timeshift 1.0 - en to it translation catalogue (578 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
it: 
    Premere INVIO per continuare...

en: %d snapshots, %s free
it: %d istantanee, %s libero

en: '%s' will be on '%s'
it: '%s' sarà su '%s'

en: '%s' will be on root device
it: '%s' sarà sul dispositivo root

en: (Re)install GRUB2 on:
it: (Re)installa GRUB2 su:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
it: ** Disinstallato Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
it: / è mappata al dispositivo

en: /boot is mapped to device
it: /boot è mappata al dispositivo

en: /boot/efi is mapped to device
it: /boot/efi è mappata al dispositivo

en: /home is mapped to device
it: /home è mappata al dispositivo

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
it: <b>Commenti</b> (doppio-clic per modificare)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
it: Un comando pianificato viene eseguito ogni ora e crea uno snapshot all'occorrenza.

en: Aborted.
it: Annullato.

en: About
it: Informazioni su

en: Action
it: Opzioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Add Folders
it: Aggiungi cartelle

en: Add custom pattern
it: Aggiungi modello personale

en: Add directories
it: Aggiunge le cartelle

en: Add files
it: Aggiunge dei file

en: Add tags to snapshot (default: O)
it: Aggiungi etichette all'Istantanea (predefinito: O)

en: Added cron task
it: Aggiunto task di cron

en: Admin Access Required
it: Richiesto accesso come amministratore

en: Admin access is required to backup and restore system files.
it: Per il salvataggio e il ripristino dei file di sistema è necessario l'accesso come Amministratore.

en: All Files
it: Aggiungi File

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
it: Tutti i file vengono copiati quando viene creata la prima istantanea. Le istantanee successive sono incrementali. I file non modificati saranno hard-linked dall'istantanea precedente se disponibili.

en: All other files and folders are excluded.
it: Sono esclusi tutti gli altri file e cartelle.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
it: È selezionato un dispositivo crittografato per il file system root (/). Per avviare il sistema correttamente la cartella di avvio (/ boot) deve essere montata su un dispositivo non crittografato.
    
    Selezionare un dispositivo non crittografato per la cartella di avvio o selezionare un dispositivo non crittografato per il filesystem root.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
it: Timeshift è già avviato e sta creando un'istantanea.

en: Another instance of this application is running
it: Un'altra instanza di quest'applicazione è in esecuzione

en: Another instance of timeshift is currently running!
it: Un'altra istanza di timeshift è attualmente in esecuzione!

en: Answer YES to all confirmation prompts
it: Rispondi SI a tutte le finestre di richiesta

en: App config loaded
it: Configurazione caricata

en: App config saved
it: Configurazione salvata

en: Application needs admin access.
it: L'applicazione richiede l'accesso come amministratore.

en: Application will exit
it: L'applicazione verrà chiusa

en: Application will exit.
it: L'applicazione verrà chiusa.

en: Artists
it: Artisti

en: Authors
it: Autori

en: Available
it: Disponibile

en: BTRFS Snapshots
it: Immagini BTRFS

en: BTRFS Tools Not Found
it: Gli strumenti BTRFS non sono disponibili

en: BTRFS device is not mounted
it: Il dispositivo BTRFS non è montato

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
it: Le istantanee BTRFS vengono salvate sulla partizione di sistema. Altre partizioni non sono supportate.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
it: Le immagini BTRFS vengono salvate nello stesso disco di origine. Se il disco d'origine si dovesse guastare, le istantanee verranno perse insieme al sistema. Salvare le immagini su un disco esterno non di sistema, in modalità RSYNC per proteggersi dai guasti del disco.

en: Back
it: Indietro

en: Backend
it: Lato Sistema

en: Backup Device
it: Dispositivo di Backup

en: Backup device not specified!
it: Dispositivo di backup non specificato!

en: Bittorrent Clients
it: Client Bittorrent

en: Boot
it: All'avvio

en: Boot device not selected
it: Dispositivo di avvio non selezionato

en: Boot snapshot failed!
it: Istantanea di avvio fallita!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
it: Le istantanee sono create utilizzando le funzionalità tipiche del file system BTRFS.

en: Boot snapshots are enabled
it: Le istantanee all'avvio sono abilitate

en: Bootloader Options
it: Opzioni del bootloader

en: Bootloader Options (Advanced)
it: Opzioni del bootloader (Esperti)

en: Browse
it: Esplora

en: Browse Files
it: Sfoglia i file

en: Browse selected snapshot
it: Sfoglia l'immagine selezionata

en: Building file list...
it: Costruzione elenco file...

