linuxmint - en to ja translation catalogue (588 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
ja: 
    ENTER キーを押して続行します...

en: %d snapshots, %s free
ja: %d スナップショット,  %s 未使用

en: '%s' will be on '%s'
ja: '%s' は '%s' になります

en: '%s' will be on root device
ja: '%s' ルートデバイスにあります

en: (Re)install GRUB2 on:
ja: GRUB2の（再）インストール：

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
ja: ** Timeshift BTRFSをアンインストール**

en: / is mapped to device
ja: / はデバイスにマッピングされます

en: /boot is mapped to device
ja: /boot はデバイスにマップされます

en: /boot/efi is mapped to device
ja: /boot/efi はデバイスにマップされます

en: /home is mapped to device
ja: /home はデバイスにマップされます

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
ja: <b>コメント</b> (ダブルクリックして編集)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
ja: メンテナンスタスクは1時間に1回実行され、必要に応じてスナップショットを作成します。

en: Aborted.
ja: 中止。

en: About
ja: Timeshift について

en: Action
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Add Folders
ja: フォルダを追加

en: Add custom pattern
ja: カスタム パターンを追加

en: Add directories
ja: ディレクトリを追加

en: Add files
ja: ファイルを追加

en: Add tags to snapshot (default: O)
ja: スナップショットにタグを追加する(デフォルト:O)

en: Added cron task
ja: cron タスクを追加しました

en: Admin Access Required
ja: 管理者アクセスが必要です

en: Admin access is required to backup and restore system files.
ja: システムファイルをバックアップおよび復元するには、管理者アクセスが必要です。

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
ja: 最初のスナップショットの作成されると、すべてのファイルがコピーされます。後続のスナップショットは増分です。変更されていないファイルは、使用可能な場合は、以前のスナップショットからハードリンクされます。

en: All other files and folders are excluded.
ja: 他のすべてのファイルとフォルダーは除外されます。

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
ja: 暗号化されたデバイスがルートファイルシステム（/）に選択されます。 システムを正常に起動するには、暗号化されていないデバイスにブートディレクトリ（/ boot）をマウントする必要があります。
    
    ブートディレクトリに暗号化されていないデバイスを選択するか、ルートファイルシステムに暗号化されていないデバイスを選択します。

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
ja: タイムシフトの別のインスタンスは、スナップショットの作成です。

en: Another instance of this application is running
ja: このアプリケーションの別のインスタンスが実行中です

en: Another instance of timeshift is currently running!
ja: タイムシフトの別のインスタンスが現在実行中です！

en: Answer YES to all confirmation prompts
ja: すべての確認プロンプトに［はい］と答えます

en: App config loaded
ja: アプリの設定が読み込まれました

en: App config saved
ja: アプリの設定を保存しました

en: Application needs admin access.
ja: アプリケーションには管理者アクセスが必要です。

en: Application will exit
ja: アプリケーションは終了します

en: Application will exit.
ja: アプリケーションは終了します。

en: Artists
ja: アーティスト

en: Authors
ja: 作成者

en: Available
ja: 利用可能

en: BTRFS Snapshots
ja: BTRFS スナップショット

en: BTRFS Tools Not Found
ja: BTRFS ツールが見つかりません

en: BTRFS device is not mounted
ja: BTRFS デバイスがマウントされていません

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
ja: BTRFS スナップショットは、システムパーティションに保存されます。 他のパーティションはサポートされていません。

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
ja: BTRFS スナップショットは、作成元と同じディスクに保存されます。 システムディスクに障害が発生すると、システムとともにスナップショットが失われます。 スナップショットを RSYNC モードで外部のシステムディスク以外に保存し、ディスク障害から保護します。

en: Back
ja: 戻る

en: Backend
ja: バックエンド

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Device
ja: バックアップ デバイス

en: Backup device not specified!
ja: バックアップ デバイスが指定されていません!

en: Bittorrent Clients
ja: Bittorrent クライアント

en: Boot
ja: ブート

en: Boot device not selected
ja: ブートデバイスが選択されていません

en: Boot snapshot failed!
ja: ブートスナップショットに失敗しました！

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
ja: ブートスナップショットは、システムの起動後10分の遅延で作成されます。

en: Boot snapshots are enabled
ja: ブートスナップショットが有効になっています

en: Bootloader Options
ja: ブートローダーオプション

en: Bootloader Options (Advanced)
ja: ブートローダーオプション(詳細)

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse Files
ja: ファイルを閲覧

en: Browse selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを閲覧する

en: Building file list...
ja: ファイルリストの作成しています...

en: Cancel
ja: 取消し

en: Cancel restore?
ja: 復元をキャンセルしますか？

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
ja: 復元プロセスをキャンセルすると、ターゲットシステムは一貫性のない状態のままになります。 システムの起動に失敗したり、さまざまな問題が発生したりする場合があります。 キャンセルした後、システムを一貫した状態にするために、別のスナップショットを復元する必要があります。 [はい]をクリックして確認します。

en: Cannot Delete Live Snapshot
ja: ライブスナップショットを削除できません

en: Changed
ja: 変更

en: Changed items:
ja: 変更されたアイテム:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
ja: 復元アクションの確認（ドライラン）

en: Checking file systems for errors...
ja: ファイルシステムのエラーをチェックしています...

