kcmkio - en to sv translation catalogue (1346 entries)

en: 
    The server said: "%1"
sv: 
    Servern meddelade: "%1"

en:  (Points to %1)
sv:  (Pekar på %1)

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

en:  days
sv:  dagar

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: "vold" is not running.
sv: "vold" kör inte.

en: %1 (Error %2)
sv: %1 (fel %2)

en: %1 (hidden)
sv: %1 (dold)

en: %1 Item | %1 Items
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

en: %1 contacted. Waiting for reply...
sv: %1 kontaktad. Väntar på svar...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
sv: %1 är en fil, men en katalog förväntades.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
sv: %1 är en katalog, men en fil förväntades.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
sv: %1: SSL-förhandling misslyckades

en: %1 is required by the server, but is not available.
sv: %1 krävs av servern, men är inte tillgänglig.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
sv: %1 till %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
sv: Ett oväntat fel (%1) uppstod vid försök att %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
sv: Åtkomst nekades vid försök att %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
sv: Kan inte %1 eftersom målservern vägrar att acceptera filen eller katalogen.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
sv: Kan inte %1 eftersom resursen är låst.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
sv: Ett fel uppstod vid försök att %1, %2. En sammanfattning av orsakerna anges nedan.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
sv: Ett oväntat fel (%1) uppstod vid försök att %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
sv[0]: <p>Du tog emot en kaka från<br/><b>%2%3</b><br/>Vill du acceptera eller avslå kakan?</p>
sv[1]: <p>Du tog emot %1 kakor från<br/><b>%2%3</b><br/>Vill du acceptera eller avslå kakorna?</p>

en: &Accept
sv: &Acceptera

en: &Application
sv: &Program

en: &Browse...
sv: B&läddra...

en: &Charset:
sv: &Teckenuppsättning:

en: &Copy Here
sv: &Kopiera hit

en: &Current Session only
sv: &Endast aktuell session

en: &Description:
sv: &Beskrivning:

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Do not close when command exits
sv: Stäng inte när &kommandot avslutas

en: &Edit Entry '%1'...
sv: &Redigera post '%1'...

en: &Eject '%1'
sv: &Mata ut '%1'

en: &Enable Web shortcuts
sv: Aktivera &webbgenvägar

en: &Execute
sv: &Kör

en: &File type:
sv: &Filtyp:

en: &Forever
sv: &För alltid

en: &Hide Entry '%1'
sv: &Dölj post '%1'

en: &Keep cache in sync
sv: Håll cachen syn&kroniserad

en: &Keyword delimiter:
sv: Nyc&kelordsavgränsning:

en: &Link Here
sv: &Länka hit

en: &Location:
sv: &Plats:

en: &Management
sv: Hanterin&g

en: &Move Here
sv: &Flytta hit

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &New...
sv: &Ny...

en: &No
sv: &Nej

en: &Only show when using this application (%1)
sv: &Visa endast för det här programmet (%1)

en: &Only these cookies
sv: Endast dessa kak&or

en: &Only this cookie
sv: &Endast den här kakan

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Open with %1
sv: Ö&ppna med %1

en: &Overwrite
sv: Skriv ö&ver

en: &Paste Clipboard Contents
sv: K&listra in klippbordets innehåll

en: &Paste File | &Paste %1 Files
sv[0]: K&listra in fil
sv[1]: K&listra in %1 filer

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
sv[0]: &Klistra in webbadress
sv[1]: &Klistra in %1 webbadresser

en: &Permissions
sv: &Skydd

en: &Policy
sv: &Princip

en: &Reject
sv: A&vslå

en: &Release '%1'
sv: &Frigör '%1'

en: &Reload List
sv: Uppdate&ra lista

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
sv: Kom ihåg prog&rambindningen för alla filer av typ
    "%1" (%2)

en: &Remove Entry '%1'
sv: &Ta bort post '%1'

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: &Safely Remove '%1'
sv: &Säker urkoppling av '%1'

en: &Send identification
sv: S&kicka identifiering

en: &Server response:
sv: Server&respons:

en: &Shortcuts:
sv: &Genvägar:

en: &Show All Entries
sv: &Visa alla poster

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Supported file types:
sv: Filtyper &som stöds:

en: &Unmount '%1'
sv: A&vmontera '%1'

en: &Use cache
sv: Använd &cache

en: &Use preferred shortcuts only
sv: &Använd bara föredragna genvägar

en: &Use the following identification:
sv: Använd följande &identifiering:

en: &View
sv: &Visa

en: &When browsing the following site:
sv: Vid anslutning &till följande plats:

en: &Work path:
sv: Ar&betskatalog:

en: &Yes
sv: &Ja

en: '%1' not found, please type a valid program name.
sv: '%1' hittades inte. Skriv in ett giltigt programnamn.

en: (%1, Link to %2)
sv: (%1, Länk till %2)

en: (Symbolic Link to %1)
sv: (Symbolisk länk till %1)

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
sv: © 1998-2000,2003 KFM/Konqueror-utvecklarna

en: *|All Files
sv: *|Alla filer

en: *|All Folders
sv: *|Alla kataloger

en: 1 File | %1 Files
sv[0]: 1 fil
sv[1]: %1 filer

en: 1 Folder | %1 Folders
sv[0]: 1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

en: 1 day %2 | %1 days %2
sv[0]: 1 dag %2
sv[1]: %1 dagar %2

en: 1 file | %1 files
sv[0]: 1 fil
sv[1]: %1 filer

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
sv[0]: 1 underkatalog
sv[1]: %1 underkataloger

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
sv: <b>%1</b> på <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
sv: <b>Information om begäran</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
sv: <b>Möjliga orsaker</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
sv: <b>Möjliga lösningar</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
sv: <b>Teknisk orsak</b>:

en: <h1>Browser Identification</h1><p>The browser-identification module allows you to have full control over how KDE applications using the HTTP protocol (like Konqueror) will identify itself to web sites you browse.</p><p>This ability to fake identification is necessary because some web sites do not display properly when they detect that they are not talking to current versions of either Netscape Navigator or Internet Explorer, even if the browser actually supports all the necessary features to render those pages properly. For such sites, you can use this feature to try to browse them. Please understand that this might not always work, since such sites might be using non-standard web protocols and or specifications.</p><p><u>NOTE:</u> To obtain specific help on a particular section of the dialog box, simply click on the quick help button on the window title bar, then click on the section for which you are seeking help.</p>
sv: <h1>Webbläsaridentifiering</h1><p>Modulen för webbläsaridentifiering gör att du i detalj kan kontrollera KDE-program som använder HTTP-protokollet (såsom Konqueror rapporterar om sig själv till webbplatser du besöker.</p><p>Den här möjligheten att förfalska sin identitet är nödvändig eftersom en del webbplatser inte visas korrekt om de upptäcker att de inte pratar med aktuella versioner av Netscape Navigator eller Internet Explorer, även om den webbläsaren i själva verket stödjer alla nödvändiga funktioner för att visa sidorna korrekt. Därför vill du kanske använda den här funktionen att kunna visa sådana platser. Var medveten om att det kanske inte alltid fungerar, eftersom sådana platser kan använda webbprotokoll eller specifikationer som inte är standardiserade.</p><p><u>Observera:</u> För att få hjälp med en särskild del av dialogrutan, klicka på den lilla knappen snabbhjälp i övre högra hörnet på fönstret, klicka sedan på delen som du vill ha hjälp med.</p>

en: <h1>Cache</h1><p>This module lets you configure your cache settings.</p><p>This specific cache is an area on the disk where recently read web pages are stored. If you want to retrieve a web page again that you have recently read, it will not be downloaded from the Internet, but rather retrieved from the cache, which is a lot faster.</p>
sv: <h1>Cache</h1><p>Den här modulen låter dig ställa in cachen.</p><p>Den här specifika cachen är område på disken där nyligen lästa webbsidor lagras. Om du läser en sådan sida ännu en gång behöver den inte laddas ner från Internet igen, utan den hämtas från cachen vilket går betydligt fortare.</p>

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
sv: <h1>Snabbhjälp för kakhantering</h1>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE application using the HTTP protocol (like Konqueror) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
sv: <h1>Kakor</h1><p>Kakor innehåller information som KDE-program som använder HTTP-protokollet (såsom Konqueror) lagrar på din dator från en webbserver. Detta betyder att en webbserver kan lagra information om dig och dina webbläsningsaktiviteter på din dator för senare bruk. Du kanske tycker att detta är ett intrång i din integritet.</p><p>Dock är kakor användbara i vissa situationer. E-handelsplatser använder ofta kakor så att du kan 'lägga saker i en varukorg'. Vissa webbplatser kräver att du har en webbläsare som stödjer kakor.</p><p> Eftersom de flesta människor vill en ha en kompromiss mellan integritet och de förmåner som kakor erbjuder, ger KDE dig möjligheten att anpassa hur kakor ska hanteras. Du kanske vill att KDE:s standardprincip ska vara att fråga dig när en server vill sätta en kaka, eller ta emot allt eller vägra ta emot allt. Du kanske väljer att du vill ta emot alla kakor från e-handelsplatser som du besöker ofta. För att få det så är allt du behöver göra att antingen gå till den speciella platsen med webbläsaren och när du blir tillfrågad vad som ska göras med kakan klicka på <i>Den här domänen</i> under fliken 'använd på' och välj acceptera eller ange helt enkelt namnet i <i>Domänspecifika principer</i> och kryssa för acceptera. Detta gör att du kan ta emot kakor från pålitliga servrar utan att behöva svara på frågor varje gång KDE tar emot en kaka.</p>

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE applications using the HTTP protocol (like Konqueror) store on your computer, initiated by a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p> However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p> Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, the HTTP kioslave offers you the ability to customize the way it handles cookies. So you might want to set the default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie, allowing you to decide. For your favorite shopping web sites that you trust, you might want to set the policy to accept, then you can access the web sites without being prompted every time a cookie is received.</p>
sv: <h1>Kakor</h1><p>Kakor innehåller information som KDE-program som använder HTTP-protokollet (såsom Konqueror) lagrar på din dator, initierade av en webbserver. Detta betyder att en webbserver kan lagra information om dig och dina webbläsningsaktiviteter på din dator för senare bruk. Du kanske tycker att det här ett intrång i din integritet.</p><p> Dock är kakor användbara i vissa situationer. E-handelsplatser till exempel, använder ofta kakor så att du kan 'lägga saker i en varukorg'. Vissa webbplatser kräver att du har en webbläsare som stödjer kakor.</p><p> Eftersom de flesta människor vill en ha en kompromiss mellan integritet och de förmåner som kakor erbjuder ger HTTP I/O-slaven dig möjligheten att anpassa hur kakor ska hanteras. Du kanske vill att standardprincipen ska vara att fråga dig när en server vill sätta en kaka, så att du själv kan bestämma. För e-handelsplatser som du litar på, vill du kanske sätta principen till ta emot, så att du kan använda webbsidorna utan att bli tillfrågad varje gång en kaka tas emot.</p>

en: <h1>Enhanced Browsing</h1> In this module you can configure some enhanced browsing features of KDE. <h2>Web Shortcuts</h2>Web Shortcuts are a quick way of using Web search engines. For example, type "duckduckgo:frobozz" or "dd:frobozz" and your web browser will do a search on DuckDuckGo for "frobozz". Even easier: just press Alt+F2 (if you have not changed this keyboard shortcut) and enter the shortcut in the Run Command dialog.
sv: <h1>Utökad webbläsning</h1> I den här modulen kan du anpassa några utökade webbläsningsfunktioner som KDE tillhandahåller. <h2>Webbgenvägar</h2> Webbgenvägar är ett snabbt sätt att använda söktjänsterna på Internet. Du kan till exempel ange "duckduckgo:frobozz" eller "dd:frobozz" så kommer webbläsaren att göra en sökning på DuckDuckGo efter ordet "frobozz". Ännu enklare: tryck bara på Alt+F2 (om du inte har ändrat snabbtangenten) och skriv in sökningen i KDE:s kommandodialogruta Kör Program.

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
sv: <h1>Nätverksinställningar</h1>Här kan du ställa in hur KDE-program beter sig när de använder Internet och nätverksanslutningar. Om du märker att tidsgränser går ut eller använder ett modem för att ansluta till Internet, kan du behöva justera de här värdena.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
sv: <h1>Proxy</h1><p>En proxyserver är en intermediär dator som finns mellan det lokala nätverket och Internet, och tillhandahåller tjänster som mellanlagring av sidor och filtrering.</p><p>Proxyservrar med mellanlagring gör att du snabbare kan komma åt webbplatser du redan besökt, genom att mellanlagra dem lokalt. Filtrerande proxyservrar erbjuder å andra sidan oftast möjlighet att blockera begäran om reklam, skräppost eller något annat som du vill blockera.</p><p><u>Observera:</u> Vissa proxyservrar tillhandahåller båda tjänsterna.</p>

en: <h1>Windows Shares</h1><p>Applications using the SMB kioslave (like Konqueror) are able to access shared Microsoft Windows file systems, if properly configured.</p><p>You can specify here the credentials used to access the shared resources. Passwords will be stored locally, and scrambled so as to render them unreadable to the human eye. For security reasons, you may not want to do that, as entries with passwords are clearly indicated as such.</p>
sv: <h1>Delade Windows-platser</h1><p>Program som använder SMB I/O-slaven (såsom Konqueror) kan komma åt delade filsystem på Microsoft Windows, om riktigt inställda.</p><p>Här kan du ange inloggningsinformation som används för att komma åt de delade resurserna. Lösenord lagras lokalt, och förvanskas så att de är oläsbara för människor. Av säkerhetsskäl kanske du inte vill göra det, eftersom poster med lösenord tydligt anges som sådana.</p>

en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera eller inaktivera webbgenvägar.</p><p>Webbgenvägar låter dig snabbt komma åt eller söka efter information på nätet eller på hårddisken.</p><p>KDE levereras med många fördefinierade webbgenvägar. EN sådan webbgenväg är genvägen till söktjänsten Google™. Skriv helt enkelt nyckelordet 'gg' följt av nyckelordsavgränsaren och sökbegreppet, t.ex. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ange det läsbara namnet på webbgenvägen här</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj en förvald webbgenväg.</p><p>Detta låter program automatiskt konvertera det inskrivna ordet eller meningen till förfrågningar med webbgenvägar när de inte kan filtreras till en riktig webbadress.</p><p>Välj <span style=" font-weight:600;">Ingen</span> i listan för att inaktivera funktionen.</p></body></html>

en: <li>Additional information: %1</li>
sv: <li>Ytterligare information: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
sv: <li>Datum och tid: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
sv: <li>Protokoll: %1</li>

en: <li>URL: %1</li>
sv: <li>Webbadress: %1</li>

en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
sv: <p>
    Acceptera automatiskt tillfälliga kakor som är avsedda att gå ut när den aktuella sessionen avslutas. Sådana kakor sparas inte på datorns hårddisk eller lagringsenhet. Istället tas de bort när alla program som använder dem (t ex webbläsaren) stängs.</p><p><u>Observera:</u> Markeras det här alternativet så överskrids både den förvalda och den platsspecifika kakprincipen för sessionskakor.</p>

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
sv: <p>Checksummorna stämmer inte överens.</p>Det kan bero på en felaktig nerladdning. Försök ladda ner filen igen.<br/>Om verifikationen fortfarande misslyckas, kontakta källan till filen.