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel restore?
it: Annullare il ripristino?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
it: Annullando il processo di ripristino, il sistema di destinazione rimarrà in uno stato inconsistente. Il sistema potrebbe non avviarsi o presentare problemi. Dopo l'annullamento occorre ripristinare un'altra immagine per riportare il sistema in uno stato consistente. Premere SI per confermare l'annullamento.

en: Cannot Delete Live Snapshot
it: Impossibile eliminare snapshot in uso

en: Changed
it: Modificato

en: Changed items:
it: Elementi modificati:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
it: Verifica ripristino (simulazione)

en: Checking file systems for errors...
it: Controllo del file system per errori...

en: Cleaning up...
it: Pulizia in corso...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
it: Clicca per modificare. Trascina per riordinare.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
it: Clicca per modificare. Trascina per riordinare.

en: Clone System
it: Clona sistema

en: Clone current system
it: Clona sistema corrente

en: Cloning
it: Clonazione

en: Cloning system...
it: Clonazione sistema...

en: Close
it: Chiudi

en: Close window to exit
it: Chiudi la finestra per uscire

en: Commands listed below are not available on this system
it: I comandi elencati non sono disponibili su questo sistema

en: Comments
it: Commenti

en: Comparing Files (Dry Run)...
it: Comparazione file (simulazione)...

en: Comparing files with rsync...
it: Sincronizzazione file con rsync...

en: Completed
it: Completato

en: Completed With Errors
it: Completato Con Errori

en: Confirm Actions
it: Conferma azioni

en: Continue with restore? (y/n):
it: Continuare con il ripristino? (y/n):

en: Contributors
it: Contributori

en: Could not find device
it: Impossibile trovare il dispositivo

en: Could not find file
it: Impossibile trovare il file

en: Could not find snapshot
it: Impossibile trovare l'immagine

en: Could not find system subvolume
it: Impossibile trovare il sottovolume di sistema

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
it: Impossibile trovare i sottovolumi di sistema per la creazione di snapshot di pre-ripristino

en: Create
it: Crea

en: Create Snapshot
it: Crea istananea

en: Create one per boot
it: Crea ad ogni avvio

en: Create one per day
it: Crea ogni giorno

en: Create one per hour
it: Crea ogni ora

en: Create one per month
it: Crea ogni mese

en: Create one per week
it: Crea ogni settimana

en: Create snapshot (even if not scheduled)
it: Crea immagine (anche se non programmata)

en: Create snapshot if scheduled
it: Crea immagine se programmata

en: Create snapshot of current system
it: Crea immagine del sistema attuale

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
it: Creare le immagini manualmente o abilitare le immagini programmate per proteggere il sistema

en: Create snapshots using BTRFS
it: Crea istantanee usando BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
it: Crea istantanee usando RSYNC e gli hard link

en: Created
it: Creata

en: Created control file
it: Creato file di controllo

en: Created directory
it: Cartella creata

en: Created pre-restore snapshot
it: Creato snapshot di pre-ripristino

en: Created subvolume snapshot
it: Sottovolume di snapshot creato

en: Creating Snapshot...
it: Creazione Istantanea in corso...

en: Creating new backup...
it: Sto effettuando un nuovo backup...

en: Creating new snapshot...
it: Creazione nuova istantanea...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
it: Creato snapshot di pre-ripristino dai sottovolumi di sistema...

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Critical Error
it: Errore Critico

en: Cron job added
it: Operazione schedulata aggiunta

en: Cron job removed
it: Operazione schedulata rimossa

en: Cron task exists
it: L'operazione schedulata esiste

en: Custom
it: Personalizzata

en: Daily
it: Giornaliera

en: Daily snapshot failed!
it: Istantanea giornaliera non riuscita!

en: Daily snapshots are enabled
it: Le Istantanee giornaliere sono abilitate

en: Data will be modified on following devices:
it: I dati saranno modificati sui seguenti dispositivi:

en: Date Format
it: Formato Data

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Snapshots
it: Elimina istantanee

en: Delete all snapshots
it: Elimina tutte le istantanee

en: Delete selected snapshot
it: Elimina l'istantanea selezionata

en: Delete snapshot
it: Elimina istantanea

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleted directory
it: Cartella eliminata

en: Deleted subvolume
it: Il sottovolume è stato cancellato

en: Deleting Snapshots...
it: Eliminazione istantanee...

en: Deleting subvolume
it: Eliminazione del sottovolume

en: Description
it: Descrizione

en: Destroyed qgroup
it: È stato distrutto qgroup

en: Destroying qgroup
it: Distruzione di qgroup in corso

en: Device
it: Dispositivo

en: Device is unlocked
it: Il dispositivo è sbloccato

en: Device name is empty!
it: Il nome del dispositivo è vuoto!

en: Device not found
it: Dispositivo non trovato

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
it: I dispositivi visualizzati sopra hanno file system BTRFS.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
it: I dispositivi visualizzati sopra hanno file system Linux.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
it: I dispositivi da cui è stata creata l'istantanea sono stati preselezionati.

en: Devices with Linux file systems
it: Dispositivi con file system Linux

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
it: Dispositivi con file system Windows non sono supportati (NTFS, FAT, ecc.)

en: Dir not found
it: Cartella non trovata

en: Directory not found
it: Cartella non trovata

en: Disclaimer
it: Liberatoria

en: Disk
it: Disco

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Documentation
it: Donazioni

en: Donate
it: Dona

en: Donations
it: Donazioni

en: Enable BTRFS qgroups (recommended)
it: Abilita qgroup BTRFS (raccomandato)