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Cleaning up...
ja: クリーンアップしています...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
ja: クリックして編集します。 ドラッグアンドドロップして並べ替えます。

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
ja: 編集する時にクリックします。 ドラッグアンドドロップして並べ替えます。

en: Clone System
ja: クローンシステム

en: Clone current system
ja: 現在のシステムのクローンを作成

en: Cloning
ja: クローニング

en: Cloning system...
ja: クローニングシステム...

en: Close
ja: 閉じる

en: Close window to exit
ja: ウィンドウを閉じて終了します

en: Commands listed below are not available on this system
ja: 以下にリストされているコマンドは、このシステムでは使用できません

en: Comments
ja: コメント

en: Comparing Files (Dry Run)...
ja: ファイルの比較する（ドライラン）...

en: Comparing files with rsync...
ja: rsync でファイルを同期しています...

en: Completed
ja: 完了しました

en: Completed With Errors
ja: エラーありで完了しました

en: Confirm Actions
ja: アクションを確認する

en: Continue with restore? (y/n):
ja: 復元を続行しますか？ (y /n):

en: Contributors
ja: 寄与

en: Could not find device
ja: デバイスが見つかりませんでした

en: Could not find file
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Could not find snapshot
ja: スナップショットが見つかりませんでした

en: Could not find system subvolume
ja: システム サブボリュームが見つかりませんでした

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
ja: 復元前スナップショットを作成するためのシステム サブボリュームが見つかりませんでした

en: Create
ja: 新規作成

en: Create Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create one per boot
ja: ブートごとに 1 つ作成する

en: Create one per day
ja: 1 日に 1 つ作成する

en: Create one per hour
ja: 1 時間に 1 つ作成する

en: Create one per month
ja: 月に 1 つ作成する

en: Create one per week
ja: 週に 1 つ作成する

en: Create snapshot (even if not scheduled)
ja: スナップショットを作成します（スケジュールされていなくても）

en: Create snapshot if scheduled
ja: スケジュールされている場合はスナップショットを作成する

en: Create snapshot of current system
ja: 現在のシステムのスナップショットを作成する

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
ja: 手動でスナップショットを作成するか、スケジュールされたスナップショットを有効にしてシステムを保護します

en: Create snapshots using BTRFS
ja: BTRFSを使用してスナップショットを作成する

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
ja: RSYNC ツールとハードリンクを使用してスナップショットを作成します

en: Created
ja: 作成されました

en: Created control file
ja: 作成された制御ファイル

en: Created directory
ja: ディレクトリを作成しました

en: Created pre-restore snapshot
ja: 復元前のスナップショットを作成しました

en: Created subvolume snapshot
ja: サブボリュームスナップショットを作成しました

en: Creating Snapshot...
ja: スナップショットを作成しています...

en: Creating new backup...
ja: 新しいバックアップを作成しています...

en: Creating new snapshot...
ja: 新しいスナップショットを作成しています...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
ja: システムのサブボリュームから復元前のスナップショットを作成しています...

en: Credits
ja: クレジット

en: Critical Error
ja: 重大なエラー

en: Cron job added
ja: Cron ジョブが追加されました

en: Cron job removed
ja: Cron ジョブが削除されました

en: Cron task exists
ja: Cron タスクが存在します

en: Custom
ja: カスタム

en: Daily
ja: 日次

en: Daily snapshot failed!
ja: 日次のスナップショットに失敗しました！

en: Daily snapshots are enabled
ja: 日次のスナップショットが有効になっています

en: Data will be modified on following devices:
ja: データは次のデバイスで変更されます:

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Snapshots
ja: スナップショットの削除

en: Delete all snapshots
ja: すべてのスナップショットを削除

en: Delete selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを削除

en: Delete snapshot
ja: スナップショットを削除

en: Deleted
ja: 削除されました

en: Deleted directory
ja: 削除されたディレクトリ

en: Deleted subvolume
ja: 削除されたサブボリューム

en: Deleting Snapshots...
ja: スナップショットを削除しています...

en: Deleting subvolume
ja: サブボリュームの削除

en: Description
ja: 説明

en: Destroyed qgroup
ja: qgroup 破棄されました

en: Destroying qgroup
ja: qgroup の破棄

en: Device
ja: デバイス

en: Device is unlocked
ja: デバイスのロックが解除されています

en: Device name is empty!
ja: デバイス名が空です！

en: Device not found
ja: デバイスが見つかりません

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
ja: 上記に表示されるデバイスには、BTRFS ファイル システムがあります。

en: Devices displayed above have Linux file systems.
ja: 上記のデバイスには Linux ファイルシステムがあります。

