xscreensaver 5.00 - en to fr translation catalogue (1426 entries)

en:       Freefall
fr: Chute libre

en: %s: %.100s Settings
fr: %s : réglages %.100s

en: %s: unknown option: %s
fr: %s : option inconnue : %s

en: 0
fr: 0°

en: 0 Seconds
fr: 0 seconde

en: 0 deg
fr: 0°

en: 0 sec
fr: 0 seconde

en: 0 seconds
fr: 0 seconde

en: 0%
fr: 0 %

en: 1 Gbyte cache
fr: 1 Goctets de cache

en: 1 Minute
fr: 1 minute

en: 1 Second
fr: 1 seconde

en: 1 second
fr: 1 seconde

en: 10 Seconds
fr: 10 secondes

en: 10 times
fr: 10 fois

en: 100 Mbyte cache
fr: 100 Moctets de cache

en: 12-Hour Time
fr: Heure (12 heures)

en: 120-Cell
fr: 120 cellules

en: 16-Cell (Hyper-Octahedron)
fr: 16 cellules (Hyper-Octahèdre)

en: 2 min
fr: 2 minutes

en: 2 seconds
fr: 2 secondes

en: 24-Cell
fr: 24 cellules

en: 24-Hour Time
fr: Heure (24 heures)

en: 3 Gbyte cache
fr: 3 Goctets de cache

en: 30 Seconds
fr: 30 secondes

en: 30 sec
fr: 30 secondes

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 30 secs
fr: 30 secondes

en: 300 Mbyte cache
fr: 300 Moctets de cache

en: 360
fr: 360°

en: 5 Minute Tick Marks
fr: Marque toutes les 5 minutes

en: 5 Minutes
fr: 5 minutes

en: 5 Seconds
fr: 5 secondes

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: 5-Cell (Hyper-Tetrahedron)
fr: 5 cellules (Hyper-Tétrahèdre)

en: 50%
fr: 50 %

en: 60
fr: 60°

en: 600-Cell
fr: 600 cellules

en: 8-Cell (Hypercube / Tesseract)
fr: 8 cellules (Hypercube / Tesseract)

en: 90 deg
fr: 90°

en: 90 deg Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation à 90°

en: A 3D animation of a number of sharks, dolphins, and whales. Written by Mark Kilgard; 1998.
fr: Une animation 3D avec des requins, des dauphins et des baleines. Initialement écrit par Mark Kilgard ; 1994. Porté par Eric Lassauge pour xlock; 1998.

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. Written by Jamie Zawinski; 2003.
fr: Une vache. Un trampoline. Ensemble ils combattent le crime. Écrit par Jamie Zawinski; 2003.

en: A Hundred
fr: Une centaine

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads ("ants") walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley; 1997.
fr: Un automate cellulaire qui est en fait une machine de Turing bidimensionnelle: à mesure que les têtes («fourmis») marchent le long de l'écran, elles changent la valeur des pixels sur leur chemin. Ensuite, leur comportement est influencé lorsqu'elles passent sur les pixels modifiés. Écrit par David Bagley; 1997.

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley; 1999.
fr: Automate cellulaire qui commence par un champ aléatoire et s'organise en bandes et spirales. Écrit par David Bagley; 1999.

en: A kaleidescope that operates on your desktop image, or on image files loaded from disk. Written by Andrew Dean; 2003.
fr: Un kaléïdoscope qui utilise une image de votre bureau, ou un fichier image chargé depuis le disque. Écrit par Andrew Dean; 2003.

en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. Written by Dan Heller and Jamie Zawinski; 1992.
fr: Un petit bonhomme avec un gros nez se promène sur l'écran en disant des choses. Écrit par Dan Heller et Jamie Zawinski; 1992.

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
fr: Activer le démon XScreenSaver (blocage de l'écran si cela est configuré).

en: Activity
fr: Activité

en: Add some fireflies
fr: Ajoute des lucioles

en: Additive Colors
fr: Couleurs additives

en: Additive Colors (reflected light)
fr: Couleurs additives (lumière réfléchie)

en: Advanced
fr: Avancés

en: Advanced >>
fr: Avancés >>

en: Agressive
fr: Agressif

en: Air Speed
fr: Vitesse de l'air

en: Allow Tight Turns
fr: Autoriser des virages serrés

en: Allow Wall Collisions
fr: Éviter les collisions avec le mur

en: Altitude  Low
fr: Amplitude basse

en: Always face front
fr: Toujours voir la face avant

en: Always play well
fr: Toujours bien jouer

en: Always show at least this much of the image:
fr: Montre au moins ce % de l'image :

en: Ambient  Low
fr: Environnement bas

en: AmigaDOS
fr: Amiga DOS

en: Ancient Projection
fr: Projection des anciens

en: Anemone
fr: Anémone

en: Angle of Light
fr: Angle lumière

en: Angular Velocity
fr: Vitesse angulaire

en: Anim Speed
fr: Vitesse d'animation

en: Animate
fr: Animer

en: Animate Circles
fr: Cercles animés

en: Animates a Rubik-like puzzle known as Cube 21 or Square-1. The rotations are chosen randomly. Written by Vasek Potocek; 2005.
fr: Anime un puzzle style Rubik connu sous les noms de Cube 21 ou Square-1. Les rotations sont aléatoires. Écrit par Vasek Potocek; 2005.

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton; 2001.
fr: Anime plusieurs composants électroniques 3D. Écrit par Ben Buxton; 2001.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, the Lament Configuration, repeatedly solving itself. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski; 1998.
fr: Anime une simulation du cube de Lemarchand, qui se résout sans cesse. Attention : risque d'ouvrir des portes. Écrit par Jamie Zawinski; 1998.

en: Animation Speed
fr: Vitesse d'animation

en: Ant
fr: Fourmis

en: Ant Size
fr: Taille des fourmis

en: AntInspect
fr: Inspection des fourmis

en: AntMaze
fr: Labyrinthe des fourmis

en: AntSpotlight
fr: Faisceau lumineux

en: Anti-alias Lines
fr: Lignes anti-aliasées

en: Anti-aliased Lines
fr: Lignes anti-aliassées

en: Ants Count
fr: Nombre de fourmis

en: Any
fr: N'importe

en: Apollonian
fr: Apollonien

en: Apple II
fr: Apple ][

en: Arms
fr: Bras

en: Atunnel
fr: Tunnel GL

en: Audi Quattro (5 cylinders)
fr: Audi Quattro (5 cylindres)

en: Available
fr: Disponible

en: Avoidance
fr: Evitement

en: Azimuthal Projection
fr: Projection azimuthale

en: BMW M3 (4 cylinders)
fr: BMW M3 (4 cylindres)

en: BMW M5 (6 cylinders)
fr: BMW M5 (6 cylindres)

en: BSOD stands for "Blue Screen of Death". The finest in personal computer emulation, this program simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski; 1998.
fr: BSOD signifie «Blue Screen of Death» (écran bleu de la mort). Fine fleur de l'émulation PC, ce hack simule des économiseurs d'écran de plusieurs systèmes d'exploitation moins puissants. Écrit par Jamie Zawinski; 1998.

en: Back to the graphical configuration options.
fr: Retour aux options de configuration graphique.

en: Backtracking Generator
fr: Générateur de retour en arrière

en: Bait accel
fr: Accélération des appâts

en: Bait speed
fr: Vitesse des appâts

en: Ball Count
fr: Nombre de balles

en: Ball Joints
fr: Raccords à boule

en: Ball Mass
fr: Masse des balles

en: Ball Size
fr: Taille des balles

en: Balls
fr: Balles

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Barcode Clock (24 Hour)
fr: Horloge code-barres (24 heures)

en: Barcode Clock (AM/PM)
fr: Horloge code-barres (AM/PM)

en: Barcode Grid
fr: Grille des code-barres

en: Best
fr: Le meilleur

en: Big
fr: Élevé

en: Big Drops
fr: Grosses gouttes

en: Bigger
fr: Plus grand

en: Binary
fr: Binaire

en: Binary Encoding
fr: Encodage binaire

en: Bitmap File
fr: Fichier bitmap

en: Bitmap for Flag
fr: Bitmap du drapeau

en: Bitmap to rotate
fr: Image à pivoter

en: Black Hole
fr: Trou noir

en: Blank After
fr: Économiser l'écran après

en: Blank Screen
fr: Économiser l'écran uniquement

en: Blank Screen Only
fr: Économiser l'écran uniquement

en: Blaster
fr: Explosion

en: BlitSpin
fr: Rotation Bitmap

en: Blob Count
fr: Nombre de taches

en: Blob mode
fr: Mode des taches

en: Blobby
fr: Goutte

en: BlockTube
fr: Tube de blocs

en: Blot Count
fr: Nombre de traces

en: Blur Smoothness
fr: Douceur du flou

en: Boing
fr: Boïng

en: Bolted Fittings
fr: Raccords boulonnés

en: Border
fr: Bordure

en: Border Thickness
fr: Épaisseur de la bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Bounce
fr: Rebond

en: Bounce Off Walls
fr: Rebondir sur les murs

en: Bounce Speed
fr: Vitesse de rebond

en: Bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, and overlapping translucent areas. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Fait rebondir une série de segments de lignes sur l'écran et utilise des variations de ce modèle de mouvement de base pour produire toutes sortes de présentations différentes : segments de ligne, polygones pleins, zones translucides superposées. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: BouncingCow
fr: Vache bondissante

en: Bowling Balls
fr: Balles de bowling

en: Box Size
fr: Taille boîte

en: Boxed
fr: En boîte

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Boxes Only
fr: Boîtes seulement

en: Boxes or Circles
fr: Boîtes ou cercles

en: Braid
fr: Entrelacement

en: Brief
fr: Brève

en: Brightness Gradients
fr: Dégradés de luminosité

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Bubble Color
fr: Couleur des bulles

en: Bubble3D
fr: Bulles 3D

en: Bubbles
fr: Bulles

en: Bubbles Fall
fr: Les bulles tombent

en: Bubbles Float
fr: Les bulles flottent

en: Bubbles Rise
fr: Les bulles montent

en: Bubbles exist in three dimensions
fr: Les bulles existent en 3 dimensions

en: Bumps
fr: Reliefs

en: C Curve
fr: Courbe C

en: Calm
fr: Calme

en: Cancel
fr: Annuler

en: Carousel
fr: Caroussel

en: Carpet
fr: Tapis

en: Carpet Size
fr: Taille des tapis

en: Cell Size
fr: Taille des cellules

en: Celtic
fr: Celtique

en: Center on Screen
fr: Centré sur l'écran

en: Centered Text
fr: Texte centré

en: Centering
fr: Centrage

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Inspired by SGI's `electropaint' screensaver. Written by Andrew Plotkin; 2001.
fr: Des chaînes de carrés colorés dansent les unes autour des autres  en formant des spirales complexes. Basé sur l'économiseur d'écran «electropaint» de SGI. Écrit par Andrew Plotkin; 2001.

en: Change Image Every
fr: Changer l'image toutes les

en: Change screensaver properties
fr: Modifier les propriétés de l'économiseur d'écran

en: Changes
fr: Changement

en: Checkerboard
fr: Échiquier

en: Choose Random Image:
fr: Choisir une image aléatoire :

en: Choose _Random Image:
fr: Choisir une image _Aléatoire :

en: Choose display mode randomly
fr: Mode aléatoire

en: Circle
fr: Cercle

en: Circle Percentage
fr: Pourcentage des cercles

en: Circles Only
fr: Cercles seulement

en: Classic
fr: Classique

en: Classic Edition
fr: Edition classique

en: Classic Lavalite
fr: Lavalite classique

en: Clay
fr: Argile

en: Clear Water
fr: Eau claire

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
fr: Cliquer ici pour lire le manuel de ce mode d'affichage, s'il en possède un.

en: Closed Figures
fr: Figures fermées

en: CloudLife
fr: Nuages

en: Clown barf
fr: Clown retourné

en: Clubs
fr: Massues

en: Colony Shape
fr: Forme de la colonie

en: Color
fr: Couleur

en: Color Bars Enabled
fr: Barres de couleur activées

en: Color Change Time
fr: Durée de changement de couleur

en: Color Contrast
fr: Contraste des couleurs

en: Color Gradient
fr: Dégradé de couleur

en: Color Gradients
fr: Dégradés de couleur

en: Color Hold Time
fr: Durée de rétention de couleur

en: Color Wheel
fr: Roue des couleurs

en: Color cycle speed
fr: Vitesse du cycle de couleurs

en: Color shifting speed
fr: Vitesse du changement de couleur

en: Colormaps
fr: Palettes de couleurs

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors    Two
fr: Couleurs    Deux

en: Colors By 4D Depth
fr: Couleur en profondeur 4D

en: Command Line:
fr: Ligne de commande :

en: Compass
fr: Boussole

en: Complexity
fr: Complexité

en: Cone Lavalite
fr: Lavalite conique

en: Confused
fr: Embrouillé

en: Contour  Low
fr: Contour bas

en: Contrast  Low
fr: Contraste bas

en: Control Points
fr: Points de contrôle

en: Cooling factor
fr: Facteur de refroidissement

en: Coral
fr: Corail

en: Corners
fr: Coins

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
fr: Corvette Z06 (8 cylindres en V)

en: Couldn't find pixmap file: %s
fr: Impossible de trouver le fichier d'image : %s

en: Count
fr: Nombre

en: Craggy
fr: Rocailleux

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka; 2001.
fr: Crée un collage de portions pivotées et mises à l'échelle de l'écran. Écrit par Claudio Matsuoka; 2001.

