kcmkio - en to mk translation catalogue (899 entries)

en:  (Points to %1)
mk:  (Покажува на %1)

en: "vold" is not running.
mk: „vold“ не работи.

en: %1 Item | %1 Items
mk[0]: %1 елемент
mk[1]: %1 елементи
mk[2]: %1 елементи

en: %1 contacted. Waiting for reply...
mk: Контакт со %1. Чекам одговор...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
mk: %1 е датотека, а се очекуваше папка.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
mk: %1 е папка, а се очекуваше датотека.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
mk: %1: Проверката за автентичност не успеа.

en: %1 is required by the server, but is not available.
mk: %1 е побаран од серверот, но не е достапен.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
mk: %1 на %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
mk: Се случи неочекувана грешка (%1) при обидот за %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
mk: Пристапот беше одбиен при обидот за %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
mk: Не е можно %1 бидејќи одредишниот сервер одбива да ја прифати датотеката или папката.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
mk: Не е можно %1 бидејќи ресурсот е заклучен.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
mk: Се случи грешка при обидот за %1, %2. Подолу следи преглед на причините.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
mk: Се случи неочекувана грешка (%1) при обидот за %2.

en: &Accept
mk: &Прифати

en: &Application
mk: &Апликација

en: &Browse...
mk: &Разгледај...

en: &Current Session only
mk: Само за &активната сесија

en: &Description:
mk: &Опис:

en: &Details
mk: &Детали

en: &Do not close when command exits
mk: &Не затворај кога ќе заврши командата

en: &Edit Entry '%1'...
mk: Ур&еди елемент „%1“

en: &Eject '%1'
mk: &Извади „%1“

en: &Filter:
mk: &Филтер:

en: &Forever
mk: За&секогаш

en: &Hide Entry '%1'
mk: С&криј елемент „%1“

en: &Keep cache in sync
mk: Чувај го &кешот синхронизиран

en: &Location:
mk: &Локација:

en: &Management
mk: &Управување

en: &Name:
mk: &Име:

en: &New...
mk: &Нова...

en: &No
mk: &Не

en: &Only show when using this application (%1)
mk: &Покажи само кога се користи апликацијава (%1)

en: &Only these cookies
mk: само на о&вие колачиња

en: &Only this cookie
mk: само на &ова колаче

en: &Open
mk: &Отвори

en: &Overwrite
mk: П&ребриши

en: &Paste Clipboard Contents
mk: &Вметни од таблата со исечоци

en: &Paste File | &Paste %1 Files
mk[0]: &Вметни %1 датотека
mk[1]: &Вметни %1 датотеки
mk[2]: &Вметни %1 датотеки

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
mk[0]: &Вметни %1 URL
mk[1]: &Вметни %1 URL
mk[2]: &Вметни %1 URL

en: &Permissions
mk: &Дозволи

en: &Policy
mk: &Политика

en: &Reject
mk: &Одбиј

en: &Release '%1'
mk: Ос&лободи „%1“

en: &Reload List
mk: Превчитај ја листа&та

en: &Remove Entry '%1'
mk: Отст&рани елемент „%1“

en: &Rename
mk: П&реименувај

en: &Resume
mk: П&родолжи

en: &Safely Remove '%1'
mk: &Безбедно извади „%1“

en: &Send identification
mk: Испрати &идентификација на прелистувачот

en: &Server response:
mk: Одгово&р од серверот:

en: &Show All Entries
mk: Пр&икажи ги сите елементи

en: &Skip
mk: Пре&скокни

en: &Supported file types:
mk: &Поддржани типови датотеки:

en: &Unmount '%1'
mk: &Одмонтирај „%1“

en: &Use cache
mk: К&ористи кеш

en: &Use the following identification:
mk: Користи ја следната &идентификација:

en: &View
mk: Пр&еглед

en: &When browsing the following site:
mk: Кога ја прелистуваш следнава с&траница:

en: &Work path:
mk: Ра&ботна патека:

en: &Yes
mk: &Да

en: '%1' not found, please type a valid program name.
mk: „%1“ не е пронајдена, внесете име на валидна програма.

en: (%1, Link to %2)
mk: (%1, Врска до %2)

en: (Symbolic Link to %1)
mk: (Симболичка врска до %1)

en: *|All Files
mk: *|Сите датотеки

en: *|All Folders
mk: *|Сите папки

en: 1 File | %1 Files
mk[0]: %1 датотека
mk[1]: %1 датотеки
mk[2]: %1 датотеки

en: 1 Folder | %1 Folders
mk[0]: %1 папка
mk[1]: %1 папки
mk[2]: %1 папки

en: 1 day %2 | %1 days %2
mk[0]: %1 ден %2
mk[1]: %1 дена %2
mk[2]: %1 дена %2

en: 1 file | %1 files
mk[0]: %1 датотека
mk[1]: %1 датотеки
mk[2]: %1 датотеки

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
mk[0]: %1 потпапка
mk[1]: %1 потпапки
mk[2]: %1 потпапки

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
mk: <b>%1</b> на <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
mk: <b>Детали за барањето</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
mk: <b>Можни причини</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
mk: <b>Можни решенија</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
mk: <b>Техничка причина</b>:

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
mk: <h1>Кратка помош за управување со колачиња</h1>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
mk: <h1>Мрежни параметри</h1> Тука може да го дефинирате однесувањето на програмите на KDE кога тие користат Интернет и мрежни врски. Ако ви се случуваат истекувања на време или ако користите модем за да се поврзете на Интернет, веројатно ќе сакате да ги прилагодите овие поставувања.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
mk: <h1>Прокси</h1><p>Прокси-сервер е посредничка програма што се наоѓа меѓу вашиот компјутер и Интернет и обезбедува сервиси како кеширање и/или филтрирање на веб-страници.</p><p>Кеширачките прокси-сервери ви даваат побрз пристап до страниците што веќе сте ги посетиле така што локално ја зачувуваат т.е. кешираат содржината на тие страници. Од друга страна филтрирачките прокси-сервери овозможуваат блокирање на реклами, несакани е-пошт. пораки и сѐ друго што сакате да блокирате.</p><p><u>Забелешка:</u>Некои прокси-сервери ги даваат и двата сервиси.</p>

en: <li>Additional information: %1</li>
mk: <li>Дополнителни информации: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
mk: <li>Датум и време: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
mk: <li>Протокол: %1</li>

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
mk: <p>Ги означува делумно подигнатите FTP-датотеки.</p><p>Кога е избрана оваа опција делумно подигнатите датотеки ќе имаат наставка „.part“. Оваа наставка ќе биде тргната кога преносот целосно ќе заврши.</p>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
mk: <qt>
    <p>Овозможува поддршка за колачиња. Обично ќе сакате да ја овозможите поддршката на колачиња и да ја прилагодите да одговара на вашите потреби за приватност.</p><p>
    Оневозможувањето на поддршката за колачиња може да направи повеќе веб-локации да не можат да се прелистуваат.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
mk: <qt>
    Внесете ја променливата на околина, на пр. <b>NO_PROXY</b>, што ги чува адресите на веб-локациите за кои не треба да се користи прокси-серверот.<p>
    Од друга страна, може да кликнете на копчето <b>„Автодетекција“</b> за оваа променлива автоматски да биде пронајдена.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
mk: <qt>
    Внесете го компјутерот или доменот за кој ќе важи оваа политика, на пр. <b>www.kde.org</b> или <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    Here you can modify the default browser-identification text or set a site <code>(eg. www.kde.org)</code> or a domain <code>(eg. kde.org)</code> specific identification text.<p>
    To add a new site-specific identification text, click the <code>New</code> button and supply the necessary information. To change an existing site-specific entry, click on the <code>Change</code> button. The <code>Delete</code> button will remove the selected site-specific identification text, causing the default setting to be used for that site or domain.
    </qt>
mk: <qt>
    Тука може да го измените стандардниот текст за идентификација на прелистувач или да поставите специфичен текст за идентификација за страница <code>(пр. www.kde.org)</code> или за домен <code>(пр. kde.org)</code>.<p>
    За да додадете нов текст за одредена страница, кликнете на копчето <code>Нова</code> и наведете ги неопходните информации. За да измените постоечка ставка за специфична страница, кликнете на копчето <code>Промени</code>. Копчето <code>Избриши</code> ќе го отстрани избраниот текст за специфична страница.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
mk: <qt>
    Листа на веб-локациите за кои имате поставено специфична политика за колачиња. Специфичните политики за овие веб-локации имаат приоритет пред стандардните поставувања.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
mk: <qt>
    Ги одбива т.н. колачиња од трета страна. Овие се колачиња кои не потекнуваат од страницата која што моментално ја прелистувате. На пример, ако ја посетите <b>www.foobar.com</b> додека е оваа опција вклучена, само колачињата кои потекнуваат од www.foobar.com ќе бидат обработени според вашите поставувања. Колачињата од било која друга страница ќе бидат одбиени. Ова ги намалува шансите операторите на страницата да направат профил на вашите прелистувачки навики.
    </qt>

en: <qt>
    Select the browser identification to use whenever contacting the site you specified above.
    </qt>
mk: <qt>
    Изберете ја идентификацијата на прелистувач што ќе се користи секогаш кога ќе се поврзувате со погоре зададената веб-локација.
    </qt>

en: <qt>
    Send the browser identification to web sites.<p>
    <u>NOTE:</u> Many sites rely on this information to display pages properly, hence, it is highly recommended that you do not totally disable this feature but rather customize it.<p>
    By default, only minimal identification information is sent to remote sites. The identification text that will be sent is shown below.
    </qt>
mk: <qt>
    Ја испраќа идентификацијата за прелистувач до веб-страниците.<p>
    <u>ЗАБЕЛЕШКА:</u> Многу страници зависат од оваа информација за правилно да ги прикажуваат страниците и поради тоа е препорачливо да не ја оневозможите целосно оваа можност туку да ја прилагодите.<p>
    Обично, до оддалечените веб-локации се испраќа само минимална информација за идентификација. Текстот за идентификација кој ќе се испрати е прикажан подолу.
    </qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
mk: <qt>
    Поставување на конфигурација за прокси.
    <p>
    Прокси-сервер е посредничка програма што се наоѓа меѓу вашиот компјутер и Интернет и обезбедува сервиси како кеширање и/или филтрирање на веб-страници. Кеширачките прокси-сервери ви даваат побрз пристап до страниците што веќе сте ги посетиле така што локално ја зачувуваат т.е. кешираат содржината на тие страници. Од друга страна филтрирачките прокси-сервери овозможуваат блокирање на реклами, несакани е-пошт. пораки и сѐ друго друго што сакате да блокирате.
    <p>
    Ако не сте сигурни дали сакате или не да користите прокси-сервер за да се поврзете на Интернет, консултирајте го водичот за поставувања на вашиот доставувач на Интернет-сервиси или вашиот систем-администратор.
    </qt>

