linuxmint - en to ro translation catalogue (363 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
ro: 
    Apasă ENTER pentru a continua...

en: %d snapshots, %s free
ro: %d instantanee, %s liber

en: '%s' will be on '%s'
ro: '%s' va fi pe '%s'

en: '%s' will be on root device
ro: '%s' va fi pe dispozitivul root

en: (Re)install GRUB2 on:
ro: (Re)instalează GRUB2 pe:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
ro: ** Dezinstalat Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
ro: / e mapat la dispozitiv

en: /boot is mapped to device
ro: /boot e mapat la dispozitiv

en: /boot/efi is mapped to device
ro: /boot/efi e mapat la dispozitiv

en: /home is mapped to device
ro: /home e mapat la dispozitiv

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
ro: <b>Comentarii</b> (dublu-clic pentru editare)

en: Aborted.
ro: Abandonat.

en: About
ro: Despre

en: Action
ro: Locație

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

en: Add Folders
ro: Adaugă dosare

en: Add custom pattern
ro: Adaugă un model personalizat

en: Add directories
ro: Adaugă directoare

en: Add files
ro: Adaugă fișiere

en: Add tags to snapshot (default: O)
ro: Adaugă etichete la instantaneu (implicit: O)

en: Added cron task
ro: Sarcină cron adăugată

en: Admin Access Required
ro: Se cere acces admin

en: Admin access is required to backup and restore system files.
ro: Se cere acces admin pentru copierea și restaurarea fișierelor de sistem

en: All Files
ro: Adaugă fișiere

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
ro: Toate fișierele sunt copiate când se crează primul instantaneu. Instantaneele următoare sunt incrementale. Fișierele nemodificate vor fi hard-linked din instantaneele precedente dacă acestea există.

en: All other files and folders are excluded.
ro: Toate celelalte fișiere și dosare sunt excluse

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
ro: Este selectat un dispozitiv criptat pentru sistemul de fișiere root (/). Directorul boot (/boot) trebuie montat pe un dispozitiv necriptat pentru ca sistemul să boot-eze cu succes.
    
    Ori selectați un dispozitiv necriptat pentru directorul boot ori selectați un dispozitiv necriptat pentru sistemul de fișiere root.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
ro: O altă iterație a Timeshift crează deja un instantaneu.

en: Another instance of this application is running
ro: O altă iterație a acestei aplicații rulează deja

en: Another instance of timeshift is currently running!
ro: O altă iterație a Timeshift rulează deja!

en: Answer YES to all confirmation prompts
ro: Răspunde cu DA la toate cererile de confirmare

en: App config loaded
ro: S-a încărcat configurarea aplicației

en: App config saved
ro: S-a salvat configurarea aplicației

en: Application needs admin access.
ro: Aplicația necesită acces admin

en: Application will exit
ro: Aplicația se va opri

en: Application will exit.
ro: Aplicația se va opri

en: Artists
ro: Artiști

en: Authors
ro: Autori

en: Available
ro: Disponibil

en: BTRFS Snapshots
ro: Instantanee BTRFS

en: BTRFS Tools Not Found
ro: Uneltele BTRFS nu s-au găsit

en: BTRFS device is not mounted
ro: Dispozitivul BTRFS nu este montat

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
ro: Instantaneele BTRFS sunt salvate pe același disc după care sunt create. Dacă discul de sistem eșuează, instantaneele se vor pierde odată cu sistemul. Salvează instantaneele pe un disc extern, non-sistem, în modul RSYNC, pentru a te proteja în caz de defecțiune a discului.

en: Back
ro: Înapoi

en: Backup Device
ro: Dispozitiv de backup

en: Backup device not specified!
ro: Dispozitivul de backup nu e specificat

en: Bittorrent Clients
ro: Clienți bittorrent

en: Boot device not selected
ro: Dispozitivul pentru boot nu a fost selectat

en: Boot snapshot failed!
ro: Instantaneul boot a eșuat!

en: Boot snapshots are enabled
ro: Instantaneele boot sunt facilitate

en: Bootloader Options
ro: Opțiuni pentru Bootloader

en: Bootloader Options (Advanced)
ro: Opțiuni avansate pentru Bootloader

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Browse Files
ro: Răsfoiește fișiere

en: Browse selected snapshot
ro: Răsfoiește instantaneul selectat

en: Building file list...
ro: Se construiește lista de fișiere...

