libk3b - en to ja translation catalogue (721 entries)

en:  - %1 Copy |  - %1 Copies
ja[0]:  - %1 個のコピー
ja[1]:  - %1 個のコピー

en:  - %1 copy |  - %1 copies
ja[0]:  - %1 個のコピー
ja[1]:  - %1 個のコピー

en:  and %1 session |  and %1 sessions
ja[0]: と %1 個のセッション
ja[1]: と %1 個のセッション

en:  – One copy |  – %1 copies
ja[0]:  - %1 個のコピー
ja[1]:  - %1 個のコピー

en: %1 could not reserve shared memory segment of requested size.
ja: %1 は要求したサイズの共有メモリを確保できませんでした。

en: %1 crashed.
ja: %1 がクラッシュしました。

en: %1 did not exit cleanly.
ja: %1 は正常に終了しませんでした。

en: %1 executable could not be found.
ja: %1 の実行ファイルが見つかりません。

en: %1 executable too old: need version %2 or greater.
ja: %1 実行ファイルは古すぎます: バージョン %2 以上が必要です。

en: %1 has no permission to open the device.
ja: %1 にはデバイスを開く権限がありません。

en: %1 media do not support write simulation. Do you really want to continue? The disc will actually be written to.
ja: %1 のメディアは、書き込みのシミュレーションに対応していません。本当に続けますか？メディアに実際に書き込みます。

en: %1 returned an unknown error (code %2).
ja: %1 が不明なエラーを返しました (コード %2)

en: %1 returned error: %2
ja: %1 はエラーを返しました: %2

en: %1 version %2 is too old.
ja: %1 バージョン %2 は古すぎます。

en: %2 in %1 track | %2 in %1 tracks
ja[0]: %1 個のトラックに %2
ja[1]: %1 個のトラックに %2

[ctx: %2 is of form XX:YY:ZZ, no pluralization needed]
en: 1 track (%2 minutes) | %1 tracks (%2 minutes)
ja[0]: 1 トラック (%2 分)
ja[1]: %1 トラック (%2 分)

en: 'Force unsafe operations' enabled.
ja: 「安全でない操作を強制する」を有効にしました。

en: (Description taken from the Wikipedia article)
ja: (この説明は Wikipedia 英語版の記事より引用しました)

en: ...and the K3b FAQ does not help you...
ja: ...K3b FAQ が助けにならないなら...

en: ...and this error also occurs with high quality media...
ja: ...高品質のメディアを使ってもこのエラーが出るのなら...

en: ...or by lowering the used software buffer size in the advanced K3b settings.
ja: あるいは K3b の詳細設定で、使用するソフトウェアバッファのサイズを下げてください。

en: ...please include the debugging output in your problem report.
ja: ...問題の報告にデバッグ出力を添えてください。

en: 1 MPEG (%2) | %1 MPEGs (%2)
ja[0]: 1 個の MPEG (%2)
ja[1]: %1 個の MPEG (%2)

en: 1 bit/s | %1 bits/s
ja[0]: %1 bit/s
ja[1]: %1 bit/s

en: <em>%1</em> renamed to <em>%2</em>
ja: ‘%1’ を ‘%2’ にリネームしました

en: <p>If this option is checked K3b will adjust the volume of all tracks to a standard level. This is useful for things like creating mixes, where different recording levels on different albums can cause the volume to vary greatly from song to song.<p><b>Be aware that K3b currently does not support normalizing when writing on the fly.</b>
ja: <html><p>このオプションを有効にすると、K3b はすべてのトラックの音量を標準レベルに調整します。これは、複数のアルバムの曲をミックスするプロジェクトなどに役立ちます。アルバムによって録音レベルが違っているために曲ごとに音量が大きく変わってしまうのを防ぐことができます。</p><p>【注意】 K3b は現在のところオンザフライ書き込みでのノーマライズはサポートしていません。</p></html>

en: <p>If this option is checked K3b will not close the CD, and will write a temporary table of contents.</p><p>This allows further sessions to be appended to the CD later.</p>
ja: <p>このオプションを有効にすると、CD を閉じずに一時的な内容一覧を作成します。</p><p>こうすることで CD への追記が可能になります。</p>

en: <p>If this option is checked K3b will perform all writing steps with the laser turned off.<p>This is useful, for example, to test a higher writing speed or whether your system is able to write on-the-fly.<p><b>Caution:</b> DVD+R(W) does not support simulated writing.
ja: <html><p>このオプションを有効にすると、K3b はレーザーを切ってすべての書き込みステップを実行します。</p><p>これは、より速い書き込み速度や、システムがオンザフライ書き込みをサポートしているかどうかをテストする場合に使用できます。</p><p>【注意】 DVD+R(W) は書き込みシミュレーションをサポートしていません。</p></html>

en: <p>If this option is checked and K3b is not able to read an audio sector from the source CD it will be replaced with zeros on the resulting copy.<p>Since audio CD Player are able to interpolate small errors in the data it is no problem to let K3b skip unreadable sectors.
ja: <p>このオプションを有効にすると、ソース CD の読み取れないオーディオセクターをゼロに置き換えます。</p><p>オーディオ CD プレーヤーはデータの小さなエラーを補間することができるので、読み取れないセクターを K3b にスキップさせても問題ありません。</p>

en: <p>If this option is checked, K3b enables <em>Burnfree</em> (or <em>Just Link</em>). This is a feature of the CD writer which avoids buffer underruns.<p>Without <em>burnfree</em>, if the writer cannot get any more data a buffer underrun would occur, since the writer needs a constant stream of data to write the CD.<p>With <em>burnfree</em> the writer can <em>mark</em> the current position of the laser and get back to it when the buffer is filled again; but, since this means having little data gaps on the CD, <b>it is highly recommended to always choose an appropriate writing speed to prevent the usage of burnfree, especially for audio CDs</b> (in the worst case one would hear the gap).<p><em>Burnfree</em> was formerly known as <em>Burnproof</em>, but has since been renamed when it became part of the MMC standard.
ja: <p>このオプションを有効にすると、K3b は <em>Burnfree</em> (または <em>Just Link</em>) を有効にします。これはバッファアンダーランを回避するための CD ライターの機能です。</p><p>ライターは CD に書き込むときにデータの絶え間ない転送を必要とします。<em>Burnfree</em> なしの場合、データがなくなるとバッファアンダーランが発生します。<em>Burnfree</em> がある場合は、ライターは現在のレーザーの位置に <em>マーク</em> を付けて、バッファが満たされたときにその位置に戻ることができます。<b> しかし、これは CD に小さなデータギャップを作ることになるので、Burnfree が使用されないように常に適切な書き込み速度を選択するようにしてください。オーディオ CD では最悪の場合ギャップが聞こえます。</b></p><p><em>Burnfree</em> は以前は <em>Burnproof</em> として知られていましたが、MMC 規格の一部になったときに名称が変更されました。</p>

en: <p>If this option is checked, K3b will create an image before writing the files to the CD/DVD. Otherwise the data will be written <em>on-the-fly</em>, i.e. no intermediate image will be created.<p><b>Caution:</b> Although writing on-the-fly should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
ja: <html><p>このオプションを有効にすると、K3b はファイルを CD/DVD に書き込む前にイメージを作成します。そうでない場合は、中間のイメージを作成せずにデータを「オンザフライ」で書き込みます。</p><p>【注意】 オンザフライ書き込みは、たいていのシステムで問題なく動作しますが、データが十分な速さでライターに送られることを確認してください。</p></html>

en: <p>If this option is checked, K3b will not create an image first but write the files directly to the CD/DVD.<p><b>Caution:</b> Although this should work on most systems, make sure the data is sent to the writer fast enough.
ja: <html><p>このオプションを有効にすると、K3b はイメージを作成せずに、ファイルを直接 CD/DVD に書き込みます。</p><p>【注意】 たいていのシステムでは問題なく動作しますが、データが十分な速さでライターに送られることを確認してください。</p></html>

en: <p>If this option is checked, K3b will only create an image and not do any actual writing.<p>The image can later be written to a CD/DVD with most current writing programs (including K3b of course).
ja: <p>このオプションを有効にすると、K3b はイメージを作成するだけで実際の書き込みは行いません。</p><p>このイメージは、最近の書き込み用プログラムであれば、後で CD/DVD に書き込むことができます。もちろん K3b でも可能です。</p>

en: <p>If this option is checked, K3b will remove any created images after the writing has finished.<p>Uncheck this if you want to keep the images.
ja: <p>このオプションを有効にすると、作成したイメージを完了後に削除します。</p><p>イメージを残しておく場合は、チェックを外してください。</p>

en: <p>If this option is checked, K3b will write the CD in 'disk at once' mode as compared to 'track at once' (TAO).<p>It is always recommended to use DAO where possible.<p><b>Caution:</b> Track pregaps with a length other than 2 seconds are only supported in DAO mode.
ja: <html><p>このオプションを有効にすると、K3b は「トラックアットワンス (TAO)」ではなく「ディスクアットワンス (DAO)」モードで CD に書き込みます。</p><p>可能なときは常に DAO を使うことをお勧めします。</p><p>【注意】 長さが 2 秒以外のトラックのプリギャップは DAO モードでのみサポートされています。</p></html>