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
it: Abilita le istantanee programmate per proteggere il tuo sistema

en: Enabled subvolume quota support
it: È stato abilitato il supporto quota al sottovolume

en: Encrypted Device
it: Dispositivo criptato

en: Encrypted Home Directory
it: Cartella Home Cifrata

en: Enter device name or number
it: Inserisci il nome o il numero del dispositivo

en: Enter device name or number (a=Abort)
it: Inserisci il nome o il numero del dispositivo (a=Annulla)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
it: Inserisci la password per sbloccare  '%s'

en: Enter path or browse for directory
it: Inserisci il percorso o cerca la cartella

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
it: Inserisci il numero dell'instantanea (a=Annulla, p=Precedente, n=Successivo)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
it: Inserisci la maschera di esclusione (es.: *.mp3, *.bak)

en: Error
it: Errore

en: Error running Rsync
it: Errore nell'esecuzione di Rsync

en: Estimate
it: Stima

en: Estimating System Size...
it: Calcolo delle dimensioni del sistema...

en: Estimating system size...
it: Calcolo delle dimensioni del sistema...

en: Examples
it: Esempi

en: Exclude Application Settings
it: Escludi impostazioni applicazioni

en: Exclude Apps
it: Escludi applicazioni

en: Exclude List
it: Lista esclusioni

en: Exclude List Summary
it: Riepilogo lista esclusioni

en: Exclude Pattern
it: Maschera di esclusione

en: Excluded Directories
it: Cartelle Escluse

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
it: Valori ammessi: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
it: Impossibile aggiungere cron job

en: Failed to copy file
it: Impossibile copiare il file

en: Failed to create directory
it: Impossibile creare la cartella

en: Failed to create new snapshot
it: Impossibile creare nuova istantanea

en: Failed to create snapshot
it: Impossibile creare istantanea

en: Failed to create subvolume snapshot
it: Impossibile creare un sottovolume di snapshot

en: Failed to create symlinks
it: Impossibile creare link simbolici

en: Failed to delete directory
it: Impossibile eliminare la cartella

en: Failed to delete file
it: Impossibile eliminare il file

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
it: Impossibile eliminare il sottovolume nidificato dello snapshot

en: Failed to delete snapshot subvolume
it: Impossibile eliminare il sottovolume dello snapshot

en: Failed to delete symlinks
it: Impossibile eliminare link simbolici

en: Failed to destroy qgroup
it: Impossibile distruggere qgroup

en: Failed to enable subvolume quota
it: Impossibile abilitare la quota di sottovolume

en: Failed to estimate system size
it: Impossibile calcolare le dimensioni del sistema

en: Failed to export crontab file
it: Impossibile esportare il file crontab

en: Failed to get input from user in 3 attempts
it: Impossibile avere l'input dell'utente dopo 3 tentativi

en: Failed to get partition list
it: Impossibile creare lista partizioni

en: Failed to get partition list.
it: Impossibile ottenere l'elenco delle partizioni.

en: Failed to install crontab file
it: Impossibile installare il file crontab

en: Failed to mount devices
it: Impossibile montare i dispositivi

en: Failed to move file
it: Impossibile spostare il file

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
it: Impossibile spostare il sottovolume di sistema nella cartella degli snapshot

en: Failed to query subvolume list
it: Impossibile richiedere l'elenco dei sottovolumi

en: Failed to query subvolume quota
it: Impossibile richiedere la quota del sottovolume

en: Failed to read cron tab
it: Impossibile leggere la cron tab

en: Failed to read file
it: Impossibile leggere il file

en: Failed to remove
it: Impossibile rimuovere

en: Failed to remove cron job
it: Impossibile rimuovere cron job

en: Failed to remove snapshot
it: Impossibile rimuovere l'istantanea

en: Failed to rescan subvolume quota
it: Impossibile rieseguire la scansione della quota del sottovolume

en: Failed to restore system subvolume
it: Impossibile ripristinare il sottovolume di sistema

en: Failed to save exclude list
it: Impossibile salvare la lista di esclusione

en: Failed to unlock device
it: Impossibile sbloccare il dispositivo

en: Failed to unmount
it: Impossibile smontare

en: Failed to unmount device!
it: Impossibile smontare il dispositivo!

en: Failed to write file
it: Impossibile scrivere il file

en: File (snapshot)
it: Elimina istantanea

en: File (system)
it: Clona Sistema

en: File Pattern
it: Maschera dei file

en: File and directory counts:
it: Conteggio file e cartelle:

en: File is missing
it: File mancante

en: File not found
it: File non trovato

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
it: I file e le cartelle che soddisfano gli schemi seguenti saranno esclusi. Gli schemi che iniziano con il segno + verranno usati per includere gli elementi anziché escluderli.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
it: File e cartelle possono essere esclusi per risparmiare spazio disco.

en: Files and directory counts:
it: Conteggio file e cartelle:

en: Files matching the following patterns will be excluded
it: Saranno esclusi i file corrispondenti alle maschere seguenti

en: Filter by name or path
it: Inserisci il nome o il numero del dispositivo

en: Filters
it: Filtri

en: Finish
it: Fine

en: Finished
it: Completato

en: First snapshot requires:
it: La prima istantanea richiede:

en: Found existing pre-restore snapshot
it: Trovato uno snapshot pre-ripristino

en: Free
it: Disponibile

en: Free space
it: Spazio disponibile

en: GRUB Device
it: Dispositivo GRUB

en: GRUB device not selected
it: Dispositivo GRUB non selezionato

en: GRUB will NOT be reinstalled
it: GRUB NON verrà reinstallato

en: Generating initramfs...
it: Generazione initramfs...

en: Global
it: Globale

en: Group
it: Gruppo

en: Help
it: Aiuto

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
it: Cartelle e file nascosti sono inclusi di default in quanto contengono i file di configurazione specifici dell'utente.