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
sv: <p>Markerar delvis uppladdade FTP-filer.</p><p>När det här alternativet är aktiverat får delvis uppladdade filer filändelsen ".part". Den här filändelsen tas bort så fort överföringen är färdig.</p>

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
sv: <p>Markerar filer delvis uppladdade via SMB, SFTP och andra protokoll.</p><p>När det här alternativet är aktiverat får delvis uppladdade filer filändelsen ".part". Filändelsen tas bort så fort överföringen är färdig.</p>

en: <para>KDE's wastebin is configured to use the <b>Finder</b>'s Trash.<br></para>
sv: <para>KDE:s papperskorg är inställd att använda papperskorgen i <b>Finder</b>.<br></para>

en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Aktivera kakstöd. Vanligtvis vill du ha kakstöd aktiverat och anpassa det till dina behov av integritet.</p><p>
    Observera att inaktivering av kakstöd gör det omöjligt att visa många webbsidor.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Ange en lista med värddatornamn eller IP-adresser åtskilda med kommatecken som ska undantas från att använda proxyinställningarna ovan.</p>
    <p>Om du vill undanta alla värddatorer från en viss domän, skriv helt enkelt in värddatornamnet med en inledande punkt. För att exempelvis undanta alla värddatornamn från <i>kde.org</i>, ange <i>.kde.org</i>. Jokertecken som '*' eller '?' stöds inte och har ingen effekt.</p>
    <p>Dessutom kan du ange IP-adresser, t.ex. 127.0.0.1 och IP-adresser med ett delnät, t.ex. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Automatically detect and configure the proxy settings.<p>
    Automatic detection is performed using the <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>NOTE:</b> This option might not work properly or not work at all in some UNIX/Linux distributions. If you encounter a problem when using this option, please check the FAQ section at https://konqueror.org.
    </qt>
sv: <qt>
    Identifiera och anpassa proxyinställningarna automatiskt.<p>
    Automatisk identifiering använder <b>Web Proxy Auto-Discovery Protocol (WPAD)</b>.<p>
    <b>Observera:</b> Alternativet kanske inte fungerar riktigt, eller inte fungerar alls i vissa distributioner av Unix eller Linux. Om du stöter på ett problem när alternativet används, kontrollera avsnittet med vanliga frågor på https://konqueror.kde.org..
    </qt>

en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
sv: <qt>
    Markera rutan om du vill att ovanstående proxyinställningar bara ska gälla för adresserna som anges i  listan <i>Undantag</i>.</qt>

en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Avgör på vilket sätt kakor mottagna från en annan dator ska hanteras: 
    <ul>
    <li><b>Fråga</b> gör att KDE frågar efter en bekräftelse varje gång en server vill sätta en kaka.</li>
    <li><b>Ta emot</b> gör att alla kakor accepteras utan att fråga dig.</li>
    <li><b>Ta emot till slutet på sessionen</b> gör att kakor accepteras men de går ut vid sessionens slut.</li>
    <li><b>Vägra ta emot</b> gör att alla kakor vägras tas emot.</li>
    </ul> <p>
    <u>Observera:</u> Domänspecifika principer, som kan anges nedan, överskrider alltid standardprincipen.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
sv: <qt>
    Skriv in webbadressen som används för att göra en sökning med söktjänsten här.<br/>Hela texten som ska sökas efter kan anges som \{@} eller \{0}.<br/>
    Rekommenderat är \{@}, eftersom det tar bort alla frågevariabler (namn=värde) från resultatsträngen, medan \{0} ersätts med den oförändrade frågesträngen.<br/>Du kan använda \{1} ... \{n} för att ange vissa ord från frågan och \{namn} för att ange ett värde som anges med "namn=värde" i användarens fråga.<br/>Dessutom är det möjligt att ange flera referenser (namn, nummer och strängar) på en gång (\{namn1,namn2,...,"sträng"}).<br/>Det värde som först matchar (från vänster) används som ersättningsvärde i webbadressen som blir resultatet.<br/>En sträng inom citationstecken kan användas som standardvärde om ingenting matchar från vänster i referenslistan.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
sv: <qt>
    Ange miljövariabeln, t ex <b>NO_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till platser där proxyservern inte ska användas.<p>
    Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på den värddator eller domän som den här principen ska användas för, t ex <b>www.kde.org</b> eller <b>.kde.org</b>.
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på miljövariabeln, t ex <b>FTP_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till FTP-proxyservern.<p>
    Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på miljövariabeln, t ex <b>HTTPS_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till HTTPS-proxyservern.<p>
    Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på miljövariabeln, t ex <b>HTTP_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till HTTP-proxyservern.<p>
    Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på miljövariabeln, t ex <b>SOCKS_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till SOCKS-proxyservern.<p>
    Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Enter the site or domain name where a fake browser identification should be used.<p>
    <u>NOTE:</u> Wildcard syntax such as \"*,?\" is NOT allowed: instead, use the top level address of a site to make generic matches; for example, if you want all KDE sites to receive a fake browser identification, you would enter <code>kde.org</code> - the fake identity would then be sent to any KDE site that ends with <code>kde.org</code>.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    Ange plats- eller domännamn där en förfalskad identitet ska användas för webbläsaren.<p>
    <u>Observera:</u> Jokertecken som \"*,?\" är INTE tillåtna. Ange istället toppnivåadressen för en plats för att göra att alla platser under den matchas generellt. Om du till exempel vill att alla KDE-platser ska ta emot förfalskad webbläsaridentifiering, skulle du skriva in <code>kde.org</code>. Den falska identiteten skickas då till alla KDE-platser som slutar med <code>kde.org</code>.</p>
    </qt>

en: <qt>
    Here you can modify the default browser-identification text or set a site <code>(eg. www.kde.org)</code> or a domain <code>(eg. kde.org)</code> specific identification text.<p>
    To add a new site-specific identification text, click the <code>New</code> button and supply the necessary information. To change an existing site-specific entry, click on the <code>Change</code> button. The <code>Delete</code> button will remove the selected site-specific identification text, causing the default setting to be used for that site or domain.
    </qt>
sv: <qt>
    Här kan du ändra den förvalda identifieringstexten för webbläsaren eller välja en plats- <code>(t ex www.kde.org)</code> eller domänspecifik <code>(t ex kde.org)</code> identifiering.<p>
    För att lägga till en ny platsspecifik identifieringstext, klicka på knappen <code>Ny</code> och ange den nödvändiga informationen. För att ändra en befintlig platsspecifik post, klicka på <code>Ändra</code>. Knappen <code>Ta bort</code> avlägsnar den markerade platsspecifika identifieringen, och gör att den förvalda inställningen används för platsen eller domänen.
    </qt>

en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
sv: <qt>
    Domäner där du har angivit en specifik kakprincip. En specifik princip överskrider standardprincipinställningar för den angivna platsen.
    </qt>

en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
sv: <qt>
    Vägra ta emot kakor från tredje-part. Detta är kakor som kommer från en annan plats än den du för närvarande begärt. Om du till exempel besöker <b>www.någonstans.se</b> när det här alternativet är markerat, hanteras bara kakor som kommer från www.någonstans.se enligt dina inställningar. Kakor från alla andra platser vägras automatiskt att tas emot. Detta minskar risken att en operatör sammanställer en profil över dina dagliga webbläsningsvanor.
    </qt>

en: <qt>
    Select the browser identification to use whenever contacting the site you specified above.
    </qt>
sv: <qt>
    Välj den webbläsaridentifiering som ska användas när platsen eller domänen som anges ovan besöks.
    </qt>

en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
sv: <qt>
    Välj önskad princip:
    <ul>
    <li><b>Ta emot</b> - Tillåter den här platsen att sätta en kaka</li>
    <li><b>Ta emot till sessionens slut</b> - Tillåter den här platsen att sätta en kaka, men de går ut vid sessionens slut.</li>
    <li><b>Vägra ta emot</b> - Vägra ta emot kakor från den här platsen</li>
    <li><b>Fråga</b> - Fråga när kakor tas emot från den här platsen</li>
    </ul>
    </qt>

en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
sv: <qt>
    Välj en söktjänst som ska användas för att slå upp normala ord eller meningar när de skrivs in i program som har inbyggt stöd för den här funktionen. För att inaktivera den här funktionen, välj <b>Ingen</b> i listan.
    </qt>

en: <qt>
    Send the browser identification to web sites.<p>
    <u>NOTE:</u> Many sites rely on this information to display pages properly, hence, it is highly recommended that you do not totally disable this feature but rather customize it.<p>
    By default, only minimal identification information is sent to remote sites. The identification text that will be sent is shown below.
    </qt>
sv: <qt>
    Aktivera eller inaktivera att skicka identifieringsinformation om din webbläsare till de platser du besöker när du utforskar Internet.<p>
    <u>Observera:</u> Många platser förlitar sig på den här informationen för att visa sidor korrekt, därför rekommenderas du att inte helt inaktivera den här funktionen utan istället att anpassa den.<p>
    Bara minimal identifieringsinformation skickas till fjärrwebbplatser. Du kan se strängen nedan.
    </qt>

en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
sv: <qt>
    Anpassa proxyinställning.
    <p>
    En proxyserver är en intermediär dator som finns mellan det lokala nätverket och Internet, och tillhandahåller tjänster som mellanlagring av sidor och filtrering. Proxyservrar med mellanlagring gör att du snabbare kan komma åt webbplatser du redan besökt, genom att mellanlagra dem lokalt. Filtrerande proxyservrar erbjuder oftast möjlighet att blockera begäran om reklam, skräppost eller något annat som du vill blockera.
    <p>
    Kontrollera din Internetleverantörs inställningsguide eller hör med din systemadministratör om du är osäker på om du behöver använda en proxyserver för att ansluta till Internet.
    </qt>

en: <qt>
    The actual browser identification text that will be sent to the remote machine.
    </qt>
sv: <qt>
    Den verkliga identifieringstexten för webbläsaren som skickas till den andra datorn.
    </qt>

en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
sv: <qt>
    Förkortningarna som du anger här kan användas som låtsaswebbadresser i KDE. Till exempel kan förkortningen <b>av</b> användas som <b>av</b>:<b>min sökning</b>
    </qt>

en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
sv: <qt>
    För att lägga till en ny princip, klicka på <b>Lägg till...</b> och ange den nödvändiga informationen i dialogrutan. För att ändra en befintlig princip, klicka på <b>Ändra...</b> och välj den nya principen från dialogrutan. Om du klickar på <b>Ta bort</b> kommer den markerade principen att tas bort vilket innebär att standardprincipinställningen kommer att används för domänen, medan <b>Ta bort alla</b> tar bort alla platsspecifika principer.
    </qt>

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
sv: <qt><b>%1</b> har inte en hemkatalog.</qt>

en: <qt><center>Found an existing identification for<br/><b>%1</b><br/>Do you want to replace it?</center></qt>
sv: <qt><center>Hittade en existerande identifiering för <br/><b>%1</b><br/>Vill du ersätta den?</center></qt>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
sv: <qt><p>Den här listan ska visa typer av filer som programmet kan hantera. Listan är organiserad enligt <u>Mime-typ</u>.</p> 
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, är ett standardprotokoll för att identifiera typ av data baserat på filnamnsändelser och motsvarande <u>Mime-typer</u>. Till exempel anger ändelsen "bmp" som följer efter punkten i blomma.bmp, att det är en viss typ av bild. <u>image/x-bmp</u>. För att veta vilket program som ska öppna varje sorts fil, måste systemet informeras om möjligheten hos varje program att hantera filändelserna och Mime-typerna.</p>
    <p>Om du vill att programmet ska höra ihop med en eller flera Mime-typer som inte finns i listan, klicka på <b>Lägg till</b> nedanför. Om det finns en eller flera Mime-typer som programmet inte kan hantera, kanske du vill ta bort dem från listan genom att klicka på <b>Ta bort</b> nedanför.</p></qt>

en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
sv: <qt><p>Använd proxyinställningar definierade i systemet.</p>
    <p>Vissa plattformer erbjuder systemövergripande proxyinställningsinformation och att välja det här alternativet låter dig använda dessa inställningar.</p>
    <p>På Mac-plattformar</p>
    <p>På Windows-plattformar</p>
    <p>På Unix- och Linux-plattformar definieras oftast sådana systemproxyinställningar via miljövariabler. Följande miljövariabler detekteras och används om de finns: <b>HTTP_PROXY</b>,  <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b></p>
    </qt>

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
sv: <qt>En princip existerar redan för<center><b>%1</b></center>Vill du ersätta den?</qt>

en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
sv: <qt>Försök att upptäcka miljövariablerna som används för att ställa in systemets proxyinformation automatiskt.<p> Den här funktionen fungerar genom att leta efter vanliga variabelnamn som HTTP_PROXY, FTP_PROXY och NO_PROXY.</qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
sv: <qt>Klicka på den här knappen för att gå till överliggande katalog.<br /><br />Om den aktuella platsen till exempel är file:/home/konqui, så kommer du till file:/home när du klickar på knappen.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
sv: <qt>Kunde inte ändra ägare av filen <b>%1</b>. Du har otillräcklig behörighet för att kunna genomföra ändringen.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Kunde inte spara egenskaper. Du har inte tillräcklig behörighet för att skriva till <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
sv: <qt>Ange miljövariabeln, t ex <b>NO_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till platser där proxyservern inte ska användas.<p>Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p></qt>

en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
sv: <qt>
    Ange namnet på miljövariabeln, t ex <b>SOCKS_PROXY</b>, som används för att lagra adressen till SOCKS-proxyservern.<p>Som ett alternativ kan du klicka på <b>"Identifiera automatiskt"</b> för att försöka upptäcka den här variabeln automatiskt.</p></qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj ett program. Om programmet inte finns med i listan, ange namnet eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj programmet som ska läggas till för filtypen: <b>%1</b>. Om programmet inte finns med i listan, ange programmets namn eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj programmet som ska användas för att öppna <b>%1</b>. Om programmet inte finns med i listan, ange programmets namn eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
sv[0]: <qt>Välj program du vill använda för att öppna filen.</qt>
sv[1]: <qt>Välj program du vill använda för att öppna de %1 filerna.</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
sv: <qt>Välj program du vill använda för att öppna filen<br/>%1</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
sv: <qt>Välj den här inställningen om du vill att posten enbart ska visas för det aktuella programmet (%1).<br /><br />Om det här alternativet inte markeras, kommer posten att vara tillgänglig i alla program.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
sv: <qt>Filen <b>%1</b> är ett körbart program. Av säkerhetsskäl kommer det inte att startas.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Mallfilen <b>%1</b> finns inte.</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Det finns ingen användare som heter <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
sv: <qt>Den här knappen låter dig spara ett bokmärke för särskilda platser. Klicka på den för att visa bokmärkesmenyn, där du kan lägga till, redigera eller välja ett bokmärke.<br /><br />Bokmärkena är specifika för fildialogrutan, men fungerar annars på samma sätt som bokmärken på andra ställen i KDE.</qt>