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancel restore?
ro: Anulează restaurarea

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
ro: Anularea procesului de restaurare va lăsa sistemul țintă într-un stadiu nepotrivit. E posibil ca sistemul să eșueze la pornire sau să vă confruntați cu diverse probleme. După anulare e nevoie să restaurați un alt instantaneu pentru a aduce sistemul la o stare consistentă. Clic pe DA pentru confirmare.

en: Cannot Delete Live Snapshot
ro: Nu se poate șterge instantaneul utilizat curent

en: Changed
ro: Modificat

en: Changed items:
ro: Articole modificate

en: Checking file systems for errors...
ro: Se verifică dacă sistemul de fișiere are erori

en: Checksum
ro: Cheie de control

en: Cleaning up...
ro: Se curăță...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
ro: Clic pentru editare. Trage și lasă să cadă pentru a reordona.

en: Clone System
ro: Clonează sistemul

en: Clone current system
ro: Clonează sistemul curent

en: Cloning
ro: Se clonează

en: Cloning system...
ro: Se clonează sistemul...

en: Close
ro: Închide

en: Close window to exit
ro: Închide fereastra pentru a ieși

en: Commands listed below are not available on this system
ro: Comenzile afișate mai jos nu sunt disponibile pe acest sistem

en: Comments
ro: Comentarii

en: Completed
ro: Finalizat

en: Completed With Errors
ro: Finalizat cu erori

en: Continue with restore? (y/n):
ro: Continuă restaurarea? (y/n):

en: Could not find device
ro: Dispozitivul nu a fost găsit

en: Could not find file
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Could not find snapshot
ro: Instantaneul nu a fost găsit

en: Could not find system subvolume
ro: Subvolumul de sistem nu a fost găsit

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
ro: Nu s-au gasit subvolumele de sistem pentru crearea instantaneului ante-restaurare

en: Create
ro: Creează

en: Create Snapshot
ro: Creează instantaneu

en: Create one per boot
ro: Creează unul pentru fiecare boot

en: Create one per day
ro: Creează unul pe zi

en: Create one per hour
ro: Creează unul pe oră

en: Create one per month
ro: Creează unul pe lună

en: Create one per week
ro: Creează unul pe săptămână

en: Create snapshot (even if not scheduled)
ro: Creează instantaneu (chiar dacă nu este planificat)

en: Create snapshot if scheduled
ro: Creează instantaneu dacă este planificat

en: Create snapshot of current system
ro: Creează instantaneu a sistemului actual

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
ro: Creează instantanee manual ori activează instantanee programate pentru protecția sistemului

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
ro: Creează instantanee utilizând instrument RSYNC și hard-link-uri

en: Created
ro: Creat

en: Created control file
ro: Fișier de control creat

en: Created directory
ro: Director creat

en: Created pre-restore snapshot
ro: Instantaneu de restabilire creat

en: Created subvolume snapshot
ro: Subvolumul instantaneului creat

en: Creating Snapshot...
ro: Crearea Instantaneului...

en: Creating new backup...
ro: Se creează o copie de rezervă nouă ...

en: Creating new snapshot...
ro: Se creează un nou instantaneu ...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
ro: Se creează un nou instantaneu ante-restaurare pentru subvolume de sistem...

en: Credits
ro: Autori

en: Critical Error
ro: Eroare critică

en: Cron job added
ro: Adăugat jobul Cron

en: Cron job removed
ro: Elimenta jobul Cron

en: Cron task exists
ro: Există sarcina Cron

en: Daily
ro: Zilnic

en: Daily snapshot failed!
ro: Instantaneu de azi a eșuat!