en: <qt>
    The actual browser identification text that will be sent to the remote machine.
    </qt>
mk: <qt>
    Текстот за идентификација на прелистувач што ќе се испрати на оддалечената машина.
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
mk: <qt>
    За да додадете нова политика, само кликнете на копчето <b>Додај...</b> и наведете ги неопходните информации. За да измените постоечка политика искористете го копчето <b>Промени...</b> и изберете ја новата политика од дијалогот за политика. Со кликање на копчето <b>Избриши</b> ќе биде избришана избраната политика со што ќе се применува почетната политика за тој домен, а со кликање на копчето <b>Избриши ги сите</b> ќе се избришат сите политики специфични за веб-локациите.
    </qt>

en: <qt><center>Found an existing identification for<br/><b>%1</b><br/>Do you want to replace it?</center></qt>
mk: <qt><center>Пронајдена е постоечка идентификација за<br/><b>%1</b><br/>Дали сакате да ја замените?</center></qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
mk: <qt><p>Оваа листа би требало да ги покаже типовите датотеки со кои може да ракува вашата апликација. Листата е организирана според <u>mime-типови</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, е стандарден протокол за идентификација на типот податоци, базиран на наставките на имињата на датотеките и соодветните <u>mime-типови</u>. На пример: наставката „bmp“, која доаѓа по точката во flower.bmp, укажува дека е тоа специфичен вид слика <u>image/x-bmp</u>. За да знае системот која апликација треба да отвора каков тип датотека, тој треба да знае за можностите на секоја апликација да ракува со овие наставки и mime-типови.</p>
    <p>Ако сакате да ја поврзете оваа апликација со еден или повеќе mime-типови што не се во листата, кликнете на долното копче <b>Додај</b>. Ако има еден или повеќе типови датотеки, со коишто не може да ракува оваа апликација, можете да ги отстраните од листата со кликање на долното копче <b>Отстрани</b>.</p></qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
mk: <qt>Веќе постои политика за<center><b>%1</b></center>Дали сакате да ја промените?</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
mk: <qt>Обид за автоматско откривање на променливите на околина кои се користат за поставување на системски информации за проксито.<p> Оваа можност работи со барање на општо користени имиња на променливи како HTTP_PROXY, FTP_PROXY и NO_PROXY.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
mk: <qt>Не може да се промени сопственоста на датотеката <b>%1</b>. Немате доволен пристап до датотеката за да ја промените.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
mk: <qt>Не можеа да се снимат својствата. Немате доволен пристап за да запишете во <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
mk: <qt>Изберете програма. Ако не е програмата во листата, внесете го името или притиснете на копчето Разгледај.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
mk: <qt>Изберете ја програмата за типот на датотека <b>%1</b>. Ако не е програмата во листата, внесете го името или притиснете на копчето Разгледај.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
mk: <qt>Изберете ја програмата што треба да се користи за отворање на <b>%1</b>. Ако не е програмата во листата, внесете го името или притиснете на копчето Разгледај.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
mk: <qt>Изберете го ова поставување ако сакате да се покаже овој елемент само кога се користи активната апликација (%1).<br /><br />Ако ова не е избрано, елементот ќе биде достапен за сите апликации.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
mk: <qt>Датотеката <b>%1</b> е извршна програма. Поради безбедност таа нема да биде извршена.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
mk: <qt>Ова копче ви овозможува да обележите специфични локации. Кликнете на ова копче за да го отворите менито со обележувачи, каде што може да додадете, уредите или да изберете обележувач.<br /><br />Овие обележувачи се специфични за дијалогот за датотеки, но инаку функционираат како обележувачи во остатокот на KDE.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
mk: <qt>Ова е филтерот кој ќе се примени на листата со датотеки. Имињата што не се совпаѓаат со филтерот нема да бидат прикажани.<p>Може да изберете од веќе поставените филтри во паѓачкото мени или може да внесете сопствен филтер директно во текстуалното поле.</p><p>Дозволени се џокер-знаци како што се * и ?.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
mk: <qt>Ова е иконата што ќе се појави на панелот за Места.<br /><br />Кликнете на копчето за да изберете друга икона.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
mk: <qt>Ова е локацијата поврзана со елементот. Може да се користи кој било валиден URL. На пример:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Со кликање на копчето до текстуалното поле може да разгледате за соодветен URL.</qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
mk: <qt>Ова е текстот што ќе се појави во панелот за Места.<br /><br />Описот треба да се состои од еден или два збора, кои ќе ви помогнат да се сетите на што се однесува овој елемент. Ако не внесете ништо, како опис ќе се земе адресата на локацијата.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
mk: <qt>Не можам да влезам во <b>%1</b>.
    Немате права на пристап за оваа локација.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
mk: <qt>Не може да се изврши дадената команда. Датотеката или папката <b>%1</b> не постои.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
mk: <qt>Додека пишувате во текстуалното поле, може да ви бидат прикажани можните совпаѓања. Оваа можност се контролира со кликање со десното копче од глушецот и избирање на претпочитан режим од менито <b>Довршување на текст</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
mk: <qt>Немате дозвола да ја извршите <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
mk: Испразни корпа

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
mk: Испразни ја корпата

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
mk: Непознат

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
mk: (непознато)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
mk: (непознато)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
mk: Уреди

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
mk: Други

[ctx: @title job]
en: Copying
mk: Копирам

[ctx: @title job]
en: Creating directory
mk: Креирам папка

[ctx: @title job]
en: Deleting
mk: Бришам

[ctx: @title job]
en: Examining
mk: Испитувам

[ctx: @title job]
en: Mounting
mk: Монтирам

[ctx: @title job]
en: Moving
mk: Преместувам

[ctx: @title job]
en: Transferring
mk: Пренесувам

[ctx: @title job]
en: Unmounting
mk: Одмонтирам

[ctx: @title:column]
en: Date
mk: Датум

[ctx: @title:column]
en: Group
mk: Група

[ctx: @title:column]
en: Name
mk: Име

[ctx: @title:column]
en: Owner
mk: Сопственик

[ctx: @title:column]
en: Permissions
mk: Дозволи

[ctx: @title:column]
en: Size
mk: Големина

[ctx: @title:column]
en: Type
mk: Тип

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
mk: Терминал

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
mk: Корисник

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
mk: Дејств&а

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
mk: &Отвори со

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
mk: &Отвори со...

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
mk: &Општо

[ctx: @title:window]
en: New Folder
mk: Нова папка

[ctx: @title:window]
en: Places
mk: Места

en: A file named %1 already exists.
mk: Веќе постои датотека со име %1.

en: A file or folder named %1 already exists.
mk: Веќе постои датотека или папка со име %1.

en: A folder named %1 already exists.
mk: Веќе постои папка со име %1.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
mk: Можно е да интервенирал мрежниот огнен ѕид (уред што ги ограничува барањата на Интернет), кој ја заштитува вашата мрежа или мрежата на серверот, притоа спречувајќи го ова барање.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
mk: Можно е да се случила грешка во протоколот, поради што серверот ја затворил врската како одговор на грешката.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
mk: Можно е да се случила грешка во протоколот или несоодветност.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
mk: Не може да биде создаден ресурс на одредиштето сѐ додека не се создадени една или повеќе привремени колекции (папки).

en: A similar file named '%1' already exists.
mk: Веќе постои слична датотека со име „%1“.

en: A&dvanced Permissions
mk: Напре&дни дозволи

en: Above File Name
mk: Над името на датотеката

en: Accep&t all cookies
mk: Прифа&ти ги сите колачиња

en: Accept
mk: Прифати

en: Access Denied
mk: Пристапот е одбиен

en: Access Permissions
mk: Дозволи за пристап

en: Access denied to %1.
mk: Пристапот до %1 е одбиен.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
mk: Пристапот е одбиен.
    Не може да се запише во %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
mk: Пристапот до забранетата порта во POST е одбиен.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
mk: Пристапот до зададениот ресурс <strong>%1</strong> е одбиен.

en: Accessed:
mk: Пристапено:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
mk: Пристапувањето на датотеки не е поддржано со протоколот %1.

en: Ad&vanced Options
mk: На&предни опции

en: Add &machine (processor) type
mk: Додај тип на &машина (процесор)

en: Add Entry...
mk: Додај елемент...

en: Add File Type for %1
mk: Додај тип на датотека за %1

en: Add lang&uage information
mk: Додај информација за &јазик

en: Add new identification text for a site.
mk: Додава нов текст за идентификација за одредена веб-локација.

en: Add operating s&ystem name
mk: Додај име на оперативен систе&м

en: Add operating system &version
mk: Додај &верзија на оперативен систем

en: Add...
mk: Додај...

en: Advanced Options for %1
mk: Напредни опции за %1

en: Advanced Permissions
mk: Напредни дозволи

en: All &cookies
mk: на сите &колачиња

en: All Supported Files
mk: Сите поддржани датотеки

en: All cookies from this do&main
mk: на сите колачиња од тој до&мен

en: Already Exists as Folder
mk: Веќе постои како папка

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
mk: Иако беше воспоставена врска до <strong>%1</strong>, врската беше затворена во неочекуван момент од комуникацијата.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
mk: Иако беше направен контакт со серверот, не беше добиен одговор во времето доделено за барањето од следните причини:<ul><li>Истек на време при воспоставување на поврзување: %1 секунди</li><li>Истек на време за добивање одговор: %2 секунди</li><li>Истек на време за пристапување на прокси сервери: %3 секунди</li></ul>Забележете дека може да ги измените овие вредности за истек на време во Контролниот центар на KDE, со избирање на Мрежа -> Параметри.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
mk: Иако е малку веројатно, можно е да се случила хардверска грешка.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
mk: Иако можеби сте ги дале исправните детали за проверка за автентичност, истата не успеа бидејќи методот што го користи серверот не е поддржан од програмата од KDE, која го имплементира протоколот %1.