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
ja: スナップショットが作成されたデバイスは事前に選択されています。

en: Devices with Linux file systems
ja: Linux ファイルシステムを搭載したデバイス

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
ja: Windows ファイルシステムを搭載したデバイスはサポートされていません（NTFS、FATなど）。

en: Dir not found
ja: ディレクトリが見つかりません

en: Directory not found
ja: ディレクトリが見つかりません

en: Disclaimer
ja: 免責事項

en: Disk
ja: ディスク

en: Distribution
ja: 配布

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Donate
ja: 寄付する

en: Donations
ja: 寄付

en: Enable BTRFS qgroups (recommended)
ja: BTRFS qgroup を有効にする（推奨）

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
ja: スケジュールされたスナップショットを有効にしてシステムを保護します

en: Enabled subvolume quota support
ja: サブボリュームクォータのサポートを有効化

en: Encrypted Device
ja: 暗号化されたデバイス

en: Encrypted Home Directory
ja: 暗号化されたホームディレクトリ

en: Enter device name or number
ja: デバイス名または番号を入力してください

en: Enter device name or number (a=Abort)
ja: デバイス名または番号を入力します（a =中止）

en: Enter passphrase to unlock '%s'
ja: パスフレーズを入力して '%s' のロックを解除します

en: Enter path or browse for directory
ja: パスを入力するか、ディレクトリを参照します

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
ja: スナップショット番号を入力します（a =中止、p =前へ、n =次へ）

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
ja: 除外するパターンを入力します (例: *.mp3, *.bak)

en: Error
ja: エラー

en: Error running Rsync
ja: Rsyncの実行エラー

en: Estimate
ja: 見積もり

en: Estimating System Size...
ja: システムサイズを見積もっています...

en: Estimating system size...
ja: システムサイズを見積もっています...

en: Examples
ja: 例

en: Exclude Application Settings
ja: アプリケーション設定を除外する

en: Exclude Apps
ja: アプリを除外する

en: Exclude List
ja: 除外リスト

en: Exclude List Summary
ja: 除外リストの概要

en: Exclude Pattern
ja: パターンを除外

en: Excluded Directories
ja: 除外されたディレクトリ

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
ja: 期待値: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
ja: cron ジョブを追加できませんでした

en: Failed to copy file
ja: ファイルをコピーできませんでした

en: Failed to create directory
ja: ディレクトリを作成できませんでした

en: Failed to create new snapshot
ja: 新しいスナップショットを作成できませんでした

en: Failed to create snapshot
ja: スナップショットを作成できませんでした

en: Failed to create subvolume snapshot
ja: サブボリュームスナップショットを作成できませんでした

en: Failed to create symlinks
ja: シンボリックリンクを作成できませんでした

en: Failed to delete directory
ja: ディレクトリを削除できませんでした

en: Failed to delete file
ja: ファイルを削除できませんでした

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
ja: スナップショットのネストされたサブボリュームを削除できませんでした

en: Failed to delete snapshot subvolume
ja: スナップショットサブボリュームを削除できませんでした

en: Failed to delete symlinks
ja: シンボリックリンクを削除できませんでした

en: Failed to destroy qgroup
ja: qgroup を破棄できませんでした

en: Failed to enable subvolume quota
ja: サブボリュームクォータを有効にできませんでした

en: Failed to estimate system size
ja: システムサイズを推定できませんでした

en: Failed to export crontab file
ja: crontab ファイルをエクスポートできませんでした

en: Failed to get input from user in 3 attempts
ja: 3回の試行でユーザーからの入力を取得できませんでした

en: Failed to get partition list
ja: パーティションリストの取得ができませんでした

en: Failed to get partition list.
ja: パーティションリストの取得ができませんでした。

en: Failed to install crontab file
ja: crontab ファイルのインストールできませんでした

en: Failed to mount devices
ja: デバイスのマウントできませんでした

en: Failed to move file
ja: ファイルを移動できませんでした

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
ja: システムサブボリュームをスナップショットディレクトリに移動できませんでした

en: Failed to query subvolume list
ja: サブボリュームリストの照会ができませんでした

en: Failed to query subvolume quota
ja: サブボリュームクォータの照会ができませんでした

en: Failed to read cron tab
ja: crontab を読み込めませんでした

en: Failed to read file
ja: ファイルの読み込みができませんでした

en: Failed to remove
ja: 削除できませんでした

en: Failed to remove cron job
ja: cron ジョブを削除できませんでした

en: Failed to remove snapshot
ja: スナップショットを削除できませんでした

en: Failed to rescan subvolume quota
ja: サブボリュームクォータの再スキャンができませんでした

en: Failed to restore system subvolume
ja: システムサブボリュームの復元ができませんでした

en: Failed to save exclude list
ja: 除外リストを保存できませんでした

en: Failed to unlock device
ja: デバイスのロック解除ができませんでした

en: Failed to unmount
ja: マウント解除ができませんでした

en: Failed to unmount device!
ja: デバイスのマウント解除ができませんでした！

en: Failed to write file
ja: ファイルをディスクに書き込めませんでした

en: File (snapshot)
ja: ファイル (スナップショット)

en: File (system)
ja: ファイル (システム)

en: File Pattern
ja: ファイルパターン

en: File and directory counts:
ja: ファイルとディレクトリの数：

en: File is missing
ja: ファイルがありません

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
ja: 以下のパターンに一致するファイルとディレクトリは除外されます。 +で始まるパターンには、除外する代わりにアイテムが含まれます。

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
ja: ファイルとディレクトリを除外して、ディスク容量を節約できます。

en: Files and directory counts:
ja: ファイルとディレクトリの数：

en: Files matching the following patterns will be excluded
ja: 次のパターンに一致するファイルは除外されます