en: Daily snapshots are enabled
ro: Sunt activate instantanee zilnice

en: Data will be modified on following devices:
ro: Datele vor fi modificate pe următoarele dispozitive:

en: Delete
ro: Ștergere

en: Delete Snapshots
ro: Șterge instantanee

en: Delete all snapshots
ro: Șterge toate instantanee

en: Delete selected snapshot
ro: Șterge instantaneu selectat

en: Delete snapshot
ro: Șterge instantaneu

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleted directory
ro: Director șters

en: Deleted subvolume
ro: Subvolum șters

en: Deleting Snapshots...
ro: Șterge instantanee

en: Deleting subvolume
ro: Șterge subvolum

en: Deluge, Transmission
ro: Deluge, transmisie

en: Description
ro: Descriere

en: Destroyed qgroup
ro: Grup distrus

en: Destroying qgroup
ro: Distrugere grup

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device is unlocked
ro: Dispozitivul este deblocat

en: Device name is empty!
ro: Numele dispozitivului este gol!

en: Device not found
ro: Dispozitiv negăsit

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
ro: Dispozitive cu fișiere sistem Linux

en: Devices displayed above have Linux file systems.
ro: Dispozitive cu fișiere sistem Linux

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
ro: Dispozitivele din care a fost creat instantaneu sunt pre-selectate.

en: Devices with Linux file systems
ro: Dispozitive cu fișiere sistem Linux

en: Dir not found
ro: Dir nu a fost găsit

en: Directory not found
ro: Director negăsit

en: Disclaimer
ro: Renunț

en: Disk
ro: Disc

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Documentation
ro: Donații

en: Donate
ro: Donații

en: Donations
ro: Donații

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
ro: Activați instantaneu planificat pentru a vă proteja sistemul

en: Enabled subvolume quota support
ro: Suport pentru subvolum activat

en: Encrypted Device
ro: Dispozitivul criptat

en: Encrypted Home Directory
ro: Directorul Home/Acasă criptat

en: Enter device name or number
ro: Introduceți numele sau numărul dispozitivului

en: Enter device name or number (a=Abort)
ro: Introduceți numele sau numărul dispozitivului (a=Abort)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
ro: Introduceți expresia de acces pentru a debloca '%s'

en: Enter path or browse for directory
ro: Introduceți calea sau căutați directorul

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
ro: Introduceți numărul instantaneului (a=Abort, p=Previous, n=Next)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
ro: Introduceți modelul pentru a exclude (Ex: * .mp3, * .bak)

en: Error
ro: Eroare

en: Estimate
ro: Estimare

en: Estimating System Size...
ro: Estimarea dimensiunii sistemului ...

en: Estimating system size...
ro: Estimarea dimensiunii sistemului ...

en: Examples
ro: Exemple

en: Exclude Application Settings
ro: Exclude setările aplicației

en: Exclude Apps
ro: Exclude aplicațiile

en: Exclude List
ro: Exclude lista

en: Exclude List Summary
ro: Exclude rezumatul listei

en: Exclude Pattern
ro: Exclude modelul

en: Excluded Directories
ro: Directoare excluse

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
ro: Valori estimate: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
ro: Adăugarea jobului cron nereușită

en: Failed to copy file
ro: Copierea fișierului nereușită

en: Failed to create directory
ro: Copierea nereușită a directoriului

en: Failed to create new snapshot
ro: Crearea nereușită a instantaneului nou

en: Failed to create snapshot
ro: Crearea nereușită a instantaneului

en: Failed to create subvolume snapshot
ro: Crearea nereușită a subvolumului instantaneului

en: Failed to create symlinks
ro: Crearea nereușită a symlink-urilor

en: Failed to delete directory
ro: Crearea nereușită a directoriei

en: Failed to delete file
ro: Ștergerea nereușită a fișierului

en: Failed to delete snapshot subvolume
ro: Ștergerea nereușită a subvolumului instantaneului

en: Failed to delete symlinks
ro: Ștergerea nereușită a symlink-urilor

en: Failed to destroy qgroup
ro: Eșuare la distrugerea grupului

en: Failed to enable subvolume quota
ro: Eșuare la activare volum

en: Failed to estimate system size
ro: Eroare la estimarea dimensiunii sistemului

en: Failed to export crontab file
ro: Fișierul crontab nu a fost exportat

en: Failed to get input from user in 3 attempts
ro: Nu s-a reușit să se obțină informație de la utilizator în 3 încercări

en: Failed to get partition list
ro: Nu s-a reușit să se obțină lista de partiții

en: Failed to get partition list.
ro: Nu s-a reușit să se obțină lista de partiții.