en: Always use documents from the cache when available. You can still use the reload button to synchronize the cache with the remote host.
mk: Секогаш користи документи од кешот кога се тие достапни. Сѐ уште може да го користите копчето Превчитај за да го синхронизирате кешот.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
mk: Обидот да се изменат дозволите на ресурсот <strong>%1</strong> беше неуспешен.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
mk: Обидот да се измени сопстеникот на ресурсот <strong>%1</strong> беше неуспешен.

en: An attempt to create the requested folder failed.
mk: Обидот за создавање на бараната папка не успеа.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
mk: Обидот да се избрише зададениот ресурс <strong>%1</strong> беше неуспешен.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
mk: Обидот да се добијат информации за статусот на ресурсот <strong>%1</strong>, како што е името на ресурсот, типот, големината, итн., беше неуспешен.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
mk: Обидот за најава за да се изврши бараната операција не беше успешен.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
mk: Обидот да се отстрани зададената папка <strong>%1</strong> не успеа.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
mk: Обидот да се преименува зададениот ресурс <strong>%1</strong> беше неуспешен.

en: An error occurred while accessing '%1'
mk: Се случи грешка при пристапувањето на „%1“

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
mk: Се случи грешка при пристапувањето на „%1“, системот одговори: %2

en: An older item named '%1' already exists.
mk: Веќе постои постара ставка со име „%1“.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
mk: Грешката „непознат компјутер“ покажува дека серверот со бараното име <strong>%1</strong> не можеше да биде пронајден на Интернет.

en: Apply Choice To
mk: Примени избор

en: Apply changes to all subfolders and their contents
mk: Примени ги измените на сите потпапки и нивните содржини

en: Ask
mk: Прашај

en: Ask &for confirmation
mk: П&рашај за потврда

en: At least %1
mk: Најмалку %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
mk: Избрана е барем една папка и една датотека. Избраните датотеки ќе бидат игнорирани, а ќе биде прикажана избраната датотека.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
mk: Обид да се пронајде друг начин да се постигне истата цел.

en: Authentication Failed.
mk: Проверката за автентичност не успеа.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
mk: Проверката за автентичност не успеа: методот %1 не е поддржан

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
mk: Авторизацијата е неуспешна, не е поддржана проверката за автентичност %1

en: Authorization failed.
mk: Авторизацијата не успеа.

en: Automaticall&y accept session cookies
mk: Автоматск&и прифаќај колачиња за сесија

en: Automatically select filename e&xtension
mk: Автоматски избор на &наставката на името

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
mk: Автоматски избор на &наставката на името (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
mk: слободни се %1 од %2 (искористени се %3%)

en: Blocked request.
mk: Блокирано барање.

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: C&lear Cache
mk: Из&бриши го кешот

en: C&onnect
mk: П&оврзи

en: C&ontinue
mk: Пр&одолжи

en: C&ontinue Loading
mk: Пр&одолжи со вчитување

en: Calculate
mk: Пресметај

en: Calculating...
mk: Пресметувам...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
mk: Пресметувам... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can View & Modify Content
mk: Може да гледа и менува содржина

en: Can View/Read & Modify/Write
mk: Може да гледа/чита и менува/запишува

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
mk: Не можам да најдам io-slave за протоколот „%1“.

en: Canada
mk: Канада

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
mk: Не можам да го иницирам протоколот %1

en: Cannot Open Resource For Reading
mk: Не можам да го отворам ресурсот за читање

en: Cannot Open Resource For Writing
mk: Не можам да го отворам ресурсот за запишување

en: Cannot Read From Resource
mk: Не можам да прочитам од ресурсот

en: Cannot Write to Resource
mk: Не можам да запишам во ресурсот

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
mk: Не можам да ја копирам датотеката од %1 во %2. (грешка бр. %3)

en: Cannot open file
mk: Не може да биде отворена датотеката

en: Cannot talk to klauncher: %1
mk: Не можам да комуницирам со klauncher: %1

en: Certificate chain:
mk: Синџир на сертификатот:

en: Chan&ge...
mk: Промен&и...

en: Change the selected identifier text.
mk: Го менува избраниот текст за идентификација.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
mk: Менувањето на атрибутите на датотеките не е поддржано со протоколот %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
mk: Менувањето сопственик на датотеките не е поддржано со протоколот %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
mk: Проверете дека ниту една апликација не пристапува на уредот и обидете се повторно.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
mk: Проверете дали е уредот подготвен; уредите со подвижни носачи мора да содржат носач, а преносните уреди мора да бидат поврзани и вклучени. Потоа обидете се повторно.

en: Check this box if you want the web pages you visit to be stored on your hard disk for quicker access. The stored pages will only be updated as needed instead of on every visit to that site. This is especially useful if you have a slow connection to the Internet.
mk: Обележете тука ако сакате веб-страниците што ги гледате да бидат снимени на вашиот тврд диск за побрз пристап. Со овозможување на оваа опција прелистувањето ќе стане побрзо, бидејќи страниците ќе се преземаат само ако е тоа потребно. Ова е корисно ако имате бавна врска кон Интернет.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
mk: Изберете ја оваа опција ако е текстуална апликацијата што сакате да ја пуштите или ако ја сакате информацијата што се покажува во прозорецот на терминалниот емулатор.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
mk: Изберете ја оваа опција ако текстуалната апликација дава релевантни информации на излез. Задржувањето на терминалот ви дозволува да ја земете оваа информација.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
mk: Изберете ја оваа опција ако сакате да видите дека е стартувана вашата апликација. Оваа визуелна повратна информација може да се прикаже како зафатен покажувач или во лентата со програми.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
mk: Изберете ја оваа опција ако сакате да ја пуштите оваа апликација со различен кориснички ид. Секој процес има кориснички ид. поврзан со него. Овој ид. код определува пристап до датотеки и други дозволи. За да се користи оваа опција потребна е лозинката на корисникот.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
mk: Проверете за да се осигурате дека друга апликација или друг корисник не ја користат или не ја заклучиле датотеката.

en: Check your access permissions on this resource.
mk: Проверете ги вашите дозволи за пристап на овој ресурс.

en: Check your network connection status.
mk: Проверете го статусот на вашата мрежна врска.

en: Choose Application
mk: Изберете апликација

en: Choose Application for %1
mk: Изберете апликација за %1

en: Choose a different filename for the destination file.
mk: Изберете друго име за одредишната датотека.

en: Choose an &icon:
mk: Изберете &икона:

en: Choose an alternate filename for the new file.
mk: Изберете алтернативно име за новата датотека.

en: Choose an alternate name for the new folder.
mk: Изберете алтернативно име за новата папка.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
mk: Изберете го името на програмата за отворање на избраните датотеки.

en: City:
mk: Град:

en: Class
mk: Класа

en: Click for Location Navigation
mk: Кликнете за навигација до локацијата

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
mk: Кликнете тука за да разгледувате во вашиот датотечен систем за да ја пронајдете извршната датотека.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
mk: Кликнете тука за да ги измените начинот на којшто ќе работи оваа апликација, повратната информација за старт или опциите за D-Bus, или за да ја стартувате апликацијата како друг корисник.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
mk: Кликнете на ова копче ако сакате да додадете тип датотека (mime-тип), со кој може да ракува вашата апликација.

en: Click this button to create a new folder.
mk: Кликнете на ова копче за да создадете нова папка.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
mk: Кликнете на ова копче за да се придвижите еден чекор назад во историјата на прелистувањето.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
mk: Кликнете на ова копче за да се придвижите еден чекор напред во историјата на прелистувањето.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
mk: Кликнете на ова копче за да ја превчитате содржината на тековната локација.

en: Click to Edit Location
mk: Кликнете за уредување на локацијата

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
mk: Затворањето на врски не е поддржано со протоколот %1.

en: Co&mmand:
mk: Ко&манда:

en: Co&ntinue
mk: Про&должи

en: Comm&ent:
mk: Ком&ентар:

en: Common name:
mk: Општо име:

en: Connect to the Internet directly.
mk: Се поврзува директно на Интернет.

en: Connected to host %1
mk: Поврзан на компјутерот %1

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
mk: Врската со серверот неочекувано беше затворена

en: Connection to Server Refused
mk: Одбиено е поврзувањето со серверот

en: Connection to host %1 is broken.
mk: Врската до компјутерот %1 е прекината.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
mk: Контактирајте со администраторот на серверот за понатамошна помош.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
mk: Контактирајте со администраторот на серверот за да укажете на проблемот.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
mk: Контактирајте со вашиот соодветен систем за компјутерска поддршка, или со систем-администраторот или со групата за техничка поддршка, за понатамошна помош.

en: Contents:
mk: Содржина:

en: Cookie Alert
mk: Известување за колаче

en: Cookie Details
mk: Детали за колачето

en: Copy
mk: Копирај

en: Copying files within %1 is not supported.
mk: Копирањето датотеки во рамките на %1 не е поддржано.