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Filter by name or path
ja: 名前またはパスでフィルター処理する

en: Filters
ja: フィルター

en: Finish
ja: 完了

en: Finished
ja: 完了しました

en: First snapshot requires:
ja: 最初のスナップショットには以下が必要です:

en: Found existing pre-restore snapshot
ja: 既存の復元前のスナップショットが見つかりました

en: Free
ja: 未使用

en: Free space
ja: 空き容量

en: GRUB Device
ja: GRUB デバイス

en: GRUB device not selected
ja: GRUB デバイスが選択されていません

en: GRUB will NOT be reinstalled
ja: GRUB は再インストールされません

en: Generating initramfs...
ja: initramfs を生成しています...

en: Global
ja: 一般

en: Group
ja: グループ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
ja: 隠しファイルとフォルダにはユーザー固有の構成ファイルが含まれているため、デフォルトで含まれています。

en: Hide
ja: 表示

en: Hide rsync output
ja: rsync 出力を非表示にする

en: Hide this window (files will be deleted in background)
ja: このウィンドウを表示にします（ファイルはバックグラウンドで削除されます）

en: Home
ja: ホーム

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリ

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hourly snapshot failed!
ja: 毎時のスナップショットに失敗しました！

en: Hourly snapshots are enabled
ja: 毎時のスナップショットが有効になっています

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
ja: 復元されたシステムの起動に失敗した場合、Live CD / USB から起動し、Timeshift をインストールし、別のスナップショットを復元してください。

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
ja: これらの条件が受け入れられない場合は、このポイントを超えて先に進まないでください！

en: If you find this application useful, consider making a donation to support the development.
ja: このアプリケーションが役立つと思う場合は、開発を支援するために寄付をすることを検討してください。

en: Include / Exclude Patterns
ja: パターンを含める/除外する

en: Include @home subvolume in backups
ja: バックアップに @home サブボリュームを含めます

en: Invalid Snapshot
ja: 無効なスナップショット

en: Invalid command line arguments
ja: 無効なコマンドライン引数

en: Invalid snapshot
ja: 無効なスナップショット

en: Items Not Selected
ja: 選択されていないアイテム

en: Keep
ja: 保持

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
ja: Deluge、Transmission などの BitTorrent クライアントの構成ファイルを保持します。チェックしない場合、以前の構成ファイルはスナップショットから復元されます。

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
ja: FirefoxやChromeなどのWebブラウザーの構成ファイルを保持します。 チェックを外すと、以前の構成ファイルがスナップショットから復元されます

en: Keep on Root Device
ja: ルートデバイスを維持する

en: Keep this mount path on the root filesystem
ja: ルートファイルシステムにこのマウントパスを保持します

en: LIVE
ja: ライブ

en: Label
ja: ラベル

en: Last boot snapshot is %d hours old
ja: 最後のブートスナップショットは %d 時間前です

en: Last boot snapshot is older than system start time
ja: 最後のブートスナップショットがシステムの開始時間よりも古い

en: Last boot snapshot not found
ja: 最後のブートスナップショットが見つかりません

en: Last daily snapshot is %d hours old
ja: 最後の日次スナップショットは %d 時間前です

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
ja: 最後の日次スナップショットは1日以上前のものです

en: Last daily snapshot not found
ja: 最後の日次スナップショットが見つかりません

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
ja: 最後の毎時スナップショットは %d 分前です

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
ja: 最後の毎時スナップショットは1時間以上前のものです

en: Last hourly snapshot not found
ja: 最後の毎時スナップショットが見つかりません

en: Last monthly snapshot is %d days old
ja: 最後の月次スナップショットは %d 日前です

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
ja: 最後の月次のスナップショットは1か月以上前のものです

en: Last monthly snapshot not found
ja: 最後の月次スナップショットが見つかりません

en: Last weekly snapshot is %d days old
ja: 最後の週次スナップショットは %d 日前です

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
ja: 最後の週次スナップショットは1週間以上前のものです

en: Last weekly snapshot not found
ja: 最後の週次スナップショットが見つかりません

en: Latest snapshot
ja: 最新のスナップショット

en: License
ja: ライセンス

en: Linking from snapshot
ja: スナップショットからのリンク

en: List
ja: 一覧

en: List devices
ja: デバイスを一覧表示する

en: List snapshots
ja: スナップショットを一覧表示する

en: Live USB Mode (Restore Only)
ja: ライブ USB モード (復元のみ)

en: Location
ja: 場所

en: Main window closed by user
ja: ユーザーが閉じたメインウィンドウ

en: Mark for Deletion
ja: 削除のマーク

en: Marked for deletion
ja: 削除のマークが付いています

en: Maximum backups exceeded for backup level
ja: バックアップレベルの最大バックアップ数を超えました

en: Menu
ja: メニュー

en: Misc
ja: その他

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing Dependencies
ja: 依存関係がありません

en: Mode
ja: モード

en: Model
ja: モデル

en: Monthly
ja: 月次

en: Monthly snapshot are enabled
ja: 月次のスナップショットが有効になっています

en: Monthly snapshot failed!
ja: 月次のスナップショットに失敗しました!