en: <p>If this option is checked, then after successfully writing the disk K3b will compare the original source data with the written data to verify that the disk has been written correctly.
ja: <p>このオプションを有効にすると、ディスクに書き込んだ後に元のデータと書き込んだデータを比較して、ディスクが正しく書き込まれたかどうかを検証します。</p>

en: <p>It is recommended to try a simulation first.
ja: <p>まずシミュレーションを試すことをお勧めします。</p>

en: <p>Sets the correction mode for digital audio extraction.<ul><li>0: No checking, data is copied directly from the drive. <li>1: Perform overlapped reading to avoid jitter.</li><li>2: Like 1 but with additional checks of the read audio data.</li><li>3: Like 2 but with additional scratch detection and repair.</li></ul><p><b>The extraction speed reduces from 0 to 3.</b>
ja: <p>デジタルオーディオ吸い出し時の補正モードを設定します。</p><ul><li>0: チェックなし。データをドライブから直接コピーします。<li>1: ジッターエラーを避けるために overlapped reading を行います。</li><li>2: 1 と同様。さらに読み込んだ音声データに対して、いくつかのチェックを行います。</li><li>3: 2 と同様。さらにスクラッチ検出と補正を行います。</li></ul><p>吸い出し速度は 0 から 3 につれて遅くなります。</p>

en: A file with that name already exists. Please enter a new name:
ja: その名前のファイルは既にあります。他の名前を入れてください:

en: A hard-disk boot image has to contain a single partition.
ja: ハードディスク・ブートイメージは単一のパーティションを含まなければなりません。

en: A write error occurred.
ja: 書き込みエラー発生。

en: AC3 (Pass-through)
ja: AC3 (パススルー)

en: AC3 (Stereo)
ja: AC3 (ステレオ)

en: AC3, better known as Dolby Digital is standardized as ATSC A/52. It contains up to 6 total channels of sound.
ja: Dolby Digital として知られている AC3 は ATSC A/52 として規格化されています。これは最大で 6 つのオーディオチャンネルを含みます。

en: APS' pts seems out of order (actual pts %1, last seen pts %2)
ja: APS pts の順序が正しくありません (実際の pts は %1, 最後の pts は %2)

en: Adjust the volume levels of all tracks
ja: すべてのトラックの音量レベルを調整

en: Adjusting volume level for track %1 of %2
ja: トラック %1 / %2 の音量レベルを調整

en: After 10-20 reformats the media might become unusable.
ja: 10-20 回再フォーマットすると使用不能になります。

en: An unknown error occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: An unknown number of remaining stream bytes will be ignored.
ja: 残りバイト数が不明なストリームは無視されます。

en: Analysing %1
ja: %1 を分析

en: Analysing Chapter %1 of %2
ja: %2 のチャプター %1 を分析

en: Analysing Title %1 of Video DVD %2
ja: ビデオ DVD %2 のタイトル %1 を分析

en: Analysing the audio file
ja: オーディオファイルを分析

en: Analysing the audio file failed. Corrupt file?
ja: オーディオファイルの分析に失敗しました。壊れたファイル？

en: Analyzing medium...
ja: メディアを分析...

en: Another application is blocking the device (most likely automounting).
ja: 他のアプリケーションがデバイスをブロックしています (おそらく自動マウント中)

en: Appendable %1 medium
ja: 追記可能な %1 メディア

en: Appendable Data %1
ja: 追記可能なデータ %1

en: Appending session to %1.
ja: %1 にセッションを追記する

en: Appending session to CD
ja: CD にセッションを追記

en: Appending session to DVD+R.
ja: DVD+R にセッションを追記する

en: Appending session to Double Layer DVD+R.
ja: 二層式 DVD+R にセッションを追記する

en: Appending session to rewritable CD.
ja: リライタブル CD にセッションを追記する

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Audio images successfully created.
ja: オーディオイメージを作成しました。

en: Auto
ja: 自動

en: Average overall write speed: %1 KB/s (%2x)
ja: 全体の平均書き込み速度: %1 KB/s (%2x)

en: Bad packet at packet #%1 (stream byte offset %2)
ja: パケット #%1 で不正なパケット (stream byte offset %2)

en: Blanking
ja: 消去

en: Blanking successfully completed
ja: 消去完了

en: Booktype successfully changed
ja: ブックタイプを変更しました

en: Boot catalog
ja: ブートカタログ

en: Buffer was low once. | Buffer was low %1 times.
ja[0]: バッファアンダーランが 1 回発生しました。
ja[1]: バッファアンダーランが %1 回発生しました。

en: Burnfree was used once. | Burnfree was used %1 times.
ja[0]: Burnfree を 1 回使いました。
ja[1]: Burnfree を %1 回使いました。

en: Burning Clone Image
ja: クローンイメージを書き込み

en: CD Track
ja: CD トラック

en: CD writer %1 (%2) does not support cloning.
ja: CD ライター %1 (%2) はクローニングをサポートしていません。

en: CDDB Lookup
ja: CDDB 検索

en: Cache the data to be written on the harddisk
ja: 書き込むデータをハードディスクにキャッシュ

en: Cancel and go back
ja: キャンセルして戻る

en: Cannot change booktype on non-empty DVD+R media.
ja: 空でない DVD+R メディアのブックタイプは変更できません。

en: Cannot copy encrypted DVDs.
ja: 暗号化された DVD はコピーできません。

en: Cannot read source disk.
ja: ソースディスクを読み込めません。

en: Cannot write %1 media using %2. Falling back to default application.
ja: %2 を使って %1 メディアに書き込めません。代わりに標準のアプリケーションを使います。

en: Capacity: %1
ja: 容量: %1

en: Caption for children
ja: 子供向けのキャプション

en: Caption with bigger size characters
ja: 大きな文字サイズのキャプション

en: Caption with normal size characters
ja: 普通の文字サイズのキャプション

en: Cdrdao %1 does not support disabling burnfree.
ja: cdrdao %1 は burnfree 無効をサポートしていません。

en: Cdrdao %1 does not support overburning.
ja: cdrdao %1 はオーバーバーンをサポートしていません。

en: Cdrecord %1 does not support CD-Text writing.
ja: cdrecord %1 は CD-Text 書き込みをサポートしていません。

en: Cdrecord %1 does not support overburning.
ja: cdrecord %1 はオーバーバーンをサポートしていません。

en: Cdrecord does not support writing %1 media.
ja: cdrecord は %1 メディアの書き込みをサポートしていません。

en: Cdrecord version %1 does not have cloning support.
ja: cdrecord バージョン %1 はクローニングをサポートしていません。

en: Cdrecord version %1 does not support Blu-ray writing.
ja: cdrecord %1 は Blu-ray の書き込みをサポートしていません。

en: Changing Booktype
ja: ブックタイプを変更

en: Changing DVD Booktype
ja: DVD ブックタイプを変更

en: Checking Source Medium
ja: ソースメディアをチェック

en: Checking medium
ja: メディアをチェック

en: Checking source medium
ja: ソースメディアをチェック

en: Cloning CD
ja: CD をクローニング

en: Closed caption for children
ja: 子供向けのクローズドキャプション

en: Closed caption with bigger size characters
ja: 大きな文字サイズのクローズドキャプション

en: Closed caption with normal size characters
ja: 普通の文字サイズのクローズドキャプション

en: Closing Disk
ja: ディスクを閉じる

en: Closing Session
ja: セッションを閉じる

en: Closing Session...
ja: セッションを閉じる...

en: Closing Track
ja: トラックを閉じる

en: Compare original with written data
ja: オリジナルと書き込んだデータを比較

en: Complete %1 medium
ja: 完全な %1 メディア

en: Complete Data %1
ja: 完全なデータ %1

en: Component
ja: コンポーネント

en: Computing level for track %1 of %2
ja: トラック %1 / %2 のレベルを計算

en: Consider enabling the 'update scan offsets' option, if it is not enabled already.
ja: まだ有効にしていない場合は、「スキャンオフセットを更新」を有効にしてみてください。

en: Copying
ja: コピー

en: Copying Audio CD.
ja: オーディオ CD をコピー

en: Copying CD
ja: CD をコピー

en: Copying CD On-The-Fly
ja: CD をオンザフライでコピー

en: Copying DVD or BD
ja: DVD または BD をコピーしています

en: Copying DVD or BD On-The-Fly
ja: DVD または BD をオンザフライでコピーしています

en: Copying Data CD.
ja: データ CD をコピー

en: Copying Enhanced Audio CD (CD-Extra).
ja: Enhanced Audio CD (CD-Extra) をコピー

en: Copying Multisession Data CD.
ja: マルチセッションのデータ CD をコピー

en: Copying successfully completed
ja: コピー完了

en: Corrected error in sector %1
ja: セクター %1 でエラーを修正

en: Could not backup tocfile.
ja: TOC ファイルをバックアップできませんでした。

en: Could not delete file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を削除できませんでした。

en: Could not determine next writable address.
ja: 次の書き込み可能なアドレスを検出できませんでした。

en: Could not determine size of resulting image file.
ja: 結果のイメージファイルのサイズを検出できませんでした。

en: Could not find %1 executable.
ja: %1 実行ファイルが見つかりませんでした。

en: Could not find a valid eMovix installation.
ja: 有効な eMovix が見つかりませんでした。

en: Could not find file %1
ja: ファイル ‘%1’ が見つかりませんでした

en: Could not find file %1. Skipping...
ja: ファイル ‘%1’ が見つかりませんでした。スキップします...