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide rsync output
it: Nascondi l'output di rsync

en: Hide this window (files will be deleted in background)
it: Nascondi questa finestra (i file verranno eliminati in background)

en: Home Directory
it: Cartella Home

en: Hourly
it: Oraria

en: Hourly snapshot failed!
it: Istantanea oraria fallita!

en: Hourly snapshots are enabled
it: Istantanee orarie abilitate

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
it: Se il sistema non si avvia, riavvia da un CD/USB Live, installa Thimeshift e prova a ripristinare un'altra istantanea.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
it: Se queste condizioni non sono accettabili per te, per favore non procedere oltre!

en: If you find this application useful, consider making a donation to support the development.
it: Se trovi utile questa applicazione, considera di fare una donazione per supportare lo sviluppo.

en: Include / Exclude Patterns
it: Maschere di inclusione/esclusione

en: Include @home subvolume in backups
it: Includi il sottovolume @home nei backup

en: Invalid Snapshot
it: Istantanea non valida

en: Invalid command line arguments
it: Argomenti linea di comando non validi

en: Invalid snapshot
it: Istantanea non valida

en: Items Not Selected
it: Elementi non selezionati

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
it: Mantiene i file di configurazione per client bittorrent come Deluge, Transmission, ecc. Se deselezionato, verranno ripristinati dall'immagine i file di configurazione precedenti.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
it: Mantieni i file di configurazione dei brower web come Firefox e Chrome. Se deselezionato, verranno ripristinati dall'immagine i file di configurazione precedenti

en: Keep on Root Device
it: Prosegui sul dispositivo di root

en: Keep this mount path on the root filesystem
it: Mantieni questo percorso di montaggio sul filesystem di root

en: Label
it: Etichetta

en: Last boot snapshot is %d hours old
it: L'ultima istantanea di avvio è vecchia di %d ore

en: Last boot snapshot is older than system start time
it: L'ultima istantanea di avvio è più vecchia della data di avvio del sistema

en: Last boot snapshot not found
it: Ultima istantanea di avvio non trovata

en: Last daily snapshot is %d hours old
it: L'ultima istantanea giornaliera è vecchia di %d ore

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
it: L'ultima istantanea giornaliera è più vecchia di un giorno

en: Last daily snapshot not found
it: Ultima istantanea giornaliera non trovata

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
it: L'ultima istantanea oraria è vecchia di %d ore

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
it: L'ultima istantanea oraria è più vecchia di un'ora

en: Last hourly snapshot not found
it: Ultima istantanea oraria non trovata

en: Last monthly snapshot is %d days old
it: L'ultima istantanea mensile è vecchia di %d giorni

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
it: L'ultima istantanea mensile è più vecchia di un mese

en: Last monthly snapshot not found
it: Ultima istantanea mensile non trovata

en: Last weekly snapshot is %d days old
it: L'ultima istantanea settimanale è vecchia di %d giorni

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
it: L'ultima istantanea settimanale è più vecchia di una settimana

en: Last weekly snapshot not found
it: Ultima istantanea settimanale non trovata

en: Latest snapshot
it: Ultima istantanea

en: License
it: Licenza

en: Linking from snapshot
it: Collegamento dallo snapshot

en: List
it: Elenco

en: List devices
it: Elenco dispositivi

en: List snapshots
it: Elenco instantanee

en: Live USB Mode (Restore Only)
it: Modalità Live USB (solo ripristino)

en: Location
it: Posizione

en: Main window closed by user
it: Finestra principale chiusa dall'utente

en: Mark for Deletion
it: Seleziona per l'eliminazione

en: Marked for deletion
it: Selezionata per l'eliminazione

en: Maximum backups exceeded for backup level
it: Backup massimi superati per il livello di backup

en: Misc
it: Varie

en: Miscellaneous
it: Altro

en: Missing Dependencies
it: Dipendenze mancanti

en: Mode
it: Modalità

en: Model
it: Modello

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly snapshot are enabled
it: Le instantanee mensili sono abilitate

en: Monthly snapshot failed!
it: Istantanea mensile fallita!

en: Mount
it: Monta

en: Moved system subvolume to snapshot directory
it: Sottovolume di sistema spostato nella cartella degli snapshot

en: Multiple snapshots selected
it: Più istantanee selezionate

en: Name
it: Nome

en: Next
it: Avanti

en: No Change
it: Nessuna modifica

en: No Snapshots Selected
it: Nessuna istantanea selezionata

en: No snapshots available
it: Nessuna istantanea disponibile

en: No snapshots found
it: Nessuna istantanea trovata

en: No snapshots found on device
it: Nessuna instantanea trovata sul dispositivo

en: No snapshots on device
it: Nessuna istantanea sul dispositivo

en: No snapshots on this device
it: Nessuna istantanea su questo dispositivo

en: No snapshots selected
it: Nessuna istantanea selezionata

en: None
it: Nessuna

en: Not Found
it: Cartella non trovata

en: Not Selected
it: Non selezionato

en: Not Supported
it: Non supportato

en: Not enough disk space
it: Spazio su disco insufficiente

en: Notes
it: Note

en: Nothing to do!
it: Niente da fare!

