partitionmanager - en to ja translation catalogue (152 entries)

[ctx: @action:button]
en: Recreate existing file system
ja: 既存のファイルシステムを作成し直す

[ctx: @action:button]
en: Yes, Cancel Operations
ja: はい、操作をキャンセルします

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
ja: バックアップ(&B)

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
ja: 検査(&H)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ja: コピー(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
ja: ファイルシステムのサポート情報(&F)

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ja: マウント(&M)

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ja: 貼り付け(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ja: プロパティ(&O)

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
ja: リサイズ/移動(&R)

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
ja: 復元(&E)

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ja: 元に戻す(&U)

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
ja: クリア(&L)

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
ja: 新規(&N)

[ctx: @action:inmenu refresh list of devices]
en: Refresh Devices
ja: デバイスを更新(&R)

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Changing the file system on a partition already on disk will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filename>%1</filename> will unrecoverably be lost.</para>
ja: <para><warning>パーティション <filename>%1</filename> のすべてのデータを失うことになります。</warning></para><para>ディスク上の既存のパーティションのファイルシステムを変更すると、そのパーティションのすべての内容が消去されます。続行してメインウィンドウで操作を適用すると、<filename>%1</filename> のすべてのデータが完全に失われ、元に戻すことはできません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to apply the pending operations listed below?</para><para><warning>This will permanently modify your disks.</warning></para>
ja: <para>本当に以下の保留中の操作を適用しますか？</para><para><warning>この操作はディスクを恒久的に変更します。</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There is still an operation pending.</para> | <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There are still %1 operations pending.</para>
ja[0]: <para>本当にアプリケーションを終了しますか？</para><para>保留中の操作がまだ 1 個あります。</para>
ja[1]: <para>本当にアプリケーションを終了しますか？</para><para>保留中の操作がまだ %1 個あります。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to rescan the devices?</para><para><warning>This will also clear the list of pending operations.</warning></para>
ja: <para>本当にデバイスを再スキャンしますか？</para><para><warning>この操作を実行すると保留中の操作のリストもクリアされます。</warning></para>

[ctx: @info]
en: <para>The partition <filename>%1</filename> cannot currently be deleted because one or more partitions with higher logical numbers are still mounted.</para><para>Please unmount all partitions with higher logical numbers than %2 first.</para>
ja: <para>より大きい論理番号のパーティションがまだマウントされているため、パーティション <filename>%1</filename> を削除できません。</para><para>先に論理番号が %2 より大きいパーティションをすべてアンマウントしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The selected partition is not large enough to hold the source partition or the backup file.</para><para>Pick another target or resize this partition so it is as large as the source.</para>
ja: <para>選択されたパーティションには元のパーティションまたはバックアップファイルが収まりません。</para><para>他の行き先を選択するか、このパーティションのサイズを拡大してください。</para>

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file <filename>%1</filename> for writing.
ja: 一時ファイル <filename>%1</filename> を書き込みのために作成できませんでした。

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ja: 本当にキャンセルしますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to clear the list of pending operations?
ja: 本当に保留中の操作のリストをクリアしますか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the partition that is currently in the clipboard? It will no longer be available for pasting after it has been deleted.
ja: 本当にクリップボードのパーティションを削除しますか？削除するとそのパーティションを貼り付けることはできません。

[ctx: @info]
en: No valid partition table was found on this device.
ja: このデバイスには有効なパーティションテーブルが見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: Please select a device.
ja: デバイスを選択してください。

[ctx: @info]
en: The configured external browser could not be run. Please check your settings.
ja: 設定されている外部ブラウザを起動できませんでした。設定を確認してください。

[ctx: @info]
en: The file system in the image file <filename>%1</filename> is too large to be restored to the selected partition.
ja: イメージファイル <filename>%1</filename> のファイルシステムは大きすぎて選択されたパーティションに復元できません。

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be mounted.
ja: パーティション <filename>%1</filename> のファイルシステムをマウントできませんでした。

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be unmounted.
ja: パーティション <filename>%1</filename> のファイルシステムをアンマウントできませんでした。

[ctx: @info:progress]
en: All operations successfully finished.
ja: すべての操作が正常に終了しました。

[ctx: @info:progress]
en: Operations cancelled.
ja: 操作がキャンセルされました。

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
ja: セットアップ中...

[ctx: @info:progress]
en: There were errors while applying operations. Aborted.
ja: 操作の適用中にエラーが発生したため、中止しました。

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
ja: 総時間: %1

[ctx: @info:progress]
en: Waiting for operation to finish...
ja: 操作が完了するのを待っています...