en: Could not find image %1
ja: イメージ %1 が見つかりませんでした

en: Could not find normalize executable.
ja: normalize 実行ファイルが見つかりませんでした。

en: Could not find readcd executable with cloning support.
ja: クローニングをサポートする readcd 実行ファイルが見つかりませんでした。

en: Could not find the following files:
ja: 次のファイルが見つかりませんでした:

en: Could not follow link %1 to non-existing file %2. Skipping...
ja: 存在しないファイル ‘%2’ へのリンク ‘%1’ をたどれませんでした。スキップします...

en: Could not load libcdparanoia.
ja: libcdparanoia をロードできませんでした。

en: Could not open %1 for writing
ja: %1 を書き込み用に開けませんでした

en: Could not open device %1
ja: デバイス %1 を開けませんでした

en: Could not open file %1
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした

en: Could not open file %1.
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。

en: Could not read file %1. Skipping...
ja: ファイル ‘%1’ を読めませんでした。スキップします...

en: Could not rename subtitle file. File with requested name %1 already exists.
ja: 字幕ファイルの名前を変更できませんでした。要求された名前 ‘%1’ のファイルが既にあります。

en: Could not retrieve multisession information from disk.
ja: ディスクからマルチセッション情報を取得できませんでした。

en: Could not start %1
ja: %1 を開始できませんでした

en: Could not start %1.
ja: %1 を開始できませんでした。

en: Could not start normalize.
ja: normalize を開始できませんでした。

en: Could not start readcd.
ja: readcd を開始できませんでした

en: Could not unlock drive.
ja: ドライブをロック解除できませんでした。

en: Could not write correct XML file.
ja: 正しい XML ファイルを書き込めませんでした。

en: Could not write temporary file
ja: 一時ファイルに書き込めませんでした

en: Create image
ja: イメージを作成

en: Creating 1 clone copy | Creating %1 clone copies
ja[0]: 1 個のクローンコピーを作成
ja[1]: %1 個のクローンコピーを作成

en: Creating 1 copy | Creating %1 copies
ja[0]: 1 個のコピー作成
ja[1]: %1 個のコピー作成

en: Creating CD Image
ja: CD イメージを作成

en: Creating Clone Image
ja: クローンイメージを作成

en: Creating Data Image File
ja: データイメージファイルを作成

en: Creating ISO image file
ja: ISO イメージファイルを作成

en: Creating ISO image in %1
ja: %1 で ISO イメージを作成

en: Creating Image
ja: イメージを作成

en: Creating Image for track %1
ja: トラック %1 のイメージを作成

en: Creating Video DVD Image File
ja: ビデオ DVD イメージファイルを作成

en: Creating audio image files
ja: オーディオイメージファイルを作成

en: Creating audio image files in %1
ja: オーディオイメージファイルを %1 で作成

en: Creating image
ja: イメージを作成

en: Creating image file
ja: イメージファイルを作成

en: Creating image file in %1
ja: %1 にイメージファイルを作成

en: Creating image files
ja: イメージファイルを作成

en: Creating image files in %1
ja: %1 でイメージファイルを作成

en: Cue sheet not accepted.
ja: CUE シートが拒否されました。

en: Cue/Bin files successfully created.
ja: Cue/Bin ファイルを作成しました。

en: Cut volume descriptor in the Joliet tree
ja: Joliet ツリーのボリューム記述子を切り詰める

en: DAO (Disk At Once) recording not supported with this writer
ja: このライターは DAO (ディスクアットワンス) 書き込みをサポートしていません

en: DVD and Blu-ray tracks can only be written in MODE1.
ja: DVD と Blu-ray のトラックは、MODE1 でのみ書き込むことができます。

en: DVD+R(W) media do not support write simulation. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
ja: DVD+R(W) では書き込みのシミュレーションはできません。本当に続けますか？メディアに実際に書き込みます。

en: Data did not fit on disk.
ja: データがディスクに収まりません。

en: Data does not fit on disk.
ja: データがディスクに収まりません。

en: Decoding audio track %1 of %2%3
ja: オーディオトラック %1 of %2%3 をデコード

en: Determining maximum writing speed
ja: 最大書き込み速度を検出

en: Device Selection
ja: デバイス選択

en: Device not ready, waiting.
ja: デバイスの準備ができていません。待機します。

en: Director's comments 1
ja: ディレクターコメント 1

en: Director's comments 2
ja: ディレクターコメント 2

en: Director's comments for children
ja: 子供向けのディレクターコメント

en: Director's comments with bigger size characters
ja: 大きな文字サイズのディレクターコメント

en: Director's comments with normal size characters
ja: 普通の文字サイズのディレクターコメント

en: Disable Joliet extensions
ja: Joliet 拡張を無効にする

en: Disabled Burnfree
ja: Burnfree を無効に

en: Disabling on-the-fly writing.
ja: オンザフライ書き込みを無効にします。

en: Discard symbolic links to folders
ja: フォルダへのシンボリックリンクを破棄

en: Disk at once
ja: ディスクアットワンス

en: Do not be concerned with the progress stopping before 100%.
ja: 進捗が 100% になる前に停止しても心配しないでください。

en: Do not close the disk to allow additional sessions to be added later
ja: 後でセッションを追加できるように、ディスクを閉じない

en: Do not force VCD
ja: VCD を強制しない

en: Do you want to overwrite %1?
ja: ‘%1’ を上書きしますか？

en: Due to a bug in cdrdao the toc/cue file %1 has been deleted. K3b was unable to restore it from the backup %2.
ja: cdrdao のバグにより toc/cue ファイル ‘%1’ を削除しました。バックアップ ‘%2’ からは復旧できませんでした。

en: Due to a bug in mkisofs <= 1.15a40, K3b is unable to handle filenames that contain more than one backslash:
ja: mkisofs <= 1.15a40 のバグにより、二つ以上のバックスラッシュを含むファイル名を扱うことができません:

en: Ejecting DVD...
ja: DVD をイジェクト...

en: Ejecting Medium
ja: メディアを取り出しています

en: Ejecting medium...
ja: メディアをイジェクト...

en: El Torito Boot image
ja: El Torito ブートイメージ

en: El Torito boot catalog file
ja: El Torito ブートカタログファイル

en: Empty
ja: 空

en: Empty %1 medium
ja: 空の %1 メディア

en: Enable Burnfree (or Just Link) to avoid buffer underruns
ja: Burnfree (または Just Link) を有効にしてバッファアンダーランを避ける

en: Enable overburning in the advanced K3b settings to burn anyway.
ja: どうしても書き込む場合は、詳細設定でオーバーバーンを有効にしてください。

en: Enabled Burnfree
ja: Burnfree を有効に

en: Enabling UDF extension.
ja: UDF 拡張を有効に

en: Encountered an incorrectly encoded filename '%1'
ja: 不正にエンコードされたファイル名 ‘%1’ を検出

en: Engaging DAO
ja: DAO を使用

en: Enter New Filename
ja: 新しいファイル名を入力

en: Erasing CD-RW
ja: CD-RW を消去

en: Erasing successfully completed
ja: 消去が正しく完了しました

en: Error while creating ISO image
ja: ISO イメージ作成中にエラー

en: Error while creating ISO image.
ja: ISO イメージ作成中にエラー

en: Error while decoding audio tracks.
ja: オーディオトラックのデコード中にエラー

en: Error while decoding track %1.
ja: トラック %1 をデコード中にエラー

en: Error while initializing audio ripping.
ja: オーディオ吸い出しを初期化中にエラー

en: Error while normalizing tracks.
ja: トラックのノーマライズ中にエラー

en: Error while reading disk.
ja: ディスク読み込み中にエラー

en: Error while reading from file %1
ja: ファイル ‘%1’ を読み込み中にエラー

en: Error while reading sector %1.
ja: セクター %1 を読み込み中にエラー

en: Error while reading session %1.
ja: セッション %1 の読み込み中にエラー

en: Executing Power calibration
ja: パワー補正を実行

en: Execution of %1 failed.
ja: %1 の実行に失敗しました。

en: Extended
ja: 拡張

en: FFmpeg contains an implementation of the MPEG-4 video encoding standard which produces high quality results.
ja: FFmpeg には高品質な結果を生む MPEG-4 ビデオエンコーディング規格が実装されています。

en: FFmpeg is an open-source project trying to support most video and audio codecs used these days. Its subproject libavcodec forms the basis for multimedia players such as xine or mplayer.
ja: FFmpeg は今日使われている大部分の動画と音声コーデックをサポートすることを目指すオープンソースプロジェクトです。そのサブプロジェクトである libavcodec は xine や mplayer などのマルチメディアプレーヤーの基礎となっています。

en: Failed to backup boot image file %1
ja: ブートイメージファイル ‘%1’ のバックアップに失敗

en: Failed to read disk completely in clone mode.
ja: クローニングモードでディスクを完全に読めませんでした。