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
sv: <qt>Det här är filtypsväljaren. Den används för att välja formatet som filen sparas med.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
sv: <qt>Det här är filtret som används för listan med filer. Filnamn som inte matchar filtret visas inte.<p>Du kan välja bland förinställda filter i kombinationsrutan eller skriva in ett eget filter direkt i textrutan.</p><p>Jokertecken som * och ? tillåts.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
sv: <qt>Det här är ikonen som visas i panelen med platser.<br /><br />Klicka på knappen för att välja en annan ikon.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
sv: <qt>Det här är platsen som hör ihop med en knapp. Alla giltiga webbadresser kan användas. Till exempel:<br /><br />%1<br />http://kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Genom att klicka på knappen intill textrutan kan du bläddra till en lämplig webbadress.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
sv: <qt>Det här är inställningsmenyn för fildialogrutan. Diverse alternativ kan kommas åt från menyn, inklusive: <ul><li>hur filer sorteras i listan</li><li>typ av visning, inklusive ikon eller lista</li><li>visning av dolda filer</li><li>platspanelen</li><li>förhandsgranskning av filer</li><li>skilja kataloger från filer</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
sv: <qt>Det här är texten som syns i panelen med platser.<br /><br />Beskrivningen bör bestå av ett till två ord som hjälper dig komma ihåg vad posten gäller. Om du inte skriver in en beskrivning, skapas den från platsens webbadress.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
sv: <qt>Kunde inte gå in i <b>%1</b>.
    Du har ingen behörighet till den här platsen.</qt>

en: <qt>Unable to make file <b>%1</b> executable.
    %2.</qt>
sv: <qt>Kan inte göra filen <b>%1</b> körbar.
    %2.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Kunde inte köra angivet kommando. Filen eller katalogen <b>%1</b> existerar inte.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
sv: <qt>Medan du skriver i textrutan kan du erbjudas möjliga matchningar. Den här funktionen kan anpassas genom att klicka med höger musknapp och välja det läge som föredras i menyn <b>Textkomplettering</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Du har inte behörighet att köra <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &Rename
sv: &Byt namn

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
sv: Beräknar...

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorg

[ctx: @action:button]
en: Enter a Different Name
sv: Ange ett annat namn

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
sv: Försök igen

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorg

[ctx: @action:inmenu]
en: More
sv: Mer

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
sv: Montera

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
sv: Klistra in klippbordets innehåll...

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
sv: Klistra in en fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
sv: Klistra in en katalog

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
sv[0]: Klistra in ett objekt
sv[1]: Klistra in %1 objekt

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
sv: &Annat program...

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
sv: # ersätts av nummer i stigande följd med början på:

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
sv: Kan inte överföra <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
sv: Kan inte överföra <filename>%1</filename> eftersom den är för stor. Målfilsystemet stöder bara filer upp till 4 GiB.

[ctx: @info]
en: Could not create a folder with the name <filename>%1</filename><nl/>because it is reserved for use by the operating system.
sv: Kunde inte skapa en katalog vid namn <filename>%1</filename><nl/>eftersom det är reserverat för användning av operativsystemet.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
sv: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperskorgen?<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
sv: Vill du verkligen ta bort detta objekt permanent?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Åtgärden kan inte ångras.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
sv[0]: Vill du verkligen ta bort objektet permanent?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Åtgärden kan inte ångras.</emphasis>
sv[1]: Vill du verkligen ta bort alla %1 objekt permanent?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Åtgärden kan inte ångras.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
sv: Vill du verkligen ta bort alla objekt permanent från papperskorgen?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Åtgärden kan inte ångras.</emphasis>

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
sv: Filen <filename>%1</filename> kan inte överföras eftersom målfilsystemet inte stöder filer som är så stora

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
sv: Namnet <filename>%1</filename> kan inte användas eftersom det är reserverat för användning av operativsystemet.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
sv: Namnet <filename>%1</filename> börjar med en punkt, och därför kommer det normalt vara dolt.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
sv: <p>Du ska just logga in på platsen "%1" med användarnamn "%2", men webbplatsen kräver inte behörighetskontroll. Det kan vara ett försök att lura dig.</p><p>Är "%1" platsen du vill besöka?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
sv: (okänt)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
sv: Okänd storlek

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
sv: Markera rutan för att välja den markerade webbgenvägen som föredragen.<nl/>Föredragna webbgenvägar används på platser där bara några få utvalda genvägar kan visas på en gång.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
sv: Den beräknade checksumman och den förväntade checksumman skiljer sig åt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
sv: Den beräknade checksumman och den förväntade checksumman stämmer överens.

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
sv: Given indata är inte en giltig MD5, SHA1 eller SHA256 checksumma.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <emphasis strong='true'>automatic deletion</emphasis> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <emphasis strong='true'>not</emphasis> automatically delete any items after a certain timespan</para>
sv: <para>Markera rutan för att tillåta <emphasis strong='true'>automatisk borttagning</emphasis> av filer som är äldre än angivet värde. Lämna det inaktivt för att <emphasis strong='true'>inte</emphasis> ta bort några objekt automatiskt efter en viss tidsrymd</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
sv: <para>Markera rutan för att begränsa papperskorgen till det maximala diskutrymmet som anges nedan. Annars är utrymmet obegränsat.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Emptying KDE's wastebin will remove only KDE's trash items, while<br>emptying the Trash through the Finder will delete everything.</para><para>KDE's trash items will show up in a folder called KDE.trash, in the Trash can.</para>
sv: <para>Att tömma KDE:s papperskorg tar bara bort KDE:s skräpobjekt,<br>med att tömma papperskorgen via Finder tar bort allting.</para><para>KDE;s skräpobjekt syns i en mapp som kallas KDE.trash i papperskorgen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
sv: <para>I den här modulen kan du anpassa webbgenvägar. Webbgenvägar låter dig snabbt söka eller slå upp ord på Internet. Om du till exempel söker efter information om KDE-projektet med söktjänsten Google, skriver du helt enkelt <emphasis>gg:KDE</emphasis> eller <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Om du väljer en förvald söktjänst, kan du söka efter normala ord eller meningar genom att helt enkelt skriva in dem den grafiska indatakomponenten i program som har inbyggt stöd för funktionen, t.ex. Konqueror.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
sv: <para>Ställ in antal dagar som filer kan förbli i papperskorgen. Alla filer äldre än så kommer automatiskt att tas bort.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
sv: <para>Det här är det beräknade diskutrymmet som kommer att tillåtas förpapperskorgen, det maximala värdet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
sv: <para>Det här är maximal procentandel av diskutrymmet som kommer att användas av papperskorgen.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
sv: <para>När storleksgränsen är uppnådd, kommer den typ av filer du anger att du föredrar först att tas bort. Om det är inställt att varna dig, görs det istället för att automatiskt ta bort filer.</para>

[ctx: @item]
en: Devices
sv: Enheter

[ctx: @item]
en: Places
sv: Platser

[ctx: @item]
en: Remote
sv: Fjärr

[ctx: @item]
en: Removable Devices
sv: Flyttbara enheter

[ctx: @item]
en: Search For
sv: Sök efter

[ctx: @item]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
sv: Senaste

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
sv: Enheter

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
sv:  [Över domängräns]

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
sv[0]: Byt namn på det markerade objektet till:
sv[1]: Byt namn på de %1 markerade objekten till:

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
sv: Byt namn på objektet <filename>%1</filename> till:

[ctx: @title job]
en: Copying
sv: Kopierar

[ctx: @title job]
en: Creating directory
sv: Skapar katalog

[ctx: @title job]
en: Deleting
sv: Tar bort

[ctx: @title job]
en: Examining
sv: Undersöker

[ctx: @title job]
en: Mounting
sv: Monterar

[ctx: @title job]
en: Moving
sv: Flyttar

[ctx: @title job]
en: Transferring
sv: Överför

[ctx: @title job]
en: Unmounting
sv: Avmonterar

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:column]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: @title:column]
en: Permissions
sv: Skydd

[ctx: @title:column]
en: Preferred
sv: Föredragna

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @title:column]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title:column]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
en: Startup
sv: Start

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
sv: Användare

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
sv: Å&tgärder

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
sv: Öppna &med

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
sv: Öppna &med...

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
sv: Kopiera hit

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
sv: Kopiera till

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
sv: Hemkatalog

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
sv: Flytta hit

[ctx: @title:menu]
en: Move To
sv: Flytta till

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
sv: Rotkatalog

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
sv: Bläddra...

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
sv: C&hecksummor

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
sv: A&llmänt

[ctx: @title:window]
en: Add Identification
sv: Lägg till identifiering

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
sv: Ändra kakprincip

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
sv: Bekräfta åtkomst av webbplats

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Identification
sv: Kopiera identifiering

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
sv: Kopiera princip

[ctx: @title:window]
en: Modify Identification
sv: Ändra identifiering

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
sv: Ny kakprincip

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @title:window]
en: Places
sv: Platser

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
sv: Byt namn på objekt

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
sv: Byt namn på objekt

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
sv: Uppdatering misslyckades

en: A file named %1 already exists.
sv: En fil med namn %1 finns redan.

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
sv: En fil eller katalog kan inte släppas på sig själv

en: A file or folder named %1 already exists.
sv: En fil eller katalog med namn %1 finns redan.

en: A folder cannot be moved into itself
sv: En katalog kan inte flyttas in i sig själv

en: A folder named %1 already exists.
sv: En katalog med namn %1 finns redan.

en: A more recent item named '%1' already exists.
sv: Ett senare objekt vid namn '%1' finns redan.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
sv: En brandvägg (en enhet som begränsar åtkomst till Internet), som antingen skyddar ditt nätverk eller serverns nätverk, kan ha ingripit och förhindrat denna begäran.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
sv: Ett protokollfel kan ha inträffat och orsakat att servern stängde anslutningen som ett svar på felet.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
sv: Ett protokollfel eller inkompatibilitet kan ha inträffat.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
sv: En resurs kan inte skapas på destinationen innan en eller flera mellanliggande samlingar (kataloger) har skapats.

en: A similar file named '%1' already exists.
sv: En liknande fil med namn "%1" finns redan.

en: A&dvanced Permissions
sv: Avan&cerat åtkomstskydd

en: Above File Name
sv: Ovanför filnamnet

en: Accep&t all cookies
sv: Ta e&mot alla kakor

en: Accept
sv: Ta emot

en: Accept &until end of session
sv: Ta emot till slutet på sessionen

en: Accept For Session
sv: Acceptera för session

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
sv: Acceptera kakor till den aktuella sessionen avslutas

en: Accept for this &session
sv: Acceptera för den här &sessionen

en: Accept until end of session
sv: Ta emot till slutet på sessionen

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekades

en: Access Permissions
sv: Åtkomstskydd

en: Access denied
sv: Åtkomst nekades

en: Access denied to %1.
sv: Åtkomst nekades till %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
sv: Åtkomst nekades.
    Kunde inte skriva till %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
sv: Tillgång till skyddad port för POST nekad.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
sv: Åtkomst nekades till den angivna resursen, <strong>%1</strong>.

en: Accessed:
sv: Använd:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
sv: Att komma åt filer stöds inte med protokollet %1.

en: Acme Co.
sv: Företaget AB

en: Acme Sundry Products Company
sv: Företaget Detaljister AB

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
sv: Åtgärd: %1
    Källa: %2
    %3

en: Ad&vanced Options
sv: A&vancerade alternativ

en: Add &machine (processor) type
sv: Lägg till maskintyp (pro&cessor)

en: Add Entry...
sv: Lägg till post...

en: Add File Type for %1
sv: Lägg till en filtyp för %1

en: Add Network Folder
sv: Lägg till nätverkskatalog

en: Add Places Entry
sv: Lägg till platspost

en: Add a new Web shortcut
sv: Lägg till en ny webbgenväg

en: Add lang&uage information
sv: Lä&gg till språkinformation

en: Add new identification text for a site.
sv: Lägg till ny identifieringstext för en plats.

en: Add operating s&ystem name
sv: Lägg till na&mnet på operativsystemet

en: Add operating system &version
sv: Lägg till operativs&ystemversion

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Address is already in use
sv: Adressen används redan

en: Advanced Options for %1
sv: Avancerade alternativ för %1

en: Advanced Permissions
sv: Avancerat åtkomstskydd

en: All &cookies
sv: Alla &kakor

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: All cookies from this do&main
sv: Alla kakor från den här do&mänen

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Allow Expansion in Details View
sv: Tillåt expansion i detaljvisning

en: Already Exists as Folder
sv: Existerar redan som katalog

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
sv: Även om en anslutning upprättades till <strong>%1</strong>, stängdes anslutningen på ett oväntat ställe under kommunikationen.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
sv: Även om servern kontaktades, så togs inte ett svar emot inom den tidsgräns som hade tilldelats begäran, enligt följande:<ul><li>Tidsgräns för att upprätta en förbindelse: %1 sekunder</li><li>Tidsgräns för att ta emot ett svar: %2 sekunder</li><li>Tidsgräns för åtkomst av proxyservrar: %3 sekunder</li></ul>Observera att du kan ändra inställningen av tidsgränserna i KDE:s systeminställningar, genom att välja Nätverkinställningar -> Anslutningsinställningar.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
sv: Även om det inte är troligt, kan ett hårdvarufel ha inträffat.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
sv: Även om du kan ha angivit korrekt behörighetsinformation kan behörighetskontrollen misslyckas, eftersom metoden som servern använder inte stöds av KDE-programmet som implementerar protokollet %1.

en: Always use documents from the cache when available. You can still use the reload button to synchronize the cache with the remote host.
sv: Använd alltid dokument från cachen om tillgängliga. Du kan fortfarande använda knappen Uppdatera för att synkronisera cachen med fjärrdatorn.

[ctx: Amount of used and available space on this device or partition]
en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ändra skydd för den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ändra ägare av den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: An attempt to create the requested folder failed.
sv: Ett försök att skapa den begärda katalogen misslyckades.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ta bort den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
sv: Ett försök att avgöra information om status för resursen, <strong>%1</strong>, som dess namn, typ, storlek etc. misslyckades.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
sv: Ett försök att logga in eller utföra den begärda åtgärden misslyckades.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
sv: Ett försök att ta bort den angivna katalogen <strong>%1</strong>, misslyckades.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att byta namn på den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: An error occurred while accessing '%1'
sv: Ett fel uppstod under åtkomst av '%1'.