en: Critical
fr: Critique

en: Cross Update
fr: Mise à jour croisée

en: Crossfade Duration:
fr: Durée du fondu-enchaîné

en: Crystal
fr: Cristal

en: Cube size
fr: Taille du cube

en: CubeStorm
fr: Tempête de cubes

en: Cubenetic
fr: Rectangles de couleur

en: Curved Pipes
fr: Canalisations courbées

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
fr: Configuration et explications pour l'économiseur d'écran sélectionné.

en: Cycle
fr: Cycles

en: Cycle After
fr: Changement au bout de

en: Cycle Colors
fr: Cycle des couleurs

en: Cycle Seconds
fr: Cycle des secondes

en: Cycle Through Modes
fr: Cycle à travers les modes

en: Cycles
fr: Fréquence des cycles

en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this program, some 44 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. Written by Jackson Wright and Tim Showalter; 1997.
fr: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 Comme signalé par HAKMEM, en 1962, Jackson Wright a écrit le code PDP-1 ci-dessus. Ce code est toujours présent dans ce hack, quelque 44 ans plus tard. Le nombre de lignes de code a toutefois considérablement augmenté. Écrit par Jackson Wright et Tim Showalter; 1997.

en: DNA Logo
fr: Logo DNA

en: DNA Lounge 375 Eleventh Street San Francisco, CA 94107 http://www.dnalounge.com/ Written by Jamie Zawinski; 2001.
fr: DNA Lounge 375 Eleventh Street San Francisco, CA 94107 http://www.dnalounge.com/. Écrit par Jamie Zawinski; 2001.

en: DangerBall
fr: Balle dangereuse

en: Date/Time Stamp
fr: Indicateur de date/heure

en: Death Comes
fr: La mort arrive

en: DecayScreen
fr: Écran fondu

en: Deco
fr: Déco

en: Deep
fr: Profond

en: Default
fr: Par défaut

en: Default-N
fr: Défaut-N

en: Delay
fr: Délai

en: Delay in ending position
fr: Delai en position finale

en: Delay:                    None
fr: Délai :  Aucun

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
fr: Démo de l'économiseur d'écran sélectionné en mode plein-écran (cliquer avec la souris pour en sortir).

en: Demon
fr: Démon

en: Density
fr: Densité

en: Depth
fr: Profondeur

en: Describe Molecule
fr: Décrire la molécule

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
fr: Descriptions indisponibles : pas de support XML compilé.

en: Desert
fr: Désert

en: Detail
fr: Détail

en: Diagnostics
fr: Diagnostiques

en: Diamond
fr: Diamant

en: Dictionary File
fr: Fichier dictionnaire

en: Different Colors
fr: Couleurs différentes

en: DirectColor
fr: Couleurs directes

en: Directional Lighting
fr: Éclairage directionnel

en: Disable Screen Saver
fr: Désactiver l'économiseur d'écran

en: Discrete
fr: Discrète

en: Display Crosshair
fr: Afficher le viseur

en: Display Modes
fr: Modes d'affichage

en: Display Power Management
fr: Gestion d'alimentation de l'écran

en: Display Random Polyhedron
fr: Affiche un polyèdre aléatoire

en: Display Seconds
fr: Afficher les secondes

en: Display Speed
fr: Vitesse d'affichage

en: Display Splash Screen at Startup
fr: Afficher l'écran de démarrage

en: Display Subprocess Errors
fr: Afficher les erreurs des sous-processus

en: Display images
fr: Afficher des images

en: Display scrolling text
fr: Afficher un texte défilant

en: Display version information.
fr: Affiche les informations de version

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski; 2001.
fr: Affiche quelques lignes de texte qui tournoient dans une police 3D unie. Écrit par Jamie Zawinski; 2001.

en: Displays a view of the "Bird in a Thornbush" fractal. Written by Tim Auckland; 2002.
fr: Affiche la fractale de l'«oiseau dans un buisson épineux». Écrit par Tim Auckland; 2002.

en: Dissolve
fr: Dissolution

en: Distance  Low
fr: Distance faible

en: Distort
fr: Distortion

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein; 2002.
fr: Divise l'écran en petits rectangles, qui sont ensuite secoués. Écrit par Dan Bornstein; 2002.

en: Do Red/Blue 3D separation
fr: Séparation rouge/bleu 3D

en: Dodecahedron
fr: Dodécaèdre

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
fr: Dodge Viper (10 cylindres en V)

en: Don't Rotate
fr: Ne pas pivoter

en: Don't hide bubbles when they pop
fr: Ne pas masquer les bulles lorsqu'elles éclatent

en: Dot fill factor
fr: Facteur de remplissage par point

en: Dot size
fr: Taille des points

en: Double Buffer
fr: Double tampon

en: Draw Ammann Lines
fr: Tracer des lignes d'Ammann

en: Draw Ants
fr: Dessiner des fournis

en: Draw Atomic Bonds
fr: Dessiner les liaisons atomiques

en: Draw Atomic Nuclei
fr: Dessiner les noyaux atomiques

en: Draw Bounding Box
fr: Dessiner le cadre englobant

en: Draw Cell
fr: Dessiner une cellule

en: Draw Electron Shells
fr: Dessiner les électrons

en: Draw Eye
fr: Dessiner des yeux

en: Draw Eyes
fr: Dessiner des yeux

en: Draw Goal
fr: Dessiner des cibles

en: Draw Graph
fr: Dessiner des graphes

en: Draw Green
fr: Dessiner une grille

en: Draw Grid
fr: Dessiner une grille

en: Draw Labels
fr: Afficher le texte

en: Draw Logo
fr: Dessiner le logo

en: Draw Random Numbers
fr: Afficher des nombres aléatoires

en: Draw Shadows
fr: Dessiner les ombres

en: Draw Spots
fr: Dessiner des taches

en: Draw baits
fr: Dessiner les appâts

en: Draw bounding box
fr: Dessiner le cadre englobant

en: Draw circles instead of bubble images
fr: Tracer des cercles au lieu des images de bulles

en: Draw in RGB
fr: Dessiner en RVB

en: Draws 3D dropping characters similar to what is seen in the title sequence of "The Matrix". See also "xmatrix" for a 2D rendering of the similar effect that appeared on the computer monitors actually *in* the movie. Written by Jamie Zawinski; 2003.
fr: Dessine des caractères 3D qui tombent de façon similaire à ce que l'on voit dans la séquence de titre de «Matrix». Voir également «xmatrix» pour un rendu 2D du même effet qui apparaît sur les moniteurs *dans* le film. Écrit par Jamie Zawinski; 2003.

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Written by Marcelo Vianna; 1997.
fr: Dessine un Rubik's Cube qui pivote en trois dimensions, se mélange et se résout sans cesse. Écrit par Marcelo Vianna; 1997.

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski; 2001.
fr: Dessine une balle qui se hérisse régulièrement de nombreux picots aléatoires. Ouille ! Écrit par Jamie Zawinski; 2001.

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken; 2002.
fr: Dessine une boîte remplie de balles 3D qui explosent. Écrit par Sander van Grieken; 2002.

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell; 1999.
fr: Dessine une promenade aléatoire colorée, sous plusieurs formes. Écrit par Rick Campbell; 1999.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with faded color trails behind them. Written by Chris Leger; 2000.
fr: Dessine quelques nuées de bestioles qui volent sur l'écran, avec de jolies traînées dans des fondus de couleur. Écrit par Chris Leger; 2000.

en: Draws a few views of a few ants walking around in a simple maze. Written by Blair Tennessy; 2005.
fr: Dessine quelques vues de fourmis se baladant dans un labyrinthe simple. Écrit pas Blair Tennessy; 2005.

en: Draws a grid of 3D colored tiles that change positions with each other. Written by Kevin Ogden; 2003.
fr: FlipFlop dessine une grille de carreaux colorés en 3D qui changent de position respective. Écrit par Kevin Ogden; 2003.

en: Draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. "RD" stands for reaction-diffusion. Written by Scott Draves.
fr: Dessine une grille de formes carrées croissantes qui, une fois qu'elles se rejoignent, réagissent de façon imprévisible. 'RD' signifie réaction-diffusion. Écrit par Scott Draves.

en: Draws a groovy rotating fiber optic lamp. Written by Tim Auckland; 2005.
fr: Dessine une lampe à fibre optique en rotation. Écrit par Tim Auckland; 2005.

en: Draws a juggling stick-man. See also "Juggle3D". Written by Tim Auckland; 2002.
fr: Dessine un bonhomme jongleur. Écrit par Tim Auckland; 2002.

en: Draws a planet bouncing around in space. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'. Written by David Konerding; 1998.
fr: Dessine une planète qui rebondit dans l'espace. L'image intégrée est un planisphère (extrait de «xearth»), mais vous pouvez entourer la sphère d'une texture quelconque, p. ex., les textures planétaires fournies avec «ssystem».Écrit par David Konerding. 1998

en: Draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! Written by Dan Bornstein; 2003.
fr: Dessine une séquence aléatoire de codes-barres colorés qui défilent sur votre écran. CONSOMMEZ ! Écrit par Dan Bornstein; 2003.

en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid. Written by Josiah Pease; 2000.
fr: Dessine des vagues ondulantes sur une grille en rotation. Écrit par Josiah Pease; 2000.

en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler; 1999.
fr: Dessine un ensemble d'automates qui interagissent et produisent des spirales carrées. Les spirales grandissent jusqu'à ce qu'elles heurtent un obstacle, qu'elles contournent. Écrit par Jeff Epler; 1999.

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset; 2001.
fr: Dessine un modèle simplifié de moteur qui flotte sur l'écran. Écrit par Ben Buxton et Ed Beroset; 2001.

en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. This program is also a fully-functional VT100 emulator! Written by Jamie Zawinski; 1999.
fr: Dessine une simulation d'un vieux terminal, avec de grands pixels et du phosphore de longue durée. Ce programme est également un émulateur de terminal VT100 fonctionnel ! Écrit par Jamie Zawinski; 1999.

en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin; 1999.
fr: Dessine une simulation de robots de combat volants (ingénieusement déguisés en cercles colorés) en guerre sur un fond de champ stellaire animé. Écrit par Jonathan Lin; 1999.

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler and many others; 1999.
fr: Dessine une simulation de feu rougeoyant. Il peut également choisir une image arbitraire et lui mettre le feu. Écrit par Carsten Haitzler, avec de nombreuses contributions; 1999.

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett; 2002.
fr: Dessine une simulation du serpent Rubik. Écrit par Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts et Peter Aylett; 2002.

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illuminating the underlying desktop (or a picture) when it passes. Written by Rick Schultz and Jamie Zawinski; 1999.
fr: Trace un faisceau lumineux qui parcourt un écran noir et illumine le bureau sous-jacent. Écrit par Rick Schultz et Jamie Zawinski; 1999.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with transparency and specular reflections. Written by Richard Jones; 1998.
fr: Dessine un flux de bulles 3D ondulantes, qui montent vers le haut de l'écran, avec de belles réflexions spéculaires. Écrit par Richard Jones; 1998.

en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool; 1999.
fr: Dessine un système de lignes auto-organisées. Elles commencent sous la forme de gribouillis aléatoires, mais, après quelques itérations, l'ordre commence à apparaître. Écrit par Martin Pool; 1999.

en: Draws a trio of ants moving their spheres around a circle. Written by Blair Tennessy; 2004.
fr: Dessine un trio de fourmis déplacant une sphère en cercle. Écrit pas Blair Tennessy; 2004.

en: Draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan; 1999.
fr: Dessine une horloge analogique composée de bulles flottantes et pulsatiles. Écrit par Bernd Paysan; 1999.

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov; 2003.
fr: Dessine une animation d'un tunnel texturé en 3D. Écrit par Eric Lassauge <lassauge@users.sourceforge.net> et Roman Podobedov; 2003.

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Written by Eric Lassauge; 2002.
fr: Dessine une animation d'un pseudo-feu avec des triangles 3D dans un paysage arboré. Écrit par Eric Lassauge <lassauge@users.sourceforge.net>; 2002.

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy. Written by Eric Lassauge; 2002.
fr: Dessine une animation de balles texturées qui tournent comme des folles. Écrit par Eric Lassauge <lassauge@users.sourceforge.net>; 2002.

en: Draws an ant (with a headlight) who walks on top of an image of your desktop or other image. Written by Blair Tennessy; 2003.
fr: Antspotlight dessine une fourmi (avec une lampe frontale) qui se promène sur une image de votre bureau ou une autre image. Écrit par Blair Tennessy; 2OO3.

en: Draws an interconnected set of gears moving across the screen. Written by Jamie Zawinski; 2004.
fr: Dessine des engrenages interconnectés se déplacant dans l'écran. Écrit par Jamie Zawinski; 2004.