en: Failed to reload the medium
ja: メディアの再読み込みに失敗しました

en: Failed to retrieve all CSS keys.
ja: すべての CSS キーの取得に失敗しました。

en: Failed to write temporary file '%1'
ja: 一時ファイル ‘%1’ に書き込めませんでした

en: Fatal error at startup: %1
ja: 開始時に致命的なエラー: %1

en: Fatal error during recording: %1
ja: レコーディング中に致命的なエラー: %1

en: File %1 is empty.
ja: ファイル ‘%1’ は空です。

en: File Exists
ja: ファイルは存在します

en: Files bigger than 2 GB cannot be handled.
ja: 2 GB より大きいファイルは扱えません。

en: Flushing Cache
ja: キャッシュを消去

en: Flushing cache
ja: キャッシュを消去

en: Flushing the cache may take some time.
ja: キャッシュの消去にはしばらく時間がかかります。

en: For most current drives this would be 'generic-mmc'.
ja: 現在の多くのドライブでは “generic-mmc” になります。

en: For the visually impaired
ja: 視覚障害者用

en: Force VCD
ja: VCD を強制する

en: Forced caption
ja: 強制キャプション

en: Forcing formatting anyway.
ja: 強制的にフォーマットします。

en: Formatted in %1 mode.
ja: %1 モードでフォーマットしました。

en: Formatting
ja: フォーマット

en: Formatting %1 medium
ja: %1 メディアをフォーマットしています

en: Formatting DVD-RW in %1 mode.
ja: DVD-RW を %1 モードでフォーマット

en: Formatting disc
ja: ディスクをフォーマットしています

en: Formatting successfully completed
ja: フォーマット完了

en: Found %1 medium.
ja: %1 メディアを検出しました。

en: Found ISRC code
ja: ISRC コードを検出

en: Found a high-speed medium not suitable for the writer being used.
ja: ライターに適合しない高速度メディアを検出。

en: Found a low-speed medium not suitable for the writer being used.
ja: ライターに適合しない低速度メディアを検出。

en: Found encrypted DVD.
ja: 暗号化された DVD を検出。

en: Found files bigger than 4 GB. K3b needs at least %1 to continue.
ja: 4 GB より大きいファイルを検出しました。続けるには最低 %1 が必要です。

en: Found pregap: %1
ja: プリギャップを検出: %1

en: Free space: %1
ja: 空き容量: %1

en: From now on, scan information data errors will not be reported anymore
ja: これ以降はスキャン情報データのエラーを報告しません

en: From previous session
ja: 前のセッションから

en: Growisofs version %1 does not feature a software buffer which may result in an unstable burn process.
ja: Growisofs バージョン %1 にはソフトウェアバッファ機能が存在していません。そのため、書き込み処理が不安定になる場合があります。

en: Growisofs version %1 is too old. K3b needs at least version 5.10.
ja: growisofs バージョン %1 は古すぎます。5.10 以上が必要です。

en: I/O Error
ja: I/O エラー

en: I/O Error. Most likely no space left on harddisk.
ja: I/O エラー。おそらくハードディスクに空き領域がありません。

en: ISO image successfully created.
ja: ISO イメージを作成しました。

en: If you are running an unpatched cdrecord version...
ja: パッチを当てていない cdrecord バージョンをお使いなら...

en: Ignore read errors
ja: 読み取りエラーを無視する

en: Ignored %1 erroneous sector. | Ignored a total of %1 erroneous sectors.
ja[0]: %1 個のエラーセクターを無視しました。
ja[1]: 合計 %1 個のエラーセクターを無視しました。

en: Ignoring clipping values of last chapter due to its short playback time.
ja: 再生時間が短いため、最後のチャプターのクリップ値を無視します。

en: Ignoring link %1 to folder %2. K3b is unable to follow links to folders.
ja: フォルダ ‘%2’ へのリンク ‘%1’ を無視します。K3b はフォルダへのリンクをたどることはできません。

en: Ignoring read error in sector %1.
ja: セクター %1 での読み取りエラーを無視

en: Ignoring this aps
ja: この APS を無視

en: Image successfully created in %1
ja: %1 でイメージファイルを作成しました

en: Information
ja: 情報

en: Input/output error. Not necessarily serious.
ja: Input/output エラー。必ずしも深刻なものではありません。

en: Internal Error: No medium type fits. This project cannot be burned.
ja: 内部エラー: 適したメディアの種類がありません。このプロジェクトは書き込めません。

en: Internal Error: Verification job improperly initialized (%1)
ja: 内部エラー: 照合ジョブが正しく初期化されませんでした (%1)

en: Invalid audio codec set: %1
ja: 無効な音声コーデックセット: %1

en: Invalid filename: '%1'
ja: 無効なファイル名: ‘%1’

en: Invalid video codec set: %1
ja: 無効な動画コーデックセット: %1

en: It can be solved by issuing the command 'ulimit -l unlimited'...
ja: この問題は ulimit -l unlimited コマンドを実行することで解決できます。

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode.
ja: CD-Text を TAO モードで書き込むことはできません。

en: It is not possible to write CD-Text in TAO mode. Try DAO or RAW.
ja: TAO モードでの CD-Text 書き込みはできません。DAO または RAW を使ってください。

en: It is not recommended to force formatting of %1 media.
ja: %1 メディアの強制フォーマットは、お勧めできません。

en: It may simply be overwritten.
ja: 上書きされます。

en: K3b can only copy CD-Extra mixed mode CDs.
ja: CD-Extra ミックスモード CD のみコピーできます。

en: K3b detected a problem with the medium.
ja: K3b はメディアに問題を検出しました。

en: K3b does not copy CDs containing multiple data tracks.
ja: 複数のデータトラックを含む CD はコピーできません。

en: K3b does not support copying DVD-RAM.
ja: DVD-RAM のコピーはサポートしていません。

en: K3b does not support copying multi-session DVD or Blu-ray disks.
ja: マルチセッションの DVD および Blu-ray ディスクのコピーはサポートしていません。

en: K3b does not support writing on-the-fly with growisofs %1.
ja: growisofs %1 でのオンザフライ書き込みはサポートしていません。

en: K3b found multiple or inexact CDDB entries. Please select one.
ja: CDDB に複数または不完全一致のエントリがあります。一つ選んでください。

en: K3b is not able to follow symbolic links to folders after they have been added to the project. Do you want to continue without writing the symbolic links to the image?
ja: K3b はプロジェクトに追加された後にフォルダへのシンボリックリンクに従うことはできません。イメージにシンボリックリンクを書き込まずに続けますか？

en: K3b needs cdrecord 2.01a12 or newer to copy Mode2 data tracks.
ja: Mode2 データトラックをコピーするには cdrecord 2.01a12 以上が必要です。

en: K3b was unable to eject the source disk. Please do so manually.
ja: K3b はソースディスクをイジェクトできませんでした。手動で行ってください。

en: K3b was unable to eject the source medium. Please do so manually.
ja: K3b はソースメディアをイジェクトできませんでした。手動で行ってください。

en: K3b was unable to eject the written disk. Please do so manually.
ja: K3b は書き込んだディスクをイジェクトできませんでした。手動で行ってください。

en: K3b was unable to eject the written medium. Please do so manually.
ja: K3b は書き込んだメディアをイジェクトできませんでした。手動で行ってください。

en: K3b will create a %1 image from the given MPEG files, but these files must already be in %1 format. K3b does not yet resample MPEG files.
ja: 指定された MPEG ファイルから %1 イメージを作成します。そのためには、これらのファイルが既に %1 形式になっている必要があります。K3b はまだ MPEG ファイルのリサンプルはしません。

en: Layer %1
ja: レイヤー %1

en: MPEG1 Layer III
ja: MPEG1 レイヤー III

en: MPEG1 Layer III is better known as MP3 and is the most used lossy audio format.
ja: MP3 として知られている MPEG1 Layer III は、最もよく使用されている不可逆音声フォーマットです。

en: MPEG2 Extended
ja: MPEG2 拡張

en: Media is already empty.
ja: メディアは既に空です。

en: Medium or burner does not support writing at %1x speed
ja: メディアかライターが %1 倍速書き込みをサポートしていません

en: Missing Blu-ray support in cdrecord and growisofs. Please update the system.
ja: cdrecord と growisofs のいずれも、Blu-ray に対応していません。システムを更新してください。

en: Mixed CD
ja: ミックスモード CD

en: Mkisofs executable not found.
ja: mkisofs の実行ファイルが見つかりません。

en: Modify device settings in K3b to solve this problem.
ja: K3b 内のデバイス設定を変更し、問題を解決してください。

en: Most likely mkisofs failed in some way.
ja: おそらく何かの原因で mkisofs が失敗しました。

en: Most likely the burning failed due to low-quality media.
ja: 低品質なメディアによる書き込みエラーでしょう。

en: Most writers do not support writing multisession CDs in DAO mode.
ja: 多くのライターは DAO モードでのマルチセッション CD の書き込みをサポートしていません。