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
sv: Ett fel uppstod under åtkomst av '%1'. Systemet meddelade: %2

en: An older item named '%1' already exists.
sv: Ett äldre objekt med namn "%1" existerar redan.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
sv: Felet okänd värddator anger att servern med det begärda namnet <strong>%1</strong>, inte kunde hittas på Internet.

en: Appl&y to All
sv: Ver&kställ för alla

en: Apply Choice To
sv: Använd på

en: Apply changes to all subfolders and their contents
sv: Verkställ ändringar för alla underkataloger och deras innehåll

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ask
sv: Fråga

en: Ask &for confirmation
sv: &Fråga efter bekräftelse

en: At least %1
sv: Åtminstone %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
sv: Åtminstone en katalog och en fil har markerats. Markerade filer kommer att ignoreras, och den markerade katalogen kommer att listas.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
sv: Försöker att hitta ett annat sätt att åstadkomma samma slutresultat.

en: Authentication Dialog
sv: Dialogruta för behörighetskontroll

en: Authentication Failed.
sv: Behörighetskontroll misslyckades.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
sv: Behörighetskontrollen misslyckades: metoden %1 stöds inte

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
sv: Behörighetskontrollen misslyckades, %1 behörighetskontroll stöds inte

en: Authorization failed.
sv: Behörighetskontroll misslyckades.

en: Auto D&etect
sv: Id&entifiera automatiskt

en: Automaticall&y accept session cookies
sv: Acceptera a&utomatiskt sessionsbaserade kakor

en: Automatically select filename e&xtension
sv: Välj fil&ändelse automatiskt

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
sv: Välj fil&ändelse automatiskt (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
sv: %1 ledigt av %2 (%3 % använt)

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
sv: Bakstreck kan inte användas i fil- och katalognamn.

en: Blocked request.
sv: Blockerad begäran.

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: C&lear Cache
sv: &Töm cache

en: C&onnect
sv: &Anslut

en: C&ontinue
sv: F&ortsätt

en: C&ontinue Loading
sv: &Fortsätt laddning

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
sv: Beräknar... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Only View
sv: Kan bara visa

en: Can Only View Content
sv: Kan bara visa innehåll

en: Can Only View/Read Content
sv: Kan bara visa och läsa innehåll

en: Can View & Modify
sv: Kan läsa och ändra

en: Can View & Modify Content
sv: Kan läsa och ändra innehåll

en: Can View/Read & Modify/Write
sv: Kan visa/läsa och ändra/skriva

en: Can not create socket for launching io-slave for protocol '%1'.
sv: Kan inte skapa uttag för att starta I/O-slav för protokollet '%1'.

en: Can not find 'kioslave5' executable at '%1'
sv: Kan inte hitta det körbara programmet 'kioslave5' i '%1'

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
sv: Kunde inte hitta I/O-slav för protokollet "%1".

en: Canada
sv: Sverige

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
sv: Kan inte starta protokollet %1

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
sv: Kan inte starta process som krävs av protokollet %1

en: Cannot Open Resource For Reading
sv: Kan inte öppna resurs för läsning

en: Cannot Open Resource For Writing
sv: Kan inte öppna resurs för skrivning

en: Cannot Read From Resource
sv: Kan inte läsa från resurs

en: Cannot Save Cookies
sv: Kan inte spara kakor

en: Cannot Write to Resource
sv: Kan inte skriva till resurs

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
sv: Kan inte kopiera fil från %1 till %2. (Felnummer: %3)

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Cannot talk to klauncher: %1
sv: Kan inte prata med Klauncher: %1

en: Certificate chain:
sv: Certifikatkedja:

en: Chan&ge...
sv: &Ändra...

en: Change Attribute
sv: Ändra attribut

en: Change File Owner
sv: Ändra filägare

en: Change File Permissions
sv: Ändra filrättigheter

en: Change Timestamp
sv: Ändra tidsstämpel

en: Change the selected identifier text.
sv: Ändra den valda identifieringstexten.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
sv: Att ändra attributet på filer stöds inte med protokollet %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
sv: Att ändra ägare av filer stöds inte med protokollet %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
sv: Kontrollera att inga program använder enheten, och försök igen.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
sv: Kontrollera att enheten är klar. Flyttbara enheter måste innehålla medier, och bärbara enheter måste vara anslutna och påslagna. Försök därefter igen.

en: Check this box if you want the web pages you visit to be stored on your hard disk for quicker access. The stored pages will only be updated as needed instead of on every visit to that site. This is especially useful if you have a slow connection to the Internet.
sv: Markera den här rutan om du vill att webbsidorna som du besöker ska lagras på hårddisken för snabbare åtkomst. Att aktivera den här funktionen gör att webbläsning blir snabbare eftersom sidorna bara laddas ner när det är nödvändigt. Det här är särskilt användbart om du har en långsam anslutning till Internet.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
sv: Markera det här alternativet om programmet du vill köra är ett textprogram, eller om du vill se informationen som tillhandahålls i terminalfönstret.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
sv: Markera det här alternativet om textprogrammet tillhandahåller meningsfull information vid avslutning. Genom att behålla terminalfönstret öppet blir det möjligt att se denna information.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
sv: Markera det här alternativet om du vill klargöra att programmet har startat. Den här synliga återmatningen kan visas som en upptagen markör, eller i aktivitetsfältet.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
sv: Markera det här alternativet om du vill köra programmet med en annan användaridentifikation. Varje process har en tillhörande användaridentifikation. Identifikationskoden avgör filåtkomst och andra behörigheter. Användarens lösenord krävs för att använda alternativet.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
sv: Kontrollera att ingen annan användare eller annat program använder filen eller har låst filen.

en: Check your access permissions on this resource.
sv: Kontrollera din åtkomstbehörighet för den här resursen.

en: Check your network connection status.
sv: Kontrollera status för nätverksanslutningen.

en: Checksums match.
sv: Checksummorna stämmer.

en: Choose Application
sv: Välj program

en: Choose Application for %1
sv: Välj program för %1

en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
sv: Välj en avgränsare för att markera webbgenvägens nyckelord.

en: Choose a different filename for the destination file.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya filen.

en: Choose an &icon:
sv: Välj en &ikon:

en: Choose an alternate filename for the new file.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya filen.

en: Choose an alternate name for the new folder.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya katalogen.

en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
sv: Välj avgränsning som skiljer nyckelordet från meningen eller ordet som ska sökas efter.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
sv: Välj namnet på programmet som de markerade filerna ska öppnas med.

en: City:
sv: Stad:

en: Class
sv: Klass

en: Cleanup:
sv: Uppstädning:

en: Click for Location Navigation
sv: Klicka för platsnavigering

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
sv: Klicka här för att bläddra i filsystemet för att hitta önskat körbart program.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
sv: Klicka här för att ändra sättet som programmet körs, återmatning vid start, D-Bus alternativ eller för att köra det som en annan användare.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
sv: Klicka på knappen om du vill lägga till en filtyp (Mime-typ) som programmet kan hantera.

en: Click this button to create a new folder.
sv: Klicka på den här knappen för att skapa en ny katalog.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
sv: Klicka på den här knappen för att gå bakåt ett steg i bläddringshistoriken.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
sv: Klicka på den här knappen för att gå framåt ett steg i bläddringshistoriken.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
sv: Klicka på den här knappen för att ladda om innehållet på den aktuella platsen.

en: Click to Edit Location
sv: Klicka för att redigera plats

en: Click to copy the checksum to the clipboard.
sv: Klicka för att kopiera checksumman till klippbordet.

en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
sv: Klicka för att klistra in checksumman från klippbordet i indatafältet.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
sv: Att stänga anslutningar stöds inte med protokollet %1.

en: Co&mmand:
sv: Ko&mmando:

en: Co&ntinue
sv: Forts&ätt

[ctx: Colon as keyword delimiter]
en: Colon
sv: Kolon

en: Comm&ent:
sv: Komm&entar:

en: Command to execute
sv: Kommando att köra

en: Common name:
sv: Vanligt namn:

en: Communication with the local password server failed
sv: Kommunikation med den lokala lösenordsservern misslyckades

en: Compact View
sv: Kompakt visning

en: Configure &Policy...
sv: Anpassa &princip...

en: Configure Web Shortcuts...
sv: Anpassa webbgenvägar...

en: Configure enhanced browsing features
sv: Anpassa utökande webbläsarfunktioner

en: Connect to the Internet directly.
sv: Anslut till Internet direkt.

en: Connected to host %1
sv: Ansluten till värddatorn %1

en: Connection refused
sv: Anslutning vägrades

en: Connection timed out
sv: Anslutningens tidsgräns gick ut

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
sv: Anslutning till server stängdes oväntat

en: Connection to Server Refused
sv: Anslutning till server vägrades

en: Connection to host %1 is broken.
sv: Anslutning till värddatorn %1 är bruten.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
sv: Kontakta serveradministratören för ytterligare hjälp.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
sv: Kontakta administratören av servern för att göra dem uppmärksamma på problemet.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
sv: Kontakta en lämplig tillgänglig datorunderstödsfunktion, som t ex systemadministratören eller den tekniska stödgruppen för ytterligare hjälp.

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Cookie Alert
sv: Kakvarning

en: Cookie Details
sv: Kakdetaljer

en: Cookie Name
sv: Kaknamn

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Files
sv: Kopiera filer

en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
sv: Kopiera och klistra in en checksumma i fältet nedan.<br/>En checksumma tillhandahålls oftast av webbplatsen som filen laddades ner från.

en: Copying files within %1 is not supported.
sv: Att kopiera filer inom %1 stöds inte.

en: Could Not Accept Network Connection
sv: Kunde inte acceptera nätverksanslutning

en: Could Not Alter Permissions of Resource
sv: Kunde inte ändra skydd för resurs

en: Could Not Bind
sv: Kunde inte binda

en: Could Not Cancel Listing
sv: Kunde inte avbryta listning

en: Could Not Change Ownership of Resource
sv: Kunde inte ändra ägare av resurs

en: Could Not Create Folder
sv: Kunde inte skapa katalog

en: Could Not Create Link
sv: Kunde inte skapa länk

en: Could Not Create Network Connection
sv: Kunde inte skapa nätverksanslutning

en: Could Not Create Socket
sv: Kunde inte skapa uttag (socket)

en: Could Not Create Symbolic Link
sv: Kunde inte skapa symbolisk länk

en: Could Not Delete Original File
sv: Kunde inte ta bort ursprunglig fil

en: Could Not Delete Resource
sv: Kunde inte ta bort resurs

en: Could Not Delete Temporary File
sv: Kunde inte ta bort tillfällig fil

en: Could Not Determine Resource Status
sv: Kunde inte avgöra resursstatus

en: Could Not Listen
sv: Kunde inte lyssna

en: Could Not Listen for Network Connections
sv: Kunde inte lyssna efter nätverksanslutningar

en: Could Not Login: %1
sv: Kunde inte logga in: %1

en: Could Not Mount Device
sv: Kunde inte montera enhet

en: Could Not Remove Folder
sv: Kunde inte ta bort katalog

en: Could Not Rename Original File
sv: Kunde inte byta namn på ursprunglig fil

en: Could Not Rename Resource
sv: Kunde inte byta namn på resurs

en: Could Not Rename Temporary File
sv: Kunde inte byta namn på tillfällig fil

en: Could Not Resume File Transfer
sv: Kunde inte återuppta filöverföring

en: Could Not Stat Resource
sv: Kunde inte hämta resursens status

en: Could Not Unmount Device
sv: Kunde inte avmontera enhet

en: Could not accept %1.
sv: Kunde inte acceptera %1.

en: Could not access %1.
sv: Kunde inte komma åt %1.

en: Could not bind %1.
sv: Kunde inte binda %1.

en: Could not change ownership for %1.
sv: Kunde inte ändra ägare av %1.

en: Could not change permissions for
    %1
sv: Kunde inte ändra filskydd för
    %1

en: Could not change permissions for %1.
sv: Kunde inte ändra filskydd för %1.

en: Could not communicate with password server
sv: Kunde inte kommunicera med lösenordsserver

en: Could not connect to host %1.
sv: Kunde inte skapa förbindelse med värddatorn %1.

en: Could not create directory %1
sv: Kunde inte skapa katalogen %1

en: Could not create socket for accessing %1.
sv: Kunde inte skapa uttag (socket) för att komma åt %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte skapa symbolisk länk %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not delete file %1.
sv: Kunde inte ta bort filen %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte bort originalfilen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte ta bort den delvisa filen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not download the proxy configuration script
sv: Kunde inte ladda ner proxyinställningsskriptet.

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
sv: Kunde inte ladda ner proxyinställningsskriptet.
    %1

en: Could not enter folder %1.
sv: Kunde inte gå in i katalogen %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
sv: Kunde inte extrahera körbart namn från '%1'. Skriv in ett giltigt programnamn.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
sv: Kunde inte hitta 'FindProxyForURL' eller 'FindProxyForURLEx'

en: Could not find a usable proxy configuration script
sv: Kunde inte hitta ett användbart proxyinställningsskript.

en: Could not find any application or handler for %1
sv: Kunde inte hitta något program eller hanterare för %1

en: Could not find filename %1 in %2.
sv: Kunde inte hitta filnamnet %1 i %2.

en: Could not find program "mount"
sv: Kunde inte hitta programmet "mount"

en: Could not find program "umount"
sv: Kunde inte hitta programmet "umount"

en: Could not find the program '%1'
sv: Kunde inte hitta programmet "%1"

en: Could not get group id for given group name %1
sv: Kunde inte hämta gruppidentifikation för angivet gruppnamn %1

en: Could not get user id for given user name %1
sv: Kunde inte hämta användaridentifikation för angivet användarnamn %1

en: Could not listen %1.
sv: Kunde inte lyssna %1.

en: Could not login to %1.
sv: Kunde inte logga in på %1.

en: Could not make folder %1.
sv: Kunde inte skapa katalogen %1.

en: Could not modify the ownership of file %1
sv: Kunde inte ändra ägare av filen %1

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
sv: Kunde inte montera enheten.
    Felet som rapporterades var:
    %1

en: Could not read %1.
sv: Kunde inte läsa %1.

en: Could not read file %1.
sv: Kunde inte läsa fil %1.

en: Could not remove %1, check permissions
sv: Kunde inte ta bort %1, kontrollera rättigheter

en: Could not remove folder %1.
sv: Kunde inte ta bort katalog %1.

en: Could not rename file %1.
sv: Kunde inte byta namn på fil %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte byta namn på originalfilen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte byta namn på den delvisa filen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not resume file %1.
sv: Kunde inte återuppta fil %1.

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
sv: Kunde inte spara egenskaper. Endast poster i de lokala filsystemen stöds.

en: Could not set non-blocking mode
sv: Kunde inte ställa in icke-blockerande läge

en: Could not start process %1.
sv: Kunde inte starta processen %1.

en: Could not terminate listing %1.
sv: Kunde inte avbryta listningen %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
sv: Kunde inte avmontera enheten.
    Felet som rapporterades var:
    %1

en: Could not write to %1.
sv: Kunde inte skriva till %1.