en: Could Not Accept Network Connection
mk: Не можам да прифаќам мрежни поврзувања

en: Could Not Alter Permissions of Resource
mk: Не можам да ги изменам дозволите на ресурсот

en: Could Not Bind
mk: Не можам да се врзам

en: Could Not Cancel Listing
mk: Не може да се откаже листањето

en: Could Not Change Ownership of Resource
mk: Не може да биде изменет сопственикот на ресурсот

en: Could Not Create Folder
mk: Не можам да создадам папка

en: Could Not Create Link
mk: Не можам да создадам врска

en: Could Not Create Network Connection
mk: Не можев да создадам мрежна врска

en: Could Not Create Socket
mk: Не можев да создадам Socket

en: Could Not Create Symbolic Link
mk: Не можам да создадам симболичка врска

en: Could Not Delete Original File
mk: Не можам да ја избришам оригиналната датотека

en: Could Not Delete Resource
mk: Не можам да го избришам ресурсот

en: Could Not Delete Temporary File
mk: Не можам да ја избришам привремената датотека

en: Could Not Determine Resource Status
mk: Не може да се определи статусот на ресурсот

en: Could Not Listen
mk: Не можам да слушам

en: Could Not Listen for Network Connections
mk: Не можам да слушам за мрежни поврзувања

en: Could Not Login: %1
mk: Не можам да се пријавам: %1

en: Could Not Mount Device
mk: Не можам да го монтирам уредот

en: Could Not Remove Folder
mk: Не можам да отстранам папка

en: Could Not Rename Original File
mk: Не можам да ја преименувам оригиналната датотека

en: Could Not Rename Resource
mk: Не може да се преименува ресурсот

en: Could Not Rename Temporary File
mk: Не можам да ја преименувам привремената датотека

en: Could Not Resume File Transfer
mk: Не можам да продолжам со преносот на датотека

en: Could Not Stat Resource
mk: Не може да се земе статус за ресурсот

en: Could Not Unmount Device
mk: Не можам да го одмонтирам уредот

en: Could not accept %1.
mk: Не може да се прифати %1.

en: Could not access %1.
mk: Не може да се пристапи на %1.

en: Could not bind %1.
mk: Не може да се врзе %1.

en: Could not change ownership for %1.
mk: Не може да се смени сопственикот на %1.

en: Could not change permissions for
    %1
mk: Не можат да се променат дозволите за
    %1

en: Could not change permissions for %1.
mk: Не можат да се сменат дозволите за %1.

en: Could not connect to host %1.
mk: Не можам да се поврзам со компјутерот %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
mk: Не може да се создаде приклучник за пристап до %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
mk: Не може да се создаде симболичка врска %1.
    Проверете ги дозволите.

en: Could not delete file %1.
mk: Не може да се избрише датотеката %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
mk: Не може да се избрише оригиналната датотека %1.
    Проверете ги дозволите.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
mk: Не може да се избрише парцијалната датотека %1.
    Проверете ги дозволите.

en: Could not download the proxy configuration script
mk: Не може да се симне скриптата за конфигурација на проксито

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
mk: Не може да се симне скриптата за конфигурација на проксито:
    %1

en: Could not enter folder %1.
mk: Не може да се влезе во папката %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
mk: Не можам да го извлечам името на извршната датотека од „%1“, внесете име на валидна програма.

en: Could not find a usable proxy configuration script
mk: Не може да се најде употреблива скрипта за конфигурација на проксито

en: Could not find program "mount"
mk: Не можам да ја најдам програмата „mount“

en: Could not find program "umount"
mk: Не можам да ја најдам програмата „umount“

en: Could not find the program '%1'
mk: Не можам да ја најдам програмата „%1“

en: Could not get group id for given group name %1
mk: Не можам да го пронајдам ид. на група за групата %1

en: Could not get user id for given user name %1
mk: Не можам да го пронајдам ид. на корисник за корисникот %1

en: Could not listen %1.
mk: Не може да се слуша на %1.

en: Could not login to %1.
mk: Не можам да се најавам на %1.

en: Could not make folder %1.
mk: Не може да се создаде папката %1.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
mk: Уредот не може да се монтира.
    Пријавената грешка е:
    %1

en: Could not read %1.
mk: Не може да се прочита %1.

en: Could not read file %1.
mk: Не може да се прочита датотеката %1.

en: Could not remove folder %1.
mk: Не може да се отстрани папката %1.

en: Could not rename file %1.
mk: Не може да се преименува датотеката %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
mk: Не може да се преименува оригиналната датотека %1.
    Проверете ги дозволите.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
mk: Не може да се преименува парцијалната датотека %1.
    Проверете ги дозволите.

en: Could not resume file %1.
mk: Не може да се продолжи со датотеката %1.

en: Could not start process %1.
mk: Не може да се пушти процесот %1.

en: Could not terminate listing %1.
mk: Не може да се прекине листањето на %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
mk: Уредот не може да се одмонтира.
    Пријавената грешка е:
    %1

en: Could not write to %1.
mk: Не може да се запише во %1.

en: Could not write to file %1.
mk: Не може да се запише во датотеката %1.

en: Country:
mk: Земја:

en: Created:
mk: Создадено:

en: Creating directory
mk: Креирање папка

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
mk: Создавањето папки не е поддржано со протоколот %1.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
mk: Создавањето симболички врски не е поддржано со протоколот %1.

en: Current connection is not secured with SSL.
mk: Тековното поврзување не е обезбедено со SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
mk: Тековното поврзување е обезбедено со SSL.

en: Custom Path
mk: Сопствена патека

en: Cyclic Link Detected
mk: Откриена е циклична врска

en: Cyclic Link Detected During Copy
mk: Откриена е циклична врска при копирањето

en: D&elete
mk: И&збриши

en: D-Bus Communication Error
mk: Грешка во комуникацијата на D-Bus

en: Data format:
mk: Формат на податоци:

en: De&lete
mk: И&збриши

en: De&vice
mk: &Уред

en: Default Identification
mk: Стандардна идентификација на прелистувачот

en: Default Policy
mk: Почетна политика

en: Default for new files in this folder
mk: Стандардно за нови датотеки во оваа папка

en: Default password:
mk: Стандардна лозинка:

en: Default user name:
mk: Стандардно корисничко име:

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete A&ll
mk: Избриши ги &сите

en: Delete Entry
mk: Избриши елемент

en: Delete Files
mk: Бришење датотеки

en: Delete all identifiers.
mk: Ги брише сите идентификации.

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
mk: Избришете еден дел од јамката за да не се создава бесконечна јамка и обидете се повторно.

en: Delete the current file and try again.
mk: Избришете ја тековната датотека и обидете се повторно.

en: Delete the current folder and try again.
mk: Избришете ја тековната папка и обидете се повторно.

en: Delete the selected identifier text.
mk: Го брише избраниот текст за идентификација.

en: Deleting
mk: Бришење

en: Deleting files from %1 is not supported.
mk: Бришењето датотеки од %1 не е поддржано.

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Description
mk: Опис

en: Detailed Tree View
mk: Детален преглед со стебло

en: Detailed View
mk: Детален преглед

en: Details
mk: Детали

en: Details:
mk: Детали:

en: Device
mk: Уред

en: Device (/dev/fd0):
mk: Уред (/dev/fd0):

en: Device:
mk: Уред:

en: Directory
mk: Папка

en: Disable Passive FTP
mk: Оневозможи пасивен FTP

en: Disk Full
mk: Дискот е полн

en: Disk cache &size:
mk: Гол&емина на кешот на дискот:

en: Display SSL &Information
mk: Прикажи &информации за SSL

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
mk: Не ја копира или преместува датотеката, туку скока на наредниот елемент

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
mk: Не ја копира или преместува папката, туку скока на наредниот елемент

en: Do not fetch web pages that are not already stored in the cache. Offline mode prevents you from viewing pages that you have not previously visited.
mk: Не зема веб-страници што не се веќе снимени во кешот. Со режимот „не на линија“ не може да гледате страници кои не сте ги посетиле претходно.

en: Domain
mk: Домен

en: Domain:
mk: Домен:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
mk: Проверете двапати дека сте ја внеле правилната локација и обидете се повторно.

en: Double-check your proxy settings and try again.
mk: Проверете ги двапати вашите поставувања за прокси и обидете се повторно.

en: Drive: %1
mk: Уред: %1

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit ACL Entry
mk: Уреди ACL елемент

en: Edit Entry...
mk: Уреди елемент...

en: Edit Places Entry
mk: Уредување на ставката за места

en: Effective
mk: Ефективно

en: Eject
mk: Извади

en: Enable coo&kies
mk: Овозможи &колачиња

en: Enable passive &mode (PASV)
mk: Овозможи пасивен режи&м (PASV)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
mk: Овозможете ја оваа ознака за да дозволите влез во папката.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
mk: Овозможете ја оваа ознака за да дозволите извршување на датотеката како програма.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
mk: Овозможете ја оваа опција за да му дозволите само на сопственикот на папката да ги преименува и брише датотеките и папките во неа. Другите корисници можат само да додаваат нови датотеки, за што им е потребна дозвола за „менување содржина“.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
mk: Овозможете ја оваа опција за да ја означите оваа датотека како извршна. Ова има смисла само за програми и скрипти. Опцијата е задолжителна ако сакате да ги извршувате.

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
mk: Го овозможува „пасивниот“ режим на FTP. Ова е потребно за да се овозможи FTP да работи зад огнен ѕид.

en: Encoding:
mk: Кодирање:

en: Encryption:
mk: Криптирање:

en: End of Session
mk: Крај на сесија

en: End of session
mk: Крај на сесија

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
mk: Осигурете се дека постои папката, празна e и обидете се повторно.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
mk: Осигурете се дека постои ресурсот и обидете се повторно.

en: Enter descriptive label here
mk: Внесете тука опис

[ctx: Enter folder]
en: Enter
mk: Влез

en: Enter the address for the proxy configuration script.
mk: Внесете ја адресата на скриптата за конфигурација на прокси.

en: Enter the address of the FTP proxy server.
mk: Внесете ја адресата на прокси-серверот за FTP.

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
mk: Внесете ја адресата на прокси-серверот за HTTP.