en: Motion Picture
ja: 動画

en: Multiple CDDB Entries Found
ja: 複数の CDDB エントリが見つかりました

en: Multisession CD
ja: マルチセッション CD

en: Need to reload medium to return to proper state.
ja: 正常な状態に戻るにはメディアを再ロードする必要があります。

en: No DVD+R(W) media found.
ja: DVD+R(W) メディアが見つかりません。

en: No Incremental Streaming
ja: Incremental Streaming なし

en: No Read Permission
ja: 読み取り権限がありません

en: No Simulation with %1
ja: %1 ではシミュレーションできません

en: No Simulation with DVD+R(W)
ja: DVD+R(W) ではシミュレーションできません

en: No Simulation with DVD-R(W)
ja: DVD-R(W) のシミュレーションなし

en: No cdrdao driver found.
ja: cdrdao ドライバが見つかりません。

en: No device set
ja: デバイスセットなし

en: No device set.
ja: デバイスがセットされていません。

en: No files to be written.
ja: 書き込むファイルがありません。

en: No medium information
ja: メディア情報がありません

en: No medium inserted or an empty medium in %1. Cannot continue multisession disk.
ja: %1 内に何もメディアが入れられていないか、もしくは空のメディアです。マルチセッションディスクを継続できません。

en: No medium present
ja: メディアがありません

en: No need to format %1 media more than once.
ja: %1 メディアを二回フォーマットする必要はありません。

en: No permission to read the following files:
ja: 次のファイルを読み取る権限がありません:

en: No rewritable DVD or BD medium found. Unable to format.
ja: リライト可能な DVD または BD メディアが見つかりません。フォーマットできません。

en: No settings available for plugin %1.
ja: プラグイン “%1” には設定項目はありません。

en: No source medium found.
ja: ソースメディアが見つかりません。

en: No such file or directory '%1'.
ja: ファイルまたはディレクトリがありません '%1'

en: No support for reading formless Mode2 sectors.
ja: formless Mode2 セクターの読み込みはサポートしていません。

en: No valid %1 option: %2
ja: 有効な %1 オプションではありません: %2

en: No valid audio cue file: '%1'
ja: 有効なオーディオ cue ファイルではありません: ‘%1’

en: No volume id specified. Using default.
ja: ボリューム ID が指定されていません。標準設定を使用します。

en: Normal
ja: 標準

en: Normalize volume levels
ja: 音量レベルをノーマライズ

en: Normalizing volume levels
ja: 音量レベルをノーマライズ

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not enough space left in temporary folder.
ja: 一時フォルダに十分な空き領域がありません。

en: Note: Forcing MPEG2 as VCD is not supported by some standalone DVD players.
ja: 【注意】 MPEG2 の VCD への強制は、DVD プレーヤーによってはサポートされていません。

en: OPC failed. Please try writing speed 1x.
ja: OPC に失敗。1 倍速で書き込んでください。

en: OPC failed. Probably the writer does not like the medium.
ja: OPC 失敗。ライターがメディアをサポートしていないようです。

en: On the fly
ja: オンザフライ

en: On-the-fly writing with cdrecord < 2.01a13 not supported.
ja: cdrecord < 2.01a13 でのオンザフライ書き込みはサポートされていません。

en: One copy successfully created | %1 copies successfully created
ja[0]: %1 個のコピーの作成が完了
ja[1]: %1 個のコピーの作成が完了

en: One file (%2) and about 8 MB eMovix data | %1 files (%2) and about 8 MB eMovix data
ja[0]: 1 個のファイル (%2) と約 8 MB の eMovix データ
ja[1]: %1 個のファイル (%2) と約 8 MB の eMovix データ

en: One or more BCD fields out of range for %1
ja: 一つ以上の BCD 欄が %1 の範囲を超えています

en: Only MPEG1 and MPEG2 video files are supported.
ja: MPEG1 と MPEG2 の動画ファイルのみをサポートしています。

en: Only copying first session.
ja: 最初のセッションのみコピー

en: Only create an image
ja: イメージのみを作成

en: Only create image
ja: イメージのみを作成

en: Only session 1 will be cloned.
ja: セッション 1 のみクローンします。

en: Only simulate the writing process
ja: 書き込みプロセスのシミュレートのみ

en: Optimum Power Calibration failed.
ja: パワー調整の最適化に失敗。

en: PBC (Playback control) enabled.
    Video players cannot reach Segments (MPEG Still Pictures) without Playback control.
ja: PBC (再生コントロール) を有効にしました。
    動画プレーヤーは、再生コントロールがないとセグメント (MPEG 静止画像) に到達できません。

en: Performing Optimum Power Calibration
ja: パワー調整を最適化中

en: Please add files to your project first.
ja: まずプロジェクトにファイルを追加してください。

en: Please choose TAO (Track At Once) and try again
ja: TAO (トラックアットワンス) を選んでやり直してください

en: Please choose a lower burning speed.
ja: より遅い書き込み速度を選んでください。

en: Please consult the debugging output for details.
ja: 詳細についてはデバッグ出力を参照してください。

en: Please enable Burnfree or choose a lower burning speed.
ja: Burnfree を有効にするか、低速で書き込んでください。

en: Please include the debugging output in your problem report.
ja: 不具合報告にデバッグ出力を含めてください。

en: Please insert Audio CD %1%2
ja: オーディオ CD %1%2 を入れてください

en: Please insert a Data medium
ja: データメディアを入れてください

en: Please insert a Data medium into drive<p><b>%1</b>
ja: データメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a Mixed Mode CD medium
ja: ミックスモードの CD メディアを入れてください

en: Please insert a Mixed Mode CD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: ミックスモードの CD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video CD medium
ja: ビデオ CD メディアを入れてください

en: Please insert a Video CD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: ビデオ CD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a Video DVD medium
ja: ビデオ DVD メディアを入れてください

en: Please insert a Video DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: ビデオ DVD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty medium
ja: 空ではないメディアを入れてください

en: Please insert a non-empty medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空ではないメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a non-empty rewritable medium
ja: リライト可能で、かつ空ではないメディアをドライブに入れてください

en: Please insert a non-empty rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
ja: リライト可能で、かつ空ではないメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a rewritable CD medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ja: リライト可能な CD メディアを入れてください<p><b>%1 %2 (%3)</b>

en: Please insert a rewritable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ja: リライト可能な DVD または Blu-ray メディアを、ドライブに入れてください<p><b>%1 %2 (%3)</b>

en: Please insert a rewritable medium
ja: リライト可能なメディアを入れてください

en: Please insert a rewritable medium into drive<p><b>%1</b>
ja: リライト可能なメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert a suitable medium
ja: 適切なメディアをドライブに入れてください

en: Please insert a suitable medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 適切なメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an Audio CD medium
ja: オーディオ CD メディアを入れてください

en: Please insert an Audio CD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: オーディオ CD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty Blu-ray medium
ja: 空の Blu-ray メディアを入れてください

en: Please insert an empty Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空の Blu-ray メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty CD medium
ja: 空の CD メディアを入れてください

en: Please insert an empty CD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空の CD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD medium
ja: 空の DVD メディアを入れてください

en: Please insert an empty DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空の DVD メディアを入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium
ja: 空の DVD または Blu-ray メディアを入れてください

en: Please insert an empty DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空の DVD または Blu-ray メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty DVD+R or a DVD+RW medium into drive<p><b>%1 %2 (%3)</b>.
ja: 空の DVD+R または DVD+RW メディアをドライブに入れてください<p><b>%1 %2 (%3)</b>

en: Please insert an empty DVD-DL medium
ja: 空の DVD-DL メディアを入れてください

en: Please insert an empty DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空の DVD-DL メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium
ja: 空のメディアを入れてください

en: Please insert an empty medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空のメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger
ja: %1 と同じサイズか、それより大きい空のメディアを入れてください

en: Please insert an empty medium of size %1 or larger into drive<p><b>%2</b>
ja: %1 と同じサイズか、それより大きい空のメディアをドライブに入れてください<p><b>%2</b>

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium
ja: 空または追記可能な Blu-ray メディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空または追記可能な Blu-ray メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable CD medium
ja: 空または追記可能な CD メディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable CD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空または追記可能な CD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD medium
ja: 空または追記可能な DVD メディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable DVD medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空または追記可能な DVD メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium
ja: 空または追記可能な、DVD もしくは Blu-ray メディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable DVD or Blu-ray medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空または追記可能な、DVD もしくは Blu-ray メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium
ja: 空または追記可能な DVD-DL メディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable DVD-DL medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空または追記可能な DVD-DL メディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please insert an empty or appendable medium
ja: 空または追記可能なメディアを入れてください

en: Please insert an empty or appendable medium into drive<p><b>%1</b>
ja: 空のメディア、または追記可能なメディアをドライブに入れてください<p><b>%1</b>

en: Please reload the medium and press 'OK'
ja: メディアをリロードして「OK」を押してください

en: Please select a device:
ja: デバイスを選んでください:

en: Please select one manually in the device settings.
ja: デバイスの設定で手動で一つ選んでください。

en: Please send me an email with the last output.
ja: 最終出力をメールで送ってください。

en: Please try again with the 'ignore speed' setting.
ja: 「速度を無視」を指定してやり直してください。

en: Please try again with writing mode DAO.
ja: DAO 書き込みモードでやり直してください。

en: Please try another brand of media, preferably one explicitly recommended by your writer's vendor.
ja: 別のブランドのメディアを試してください。できればライターのメーカーが推奨しているものを試してください。

en: Power calibration successful
ja: パワー補正に成功

en: Preparing blanking process...
ja: 消去プロセスを準備...