en: Failed to install crontab file
ro: Eșec la instalarea fișierului crontab

en: Failed to mount devices
ro: Eșec la montarea dispozitivelor

en: Failed to move file
ro: Eșuare la mutare fișier

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
ro: Eșuare la transferul subvolumului sistemului în directorul instantaneului

en: Failed to query subvolume list
ro: Eșuare interogare lista subvolum

en: Failed to query subvolume quota
ro: Eșuare interogare subvolum

en: Failed to read cron tab
ro: Eșuare la citirea filei cron

en: Failed to read file
ro: Fișierul nu a putut fi citit

en: Failed to remove
ro: Eliminare nereușită

en: Failed to remove cron job
ro: Eșuare la eliminarea etapei cron

en: Failed to remove snapshot
ro: Eliminare nereușită a instantaneului

en: Failed to rescan subvolume quota
ro: Eșuare rescanare subvolum

en: Failed to restore system subvolume
ro: Restabilire nereușită a subvolumului sistemului

en: Failed to save exclude list
ro: Salvarea nereușită a listei de excluderi

en: Failed to unlock device
ro: Deblocarea nereușită a dispozitivului

en: Failed to unmount
ro: Eșuare la demontare

en: Failed to unmount device!
ro: Demontare nereușită a dispozitivului!

en: Failed to write file
ro: Eșuare la înscriere fișierului

en: File (snapshot)
ro: Șterge instantaneu

en: File (system)
ro: Fișier sistem

en: File Pattern
ro: Fișier Model

en: File and directory counts:
ro: Număr de fișiere și directoare

en: File is missing
ro: Fișierul lipsește

en: File not found
ro: Fișier negăsit

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
ro: Fișiere & amp; directoarele care se potrivesc modelelor de mai jos vor fi excluse. Modelele care încep cu a + v-a include elementul în schimb celui exclus.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
ro: Fișierele și directoarele pot fi excluse pentru a economisi spațiu pe disc.

en: Files and directory counts:
ro: Număr de fișiere și directoare

en: Files matching the following patterns will be excluded
ro: Sunt excluse fișierele care corespund următoarelor modele

en: Filesystem
ro: Fișier sistem

en: Filter by name or path
ro: Introduceți numele sau numărul dispozitivului

en: Filters
ro: Filtre

en: Finish
ro: Terminat

en: Finished
ro: Terminat

en: First snapshot requires:
ro: Primul instantaneu necesită:

en: Found existing pre-restore snapshot
ro: S-a găsit instantaneu existent pentru restabilire

en: Free
ro: Liber

en: Free space
ro: Spațiu liber

en: GRUB Device
ro: Dispozitiv GRUB

en: GRUB device not selected
ro: Dispozitivul GRUB nu este selectat

en: GRUB will NOT be reinstalled
ro: GRUB NU va fi reinstalat

en: Generating initramfs...
ro: Generarea initramfs ...

en: Group
ro: Grup

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
ro: Fișierele și mapele ascunse sunt incluse în mod implicit, deoarece conțin fișiere de configurare specifice utilizatorului.

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide rsync output
ro: Ascunde ieșirea rsync

en: Hide this window (files will be deleted in background)
ro: Ascunde această fereastră (fișierele vor fi șterse în fundal)

en: Home
ro: Acasă

en: Home Directory
ro: Directorul Home/Acasă

en: Hourly
ro: Orar

en: Hourly snapshot failed!
ro: Instantanee orară a eșuat!

en: Hourly snapshots are enabled
ro: Instantanee orară este activată

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
ro: Dacă sistemul restabilit nu reușește să pornească,  porniți Live CD / USB, instalați Timeshift și încercați să restaurați un alt instantaneu.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
ro: Dacă acești termeni nu sunt acceptabili pentru dvs., vă rugăm să nu continuați dincolo de acest punct!