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
it: Numero di istantanee da mantenere.
    Le istantanee più vecchie verranno eliminate una volta superato questo limite.

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
it: Il sistema operativo dev'essere installato su una partizione BTRFS con layout del sottovolume di tipo Ubuntu (sottovolumi @ e @home). Altri layout non sono supportati.

en: Older log files removed
it: Vecchi file di log rimossi

en: Oldest snapshot
it: Istantanea più vecchia

en: On demand (manual)
it: Su richiesta (manuale)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
it: Solo i layout di ubuntu-type con @ e sottovolumi @home sono attualmente supportati.

en: Open Menu
it: Apri Menu

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
it: Non è necessario specificare l'opzione --snapshot-device per la creazione di snapshot in modalità BTRFS

en: Options
it: Opzioni

en: Other applications (next page)
it: Altre applicazioni (pagina successiva)

en: Owner
it: Proprietario

en: Parent Device
it: Dispositivo contenitore

en: Parsing log file...
it: Lettura file di log...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
it: La partizione ha un layout del sottovolume non supportato.

en: Path
it: Percorso

en: Pattern
it: Maschera

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Please check if you have multiple windows open.
it: Si prega di verificare se si hanno più finestre aperte.

en: Please do not interrupt the restore process!
it: Non interrompere il processo di ripristino!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
it: Installare i pacchetti richiesti ed eseguire nuovamente TimeShift

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
it: Riesegui l'applicazione come amministratore (usando 'sudo' o 'su')

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
it: Esegui l'applicazione come amministratore (usando 'sudo' o 'su')

en: Please save your work and close all applications.
it: Salvare il lavoro e chiudere tutte le applicazioni.

en: Please select a snapshot to view the log!
it: Seleziona un'istantanea per visualizzare il log!

en: Please select the GRUB device
it: Selezionare il dispositivo GRUB

en: Please wait a few minutes and try again.
it: Attendere qualche minuto e riprovare.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
it: Attendere che le istantanee vengano eliminate.

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Populating list...
it: Creazione della lista...

en: Preparing...
it: Preparazione in corso...

en: Previous
it: Indietro

en: Print debug information
it: Stampa i messaggi di debug

en: Query completed
it: Richiesta completata

en: Querying subvolume info...
it: Richiesta delle informazioni del sottovolume in corso...

en: RSYNC Snapshots
it: Istantanee RSYNC

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
it: Rigenera initramfs per tutti i kernel installati. Generalmente non è necessario. Selezionalo solo se il sistema ripristinato non si avvia.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
it: Reinstallare il bootloader GRUB2?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
it: Re-installazione GRUB2 bootloader...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
it: Reinstalla il bootloader GRUB2 sul dispositivo selezionato.

en: Read %'d of %'d lines...
it: Lette %'d di %'d linee...

en: Rebooting system...
it: Riavvio del sistema...

en: Recommended
it: Consigliato

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Remote and network locations are not supported.
it: Altre applicazioni (pagina successiva)

en: Remove
it: Rimuovi

en: Removed
it: Rimosso

en: Removed cron task
it: Attività di cron rimossa

en: Removed mount directory: '%s'
it: Rimossa cartella di mount: '%s'

en: Removed snapshot
it: Rimossa istantanea

en: Removing
it: Rimozione in corso

en: Removing snapshot
it: Rimozione instantanea

en: Removing snapshots
it: Rimozione istantanee

en: Required for displaying shared and unshared size for snapshots in the main window
it: Richiesto per visualizzare le dimensioni condivise e non per gli snapshot nellapagina principale

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore @home subvolume
it: Ripristina sottovolume @home

en: Restore Device
it: Ripristina dispositivo

en: Restore Exclude
it: Esclusioni ripristino

en: Restore Snapshot
it: Ripristina istantanea

en: Restore completed
it: Ripristino completato

en: Restore selected snapshot
it: Ripristino istantanea selezionata

en: Restore snapshot
it: Ripristina instantanea

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
it: I sottovolumi ripristinati diventeranno attivi dopo il riavvio del sistema.

en: Restored system subvolume
it: Sottovolume di sistema ripristinato

en: Restoring Snapshot...
it: Ripristino istantanea...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
it: Il ripristino di uno snapshot sostituirà i sottovolumi di sistema, ed i sottovolumi di sistema attualmente in uso verranno conservati come un nuovo snapshot. Se necessario, questo snapshot può essere ripristinato in un secondo momento per "annullare" il ripristino.

en: Restoring snapshot...
it: Ripristino istantanea...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
it: Ripristinando le istantanee vengono sostituiti solamente i file di sistema e le impostazioni. I file non nascosti e le cartelle nella home dell'utente non verranno toccati. Questo comportamento può essere cambiato aggiungendo un filtro per includere questi file. I file inclusi verranno salvati quando l'istantanea viene creata, e sostituiti quando l'istantanea viene ripristinata.