en: Preparing burn process...
ja: 書き込みプロセスを準備...

en: Preparing copy process...
ja: コピープロセスを準備...

en: Preparing data
ja: データを準備

en: Preparing read process...
ja: 読み込みプロセスを準備...

en: Preparing write process...
ja: 書き込みプロセスを準備...

en: Probably a buffer underrun occurred.
ja: バッファアンダーランが生じたのでしょう。

en: Probably a problem with the medium.
ja: おそらくメディアの問題です。

en: Probably this is lower than your writer's lowest writing speed.
ja: ライターの最低書き込み速度より遅く指定しているかもしれません。

en: Probably you chose a too large buffer size.
ja: バッファの指定サイズが大き過ぎるのかもしれません。

en: Problem while reading. Retrying from sector %1.
ja: 読み込み中に問題発生。セクター %1 からやり直します。

en: Quick Format
ja: クイックフォーマット

en: RAW recording not supported with this writer
ja: このライターは RAW 書き込みをサポートしていません

en: Raw Audio CD Image
ja: Raw オーディオ CD イメージ

en: Read error from file '%1'
ja: ファイル ‘%1’ の読み込みエラー

en: Readcd exited abnormally.
ja: readcd は不正終了しました。

en: Reading
ja: 読み込み

en: Reading Session %1
ja: セッション %1 を読み込み

en: Reading Source Medium
ja: ソースメディアを読み込み

en: Reading clone image
ja: クローンイメージを読み込み

en: Reading source medium.
ja: ソースメディアを読み込み

en: Reading successfully completed
ja: 読み込み完了

en: Reading track %1 of %2
ja: トラック %1 / %2 を読み込み

en: Reading with sector size %1.
ja: セクターサイズ %1 で読み込み

en: Reloading of medium required
ja: メディアのリロードが必要です

en: Reloading the medium
ja: メディアをリロード

en: Remove image
ja: イメージを削除

en: Remove images from disk when finished
ja: 完了したらディスクのイメージを削除する

en: Remove missing files and continue
ja: 欠落ファイルを削除して続ける

en: Removed image file %1
ja: イメージファイル ‘%1’ を削除

en: Removing Binary file %1
ja: バイナリファイル ‘%1’ を削除

en: Removing Cue file %1
ja: Cue ファイル ‘%1’ を削除

en: Removing buffer files.
ja: バッファファイルを削除

en: Removing image files.
ja: イメージファイルを削除

en: Removing incomplete video file '%1'
ja: 不完全な動画ファイル ‘%1’ を削除

en: Removing reference to lead-out.
ja: リードアウトへの参照を除去。

en: Removing temporary files.
ja: 一時ファイルを削除しています。

en: Report the problem if it persists anyway.
ja: それでも解決しなければ問題を報告してください。

en: Resizing picture of title %1 to %2x%3
ja: タイトル %1 の動画を %2x%3 にリサイズ

en: Restricted Overwrite is not possible with DVD-R media.
ja: 制限付きの上書きは DVD-R メディアでは不可能です。

en: Retrieving all CSS keys. This might take a while.
ja: すべての CSS キーを取得しています。お待ちください。

en: Retrying from sector %1.
ja: セクター %1 からリトライ

en: Scanning video file %1 of %2 (%3)
ja: 動画ファイル %1 / %2 (%3) をスキャン

en: Searching for old session
ja: 古いセッションを検索

en: Searching previous session
ja: 前のセッションを検索

en: Sending CUE sheet
ja: CUE シートを送信

en: Set the paranoia level for reading audio CDs
ja: オーディオ CD を読み込む際の paranoia レベルを指定

en: Setting iso level to 3 to support files bigger than 4 GB.
ja: 4 GB を超えるファイルをサポートするために ISO レベルを 3 に設定

en: Shorten Filenames
ja: ファイル名を切り詰める

en: Silence
ja: サイレンス

en: Simulate
ja: シミュレート

en: Simulating
ja: シミュレート

en: Simulating CD Cloning
ja: CD クローニングをシミュレート

en: Simulating CD Copy
ja: CD コピーをシミュレート

en: Simulating CD Copy On-The-Fly
ja: オンザフライでの CD コピーをシミュレート

en: Simulating Clone Image
ja: クローンイメージをシミュレート

en: Simulating Session %1
ja: セッション %1 をシミュレート

en: Simulating clone copy
ja: クローンコピーをシミュレート

en: Simulating copy
ja: コピーをシミュレート

en: Simulating first session
ja: ファーストセッションをシミュレート

en: Simulating second session
ja: セカンドセッションをシミュレート

en: Simulation successfully completed
ja: シミュレーション完了

en: Since kernel version 2.6.8 cdrecord cannot use SCSI transport when running suid root anymore.
ja: kernel 2.6.8 以降では suid root で cdrecord による SCSI 転送をすることができません。

en: Single-pass Encoding
ja: 1 パスエンコード

en: Skip unreadable audio sectors
ja: 読めないオーディオセクターをスキップする

en: Some drives do not support all erase types.
ja: すべての消去モードをサポートしていないドライブもあります。

en: Some filenames need to be shortened due to the %1 char restriction of the Joliet extensions. If the Joliet extensions are disabled filenames do not have to be shortened but long filenames will not be available on Windows systems.
ja: Joliet 拡張の %1 文字制限により、いくつかのファイル名を切り詰める必要があります。Joliet 拡張を無効にすればファイル名を短くする必要はありませんが、長い名前は Windows で使えなくなります。

en: Sometimes using TAO writing mode solves this issue.
ja: TAO 書き込みモードを使うと問題を解決できる場合もあります。

en: Sorry, no error handling yet.
ja: 処理できないエラーです。

en: Source
ja: ソース

en: Specified an unusable temporary path. Using default.
ja: 使用不能な一時パスが指定されています。標準設定を使用します。

en: Start multisession CD
ja: マルチセッション CD を開始

en: Starting %1 simulation at %2x speed...
ja: %1 シミュレーションを %2 倍速で開始...

en: Starting %1 writing at %2x speed...
ja: %1 書き込みを %2x 倍速で開始...

en: Starting DAO simulation at %1x speed...
ja: DAO シミュレーションを %1 倍速で開始...

en: Starting DAO writing at %1x speed...
ja: DAO 書き込みを %1 倍速で開始...

en: Starting blanking...
ja: 消去開始...

en: Starting copy at %1x speed...
ja: コピーを %1 倍速で開始...

en: Starting disc write
ja: ディスクへの書き込み開始

en: Starting disc write...
ja: ディスクへの書き込み開始...

en: Starting reading...
ja: 読み込み開始...

en: Starting simulation at %1x speed...
ja: シミュレーションを %1 倍速で開始...

en: Starting simulation copy at %1x speed...
ja: コピーのシミュレーションを %1 倍速で開始...

en: Starting simulation...
ja: シミュレーション開始...

en: Starting writing at %1x speed...
ja: DAO 書き込みを %1 倍速で開始...

en: Still Picture
ja: 静止画

en: Successfully decoded all tracks.
ja: すべてのトラックをデコードしました。

en: Successfully normalized all tracks.
ja: すべてのトラックをノーマライズしました。

en: Successfully read disk.
ja: ディスクの読み込みに成功

en: Successfully read session %1.
ja: セッション %1 の読み込みに成功

en: Successfully read source disk.
ja: ソースディスクの読み込みに成功

en: Successfully read source medium.
ja: ソースメディアの読み込みに成功

en: Successfully written clone copy %1.
ja: クローンコピー %1 の書き込みに成功

en: Successfully written copy %1.
ja: コピー %1 の書き込みに成功

en: Switching burn speed down to %1x
ja: 書き込み速度を %1 に下げる

en: Switching burn speed up to %1x
ja: 書き込み速度を %1 に上げる

en: Switching down burn speed to %1x
ja: 書き込み速度を %1 に下げる

en: Target
ja: ターゲット

en: The Joliet extensions (which are needed for long filenames on Windows systems) restrict the length of the volume descriptor (the name of the filesystem) to %1 characters. The selected descriptor '%2' is longer than that. Do you want it to be cut or do you want to go back and change it manually?
ja: Joliet 拡張 (Windows システムで長いファイル名のために必要) ではボリューム記述子 (ファイルシステムの名前) の長さが %1 文字に制限されます。選択された記述子 “%2” はそれを超えています。記述子を短く切り詰めますか？それとも前に戻って手動で変更しますか？

en: The boot image contains multiple partitions.
ja: ブートイメージが複数のパーティションを含んでいます。

en: The boot image has an invalid size.
ja: ブートイメージのサイズが無効です。

en: The disk is either empty or not appendable.
ja: ディスクは空か追記可能ではありません。

en: The disk might still be readable.
ja: このディスクはまだ読み込み可能かもしれません。

en: The following files could not be found. Do you want to remove them from the project and continue without adding them to the image?
ja: 以下のファイルが見つかりませんでした。プロジェクトから削除して、それらをイメージに追加せずに続けますか？