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
mk: Внесете ја адресата на прокси-серверот за HTTPS.

en: Enter the certificate password:
mk: Внесете ја лозинката за сертификатот:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
mk: Внесете го тука корисникот под чиешто име сакате да ја извршите апликацијата.

en: Enter the user name you want to run the application as.
mk: Внесете го корисникот под чиешто име сакате да ја извршите апликацијата.

en: Entry Type
mk: Тип на елемент

en: Error processing Exec field in %1
mk: Грешка при обработка на полето „Exec“ во %1

en: Error. Out of memory.
    %1
mk: Грешка. Нема повеќе меморија.
    %1

en: Exec
mk: Извршна

en: Expires:
mk: Истекува:

en: Exposure:
mk: Изложеност:

en: FIXME: Document this
mk: ПОПРАВИМЕ: Документација за ова

en: FTP Options
mk: Опции за FTP

en: File
mk: Датотека

en: File Already Exists
mk: Датотеката веќе постои

en: File Expected
mk: Се очекуваше датотека.

en: File or Folder Does Not Exist
mk: Датотеката или папката не постои

[ctx: File permission]
en: Sticky
mk: Лепливо

en: File system:
mk: Датотечен систем:

en: Filename for clipboard content:
mk: Датотека за содржина на таблата за исечоци:

en: Files and folders selected
mk: Избрани се датотеки и папки

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
mk: Датотеките и папките ќе бидат копирани во постојната папка, заедно со нејзините содржини.
    Ако има конфликт со постојна датотека во папката, ќе бидете прашани.

en: Folder Already Exists
mk: Папката веќе постои

en: Folder Expected
mk: Се очекуваше папка.

en: Folder Listing Unavailable
mk: Не е достапна листа на папката

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
mk: По командата, може да имате неколку променливи што ќе бидат заменети со вистинските вредности кога ќе биде пуштена програмата:
    %f - име на датотека
    %F - листа на датотеки; користете за апликации што можат да отворат повеќе локални датотеки одеднаш
    %u - единечен URL
    %U - листа на URL
    %d - именикот на датотеката што треба да се отвори
    %D - листа на именици
    %i - иконата
    %m - минииконата
    %c - коментарот

en: Found a cyclic link in %1.
mk: Најдена е циклична врска во %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
mk: Најдена е циклична врска при копирање на %1.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
mk: Ослободете доволно место на дискот со тоа што: 1) ќе ги избришете непотребните и привремените датотеки; 2) ќе ги архивирате датотеките на подвижни носачи како што се дискови CD-Recordable; или 3) ќе набавите повеќе капацитет.

en: Gro&up:
mk: &Група:

en: Group
mk: Група

en: Group:
mk: Група:

en: Group:
mk: Група:

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
mk[0]: Тука може да ги поставите вредностите за истекување на времето. Ако вашата врска е многу бавна, можеби ќе сакате да ги измените. Максималната дозволена вредност е %1 секунда.
mk[1]: Тука може да ги поставите вредностите за истекување на времето. Ако вашата врска е многу бавна, можеби ќе сакате да ги измените. Максималната дозволена вредност е %1 секунди.
mk[2]: Тука може да ги поставите вредностите за истекување на времето. Ако вашата врска е многу бавна, можеби ќе сакате да ги измените. Максималната дозволена вредност е %1 секунди.

en: Home Folder
mk: Домашна папка

en: IP address:
mk: IP-адреса:

en: Icon Position
mk: Позиција на икона

en: Icon size: %1 pixels
mk: Големина на икона: %1 пиксели

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
mk: Големина на икона: %1 пиксели (стандардна големина)

en: Identification
mk: Идентификација

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
mk: Ако е поставена ознаката Лепливо на некоја папка, тогаш само сопственикот или root можат да бришат и да преименуваат датотеки. Инаку секој со дозволи за запишување може да го прави тоа.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
mk: Ако e оваа датотека извршна и е поставена оваа ознака, таа ќе биде извршена со дозволите на групата.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
mk: Ако e оваа датотека извршна и е поставена оваа ознака, таа ќе биде извршена со дозволите на сопственикот.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
mk: Ако е обележана оваа ознака, групата на оваа папка ќе биде поставена на сите нови датотеки.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
mk: Ако е обележана оваа ознака, сопственикот на оваа папка ќе биде сопственик на сите нови датотеки.

en: If you do not trust this program, click Cancel
mk: Ако не ѝ верувате на оваа програма, кликнете „Откажи“

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
mk: Ако знаете кои се авторите на серверската програма, поднесете им го извештајот за бубачки директно на нив.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
mk: Ако сакате да отстраните тип датотека (mime-тип), со кој не може да ракува вашата апликација, изберете го mime-типот од горната листа и кликнете на ова копче.

en: Improperly Formatted URL
mk: Неправилно форматиран URL

en: Includes your language settings in the browser identification text to obtain localized versions of the page.
mk: Ги вклучува Вашите поставувања за јазик во текстот за идентификација на прелистувач за да се добијат локализирани верзии на страницата.

en: Includes your machine's CPU type in the browser identification text.
mk: Го вклучува типот на процесор во вашата машина во текстот за идентификација на прелистувач.

en: Includes your operating system's name in the browser identification text.
mk: Го вклучува името на вашиот оперативен систем во текстот за идентификација на прелистувач.

en: Includes your operating system's version number in the browser identification text.
mk: Ја вклучува верзијата на вашиот оперативен систем во текстот за идентификација на прелистувач.

en: Information
mk: Информација

en: Information Lookup Failure
mk: Неуспех при барање на информација

en: Internal Error
mk: Внатрешна грешка

en: Internal Error in Server
mk: Внатрешна грешка на серверот

en: Internal error in server
    %1
mk: Внатрешна грешка на серверот
    %1

en: Invalid Filenames
mk: Невалидни имиња на датотеки

en: Is &executable
mk: &Извршна

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
mk[0]: %1 елемент
mk[1]: %1 елементи
mk[2]: %1 елементи

en: KDE SSL Information
mk: Информации за SSL во KDE

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
mk: KDE е способно да комуницира преку протокол во рамките на друг протокол. Ова барање назначи да се користи протоколот како таков, меѓутоа овој протокол не е способен за такво дејство. Ова е редок случај, и веројатно значи дека има програмска грешка.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
mk: KDE е способно да комуницира преку протокол во рамките на друг протокол. Зададениот протокол се користи само во такви ситуации, меѓутоа оваа ситуација не е таква. Ова е редок случај, и веројатно значи дека има програмска грешка.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
mk: Дома

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
mk: Мрежа

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
mk: Корпа

en: Known Applications
mk: Познати апликации

en: L&abel:
mk: Оп&ис:

en: Launching %1
mk: Пуштање на %1

en: Link
mk: Врска

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
mk: Прелистувањето папки не е поддржано за протоколот %1.

en: Location:
mk: Локација:

en: Login OK
mk: Најавата е во ред

en: MD5 digest:
mk: MD5-преглед:

en: Malformed URL
    %1
mk: Неправилен URL
    %1

en: Malformed URL %1.
mk: Неправилен URL %1.

en: Manually enter proxy server configuration information.
mk: Внесете ја рачно информација за конфигурација на прокси-сервер.

en: Mark &partially uploaded files
mk: Означи ги делумно &подигнатите датотеки

en: Mark partially uploaded files
mk: Означи ги делумно подигнатите датотеки

en: Mask
mk: Маска

en: Menu
mk: Мени

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
mk: Испратена е порака:
    Најава со корисничко име=%1 и лозинка=[скриена]
    
    Серверот одговори:
    %2

en: Mimetype
mk: MIME-тип

en: Modified:
mk: Променето:

en: More than one file provided
mk: Наведена е повеќе од една датотека

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
mk: Избрана е повеќе од една папка, а овој дијалог не прифаќа папки. Поради тоа не може да биде одредено во која папка да се влезе. Внесете само една папка за таа да биде прикажана.

en: More than one folder provided
mk: Наведена е повеќе од една папка

en: Mount
mk: Монтирај

en: Mount point (/mnt/floppy):
mk: Точка на монтирање (/mnt/floppy):

en: Mount point:
mk: Точка на монтирање:

en: Mounted on:
mk: Монтирано на:

en: Mountpoint
mk: Точка на монтирање

en: Move to Trash
mk: Преместување во корпа

en: Moving
mk: Преместување

en: Multiple Instances
mk: Повеќе инстанци

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
mk: Повеќекратен get не е поддржан со протоколот %1.

en: Name
mk: Име

en: Name:
mk: Име:

en: Named group
mk: Именувана група

en: Named user
mk: Именуван корисник

en: Navigate
mk: Навигирај

en: New Folder...
mk: Нова папка...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
mk: &Следно >>

en: Next to File Name
mk: До името на датотеката

en: No Content
mk: Нема содржина

en: No Media inserted or Media not recognized.
mk: Нема внесен медиум или медиумот не е препознаен.

en: No host specified.
mk: Не е наведен компјутер.

en: No hostname specified.
mk: Не е наведено име на компјутерот.

en: No media in device for %1
mk: Нема носач во уредот за %1

en: None
mk: Нема

en: Not specified
mk: Не е наведено

en: Nothing to Delete
mk: Нема ништо за бришење

en: Nothing to Trash
mk: Нема ништо за во корпа

en: O&ffline browsing mode
mk: Режим на прелистување „&Не на линија“

en: O&thers:
mk: &Останати:

en: O&wner:
mk: &Сопственик:

en: Only acce&pt cookies from originating server
mk: Прифаќај &колачиња само од оригиналниот сервер

en: Only executables on local file systems are supported.
mk: Поддржани се само извршни на локалните датотечни системи.

en: Only own&er can rename and delete folder content
mk: Само сопств&еникот може да преименува или
    да избрише содржина од папката

en: Only the owner can change permissions.
mk: Само сопственикот може да ги смени дозволите.

en: Open
mk: Отворање

en: Open &with %1
mk: &Отвори со %1

en: Open With
mk: Отвори со

en: Open file dialog
mk: Дијалог за отворање на датотека

en: Opening connection to host %1
mk: Отворам поврзување со компјутерот %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
mk: Отворањето на врски не е поддржано со протоколот %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
mk: Отворањето датотеки не е поддржано со протоколот %1.

en: Options
mk: Опции

en: Organization:
mk: Организација:

en: Organizational unit:
mk: Единица од организацијата:

en: Others
mk: Останати

en: Otherwise, the request would have succeeded.
mk: Инаку, барањето ќе успееше.

en: Out of Memory
mk: Нема меморија

en: Overwrite File?
mk: Запишување врз датотека?