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte skriva till fil %1.

en: Country:
sv: Land:

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Create Folder
sv: Skapa katalog

en: Create New
sv: Skapa ny

en: Create New File Type
sv: Skapa ny filtyp

en: Create Symlink
sv: Skapa symbolisk länk

en: Create link to URL
sv: Skapa länk till webbadress

en: Create new folder in %1:
sv: Skapa ny katalog i %1:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Creating directory
sv: Skapar katalog

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
sv: Att skapa kataloger stöds inte med protokollet %1.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
sv: Att skapa symboliska länkar stöds inte med protokollet %1.

en: Current connection is not secured with SSL.
sv: Aktuell anslutning är inte säkrad med SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
sv: Den aktuella anslutningen är säkrad med SSL.

en: Custom Path
sv: Egen sökväg

en: Cyclic Link Detected
sv: Cyklisk länk upptäckt

en: Cyclic Link Detected During Copy
sv: Cyklisk länk upptäckt under kopiering

en: D&elete
sv: &Ta bort

en: D-Bus Communication Error
sv: D-Bus kommunikationsfel

en: D-Bus registration:
sv: D-Bus registrering:

en: Data format:
sv: Dataformat:

en: Date: %1
sv: Datum: %1

en: De&lete
sv: &Ta bort

en: De&vice
sv: &Enhet

en: Default Identification
sv: Standardidentifiering

en: Default Policy
sv: Standardprincip

en: Default Web &shortcut:
sv: Förvald &webbgenväg:

en: Default for new files in this folder
sv: Förval för nya filer i katalogen

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
sv: Ny katalog

en: Default password:
sv: Förvalt lösenord:

en: Default user name:
sv: Förvalt användarnamn:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete A&ll
sv: Ta bort a&lla

en: Delete Biggest Files From Trash
sv: Ta bort största filerna från papperskorgen

en: Delete Entry
sv: Ta bort post

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: Delete Oldest Files From Trash
sv: Ta bort äldsta filerna från papperskorgen

en: Delete Permanently
sv: Ta bort permanent

en: Delete all identifiers.
sv: Ta bort alla identifieringar.

en: Delete files older than
sv: Ta bort filer äldre än

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
sv: Ta bort någon del av snurran, så att en oändlig snurra inte existerar längre, och försök igen.

en: Delete the current file and try again.
sv: Ta bort den aktuella filen och försök igen.

en: Delete the current folder and try again.
sv: Ta bort den aktuella katalogen och försök igen.

en: Delete the highlighted Web shortcut
sv: Ta bort den markerade webbgenvägen

en: Delete the selected identifier text.
sv: Ta bort den valda identifieringstexten.

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Deleting files from %1 is not supported.
sv: Att ta bort filer från %1 stöds inte.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination
sv: Mål

en: Detailed Tree View
sv: Detaljerat trädformat

en: Detailed View
sv: Detaljerat format

en: Details
sv: Detaljer

en: Details View
sv: Detaljvisning

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Detect proxy configuration automatically
sv: Detektera proxyinställning automatiskt

en: Device
sv: Enhet

en: Device (/dev/fd0):
sv: Enhet (/dev/fd0):

en: Device:
sv: Enhet:

en: Directory
sv: Katalog

en: Directory Permissions: %1
sv: Katalogrättigheter: %1

en: Disable Passive FTP
sv: Inaktivera passiv FTP

en: Discrete GPU
sv: Diskret grafikprocessor

en: Disk Full
sv: Disken är full

en: Disk cache &size:
sv: Cachestorlek på &disk:

en: Display SSL &Information
sv: &Visa SSL-information

en: Do Not Delete
sv: Ta inte bort

en: Do Not Know
sv: Vet inte

en: Do Not Upload
sv: Ladda inte upp

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: Do not close when command exits
sv: Stäng inte när kommandot avslutas

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
sv: Kopiera eller flytta inte den här filen, gå till nästa objekt istället

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
sv: Kopiera eller flytta inte den här katalogen, gå till nästa objekt istället

en: Do not fetch web pages that are not already stored in the cache. Offline mode prevents you from viewing pages that you have not previously visited.
sv: Hämta inte webbsidor som inte redan är lagrade i cachen. Nedkopplat läge förhindrar att du tittar på sidor som du inte tidigare har besökt.

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
sv[0]: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperskorgen?
sv[1]: Vill du verkligen flytta alla %1 objekt till papperskorgen?

en: Do you want to retry?
sv: Vill du försöka igen?

en: Domain
sv: Domän

en: Domain:
sv: Domän:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
sv: Kontrollera en gång till att du har angett den korrekta platsen och försök igen.

en: Double-check your proxy settings and try again.
sv: Kontrollera proxyinställningarna en gång till och försök igen.

en: Drive: %1
sv: Enhet: %1

en: Drop the item into a different file or folder.
sv: Släpp objektet på en annan fil eller katalog.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit ACL Entry
sv: Redigera ACL-post

en: Edit Entry...
sv: Redigera post...

en: Edit Places Entry
sv: Redigera platspost

en: Edit mode
sv: Redigeringsläge

en: Effective
sv: Verklig

en: Eject
sv: Mata ut

en: Empty the contents of the trash
sv: Töm papperskorgens innehåll

en: Enable coo&kies
sv: Aktivera &kakor

en: Enable launch feedback
sv: Aktivera startgensvar

en: Enable passive &mode (PASV)
sv: Aktivera passivt &läge (PASV)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
sv: Aktivera den här rutan för att göra det möjligt att gå in i katalogen.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
sv: Aktivera den här rutan för att tillåta att filen körs som ett program.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
sv: Aktivera det här alternativet för att bara tillåta att katalogens ägare får ta bort eller byta namn på ingående filer och kataloger. Övriga användare kan bara lägga till nya filer, som kräver åtkomstskyddet "Innehåll kan ändras".

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
sv: Aktivera det här alternativet för att markera filen som körbar. Det är bara meningsfullt för program och skript, och krävs om de ska kunna köras.

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
sv: Aktiverar det "passiva" läget för FTP. Det här krävs för att FTP ska kunna fungera bakom brandväggar.

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Encryption:
sv: Kryptering:

en: End of Session
sv: Slut på session

en: End of session
sv: Slut på session

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
sv: Försäkra dig om att katalogen finns och är tom, och försök igen.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
sv: Försäkra dig om att resursen finns, och försök igen.

en: Enter descriptive label here
sv: Ange en beskrivande beteckning här

[ctx: Enter folder]
en: Enter
sv: Gå in i

en: Enter the address for the proxy configuration script.
sv: Ange adressen till proxyinställningsskriptet.

en: Enter the address of the FTP proxy server.
sv: Ange adressen till FTP-proxyservern.

en: Enter the address of the HTTP proxy server.
sv: Ange adressen till HTTP-proxyservern.

en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
sv: Ange adressen till HTTPS-proxyservern.

en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
sv: Ange adressen till SOCKS-proxyservern.

en: Enter the certificate password:
sv: Ange certifikatets lösenord:

en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
sv: Ange värddator eller domännamn, t.ex. .kde.org, som principen gäller.

en: Enter the human-readable name of the search provider here.
sv: Här anger du det namn som du vill kalla söktjänsten för.

en: Enter the port number of the FTP proxy server.
sv: Ange FTP-proxyserverns portnummer.

en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
sv: Ange HTTP-proxyserverns portnummer.

en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
sv: Ange HTTPS-proxyserverns portnummer.

en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
sv: Ange SOCKS-proxyserverns portnummer.

en: Enter the user name you want to run the application as here.
sv: Här anger du användarnamnet du vill köra programmet som.

en: Enter the user name you want to run the application as.
sv: Ange användarnamnet du vill köra programmet som.

en: Entry Type
sv: Posttyp

en: Error processing Exec field in %1
sv: Fel vid behandling av körfältet i %1

en: Error saving image to %1
sv: Fel när bilden skulle sparas i %1

en: Error. Out of memory.
    %1
sv: Fel. Slut på minnet.
    %1

en: Exceptions:
sv: Undantag:

en: Exec
sv: Kör

en: Expected checksum (MD5, SHA1 or SHA256)...
sv: Förväntad checksumma (MD5, SHA1 eller SHA256)...

en: Expires:
sv: Utgår den:

en: Explore in Filelight
sv: Utforska i Filelight

en: Exposure:
sv: Exponering:

en: FIXME: Document this
sv: ATT GÖRA: Dokumentera det här

en: FTP Options
sv: FTP-alternativ

en: FTP Proxy:
sv: FTP-proxy:

en: File
sv: Fil

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: File Changed
sv: Filen ändrad

en: File Expected
sv: Fil förväntades

en: File System:
sv: Filsystem:

en: File Type Options
sv: Alternativ för filtyp

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File not found: %1
sv: Filen hittades inte: %1

en: File or Folder Does Not Exist
sv: Filen eller katalogen finns inte.

en: File or Folder dropped onto itself
sv: Fil eller katalog släppt på sig själv

[ctx: File permission]
en: Sticky
sv: Klistrig

en: File system:
sv: Filsystem:

en: Filename for clipboard content:
sv: Filnamn för klippbordets innehåll:

en: Filename for dropped contents:
sv: Filnamn för släppt innehåll:

en: Files and folders selected
sv: Filer och kataloger markerade

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
sv: Filer och kataloger kommer att kopieras till den befintliga katalogen, vid sidan om dess befintliga innehåll.
    Du kommer att bli tillfrågad igen vid konflikt med en befintlig fil i katalogen.

en: Folder Already Exists
sv: Katalogen finns redan

en: Folder Expected
sv: Katalog förväntades

en: Folder Listing Unavailable
sv: Kataloglistning inte tillgänglig

en: Folder moved into itself
sv: Katalog flyttat in i sig själv

en: Folders First
sv: Kataloger först

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
sv: Efter kommandot kan flera platsmarkörer läggas till, som kommer att ersättas med verkliga värden när programmet körs:
    %f - ett ensamt filnamn
    %F - en lista med filer, används för program som kan öppna flera lokala filer på en gång
    %u - en ensam webbadress
    %U - en lista med webbadresser
    %d - ketelogen för filen som ska öppnas
    %D - en lista med kataloger
    %i - ikonen
    %m - mini-ikonen
    %c - kommentaren

en: Found a cyclic link in %1.
sv: Hittade en cyklisk länk i %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
sv: Hittade en cyklisk under kopieringen av %1.

en: Fraud Department
sv: Bedrägeriavdelningen

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
sv: Frigör tillräckligt med diskutrymme genom att 1) ta bort onödiga och tillfälliga filer, 2) arkivera filer på flyttbara medier som inspelningsbara cd-skivor, eller 3) skaffa ytterligare lagringskapacitet.

en: Full Trash:
sv: Full papperskorg:

en: Global Options
sv: Allmänna alternativ

en: Got an invalid reply when calling %1 -> %2
sv: Tog emot ett felaktigt svar vid anrop av %1 -> %2

en: Gro&up:
sv: Gr&upp:

en: Group
sv: Grupp

en: Group:
sv: Grupp:

en: Group:
sv: Grupp

en: HTTP Proxy:
sv: HTTP-proxy:

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
sv: Hjälpprogram för att hantera KDE:s papperskorg
    Observera: Använd inte ktrash för att flytta filer till papperskorgen utan "kioclient move 'webbadress' trash:/"

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
sv[0]: Här kan du ange värden för tidsgränser. Du kanske vill justera dem om din anslutning är mycket långsam. Det maximalt tillåtna värdet är 1 sekund.
sv[1]: Här kan du ange värden för tidsgränser. Du kanske vill justera dem om din anslutning är mycket långsam. Det maximalt tillåtna värdet är %1 sekunder.

en: Hide Section
sv: Dölj sektion

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: Icon Position
sv: Ikonposition

en: Icon file too big, download aborted
sv: Ikonfilen är för stor, nerladdning avbruten

en: Icon size: %1 pixels
sv: Ikonstorlek: %1 bildpunkter

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
sv: Ikonstorlek: %1 bildpunkter (standardstorlek)

en: Icons View
sv: Ikonvisning

en: Identification
sv: Identifiering

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
sv: Om klistrig är markerad för en katalog, kan bara ägaren och systemadministratören ta bort eller byta namn på filer. Annars kan alla med skrivbehörighet göra detta.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
sv: Om filen är körbar och rutan är markerad, körs den med gruppens behörigheter.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
sv: Om filen är körbar och rutan är markerad, körs den med ägarens behörigheter.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
sv: Om rutan är markerad, sätts katalogens grupp för alla nya filer.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
sv: Om rutan är markerad, blir ägaren av katalogen ägare av alla nya filer.

en: If you do not trust this program, click Cancel
sv: Om du inte litar på programmet, klicka på Avbryt

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
sv: Om du känner till upphovsmännen för serverns programvara, skicka då felrapporten direkt till dem.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
sv: Om du vill ta bort en filtyp (Mime-typ) som programmet inte kan hantera, markera Mime-typen i listan ovanför och klicka på knappen.

en: Improperly Formatted URL
sv: Felaktigt formaterad webbadress

en: Includes your language settings in the browser identification text to obtain localized versions of the page.
sv: Lägger till dina språkinställningar i webbläsarens identifieringstext för att erhålla lokala versioner av sidan.

en: Includes your machine's CPU type in the browser identification text.
sv: Lägger till datorns processortyp i webbläsarens identifieringstext.

en: Includes your operating system's name in the browser identification text.
sv: Lägger till operativsystemets namn i webbläsarens identifieringstext.

en: Includes your operating system's version number in the browser identification text.
sv: Lägger till operativsystemets version i webbläsarens identifieringstext.

en: Information Lookup Failure
sv: Fel vid informationsuppslagning

en: Insert query placeholder
sv: Infoga frågemarkör

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
sv: Internt fel.
    Skicka in en fullständig felrapport på https://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
sv: Internt fel i server

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
sv: Internt fel i copyOrMove, ska aldrig inträffa

en: Internal error in server
    %1
sv: Internt fel i server
    %1

en: Invalid Directory Name
sv: Ogiltigt katalognamn

en: Invalid Filenames
sv: Ogiltiga filnamn

en: Invalid URL: %1
sv: Felaktig webbadress %1

en: Invalid checksum.
sv: Ogiltig checksumma.

en: Invalid combination of protocols.
sv: Ogiltig kombination av protokoll.

en: Invalid link target
sv: Felaktigt länkmål

en: Is &executable
sv: &Körbar

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
sv[0]: 1 objekt
sv[1]: %1 objekt

en: KDE SSL Information
sv: KDE SSL-information

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
sv: KDE kan kommunicera med ett protokoll inne i ett annat protokoll. Den här begäran anger ett protokollet som ska användas på detta sätt, men  protokollet klarar inte en sådan användning. Det är en sällsynt händelse, och anger troligen ett programmeringsfel.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
sv: KDE kan kommunicera med ett protokoll inne i ett annat protokoll, och det angivna protokollet används bara i sådana situationer. Det är dock inte en av dessa situationer. Det är en sällsynt händelse, och anger troligen ett programmeringsfel.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
sv: Skrivbord

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
sv: Nerladdningar

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
sv: Hem

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Images
sv: Bilder

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
sv: Ändrad idag

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
sv: Ändrad igår

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
sv: Senaste filer

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
sv: Senaste platser

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
sv: Videor

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
sv: KIO-körning - Öppnar fjärrfiler, övervakar förändringar samt frågar efter uppladdning

en: KIOExec
sv: Kio-körning

en: Keep It
sv: Behåll det

en: Known Applications
sv: Kända program

en: L&abel:
sv: &Beskrivning:

en: Lakeridge Meadows
sv: Göteborg

en: Launching %1
sv: Startar %1

en: Limit to
sv: Begränsa till

en: Link
sv: Länk

en: Link to Device
sv: Länk till enhet

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
sv: Att lista kataloger stöds inte för protokollet %1.

en: Location:
sv: Plats:

en: Login OK
sv: Inloggning OK

en: Looking up correct file
sv: Slår upp rätt fil

en: Looking up section
sv: Slår upp avsnitt

en: MD5 digest:
sv: MD5-samling:

en: Malformed URL
    %1
sv: Felaktig webbadress
    %1

en: Malformed URL %1
sv: Felaktig webbadress %1

en: Malformed URL %1.
sv: Felaktig webbadress %1.

en: Manually enter proxy server configuration information.
sv: Ange inställningsinformation för proxyserver manuellt.

en: Mark &partially uploaded files
sv: &Markera delvis uppladdade filer

en: Mark partially uploaded files
sv: Markera delvis uppladdade filer

en: Menu
sv: Meny

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
sv: Meddelande skickat:
    Logga in med användarnamn: %1 och lösenord: [dolt]
    
    Servern svarade:
    %2

en: Mimetype
sv: Mime-typ

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Modify Web Shortcut
sv: Ändra webbgenväg

en: Modify the highlighted Web shortcut
sv: Ändra den markerade webbgenvägen

en: More than one file provided
sv: Mer än en fil tillhandahålls

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
sv: Mer än en katalog har markerats, och dialogrutan accepterar inte kataloger, alltså är det inte möjligt att bestämma vilken som ska öppnas. Välj bara en katalog för att lista den.

en: More than one folder provided
sv: Mer än en katalog tillhandahålls

en: Mount
sv: Montera

en: Mount point (/mnt/floppy):
sv: Monteringspunkt (/mnt/floppy):

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: Mounted from:
sv: Monterat från:

en: Mounted on:
sv: Monterat som:

en: Mountpoint
sv: Monteringsplats

en: Move Items
sv: Flytta  objekt

en: Move the item into a different folder.
sv: Flytta objektet in i en annan katalog.