en: The formatting will continue in the background during writing.
ja: 書き込み中はバックグラウンドでフォーマットを続けます。

en: The project does not contain all necessary Video DVD files.
ja: 必要なビデオ DVD ファイルのうち、いくつかがプロジェクトにありません。

en: The remaining byte of the stream will be ignored. | The remaining %1 bytes of the stream will be ignored.
ja[0]: 残り 1 バイトのストリームを無視します。
ja[1]: 残り %1 バイトのストリームを無視します。

en: The resulting DVD will most likely not be playable on a Hifi DVD player.
ja: 作成した DVD はおそらく Hi-Fi DVD プレーヤーでは再生できません。

en: The source disk is empty.
ja: ソースディスクが空です。

en: The writer does not support writing Double Layer DVDs.
ja: このライターは二層式 DVD への書き込みをサポートしていません。

en: This error is caused by the low memorylocked resource limit.
ja: このエラーは、メモリロックのリソース制限によって発生しています。

en: This growisofs version does not support writing Double Layer DVDs.
ja: この growisofs バージョンは、二層式 DVD への書き込みをサポートしていません。

en: This looks like a RIFF header but a plain multiplexed program stream was required.
ja: これは RIFF ヘッダと思われます。ここでは、生の多重化されたプログラムストリームが必要です。

en: This looks like an elementary audio stream but a multiplexed program stream was required.
ja: これはエレメンタリーオーディオストリームと思われます。ここでは、多重化されたプログラムストリームが必要です。

en: This looks like an elementary video stream but a multiplexed program stream was required.
ja: これはエレメンタリービデオストリームと思われます。ここでは、多重化されたプログラムストリームが必要です。

en: This may be caused by a system update which changed the local character set.
ja: ローカルの文字セットを変更するシステムアップデートを行ったからかもしれません。

en: This might result in a corrupt copy if the source was mastered with buggy software.
ja: バグのあるソフトでソースを作ると、不正なコピーができることになります。

en: Track %1 from Audio CD %2
ja: オーディオ CD %2 のトラック %1

en: Track %1 is already normalized.
ja: トラック %1 はノーマライズされています。

en: Track 1 of 1
ja: トラック 1/1

en: Track lengths below 4 seconds violate the Red Book standard.
ja: 4 秒以下のトラック長は Red Book 規格に適合しません。

en: Transcoding title %1 from Video DVD %2
ja: ビデオ DVD %2 のタイトル %1 をトランスコード

en: Try DAO writing mode.
ja: DAO 書き込みモードを試してください。

en: Try adding '-use-the-force-luke=noopc' to the growisofs user parameters in the K3b settings.
ja: K3b の設定で、growisofs のユーザ指定のパラメータに -use-the-force-luke=noopc を追加してみてください。

en: Try again using 'Complete' erasing.
ja: 「完全」消去モードでやり直してみてください。

en: Trying to write more than the official disk capacity
ja: ディスクの公式性能を超えて書き込み

en: Turning BURN-Proof on
ja: BURN-Proof をオンに

en: Two-pass Encoding: First Pass
ja: 2 パスエンコード: 最初のパス

en: Two-pass Encoding: Second Pass
ja: 2 パスエンコード: 二番目のパス

en: Unable to allocate software buffer.
ja: ソフトウェアバッファを割り当てられません。

en: Unable to close the tray
ja: トレイを閉じられません

en: Unable to create folder '%1'
ja: フォルダ ‘%1’ を作成できません

en: Unable to create temporary folder '%1'.
ja: 一時ディレクトリ ‘%1’ を作成できません。

en: Unable to determine free space in temporary folder '%1'.
ja: 一時フォルダ ‘%1’ の空き容量が分かりません。

en: Unable to determine maximum speed for some reason. Ignoring.
ja: 最大書き込み速度を検出できません。無視します。

en: Unable to determine media state.
ja: メディアの状態を検出できません。

en: Unable to determine the current formatting state of the DVD-RW medium.
ja: DVD-RW メディアの現在のフォーマット状態が分かりません。

en: Unable to determine the last track's datamode. Using default.
ja: 最後のトラックのデータモードを判断できません。標準設定を使います。

en: Unable to eject media.
ja: メディアをイジェクトできません。

en: Unable to eject medium.
ja: メディアをイジェクトできません。

en: Unable to fixate the disk.
ja: ディスクを固定できません。

en: Unable to handle '%1' due to an unsupported format.
ja: ‘%1’ を扱えません。未サポートの形式です。

en: Unable to open '%1' for writing.
ja: ‘%1’ を書き込み用に開くことができません。

en: Unable to open libdvdcss.
ja: libdvdcss を開けません

en: Unable to open new session.
ja: 新しいセッションを開けません。

en: Unable to read Table of contents
ja: TOC を読み込めません

en: Unable to read track %1.
ja: トラック %1 を読み取れません。

en: Unable to send CUE sheet.
ja: CUE シートを送れません。

en: Unable to set write speed to %1.
ja: 書き込み速度を %1 に設定できません。

en: Unable to set writing speed.
ja: 書き込み速度を設定できません。

en: Unable to write on-the-fly with these audio sources.
ja: これらのオーディオソースをオンザフライで書き込むことはできません。

en: Uncorrected error in sector %1
ja: セクター %1 で修正不能なエラー

en: Unlocking drive...
ja: ドライブのロック解除...

en: Unmounting medium
ja: メディアをアンマウントしています

en: Unmounting source medium
ja: ソースメディアをアンマウント

en: Unrecoverable error while ripping track %1.
ja: トラック %1 を吸い出し中に回復不能なエラー

en: Unspecified
ja: 指定なし

en: Unsupported media type.
ja: 未サポートのメディアの種類

en: Unsupported media type: %1
ja: 未サポートのメディアの種類: %1

en: Unsupported sector type.
ja: 未サポートのセクターの種類

en: Updating RMA
ja: RMA を更新

en: Updating RMA...
ja: RMA を更新...

en: Use Burnfree
ja: Burnfree を使う(&U)

en: Use the 'force unsafe operations' option to ignore this.
ja: これを無視するために「安全でない操作を強制する」オプションを使用。

en: Use this setting to preserve 5.1 channel sound from the DVD.
ja: DVD の 5.1 チャンネルサウンドを保持するには、この設定を使ってください。

en: Used version of mkisofs does not have large file support.
ja: 使用されているバージョンの mkisofs は、大きなファイルをサポートしていません。

en: Using %1 %2 – Copyright © %3
ja: %1 %2 を使用 - Copyright (C) %3

en: Using readcd %1 instead of default version for clone support.
ja: 標準のバージョンの代わりに readcd %1 をクローニングに使用

en: Using temporary folder %1.
ja: 一時ディレクトリ ‘%1’ を使用します。

en: Verify written data
ja: 書き込んだデータを検証

en: Verifying copy
ja: コピーを照合

en: Verifying copy %1
ja: コピー %1 を照合

en: Verifying track %1
ja: トラック %1 を照合

en: Verifying written copy %1 of %2
ja: 書き込んだコピー %1 / %2 を照合

en: Verifying written data
ja: 書き込んだデータを照合

en: Video CD
ja: ビデオ CD

en: Video DVD
ja: ビデオ DVD

en: Video DVD decryption failed.
ja: ビデオ DVD の復号に失敗しました。

en: Waiting for a medium
ja: メディアを待ち受け

en: Waiting for media
ja: メディアを待ち受け

en: Waiting for medium
ja: メディアを待ち受け

en: Waiting for source medium
ja: ソースメディアを待っています

en: Warning
ja: 警告

en: Warning at exit: (1)
ja: 終了時の警告: (1)

en: When erasing a CD-RW no progress information is available.
ja: CD-RW の消去には進捗情報はありません。

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo Dolby Digital audio stream.
ja: この設定を選択すると、K3b は 2 チャンネルステレオの Dolby Digital 音声ストリームを作成します。

en: With this setting K3b will create a two-channel stereo MPEG1 Layer III audio stream.
ja: この設定を選択すると、K3b は 2 チャンネルステレオの MPEG1 Layer III 音声ストリームを作成します。

en: With this setting K3b will use the Dolby Digital audio stream from the source DVD without changing it.
ja: この設定を選択すると、K3b は元の DVD の Dolby Digital 音声ストリームを変更せずに使用します。

en: Write Binary Image
ja: バイナリイメージを書き込み

en: Write error
ja: 書き込みエラー

en: Write files directly to CD/DVD without creating an image
ja: イメージを作成せずに直接 CD/DVD にファイルを書き込む

en: Write in disk at once mode
ja: ディスクアットワンスモードで書き込み

en: Writer does not support buffer underrun free recording (Burnfree)
ja: ライターがバッファアンダーラン防止 (Burnfree) をサポートしていません

en: Writer does not support disk at once (DAO) recording
ja: ライターがディスクアットワンス (DAO) 書き込みをサポートしていません

en: Writer does not support raw writing.
ja: ライターが raw 書き込みをサポートしていません。

en: Writing
ja: 書き込み

en: Writing %1
ja: %1 の書き込み

en: Writing %1 in DAO mode.
ja: %1 を DAO モードで書き込み

en: Writing %1 in incremental mode.
ja: %1 をインクリメンタルモードで書き込み

en: Writing %1.
ja: %1 の書き込み

en: Writing Audio CD
ja: オーディオ CD を書き込み

en: Writing Audio Cue File
ja: オーディオ Cue ファイルを書き込み

en: Writing BD copy
ja: BD コピーを書き込み

en: Writing CD in Raw mode.
ja: CD を Raw モードで書き込む

en: Writing CD in Session At Once mode.
ja: CD をセッションアットワンスモードで書き込む

en: Writing CD in Track At Once mode.
ja: CD をトラックアットワンスモードで書き込む

en: Writing CD-Text lead-in...
ja: CD-Text のリードインを書き込み...

