timeshift - en to tr translation catalogue (586 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
tr: 
    Devam etmek için GİRİŞ tuşuna basınız...

en: %d snapshots, %s free
tr: %d anlık görüntü, %s boş

en: '%s' will be on '%s'
tr: '%s' '%s' üstünde olmalı

en: '%s' will be on root device
tr: '%s' kök aygıt üstünde olmalı

en: (Re)install GRUB2 on:
tr: GRUB2'yi şunun üstünde (yeniden) kur:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
tr: ** Timeshift BTRFS Kaldırıldı **

en: / is mapped to device
tr: / cihaz için eşleşti

en: /boot is mapped to device
tr: /boot cihaz için eşleşti

en: /boot/efi is mapped to device
tr: /boot/efi cihaz için eşleşti

en: /home is mapped to device
tr: /home cihaz için eşleşti

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
tr: <b>Açıklamalar</b> (düzenleme için çift tıklayın)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
tr: Bir bakım görevi saatte bir kez çalışır ve gerektiğinde anlık görüntüler oluşturur.

en: Aborted.
tr: İptal edildi.

en: About
tr: Hakkında

en: Action
tr: Eylem

en: Add
tr: Ekle

en: Add Files
tr: Dosyalar Ekle

en: Add Folders
tr: Dizinler Ekle

en: Add custom pattern
tr: Özel şablon ekle

en: Add directories
tr: Dizinler ekle

en: Add files
tr: Dosyalar ekle

en: Add tags to snapshot (default: O)
tr: Anlık görüntüye etiket ekle (varsayılan: O)

en: Added cron task
tr: Cron görevi eklendi

en: Admin Access Required
tr: Yönetici Erişimi Gerekiyor

en: Admin access is required to backup and restore system files.
tr: Yedekleme ya da dosya sistemini geri yükleme için yönetici erişimi gerekli.

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
tr: İlk anlık görüntü oluşturulurken tüm dosyalar kopyalanır. Sonraki anlık görüntü bunun üstüne eklenerek olur. Eğer mevcutsa önceki anlık görüntüdeki değiştirilmemiş dosyalar sabit-bağlantılı (hard-linked) olur.

en: All other files and folders are excluded.
tr: Diğer bütün dosya ve dizinler yoksayıldı.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
tr: Kök dizin dosya sistemi (/) için şifrelenmiş bir aygıt seçildi. Sisteminizin başarıyla önyükleme yapabilmesi için, açılış dizini (/boot) şifrelenmemiş bir aygıt olarak bağlanmalıdır. 
    
    Önyükleme dizini için şifrelenmemiş bir aygıt seçin ya da kök dosya sistemi için şifrelenmemiş bir aygıt seçin.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
tr: Timeshift'in başka bir kopyası bir anlık görüntü oluşturuyor.

en: Another instance of this application is running
tr: Bu yazılımın başka bir kopyası çalışıyor

en: Another instance of timeshift is currently running!
tr: Timeshift uygulamasının başka bir kopyası halen çalışıyor!

en: Answer YES to all confirmation prompts
tr: Tüm onay istemleri için EVET yanıtı verin

en: App config loaded
tr: Uygulama yapılandırması yüklendi

en: App config saved
tr: Uygulama yapılandırması kaydedildi

en: Application needs admin access.
tr: Uygulama yönetici erişimine ihtiyaç duyuyor.

en: Application will exit
tr: Uygulamadan çıkılacak

en: Application will exit.
tr: Uygulamadan çıkılacak.

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Authors
tr: Geliştiriciler

en: Available
tr: Mevcut

en: BTRFS Snapshots
tr: BTRFS Anlık Görüntüleri

en: BTRFS Tools Not Found
tr: BTRFS Araçları Bulunamadı

en: BTRFS device is not mounted
tr: BTRFS aygıt bağlı değil

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
tr: BTRFS anlık görüntüleri sistem bölümüne kaydedilir. Diğer bölümler desteklenmiyor.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
tr: Oluşturulan BTRFS anlık görüntüleri aynı diske kaydedilir. Sistem diskinde sorun yaşanırsa, anlık görüntüler sistemle birlikte kaybolacaktır. Disk arızalarına karşı koruma sağlamak için anlık görüntüleri RSYNC modunda harici bir sistem dışı diske kaydedin.