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Moving
sv: Flyttar

en: Multiple Instances
sv: Flera instanser

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
sv: Flera "get" stöds inte med protokollet %1.

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Named group
sv: Namngiven grupp

en: Named user
sv: Namngiven användare

en: Navigate
sv: Navigera

en: Network
sv: Nätverk

en: New Filename: %1
sv: Nytt filnamn: %1

en: New Folder...
sv: Ny katalog...

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
sv: Ny ägare: UID = %1, GID = %2

en: New Permissions: %1
sv: Nya rättigheter: %1

en: New Web Shortcut
sv: Ny webbgenväg

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
sv: &Nästa >>

en: Next to File Name
sv: Intill filnamnet

en: No Access
sv: Ingen åtkomst

en: No Content
sv: Inget innehåll

en: No Media inserted or Media not recognized.
sv: Inget medium inmatat eller medium känns inte igen.

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: No favicon found for %1
sv: Ingen favoritikon hittades för %1

en: No host specified.
sv: Ingen värddator specificerad.

en: No hostname specified.
sv: Inget värddatornamn specificerad.

en: No media in device for %1
sv: Inget medium i enheten för %1

en: No preferred search providers were found.
sv: Ingen föredragen söktjänst hittades.

en: No search providers were found.
sv: Inga söktjänster hittades.

en: No such file or directory
sv: Det finns inte någon sådan fil eller katalog

en: None
sv: Ingen

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Not specified
sv: Inte specificerad

en: Nothing to Delete
sv: Ingenting att ta bort

en: Nothing to Trash
sv: Ingenting att flytta till papperskorgen

en: O&ffline browsing mode
sv: &Nedkopplat webbläsningsläge

en: O&thers:
sv: Ö&vriga

en: O&wner:
sv: Ä&gare:

en: Only acce&pt cookies from originating server
sv: Acceptera bara kakor från servern som skickade &dem

en: Only executables on local file systems are supported.
sv: Endast körbara filer från de lokala filsystemen stöds.

en: Only own&er can rename and delete folder content
sv: &Endast ägaren kan byta namn och ta bort innehåll i katalogen

en: Only the owner can change permissions.
sv: Bara ägaren kan ändra filskydd.

en: Open
sv: Öppna

en: Open %1 in tab
sv: Öppna %1 under flik

en: Open &with %1
sv: Öppna &med %1

en: Open Containing Folder
sv: Öppna katalog med innehåll

en: Open Directory
sv: Öppna katalog

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open With
sv: Öppna med

en: Open file dialog
sv: Öppna fildialog

en: Opening connection to host %1
sv: Öppnar förbindelse med värddatorn %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
sv: Att öppna anslutningar stöds inte med protokollet %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
sv: Att öppna filer stöds inte med protokollet %1.

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Options
sv: Alternativ

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Organizational unit:
sv: Organisationsenhet:

en: Others
sv: Övriga

en: Otherwise, the request would have succeeded.
sv: Annars skulle begäran ha lyckats.

en: Out of Memory
sv: Slut på minnet

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner (Default)
sv: Ägare (förval)

en: Ownership
sv: Ägare

en: Owning Group
sv: Ägande grupp

en: Parent Folder
sv: Överliggande katalog

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
sv[0]: av en %1-bitars nyckel
sv[1]: av en %1-bitars nyckel

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
sv[0]: använder %1 bit
sv[1]: använder %1 bitar

en: Paste
sv: Klistra in

en: Path cannot be used
sv: Sökväg kan inte användas

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Permission denied
sv: Behörighet saknas

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
sv: Skicka gärna en felrapport till <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a>, för att informera KDE-gruppen om metoden för behörighetskontroll som inte stöds.

en: Points to:
sv: Pekar på:

en: Policy
sv: Princip

en: Policy:
sv: Princip:

en: Preparing document
sv: Förbereder dokument

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
sv: Privilegieupptrappning behövs inte eftersom 
    '%1' ägs av aktuell användare.
    Försök igen efter att ha ändrat rättigheter.

en: Pro&xy connect:
sv: Pro&xyanslutning:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Properties for %1
sv: Egenskaper för %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
sv[0]: Egenskaper för 1 objekt
sv[1]: Egenskaper för %1 markerade objekt

en: Protocol %1 does not support action %2.
sv: Protokollet %1 stöder inte åtgärden %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
sv: Protokollet %1 är inte ett filsystem

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
sv: Protokollet %1 är inte ett filterprotokoll

en: Protocol is a Filter Protocol
sv: Protokollet är ett filterprotokoll

en: Proxy Authentication Failed.
sv: Behörighetskontroll till proxy misslyckades.

en: Re&ject all cookies
sv: Väg&ra ta emot alla kakor

en: Read
sv: Läs

en: Read only
sv: Skrivskyddad

en: Read-only filesystem
sv: Skrivskyddat filsystem

en: Real identification:
sv: Verklig identifiering:

en: Receiving corrupt data.
sv: Tar emot förvanskad data.

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
sv: Formatera om målenheten så att den använder ett filsystem som stöder filer sm är så stora.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Reject
sv: Vägra ta emot

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Remote Files Not Accepted
sv: Fjärrfiler accepteras inte

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
sv: Webbadressen %1
    inte tillåten med väljaren --tempfiles

en: Remote files not accepted
sv: Fjärrfiler accepteras inte

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Directory
sv: Ta bort katalog

en: Remove File
sv: Ta bort fil

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename:
sv: Byt namn:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
sv: Att byta namn på eller flytta filer inom %1 stöds inte.

en: Replace
sv: Ersätt

en: Request Aborted
sv: Begäran avbröts

en: Request Aborted By User
sv: Begäran avbruten av användaren

en: Restore a trashed file to its original location
sv: Återställ en fil släng i papperskorgen till dess ursprungliga plats

en: Retrieving %1 from %2...
sv: Hämtar %1 från %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
sv: Att ta emot data från %1 stöds inte.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
sv: Att ta emot Mime-typinformation från %1 stöds inte.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Retry Authentication
sv: Försök kontrollera behörighet igen

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
sv: Gör om förfrågningen och försäkra dig om att behörighetsinformationen som är inskriven är korrekt.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
sv: Försök begära igen utan att ange att överföringen ska återupptas.

en: Retry the request.
sv: Försök göra om begäran.

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att ändra filattribut. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att slutföra namnbytet. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att slutföra kopieringsåtgärden. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att slutföra borttagningsåtgärden. Dock kan systemet skadas genom att göra det. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att slutföra förflyttningsåtgärden. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att slutföra dataöverföringen. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att skapa en symbolisk länk. Vill du fortsätta?

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att skapa katalogen. Vill du fortsätta?

en: Run Until Finished
sv: Kör till klart

en: Run as a different user
sv: Kör som en annan användare

en: Run in &terminal
sv: Kör i &terminal

en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

en: Run using dedicated graphics card
sv: Kör med dedicerat grafikkort

en: SHA1 digest:
sv: SHA1-samling:

en: SOCKS Proxy:
sv: SOCKS-proxy:

en: SSL Certificate Password
sv: Lösenord för SSL-certifikat

en: SSL Proxy:
sv: SSL-proxy:

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
sv: SSL-certifikatet avslås på begäran. Du kan inaktivera detta i KDE:s systeminställningar.

en: SSL version:
sv: SSL-version:

en: Save As
sv: Spara som

en: Saving to cache
sv: Sparar i cache

en: Search
sv: Sök

en: Search F&ilters
sv: Sökfi&lter

en: Search for '%1' with
sv: Sök efter '%1' med

en: Search for shortcut
sv: Sök efter genväg

en: Search interactively for domains
sv: Sök interaktivt efter domäner

en: Search interactively for domains and hosts
sv: Sök interaktivt efter domäner och värddatorer

en: Search...
sv: Sök...

en: Secure servers only
sv: Endast säkra servrar

en: Secure servers, page scripts
sv: Säkra servrar, sidskript

en: Secure:
sv: Säker:

en: Security Information
sv: Säkerhetsinformation

en: See or modify the cookie information
sv: Visa eller ändra kakinformationen

en: Select one or more file types to add:
sv: Välj en eller flera filtyper att lägga till:

en: Select the character set that will be used to encode your search query
sv: Välj teckenuppsättningen som ska användas för att koda sökningen

en: Select the character set that will be used to encode your search query.
sv: Välj teckenuppsättningen som ska användas för att koda sökningen.

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
sv: Välj det här alternativet för att acceptera eller avslå alla kakor från den här platsen. Genom att välja det här alternativet kommer en ny princip att läggas till för den platsen som kakan ursprungligen kom ifrån. Den här principen kommer att vara permanent tills du manuellt ändrar den i Inställningscentralen.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
sv: Välj det här alternativet för att acceptera eller avslå alla kakor från alla platser. Genom att välja det här alternativet kommer den globala kakprincipen ändras för alla kakor tills du ändrar den manuellt i systeminställningarna.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
sv: Välj det här alternativet för att endast acceptera eller avslå den här kakan. Du kommer att tillfrågas om en annan kaka tas emot.

en: Sending data to %1
sv: Skickar data till %1

en: Sending login information
sv: Skickar inloggningsinformation

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Server Authentication
sv: Serverbehörighetskontroll

en: Server co&nnect:
sv: Servera&nslutning:

en: Server processing request, please wait...
sv: Servern behandlar begäran, vänta...

en: Servers
sv: Servrar

en: Servers, page scripts
sv: Servrar, sidskript

en: Set GID
sv: Sätt GID

en: Set UID
sv: Sätt UID

en: Sets the working directory for your application.
sv: Anger arbetskatalogen för programmet.

en: Setting ACL for %1
sv: Ställer in ACL för %1

en: Short View
sv: Kort format

en: Shortcut &URL:
sv: Genvägens &webbadress:

en: Shortcut &name:
sv: Genvägens &namn:

en: Show
    Entries
sv: Visa
    poster

en: Show Bookmarks Button
sv: Visa bokmärkesknapp

en: Show Full Path
sv: Visa fullständig sökväg

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show Places Panel
sv: Visa platspanel

en: Show Preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Show Preview Panel
sv: Visa förhandsgranskningspanel

en: Show a Warning
sv: Visa en varning

en: Show details of the next cookie
sv: Visar detaljer för den nästa kakan

en: Show the &value of the environment variables
sv: &Visa värdena för miljövariabler

en: Single Instance
sv: Enstaka instans

en: Site
sv: Plats

en: Site Name
sv: Platsnamn

en: Site Policy
sv: Platsprincip

en: Site Specific Identification
sv: Identifiering för varje plats

en: Site name:
sv: Platsnamn:

en: Site:
sv: Plats:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Size: %1
sv: Storlek: %1

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip All
sv: Hoppa över alla

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
sv: Snedstreck kan inte användas i fil- och katalognamn.

en: Soc&ket read:
sv: Läsning från uttag (soc&ket):

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
sv: Vissa delar av det här dokumentet är säkrade med SSL, men huvuddelen är det inte.

en: Sorry
sv: Tyvärr

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
sv: Äldsta först

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
sv: Minsta först

en: Sort by Date
sv: Sortera enligt datum

en: Sort by Name
sv: Sortera enligt namn

en: Sort by Size
sv: Sortera enligt storlek

en: Sort by Type
sv: Sortera enligt typ

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
sv: Största först

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
sv: Nyaste först

en: Sorting
sv: Sortering

en: Source
sv: Källa

en: Source and Destination Files Identical
sv: Den ursprungliga och nya filen är identiska

[ctx: Space as keyword delimiter]
en: Space
sv: Mellanslag

en: Special
sv: Speciell fil

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
sv: Specialruta. Den exakta betydelsen syns i högerkolumnen.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
sv: Specialruta. Gäller hela katalogen, och den exakta betydelsen syns i högerkolumnen.

en: Specified socket path is invalid
sv: Angiven uttagssökväg är ogiltig

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
sv: Anger åtgärder som alla användare, förutom ägaren eller medlemmarna i gruppen, tillåts utföra.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
sv: Anger åtgärder som medlemmar i gruppen tillåts utföra.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
sv: Anger åtgärder som ägaren tillåts utföra.

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
sv: Att inleda ett fil- eller katalognamn med tilde rekommenderas inte eftersom det kan vara förvillande eller farligt vid användning av terminalen för att ta bort objekt.

en: State:
sv: Stat:

en: Stop
sv: Stoppa

en: Suggest New &Name
sv: Föreslå nytt &namn

en: Suggested file name for the downloaded file
sv: Föreslaget filnamn för den nerladdade filen

en: Target: %1
sv: Mål: %1

en: Terminal options
sv: Terminalalternativ

en: Terminal options:
sv: Terminalinställningar:

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
sv: Webbadressen (URL) som du skrev in anger inte en särskild resurs.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
sv: Webbadressen (URL) som du skrev in anger inte ett giltigt sätt att komma åt den särskilda resursen, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
sv: Webbadressen (URL) som du angav var inte korrekt formaterad. Formatet för en webbadress är i allmänhet följande:<blockquote><strong>protokoll://användare@lösenord:www.exempel.org:port/katalog/filnamn.filändelse?fråga=värde</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
sv: Läsrutan tillåter att innehållet i filen kan visas.