en: Owner
mk: Сопственик

en: Ownership
mk: Сопственост

en: Owning Group
mk: Сопственичка група

en: Parent Folder
mk: Родителска папка

en: Paste
mk: Вметни

en: Path:
mk: Патека:

en: Points to:
mk: Покажува на:

en: Policy
mk: Политика

en: Pro&xy connect:
mk: Врска со про&ксито:

en: Properties
mk: Својства

en: Properties for %1
mk: Својства за %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
mk[0]: Својства за %1 избран елемент
mk[1]: Својства за %1 избрани елементи
mk[2]: Својства за %1 избрани елементи

en: Protocol %1 does not support action %2.
mk: Протоколот %1 не го поддржува дејството %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
mk: Протоколот %1 не е датотечен систем

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
mk: Протоколот %1 не е филтер-протокол

en: Protocol is a Filter Protocol
mk: Протоколот е филтер-протокол

en: Proxy Authentication Failed.
mk: Проверката за автентичност на прокси не успеа.

en: Proxy:
mk: Прокси:

en: Quebec
mk: Квебек

en: Re&ject all cookies
mk: Одбиј ги сите ко&лачиња

en: Read
mk: Читање

en: Read only
mk: Само за читање

en: Real identification:
mk: Вистинска идентификација:

en: Refresh
mk: Освежи

en: Reject
mk: Одбиј

en: Reload
mk: Превчитај

en: Remote Files Not Accepted
mk: Далечински датотеки не се прифаќаат

en: Remote files not accepted
mk: Оддалечени датотеки не се прифаќаат

en: Remove
mk: Отстрани

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
mk: Преименувањето или преместувањето на датотеки во рамките на %1 не се поддржани.

en: Replace
mk: Замени

en: Request Aborted
mk: Барањето е прекинато

en: Request Aborted By User
mk: Барањето е прекинато од корисникот

en: Retrieving %1 from %2...
mk: Преземам %1 од %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
mk: Преземањето податоци од %1 не е поддржано.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
mk: Преземањето информација за mime-тип од %1 не е поддржано.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
mk: Повторете го барањето и осигурете се дека вашите детали за проверка за автентичност се правилно внесени.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
mk: Повторете го барањето без да се обидувате да го продолжите преносот.

en: Retry the request.
mk: Повторете го барањето.

en: Run Until Finished
mk: Работи додека не заврши

en: Run in &terminal
mk: Изврши во &терминал

en: SHA1 digest:
mk: SHA1-преглед:

en: SSL Certificate Password
mk: Лозинка за SSL-сертификат

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
mk: SSL-сертификатот е одбиен според барањето. Ова може да го оневозможите во системските поставувања на KDE.

en: SSL version:
mk: Верзија на SSL:

en: Save As
mk: Зачувување како

en: Search
mk: Барај

en: Search interactively for domains
mk: Бара интерактивно за домени

en: Search interactively for domains and hosts
mk: Бара интерактивно за домени и компјутери

en: Secure servers only
mk: Само сигурни сервери

en: Secure servers, page scripts
mk: Сигурни сервери, скрипти на страниците

en: Secure:
mk: Безбедно:

en: Security Information
mk: Информации за безбедноста

en: See or modify the cookie information
mk: Погледнете ги или изменете ги информациите за колачето

en: Select one or more file types to add:
mk: Изберете еден или повеќе типови датотеки за додавање:

en: Sending data to %1
mk: Праќам податоци на %1

en: Sending login information
mk: Праќање информации за најавување

en: Serial number:
mk: Сериски број:

en: Server Authentication
mk: Проверка за автентичност на сервер

en: Server co&nnect:
mk: Врска со сервер&от:

en: Server processing request, please wait...
mk: Серверот го обработува барањето, почекајте...

en: Servers
mk: Сервери

en: Servers, page scripts
mk: Сервери, скрипти на страниците

en: Set GID
mk: Постави GID

en: Set UID
mk: Постави UID

en: Sets the working directory for your application.
mk: Го поставува работниот именик за вашата апликација.

en: Setting ACL for %1
mk: Поставувам ACL за %1

en: Short View
mk: Краток преглед

en: Show
    Entries
mk: Покажи
    елементи

en: Show Full Path
mk: Прикажи целосна патека

en: Show Hidden Files
mk: Покажи скриени датотеки

en: Show Preview
mk: Покажи преглед

en: Show details of the next cookie
mk: Покажува детали за наредното колаче

en: Show the &value of the environment variables
mk: Покажи ја &вредноста на променливите на околина

en: Single Instance
mk: Единствена инстанција

en: Site Name
mk: Име на страница

en: Site Policy
mk: Политика за веб-локација

en: Site Specific Identification
mk: Идентификација специфична за страница

en: Site:
mk: Локација:

en: Size:
mk: Големина:

en: Skip
mk: Прескокни

en: Soc&ket read:
mk: Читање на при&клучникот:

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
mk: Делови од овој документ се обезбедени со SSL, но главниот дел не е.

en: Sorting
mk: Подредување

en: Source and Destination Files Identical
mk: Изворните и одредишните датотеки се идентични

en: Special
mk: Специјален

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
mk: Специјална ознака. Конкретното значење на ознаката може да се види во десната колона.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
mk: Специјална ознака. Важи за целата папка, а конкретното значење на ознаката може да се види во десната колона.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
mk: Ги одредува дејствата кои им се дозволени на сите корисници, кои не се сопственици или во групата.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
mk: Ги одредува дејствата кои им се дозволени на членовите на групата.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
mk: Ги одредува дејствата кои му се дозволени на сопственикот.

en: State:
mk: Држава:

en: Stop
mk: Запри

en: Suggest New &Name
mk: Предложи &ново име

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
mk: <strong>У</strong>ниформниот <strong>Р</strong>есурсен <strong>Л</strong>окатор (URL), којшто го внесовте, не се однесуваше на одреден ресурс.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
mk: <strong>У</strong>ниформниот <strong>Р</strong>есурсен <strong>Л</strong>окатор (URL) што го внесовте не укажува на валиден механизам за пристапување на дадениот ресурс <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
mk: <strong>У</strong>ниформниот <strong>Р</strong>есурсен <strong>Л</strong>окатор (URL) којшто го внесовте не е правилно форматиран. Општо, форматот на URL е следниот:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
mk: Ознаката Читање дозволува преглед на содржината на датотеката.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
mk: Ознаката Лепливо, поставена на датотека, не се користи на Линукс, но може да се користи на некои системи.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
mk: Ознаката Запишување дозволува менување на содржината на датотеката.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
mk: Издавач

en: The browser identification text sent to the sites you visit. Use the provided options to customize it.
mk: Текстот со идентификација на прелистувач што ќе се испраќа на страниците што ги посетувате. Искористете ги дадените опции за да го прилагодите.

en: The browser identification text sent to the sites you visit. You can customize it using the options provided below.
mk: Текстот со идентификација на прелистувач што ќе се испраќа на страниците што ги посетувате. Може да го прилагодите користејќи ги опциите дадени подолу.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
mk: НЕ, имаше грешки:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
mk: Да

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
mk: Избраните имиња на датотеки
    изгледаат како да се невалидни.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
mk: Таблата со исечоци се измени откако користевте „вметни“: избраниот формат на податоци не е повеќе важечки. Копирајте го повторно она што сакавте да го вметнете.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
mk: Датотеката за елементот од раб. површина
    %1
    е од тип FSDevice но нема ставка Dev=...

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
mk: Датотеката за елементот од раб. површина
    %1
    е од тип Link но нема ставка Dev=...

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
mk: Датотеката %1 за елемент од раб. површина нема ставка Type=...

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
mk: Елементот од раб. површина од тип
    %1
    е непознат.

en: The desktop is offline
mk: Површината е без мрежа

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
mk: Одредиште

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
mk: Одредишниот ресурс нема доволно место за да ја запише состојбата на ресурсот по извршувањето на овој метод.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
mk: Уредот „%1“ не е диск и не може да биде изваден.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
mk: Можеби уредот е зафатен, т.е. сѐ уште е во употреба од некоја друга апликација или корисник. Дури и отворен прозорец на прелистувач, кој се наоѓа на локација на уредот, може да го зафати уредот.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
mk: Можно е да не е подготвен уредот, на пример да нема носач во уред со подвижни носачи (пр. нема CD-ROM во CD-уредот), или во случајот на периферен/преносен уред, уредот може да не е правилно поврзан.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
mk: Датотеката „%1“ веќе постои. Дали сакате да запишете врз неа?

en: The file "%1" could not be found
mk: Датотеката „%1“ не можеше да биде пронајдена

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
mk: Датотеката %1 беше копирана од %2, но изгледа дека оттогаш била изменета во %3.
    Отповикувањето на копијата ќе ја избрише датотеката и сите измени ќе бидат загубени.
    Дали навистина сакате да ја избришете %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
mk: Датотеката може да е во употреба (и поради тоа заклучена) од некој друг корисник или апликација.

en: The file or folder %1 does not exist.
mk: Датотеката или папката %1 не постои.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
mk: Можно е да не постои локацијата каде што требало да се создаде папката.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
mk: Главниот дел на овој документ е обезбеден со SSL, но некои делови не се.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
mk: Името кое го искуцавте, %1, може да не постои: може да е неправилно искуцано.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
mk: Можно е мрежната врска да не е правилно конфигурирана или да не е овозможен мрежниот интерфејс.

en: The new file name is empty.
mk: Новото име на датотеката е празно.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
mk: Операцијата не можеше да се доврши бидејќи изворните и одредишните датотеки се една иста датотека.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
mk: Изгледа дека е расипан SSL-сертификатот отспротива.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
mk: Процедурата за да се постави сертификатот на клиентот за сесијата, не успеа.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
mk: Процесот за протоколот %1 неочекувано падна.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
mk: Програмата на серверот која обезбедува пристап до протоколот <strong>%1</strong> пријави внатрешна грешка: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
mk: Програмата на вашиот компјутер која обезбедува пристап до протоколот <strong>%1</strong> не можеше да ја добие потребната меморија за да продолжи.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
mk: Програмата на вашиот компјутер, која обезбедува пристап до протоколот <strong>%1</strong>, јави внатрешна грешка.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
mk: Програмата на вашиот компјутер која обезбедува пристап до протоколот  <strong>%1</strong> пријави прекинување од непознат тип: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
mk: Програмата на вашиот компјутер која обезбедува пристап до протоколот <strong>%1</strong> пријави непозната грешка: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
mk: Програмата на вашиот компјутер која обезбедува пристап до протоколот <strong>%1</strong> неочекувано се прекина.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
mk: Можно е да не била ажурирана програмата која обезбедува соодветност со овој протокол при вашето последно ажурирање на KDE. Ова може да предизвика програмата да биде несоодветна со тековната верзија и поради тоа да не може да се стартува.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
mk: Протоколот %1 не применува сервис за папки.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
mk: Протоколот %1 не е филтер-протокол.