en: Include / Exclude Patterns
ro: Include / exclude modele

en: Include @home subvolume in backups
ro: Include subvolumul @ home în backup-ul

en: Invalid Snapshot
ro: Instantaneu nevalid

en: Invalid command line arguments
ro: Argumentele liniei de comandă sunt nevalide

en: Invalid snapshot
ro: Instantaneu nevalid

en: Items Not Selected
ro: Elementele nu sunt selectate

en: Keep
ro: Păstrare

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
ro: Păstrați fișierele de configurare pentru clienții bittorrent cum ar fi Deluge, Transmission, etc. Dacă fișierele de configurare neconfirmate vor fi restabilite din instantaneu.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
ro: Păstrați fișierele de configurare pentru browserele web, cum ar fi Firefox și Chrome. Dacă nu sunt bifate, fișierele de configurare anterioare vor fi restabilite din instantaneu

en: Keep on Root Device
ro: Păstrați dispozitivul Root

en: Keep this mount path on the root filesystem
ro: Păstrați această cale de montare pe sistemul de fișiere root

en: LIVE
ro: Live

en: Label
ro: Etichetă

en: Last boot snapshot is %d hours old
ro: Ultimul instantaneu de încărcare este vechi de %d ore

en: Last boot snapshot is older than system start time
ro: Ultimul instantaneu de încărcare este mai vechi decât timpul de pornire al sistemului

en: Last boot snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu de încărcare nu a fost găsit

en: Last daily snapshot is %d hours old
ro: Ultimul instantaneu de azi este vechi %d de ore

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
ro: Ultimul instantaneu de azi este mai vechi de 1 zi

en: Last daily snapshot not found
ro: Ultima instantanee zilnică negăsită

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
ro: Ultima instantanee orară este veche de %d minute

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
ro: Ultima instantanee orară este mai veche de o oră

en: Last hourly snapshot not found
ro: Ultima instantanee orară negăsită

en: Last monthly snapshot is %d days old
ro: Ultima instantanee lunară este mai veche de %d zile

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
ro: Ultima instantanee lunară este mai veche de o lună

en: Last monthly snapshot not found
ro: Ultima instantanee lunară negăsită

en: Last weekly snapshot is %d days old
ro: Ultima instantanee săptămânală este mai veche de %d zile

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
ro: Ultima instantanee săptămânală este mai veche de o săptămână

en: Last weekly snapshot not found
ro: Ultima instantanee săptămânală negăsită

en: Latest snapshot
ro: Ultima instantanee

en: Linking from snapshot
ro: Conectare de la instantanee

en: List
ro: Lista

en: List devices
ro: Lista de dispozitive

en: List snapshots
ro: Lista de instantanee

en: Live USB Mode (Restore Only)
ro: Mod Live USB (Numai restaurare)

en: Location
ro: Locație

en: Main window closed by user
ro: Fereastra principală este închisă de utilizator

en: Mark for Deletion
ro: Marcare pentru ștergere

en: Marked for deletion
ro: Marcat pentru ștergere

en: Maximum backups exceeded for backup level
ro: Au fost depășite copii de siguranță maxime pentru nivelul de backup

en: Menu
ro: Meniu

en: Missing Dependencies
ro: Lipsesc dependințe

en: Mode
ro: Mod

en: Monthly
ro: Lunar

en: Monthly snapshot are enabled
ro: Instantanee lunară este activată

en: Monthly snapshot failed!
ro: Instantanee lunară eșuată

en: Mount
ro: Montare

en: Moved system subvolume to snapshot directory
ro: Subvolum sistem mutat în directorul de instantanee