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. Written by Dan Bornstein; 2000.
fr: Trace différentes formes composées de gribouillis vibrants et nerveux, comme s'ils étaient filmés par un singe sous amphétamines. Écrit par Dan Bornstein; 200.

en: Draws dropping characters similar to what is seen on the computer monitors in "The Matrix". See also "glmatrix" for a 3D rendering of the similar effect that appeared in the title sequence of the movie. Written by Jamie Zawinski; 1999.
fr: Dessine des caractères qui tombent de façon similaire à ce que l'on voit sur les moniteurs dans «Matrix». Voir également «glmatrix» pour un rendu 3D du même effet qui apparaît dans la séquence de titre du film. Écrit par Jamie Zawinski; 1999.

en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;. Written by Rick Jansen.
fr: Dessine de la neige qui tombe et éventuellement le père Noël. Vous pouvez le trouver sur <http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/>. Écrit par Rick Jansen.

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. You can find it at &lt;http://www.cosmosx.org/&gt; Written by Tom Campbell.
fr: Dessine des feux d'artifice ainsi que des fusées éclairantes. Vous pouvez le trouver sur <http://www.cosmosx.org/>. Écrit par Tom Campbell.

en: Draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling; 1991.
fr: Dessine des vers multicolores rampant sur l'écran. Écrit par Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec et Henrik Theiling; 1991.

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that "a nonrepeating pattern could exist in nature") for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, "When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken." As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997. Written by Timo Korvola; 1997.
fr: Dessine des carreaux quasi-périodiques; pensez aux implications pour la technologie moderne du formica. En avril 1997, Sir Roger Penrose, un professeur de math britannique qui a travaillé avec Stephen Hawking sur des sujets tels que la relativité, les trous noirs et l'existence d'un début du temps, a intenté un procès en violation de copyright à l'encontre de Kimberly-Clark Corporation, qui, selon Penrose, a copié un motif qu'il avait créé (qui démontrait qu'un ''motif non répétitif pouvait exister dans la nature'') pour son papier toilette Kleenex à carreaux. Penrose a déclaré qu'il n'aimait pas les litiges, mais que ''Si la population de Grande-Bretagne est invitée par une multinationale à s'essuyer les fesses sur ce qui semble être l'oeuvre d'un Chevalier du Royaume, des mesures s'imposent.'' Rapporté par News of the Weird n°491, 4-jul-1997. Écrit par Timo Korvola; 1997.

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil; 1997.
fr: Dessine des cercles concentriques aléatoires entrelacés, avec des cycles de couleurs. Écrit par John Neil; 1997.

en: Draws random colored, stippled and transparent rectangles. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Dessine des rectangles colorés, en pointillés et transparents de manière aléatoire. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski; 2001.
fr: Dessine différentes représentations de molécules. Certaines molécules courantes sont intégrées et le programme peut lire des fichiers PDB (banque protéique). Écrit par Jamie Zawinski; 2001.

en: Draws shaded spheres in multiple colors. Written by Tom Duff and Jamie Zawinski; 1982, 1997.
fr: Dessine des sphères ombrées en plusieurs couleurs. Écrit par Tom Duff et Jamie Zawinski; 1982, 1997.

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps. Written by David Konerding; 1999.
fr: Dessine des plans en intersection en utilisant le mélange de valeurs alpha, le brouillard, des textures, et des mipmaps. Écrit par David Konerding; 1999.

en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce; 2001.
fr: Trace des gribouillis vermiculés. Écrit par Tyler Pierce; 2001.

en: Draws successive pages of text. The lines flip in and out in a soothing 3D pattern. Written by Jamie Zawinski; 2005.
fr: Affiche quelques lignes de texte qui tournoient dans une police 3D unie. Écrit par Jamie Zawinski; 2005.

en: Draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. Written by Jamie Zawinski; 1993.
fr: Dessine des motifs circulaires psychédéliques qui font mal aux yeux. Écrit par Jamie Zawinski; 1993.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Written by Linas Vepstas, David Konerding, and Jamie Zawinski; 1999.
fr: Dessine diverses formes extrudées en rotation qui se tournent, s'allongent et se retournent. Écrit par Linas Vepstas, David Konerding et Jamie Zawinski; 1999.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal; 1997.
fr: Dessine une sorte de ruban ondulant suivant un chemin sinusoïdal. Écrit par Bas van Gaalen et Charles Vidal; 1997.

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew; 2001.
fr: Dessine des chaînes de taches sinusoïdales. Écrit par Ashton Trey Belew; 2001.

en: Drift
fr: Dérive

en: Drifting recursive fractal cosmic flames. Written by Scott Draves; 1997.
fr: Un autre générateur fractal itératif. Écrit par Scott Draves; 1997.

en: Drizzle
fr: Bruine

en: Drop Speed
fr: Vitesse de descente

en: Dump Memory
fr: Vidage mémoire

en: Duration
fr: Durée

en: Eagle Nest
fr: Nid d'aigle

en: Edit the command line directly.
fr: Editer directement la ligne de commande.

en: Elasticity
fr: Élasticité

en: ElectricSheep
fr: Mouton Electrique

en: Enable Blending
fr: Activer le mélange

en: Enable Blooming
fr: Activer l'étendue

en: Enable Colouring
fr: Autoriser la colorisation

en: Enable Depth Buffer
fr: Activer le tampon de profondeur

en: Enable Fog
fr: Activer le brouillard

en: Enable Lighting
fr: Activer l'éclairage

en: Enable Reflected Image
fr: Autoriser l'image réfléchie

en: Enable Texture Filtering
fr: Activer le filtrage de texture

en: Enable Texture Mipmaps
fr: Activer les mipmaps de texture

en: Enable Texturing
fr: Activer les textures

en: Enable Walls
fr: Autoriser les murs

en: Enable fog
fr: Activer le brouillard

en: Enable lighting
fr: Activer l'éclairage

en: End color
fr: Couleur de fin

en: Endgame
fr: Fin de partie

en: Engine
fr: Moteur

en: Environmental Viscosity
fr: Viscosité environnementale

en: Epicycle
fr: Épicycle

en: Epoch
fr: Époque

en: Error loading pixmap file: %s
fr: Erreur lors du chargement du fichier d'image : %s

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
fr: Erreur :
    
    Impossible de déterminer le nom du fichier d'init !

en: Error:
    
    Couldn't write %s
fr: Erreur :
    
    Impossible d'écrire dans %s.

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
fr: Erreur :
    
    Répertoire «%s» inexistant.

en: Error:
    
    File does not exist: "%s"
fr: Erreur :
    
    Répertoire «%s» inexistant.

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
fr: Erreur :
    
    Aucune URL d'aide spécifiée.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
fr: Erreur :
    
    Le démon xscreensaver ne démarre pas correctement.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
fr: Erreur :
    
    Le format «%s» pour l'heure n'est pas exploitable.

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
fr: Erreur :
    
    La ressource «manualCommand» n'est pas renseignée.

en: Eruption
fr: Éruption

en: Escher's infinite staircase. Written by Marcelo Vianna; 1998.
fr: «L'escalier infini» d'Escher. Écrit par Marcelo Vianna; 1998.

en: Euler2d
fr: Euler 2D

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
fr: Sort du programme xscreensaver-demo (mais laisse le démon XScreenSaver actif en arrière-plan).

en: Expansion Algorithm
fr: Algorithme d'extension

en: Explain modes
fr: Expliquer les modes

en: Exploding fireworks. Written by Rony B Chandran; 2004.
fr: Feux d'artifices. Écrit par Rony B Chandran; 2004.

en: Exploding fireworks. Written by W.P. van Paassen; 2003.
fr: Feux d'artifices. Écrit par W.P. van Paassen; 2003.

en: Explosion Force
fr: Force des explosions

en: Explosive Yield
fr: Production d'explosions

en: F_ade Duration
fr: Durée du _fondu

en: Fade
fr: Flétrissement

en: Fade Duration
fr: Durée du fondu

en: Fade From Black When Unblanking
fr: Fondu depuis le noir lors du dé-verrouillage

en: Fade Out
fr: Fondu au noir

en: Fade To Black When Blanking
fr: Fondu au noir lors du verrouillage

en: Fade from Black When _Unblanking
fr: Fondu depuis le noir lors du dé-verrouillage

en: Fade to Black when _Blanking
fr: Fondu au noir lors du _verrouillage

en: Faded colors
fr: Flétrissement des couleurs

en: Fading and Colormaps
fr: Fondu et palette de couleurs

en: Falling colored snowflake/flower shapes. Written by Barry Dmytro; 2004.
fr: Formes colorées (flocons de neige/fleurs) qui tombent. Écrit par Barry Dmytro; 2004.

en: Far
fr: Loin

en: Fast
fr: Rapide

en: Fast Forward speed
fr: Vitesse d'avance rapide

en: Fertility
fr: Fertilité

en: Few
fr: Peu

en: Fiberlamp
fr: Lampe à fibres

en: Fibers
fr: Fibres

en: Field Points
fr: Points

en: Fill Screen
fr: Remplir l'écran

en: Filled Splines
fr: Rayons pleins

en: Fire
fr: Feux

en: Fireflies
fr: Lucioles

en: Firefly accel
fr: Accélération des lucioles

en: Firefly size
fr: Taille des lucioles

en: Firefly speed
fr: Vitesse des lucioles

en: Fireworkx
fr: Feux d'artifice X

en: Fish Count
fr: Nombre de poissons

en: Fisheye Lens
fr: Grand angle

en: Flag
fr: Drapeau

en: Flame
fr: Flamme

en: Flaming Torches
fr: Torches enflammées

en: Flat Background
fr: Arrière-plan uni

en: Flat Coloring
fr: Couleur en aplat

en: Flat Lighting
fr: Éclairage plat

en: Flat Shading
fr: Ombrages en aplat

en: FlipText
fr: FlipTexte

en: Flipscreen3d
fr: Écran retourné 3D

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. Written by Paul 'Joey' Clark; 2001.
fr: Des étoiles flottantes sont influencées par un mélange de simples champs de forces 2D. La puissance de chaque champ de forces change continuellement. Les champs sont également  activés et désactivés au hasard. Par Paul 'Joey' Clark; 2001.

en: Flow
fr: Flux

en: Flower box
fr: Boîte de fleurs

en: Flowing, swirly patterns. Written by M. Dobie and R. Taylor; 1997.
fr: Motifs fluides et tourbillonnants. Écrit par M. Dobie et R. Taylor; 1997.

en: FluidBalls
fr: Balles fluides

en: Flurry
fr: Bourrasque

en: Flush Left Text
fr: Décaler le texte vers la gauche

en: Flush Right Text
fr: Décaler le texte vers la droite

en: FlyingToasters
fr: Grille-pain volant

en: Fog
fr: Brouillard

en: Follow
fr: Suivre

en: Font Border Thickness
fr: Épaisseur de la bordure de la police

en: Font Point Size
fr: Taille de police

en: Font Scale
fr: Échelle de la police

en: FontGlide
fr: Vol plané de texte

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
fr: Traduction © 2006, Eric Lassauge http://lassauge.free.fr/xscreensaver/
    
    Pour les mises à jour, vérifier sur http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Forest
fr: Forêt

en: Four Sided Cells
fr: Cellules à 4 côtés

en: Fractal Options
fr: Options fractales

en: Fractal trees. Written by Peter Baumung; 1997.
fr: Dessine des arbres fractals. Écrit par Peter Baumung; 1997

en: Frame Delay
fr: Délai entre trames

en: Frame Rate
fr: Vitesse de trame

en: Frame Rate:
fr: Trames par seconde

en: Frames per sec
fr: Images par seconde (FPS)

en: Freaky
fr: Bizarre

en: Frequent
fr: Fréquent

en: From Ariel
fr: Depuis Ariel

en: From Callisto
fr: Depuis Callisto

en: From Charon
fr: Depuis Charon

en: From Deimos
fr: Depuis Deimos

en: From Dione
fr: Depuis Dione

en: From Earth
fr: Depuis la Terre

en: From Enceladus
fr: Depuis Enceladus

en: From Europa
fr: Depuis Europa

en: From Ganymede
fr: Depuis Ganymède

en: From Hyperion
fr: Depuis Hyperion

en: From Iapetus
fr: Depuis Iapetus

en: From Io
fr: Depuis Io

en: From Jupiter
fr: Depuis Jupiter

en: From Major
fr: Depuis Major

en: From Mars
fr: Depuis Mars

en: From Mercury
fr: Depuis Mercure

en: From Mimas
fr: Depuis Mimas

en: From Miranda
fr: Depuis Miranda

en: From Moon
fr: Depuis la Lune

en: From Neptune
fr: Depuis Neptune

en: From Nereid
fr: Depuis Nereid

en: From Oberon
fr: Depuis Oberon

en: From Phobos
fr: Depuis Phobos

en: From Phoebe
fr: Depuis Phoebe

en: From Pluto
fr: Depuis Pluton

en: From Random
fr: Depuis un corps céleste aléatoire

en: From Rhea
fr: Depuis Rhéa

en: From Saturn
fr: Depuis Saturne

en: From Sun
fr: Depuis le Soleil

en: From Tethys
fr: Depuis Tethys

en: From Titan
fr: Depuis Titan

en: From Titania
fr: Depuis Titania

en: From Triton
fr: Depuis Triton

en: From Umbriel
fr: Depuis Umbriel

en: From Uranus
fr: Depuis Uranus

en: From Venus
fr: Depuis Venus

en: Full
fr: Complet

en: Fuzzy Melt
fr: Fondu brouillé

en: Fuzzy Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation du brouillage

en: GL
fr: OpenGL

en: GLBlur
fr: Flou GL

en: GLForestFire
fr: Feu de forêt GL

en: GLHanoi
fr: GL Hanoï

en: GLKnots
fr: Noeuds GL

en: GLPlanet
fr: Planète GL

en: GLSlideshow
fr: Diaporama GL

en: GLText
fr: Texte GL

en: Gadgetry
fr: Gadgets

en: Galaxy
fr: Galaxie

en: Game Speed
fr: Vitesse du jeu

en: Gear Size
fr: Taille des engrenages

en: Gears
fr: Engrenages

en: Generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. Written by Tracy Camp and David Hansen; 1997.
fr: Génère une séquence continue de petits motifs géométriques et arrondis. Écrit par Tracy Camp et David Hansen; 1997.

en: Generates loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley; 1999.
fr: Produit des colonies en forme de boucles qui se reproduisent, vieillissent et meurent. Écrit par David Bagley; 1999.