en: Writing Copy
ja: コピーを書き込み

en: Writing Copy %1
ja: コピー %1 を書き込み

en: Writing Copy %1 (Session %2)
ja: コピー %1 (セッション %2) を書き込み

en: Writing Copy %1 of %2
ja: コピー %1 / %2 を書き込み

en: Writing Copy (Session %1)
ja: コピー (セッション %1) を書き込み

en: Writing DVD copy
ja: DVD コピーを書き込み

en: Writing DVD-RW in DAO mode.
ja: DVD-RW を DAO モードで書き込み

en: Writing DVD-RW in incremental mode.
ja: DVD-RW をインクリメンタルモードで書き込み

en: Writing DVD-RW in restricted overwrite mode.
ja: 制限付き上書きモードで DVD-RW を書き込み

en: Writing Data Project
ja: データプロジェクトを書き込み

en: Writing Double Layer DVD+R.
ja: 二層式 DVD+R を書き込み

en: Writing Enhanced Audio CD
ja: 拡張オーディオ CD を書き込み

en: Writing High-Quality Video CD
ja: High-Quality Video CD を書き込み

en: Writing Lead-out
ja: リードアウトを書き込み

en: Writing Leadin
ja: リードインを書き込み

en: Writing Leadout
ja: リードアウトを書き込み

en: Writing Mixed Mode CD
ja: ミックスモード CD を書き込み

en: Writing Multisession Project
ja: マルチセッションプロジェクトを書き込み

en: Writing Super Video CD
ja: Super ビデオ CD を書き込み

en: Writing Track %1 of %2
ja: トラック %1 / %2 を書き込み

en: Writing Video CD
ja: ビデオ CD を書き込み

en: Writing Video CD (Version 1.1)
ja: ビデオ CD (バージョン 1.1) を書き込み

en: Writing Video CD (Version 2.0)
ja: ビデオ CD (バージョン 2.0) を書き込み

en: Writing Video DVD
ja: ビデオ DVD を書き込み

en: Writing canceled.
ja: 書き込みをキャンセルしました。

en: Writing clone copy %1
ja: クローンコピー %1 を書き込み

en: Writing copy
ja: コピーを書き込み

en: Writing copy %1
ja: コピー %1 を書き込み

en: Writing copy %1 of %2
ja: コピー %1 / %2 を書き込み

en: Writing cue/bin Image
ja: cue/bin イメージを書き込み

en: Writing data
ja: データを書き込み

en: Writing eMovix Project
ja: eMovix プロジェクトを書き込み

en: Writing eMovix Project (%1)
ja: eMovix プロジェクトを書き込み (%1)

en: Writing first session
ja: ファーストセッションを書き込み

en: Writing first session of copy %1
ja: コピー %1 のファーストセッションを書き込み

en: Writing image
ja: イメージを書き込み

en: Writing image file to %1.
ja: イメージファイルを %1 に書き込み

en: Writing image to %1.
ja: イメージを %1 に書き込み

en: Writing mode Incremental Streaming not available
ja: 書き込みモード Incremental Streaming は利用できません

en: Writing mode ignored when writing %1 media.
ja: %1 メディアの書き込みでは書き込みモードを無視

en: Writing mode ignored when writing DVD+R(W) media.
ja: DVD+R(W) メディアの書き込みでは書き込みモードを無視

en: Writing pregap
ja: プリギャップを書き込み

en: Writing rewritable CD in Raw mode.
ja: リライタブル CD を Raw モードで書き込む

en: Writing rewritable CD in Session At Once mode.
ja: リライタブル CD をセッションアットワンスモードで書き込む

en: Writing rewritable CD in Track At Once mode.
ja: リライタブル CD をトラックアットワンスモードで書き込む

en: Writing second session
ja: セカンドセッションを書き込み

en: Writing second session of copy %1
ja: コピー %1 のセカンドセッションを書き込み

en: Writing speed: %1 KB/s (%2x)
ja: 書き込み速度: %1 KB/s (%2x)

en: Writing successfully completed
ja: 書き込み完了

en: Writing the lead-out may take some time.
ja: リードアウトの書き込みには少し時間がかかります。

en: Writing track %1 of %2
ja: トラック %1 / %2 を書き込み

en: Writing track %1 of %2 (%3)
ja: トラック %1 of %2 (%3) を書き込み

en: Writing track %1 of %2%3
ja: トラック %1 of %2%3 を書き込み

en: Written data in track %1 differs from original.
ja: トラック %1 の書き込んだデータはオリジナルと異なります。

en: Written data verified.
ja: 書き込んだデータを照合しました。

en: Wrong File Format
ja: 不正なファイルフォーマット

en: Wrong File Type for This Project
ja: このプロジェクトに合わないファイル形式

en: XviD features MPEG-4 Advanced Profile settings such as b-frames, global and quarter pixel motion compensation, lumi masking, trellis quantization, and H.263, MPEG and custom quantization matrices.
ja: XviD には b-フレームやグローバル/クォーターピクセルのモーション補償、輝度フィルタや格子量子化、H.263 やカスタムな量子化マトリックスなど、MPEG-4 Advanced Profile 設定が用意されています。

en: XviD is a free and open source MPEG-4 video codec. XviD was created by a group of volunteer programmers after the OpenDivX source was closed in July 2001.
ja: XviD はフリーでオープンソースの MPEG-4 動画コーデックです。XviD は 2001 年 7 月に OpenDivX がクローズドソースに移行した後に、有志プログラマによって作られました。

en: XviD is a primary competitor of DivX (XviD being DivX spelled backwards). While DivX is closed source and may only run on Windows, Mac OS and Linux, XviD is open source and can potentially run on any platform.
ja: XviD は DivX の主要な競争相手です (XviD は DivX のスペルを逆にしたものです)。DivX がクローズドソースで、Windows, Mac OS, Linux でのみ動作するのに対して、XviD はオープンソースで、あらゆるプラットフォームで動作する可能性を秘めています。

en: You can find this on your distribution disks or download it from http://www.vcdimager.org
ja: ディストリビューションのディスクから探すか、http://www.vcdimager.org でダウンロードしてください。

en: You cannot mix MPEG1 and MPEG2 video files.
    Please start a new Project for this filetype.
    Resample not implemented in K3b yet.
ja: MPEG1 と MPEG2 の動画ファイルを混ぜることはできません。
    このファイル形式用に新しいプロジェクトを始めてください。
    K3b ではまだリサンプルはできません。

en: You may use K3b::Setup to solve this problem or remove the suid bit manually.
ja: K3b::Setup を使って問題を解決するか suid bit を手動で削除してください。

en: You will only be able to copy the first session in raw writing mode. Continue anyway?
ja: RAW 書き込みモードでは最初のセッションのみコピー可能です。続けますか？

en: Your writer (%1 %2) does not support Incremental Streaming with %3 media. Multisession will not be possible. Continue anyway?
ja: このライター (%1 %2) は %3 メディアでの Incremental Streaming をサポートしていません。マルチセッションはできません。続けますか？

en: Your writer (%1 %2) does not support simulation with DVD-R(W) media. Do you really want to continue? The media will actually be written to.
ja: お使いのライター (%1 %2) は DVD-R(W) メディアのシミュレーションをサポートしていません。続けますか？メディアに実際に書き込みます。

en: default
ja: 標準

en: dual channel
ja: デュアルチャンネル

en: duplicate
ja: 複製

en: invalid
ja: 不正

en: joint stereo
ja: ジョイントステレオ

en: no tracks added
ja: トラックが追加されていません

en: none
ja: なし

en: original
ja: オリジナル

[ctx: plugin type]
en: Audio Decoder
ja: オーディオデコーダ

[ctx: plugin type]
en: Audio Encoder
ja: オーディオエンコーダ

[ctx: plugin type]
en: Project plugin
ja: プロジェクトプラグイン

en: single channel
ja: シングルチャンネル

en: specified track number '%1' not found on medium
ja: 指定されたトラック番号 '%1' がメディアに見つかりません

en: stereo
ja: ステレオ

en: surround sound
ja: サラウンドサウンド

en: unknown
ja: 不明

en: unknown audio code extension
ja: 不明なオーディオコード拡張

en: unknown audio format
ja: 不明な音声フォーマット

en: unknown code extension
ja: 不明なコード拡張

en: unknown coding mode
ja: 不明なコーディングモード