en: The protocol %1 is not supported.
mk: Не е поддржан протоколот %1.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
mk: Протоколот %1 е само протокол за филтрирање.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
mk: Протоколот <strong>%1</strong> не е поддржан од програмите на KDE моментално инсталирани на овој компјутер.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
mk: Можно е протоколот или серверот да не поддржува продолжување.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
mk: Скриптата за конфигурација на проксито не е валидна:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
mk: Скриптата за конфигурација на проксито врати грешка:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
mk: Наслов

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
mk: Оддалечениот сервер не испрати никакви SSL-сертификати.
    Прекинувам бидејќи не може да биде установен идентитетот на серверот.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
mk: Барањето очекуваше датотека, но наместо тоа беше пронајдена папката <strong>%1</strong>.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
mk: Барањето очекуваше папка, но наместо тоа беше пронајдена датотеката <strong>%1</strong>.

en: The request was not completed because it was aborted.
mk: Барањето не беше довршено бидејќи беше прекинато.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
mk: Бараното дејство не е поддржано од програмата од KDE, која го имплементира протоколот <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
mk: Бараниот уред не можеше да биде иницијализиран („монтиран“). Пријавената грешка беше:  <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
mk: Бараниот уред не може да се деиницијализира („одмонтира“). Пријавената грешка беше : <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
mk: Бараната датотека <strong>%1</strong> не можеше да биде запишана затоа што нема доволно место на дискот.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
mk: Бараната датотека не можеше да се создаде бидејќи веќе постои датотека со исто име.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
mk: Бараната папка не можеше да се создаде бидејќи веќе постои папка со исто име.

en: The requested lock could not be granted. %1
mk: Бараното заклучување не беше дозволено. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
mk: Бараната операција наложуваше создавање на привремената датотека <strong>%1</strong>, но таа не можеше да биде создадена.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
mk: Бараната операција наложуваше создавање на привремена датотека во која би се снимала новата датотека додека таа се симнува. Оваа привремена датотека <strong>%1</strong> не можеше да биде избришана.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
mk: Бараната операција наложуваше бришење на оригиналната датотека, најверојатно на крајот на операцијата преместување. Оригиналната датотека <strong>%1</strong> не можеше да биде избришана.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
mk: Бараната операција наложуваше преименување на оригиналната датотека  <strong>%1</strong>, но таа не можеше да биде преименувана.

en: The requested protocol may not be supported.
mk: Бараниот протокол може да не е поддржан.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
mk: Бараната симболичка врска %1 не можеше да биде создадена.

en: The resource cannot be deleted.
mk: Ресурсот не може да биде избришан.

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
mk: Серверот <strong>%1</strong> одби да му дозволи на овој компјутер да се поврзе.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
mk: Серверот не го поддржува протоколот WebDAV.

en: The server does not support the request type of the body.
mk: Серверот не го поддржува типот на барање од телото.

en: The server failed the authenticity check (%1).
mk: Серверот не помина на тестот за автентичност (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
mk: Серверот беше премногу зафатен со одговарање на други барања за да одговори.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
mk: Серверот, иако е моментално поврзан на Интернет, може да не е конфигуриран да дозволува барања.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
mk: Серверот, иако е моментално поврзан на Интернет, може да го нема активирано бараниот сервис (%1).

en: The source and destination are the same file.
    %1
mk: Изворот и одредиштето се иста датотека.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
mk: Извор

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
mk: Зададената датотека или папка <strong>%1</strong> не постои.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
mk: Зададената папка не постои или не може да се прочита.

en: The specified folder may not be empty.
mk: Можно е да не е празна зададената папка.

en: The specified folder may not exist.
mk: Можно е да не постои зададената папка.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
mk: Беше побарано преносот на датотеката <strong>%1</strong> да биде продолжен од некоја точка на преносот. Ова не беше можно.

en: The specified resource may not exist.
mk: Можно е да не постои зададениот ресурс.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
mk: Можно е зададениот ресурс да не постоел или да не е достапен.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
mk: Можно е да се несоодветни верзиите на протоколот %1 поддржани од овој компјутер и од серверот.

en: There are no special actions available for protocol %1.
mk: Нема специјални дејства достапни за протоколот %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
mk: Можно е да имало проблем на некоја точка по мрежната патека меѓу серверот и овој компјутер.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
mk: Можно е да имало проблем со вашата мрежна конфигурација, специјално со името на вашиот прокси-сервер. Ако сте пристапувале скоро на Интернет без проблеми, ова е малку веројатно.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
mk: Можно е да има проблем со вашата мрежна конфигурација. Ако сте пристапувале скоро на Интернет без проблеми, ова е малку веројатно.

en: There may have been a problem with your network connection.
mk: Можно е да има проблем со вашата мрежна врска.

en: These files use advanced permissions.
mk: Овие датотеки користат напредни дозволи.

en: These settings apply to network browsing only.
mk: Овие поставувања се однесуваат само за мрежно прелистување.

en: This action was prevented by another error.
mk: Ова дејство беше спречено од друга грешка.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
mk: Со ова дејство, „%1“ ќе се пребрише со себеси.
    Ве молиме внесете ново име на датотека:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
mk: Оваа грешка е многу зависна од програмата од KDE. Дополнителната информација би требало да ве информира повеќе отколку што е достапно во влезно/излезната архитектура на KDE.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
mk[0]: Оваа датотека е врска и нема дозволи.
mk[1]: Сите датотеки се врски и немаат дозволи.
mk[2]: Сите датотеки се врски и немаат дозволи.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
mk[0]: Оваа датотека користи напредни дозволи.
mk[1]: Овие датотеки користат напредни дозволи.
mk[2]: Овие датотеки користат напредни дозволи.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
mk: Оваа ознака дозволува додавање, преименување и бришење на датотеки. Забележете дека бришењето и преименувањето може да биде ограничено со користење на ознаката Лепливо.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
mk: Оваа ознака дозволува преглед на содржината на папката.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
mk[0]: Оваа папка користи напредни дозволи.
mk[1]: Овие папки користат напредни дозволи.
mk[2]: Овие папки користат напредни дозволи.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
mk: Ова е техничка грешка во која не можеше да се создаде потребниот уред за мрежна комуникација (socket).

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
mk: Ова е техничка грешка во која не можеше да се формира потребниот уред за мрежна комуникација (socket) за да може тој да слуша за доаѓачки мрежни поврзувања.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
mk: Ова е техничка грешка која се случи при обидот да се прифати доаѓачко мрежно поврзување.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
mk: Ова е најверојатно предизвикано од бубачка во програмата. Размислете околу испраќање на целосен извештај за бубачка како што е дадено подолу.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
mk: Ова најверојатно е предизвикано од бубачка во серверската програма. Ве молиме да поднесете целосен извештај за бубачки како што е кажано подолу.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
mk: Ова е листа на датотеки за отворање. Може да се наведе повеќе од една датотека со наведување на повеќе датотеки, одделени со празни места.

en: This is the name of the file to open.
mk: Ова е името на датотеката за отворање.

en: This is the name to save the file as.
mk: Ова е името под кое ќе се зачува датотеката.

en: This may be an error on the server side.
mk: Ова може да е грешка на страната на серверот.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
mk: Ова значи дека било направено барање што бара одредување на содржината на папката, а програмата од KDE, која го поддржува овој протокол, не може да го направи тоа.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
mk: Ова значи дека иако ресурсот <strong>%1</strong> можеше да се отвори, се случи грешка за време на читањето на содржината на ресурсот.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
mk: Ова значи дека иако можеше да се отвори ресурсот <strong>%1</strong>, се случи грешка за време на запишувањето на содржината во ресурсот.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
mk: Ова значи дека обидот да се влезе во (т.е. да се отвори) папката <strong>%1</strong> беше одбиен.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
mk: Ова значи дека беше одбиен обидот да се запише во датотеката <strong>%1</strong>.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
mk: Ова значи дека содржината на бараната датотека или папка <strong>%1</strong> не можеше да се преземе, бидејќи не можеше да се добие пристап за читање.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
mk: Ова значи дека во датотеката <strong>%1</strong> не можеше да се запише според барањето, бидејќи не можеше да се добие пристап со дозвола за запишување.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
mk: Оваа опција овозможува некои практични можности за зачувување на датотеки со наставки:<br /><ol><li>Секоја наставка наведена во текстуалното поле <b>%1</b> ќе биде ажурирана ако го смените типот на датотека во кој ќе се снима.<br /><br /></li><li>Ако не е наведена наставка во текстуалното поле <b>%2</b>, тогаш кога ќе кликнете на <b>Зачувај</b>, %3 ќе биде додадена на крајот од името на датотеката (ако веќе не постои датотеката). Оваа наставка е базирана врз типот на датотека кој сте го одбрале за зачувување.<br /><br />Ако не сакате KDE да додаде наставка на името на датотеката, можете или да ја исклучите оваа опција или да ја спречите со додавање на точка (.) на крајот од името (точката ќе биде автоматски отстранета).</li></ol>Ако не сте сигурни, оставете ја оваа опција активна бидејќи така може полесно да управувате со вашите датотеки.

en: Timeout Error
mk: Грешка истек на време

en: Timeout Values
mk: Вредности за истек на време

en: Timeout on server
    %1
mk: Истече времето на серверот
    %1

en: Tree View
mk: Преглед со стебло

en: Trusted:
mk: Доверливо:

en: Try again, either now or at a later time.
mk: Обидете се повторно, сега или малку подоцна.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
mk: Обидете се да ја тргнете настрана тековната датотека и потоа обидете се повторно.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
mk: Обидете се да ја тргнете настрана тековната папка и потоа обидете се повторно.

en: Type
mk: Тип

en: Type any comment you think is useful here.
mk: Искуцајте тука каков било коментар за кој мислите дека ќе биде корисен.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
mk: Искуцајте ја тука командата која ќе ја стартува апликацијата.
    