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa; 1997.
fr: Génère des graphiques 3D aléatoires d'apparence vaguement montagneuse. Écrit par Pascal Pensa; 1997.

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth; 1997.
fr: Génère des chaînes de montagne aléatoires en utilisant la subdivision itérative de triangles. Écrit par Tobias Gloth; 1997.

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic "C Curve". Written by Rick Campbell; 1999.
fr: Génère des fractales linéaires auto-similaires, notamment la fameuse «courbe C». Écrit par Rick Campbell; 1999.

en: Generates some twisting 3d knot patterns. Spins 'em around. Written by Jamie Zawinski; 2003.
fr: Génère de nombreux motifs 3D en spirale. Écrit par Jamie Zawinski; 2003.

en: Genetic Encoding
fr: Encodage génétique

en: Giant Lavalite
fr: Lavalite géante

en: GlSnake
fr: Serpent GL

en: Gleidescope
fr: Kaleïdoscope GL

en: Global speed
fr: Vitesse globale

en: Glow factor
fr: Luminescence

en: Glyph Density
fr: Densité des glyphes

en: Glyph Speed
fr: Vitesse des glyphes

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
fr: Visite la page web de documentation de XScreenSaver.

en: Goal Following
fr: Suivi de la cible

en: Goban
fr: Go

en: Goop
fr: Gouttes

en: Grab Desktop Images
fr: Capturer l'image du bureau

en: Grab Desktop _Images
fr: Capturer des _images du bureau

en: Grab Images
fr: Capturer des images

en: Grab Screen Image
fr: Capturer l'écran

en: Grab Video Frames
fr: Capturer des trames vidéo

en: Grab _Video Frames
fr: Capturer des trames _vidéo

en: Grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin; 1998.
fr: Capture une image de l'écran et laisse une lentille transparente s'y promener en agrandissant ce qu'elle réfléchit. Écrit par Jonas Munsin; 1998.

en: Gradient Background
fr: Arrière-plan dégradé

en: Grav
fr: Gravité

en: Gravity
fr: Gravité

en: Gravity points
fr: Gravité des points

en: Gray
fr: Gris

en: GrayScale
fr: Niveaux de gris

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Greynetic
fr: Rectangles de couleur

en: Grid Size
fr: Taille de la grille

en: Grow By
fr: Aggrandir par

en: Gutter Size
fr: Taille du blanc de fond

en: Half
fr: Moitié

en: Halftone
fr: Demi-teintes

en: Handedness
fr: Sens de rotation

en: Harmonics
fr: Harmoniques

en: Head Toward Exit
fr: Aller vers la sortie

en: Heat
fr: Chaleur

en: Height  Low
fr: Hauteur faible

en: Helix
fr: Hélix

en: Helix 2
fr: Hélice 2

en: Helix 3
fr: Hélice 3

en: Helix 4
fr: Hélice 4

en: Hemisphere Projection
fr: Projection Hémisphérique

en: Herd
fr: Troupeau

en: Hexadecimal Encoding
fr: Encodage hexadécimal

en: Hide Shuffling
fr: Cacher le mélange

en: High
fr: Haut(e)

en: Honda Insight (3 cylinders)
fr: Honda Insight (3 cylindres)

en: Hopalong
fr: Cercles psychédéliques

en: Horizontal  Low
fr: Horizontale faible

en: Horizontal Symmetries
fr: Symétries horizontales

en: Horizontally scrolling text
fr: Défilement horizontal du texte

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
fr: Combien de temps avant qu'il soit nécessaire de donner un mot de passe.

en: How long before the monitor goes completely black.
fr: Durée avant que le moniteur passe complètement au noir.

en: How long before the screen saver activates.
fr: Combien de temps avant l'activation de l'économiseur d'écran.

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
fr: Combien de temps avant l'activation d'un autre économiseur d'écran (en mode aléatoire).

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
fr: Combien de temps doivent durer les fondus avec le noir.

en: How long until the monitor goes completely black.
fr: Durée avant que le moniteur passe complètement au noir.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
fr: Durée avant que le moniteur passe en mode d'économie d'énergie.

en: How long until the monitor powers down.
fr: Durée avant que le moniteur coupe l'alimentation.

en: Hue
fr: Teinte

en: Hue Gradients
fr: Dégradés de teinte

en: Huge
fr: Énorme

en: Huge Fire
fr: Grand incendie

en: Huge Font
fr: Très grande police

en: Hurricane
fr: Ouragan

en: Hyperball
fr: Hyperballe

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Technically, it is a "120 cell polytope". See also "polytopes" for a more general version of this using OpenGL. Written by Joe Keane; 2000.
fr: L'hyperballe est à l'hypercube ce que le dodécaèdre est au cube : il affiche une projection en 2D de la séquence d'objets 3D qui sont les projections de l'analogie 4D du dodécaèdre. Écrit par Joe Keane; 2002.

en: Hypertorus
fr: Hypertore 4D

en: Ice
fr: Glace

en: Icosahedron
fr: Icosaèdre

en: Identical Pieces
fr: Pièces identiques

en: Ignorant of Exit Direction
fr: Ignorer la direction de la sortie

en: Ignore Screen Edges
fr: Ignorer les bords de l'écran

en: Image Directory
fr: Répertoire d'images

en: Image Duration
fr: Durée de l'image

en: Image File
fr: Fichier image

en: Image Manipulation
fr: Manipulation d'images

en: Immediate
fr: Immédiat

en: Include Alternate Geometries
fr: Inclure les géométries alternatives

en: Inertial damping
fr: Atténuation inertielle

en: Inferno
fr: Infernale

en: Initial Cracks
fr: Craquements initaux

en: Initial Density
fr: Densité initiale

en: Insane
fr: Folie

en: Install Colormap
fr: Installer une palette de couleur

en: Install _Colormap
fr: Installer la palette de _couleurs

en: Installed
fr: installé

en: Interaggregate
fr: InterAggregate

en: Interference
fr: Interférences

en: Intermomentary
fr: InterMomentary

en: Interpolation Steps
fr: Étapes d'interpolation

en: Inward
fr: Intérieur

en: Iteration  0
fr: Itération 0

en: Iterations
fr: Itération

en: Iterative fractals. Written by Scott Draves; 1993.
fr: Un autre générateur fractal itératif. Écrit par Scott Draves; 1993.

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
fr: Jaguar XKE (12 cylindres en V)

en: Jigsaw
fr: Puzzle

en: Join Offset
fr: Décalage de jointure

en: Joining Generator
fr: Générateur de fusion

en: Juggle
fr: Jongler

en: Juggle This Pattern
fr: Jongler avec ce motif

en: Juggler Horizontal Speed
fr: Vitesse horizontale du jongleur

en: Juggler Spin Speed
fr: Vitesse de rotation du jongleur

en: Juggler3D
fr: Jonglage 3D

en: Juggling Speed
fr: Vitesse de jonglerie

en: Jumpy
fr: Sautillant

en: Jupiter
fr: Jupiterienne

en: Kaleidescope
fr: Kaleïdoscope

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
fr: Tue et relance le démon XScreenSaver.

en: Kill some fireflies
fr: Tuer quelques lucioles

en: Klein
fr: Bouteille de Klein

en: Knives
fr: Couteaux

en: Knock Knock
fr: Toc toc

en: Label Atoms
fr: Affichage du nom des atomes

en: Lambert Projection
fr: Projection de Lambert

en: Lament
fr: Lamentation

en: Large
fr: Important(e)

en: Large Font
fr: Grande police

en: Launch Frequency
fr: Fréquence de lancement

en: Layers
fr: Couches

en: Leave Trails
fr: Laisser des traînées

en: Leave a trail
fr: Laisser des traînées

en: Left
fr: Gauche

en: Length
fr: Longueur

en: Length of trails
fr: Taille des traînées

en: Lens Count
fr: Nombre de lentilles

en: Lens Offset
fr: Décalage lentille

en: Lens Size
fr: Taille des lentilles

en: Lenses
fr: Lentilles

en: Less
fr: Moins

en: Letterbox
fr: Boîte aux lettres

en: Light Flash
fr: Eclair de lumière

en: Light Level
fr: Niveau de lumière

en: Lighting
fr: Éclair

en: Lighting Effect
fr: Effet d'éclairage

en: Lightning
fr: Éclairs

en: Line Segments
fr: Segments de ligne

en: Line Thickness
fr: Épaisseur de ligne

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear Motion
fr: Mouvement linéaire

en: Lines
fr: Ligne

en: Linger
fr: Persistance

en: Linux (fsck)
fr: Linux (dsck)

en: Lissajous
fr: Figures Lissojous

en: Lissie
fr: Lissajous

en: Little
fr: Faible

en: Lock Screen After
fr: Verrouiller l'écran après

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
fr: Verrouille l'écran maintenant (même si «Verrouiller l'écran» n'est pas validé).

en: Long
fr: Long(ue)

en: Loop
fr: Boucles

en: Loose
fr: Eloigné

en: Lots
fr: Beaucoup

en: Low
fr: Bas(se)

en: Low Resolution Chess Pieces
fr: Pièces en basse résolution

en: Lower Left
fr: Inférieur gauche

en: Lower Right
fr: Inférieur droit

en: MS-DOS
fr: M$-DOS

en: Mac Bomb
fr: Bombe Mac

en: MacsBug
fr: Bogue Mac

en: Magnification
fr: Agrandissement

en: Magnify
fr: Agrandir

en: Make all swarms do something
fr: Tous les essaims font quelque chose

en: Many
fr: Beaucoup

en: Matrix (pause and rotate)
fr: Matrix (pause et rotation)

en: Matrix Encoding
fr: Encodage Matrix

en: Max Age
fr: Age max.

en: Max Blobs
fr: Maximum de blobs

en: Max Depth
fr: Profondeur max.

en: Max Height
fr: Hauteur max.

en: Max Objects
fr: Objets max.

en: Max RPM
fr: Vitesse max.

en: Max Rings
fr: Anneaux max.

en: Max Size
fr: Taille max.

en: Max Velocity
fr: Vélocité max.

en: Maximum Lifespan
fr: Durée de vie maximum

en: Maximum Rate of Death
fr: Taux de mortalité maximum

en: Maximum Rate of Growth
fr: Taux de croissance maximum

en: Maximum baits
fr: Nombre max d'appâts

en: Maximum flies
fr: Nombre max de lucioles

en: Maximum mass
fr: Masse max.

en: Maximum radius
fr: Rayon max.

en: Maximum speed
fr: Vitesse max.

en: Maze
fr: Labyrinthe

en: Medium Font
fr: Police moyenne

en: Melt Away From Center
fr: Fondu depuis le centre

en: Melt Down
fr: Fondu vers le bas

en: Melt Down, Left
fr: Fondu vers le bas et la gauche

en: Melt Down, Right
fr: Fondu vers le bas et la droite

en: Melt Left
fr: Fondu vers la gauche

en: Melt Right
fr: Fondu vers la droite

en: Melt Towards Center
fr: Fondu vers le centre

en: Melt Up
fr: Fondu vers le haut

en: Melt Up, Left
fr: Fondu vers le haut et la gauche

en: Melt Up, Right
fr: Fondu vers le haut et la droite

en: Melty Melt
fr: Fondu fondu

en: Mercator Projection
fr: Projection de Mercator

en: Merge two swarms
fr: Fusionne deux essaims

en: Meridians
fr: Méridiens

en: Mesh Density
fr: Densité du treillis

en: MetaBall Movement
fr: Mouvement des méta-balles

en: MetaBall Radius
fr: Rayon des méta-balles

en: MetaBalls
fr: Méta-balles

en: Min Height
fr: Hauteur min.