en: Revision
it: Revisione

en: Root device not selected
it: Dispositivo root non selezionato

en: Rsync Log Viewer
it: Visualizzatore log Rsync

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
it: Esegui 'timeshift' per la versione da riga di comando di questo strumento

en: Run in non-interactive mode
it: Esegui in modalità non interattiva

en: Running
it: In esecuzione

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
it: Salva le istantanee su un disco esterno invece che sul disco di sistema per proteggerti da eventuali guasti del dispositivo.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
it: Salvare le istantanee su un disco non di sistema ti permette di formattare e reinstallare il SO sul disco di sistema senza perdere le istantanee salvate sul dispositivo. Puoi anche installare un'altra distribuzione Linux e poi ritornare alla distribuzione precedente ripristinando un'istantanea.

en: Saving to device
it: Salvataggio sul dispositivo

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Scheduled snapshot in progress...
it: Istantanea programmata in corso...

en: Scheduled snapshots are disabled
it: Le istantanee pianificate sono disabilitate

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
it: Le istantanee pianificate sono disabilitate. Si consiglia di abilitarle.

en: Scheduled snapshots are enabled
it: Le istantanee pianificate sono abilitate

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
it: Le istantanee pianificate sono abilitate. Le istantanee saranno create automaticamente alle cadenze selezionate.

en: Select '%s' device (default = %s)
it: Seleziona dispositivo '%s' (predefinito = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
it: Seleziona il disco di sistema BTRFS con sottovolume di root (@)

en: Select GRUB device
it: Seleziona il dispositivo GRUB

en: Select Path
it: Seleziona percorso

en: Select Snapshot
it: Seleziona istantanea

en: Select Snapshot Levels
it: Seleziona cadenza istantanee

en: Select Snapshot Location
it: Seleziona posizione istantanee

en: Select Snapshot Type
it: Seleziona tipo istantanea

en: Select Snapshots
it: Seleziona istantanee

en: Select Target Device
it: Selezionare dispositivo di destinazione

en: Select a partition on this disk
it: Selezionare una partizione su questo disco

en: Select a single snapshot to restore
it: Seleziona una singola istantanea da ripristinare

en: Select another device for root file system (/)
it: Selezionare un altro dispositivo per il file system root (/)

en: Select another device or free up some space
it: Selezionare un altro dispositivo o liberare spazio

en: Select another device to delete snasphots
it: Seleziona un altro dispositivo per eliminare gli snasphot

en: Select another device?
it: Selezionare un altro dispositivo?

en: Select applications to exclude from restore
it: Selezionare le applicazioni da escludere dal ripristino

en: Select backup device
it: Seleziona il dispositivo di backup

en: Select directory
it: Seleziona cartella

en: Select file(s)
it: Seleziona il/i file

en: Select snapshot
it: Seleziona istantanea

en: Select snapshots to delete
it: Seleziona istantanee da eliminare

en: Select the device for root file system (/)
it: Selezionare il dispositivo per il file system root (/)

en: Select the devices where files will be restored.
it: Selezionare i dispositivi in cui i file verranno ripristinati.

en: Select the intervals for creating snapshots
it: Selezionare gli intervalli di creazione delle istantanee

en: Select the items to be removed from the list
it: Selezionare gli elementi da rimuovere dalla lista

en: Select the snapshot device
it: Seleziona il dispositivo degli snapshot

en: Select the snapshot to restore
it: Selezionare l'istantanea da ripristinare

en: Select the snapshots to be deleted
it: Selezionare le istantanee da eliminare

en: Select the snapshots to mark for deletion
it: Selezionare le istantanee da segnare per l'eliminazione

en: Select the target devices where system will be cloned.
it: Seleziona i dispositivi di destinazione in cui il sistema verrà clonato.

en: Selected default snapshot device
it: È stato selezionato il dispositivo di snapshot predefinito

en: Selected default snapshot type
it: È stato selezionato il tipo di snapshot predefinito

en: Selected device does not have BTRFS partition
it: Il dispositivo selezionato non ha una partizione BTRFS

en: Selected device does not have Linux partition
it: Il dispositivo selezionato non ha una partizione Linux

en: Selected snapshot device
it: È stato selezionato il dispositivo di snapshot

en: Selected snapshot device is not a system disk
it: La periferica di snapshot selezionata non è un disco di sistema

en: Selected snapshot is marked for deletion
it: L'istantanea selezionata è segnata per l'eliminazione

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
it: L'istantanea selezionata è segnata per l'eliminazione e non può essere ripristinata

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
it: L'utente selezionato ha una cartella home cifrata. Non è possibile includere solo i file nascosti.