en: Mount
ja: マウント

en: Moved system subvolume to snapshot directory
ja: システムのサブボリュームをスナップショットディレクトリに移動しました

en: Multiple snapshots selected
ja: 複数のスナップショットが選択されました

en: Name
ja: 名前

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Change
ja: 変更なし

en: No Snapshots Selected
ja: スナップショットが選択されていません

en: No snapshots available
ja: 利用可能なスナップショットはありません

en: No snapshots found
ja: スナップショットが見つかりません

en: No snapshots found on device
ja: デバイスにスナップショットが見つかりません

en: No snapshots on device
ja: デバイスにスナップショットがありません

en: No snapshots on this device
ja: このデバイスにはスナップショットがありません

en: No snapshots selected
ja: スナップショットが選択されていません

en: None
ja: 無し

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Selected
ja: 選択されていません

en: Not Supported
ja: サポートされていません

en: Not enough disk space
ja: ディスク容量が不足しています

en: Notes
ja: ノート

en: Nothing to do!
ja: 何もしません！

en: Num
ja: 数

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
ja: 保持するスナップショットの数。
    この制限を超えると、古いスナップショットは削除されます。

en: OK
ja: はい

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
ja: OS は、Ubuntu タイプのサブボリュームレイアウト（@ および @home サブボリューム）を持つ BTRFS パーティションにインストールする必要があります。 他のレイアウトはサポートされていません。

en: Older log files removed
ja: 古いログファイルが削除されました

en: Oldest snapshot
ja: 最も古いスナップショット

en: On demand (manual)
ja: オンデマンド(マニュアル)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
ja: 現在、@ および @home サブボリュームを持つ ubuntu タイプのレイアウトのみがサポートされています。

en: Open Menu
ja: メニューを開く

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
ja: オプション --snapshot-device は、BTRFS モードでスナップショットを作成するために指定しないでください

en: Options
ja: オプション

en: Other applications (next page)
ja: その他のアプリケーション（次のページ）

en: Owner
ja: 所有者

en: Parent Device
ja: 親デバイス

en: Parsing log file...
ja: ログファイルを解析しています...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
ja: パーティションには、サポートされていないサブボリューム レイアウトがあります。

en: Path
ja: パス

en: Pattern
ja: パターン

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Please check if you have multiple windows open.
ja: 複数のウィンドウが開いているかどうかを確認してください。

en: Please do not interrupt the restore process!
ja: 復元プロセスを中断しないでください！

en: Please install required packages and try running TimeShift again
ja: 必要なパッケージをインストールして、TimeShiftを再度実行してください

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ja: 管理者としてアプリケーションを再実行してください（'sudo' または 'su'を使用）

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ja: 管理者としてアプリケーションを実行してください（’sudo' または 'su' を使用）

en: Please save your work and close all applications.
ja: 作業を保存して、すべてのアプリケーションを閉じてください。

en: Please select a snapshot to view the log!
ja: ログを表示するスナップショットを選択してください！

en: Please select the GRUB device
ja: GRUB デバイスを選択してください

en: Please wait a few minutes and try again.
ja: 数分待ってから、もう一度お試しください。

en: Please wait for snapshots to be deleted.
ja: スナップショットが削除されるまでお待ちください。

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Populating list...
ja: リストを入力しています...

en: Preparing...
ja: 準備中です...

en: Previous
ja: 前へ

en: Print debug information
ja: デバッグ情報を印刷する

en: Query completed
ja: 照会が完了しました

en: Querying subvolume info...
ja: サブボリューム情報を照会しています...

en: RSYNC Snapshots
ja: RSYNC スナップショット

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
ja: インストールされているすべてのカーネルの initramf を再生成します。これは一般的に必要ありません。復元されたシステムの起動に失敗した場合にのみ、このオプションを選択してください。

en: Re-install GRUB2 bootloader?
ja: GRUB2 ブートローダーを再インストールしますか？

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
ja: GRUB2 ブートローダーを再インストールしています...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
ja: 選択したデバイスに GRUB2 ブートローダーを再インストールします。

en: Read %'d of %'d lines...
ja: '%d' 行の '%d' を読み取ります...

en: Rebooting system...
ja: システムを再起動しています...

en: Recommended
ja: 推奨

en: Refresh
ja: 更新

en: Remote and network locations are not supported.
ja: リモートおよびネットワークの場所はサポートされていません。

en: Remove
ja: 削除

en: Removed
ja: 削除されました

en: Removed cron task
ja: cron タスクを削除しました

en: Removed mount directory: '%s'
ja: マウントディレクトリを削除: '%s'

en: Removed snapshot
ja: スナップショットを削除しました

en: Removing
ja: 削除

en: Removing snapshot
ja: スナップショットを削除する

en: Removing snapshots
ja: スナップショットを削除する

en: Required for displaying shared and unshared size for snapshots in the main window
ja: メイン ウィンドウにスナップショットの共有サイズと共有されていないサイズを表示するために必要

en: Restore
ja: 復元

en: Restore @home subvolume
ja: @homeサブボリュームを復元する

en: Restore Device
ja: デバイスを復元

en: Restore Exclude
ja: 除外を復元

en: Restore Snapshot
ja: スナップショットを復元

en: Restore completed
ja: 復元が完了しました

en: Restore selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを復元する

en: Restore snapshot
ja: スナップショットを復元

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
ja: 復元されたサブボリュームは、システムの再起動後にアクティブになります。