en: Min Objects
fr: Objets min.

en: Min Size
fr: Taille min.

en: Minimum Lifespan
fr: Durée de vie minimum

en: Minimum Rate of Death
fr: Taux de mortalité minimum

en: Minimum Rate of Growth
fr: Taux de croissance minimum

en: Minimum baits
fr: Nombre mini d'appâts

en: Minimum flies
fr: Nombre mini de lucioles

en: Minimum mass
fr: Masse min.

en: Minimum radius
fr: Rayon min.

en: Minimum speed
fr: Vitesse min.

en: Minute Tick Marks
fr: Marque toutes les minutes

en: MirrorBlob
fr: Gouttes miroir

en: Mismunch
fr: MisMunch

en: Mode:
fr: Mode :

en: Moire
fr: Moiré

en: Moire2
fr: Moiré2

en: Mold Varieties
fr: Variétés de moisissures

en: Molecule
fr: Molécule

en: Mollweide Projection
fr: Projection de Mollweide

en: Mono
fr: Monochrome

en: Moo
fr: Meuh

en: More
fr: Plus

en: More "discrete map" systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland; 1998.
fr: Autres systèmes de «cartes discrètes», comprenant de nouvelles variantes de Hopalong et Julia, ainsi que quelques autres. Écrit par Tim Auckland; 1998.

en: Motion Blur
fr: Flou de déplacement

en: Motion Speed
fr: Vitesse de déplacement

en: Mountain
fr: Montagnes

en: Mouse Hole
fr: Trou de souris

en: Move
fr: Déplacement

en: Moving Splashes
fr: Éclaboussures mobiles

en: Moving circular moire patterns. Written by Peter Schmitzberger; 1997.
fr: Motifs de moiré circulaires mobiles. Écrit par Peter Schmitzberger; 1997.

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the one called `kaleid,' actually). Written by Jouk Jansen; 1998.
fr: Polygones animés, semblables à un kaléidoscope (plus semblables à un kaléïdoscope que le hack «kaleid», en fait). Par Jouk Jansen; 1998.

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. (Frankie say: relax.) Written by Pascal Pensa; 1997.
fr: Lignes de radiation animées, qui ressemblent vaguement à des faisceaux laser. (Frankie a dit : relax.). Écrit par Pascal Pensa; 1997.

en: NCD X Terminal
fr: Terminal X NCD

en: Narrow
fr: Proche

en: Near
fr: Proche

en: Negative
fr: Négative

en: Nervousness
fr: Nervosité

en: Never
fr: Jamais

en: Never blank the screen or power down the monitor.
fr: Ne jamais effacer l'écran ou éteindre le moniteur.

en: Nickname
fr: Pseudo

en: Nine Sided Cells
fr: Cellules à 8 côtés

en: Nipples
fr: Tétines

en: No Animation
fr: Pas d'animation

en: No Network
fr: Pas de réseau

en: No Preview
fr: Pas d'aperçu

en: No Preview
    Available
fr: Pas d'aperçu
    Disponible

en: No Tilting
fr: Pas de tilt

en: No description available.
fr: Aucune description disponible.

en: None
fr: Aucun

en: Normal swarm motion
fr: Mouvement normal des essaims

en: Noseguy
fr: Nez

en: Not
fr: Non

en: Not
    Installed
fr: Non
    installé

en: Nuke
fr: Explosion

en: Number of Balls
fr: Nombre de balles

en: Number of Circles
fr: Nombre de cercles

en: Number of Colors
fr: Nombre de couleurs

en: Number of Colours
fr: Nombre de couleurs

en: Number of Cows
fr: Nombre de vaches

en: Number of Cubes
fr: Nombre de cubes

en: Number of Discs
fr: Nombre de disques

en: Number of Disks
fr: Nombre de disques

en: Number of Fractals
fr: Nombre de fractales

en: Number of Functions
fr: Nombre de fonctions

en: Number of Images:
fr: Nombre d'images :

en: Number of MetaBalls
fr: Nombre de méta-balles

en: Number of Particles
fr: Nombre de particules

en: Number of Pipes
fr: Nombre de canalisations

en: Number of Sharks
fr: Nombre de requins

en: Number of Slices
fr: Nombre de tranches

en: Number of Spots
fr: Nombre de taches

en: Number of Toasters
fr: Nombre de grille-pain

en: Number of Waves
fr: Nombre de vagues

en: Number of trees
fr: Nombre d'arbres

en: OK
fr: Valider

en: Object Trails
fr: Traînées d'objets

en: Octahedron
fr: Octaèdre

en: Off After
fr: Extinction après

en: Offset
fr: Décalage

en: Offset Texture Coordinates
fr: Offset des coordonnées de la texture

en: Offspring
fr: Progéniture

en: Often
fr: Souvent

en: Old
fr: Vieux

en: One
fr: Un(e)

en: Only One Screen Saver
fr: Seulement un économiseur d'écran

en: Opacity:      Transparent
fr: Opacité : Transparent

en: Opaque Blobs
fr: Taches opaques

en: Open Figures
fr: Figures ouvertes

en: Open and Closed Figures
fr: Figures ouvertes et fermées

en: Orbital Decay
fr: Désintégration orbitale

en: Orbital Mode
fr: Mode orbital

en: Orthographic 3d
fr: Projection orthographique 3D

en: Orthographic 4d
fr: Projection orthographique 4D

en: Orthographic Projection
fr: Projection orthographique

en: Outward
fr: Extérieur

en: Overall Filter Program
fr: Programme de filtrage général

en: PDB File or Directory
fr: Fichier PDB ou répertoire

en: Packing
fr: Noeuds

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley; 2002.
fr: Remplit un grand cercle de cercles plus petits et démontre ainsi le théorème des cercles de Descartes. Écrit par Allan R. Wilks et David Bagley; 2002.

en: Pages of text
fr: Pages de texte

en: Pan/Zoom Duration:
fr: Durée panoramique/zoom :

en: Panning
fr: Panoramique

en: Parallels
fr: Parallèles

en: Particle Density
fr: Densité des particules

en: Particles
fr: Particules

en: Parts
fr: Composants

en: Peaks
fr: Sommets

en: Pedal
fr: Pédale

en: Peek at underlying images
fr: Coup d'oeil aux images en arrière-plan

en: Penetrate
fr: Pénétrer

en: Per-Image Filter Program
fr: Programme de filtrage par image

en: Performance Length
fr: Durée de la performance

en: Periodic attractors
fr: Attracteurs périodiques

en: Perspective 3d
fr: Perspective 3D

en: Perspective 4d
fr: Perspective 4D

en: Peters Projection
fr: Projection de Peters

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Phosphor
fr: Phosphore

en: Picture
fr: Image

en: Ping known SSH hosts
fr: Ping des machines SSH connues

en: Ping mode...
fr: Mode de ping...

en: Ping subnet/24 (254 hosts)
fr: Ping sous-réseau/24 (254 hôtes)

en: Ping subnet/25 (126 hosts)
fr: Ping sous-réseau/25 (126 hôtes)

en: Ping subnet/26 (62 hosts)
fr: Ping sous-réseau/26 (62 hôtes)

en: Ping subnet/27 (31 hosts)
fr: Ping sous-réseau/27 (31 hôtes)

en: Ping subnet/28 (14 hosts)
fr: Ping sous-réseau/28 (14 hôtes)

en: Ping subnet/29 (6 hosts)
fr: Ping sous-réseau/29 (6 hôtes)

en: Ping subnet/30 (2 hosts)
fr: Ping sous-réseau/30 (2 hôtes)

en: Pipe Length
fr: Longueur des canalisations

en: Piped ASCII Text
fr: Texte ASCII issu d'un pipe

en: Pipes
fr: Canalisations

en: Plain
fr: Solide

en: Plane
fr: Plan

en: Planetary Gear System
fr: Train d'engrenages planétaires

en: Player Size
fr: Taille du joueur

en: Pleasant
fr: Plaisante

en: Please check your $PATH and permissions.
fr: Vérifiez votre $PATH et les permissions.

en: Polygon Count
fr: Nombre de polygones

en: Polygons
fr: Polygones

en: Polyominoes
fr: Polyominos

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
fr: Porsche 911 (6 cylindres à plat)

en: Post-Solve Delay
fr: Délai post-résolution

en: Power
fr: Puissance

en: Power Management Enabled
fr: Gestion d'alimentation de l'écran autorisée

en: Pre-Solve Delay
fr: Délai pré-résolution

en: Present Bonuses
fr: Bonus présents

en: Preview
fr: Aperçu

en: Print Cambridge Juggling Pattern Descriptions
fr: Afficher les descriptions du motif de jonglerie

en: Program
fr: Programme

en: PseudoColor
fr: Pseudo-couleurs

en: Psychedelic
fr: Psychédélique

en: Psychedelic Colors
fr: Couleurs psychédéliques

en: Pulsating Blob
fr: Tache pulsatile

en: Pyramid
fr: Pyramide

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Pyro dessine des feux d'artifices. Bla bla bla. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey; 1997.
fr: La rencontre de Q-Bert et de Marble Madness ! Écrit par Ed Mackey; 1997.

en: Quad Count
fr: Nombre de quads

en: Queens
fr: Reines

en: Quickly
fr: Rapidement

en: RD-Bomb
fr: Bombe RD

en: RGB
fr: RVB

en: Radius
fr: Rayon

en: Rain
fr: Pluie

en: Ramp Mode
fr: Mode rampe

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Cell Shape
fr: Forme de cellule aléatoire

en: Random Colors
fr: Couleurs aléatoires

en: Random Engine
fr: Moteur aléatoire

en: Random Generator
fr: Générateur aléatoire

en: Random Lamp Style
fr: Style de lampe aléatoire

en: Random Melt Style
fr: Fondu aléatoire

en: Random Mode
fr: Mode aléatoire

en: Random Motion
fr: Mouvement aléatoire

en: Random Object
fr: Objet aléatoire

en: Random Screen Saver
fr: Économiseur d'écran aléatoire

en: Random Text Alignment
fr: Alignement aléatoire du texte

en: Random color
fr: Couleurs aléatoires

en: Random display style
fr: Style d'affichage aléatoire

en: Randomize
fr: Aléatoire

en: Randomize Almost Everything
fr: Tout aléatoire

en: Randomness
fr: Caractère aléatoire

en: Rarely
fr: Rarement

en: Reaction/Difusion
fr: Réaction/Diffusion

en: Real Time
fr: Temps réel

en: Rectangle Count
fr: Nombre de rectangles

en: Rectangular Projection
fr: Projection Rectangulaire

en: Recursion  0
fr: Récursion 0

en: Reflect
fr: Réfléchir

en: Reflections
fr: Réflexions

en: Regular 4D Polytopes
fr: Polytupes 4D réguliers

en: Render as a Globe
fr: Génère un globe

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith; 2002.
fr: Tente sans cesse de remplir entièrement un rectangle à l'aide de pièces de puzzle de formes irrégulières. Écrit par Stephen Montgomery-Smith; 2002.

en: Repeatedly draws random Celtic cross-stitch patterns. Written by Max Froumentin; 2005.
fr: Dessine répétitivement des motifs de croix celtique. Par Max Froumentin; 2005.

en: Repititions of each Sheep
fr: Répétitions de chaque mouton

en: Repulsion Threshold
fr: Seuil de répulsion

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolve Host Names
fr: Résolution des noms d'hôte

en: Ride in the flow
fr: Circulation dans le flux.

en: Right
fr: Droite

en: Rings
fr: Anneaux

en: Ripples
fr: Ondulations

en: Rocket Lavalite
fr: Lavalite roquette

en: Rocks
fr: Rochers

en: Rocky Walls
fr: Parois rocheuses

en: Roll
fr: Pivote

en: Rolling Enabled
fr: Baladage activé

en: Rotate
fr: Rotation globale

en: Rotate Viewpoint
fr: Rotation du point de vue

en: Rotate around X and Y axes
fr: Rotation autour des axes X et Y

en: Rotate around X and Z axes
fr: Rotation autour des axes X et Z

en: Rotate around X axis
fr: Rotation autour de l'axe X

en: Rotate around Y and Z axes
fr: Rotation autour des axes Y et Z

en: Rotate around Y axis
fr: Rotation autour de l'axe Y

en: Rotate around Z axis
fr: Rotation autour de l'axe Z

en: Rotate around all three axes
fr: Rotation autour des trois axes

en: Rotating around attractor
fr: Tourner autour de l'attracteur

en: Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation

en: Rotation speed
fr: Vitesse de rotation

en: Rotational Speed
fr: Vitesse de rotation

en: Rubber
fr: Caoutchouc

en: Run BASIC programs
fr: Exécuter des programmes BASIC

en: Run Backward
fr: En arrière

en: Run Trace Program
fr: Exécuter le programme de suivi

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
fr: Lance l'économiseur d'écran suivant dans la liste en mode plein-écran (cliquer la souris pour revenir.)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
fr: Lance l'économiseur d'écran précédent dans la liste en mode plein-écran (cliquer la souris pour revenir.)