en: Serial
it: Numero di serie

en: Session log file
it: File log di sessione

en: Set snapshot description
it: Imposta descrizione dell'istantanea

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings wizard
it: Procedura guidata impostazioni

en: Setup Complete
it: Installazione completata

en: Setup Wizard
it: Configurazione Guidata

en: Show additional debug messages
it: Mostra messaggi di debug aggiuntivi

en: Show all options
it: Mostra tutte le opzioni

en: Show more applications to exclude on the next page
it: Visualizza altre applicazioni da escludere nella pagina successiva

en: Show rsync output (default)
it: Mostra l'output di rsync (predefinito)

en: Size
it: Dimensione

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
it: Le dimensioni degli snapshot BTRFS inizialmente sono pari a zero. Man mano che i file di sistema cambiano gradualmente nel tempo, i dati vengono scritti in nuovi blocchi di dati che occupano spazio su disco (copy-on-write). I file nello snapshot continuano a puntare ai blocchi di dati originali.

en: Skip GRUB2 reinstall
it: Salta la re-installazione di GRUB2

en: Snapshot
it: Istantanea

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
it: L'istantanea '%s' è utilizzata dal sistema e non può essere eliminata. Riavvia il sistema per attivare l'istantanea ripristinata.

en: Snapshot Created
it: Istantanea Creata

en: Snapshot Levels
it: Istantanee

en: Snapshot deletion in progress...
it: Eliminazione istantanea in corso...

en: Snapshot device
it: Dispositivo di snapshot

en: Snapshot device not available
it: Il dispositivo di snapshot non è disponibile

en: Snapshot device not selected
it: Il dispositivo di snapshot non è stato selezionato

en: Snapshot location
it: Posizione istantanee

en: Snapshot saved successfully
it: Istantanea salvata correttamente

en: Snapshot to restore not specified!
it: Istantanea da ripristinare non specificata!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
it: L'istantanea diventerà attiva dopo il riavvio del sistema.

en: Snapshot(s) Deleted
it: Istantanea(e) eliminata(e)

en: Snapshots
it: Istantanee

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
it: Gli snapshot vengono creati e ripristinati istantaneamente. La creazione di uno snapshot è una transazione atomica a livello di file system.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
it: Gli snapshot vengono creati dalla creazione di copie dei file di sistema utilizzando rsync, ed i file con hard-link non modificati dal precedente snapshot.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
it: Le istantanee sono create utilizzando le funzionalità tipiche del file system BTRFS.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
it: Le istantanee non possono essere create in modalità Live CD.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
it: Gli snapshot sono copie perfette, byte per byte, del sistema. Nulla è escluso.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
it: Gli snapshot vengono ripristinati sostituendo i sottovolumi di sistema. Poiché i file non vengono mai copiati, cancellati o sovrascritti, non c'è alcun rischio di perdita di dati. Il sistema esistente viene conservato come un nuovo snapshot dopo il ripristino.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
it: Gli snapshot vengono salvati sullo stesso disco da cui sono stati creati (disco di sistema). Lo storage su altri dischi non è supportato. Se il disco di sistema non funziona, gli snapshot archiviati su di esso andranno persi insieme al sistema.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
it: Le istantanee vengono salvate nella cartella /timeshift sulla partizione selezionata. Altre posizioni non sono supportate.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
it: Le istantanee vengono salvate nella cartella /timeshift-btrfs sulla partizioneselezionata. Altre posizioni non sono supportate.

en: Snapshots available for restore
it: Istantanee disponibili per il ripristino

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
it: Le istantanee possono essere salvate su un qualunque disco formattato con un file system Linux. Salvare le istantanee su un disco non di sistema o esterno permette di ripristinare il sistema anche se il disco di sistema è danneggiato oppure è stato formattato.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
it: Le istantanee non possono essere create in modalità Live CD

en: Snapshots will be created at selected intervals
it: Gli snapshot verranno creati ad intervalli selezionati

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
it: Gli snapshot verranno creati ad intervalli selezionati se il disco di snapshot ha spazio sufficiente (> 1 GB)

en: Snapshots will be removed during the next scheduled run
it: Le istantanee saranno rimosse durante la successiva esecuzione pianificata

en: Specify backup device (default: config)
it: Specifica il dispositivo di backup (predefinito: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
it: Specifica un dispositivo per l'installazione del bootloader GRUB2

en: Specify snapshot to restore
it: Specificare l'istantanea da ripristinare

en: Specify target device
it: Specifica dispositivo di destinazione

en: Status
it: Stato

en: Stop cron emails for scheduled tasks
it: Ferma le email di cron per le attività pianificate

en: Stopped
it: Fermato

en: Subvolume exists at destination
it: La destinazione presenta un sottovolume

en: Subvolumes
it: Sottovolumi

en: Summary
it: Riepilogo

en: Support
it: Supporto

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
it: Passa alla modalità BTRFS (predefinita: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
it: Passare alla modalità RSYNC (predefinita: config)

en: Symlinks updated
it: Collegamenti simbolici aggiornati

en: Synching file systems...
it: Sincronizzazione file di sistema...

en: Synching files with rsync...
it: Sincronizzazione file con rsync...

en: Syntax
it: Sintassi

en: System
it: Sistema

en: System Restore Utility
it: Utilità per il ripristino del sistema

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
it: Il sistema può essere ripristinato a una data precedente ripristinando uno snapshot.

en: System will reboot after files are restored
it: Il sistema si riavvierà dopo il ripristino dei file

en: System will reboot after files are restored.
it: Il sistema si riavvierà dopo che i file saranno stati ripristinati.

en: Tagged snapshot
it: Snapshot taggato

en: Tags
it: Tag

en: Target device is not mounted
it: Dispositivo di destinazione non montato

en: Target device is same as system device
it: Il dispositivo di destinazione coincide con il dispositivo di sistema

en: Target device not specified!
it: Dispositivo di destinazione non specificato!

en: The 'btrfs' command is not available on your system. Install the 'btrfs-tools' package and try again.
it: Il comando 'btrfs' non è disponibile sul tuo sistema. Installa il pacchetto 'btrfs-tools' e riprova.