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
sv: Genvägens webbadress innehåller inte markören \{...} för användarens söktext.
    Det här betyder att samma sida kommer att visas varje gång, oavsett vilken text som skrivs in med genvägen.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
sv: Klistrig för en fil ignoreras på Linux, men kan användas i vissa andra system.

en: The URL %1
    is malformed
sv: Webbadressen %1
    är felaktig

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
sv: Skriv-rutan tillåter att innehållet i filen kan ändras.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
sv: Utfärdare

en: The browser identification text sent to the sites you visit. Use the provided options to customize it.
sv: Identifieringstexten för webbläsaren som skickas till platser du besöker. Använd alternativen som tillhandahålls för att anpassa den.

en: The browser identification text sent to the sites you visit. You can customize it using the options provided below.
sv: Identifieringstexten för webbläsaren som skickas till platser du besöker. Du kan ändra den genom att använda alternativen nedan.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
sv: Nej, det finns fel:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
sv: Ja

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
sv: De valda filnamnen verkar
    inte vara giltiga.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
sv: Klippbordet har ändrats sedan du använde 'klistra in'. Det valda dataformatet är inte giltigt längre. Kopiera det du vill klistra in igen.

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
sv: Skrivbordspostfilen
    %1
    är inte giltig.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen
    %1
    är av typ FSDevice men har inte posten Dev=...

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen
    %1
    är av typ Link men har inte posten URL=...

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen %1 har inte posten Type=...

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
sv: Skrivbordsposten av typ
    %1
    är okänd.

en: The desktop is offline
sv: Skrivbordet är nerkopplat.

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
sv: Mål

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
sv: Målresursen har inte tillräckligt med utrymme för att registrera resursens tillstånd efter den här metoden har körts.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
sv: Enheten '%1' är inte en skiva, och kan inte matas ut.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
sv: Enheten kan vara upptagen, dvs fortfarande i användning av ett annat program eller användare. Till och med något sådant som att ha ett öppet filhanteringsfönster som visar någon plats på enheten kan göra att den förblir upptagen.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
sv: Enheten kanske inte är klar, det finns till exempel kanske inga medier i enheter med flyttbara medier (dvs. ingen skiva i en cd-enhet), eller så är enheten kanske inte riktigt ansluten om den är en periferienhet eller en bärbar enhet.

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
sv: Katalogen %1 finns inte längre, alltså är det inte möjligt att återställa objektet till dess ursprungliga plats. Du kan antingen återskapa katalogen och använda återställningsåtgärden igen, eller dra objektet någon annanstans för att återställa det.

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
sv: Filen
    %1
    har ändrats.
    Vill du ladda upp ändringarna?

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan. Vill du skriva över den?

en: The file "%1" could not be found
sv: Filen "%1" kunde inte hittas

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
sv: Filen %1
    har ändrats. Vill du ladda upp ändringarna?

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
sv: Filen %1 kopierades från %2, men därefter har den uppenbarligen ändrats på %3.
    Att ångra kopieringen kommer att ta bort filen, och alla ändringar kommer att gå förlorade.
    Är du säker på att du vill ta bort %4?

en: The file is too large to be trashed.
sv: Filen är för stor för att slängas i papperskorgen.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
sv: Filen kan vara i användning (och därför låst) av en annan användare eller ett annat program.

en: The file or folder %1 does not exist.
sv: Filen eller katalogen %1 finns inte.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
sv: Följande genvägar är redan tilldelade. Välj andra.
    %1

en: The io-slave which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
sv: I/O-slaven som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> kunde inte startas. Det beror oftast på tekniska orsaker.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
sv: Platsen där katalogen skulle skapas kanske inte finns.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
sv: Huvuddelen av det här dokumentet är säkrat med SSL, men vissa delar är det inte.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
sv: Namnet som du skrev in, %1, kanske inte finns: det kan vara felaktigt inskrivet.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
sv: Nätverksanslutningen kan vara felaktigt inställd, eller så är inte nätverksenheten aktiverad.

en: The new file name is empty.
sv: Det nya filnamnet är tomt.

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
sv: Åtgärden kunde inte slutföras eftersom tjänsten för att begära lösenord (kasspwdserver) inte kunde kontaktas

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
sv: Åtgärden kunde inte utföras eftersom den ursprungliga och den nya filen eller katalogen är samma.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
sv: Åtgärden kunde inte utföras eftersom den ursprungliga och den nya filen är samma fil.

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
sv: Åtgärden kunde inte utföras eftersom källan inte kan flyttas in i sig själv.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
sv: Motpartens SSL-certifikatkedja verkar vara förvanskad.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
sv: Proceduren som anger klientcertifikatet för sessionen misslyckades.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
sv: Processen för protokollet %1 dog oväntat.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
sv: Programmet på servern som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett internt fel: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> kunde inte hittas eller startas. Det beror oftast på tekniska orsaker.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> kunde inte erhålla minne som krävs för att fortsätta.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett internt fel.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett avbrott av okänd typ: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett okänt fel: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> avslutades oväntat.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
sv: Programmet som tillhandahåller möjlighet att använda det här protokollet kanske inte har uppdaterats med den senaste uppdateringen av KDE. Det kan orsaka att programmet inte fungerar tillsammans med den aktuella versionen, och därför inte startar.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
sv: Protokollet %1 har inte någon katalogfunktion.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
sv: Protokollet %1 är inte något filterprotokoll.

en: The protocol %1 is not supported.
sv: Protokollet %1 stöds inte.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
sv: Protokollet %1 är bara ett filterprotokoll.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
sv: Protokollet <strong>%1</strong> stöds inte av KDE-programmen som för närvarande är installerade på den här datorn.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
sv: Protokollet, eller servern, kanske inte stödjer att filöverföring återupptas.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
sv: Proxyinställningsskriptet är ogiltigt:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
sv: Proxyinställningsskriptet returnerade ett fel.
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
sv: Rubrik

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
sv: Fjärrvärddatorn skickade inte några SSL-certifikat.
    Avbryter eftersom värddatorns identitet inte kan avgöras.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
sv: Begäran förväntade en fil, men katalogen <strong>%1</strong> hittades istället.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
sv: Begäran förväntade en katalog, men filen <strong>%1</strong> hittades istället.

en: The request was not completed because it was aborted.
sv: Begäran gjordes inte klar eftersom den avbröts.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
sv: Den begärda åtgärden stöds inte av KDE-programmet som implementerar protokollet <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
sv: Den begärda enheten kunde inte initieras ("monteras"). Det rapporterade felet var: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
sv: Den begärda enheten kunde inte avinitieras ("avmonteras"). Det rapporterade felet var: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
sv: Den begärda filen <strong>%1</strong> kunde inte skrivas på grund av otillräckligt diskutrymme.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
sv: Den begärda filen kunde inte skapas, eftersom en fil med samma namn redan finns.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
sv: Den begärda katalogen kunde inte skapas, eftersom en katalog med samma namn redan finns.

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
sv: Den begärda hjälpfilen kunde inte tolkas:<br />%1

en: The requested lock could not be granted. %1
sv: Den begärda låsningen kunde inte erhållas. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
sv: Den begärda åtgärden krävde att en tillfällig fil, <strong>%1</strong>, skapades, men den kunde inte skapas.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
sv: Den begärda åtgärden krävde att en tillfällig fil skapades där den nya filen sparades medan den laddades ner. Den här tillfälliga filen <strong>%1</strong>, kunde inte tas bort.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
sv: Den begärda åtgärden krävde att den ursprungliga filen skulle tas bort, troligen vid slutet av en filflyttningsåtgärd. Den ursprungliga filen <strong>%1</strong>, kunde inte tas bort.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
sv: Den begärda åtgärden krävde att den ursprungliga filen, <strong>%1</strong>, skulle döpas om, men detta kunde inte utföras.

en: The requested protocol may not be supported.
sv: Det begärda protokollet kanske inte stöds.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
sv: Den begärda symboliska länken %1 kunde inte skapas.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
sv: Den nödvändiga informationen om innehållets storlek tillhandahölls inte för en POST-åtgärd.

en: The resource cannot be deleted.
sv: Resursen kan inte tas bort.

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
sv[0]: Den markerade webbadressen använder ett schema som inte stöds. Använd följande schema: %2
sv[1]: De markerade webbadresserna använder ett schema som inte stöds. Använd något av följande scheman: %2

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
sv: Servern <strong>%1</strong> vägrade den här datorn att göra en anslutning.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
sv: Servern stöder inte Webdav-protokollet.

en: The server does not support the request type of the body.
sv: Servern stödjer inte typen av begäran i meddelandet.

en: The server failed the authenticity check (%1).
sv: Behörighetkontrollen misslyckades för servern (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
sv: Servern var för upptagen för att svara på andra begäran för att svara.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element
     or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten.
     %1
sv: Servern kunde inte hålla egenskaperna som listas i XML-elementet "propertybehavior" vid liv,
    eller så försökte du skriva över en fil medan du begärde att filer inte ska skrivas över.
     %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
sv: Servern, även om den för närvarande är ansluten till Internet, kanske inte är inställd att tillåta någon begäran.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
sv: Servern, även om den för närvarande är ansluten till Internet, kanske inte kör den begärda tjänsten (%1).

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
sv: Genvägen "%1" är redan tilldelad till "%2". Använd en annan.

en: The socket operation is not supported
sv: Uttagsåtgärden stöds inte

en: The source and destination are the same file.
    %1
sv: Källan och målet är samma fil.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
sv: Källa

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
sv: Den specificerade filen eller katalogen <strong>%1</strong> finns inte.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
sv: Den angivna katalogen finns inte eller var oläsbar.

en: The specified folder may not be empty.
sv: Den angivna katalogen kanske inte är tom.

en: The specified folder may not exist.
sv: Den angivna katalogen kanske inte finns.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
sv: Den angivna begäran angav att överföringen av filen <strong>%1</strong> skulle återupptas vid en viss punkt i överföringen. Detta var inte möjligt.

en: The specified resource may not exist.
sv: Den angivna resursen kanske inte finns.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
sv: Den angivna resursen kanske inte fanns eller kunde inte kommas åt.

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
sv: Den förmodat tillfälliga filen
    %1
    har ändrats.
    Vill du fortfarande ta bort den?

en: The trash has reached its maximum size!
    Cleanup the trash manually.
sv: Papperskorgen har nått sin maximala storlek.
    Töm den för hand.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
sv: Versionerna av protokollet %1 som stöds av den här datorn och servern kan vara inkompatibla.

en: There are no special actions available for protocol %1.
sv: Det finns inga speciella åtgärder tillgängliga för protokollet %1.

en: There is no documentation available for %1.
sv: Det finns ingen dokumentation tillgänglig för %1.

en: There is not enough space on the disk to write %1.
sv: Det finns inte tillräckligt utrymme på disken för att skriva %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
sv: Det kan ha varit ett problem på nätverket längs vägen mellan servern och den här datorn.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksinställning, närmare bestämt proxyvärddatorns namn. Om du har kommit åt Internet nyligen utan problem, är detta inte troligt.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksinställning. Om du har kommit åt Internet nyligen utan problem, är detta inte troligt.

en: There may have been a problem with your network connection.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksanslutning.

en: These files use advanced permissions.
sv: Dessa filer använder avancerat åtkomstskydd.

en: These settings apply to network browsing only.
sv: Inställningarna gäller bara nätverksbläddring.

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
sv: Nytt namn #

en: This action was prevented by another error.
sv: Åtgärden förhindrades av ett annat fel.

en: This action will overwrite the destination.
sv: Den här åtgärden kommer att skriva över målet.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
sv: Den här åtgärden skulle skriva över "%1" med sig själv.
    Ange ett nytt filnamn:

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
sv: Det här felet beror nästan helt på KDE-programmet. Den ytterligare informationen bör ge dig mer information än som är tillgänglig för KDE:s in- och utmatningsarkitektur.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
sv[0]: Denna fil är en länk, och har inte åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa filer är länkar, och har inte åtkomstskydd.

en: This file is already in the trash bin.
sv: Denna fil är redan i papperskorgen.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
sv[0]: Denna fil använder avancerat åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa filer använder avancerat åtkomstskydd.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
sv: Den här rutan tillåter att filer kan läggas till, byta namn och tas bort. Observera att ta bort eller byta namn kan begränsas med rutan Klistrigt.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
sv: Den här rutan tillåter att innehållet i katalogen visas.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
sv[0]: Denna katalog använder avancerat åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa kataloger använder avancerat åtkomstskydd.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där en enhet som krävs för nätverkskommunikation (ett uttag) inte kunde skapas.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där en enhet som krävs för nätverkskommunikation (ett uttag) inte kunde upprättas för att lyssna efter inkommande nätverksanslutningar.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där ett fel uppstod vid ett försök att acceptera en inkommande nätverksanslutning.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
sv: Det orsakas troligen av ett fel i programmet. Överväg att skicka in en fullständig felrapport enligt beskrivningen nedan.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
sv: Det orsakas troligen av ett fel i serverprogrammet. Överväg att skicka in en fullständig felrapport enligt beskrivningen nedan.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
sv: Det här är listan med filer som ska öppnas. Mer än en fil kan anges genom att lista flera filer åtskilda med mellanslag.

en: This is the name of the file to open.
sv: Det här är namnet på filen som ska öppnas.

en: This is the name to save the file as.
sv: Det här är namnet som filen sparas med.

en: This may be an error on the server side.
sv: Det kan vara ett fel på serversidan.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
sv: Det betyder att en begäran gjordes som kräver att innehållet i katalogen kan avgöras, och att KDE-programmet som stödjer det här protokollet inte kan göra detta.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
sv: Det betyder att även om resursen <strong>%1</strong> kunde öppnas, uppstod ett fel när resursens innehåll skulle läsas.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
sv: Det betyder att även om resursen <strong>%1</strong> kunde öppnas, uppstod ett fel när skrivning till resursen skulle ske.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
sv: Det betyder att ett försök att gå in i (med andra ord, öppna) den begärda katalogen <strong>%1</strong> avslogs.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
sv: Det betyder att ett försök att skriva till filen <strong>%1</strong> avslogs.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
sv: Det betyder att innehållet i filen eller katalogen <strong>%1</strong> som begärts inte kunde levereras, eftersom läsåtkomst inte kunde erhållas.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
sv: Det betyder att innehållet i filen, <strong>%1</strong>, inte kunde skrivas som begärts, eftersom åtkomst med skrivbehörighet inte kunde erhållas.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
sv: Det här alternativet aktiverar några bekväma funktioner för att spara filer med filändelser:<br /><ol><li>Alla filändelser angivna i textområdet <b>%1</b> kommer att uppdateras om du ändrar filtyp att spara till.<br /><br /></li><li>Om ingen filändelse anges i textområdet <b>%2</b> när du klickar på <b>Spara</b>, kommer %3 läggas till i slutet på filnamnet (om filnamnet inte redan finns). Den här filändelsen baseras på filtypen som du har valt att spara till.<br /><br />Om du inte vill att KDE ska tillhandahålla en filändelse, kan du antingen stänga av det här alternativet, eller undertrycka det genom att lägga till en punkt (.) i slutet på filnamnet (punkten tas automatiskt bort).</li></ol>Om du är osäker, behåll alternativet aktiverat, eftersom det gör dina filer mer lätthanterliga.

en: Timeout Error
sv: Överskriden tidsgräns

en: Timeout Values
sv: Timeout-värden

en: Timeout on server
    %1
sv: Timeout på server
    %1

en: Transfer data
sv: Överför data

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
sv: Betrakta webbadresser som lokala filer och ta bort dem efteråt

en: Tree View
sv: Trädformat

en: Trusted:
sv: Pålitlig:

en: Try again, either now or at a later time.
sv: Försök igen, antingen nu eller senare.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
sv: Försök att flytta undan den aktuella filen och försök sedan igen.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
sv: Försök att flytta undan den aktuella katalogen och försök sedan igen.