en: Sad Mac
fr: Mac Triste

en: Sandgrains
fr: Grains de sable

en: Saturation Gradients
fr: Dégradés de saturation

en: Scale
fr: Échelle

en: Scanlines
fr: Lignes

en: Screen Saver
fr: Économiseur d'écran

en: Screen Saver Disabled
fr: Économiseur d'écran inhibé

en: Screensaver
fr: Économiseur d'écran

en: Screensaver Preferences
fr: Préférences économiseur d'écran

en: Screw
fr: Vis

en: Scroll Speed
fr: Vitesse de défilement

en: Scrolling Barcodes
fr: Codes-barres défilants

en: Scrolling Speed
fr: Vitesse de défilement

en: Sea Level  Low
fr: Niveau de la mer bas

en: Search for new attractors
fr: Rechercher de nouveaux attracteurs

en: Searchers
fr: Chercheurs

en: See-Through Bands
fr: Bandes transparentes

en: See-Through Spirals (1 Spiral)
fr: Spirales transparentes (1 spirale)

en: See-Through Spirals (16 Spirals)
fr: Spirales transparentes (16 spirales)

en: See-Through Spirals (2 Spirals)
fr: Spirales transparentes (2 spirales)

en: See-Through Spirals (4 Spirals)
fr: Spirales transparentes (4 spirales)

en: See-Through Spirals (8 Spirals)
fr: Spirales transparentes (8 spirale)

en: Seed Radius
fr: Rayon du germe

en: Seeding Generator
fr: Générateur d'ensemencement

en: Seeds
fr: Germes

en: Segmented
fr: Segmenté

en: Seldom
fr: Rare

en: Select file.
fr: Sélectionnez un fichier.

en: Self Glowing Smoke!
fr: Fumée luminescente

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings...
fr: Réglages...

en: Seuss Mode
fr: Mode Seuss

en: Shadows
fr: Ombres

en: Shake Box
fr: Remuer la boîte

en: Shallow
fr: Peu profond

en: Shark Proximity
fr: Comportement des requins

en: Shark Speed
fr: Vitesse des requins

en: Sharp Turns
fr: Virages serrés

en: Shimmering Water
fr: Eau miroitante

en: Shoot the Shells Up
fr: Lancement des fusées

en: Short
fr: Court(e)

en: Show Description
fr: Affiche la description

en: Show Engine Name
fr: Affiche le nom du moteur

en: Show Frames-per-Second
fr: Afficher «trames par seconde» (FPS)

en: Show Image Titles
fr: Montrer le titre de l'image

en: Show Ping Times
fr: Montrer les durées des ping

en: Show Titles
fr: Montrer les titres

en: Shuffle Melt
fr: Fondu mélangé

en: Shy
fr: Timide

en: Side View
fr: Vue latérale

en: Silver Edition
fr: Edition argent

en: Simulates a game of Pac-Man on a randomly-created level. Written by Edwin de Jong; 2004.
fr: Simule un jeu de Pac-Man pour un niveau créé de façon aléatoire. Écrit par Edwin De Jong; 2004.

en: Simulates an original Apple ][ Plus computer in all its 1979 glory. It also reproduces the appearance of display on a color television set of the period. In "Basic Programming Mode", a simulated user types in a BASIC program and runs it. In "Text Mode", it displays the output of a program, or the contents of a file or URL. In "Slideshow Mode", it chooses random images and displays them within the limitations of the Apple ][ display hardware. (Six available colors in hi-res mode!) Written by Trevor Blackwell; 2003.
fr: Simule une machine Apple ][ Plus dans toute sa gloire de 1979. Il reproduit également l'affichage d'une télévision couleur de l'époque. En mode «Programmation BASIC», un utilisateur simulé tape des commandes BASIC et lance le programme. En mode «Texte», il affiche la sortie d'un programme ou le contenu d'un fichier ou d'une URL. En Mode «Diaporama», il choisis des images aléatoirement et les affiche avec les limitations de l'écran de l'Apple ][ (seulement 6 couleurs en mode haute résolution!). Écrit par Trevor Blackwell; 2003.

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber; 1997.
fr: Simule la croissance du corail, bien que un peu lentement. Écrit par Frederick Roeber; 1997.

en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker; 2001.
fr: Simule la descente dans un puits de mine rocheux ou affiche un ver funky dansant. Écrit par Conrad Parker; 2001.

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. Written by Rohit Singh; 2000.
fr: Simule le célèbre jouet de notre enfance, constitué d'un stylo logé dans un engrenage en plastique. Par Rohit Singh; 2000.

en: Simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller; 1999.
fr: Ce hack simule le jeu d'arcade classique Missile Command. Écrit par Adam Miller; 1999.

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith; 2002.
fr: Simule un flux fluide non-visqueux incompressible bidimensionnel. Écrit par Stephen Montgomery-Smith; 2002.

en: Simulation Team Members
fr: Membres de l'équipe simulation

en: Simultaneous Squares
fr: Carrés simultannés

en: Sine
fr: Sinus

en: Single Color
fr: Couleur unique

en: Six Sided Cells
fr: Cellules à 6 côtés

en: Six random colors
fr: Six couleurs aléatoires

en: Size
fr: Taille

en: Size of tube
fr: Taille du tube

en: Slide Speed
fr: Vitesse de glissement

en: SlideScreen
fr: Glissement d'écran

en: Slider Algorithm
fr: Algorithme de glissement

en: Slip
fr: Glissement

en: Slow
fr: Lent(e)

en: Slowly
fr: Lentement

en: Small
fr: Faible

en: Small Drops
fr: Petites gouttes

en: Small Font
fr: Petite police

en: Smaller
fr: Plus petit

en: Smooth
fr: Lisse

en: Smoothed Lines
fr: Lignes lissées

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Smoothing  0
fr: Lissage 0

en: Solid
fr: Plein

en: Solid Floor
fr: Sol uniforme

en: Solid Object
fr: Objets solides

en: Solid Objects
fr: Objets solides

en: Solid Surface
fr: Surface solide

en: Solve Speed
fr: Vitesse de résolution

en: Solved Duration
fr: Durée de résolution

en: Solves the Towers of Hanoi puzzle. Move N disks from one pole to another, one disk at a time, with no disk ever resting on a disk smaller than itself. Written by Dave Atkinson; 2005.
fr: Résolution du problème des Tours de Hanoï. Déplace N disques d'un poteau à l'autre, un disque à la fois, sans avoir un disque posé sur un autre de taille inférieure. Écrit par Dave Atkinson; 2005.

en: Spacing
fr: Espacement

en: Sparse
fr: Faible

en: Spastic
fr: Spasmodique

en: Spawn Likelyhood
fr: Similarité de reproduction

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed  Slow
fr: Vitesse lente

en: Speed Limit
fr: Vitesse limite

en: Sphere
fr: Sphère

en: Sphere strength
fr: Force des sphères

en: Spheremonics
fr: Sphèremonics

en: Spike Count
fr: Nombre de picots

en: Spike Growth
fr: Croissance des picots

en: Spin
fr: Rotation des objets

en: Spin Speed
fr: Vitesse de rotation

en: Spin all the way around
fr: Rotation

en: Spinning
fr: Tournoiement

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari; 1998.
fr: Des taches de couleur très, très rapides foncent vers l'écran en tournoyant et en formant des spirales. Écrit par Teemu Suutari; 1998.

en: Spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Génère de nombreux motifs en spirale. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: Splines
fr: Rayons

en: Split a swarm
fr: Dédoubler un essaim

en: Spookiness
fr: Niveau de frayeur

en: Spoooooky
fr: Chair de poulesque (!)

en: Spotlight
fr: Faisceau lumineux

en: Spotlight Size
fr: Taille du faisceau lumineux

en: Springiness
fr: Flexibilité

en: Square
fr: Carré

en: Squiral
fr: Spirale carrées

en: Stairs
fr: Escaliers

en: Stand_by After
fr: Blo_cage après

en: Standby After
fr: En attente après

en: Star
fr: Étoile

en: Star Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation des étoiles

en: Star speed
fr: Vitesse des étoiles

en: Starfish
fr: Étoile de mer

en: Stars
fr: Étoiles

en: Stars Created
fr: Création des étoiles

en: Start as cube
fr: Démarrage par le cube

en: Start as random shape
fr: Démarrage avec une forme aléatoire

en: Start badly, but learn
fr: Mal commencer, mais apprendre

en: Start color
fr: Couleur de début

en: Start sequence time
fr: Durée de la séquence initiale

en: States
fr: États

en: Static Enabled
fr: Parasites activés

en: Stationary Rectangles
fr: Rectangles immobiles

en: Steering
fr: Orientation

en: Steps
fr: Étapes

en: Still
fr: Tranquille

en: StonerView
fr: Spirale psyché

en: Storm
fr: Tempète

en: Strange
fr: Étrange

en: Strange attractors formed of flows in a 3D differential equation phase space. Written by Tim Auckland; 1998.
fr: Attracteurs étranges formés de flux dans un espace 3D d'équation de phase. Écrit par Tim Auckland.; 1998

en: Stretchy Melt
fr: Fondu étendu

en: Strut Thickness
fr: Épaisseur traverse

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
fr: Subaru XT (6 cylindres en V)

en: Subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. Written by Jamie Zawinski and Michael Bayne; 1997.
fr: Subdivise et colore des rectangles de manière aléatoire. Ca ressemble à une sorte de papier peint seventies. Écrit par Jamie Zawinski et Michael Bayne; 1997.

en: Subdivision
fr: Sub-division

en: Subdivisions
fr: Sub-divisions

en: Substrate
fr: Substrat

en: Subtractive Colors
fr: Couleurs soustractives

en: Subtractive Colors (transmitted light)
fr: Couleurs soustractives (lumière transmise)

en: Superquadrics
fr: Superquadriques

en: Surface Pattern Complexity
fr: Complexité des modèles de surface

en: Surface Pattern Overlap
fr: Recouvrement des modèles de surface

en: Surface Pattern Speed
fr: Vitesse de changement des modèles de surface

en: Sus_pend After
fr: Sus_pend après

en: Suspend After
fr: Suspension après

en: Sustain
fr: Conserver

en: Swamp Thing
fr: Marécageux

en: Swampy
fr: Marécageux

en: Swarm
fr: Essaim

en: Swarm bursts into rainbow
fr: L'essaim éclate en arc-en-ciel

en: Swarm comes to a halt
fr: L'essaim se fige

en: Swarm does loops
fr: L'essaim fait des boucles

en: Swarm hyperspeed
fr: Hypervitesse des essaims

en: Swarm tails glow
fr: Queue des essaims luminescente

en: Sweeping Arcs
fr: Arcs circulaires

en: Swirl
fr: Tourbillon

en: Symmetry
fr: Symétrie

en: Synergistic Algorithm
fr: Algorithme synergique

en: Tails
fr: Queues

en: Taper
fr: Pic

en: Team A Name
fr: Nom de l'équipe A

en: Team B Name
fr: Nom de l'équipe B

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
fr: Demande au démon courant de XScreenSaver de se terminer.

en: Tentacles
fr: Tentacules

en: Terminal Emulation
fr: Emulation de terminal

en: Tetrahedron
fr: Tétraèdre

en: Text
fr: Texte

en: Text Columns
fr: Colonnes de texte

en: Text Lines
fr: Lignes de texte

en: Text Linger
fr: Rémanence du texte

en: Text Manipulation
fr: Manipulation de texte

en: Text Only
fr: Texte seulement

en: Text Program
fr: Programme générant du texte

en: Text _file
fr: _Fichier texte

en: Text for Flag
fr: Texte du drapeau

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
fr: Les modes qui affichent du texte utiliseront le contenu de cette URL (HTML ou RSS).

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
fr: Les modes qui affichent du texte utiliseront le contenu de ce fichier.

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
fr: Les modes qui affichent du texte utiliseront le nom de la machine, la date et l'heure.

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
fr: Les modes qui affichent du texte utiliseront la sortie de ce programme.