    По командата, може да имате неколку променливи што ќе бидат заменети со вистинските вредности кога ќе биде пуштена програмата:
    %f - име на датотека
    %F - листа на датотеки; користете за апликации што можат да отворат повеќе локални датотеки одеднаш
    %u - единечен URL
    %U - листа на URL
    %d - именикот на датотеката што треба да се отвори
    %D - листа на именици
    %i - иконата
    %m - минииконата
    %c - насловот

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
mk: Искуцајте го тука описот на оваа апликација, базиран на нејзината употреба. Примери: апликација за телефонско поврзување (KPPP) би била „Алатка за тел. поврзување“.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
mk: Искуцајте го тука името кое сакате да ѝ го дадете на апликацијата. Оваа апликација ќе се појави под ова име во менито на апликации и во панелот.

en: Type:
mk: Тип:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
mk: Околините UNIX се во можност да поврзат датотека или папка во одделно име односно локација. За време на операцијата копирање, KDE откри врска или серија од врски што резултираат во бесконечна јамка - т.е. датотеката била (можеби по некој кружен пат) поврзана самата со себеси.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
mk: Околините UNIX се во можност да поврзат датотека или папка во одделно име односно локација. KDE откри врска или серија од врски што резултираат во бесконечна јамка - т.е. датотеката била (можеби по некој кружен пат) поврзана самата со себеси.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
mk: URL не се однесува на ресурс.

en: URL Resource Invalid
mk: Невалиден URL-ресурс

en: URL cannot be listed
    %1
mk: URL не може да биде прикажано
    %1

en: Unable to Enter Folder
mk: Не можам да влезам во папката

en: Unable to Initialize Input/Output Device
mk: Не можам да го иницијализирам влезно/излезниот уред

en: Unable to Launch Process
mk: Не можам да пуштам процес

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
mk: Не можам да го деиницијализирам влезно/излезниот уред

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
mk: Нема комуникација со сервисот за ракување на колачиња.
    Промените што сте ги направиле нема да се применат сѐ додека сервисот не се рестартира.

en: Unable to create io-slave: %1
mk: Не можe да се создаде io-slave: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
mk: Не може да се избришат сите колачиња како што е барано.

en: Unable to delete cookies as requested.
mk: Не може да се избришат колачињата како што е барано.

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
mk: Не можам да го отворам сертификатот. Ќе се обидете со нова лозинка?

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
mk: Не беше пронајдена информација за колачињата зачувани на вашиот компјутер.

en: Und&o
mk: &Отповикај

en: Und&o: Copy
mk: &Отповикај: копирање

en: Und&o: Create Folder
mk: &Отповикај: креирање папка

en: Und&o: Link
mk: &Отповикај: поврзување

en: Und&o: Move
mk: &Отповикај: преместување

en: Und&o: Rename
mk: &Отповикај: преименување

en: Und&o: Trash
mk: &Отповикај: фрлање

en: Undo File Copy Confirmation
mk: Потврда за отповикување на копирање датотека

en: Undocumented Error
mk: Недокументирана грешка

en: Unexpected Program Termination
mk: Неочекувано прекинување на програмата

en: Unknown Authorization method.
mk: Непознат метод за авторизација.

en: Unknown Error
mk: Непозната грешка

en: Unknown Host
mk: Непознат компјутер

en: Unknown Interruption
mk: Непознато прекинување

en: Unknown Proxy Host
mk: Непознат прокси-компјутер

en: Unknown error
    %1
mk: Непозната грешка
    %1

en: Unknown host %1
mk: Непознат компјутер %1

en: Unknown interrupt
    %1
mk: Непознат прекин
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
mk: Непознат протокол „%1“.

en: Unknown proxy host
    %1
mk: Непознат прокси-компјутер
    %1

en: Unmount
mk: Одмонтирај

en: Unsupported Action: %1
mk: Неподдржано дејство: %1

en: Unsupported Protocol %1
mk: Неподдржан протокол %1

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
mk: Ажурирајте го вашиот софтвер до последната верзија. Вашата дистрибуција би требало да обезбеди алатки за ажурирање на вашиот софтвер.

en: Updating System Configuration
mk: Ажурирам системска конфигурација

en: Updating system configuration.
mk: Ажурирам системска конфигурација.

en: Use cache whenever &possible
mk: Користи кеш ко&га е тоа можно

en: User
mk: Корисник

en: User Agent
mk: Кориснички агент

en: User canceled action
    %1
mk: Дејство откажано од корисникот
    %1

en: User:
mk: Корисник:

en: User:
mk: Корисник:

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
mk: Користењето на sub-URL со %1 не е поддржано.

en: Validity period:
mk: Период на валидност:

en: Value:
mk: Вредност:

en: Varying (No Change)
mk: Варира (без промени)

en: Verify whether the cached web page is valid before attempting to fetch the web page again.
mk: Проверува дали кешираната веб-страница е валидна пред да се обиде повторно да ја земе.

[ctx: Web page address]
en: Address:
mk: Адреса:

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
mk: Кога поврзувањата преку FTP се пасивни тогаш клиентот се поврзува со серверот а не обратно, така што заштитните ѕидови не ја блокираат врската; постарите FTP сервери може да не поддржуваат пасивен FTP.

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
mk: Додека датотеката се подигнува нејзината наставка е „*.part“. Кога ќе се подигне целосно таа се преименува во нејзиното вистинско име.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
mk: При преземањето на информацијата за зададениот прокси компјутер <strong>%1</strong>, се појави грешка „Непознат сервер“. Оваа грешка укажува на тоа дека бараното име не можеше да биде пронајдено на Интернет.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
mk: Дали би сакале да го прифатите овој сертификат засекогаш без да бидете прашувани?

en: Write
mk: Запишување

en: Write
    Entries
mk: Запиши
    елементи

en: Write Access Denied
mk: Пристапот за запис е одбиен

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
mk: &Запиши во

en: Writing to %1 is not supported.
mk: Запишувањето во %1 не е поддржано.

en: Yes
mk: Да

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
mk: Влегувате во безбеден режим на работа. Сите преноси ќе бидат криптирани, освен ако не е поинаку одбележано.
    Тоа значи дека никој трет не ќе може лесно да ги гледа вашите податоци при преносот.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
mk: Го напуштате безбедниот режим на работа. Преносите веќе нема да се криптираат.
    Ова значи дека некој трет може да ги види вашите податоци додека се пренесуваат.

en: You are not authorized to execute this file.
mk: Не сте авторизирани да ја извршите оваа датотека.

en: You are not authorized to execute this service.
mk: Не сте авторизирани да го извршите овој сервис.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
mk: Не сте авторизирани да изберете апликација за да ја отворите оваа датотека.

en: You can only select local files
mk: Може да избирате само локални датотеки.

en: You can only select local files.
mk: Може да избирате само локални датотеки.

en: You can only select one file
mk: Може да изберете само една датотека.

en: You did not select a file to delete.
mk: Не избравте датотека за бришење.

en: You did not select a file to trash.
mk: Не избравте датотека за во корпа.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
mk: Немате дозволи за да пристапите на протоколот %1.

en: You do not have permission to create that folder.
mk: Немате дозволи за создавање на таа папка.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
mk: Назначивте дека сакате да го прифатите овој сертификат, но тој не е издаден на серверот што го презентира. Дали сакате да продолжите со вчитување?

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
mk: За да се применат овие промени мора да го рестартирате KDE.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
mk: За да се применат овие промени мора да ги рестартирате апликациите што работат.

en: You may have encountered a bug in the program.
mk: Можеби сте наишле на бубачка во програмата.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
mk: Можеби дадовте погрешни детали за проверката за автентичност или пак никакви.

en: You may not have permissions to accept the connection.
mk: Можно е да немате дозволи за прифаќање на поврзувањето.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
mk: Можно е да немате дозволи да го иницијализирате  („монтирате“) уредот. На системите UNIX, често се потребни администраторски дозволи за да се иницијализира уред.

en: You may not have permissions to read from the resource.
mk: Можеби немате дозволи за читање од ресурсот.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
mk: Можно е да немате дозволи да ја прочитате датотеката или да ја отворите папката.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
mk: Можно е да немате дозволи да го деиницијализирате  („одмонтирате“) уредот. На системите UNIX, често се потребни администраторски дозволи за да се деиницијализира уред.

en: You may not have permissions to write to the resource.
mk: Можеби немате дозволи за запишување во ресурсот.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
mk: Треба да наведете корисничко име и лозинка за долунаведениот прокси-сервер пред да ви биде дозволен пристап кон која било локација.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
mk: Треба да ги наведете вашето име и лозинка за да пристапите на оваа локација.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
mk: Вашите дозволи за пристап се можеби несоодветни за да се изврши бараната операција на овој ресурс.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
mk: Можеби со Вашата сметка немате дозволи за пристап до зададениот ресурс.

en: Zoom in
mk: Зголеми

en: Zoom out
mk: Намали

en: [padlock]
mk: [катанец]

en: a suitable extension
mk: соодветна наставка

[ctx: execute permission]
en: x
mk: и

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
mk: Ова ќе ја стартува програмата:

[ctx: read permission]
en: r
mk: ч

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
mk: копирај ја зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: create the requested folder
mk: креирај ја бараната папка

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
mk: избриши ја зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
mk: заклучи ја зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
mk: премести ја зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
mk: прашај за способностите на серверот

[ctx: request type]
en: retrieve property values
mk: преземи ги вредностите на својството

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
mk: преземи ја содржината на зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
mk: извршува извештај во зададената папка

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
mk: пребарувај во зададената папка

[ctx: request type]
en: set property values
mk: постави ги вредностите на својството

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
mk: отклучи ја зададената датотека или папка

[ctx: request type]
en: upload %1
mk: качи %1

en: the extension <b>%1</b>
mk: наставката <b>%1</b>

[ctx: write permission]
en: w
mk: з