en: Multiple snapshots selected
ro: Multiple instantanee selectate

en: Name
ro: Nume

en: Next
ro: Următor

en: No
ro: Nu

en: No Change
ro: Nu schimbă

en: No Snapshots Selected
ro: Fără Instantanee Selectate

en: No snapshots available
ro: Nu sunt instantanee disponibile

en: No snapshots found
ro: Nu sunt instantanee găsite

en: No snapshots found on device
ro: Nu sunt găsite instantanee pe dispozitiv

en: No snapshots on device
ro: Nu există instantanee pe dispozitiv

en: No snapshots on this device
ro: Nu există instantanee pe acest dispozitiv

en: No snapshots selected
ro: Nu sunt instantanee selectate

en: None
ro: Niciunul

en: Not Selected
ro: Neselectat

en: Not Supported
ro: Nesuportat

en: Notes
ro: Note

en: Nothing to do!
ro: Nimic de făcut

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
ro: Numărul de instantanee păstrate.
    instantaneele mai vechi vor fi eliminate odată ce această limită este depășită.

en: OK
ro: Da

en: Path
ro: Cale

en: Pattern
ro: Formate

en: Permissions
ro: Permisii

en: Please check if you have multiple windows open.
ro: Vă rog, verificați dacă aveți mai multe ferestre deschise.

en: Please do not interrupt the restore process!
ro: Vă rog, nu întrerupeți procesul de restaurare!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
ro: Vă rog, instalați pachetele necesare și să încercați să executați din nou TimeShift

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ro: Vă rog, reporniți din nou aplicația ca administrator (utilizând 'sudo' sau 'su')

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ro: Vă rog, rulați aplicația ca administrator (folosind 'sudo' sau 'su')

en: Please save your work and close all applications.
ro: Vă rog, salvați-vă munca și închideți toate aplicațiile.

en: Please select a snapshot to view the log!
ro: Vă rog, selectați o instantanee pentru a vedea jurnalul!

en: Please select the GRUB device
ro: Vă rog, selectați dispozitivul GRUB

en: Please wait a few minutes and try again.
ro: Vă rog să așteptați câteva minute și încercați din nou.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
ro: Vă rog, așteptați ca instantaneele să fie șterse.

en: Populating list...
ro: Încărcare listă ...

en: Preparing...
ro: Se pregătește ...

en: Previous
ro: Precedent

en: Print debug information
ro: Tipărire informații de depanare

en: Query completed
ro: Interogare completă

en: Querying subvolume info...
ro: Solicitare informații despre subvolum ...

en: RSYNC Snapshots
ro: Instantanee RSYNC

en: Rebooting system...
ro: Repornire sistem ...

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Remove
ro: Eliminare

en: Removed
ro: Eliminat

en: Removing
ro: Eliminare

en: Removing snapshot
ro: Eliminare instantanee

en: Removing snapshots
ro: Eliminare instantanee

en: Restore
ro: Restaurare

en: Restore Device
ro: Dizpozitiv de restaurare

en: Restore Exclude
ro: Excludere restaurare

en: Restore Snapshot
ro: Restaurare instantanee

en: Restore completed
ro: Restaurare completă

en: Restore snapshot
ro: Restaurare instantanee

en: Revision
ro: Revizuire

en: Rsync Log Viewer
ro: Vizualizator de jurnal

en: Snapshot
ro: Instantanee

en: Snapshot Levels
ro: Instantanee BTRFS

en: Snapshot(s) Deleted
ro: Instantanee ștearsă

en: Snapshots
ro: Instantanee

en: Stopped
ro: Oprit

en: Summary
ro: Sumar

en: Syntax
ro: Sintaxă

en: System
ro: Sistem

en: This device is not encrypted
ro: Acest dispozitiv nu este criptat

en: Translations
ro: Traducători

en: Type
ro: Tip

en: Unknown option
ro: Opțiune necunoscută

en: User
ro: Utilizator

en: User Home Directories
ro: Directoarele Home/Acasă ale utilizatorului

en: Users
ro: Utilizatori

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Volume
ro: Volum

en: Warning
ro: Atenție

en: Website
ro: Site

en: With Errors
ro: Cu erori

en: Wizard
ro: Vrăjitor

en: Wrong password
ro: Parola greșită

en: Yes
ro: Da

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
ro: [ENTER = Implicit (%s), a = Abandon]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
ro: [ENTER = Implicit (%s), r = Rădăcina dispozitivului, a = Abandon]
