määritä välitysasetukset itse:

en: Use proxy auto configuration URL:
fi: Käytä välityksen automaattiasetusosoitetta:

en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
fi: Käytä välitysasetuksia vain poikkeuslistan osoitteisiin

en: Use system proxy configuration:
fi: Käytä järjestelmän välitysmääritystä:

en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
fi: Määritä välitysasetukset annetulla komentojonolla.

en: Use this proxy server for a&ll protocols
fi: Käytä tätä välityspalvelinta kaikille &yhteyskäytännöille

en: User
fi: Käyttäjä

en: User Agent
fi: Selaimen tunnistetiedot

en: User canceled action
    %1
fi: Käyttäjän peruma toiminto
    %1

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Using cached version
fi: Käytetään välimuistissa olevaa versiota

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
fi: Vinoviivat kansioiden nimissä luovat alikansioita seuraavaan tapaan:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
fi: Vinoviivat kansioiden nimissä luovat alikansioita.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue aliosoitteita.

en: Validity period:
fi: Voimassaoloaika:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Varying (No Change)
fi: Muuttuva (ei muutoksia)

en: Verify whether the cached web page is valid before attempting to fetch the web page again.
fi: Tarkistaa, onko välimuistissa oleva sivu kelvollinen, ennen kuin sivua yritetään hakea uudelleen.

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning, the destination is more recent.
fi: Varoitus, kohde on uudempi.

en: Web Shortcuts
fi: WWW-pikavalinnat

[ctx: Web page address]
en: Address:
fi: Osoite:

en: What do you wish to do with this executable file?
fi: Mitä haluat tehdä tälle suoritettavalle tiedostolle?

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
fi: Passiivisissa FTP-yhteyksissä asiakasohjelma ottaa yhteyden palvelimeen eikä toisin päin, jolloin palomuuri ei estä yhteyttä. Vanhat FTP-palvelimet eivät kuitenkaan välttämättä tue passiivista FTP:tä.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
fi: Ellei mikään muu toimi, voit auttaa KDE-työryhmää tai ohjelman ylläpitäjää tarkalla vikailmoituksella. Kolmannen osapuolen ohjelmien tapauksessa ota yhteyttä suoraan tekijään. Joka tapauksessa kannattaa tarkistaa ensin <a href="http://bugs.kde.org/">KDE:n vikatietokannasta</a>, onko virhettä vielä ilmoitettu. Ellei ole, tallenna alla olevat tiedot ja liitä ne vikailmoitukseen. Lisää myös muut tiedot, joiden kuvittelet voivan olla avuksi.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
fi: Kun tämä asetus on valittu, painettua painikkeen toimintoa sovelletaan kaikkiin ristiriitoihin nykyisen työn ajan.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
fi: Kun tämä asetus on valittu, painettua painiketta sovelletaan kaikkiin kansioristiriitoihin nykyisen työn ajan.
    Ellet paina Ohita, sinulta kysytään yhä ristiriitatilanteessa, kun kansiossa on jo tiedosto olemassa.

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
fi: Lähetettävän tiedoston pääte on ”*.part”. Kun tiedosto on kokonaan lähetetty, sen nimi palautetaan oikeaksi.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
fi: Haettaessa tietoja määritetystä välityspalvelimesta <strong>%1</strong> havaittiin Tuntematon konenimi -virhe, mikä tarkoittaa, ettei pyydettyä nimeä löydetty internetistä.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
fi: Haluatko hyväksyä varmenteen pysyvästi?

en: Write
fi: Kirjoitus

en: Write
    Entries
fi: Kirjoita-
    tietueet

en: Write Access Denied
fi: Kirjoittaminen kielletty

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
fi: &Kirjoita

en: Writing to %1 is not supported.
fi: Kohteeseen %1 kirjoittamista ei tueta.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
fi: Olet siirtymässä turvalliseen tilaan. Kaikki tiedonsiirrot tapahtuvat salattuina, ellei niistä toisin ilmoiteta.
    Tämä tarkoittaa sitä, että kukaan toinen ei pääse helposti seuraamaan lähettämiäsi tai vastaanottamiasi tietoja.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
fi: Olet poistumassa turvallisesta tilasta. Tiedonsiirtoja ei enää salata.
    Tämä merkitsee sitä, että muut pystyvät seuraamaan siirrettyjä tietoja.

en: You are not authorized to execute this file.
fi: Tämän tiedoston suoritukseen ei ole oikeuksia.

en: You are not authorized to execute this service.
fi: Tämän palvelun suorittamiseen ei ole oikeuksia.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
fi: Sinulla ei ole oikeutta muuttaa sovellusta, jossa tämä tiedosto avataan.