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
it: Il servizio cron invia l'output delle attività pianificate come un'e-mail all'utente corrente. Seleziona quest'opzione per sopprimere le e-mail per le attività cron create da Timeshift.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
it: La partizione di sistema ha un layout di volume secondario non supportato.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
it: La partizione di destinazione ha un layout di volume secondario non supportato.

en: There are no snapshots on this device
it: Non ci sono istantanee su questo dispositivo

en: This device is not encrypted
it: Questo dispositivo non è cifrato

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
it: Questo software viene fornito SENZA alcuna garanzia e l'autore non ha responsabilità per eventuali danni dovuti all'utilizzo di questo programma.

en: This software is free for personal and commercial use. It is distributed in the hope that it is useful but without any warranty. See the GNU General Public License v2 or later for more information
it: Questo software è gratuito per uso personale e commerciale. È distribuito nella speranza che sia utile ma senza alcuna garanzia. Vedi la GNU General Public License v2 o successive per maggiori informazioni

en: Timeshift is active
it: Timeshift è attivo

en: Timestamp
it: Orario

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
it: Per ripristinare con le opzioni predefinite, premi il tasto INVIO per tutte le richieste!

en: Tools
it: Strumenti

en: Translations
it: Traduttori

en: Type
it: Tipo

en: Unknown option
it: Opzione sconosciuta

en: Unknown snapshot type
it: Tipo istantanea sconosciuto

en: Unknown value specified for option --tags
it: Valore sconosciuto specificato per l'opzione --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
it: Il dispositivo sbloccato è mappato su  '%s'

en: Unlocked successfully
it: Sbloccato con successo

en: Unmounting from
it: Smontaggio da

en: Unshared
it: Non condiviso

en: Unsupported Subvolume Layout
it: Layout volume secondario non supportato

en: Update GRUB menu
it: Aggiorna menu GRUB

en: Update initramfs
it: Aggiorna initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
it: Aggiornato /etc/crypttab sul dispositivo di destinazione

en: Updated /etc/fstab on target device
it: /etc/fstab aggiornato sul dispositivo selezionato

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
it: Aggiorna le voci del menu di GRUB (consigliato). È sicuro da eseguire e dovrebbe essere lasciato selezionato.

en: Updating GRUB menu...
it: Aggiornamento menu GRUB...

en: Updating bootloader configuration...
it: Aggiornamento configurazione bootloader...

en: Used
it: Usato

en: User
it: Utente

en: User Home Directories
it: Cartelle file personali

en: User cancelled the password prompt
it: L'utente ha annullato la richiesta della password

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
it: Le cartelle personali degli utenti sono escluse per impostazione predefinita se non le abiliti qui

en: Users
it: Utenti

en: Users Home
it: Cartelle personali

en: Vendor
it: Produttore

en: View Rsync Log for Create
it: Visualizza i log di Rsync per la creazione

en: View Rsync Log for Restore
it: Visualizza i log di Rsync per il ripristino

en: View TimeShift Logs
it: Visualizza log Timeshift

en: Warning
it: Attenzione

en: Web Browsers
it: Browser Web

en: Website
it: Sito Web

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weekly snapshot failed!
it: Istantanea settimanale fallita!

en: Weekly snapshots are enabled
it: Le istantanee settimanali sono abilitate

en: With Errors
it: Con errori

en: Wizard
it: Configurazione guidata

en: Wrong password
it: Password errata

en: Yes
it: Sì

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
it: Puoi continuare ad utilizzare il sistema attuale. Dopo il riavvio, il sistema attuale sarà visibile come nuova istantanea. Tale istantanea potrà essere ripristinata successivamente, se necessario, per 'annullare' il ripristino.

en: [Advanced Users Only] Change these settings only if the restored system fails to boot.
it: [Solo utenti esperti] Cambia queste impostazioni solo se il sistema ripristinato non si avvia.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
it: [INVIO = Predefinito (%s), a = Annulla]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
it: [Invio = Predefinito (%s), r = Dispositivo di root, a = Annulla]

en: [Warning] Deleted invalid lock
it: [Attenzione] Blocco non valido cancellato

en: all
it: tutto

en: btrfs returned an error
it: btrfs ha restituito un errore

en: complete
it: completo

en: crontab file exported
it: file crontab esportato

en: crontab file installed
it: file crontab installato

en: incomplete
it: incompleto

en: marked for deletion
it: selezionato per l'eliminazione

en: mounted at path
it: montato sul percorso

en: remaining
it: rimanente

en: rsync returned an error
it: rsync ha restituito un errore

en: un-tagged
it: non-taggato