en: Back
tr: Geri

en: Backend
tr: Arka uç

en: Backup
tr: Yedek

en: Backup Device
tr: Yedek Aygıtı

en: Backup device not specified!
tr: Yedekleme aygıtı belirtilmedi!

en: Bittorrent Clients
tr: Bittorrent İstemcileri

en: Boot
tr: Önyükleme

en: Boot device not selected
tr: Önyükleme aygıtı seçilmedi

en: Boot snapshot failed!
tr: Anlık görüntü önyüklemesi başarısız!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
tr: Önyükleme anlık görüntüleri, sistem başlatıldıktan sonra 10 dakikalık bir gecikme ile oluşturuldu.

en: Boot snapshots are enabled
tr: Anlık Görüntü önyüklemesi etkinleştirildi

en: Bootloader Options
tr: Önyükleyici Seçenekleri

en: Bootloader Options (Advanced)
tr: Önyükleyici Seçenekleri (Gelişmiş)

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse Files
tr: Dosyalara Gözat

en: Browse selected snapshot
tr: Seçilen anlık görüntüye gözat

en: Building file list...
tr: Dosya listesi inşa ediliyor...

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel restore?
tr: Geri yükleme iptal?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
tr: Geri yükleme işlemini iptal etmek hedef sistemi kararsız hale getirir. Sistem önyükleme işleminde başarısız olabilir veya çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İptal ettikten sonra, sistemin kararlı bir duruma getirilebilmesi için, bir başka anlık görüntüyü geri yüklemeye ihtiyacınız olur. Onaylamak için Evet'e tıklayın.

en: Cannot Delete Live Snapshot
tr: Çalışan Anlık Görüntü Silinemedi

en: Changed
tr: Değişti

en: Changed items:
tr: Değişen öğeler:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
tr: Geri Yükleme İşlemleri Denetleniyor (Ön Sınama)

en: Checking file systems for errors...
tr: Dosya sistemi hatalar için kontrol ediliyor...

en: Checksum
tr: Doğrulama

en: Cleaning up...
tr: Temizleniyor...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
tr: Düzenlemek için tıklayın. Yeniden sıralamak için sürükleyip bırakın.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
tr: Düzenlemek için tıklayın. Yeniden sıralamak için sürükle-bırak.

en: Clone System
tr: Sistemi Klonla

en: Clone current system
tr: Mevcut sistemi klonla

en: Cloning
tr: Klonlanıyor

en: Cloning system...
tr: Sistem klonlanıyor...

en: Close
tr: Kapat

en: Close window to exit
tr: Çıkış için pencereyi kapat

en: Commands listed below are not available on this system
tr: Aşağıdaki komut listesi bu sistem için kullanılabilir değil

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comparing Files (Dry Run)...
tr: Dosyaları Karşılaştırma (Ön Sınama) ...

en: Comparing files with rsync...
tr: Dosyalar rsync ile karşılaştırılıyor...

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Completed With Errors
tr: Hatalarla Tamamlandı

en: Confirm Actions
tr: İşlemleri Onayla

en: Continue with restore? (y/n):
tr: Geri yüklemeye devam edin? (e/h):

en: Contributors
tr: Katkıcılar

en: Could not find device
tr: Aygıt bulunamadı

en: Could not find file
tr: Dosya bulunamadı

en: Could not find snapshot
tr: Anlık görüntü bulunamadı

en: Could not find system subvolume
tr: Sistem altbölümü bulunamadı

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
tr: Ön-geri yükleme anlık görüntüsü oluşturmak için sistem altbölümleri bulunamadı

en: Create
tr: Oluştur

en: Create Snapshot
tr: Anlık Görüntü Oluştur

en: Create one per boot
tr: Her açılışta bir tane oluştur

en: Create one per day
tr: Her gün bir tane oluştur

en: Create one per hour
tr: Her saat bir tane oluştur

en: Create one per month
tr: Her ay bir tane oluştur

en: Create one per week
tr: Her hafta bir tane oluştur

en: Create snapshot (even if not scheduled)
tr: Anlık görüntü oluştur (eğer zamanlanmamışsa)

en: Create snapshot if scheduled
tr: Eğer zamanlanmışsa anlık görüntü oluştur

en: Create snapshot of current system
tr: Mevcut sistemin anlık görüntüsünü oluştur

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
tr: Elle anlık görüntüler oluşturun ya da zamanlanmış anlık görüntüleri etkinleştirerek sisteminizi koruyun

en: Create snapshots using BTRFS
tr: BTRFS kullanalarak anlık görüntü oluştur

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
tr: RSYNC aracı ve sabit bağlantılar (hard-links) kullanarak anlık görüntü oluştur