[ctx: @info:status]
en: Apply the pending operations in the list.
ja: 保留中のすべての操作を適用します。

[ctx: @info:status]
en: Backup a partition to an image file.
ja: パーティションをイメージファイルにバックアップします。

[ctx: @info:status]
en: Check a filesystem on a partition for errors.
ja: パーティションのファイルシステムにエラーがないか検査します。

[ctx: @info:status]
en: Copy an existing partition.
ja: 既存のパーティションをコピーします。

[ctx: @info:status]
en: Create a new and empty partition table on a device.
ja: デバイスに新しい空のパーティションテーブルを作成します。

[ctx: @info:status]
en: Create a new partition.
ja: 新しいパーティションを作成します。

[ctx: @info:status]
en: Delete a partition.
ja: パーティションを削除します。

[ctx: @info:status]
en: Empty the list of pending operations.
ja: 保留中の操作のリストを空にします。

[ctx: @info:status]
en: Mount or unmount a partition.
ja: パーティションをマウント/アンマウントします。

[ctx: @info:status]
en: One pending operation | %1 pending operations
ja[0]: 保留中の操作 1 個
ja[1]: 保留中の操作 %1 個

[ctx: @info:status]
en: Paste a copied partition.
ja: コピーしたパーティションを貼り付けます。

[ctx: @info:status]
en: Remove the last operation from the list.
ja: 最後の操作を保留中の操作のリストから削除します。

[ctx: @info:status]
en: Renew the devices list.
ja: デバイスのリストを最新の状態に更新します。

[ctx: @info:status]
en: Restore a partition from an image file.
ja: イメージファイルからパーティションを復元します。

[ctx: @info:status]
en: Show information about supported file systems.
ja: サポートされているファイルシステムに関する情報を表示します。

[ctx: @info:status]
en: Shrink, grow or move an existing partition.
ja: 既存のパーティションを拡大/縮小または移動します。

[ctx: @info:status]
en: View and modify partition properties (label, partition flags, etc.)
ja: パーティションのプロパティ (ラベル、フラグなど) の表示と編集のためのダイアログを表示します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
ja: すべての操作を適用します

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup partition
ja: パーティションのバックアップを作成します

[ctx: @info:tooltip]
en: Check partition
ja: パーティションを検査します

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all operations
ja: すべての操作をクリアします

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy partition
ja: パーティションをコピーします

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
ja: パーティションを削除します

[ctx: @info:tooltip]
en: Mount or unmount partition
ja: パーティションをマウント/アンマウントします

[ctx: @info:tooltip]
en: New partition
ja: 新しいパーティションを作成します

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste partition
ja: パーティションを貼り付けます

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh all devices
ja: すべてのデバイスを更新します

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize or move partition
ja: パーティションをリサイズ/移動します

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore partition
ja: パーティションを復元します

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
ja: 最後の操作を取り消します

[ctx: @info:tooltip]
en: View file system support information
ja: ファイルシステムのサポート情報を表示します

[ctx: @item mountpoint]
en: (none found)
ja: (見つかりません)

[ctx: @label]
en: First sector:
ja: 開始セクター:

[ctx: @label]
en: Last sector:
ja: 終了セクター:

[ctx: @label]
en: Maximum size:
ja: 最大サイズ:

[ctx: @label]
en: Minimum size:
ja: 最小サイズ:

[ctx: @label]
en: Mount point:
ja: マウントポイント:

[ctx: @label]
en: Number of sectors:
ja: セクター数:

[ctx: @label]
en: Partition type:
ja: パーティションのタイプ:

[ctx: @label]
en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: @label]
en: Status:
ja: 状態:

[ctx: @label]
en: This file system does not support setting a label.
ja: このファイルシステムではラベルをセットすることはできません。

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
ja: %1 (読み取り専用)

[ctx: @label device]
en: Capacity:
ja: 容量:

[ctx: @label device]
en: Path:
ja: パス:

[ctx: @label device]
en: Primaries/Max:
ja: 基本パーティション/最大:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
ja: 総セクター数:

[ctx: @label device]
en: Type:
ja: タイプ:

[ctx: @label partition]
en: Available:
ja: 利用可能:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
ja: 容量:

[ctx: @label partition]
en: File system:
ja: ファイルシステム:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
ja: 開始セクター:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
ja: 終了セクター:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
ja: セクター数:

[ctx: @label partition]
en: Used:
ja: 使用済み:

[ctx: @label partition capacity available]
en: Available:
ja: 空き:

[ctx: @label partition capacity used]
en: Used:
ja: 使用済み:

[ctx: @label partition state]
en: At least one logical partition is mounted.
ja: 少なくとも 1 個の論理パーティションがマウントされています。

[ctx: @label partition state]
en: idle
ja: アイドル

[ctx: @label partition state]
en: mounted
ja: マウント済み

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> にマウント済み

[ctx: @label:listbox]
en: Partition &type:
ja: パーティションのタイプ(&T):

[ctx: @title]
en: <application>KDE Partition Manager</application>
ja: <application>KDE パーティションマネージャ</application>

[ctx: @title:menu]
en: Device
ja: デバイス(&D)

[ctx: @title:menu]
en: Partition
ja: パーティション(&P)

[ctx: @title:window]
en: Apply Pending Operations?
ja: 保留中の操作を適用しますか？

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
ja: 実行中の操作をキャンセル

[ctx: @title:window]
en: Cannot Create Target Partition.
ja: 行き先のパーティションを作成できません

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Partition.
ja: パーティションを削除できません

[ctx: @title:window]
en: Clear Pending Operations?
ja: 保留中の操作をクリアしますか？

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
ja: ブラウザを起動できませんでした

[ctx: @title:window]
en: Could Not Mount File System.
ja: ファイルシステムをマウントできませんでした

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save Report.
ja: レポートを保存できませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unmount File System.
ja: ファイルシステムをアンマウントできませんでした

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
ja: 新しいパーティションを作成

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ja: デバイスの情報

[ctx: @title:window]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: @title:window]
en: Discard Pending Operations and Quit?
ja: 保留中の操作を破棄して終了しますか？

[ctx: @title:window]
en: File System Support
ja: ファイルシステムのサポート情報

[ctx: @title:window]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @title:window]
en: Insert a partition
ja: パーティションを挿入

[ctx: @title:window]
en: KDE Partition Manager
ja: KDE パーティションマネージャ

[ctx: @title:window]
en: Log Output
ja: ログ出力

[ctx: @title:window]
en: Not Enough Space to Restore File System.
ja: ファイルシステムを復元する領域が足りません

[ctx: @title:window]
en: Partition Information
ja: パーティションの情報

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
ja: パーティションのプロパティ: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Pending Operations
ja: 保留中の操作

[ctx: @title:window]
en: Really Delete Partition in the Clipboard?
ja: クリップボードのパーティションを削除しますか？

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate <filename>%1</filename> with File System %2?
ja: 本当に <filename>%1</filename> をファイルシステム %2 で作成し直しますか？

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate File System on <filename>%1</filename>?
ja: 本当に <filename>%1</filename> のファイルシステムを作成し直しますか？

[ctx: @title:window]
en: Really Rescan the Devices?
ja: 本当にデバイスを再スキャンしますか？

[ctx: @title:window]
en: Resize/move partition: <filename>%1</filename>
ja: パーティション <filename>%1</filename> をリサイズ/移動

[ctx: @title:window]
en: Target Not Large Enough
ja: 行き先のサイズが小さすぎます

[ctx: @title:window]
en: Too Many Primary Partitions.
ja: 基本パーティションが多すぎます

en: Backup
ja: バックアップ

en: Check
ja: 検査

en: Copy
ja: コピー

en: Create
ja: 作成

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Grow
ja: 拡大

en: Move
ja: 移動

en: Operation: %p%
ja: 操作: %p%

en: Operations and Jobs
ja: 操作とジョブ

en: Read Label
ja: ラベルの読み取り

en: Read Usage
ja: 使用状況の読み取り

en: Restore
ja: 復元

en: Shrink
ja: 縮小

en: Status
ja: 状態

en: This table shows which file systems are supported and which specific operations can be performed on them.
    Some file systems need external tools to be installed for them to be supported. But not all operations can be performed on all file systems, even if all required tools are installed. Please see the documentation for details.
ja: サポートされているファイルシステムと、それぞれのファイルシステムで可能な操作の一覧です。
    サポートされるために外部ツールのインストールを必要とするファイルシステムもあります。しかし、必要なツールをすべてインストールしても、すべてのファイルシステムですべての操作が行えるわけではありません。詳しくはドキュメントを参照してください。

en: Time Elapsed
ja: 経過時間

en: Total Time: 00:00:00
ja: 総時間: 00:00:00

en: Total: %p%
ja: 合計: %p%

en: Write Label
ja: ラベルの書き込み