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
fr: Les modes qui affichent du texte utiliseront ce texte.

en: Texture-Mapped Font
fr: Police de caractère texturée

en: Textured
fr: Texturé

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
fr: Le visuel X11 nécessaire pour cette démo. S'il est disponible il sera utilisé, sinon cette démo ne fonctionnera pas.

en: The directory from which images will be randomly chosen.
fr: Répertoire source des images aléatoires.

en: Thick
fr: Épais(se)

en: Thick Lines
fr: Lignes épaisses

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Thin
fr: Fin(e)

en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. See also "polytopes" for a more general version of this using OpenGL. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski; 1992.
fr: Affiche des projections 2D de la séquence d'objets 3D qui sont les projections de l'analogie 4D du cube : un carré est composé de quatre lignes, chacune touchant les deux autres; un cube est composé de six carrés,  chacun touchant les quatre autres et un hypercube est composé de huit cubes,  chacun touchant les six autres. Pour visualiser la rotation plus facilement, il utilise une couleur différente pour les bords de chaque face. N'y réfléchissez pas trop longtemps, votre cerveau pourrait fondre. Écrit par Joe Keane, Fritz Mueller et Jamie Zawinski; 1992.

en: This draws Escher's "Impossible Cage", a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna; 1998.
fr: Dessine la «cage impossible» d'Escher, une analogie en 3D d'un ruban de Moebius, et la fait pivoter en 3 dimensions. Écrit par Marcelo Vianna; 1998.

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that "lost and nauseous" feeling. Written by Jamie Zawinski; 1999.
fr: Dessine une boussole, dont tous les éléments tournent de manière aléatoire, pour obtenir cette sensation de «mal de mer». Écrit par Jamie Zawinski; 1999.

en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of "Bob". Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski; 1997.
fr: Dessine un drapeau coloré qui ondule sur l'écran. Il peut contenir un texte et des images arbitraires. Par défaut, il affiche le nom système et le type de système d'exploitation en cours ou une photo de «Bob». Écrit par Charles Vidal et Jamie Zawinski; 1997.

en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Dessine une animation de vol dans un champ d'astéroïdes, dont la  rotation et la direction changent. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Written by Patrick Naughton; 1992.
fr: Dessine des motifs fractals dentelés, basés sur une itération sur le plan imaginaire, d'un article scientifique américain de 1986. Écrit par Patrick Naughton; 1992.

en: This draws line- and arc-based truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins; 1998.
fr: Dessine des motifs de Truchet basés sur des lignes et des arcs, qui recouvrent l'écran. Écrit par Adrian Likins; 1998.

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley; 1999.
fr: Dessine des motifs d'interférences ondulants qui ressemblent à des éclaboussures d'eau. Avec l'option '-water', manipule votre image bureau pour que quelque chose semble l'éclabousser. Écrit par Tom Hammersley; 1999.

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski; 1997.
fr: Dessine un ensemble de taches transparentes, animées, semblables à des amibes. Les taches changent de forme en se déplaçant sur l'écran et sont translucides,  ce qui permet de voir les taches d'arrière-plan à travers celles d'avant-plan. Lorsqu'une tache passe au-dessus d'une autre, leurs couleurs fusionnent. C'est un super tapis de souris qui m'en a donné l'idée. Il obtient le même type d'effet en étant composé de plusieurs couches de plastique séparées par  de l'huile colorée. Écrit par Jamie Zawinski; 1997.

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Written by Brian Paul, Jamie Zawinski. Danny Sung, and Ed Mackey; 1997.
fr: Dessine des engrenages qui s'emboîtent et pivotent en trois dimensions. Écrit by Brian Paul, Jamie Zawinski. Danny Sung et Ed Mackey; 1997.

en: This draws smoothly-shaded oscillating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit; 1999.
fr: Dessine des formes ovoïdes oscillantes et d'aspect lisse, qui ressemblent un peu à des traînées de vapeur ou des tubes au néon. Écrit par Shane Smit; 1999.

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Written by Uli Siegmund, Harald Backert, and Hubert Feyrer; 1997.
fr: Dessine des galaxies tournoyantes, qui entrent en collision et dispersent leurs étoiles aux quatre vents (en quelque sorte). Écrit par Uli Siegmund, Harald Backert et Hubert Feyrer; 1997.

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. Written by Massimino Pascal; 1997.
fr: Dessine d'étranges attracteurs : ils ressemblent à des champs de points colorés qui tournent et se tortillent de manière imprévisible. Écrit par Massimino Pascal; 1997.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski; 2001.
fr: Dessine une variante tridimensionnelle du tamis récursif de Menger, un objet fractal cubique analogue au tétraèdre de Sierpinski. Écrit par Jamie Zawinski; 2001.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski; 1999.
fr: Dessine la variante tridimensionnelle de la fractale triangulaire récursive de Sierpinski, à l'aide de GL. Écrit par Tim Robinson et Jamie Zawinski; 1999.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault; 1997.
fr: Dessine la variante bidimensionnelle de la fractale triangulaire récursive de Sierpinski. Écrit par Desmond Daignault; 1997.

en: This draws what looks like a spinning, deforming balloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit; 1997.
fr: Dessine une sorte de ballon qui tournoie et se déforme. Des taches de taille variable sont peintes sur sa surface invisible. Écrit par Jeremie Petit; 1997.

en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski; 1997.
fr: Génère une séquence de motifs ondulants en forme d'étoiles qui pulsent, pivotent et se retournent. Un autre mode d'affichage utilise ces formes pour créer un champ de couleurs, qui présente des cycles. Le mouvement est très organique. Écrit par Jamie Zawinski; 1997.

en: This generates pretty fractal pictures via the Lyapunov exponent. Written by Ron Record; 1997.
fr: Génère de jolies fractales en effectuant de géniales opérations de math utilisant «l'exposant de Lyapunov». Écrit par Ron Record; 1997.

en: This generates random cloud-like patterns. The idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random "elevation". Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Coloration is done based on elevation. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski; 1992.
fr: Génère des motifs nuageux aléatoires. Son apparence en mode monochrome et couleur est assez différente. L'idée de base consiste à prendre quatre points sur le bord de l'image et à leur attribuer une 'élévation' aléatoire. Ensuite, il trouve le point situé entre eux et lui attribue une valeur qui correspond à la moyenne des quatre autres, plus un petit décalage aléatoire. La coloration s'effectue alors en fonction de l'élévation. La sélection de couleur est basée sur l'association de l'élévation à la teinte, la saturation ou la luminosité, des valeurs aléatoires étant attribuées aux autres paramètres. Écrit par Juergen Nickelsen et Jamie Zawinski; 1992.

en: This generates random inkblot patterns via a reflected random walk. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski; 1992.
fr: Génère des motifs de taches d'encre aléatoires en déplacant simplement un point sur l'écran au hasard et reflète l'image horizontalement et/ou verticalement. Vous êtes responsable de toutes les tendances névrotiques enfouies que ce programme pourrait révéler. Écrit par Jamie Zawinski; 1992.

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines; 1995.
fr: Génère des dessins en trait aléatoires et crée des morphings. Écrit par Sverre H. Huseby et Glenn T. Lines; 1995.

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski; 1998.
fr: Capture l'écran, le découpe en pièces de puzzle, qu'il mélange, puis remet en ordre. Fonctionne particulièrement bien lorsque l'image capturée provient d'un signal vidéo externe et non de l'écran (en fait, je crois que c'est généralement le cas... ). Lorsqu'il capture une image vidéo, il est parfois assez difficile de deviner l'apparence de l'image  une fois le puzzle résolu. Écrit par Jamie Zawinski; 1998.

en: This is a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it. Written by Jamie Zawinski; 1998.
fr: Il s'agit d'un simple script shell qui capture une image depuis l'entrée vidéo du système et utilise des filtres PBM (choisis au hasard) pour  manipuler et reformer l'image vidéo de diverses manières (détection des contours, soustraction de l'image d'une version pivotée d'elle-même, etc.) Ensuite, il  affiche cette image pendant quelques secondes et recommence. Ce programme fonctionne très bien si vous le reliez à un téléviseur. Écrit par Jamie Zawinski; 1998.

en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and renders it by filling using an even/odd winding rule. Written by Dale Moore; 1995.
fr: Sorte de combinaison de spirographe/art des clous et des fils. Écrit par Dale Moore; 1995.

en: This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk; 1997.
fr: Trace la progression de formes circulaires le long d'un chemin. Écrit par Alexander Jolk; 1997.

en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski; 1997.
fr: Ce programme a un comportement schizophrène et effectue de nombreuses coquilles. Écrit par Jamie Zawinski; 1997.

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering; 1997.
fr: Ce programme crée une simple simulation orbitale. Si vous activez les traînées, il ressemble à une sorte de photographie de chambre à nuages. Écrit par Greg Bowering; 1997.

en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman; 1998.
fr: Ce programme dessine le chemin tracé par un point sur le bord d'un cercle. Ce cercle pivote autour d'un point sur le pourtour d'un autre cercle, et ainsi de suite, plusieurs fois. Il s'agit de la base du modèle pré-héliocentrique de révolution planétaire. Écrit par James Youngman; 1998.

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the "VidWhacker" program. WARNING: THE INTERNET SOMETIMES CONTAINS PORNOGRAPHY. The Internet being what it is, absolutely anything might show up in the collage including -- quite possibly -- pornography, or even nudity. Please act accordingly. Written by Jamie Zawinski; 1999.
fr: Ce programme effectue des collages à partir d'images extraites au hasard depuis le World Wide Web. Il les trouve en faisant des recherches aléatoires sur le Web et en  extrayant les images des pages trouvées. Il peut également être configuré pour filtrer les images via le programme 'VidWhacker'. ATTENTION : INTERNET CONTIENT DE LA PORNOGRAPHIE. L'internet étant ce qu'il est, tout peut apparaître dans le collage y-compris -- presque certainement -- de la pornographie ou de la nudité. Agissez en conséquence. Écrit par Jamie Zawinski; 1999.

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy. Written by Scott Draves and Jamie Zawinski; 1997.
fr: Ce programme affiche des éléments aléatoires à l'écran, puis les aspire dans un réacteur et les fait ressortir. Pour ne pas réduire complètement l'image en bouillie, il injectera de temps en temps des taches de couleur dans la scène, entamera un cycle d'essorage, étendra l'image comme un caramel. Écrit par Scott Draves et Jamie Zawinski; 1997.

en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein; 1999.
fr: Simule des colonies de moisissures qui poussent dans une boîte de Petri. Des cercles colorés grandissent, se chevauchent et laissent des interférences en spirale à leur suite. Écrit par Dan Bornstein; 1999.

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol; 1996.
fr: Simule le type de formation de bulles qui se produit lorsque de l'eau entre en ébullition: de petites bulles apparaissent et, lorsqu'elles se rapprochent, elles se combinent pour former de plus grandes bulles, qui finissent par éclater. Écrit par James Macnicol; 1996.

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey; 1993.
fr: Fait fondre une image. Vous avez certainement déjà vu cet effet, mais aucun programme d'économiseurs d'écran ne pourrait s'en passer. Il fonctionne particulièrement bien si l'image est colorée. Attention, si l'effet se poursuit après désactivation de l'économiseur, cherchez de l'aide. Écrit par David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, et Vince Levey; 1993.

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying "16-puzzle" games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski; 1994.
fr: Prend une image, la divise pour former une grille et mélange au hasard les carrés comme l'un de ces jeux ennuyeux comprenant une grille de carrés dont l'un est manquant. Je déteste essayer de résoudre ces puzzles, mais c'est plus amusant d'en voir un se résoudre lui-même. Écrit par Jamie Zawinski; 1994.

en: Thornbird
fr: Buisson épineux

en: Three Gear System
fr: Système à trois engrenages

en: Three Sided Cells
fr: Cellules à 3 côtés

en: Thrust
fr: Poussée

en: Tight
fr: Serré

en: Tile Size
fr: Taille des mosaïques

en: Tilt In/Out Only
fr: Tilt dedans/dehors seulement

en: Tilt In/Out and Left/Right
fr: Tilt dedans/dehors et gauche/droite

en: Tilt Left/Right Only
fr: Tilt gauche/droite seulement

en: Time Warp
fr: Alignement temporel

en: Time between Knocks
fr: Temps entre les Tocs

en: Time until loading a new image:
fr: Durée avant chargement d'une nouvelle image :

en: Timeout
fr: Délai

en: Timetunnel
fr: Tunnel du temps

en: Tiny
fr: Fin(e)

en: Top View
fr: Vue plongeante

en: Trail Length
fr: Longueur de la traînée

en: Trail Size
fr: Taille de la queue

en: Trails
fr: Traînées

en: Transference
fr: Migration

en: Translate
fr: Translation

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transparent
fr: Transparence des

en: Transparent Blobs
fr: Taches transparentes

en: Transparent Bubbles
fr: Bulles transparentes

en: Transparent Surface
fr: Surface transparente

en: Truchet Lines
fr: Lignes de Truchet

en: TrueColor
fr: Couleurs vraies

en: Tunnel
fr: Tunnel GL

en: Tunnel mode
fr: Mode tunnel

en: Turn Side-to-Side
fr: Retourner

en: Turn speed
fr: Vitesse de rotation

en: Twelve Sided Cells
fr: Cellules à 12 côtés

en: Twistoid
fr: Twistoïde

en: Twitch
fr: Mouvement compulsif

en: Two
fr: Deux

en: Two random colors
fr: Deux couleurs aléatoires

en: Two-Sided
fr: 2 faces

en: URL Timeout:     2 secs
fr: Délai d'expiration de l'URL : 2 secondes

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Upper Left
fr: Supérieur gauche

en: Upper Right
fr: Supérieur droit

en: Use
fr: Choisis

en: Use Double Buffering
fr: Double tampon

en: Use Flat Coloring
fr: Utiliser les couleurs en aplat

en: Use Lighting
fr: Utiliser l'éclairage

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
fr: Utiliser des primitives et surfaces aléatoires

en: Use Shared Memory
fr: Utiliser une mémoire partagée

en: V. Shift  Low
fr: Décalage vert. faible

en: V. Stretch  Low
fr: Etirement vert. faible

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
fr: VW Beetle (4 cylindres à plat)

en: Vapor Trails
fr: Traînées de vapeur

en: Variance  Low
fr: Variance faible

en: Various Ball Sizes
fr: Taille des balles variée

en: Velocity
fr: Vélocité

en: Velocity Matching
fr: Couplage de vitesse

en: Verbose Diagnostics
fr: Diagnostiques verbeux

en: Vermiculate
fr: Vermiculé

en: Vertex-vertex behavior
fr: Comportement vertex-vertex

en: Vertex-vertex force
fr: Force vertex-vertex

en: Vertical  Low
fr: Verticale faible

en: Vertical Symmetries
fr: Symétries verticales

en: Very Freaky
fr: Délirant

en: Very few (or no) screen savers appear to be available.
    