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Created control file
tr: Kontrol dosyası oluşturuldu

en: Created directory
tr: Dizin oluşturuldu

en: Created pre-restore snapshot
tr: Ön-geri yükleme anlık görüntüsü oluşturuldu

en: Created subvolume snapshot
tr: Altbölüm anlık görüntüsü oluşturuldu

en: Creating Snapshot...
tr: Anlık Görüntü Oluşturuluyor...

en: Creating new backup...
tr: Yeni yedek oluşturuluyor...

en: Creating new snapshot...
tr: Yeni anlık görüntü oluşturuluyor...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
tr: Sistem alt hacimlerinden ön-geri yükleme anlık görünütüsü oluşturuluyor ...

en: Credits
tr: Destekleyenler

en: Critical Error
tr: Kritik Hata

en: Cron job added
tr: Cron işi eklendi

en: Cron job removed
tr: Cron işi silindi

en: Cron task exists
tr: Cron görevi mevcut

en: Custom
tr: Özel

en: Daily
tr: Günlük

en: Daily snapshot failed!
tr: Günlük anlık görüntü başarısız!

en: Daily snapshots are enabled
tr: Günlük anlık görüntüler etkinleştirildi

en: Data will be modified on following devices:
tr: Aşağıdaki cihazlarda veri değiştirilecek:

en: Date Format
tr: Tarih Biçimi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Snapshots
tr: Anlık Görüntüleri Sil

en: Delete all snapshots
tr: Tüm anlık görüntüleri sil

en: Delete selected snapshot
tr: Seçilen anlık görüntüler sil

en: Delete snapshot
tr: Anlık görüntü sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deleted directory
tr: Silinen dizin

en: Deleted subvolume
tr: Altbölüm silindi

en: Deleting Snapshots...
tr: Anlık Görüntüler Siliniyor...

en: Deleting subvolume
tr: Altbölümler siliniyor

en: Description
tr: Açıklama

en: Destroyed qgroup
tr: qgroup yokedildi

en: Destroying qgroup
tr: qgroup yokediliyor

en: Device
tr: Aygıt

en: Device is unlocked
tr: Aygıt kilitli değil

en: Device name is empty!
tr: Aygıt ismi boş!

en: Device not found
tr: Aygıt bulunamadı

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
tr: Yukarıda görüntülenen cihazlar BTRFS dosya sistemine sahip.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
tr: Yukarıda görüntülenen cihazlar Linux dosya sistemine sahip.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
tr: Anlık görüntünün oluşturulduğu aygıtlar ön-seçimlidir.

en: Devices with Linux file systems
tr: Linux dosya sistemli aygıtlar

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
tr: Windows dosya sistemlerine sahip cihazlar desteklenmez (NTFS, FAT vb.).

en: Dir not found
tr: Dizin bulunamadı

en: Directory not found
tr: Dizin bulunamadı

en: Disclaimer
tr: Feragatname

en: Distribution
tr: Dağıtım

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Donate
tr: Bağış Yap

en: Donations
tr: Bağışlar

en: Enable BTRFS qgroups (recommended)
tr: BTRFS qgroup etkinleştir (önerilir)

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
tr: Sisteminizi korumak için zamanlanmış anlık görüntüleri etkinleştirin

en: Enabled subvolume quota support
tr: Altbölüm kota desteği etkin

en: Encrypted Device
tr: Şifrelenmiş Aygıt

en: Encrypted Home Directory
tr: Şifrelenmiş Ev Dizini

en: Enter device name or number
tr: Aygıt adı ya da numarası girin

en: Enter device name or number (a=Abort)
tr: Aygıt adı ya da numarası girin (a=İptal)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
tr: '%s' kilidini açmak için parola giriniz

en: Enter path or browse for directory
tr: Bir hedef girin ya da dizin için gözatın

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
tr: Anlık görüntü numarası giriniz (a=İptal, p=Önceki, n=Sonraki)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
tr: Hariç tutma şablonunu giriniz (Örn: *.mp3, *.bak)

en: Error
tr: Hata

en: Error running Rsync
tr: Rsync çalışırken hata oluştu

en: Estimate
tr: Hesaplama

en: Estimating System Size...
tr: Sistem Boyutu Hesaplanıyor...