en: Restored system subvolume
ja: 復元されたシステムサブボリューム

en: Restoring Snapshot...
ja: スナップショットを復元しています...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
ja: スナップショットを復元するとシステムのサブボリュームが置き換えられ、現在使用中のシステムのサブボリュームは新しいスナップショットとして保持されます。 必要に応じて、このスナップショットを後で復元して、復元を '元に戻す' ことができます。

en: Restoring snapshot...
ja: スナップショットを復元しています...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
ja: スナップショットの復元は、システムファイルと設定のみを置き換えます。 ユーザーのホームディレクトリにある隠しファイル以外とディレクトリは変更されません。 この動作は、これらのファイルを含めるフィルターを追加することで変更できます。 含まれるファイルは、スナップショットの作成時にバックアップされ、スナップショットの復元時に置き換えられます。

en: Revision
ja: リビジョン

en: Root device not selected
ja: ルートデバイスが選択されていません

en: Rsync Log Viewer
ja: Rsync ログビューア

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
ja: このツールのコマンドラインバージョンに対して 'Timeshft' を実行します

en: Run in non-interactive mode
ja: 対話モードで実行する

en: Running
ja: 実行中

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
ja: ドライブの障害を防ぐために、システムディスクではなく外部ディスクにスナップショットを保存します。

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
ja: システムディスク以外にスナップショットを保存すると、システムディスクに保存されているスナップショットを失うことなく、システムディスクでOSをフォーマットして再インストールできます。 別のLinuxディストリビューションをインストールし、スナップショットを復元することで以前のディストリビューションを後でロールバックすることもできます。

en: Saving to device
ja: デバイスに保存しています

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled snapshot in progress...
ja: スケジュールされたスナップショットが進行中です...

en: Scheduled snapshots are disabled
ja: スケジュールされたスナップショットは無効です

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
ja: スケジュールされたスナップショットは無効です。 有効にすることをお勧めします。

en: Scheduled snapshots are enabled
ja: スケジュールされたスナップショットが有効になっています

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
ja: スケジュールされたスナップショットが有効になります。 選択したレベルのスナップショットが自動的に作成されます。

en: Select '%s' device (default = %s)
ja: '%s' デバイスを選択します (デフォルト = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
ja: ルートサブボリューム（@）を含む BTRFS システムディスクを選択します

en: Select GRUB device
ja: GRUB デバイスを選択

en: Select Path
ja: パスを選択

en: Select Snapshot
ja: スナップショットを選択

en: Select Snapshot Levels
ja: スナップショットレベルの選択

en: Select Snapshot Location
ja: スナップショットの場所を選択

en: Select Snapshot Type
ja: スナップショットタイプの選択

en: Select Snapshots
ja: スナップショットを選択

en: Select Target Device
ja: ターゲットデバイスを選択

en: Select a partition on this disk
ja: このディスク上のパーティションを選択します

en: Select a single snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットを 1 つ選択する

en: Select another device for root file system (/)
ja: ルートファイルシステム（/）に別のデバイスを選択します

en: Select another device or free up some space
ja: 別のデバイスを選択するか、領域を解放してください

en: Select another device to delete snasphots
ja: 別のデバイスを選択してスナップショットを削除します

en: Select another device?
ja: 別のデバイスを選択しますか？

en: Select applications to exclude from restore
ja: 復元から除外するアプリケーションを選択します

en: Select backup device
ja: バックアップデバイスを選択

en: Select directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select file(s)
ja: ファイルを選択

en: Select snapshot
ja: スナップショットを選択

en: Select snapshots to delete
ja: 削除するスナップショットを選択

en: Select the device for root file system (/)
ja: ルートファイルシステム (/) のデバイスを選択します

en: Select the devices where files will be restored.
ja: ファイルを復元するデバイスを選択します。

en: Select the intervals for creating snapshots
ja: スナップショットを作成する間隔を選択します

en: Select the items to be removed from the list
ja: リストから削除するアイテムを選択します

en: Select the snapshot device
ja: スナップショットデバイスを選択します

en: Select the snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットを選択します

en: Select the snapshots to be deleted
ja: 削除するスナップショットを選択します

en: Select the snapshots to mark for deletion
ja: 削除のマークを付けるスナップショットを選択します

en: Select the target devices where system will be cloned.
ja: システムのクローンを作成するターゲットデバイスを選択します。

en: Selected default snapshot device
ja: 選択されたデフォルトのスナップショットデバイス

en: Selected default snapshot type
ja: 選択されたデフォルトのスナップショットタイプ

en: Selected device does not have BTRFS partition
ja: 選択したデバイスには BTRFS パーティションがありません

en: Selected device does not have Linux partition
ja: 選択したデバイスには Linux パーティションがありません

en: Selected snapshot device
ja: 選択されたスナップショットデバイス

en: Selected snapshot device is not a system disk
ja: 選択されたスナップショットデバイスはシステムディスクではありません

en: Selected snapshot is marked for deletion
ja: 選択したスナップショットに削除のマークが付けられます

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
ja: 選択したスナップショットには削除のマークが付けられており、復元できません