    This probably means that the "xscreensaver-extras" and
    "xscreensaver-gl-extras" packages are not installed.
fr: Aucun économiseur d'écran disponible.
    
    Ceci peut s'expliquer si les paquets «xscreensaver-extras» et «screensaver-gl-extras» ne sont pas installés.

en: View Ariel
fr: Voir Ariel

en: View Callisto
fr: Voir Callisto

en: View Charon
fr: Voir Charon

en: View Deimos
fr: Voir Deimos

en: View Dione
fr: Voir Dione

en: View Earth
fr: Voir la Terre

en: View Enceladus
fr: Voir Enceladus

en: View Europa
fr: Voir Europe

en: View Ganymede
fr: Voir Ganymède

en: View Hyperion
fr: Voir Hyperion

en: View Iapetus
fr: Voir Iapetus

en: View Io
fr: Voir Io

en: View Jupiter
fr: Voir Jupiter

en: View Major
fr: Voir Major

en: View Mars
fr: Voir Mars

en: View Mercury
fr: Voir Mercure

en: View Mimas
fr: Voir Minas

en: View Miranda
fr: Voir Miranda

en: View Moon
fr: Voir la Lune

en: View Neptune
fr: Voir Neptune

en: View Nereid
fr: Voir Nereid

en: View Oberon
fr: Voir Obéron

en: View Phobos
fr: Voir Phobos

en: View Phoebe
fr: Voir Phoebe

en: View Pluto
fr: Voir Pluton

en: View Random
fr: Voir un corps céleste aléatoire

en: View Rhea
fr: Voir Rhéa

en: View Saturn
fr: Voir Saturne

en: View Sun
fr: Voir le Soleil

en: View Tethys
fr: Voir Thethys

en: View Titan
fr: Voir Titan

en: View Titania
fr: Voir Titania

en: View Triton
fr: Voir Triton

en: View Umbriel
fr: Voir Umbriel

en: View Uranus
fr: Voir Uranus

en: View Venus
fr: Voir Vénus

en: Viewing Time
fr: Durée d'affichage

en: Viewpoint
fr: Point de vue

en: Vines
fr: Vignes

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visual:
fr: Visuel :

en: Vomit
fr: Vomitif

en: WX Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation WX

en: WY Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation WY

en: WZ Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation WZ

en: Wander
fr: Déplacement

en: Wander Around the Screen
fr: Déplacement sur l'écran

en: Wander Speed
fr: Vitesse de déplacement

en: Wandering
fr: Déplacement

en: Wandering Rectangles
fr: Rectangles mobiles

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
fr: Attention :
    
    %s est lancé par l'utilisateur «%s» sur la machine «%s».
    Cependant le xscreensaver gérant l'écran «%s»
    est lancé par l'utilisateur «%s»  sur la machine «%s».
    
    Si ces deux machines ne partagent pas le système de fichier
    (c'est à dire qu'elles ne voient pas le même fichier «~/.xscreensaver»)
    alors %s ne fonctionnera pas correctement.
    
    Relancer le démon sur «%s» en tant que «%s» maintenant ?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
fr: Attention :
    
    %s est lancé par l'utilisateur «%s» sur la machine «%s».
    Cependant le xscreensaver gérant l'écran «%s»
    est lancé par l'utilisateur «%s»  sur la machine «%s».
    
    Comme ce sont des utilisateurs différents, ils ne vont pas lire/écrire
    le même fichier «~/.xscreensaver», donc %s ne fonctionnera
    pas correctement.
    
    Vous devez soit relancer %s en tant que «%s», soit relancer
    xscreensaver en tant que «%s».
    
    Relancer le démon xscreensaver maintenant ?

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
fr: Attention :
    
    Le démon XScreenSaver n'est pas actif pour l'écran «%s». Le lancer maintenant ?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
fr: Attention :
    
    Ceci est %s version %s.
    Cependant le xscreensaver gérant l'écran «%s»
    est en version %s. Ceci peut causer des problèmes.
    
    Relancer le démon xscreensaver maintenant ?

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
fr: Attention :
    
    le fichier «%s» a changé, rechargement.

en: Water
fr: Eau

en: Wave Size
fr: Taille des vagues

en: Wave Speed
fr: Vitesse des vagues

en: Waves
fr: Vagues

en: WebCollage
fr: Collage Web

en: Whale Speed
fr: Vitesse des baleines

en: When idle or locked, blacken the screen only.
fr: En attente ou blocage, seulement effacer l'écran.

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.
fr: En attente ou blocage, choisir un mode d'afficahge parmi ceux sélectionnés dans la liste ci-dessous.

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.  Run that same mode on each monitor.
fr: En attente ou blocage, choisir un mode d'afficahge parmi ceux sélectionnés dans la liste ci-dessous. Lancer le même mode sur tous les moniteurs.

en: When idle or locked, run the display mode selected below.
fr: En attente ou blocage, lancer le mode sélectionné ci-dessous.

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
fr: Un mot de passe est-il requis pour débloquer l'écran.

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
fr: Les messages d'erreur des modes d'affichages doivent-ils être redirigés vers l'écran.

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
fr: Le démon doit-il afficher beaucoup d'informations de mise au point.

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
fr: Les modes qui manipulent des images sont-ils autorisés à utiliser une image de votre bureau.

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
fr: Les modes qui manipulent des images sont-ils autorisés à utiliser des images capturées par l'entrée vidéo du système (si il y en a une).

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
fr: Les modes qui manipulent des images sont-ils autorisés à utiliser des images capturées par l'entrée vidéo du système (si il y en a une).

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
fr: Les modes qui manipulent des images sont-ils autorisés à utiliser des images chargées aléatoirement depuis le disque.

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
fr: Le moniteur doit-il passer en économie d'énergie au bout d'un moment.

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
fr: L'écran doit-il fondre lentement depuis le noir quand l'économiseur d'écran se désactive.

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
fr: L'écran doit-il fondre lentement au noir quand l'économiseur d'écran s'active.

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
fr: L'écran de démarrage (avec le numéro de version et le bouton «Aide») doit-il être affiché momentanément au premier démarrage du démon.

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
fr: Faut-il installer une palette de couleurs privée en mode 8-bits pour le visuel par défaut

en: Whirlies
fr: Tourbillons

en: WhirlwindWarp
fr: Tornade

en: White
fr: Blanc

en: Wide
fr: Large

en: Wiggling tentacles. Written by Gabriel Finch; 2002.
fr: Tentacules agitées. Écrit par Gabriel Finch; 2002.

en: Wind
fr: Vent

en: Wind picks up
fr: Le vent reprend

en: Wire Mesh
fr: Grille en fil de fer

en: Wireframe
fr: Fil de fer

en: Wireframe Mesh
fr: Fil de fer

en: Wireframe only
fr: Fil de fer

en: With X Symmetry
fr: Avec symétrie X

en: With Y Symmetry
fr: Avec symétrie Y

en: Withdraw freqency
fr: Fréquence de retrait

en: Wobbliness
fr: Oscillation

en: Worm
fr: Ver

en: Wormhole
fr: Trou de Ver

en: Wrap Long Lines
fr: Retour à la ligne

en: Wrap the screen
fr: Faire le tour de l'écran

en: X Camera Rotate
fr: Rotation caméra en X

en: X Resolution
fr: Résolution X

en: XAnalogTV
fr: X TV analogique

en: XDaliClock
fr: Horloge Dali

en: XMatrix
fr: Xmatrix

en: XOR Blobs
fr: Taches XOR

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
fr: XScreenSaver : réglages spécifiques au mode

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. See also "xanalogtv" for a much more accurate simulation. Written by Greg Knauss; 2000.
fr: XTeeVee simule différents problèmes de télévision comme les parasites, la perte de stabilité verticale et la mire. Écrit par Greg Knauss; 2000.

en: XW Rotation
fr: Rotation XW

en: XY Rotation
fr: Rotation XY

en: XY Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation XY

en: XZ Rotation
fr: Rotation XZ

en: XZ Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation XZ

en: Xplanet
fr: XPlanet

en: Y Angular Velocity
fr: Vitesse angulaire en Y

en: Y Camera Rotate
fr: Rotation caméra en Y

en: Y Resolution
fr: Résolution Y

en: YW Rotation
fr: Rotation YW

en: YZ Rotation
fr: Rotation YZ

en: YZ Rotation Speed
fr: Vitesse de rotation YZ

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
fr: Vous fonctionnez en tant que «root». Ceci signifie généralement que
    xscreensaver ne peut pas contacter le serveur X car les contrôles
    d'accès sont actifs. Essayez de lancer la commande:
    
                            xhost +localhost
    
    puis sélectionnez «Fichier / Redémarrer le démon».
    
    Notez que inhiber les contrôles d'accès permettra à quiconque
    sur cette machine d'accéder à votre écran, ce qui peut être
    considéré comme un problème de sécurité. Lisez le manuel et la
    documentation de xscreensaver pour plus d'informations.
    Vous ne devriez pas lancer X en tant que «root». A la place il faut
    se connecter en tant qu'utilisateur normal et utiliser
    «su» si nécessaire.

en: Young
fr: Jeune

en: Z Angular Velocity
fr: Vitesse angulaire en Z

en: Z Camera Rotate
fr: Rotation caméra en Z

en: ZW Rotation
fr: Rotation ZW

en: Zoom In/Out
fr: Zoom avant/arrière

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the "Lenses" option, the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol; 2001.
fr: Zoome sur une partie de l'écran et se déplace. Avec l'option «-lenses», le résultat ressemble à la superposition de lentilles plutôt qu'à un simple zoom. Écrit par James Macnicol; 2001.

en: _About...
fr: A _propos...

en: _Advanced
fr: _Avancé

en: _Advanced >>
fr: _Avancé >>

en: _Blank After
fr: _Verrouillage après

en: _Blank Screen Now
fr: _Economiser l'écran maintenant

en: _Blank Screen Only
fr: _Économiser l'écran uniquement

en: _Browse
fr: _Parcourir

en: _Command Line:
fr: _Ligne de commande :

en: _Cycle After
fr: _Changement au bout de

en: _Disable Screen Saver
fr: _Désactiver l'économiseur d'écran

en: _Display Modes
fr: _Modes d'affichage

en: _Exit
fr: _Quitter

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _Host Name and Time
fr: _Nom de la machine et heure

en: _Kill Daemon
fr: _Tuer le démon

en: _Lock Screen After
fr: _Verrouillage de l'écran après

en: _Lock Screen Now
fr: _Verrouiller l'écran maintenant

en: _Mode:
fr: _Mode :

en: _Off After
fr: Coup_ure après

en: _Only One Screen Saver
fr: _Seulement un économiseur d'écran

en: _Power Management Enabled
fr: _Gestion d'alimentation de l'écran

en: _Preview
fr: _Aperçu

en: _Program
fr: _Programme

en: _Quit
fr: _Quitte

en: _Random Screen Saver
fr: Économiseur d'écran _aléatoire

en: _Restart Daemon
fr: _Redémarrer le démon

en: _Same Random Savers
fr: _Mêmes économiseurs aléatoires

en: _Settings...
fr: _Paramètres...

en: _Text
fr: _Texte

en: _Visual:
fr: _Visuels :

en: collapse
fr: Effondrement

en: expand
fr: Expansion

en: glschool
fr: GLschool

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: none
fr: Aucune

en: not installed
fr: non installé

en: nothing
fr: rien

en: or, Text Columns
fr: ou, colonnes de texte

en: popsquares
fr: Carrés pop-art

en: preview
fr: aperçu

en: reason: %s
fr: Raison : %s

en: seconds
fr: secondes

en: strong
fr: Forte

en: topBlock
fr: topBloc

en: vs.
fr: contre