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
sv: Försök att starta om sessionen, eller titta i loggarna efter fel från kiod.

en: Type
sv: Typ

en: Type any comment you think is useful here.
sv: Ange en kommentar som du finner användbar här.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
sv: Ange kommandot för att starta programmet här.
    
    Efter kommandot kan flera platsmarkörer läggas till, som kommer att ersättas med verkliga värden när programmet körs:
    %f - ett ensamt filnamn
    %F - en lista med filer, används för program som kan öppna flera lokala filer på en gång
    %u - en ensam webbadress
    %U - en lista med webbadresser
    %d - katalogen för filen som ska öppnas
    %D - en lista med kataloger
    %i - ikonen
    %m - mini-ikonen
    %c - rubriken

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
sv: Ange beskrivningen för programmet här, baserat på användning. Till exempel skulle ett program för uppringd förbindelse (Kppp) kunna vara "Uppringningsverktyg".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
sv: Ange namnet du vill ge till programmet här. Programmet visas med det här namnet i programmenyn och i panelen.

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
sv: Skriv för att filtrera programmen nedan, eller ange namnet på ett kommando.
    Tryck på neråtpil för att navigera i resultaten.

en: Type:
sv: Typ:

en: U&RL
sv: &Webbadress

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
sv: Unix-miljöer kan vanligtvis länka en fil eller katalog till ett annat namn och/eller plats. Under den begärda kopieringen, upptäckte KDE en länk eller serie med länkar som gav upphov till en oändlig snurra, dvs. filen var (kanske på ett indirekt sätt) länkad till sig själv.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
sv: Unix-miljöer kan vanligtvis länka en fil eller katalog till ett annat namn och/eller plats. KDE upptäckte en länk eller serie med länkar som gav upphov till en oändlig snurra, dvs. filen var (kanske på ett indirekt sätt) länkad till sig själv.

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
sv: Namngiven användare

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
sv: Övriga

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
sv: Ägande grupp

en: URL Does Not Refer to a Resource.
sv: Webbadressen anger inte en resurs.

en: URL Resource Invalid
sv: Ogiltig webbadressresurs

en: URL cannot be listed
    %1
sv: Webbadress kan inte listas
    %1

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
sv: Webbadresser eller lokala filer som används av 'kommando'

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Unable to Create io-slave
sv: Kunde inte skapa I/O-slav

en: Unable to Enter Folder
sv: Kan inte gå in i katalog

en: Unable to Initialize Input/Output Device
sv: Kan inte initiera in/ut-enhet

en: Unable to Launch Process
sv: Kunde inte starta processen

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
sv: Kan inte avinitiera in/ut-enhet

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
sv: Kan inte kommunicera med kakhanteringstjänsten.
    Eventuella ändringar du gjort får ingen effekt förrän tjänsten startas om.

en: Unable to create io-slave. %1
sv: Kunde inte skapa I/O-slav. %1

en: Unable to create io-slave: %1
sv: Kunde inte skapa I/O-slav: %1

en: Unable to delete all the cookies as requested.
sv: Kunde inte ta bort alla kakor som begärt.

en: Unable to delete cookies as requested.
sv: Kunde inte ta bort kakor som begärt.

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
sv: Kan inte göra tjänsten %1 körbar. Avbryter körning.
    %2.

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
sv: Kunde inte öppna certifikatet. Prova med ett nytt lösenord?

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
sv: Kunde inte hämta information om kakorna som lagrats på datorn.

en: Und&o
sv: Å&ngra

en: Und&o: Batch Rename
sv: Å&ngra: Byt namn i bakgrunden

en: Und&o: Copy
sv: Å&ngra: Kopiera

en: Und&o: Create File
sv: Å&ngra: Skapa katalog

en: Und&o: Create Folder
sv: Å&ngra: Skapa katalog

en: Und&o: Create Folder(s)
sv: Å&ngra: Skapa katalog(er)

en: Und&o: Link
sv: Å&ngra: Skapa länk

en: Und&o: Move
sv: Å&ngra: Flytta

en: Und&o: Rename
sv: Å&ngra: Byt namn

en: Und&o: Trash
sv: Å&ngra: Flytta till papperskorg

en: Undo Changes
sv: Ångra ändringar

en: Undo File Copy Confirmation
sv: Bekräftelse av ångra filkopiering

en: Undocumented Error
sv: Odokumenterat fel

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
sv: Systemadministratörsprivilegier krävs för att ångra åtgärden. Vill du fortsätta?

en: Unexpected Program Termination
sv: Oväntad avslutning av program

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
sv: Ägare

en: Unknown Action
sv: Okänd åtgärd

en: Unknown Authorization method.
sv: Okänd behörighetskontrollmetod.

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown HTTP verb.
sv: Okänt HTTP-verb.

en: Unknown Host
sv: Okänd värddator

en: Unknown Interruption
sv: Okänt avbrott

en: Unknown Proxy Host
sv: Okänd proxyvärddator

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error
    %1
sv: Okänt fel
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
sv: Okänd felkod %1
    %2
    Skicka in en fullständig felrapport på https://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
sv: Okänd värddator %1

en: Unknown interrupt
    %1
sv: Okänt avbrott
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
sv: Okänt protokoll "%1".

en: Unknown proxy host
    %1
sv: Okänd Internetadress för proxyservern
    %1

en: Unknown socket error
sv: Okänt uttagsfel

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Unsupported Action: %1
sv: Åtgärden %1 stöds inte

en: Unsupported Protocol %1
sv: Protokollet %1 stöds inte

en: Unsupported URL scheme
sv: Webbadresschema

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
sv: Uppdatera din programvara till den senaste versionen. Din leverantör bör tillhandahålla verktyg för att uppdatera programvaran.

en: Updating System Configuration
sv: Uppdaterar systeminställning.

en: Updating system configuration.
sv: Uppdaterar systeminställning.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Use cache whenever &possible
sv: Använd cache om &möjligt

en: Use manually specified proxy configuration:
sv: Använd manuellt angiven proxyinställning:

en: Use proxy auto configuration URL:
sv: Använd &webbadress för automatisk proxyinställning:

en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
sv: Använd enbart proxyinställningar för adresser i undantagslistan

en: Use system proxy configuration:
sv: Använd systemets proxyinställning:

en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
sv: Använd angivet proxyskript för att anpassa proxyinställningarna.

en: Use this proxy server for a&ll protocols
sv: Använd den här proxyservern för a&lla protokoll

en: User
sv: Användare

en: User Agent
sv: Användaragent

en: User canceled action
    %1
sv: Användaren avbröt åtgärd
    %1

en: User:
sv: Användare:

en: User:
sv: Användare:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Using cached version
sv: Använder version från cache

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
sv: Att använda snedstreck i katalognamn skapar underkataloger, på följande sätt:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
sv: Att använda snedstreck i katalognamn skapar underkataloger.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
sv: Att använda underwebbadresser stöds inte med %1.

en: Validity period:
sv: Giltighetsperiod:

en: Value:
sv: Värde:

en: Varying (No Change)
sv: Varierar (ingen ändring)

en: Verify whether the cached web page is valid before attempting to fetch the web page again.
sv: Kontrollera om webbsidan i cachen är giltig innan ett försök görs att hämta webbsidan igen.

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
sv: Varning

en: Warning, the destination is more recent.
sv: Varning, målet är nyare.

en: Web Shortcuts
sv: Webbgenvägar

[ctx: Web page address]
en: Address:
sv: Adress:

en: What do you wish to do with this executable file?
sv: Vad vill du göra med den här körbara filen?

en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
sv: När FTP anslutningar är passiva ansluter klienten till servern, istället för tvärtom, så brandväggar blockerar inte. Dock kanske inte en del gamla FTP-servrar stöder passiv FTP.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
sv: Om ingenting annat återstår, hjälp gärna KDE-gruppen eller tredjepartsutvecklaren av den här programvaran genom att skicka in en felrapport av hög kvalitet. Om programvaran tillhandahålls av tredjepart, kontakta dem direkt. Annars, titta först om samma fel redan har rapporterats av någon annan genom att leta på <a href="https://bugs.kde.org/">KDE:s webbplats för felrapportering</a>. Om inte, notera informationen som anges ovan och ta med den i felrapporten, tillsammans med så mycket övrig information som du tror kan vara till hjälp.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
sv: När det här är markerat, gäller knappen som klickas alla efterföljande konflikter så länge det aktuella jobbet pågår.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
sv: När det här är markerat, gäller knappen som klickas alla efterföljande katalogkonflikter så länge det aktuella jobbet pågår.
    Om du inte klickar på Hoppa över, blir du fortfarande tillfrågad vid konflikt med en befintlig fil i katalogen.

en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
sv: Medan en fil laddas upp är dess filändelse ".part". När den är helt uppladdad får den sitt riktiga namn.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
sv: När information hämtades om den angivna proxyvärddatorn <strong>%1</strong>, inträffade felet okänd proxyvärddator. Okänd proxyvärddator anger att det angivna namnet inte kunde hittas på Internet.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
sv: Vill du acceptera det här certifikatet för alltid utan att bli tillfrågad?

en: Write
sv: Skriv

en: Write
    Entries
sv: Skriv
    poster

en: Write Access Denied
sv: Skrivåtkomst nekades

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
sv: S&kriv till

en: Writing to %1 is not supported.
sv: Skrivning till %1 stöds inte.

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
sv: Du är på väg att gå in i det säkra läget. Överföringar kommer att krypteras såvida inget annat meddelas.
    Det innebär att det blir svårt för en tredje part att läsa dina data under överföringen.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
sv: Du är på väg att lämna det säkra läget. Överföringar kommer inte längre att krypteras.
    Det innebär att en tredje part kan läsa dina data under överföringen.

en: You are not authorized to execute this file.
sv: Du har inte behörighet att köra den här filen.

en: You are not authorized to execute this service.
sv: Du har inte behörighet att köra den här tjänsten.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
sv: Du har inte behörighet att välja ett program för att öppna den här filen.

en: You can only select local files
sv: Du kan endast välja lokala filer

en: You can only select local files.
sv: Du kan endast välja lokala filer.

en: You can only select one file
sv: Du kan endast välja en fil

en: You did not select a file to delete.
sv: Du valde inte någon fil att ta bort.

en: You did not select a file to trash.
sv: Du valde inte någon fil att flytta till papperskorgen.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
sv: Du har inte behörighet att använda protokollet %1.

en: You do not have permission to create that folder.
sv: Du har inte behörighet att skapa den där katalogen.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
sv: Du har angett att du vill acceptera det här certifikatet, men det är inte utfärdat till servern som presenterar det. Vill du fortsätta laddningen?

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
sv: Du måste starta om KDE för att ändringarna ska få effekt.

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
sv: Du måste starta om program som körs för att ändringarna ska få effekt.

en: You may have encountered a bug in the program.
sv: Du kan ha påträffat ett fel i programmet.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
sv: Du kanske har angivit felaktig behörighetsinformation eller ingen alls.

en: You may not have permissions to accept the connection.
sv: Du kanske inte har behörighet att acceptera anslutningen.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
sv: Du kanske inte har behörighet att initiera ("montera") enheten. På Unix-system krävs ofta administratörsbehörighet för att få initiera en enhet.

en: You may not have permissions to read from the resource.
sv: Du kanske inte har behörighet att läsa från resursen.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
sv: Du kanske inte har behörighet att läsa filen eller öppna katalogen.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
sv: Du kanske inte har behörighet att avinitiera ("avmontera") enheten. På Unix-system krävs ofta administratörsbehörighet för att få avinitiera en enhet.

en: You may not have permissions to write to the resource.
sv: Du kanske inte har behörighet att skriva till resursen.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="https://kde-apps.org/">https://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
sv: Du kan söka på Internet efter KDE-program (som kallas kioslave eller ioslave) som stödjer det här protokollet. Platser att leta på omfattar <a href="https://kde-apps.org/">https://kde-apps.org/</a> och <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
sv: Du måste ange ett användarnamn och ett lösenord för proxyservern som anges nedan innan du tillåts komma åt några webbplatser.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
sv: Du måste ange ett användarnamn och lösenord för att komma åt den här platsen.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
sv: Din åtkomstbehörighet för den här resursen kanske inte är tillräcklig för att utföra den begärda åtgärden för resursen.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
sv: Ditt konto kanske inte har behörighet att komma åt den angivna resursen.

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: [padlock]
sv: [hänglås]

en: a suitable extension
sv: en lämplig filändelse

[ctx: execute permission]
en: x
sv: k

en: klauncher could not find or start the plugin which provides the protocol.This means you may have an outdated version of the plugin.
sv: Startprogrammet kunde inte hitta eller starta insticksprogrammet som tillhandahåller protokollet. Det betyder att du kan ha en föråldrad version av insticksprogrammet.

en: klauncher said: %1
sv: Startprogrammet rapporterade: %1

en: mounting is not supported by wince.
sv: montering stöds inte av wince.

en: not supported
sv: stöds inte

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
sv: Verifierar checksumma...

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
sv: Detta startar programmet:

[ctx: read permission]
en: r
sv: l

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
sv: kopiera den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: create the requested folder
sv: skapa den begärda katalogen

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
sv: ta bort den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
sv: låsa den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
sv: flytta den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
sv: fråga om serverns funktioner

[ctx: request type]
en: retrieve property values
sv: hämta egenskapsvärden

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
sv: hämta innehållet i angiven fil eller katalog

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
sv: skapa en rapport i den angivna katalogen

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
sv: söka i den angivna katalogen

[ctx: request type]
en: set property values
sv: ange egenskapsvärden

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
sv: låsa upp den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: upload %1
sv: ladda upp %1

en: the extension <b>%1</b>
sv: filändelsen <b>%1</b>

en: unmounting is not supported by wince.
sv: avmontering stöds inte av wince.

[ctx: write permission]
en: w
sv: s