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
ja: 選択したユーザーのホームディレクトリは暗号化されています。 隠しファイルのみを含めることはできません。

en: Serial
ja: シリアル

en: Session log file
ja: セッションログファイル

en: Set snapshot description
ja: スナップショットの説明を設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Settings wizard
ja: 設定ウィザード

en: Setup Complete
ja: セットアップが完了しました

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Show additional debug messages
ja: 追加のデバッグメッセージを表示する

en: Show all options
ja: すべてのオプションを表示

en: Show more applications to exclude on the next page
ja: 次のページで除外するアプリケーションを表示します

en: Show rsync output (default)
ja: rsync 出力を表示（デフォルト）

en: Size
ja: サイズ

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
ja: BTRFSスナップショットのサイズは、最初はゼロです。 システムファイルは時間とともに徐々に変化するため、データはディスク領域を占有する新しいデータブロックに書き込まれます（コピーオンライト）。 スナップショット内のファイルは、引き続き元のデータブロックを指します。

en: Skip GRUB2 reinstall
ja: GRUB2 の再インストールをスキップする

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
ja: スナップショット '%s' はシステムによって使用されており、削除できません。 システムを再起動して、復元されたスナップショットをアクティブにします。

en: Snapshot Created
ja: 作成されたスナップショット

en: Snapshot Levels
ja: スナップショットレベル

en: Snapshot deletion in progress...
ja: スナップショットの削除中です...

en: Snapshot device
ja: スナップショットデバイス

en: Snapshot device not available
ja: スナップショットデバイスは利用できません

en: Snapshot device not selected
ja: スナップショットデバイスが選択されていません

en: Snapshot location
ja: スナップショットの場所

en: Snapshot saved successfully
ja: スナップショットが保存されました

en: Snapshot to restore not specified!
ja: 復元するスナップショットが指定されていません！

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
ja: システムを再起動すると、スナップショットがアクティブになります。

en: Snapshot(s) Deleted
ja: スナップショットが削除されました

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
ja: スナップショットは即座に作成および復元されます。 スナップショットの作成は、ファイルシステムレベルでのアトミックトランザクションです。

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
ja: スナップショットは、rsync を使用してシステムファイルのコピーを作成し、以前のスナップショットから変更されていないファイルをハードリンクすることによって作成されます。

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
ja: スナップショットは、BTRFS ファイルシステムの組み込み機能を使用して作成されます。

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
ja: スナップショットは、決まった時間にスケジュールされていません。

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
ja: スナップショットは、システムの完全なバイト単位のコピーです。 何も除外されません。

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
ja: スナップショットは、システムのサブボリュームを置き換えることにより復元されます。 ファイルはコピー、削除、または上書きされることはないため、データ損失のリスクはありません。 既存のシステムは、復元後に新しいスナップショットとして保持されます。

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
ja: スナップショットは、作成元と同じディスク（システムディスク）に保存されます。 他のディスク上のストレージはサポートされていません。 システムディスクに障害が発生すると、そこに保存されているスナップショットはシステムとともに失われます。

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
ja: スナップショットは、選択したパーティションの / timeshift に保存されます。 その他の場所はサポートされていません。

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
ja: スナップショットは、選択したパーティションの / timeshift-btrfs に保存されます。 その他の場所はサポートされていません。

en: Snapshots available for restore
ja: 復元可能なスナップショット

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
ja: スナップショットは、Linux ファイルシステムでフォーマットされた任意のディスクに保存できます。 スナップショットをシステムまたは外部ディスクに保存すると、システムディスクが破損または再フォーマットされた場合でもシステムを復元できます。

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
ja: Live CDモードではスナップショットを作成できません

en: Snapshots will be created at selected intervals
ja: スナップショットは選択した間隔で作成されます

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
ja: スナップショットディスクに十分な領域 (> 1 GB) がある場合、選択した間隔でスナップショットが作成されます

en: Snapshots will be removed during the next scheduled run
ja: スナップショットは、次回のスケジュールされた実行中に削除されます

en: Specify backup device (default: config)
ja: バックアップデバイスの指定（デフォルト：config）

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
ja: GRUB2 ブートローダーをインストールするデバイスを指定します

en: Specify snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットを指定する

en: Specify target device
ja: ターゲットデバイスを指定する

en: Status
ja: 状態

en: Stop cron emails for scheduled tasks
ja: スケジュールされたタスクのcronメールを停止します

en: Stopped
ja: 停止しました

en: Subvolume exists at destination
ja: 宛先にサブボリュームが存在します

en: Subvolumes
ja: サブボリューム

en: Summary
ja: 概要

en: Support
ja: サポート

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
ja: BTRFS モードに切り替えます（デフォルト：config）

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
ja: RSYNC モードに切り替えます（デフォルト：config）

en: Symlinks updated
ja: シンボリックリンクが更新されました

en: Synching file systems...
ja: ファイルシステムを同期しています...

en: Synching files with rsync...
ja: rsync でファイルを同期しています...

en: Syntax
ja: 構文

en: System
ja: システム

en: System Restore Utility
ja: システム復元ユーティリティ

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
ja: スナップショットを復元することで、システムを以前の日付にロールバックできます。

en: System will reboot after files are restored
ja: ファイルが復元された後、システムが再起動します

en: System will reboot after files are restored.
ja: ファイルが復元された後、システムが再起動します。

en: Tagged snapshot
ja: タグ付きスナップショット

en: Tags
ja: タグ

en: Target device is not mounted
ja: ターゲットデバイスがマウントされていません

en: Target device is same as system device
ja: ターゲットデバイスはシステムデバイスと同じです

en: Target device not specified!
ja: ターゲットデバイスが指定されていません！

en: The 'btrfs' command is not available on your system. Install the 'btrfs-tools' package and try again.
ja: 'btrfs' コマンドはシステムでは使用できません。'btrfs-tools' パッケージをインストールして、もう一度やり直してください。