en: You can only select local files
fi: Voit valita vain paikallisia tiedostoja

en: You can only select local files.
fi: Voit valita vain paikallisia tiedostoja.

en: You can only select one file
fi: Voit valita vain yhden tiedoston

en: You did not select a file to delete.
fi: Poistettavaa tiedostoa ei valittu.

en: You did not select a file to trash.
fi: Poistettavaa tiedostoa ei valittu.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
fi: Yhteyskäytäntöön %1 ei ole käyttöoikeuksia.

en: You do not have permission to create that folder.
fi: Kansion luomiseen ei ole oikeuksia.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
fi: Ilmoitit haluavasi hyväksyä varmenteen, mutta sitä ei ole myönnetty sen esittävälle palvelimelle. Haluatko jatkaa lataamista?

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
fi: KDE on käynnistettävä uudestaan, jotta muutokset tulisivat voimaan.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
fi: Käynnissä olevat sovellukset täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä asetus tulee voimaan.

en: You may have encountered a bug in the program.
fi: Ohjelmassa saattaa olla virhe.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
fi: Määrittämäsi tunnistautumistiedot ovat virheelliset tai puutteelliset.

en: You may not have permissions to accept the connection.
fi: Tämän yhteyden hyväksymiseen ei ole oikeuksia.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
fi: Laitteen liittämiseen ei ole oikeuksia. UNIX-järjestelmissä liittämiseen tarvitaan usein pääkäyttäjän oikeudet.

en: You may not have permissions to read from the resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole lukuoikeuksia.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
fi: Tiedoston lukemiseen tai kansioon siirtymiseen ei välttämättä ole oikeuksia.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
fi: Laitteen irrottamiseen ei ole ehkä käyttöoikeuksia. Unix-järjestelmissä tähän vaaditaan usein pääkäyttäjän oikeudet.

en: You may not have permissions to write to the resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole kirjoitusoikeuksia.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="https://kde-apps.org/">https://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
fi: Internetistä voi etsiä tätä yhteyskäytäntöä tukevaa KIO-palvelua (kioslave tai ioslave). Osoitteista <a href="https://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> ja <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a> kannattaa aloittaa.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
fi: Alla olevalle välityspalvelimelle pitää antaa käyttäjätunnus ja salasana, ennen kuin mitään sivuja voidaan selata.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
fi: Sinun tulee antaa käyttäjätunnus ja salasana päästäksesi tälle palvelimelle.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
fi: Käyttöoikeudet eivät välttämättä riitä pyydetyn toiminnon suorittamiseen tässä resurssissa.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole käyttöoikeuksia.

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: [padlock]
fi: [munalukko]

en: a suitable extension
fi: sopiva tiedostopääte

[ctx: folders, files]
en: %1, %2
fi: %1 (%2)

[ctx: folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
fi: %1, (%2, %3)

[ctx: items: folders, files (size)]
en: %1: %2
fi: %1 (%2)

en: klauncher could not find or start the plugin which provides the protocol.This means you may have an outdated version of the plugin.
fi: Klauncher ei löytänyt tai käynnistänyt yhteyskäytännön tarjoamaa liitännäistä. Liitännäisesi saattaa olla vanhentunut versio.Klauncher ei löytänyt tai käynnistänyt yhteyskäytännön tarjoamaa liitännäistä. Liitännäisesi saattaa olla vanhentunut versio.

en: klauncher said: %1
fi: Klauncher vastasi: %1

en: mounting is not supported by wince.
fi: wince ei tue liittämistä.

en: not supported
fi: ei tuettu

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
fi: Tarkistetaan tarkistussummaa…

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
fi: Tämä käynnistää ohjelman:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
fi: kopioi tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: create the requested folder
fi: luo pyydetty kansio

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
fi: poista tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
fi: lukitse tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
fi: siirrä tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
fi: kysele palvelimen kykyjä

[ctx: request type]
en: retrieve property values
fi: hae ominaisuusarvot

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
fi: hae tietyn tiedoston tai kansion sisältö

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
fi: aja raportti määritetyssä kansiossa

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
fi: hae tietyssä kansiossa

[ctx: request type]
en: set property values
fi: aseta ominaisuusarvot

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
fi: poista lukitus tietystä tiedostosta tai kansiosta

[ctx: request type]
en: upload %1
fi: lähetetään tiedostoa %1

en: the extension <b>%1</b>
fi: pääte <b>%1</b>

en: unmounting is not supported by wince.
fi: wince ei tue irrottamista.