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
ja: cron サービスは、スケジュールされたタスクの出力をメールとして現在のユーザーに送信します。 このオプションを選択して、Timeshift によって作成されたcron タスクのメールを抑制します。

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
ja: システムパーティションには、サポートされていないサブボリュームレイアウトがあります。

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
ja: ターゲットパーティションにサポートされていないサブボリュームレイアウトがあります。

en: There are no snapshots on this device
ja: このデバイスにはスナップショットがありません

en: This device is not encrypted
ja: このデバイスは暗号化されていません

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
ja: このソフトウェアは完全に無保証で提供されており、作者はこのプログラムの使用から生じるいかなる損害についても責任を負いません。

en: This software is free for personal and commercial use. It is distributed in the hope that it is useful but without any warranty. See the GNU General Public License v2 or later for more information
ja: このソフトウェアは、個人および商用での使用は無料です。 役に立つことを期待して配布されていますが、保証はありません。 詳細については、GNU一般公衆利用許諾契約書のV2以降を参照してください

en: Timeshift is active
ja: タイムシフトが有効です

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
ja: デフォルトのオプションで復元するには、すべてのプロンプトでEnterキーを押してください！

en: Tools
ja: ツール

en: Translations
ja: 翻訳

en: Type
ja: タイプ

en: Unknown option
ja: 不明なオプション

en: Unknown snapshot type
ja: 不明なスナップショットタイプ

en: Unknown value specified for option --tags
ja: オプション --tags に不明な値が指定されました

en: Unlocked device is mapped to '%s'
ja: ロック解除されたデバイスは '%s 'にマッピングされています

en: Unlocked successfully
ja: ロック解除されました

en: Unmounting from
ja: マウント解除

en: Unshared
ja: 共有

en: Unsupported Subvolume Layout
ja: サポートされていないサブボリュームレイアウト

en: Update GRUB menu
ja: GRUB メニューを更新する

en: Update initramfs
ja: initramfs を更新する

en: Updated /etc/crypttab on target device
ja: ターゲットデバイスの /etc/crypttab を更新しました

en: Updated /etc/fstab on target device
ja: ターゲットデバイスの /etc/fstabを更新しました

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
ja: GRUB メニューエントリを更新します（推奨）。 これは実行しても安全であり、選択したままにしておく必要があります。

en: Updating GRUB menu...
ja: GRUB メニューを更新しています...

en: Updating bootloader configuration...
ja: ブートローダーの設定を更新しています...

en: Used
ja: 使用済み

en: User
ja: ユーザー

en: User Home Directories
ja: ユーザーホームディレクトリ

en: User cancelled the password prompt
ja: ユーザーがパスワード プロンプトを取り消しました

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
ja: ここで有効にしない限り、ユーザーのホームディレクトリはデフォルトで除外されます

en: Users
ja: ユーザー

en: Users Home
ja: ユーザーホーム

en: Vendor
ja: ベンダー

en: View Rsync Log for Create
ja: 作成時のRsyncログを表示

en: View Rsync Log for Restore
ja: 復元時のRsync ログを表示

en: View TimeShift Logs
ja: タイムシフトログを表示

en: Volume
ja: ボリューム

en: Warning
ja: 警告

en: Web Browsers
ja: Web ブラウザ

en: Website
ja: Web サイト

en: Weekly
ja: 週次

en: Weekly snapshot failed!
ja: 週次のスナップショットに失敗しました！

en: Weekly snapshots are enabled
ja: 週次のスナップショットが有効になっています

en: With Errors
ja: エラーがあります

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Wrong password
ja: 間違ったパスワード

en: Yes
ja: はい

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
ja: 現在のシステムで作業を続けることができます。 再起動後、現在のシステムは新しいスナップショットとして表示されます。 このスナップショットは、必要に応じて後で復元し、復元を '元に戻す' ことができます。

en: [Advanced Users Only] Change these settings only if the restored system fails to boot.
ja: [上級ユーザーのみ]これらの設定は、復元されたシステムの起動に失敗した場合にのみ変更してください。

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
ja: [ENTER = デフォルト (%s), a = 中止]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
ja: [ENTER = デフォルト (%s), r = ルートデバイス, a = 中止]

en: [Warning] Deleted invalid lock
ja: [警告]無効なロックを削除しました

en: all
ja: 全て

en: btrfs returned an error
ja: btrfsがエラーを返しました

en: complete
ja: 完了

en: crontab file exported
ja: エクスポートされた crontab ファイル

en: crontab file installed
ja: インストールされた crontab ファイル

en: incomplete
ja: 不完全な

en: marked for deletion
ja: 削除のマークが付いています

en: mounted at path
ja: パスにマウント

en: remaining
ja: 残り

en: rsync returned an error
ja: rsync がエラーを返しました

en: un-tagged
ja: タグなし