en: Estimating system size...
tr: Sistem boyutu hesaplanıyor...

en: Examples
tr: Örnekler

en: Exclude Application Settings
tr: Uygulama Ayarlarını Hariç Tut

en: Exclude Apps
tr: Uygulamaları Hariç Tut

en: Exclude List
tr: Hariç Tutma Listesi

en: Exclude List Summary
tr: Hariç Tutma Liste Özeti

en: Exclude Pattern
tr: Hariç Tutma Şablonu

en: Excluded Directories
tr: Hariç Tutulan Dizinler

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
tr: Beklenen değerler: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
tr: Cron işi ekleme başarısız

en: Failed to copy file
tr: Dosya kopyalama başarısız

en: Failed to create directory
tr: Dizin oluşturma başarısız

en: Failed to create new snapshot
tr: Yeni anlık görüntü oluşturma başarısız

en: Failed to create snapshot
tr: Anlık görüntü oluşturma başarısız

en: Failed to create subvolume snapshot
tr: Altbölüm anlık görüntüsü oluşturma başarısız

en: Failed to create symlinks
tr: Sembolik bağlantıları oluşturma başarısız

en: Failed to delete directory
tr: Dizin silme başarısız

en: Failed to delete file
tr: Dosya silme başarısız

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
tr: İç içe geçmiş altbölüm anlık görüntüsü silinemedi

en: Failed to delete snapshot subvolume
tr: Anlık görüntü altbölümü silme başarısız

en: Failed to delete symlinks
tr: Sembolik bağlantıları silme başarısız

en: Failed to destroy qgroup
tr: qgroup yokedilme başarısız

en: Failed to enable subvolume quota
tr: Altbölüm kotası etkinleştirme başarısız

en: Failed to estimate system size
tr: Sistem boyutu hesaplama başarısız

en: Failed to export crontab file
tr: Crontab dosyasını dışa aktarma başarısız

en: Failed to get input from user in 3 attempts
tr: Kullanıcı girdisi alınması 3 denemede başarısız

en: Failed to get partition list
tr: Disk bölümleme listesini alma başarısız

en: Failed to get partition list.
tr: Disk bölümleme listesini alma başarısız.

en: Failed to install crontab file
tr: Crontab dosyası yükleme başarısız

en: Failed to mount devices
tr: Aygıtları bağlama başarısız

en: Failed to move file
tr: Dosya taşıma başarısız

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
tr: Sistem altbölümünü, anlık görüntü dizinine taşıma başarısız

en: Failed to query subvolume list
tr: Altbölüm liste sorgulama başarısız

en: Failed to query subvolume quota
tr: Altbölüm kota sorgulama başarısız

en: Failed to read cron tab
tr: Cron tab okuma başarısız

en: Failed to read file
tr: Dosya okuma başarısız

en: Failed to remove
tr: Silme başarısız

en: Failed to remove cron job
tr: Cron işi silme başarısız

en: Failed to remove snapshot
tr: Anlık görüntü silme başarısız

en: Failed to rescan subvolume quota
tr: Altbölüm kota yeniden tarama başarısız

en: Failed to restore system subvolume
tr: Sistem altbölümünü geri yükleme başarısız

en: Failed to save exclude list
tr: Hariç tutma listesini kaydetme başarısız

en: Failed to unlock device
tr: Aygıt kilidini açma başarısız

en: Failed to unmount
tr: Ayırma başarısız

en: Failed to unmount device!
tr: Aygıt ayırma başarısız!

en: Failed to write file
tr: Dosya yazma başarısız

en: File (snapshot)
tr: Dosya (anlık görüntü)

en: File (system)
tr: Dosya (sistem)

en: File Pattern
tr: Dosya Şablonu

en: File and directory counts:
tr: Dosya ve dizin sayısı:

en: File is missing
tr: Dosya eksik

en: File not found
tr: Dosya bulunmadı

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
tr: Aşağıdaki şablonlarla eşleşen dosyalar ve dizinler hariç tutulacaktır. + Ile başlayan şablonlar, hariç tutmak yerine öğeyi içerecektir.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
tr: Dosyalar ya da dizinler disk alanından kazanmak için hariç tutulabilir.

en: Files and directory counts:
tr: Dosya ve dizin sayıları:

en: Files matching the following patterns will be excluded
tr: Aşağıdaki şablonlarla eşleşen dosyalar hariç tutulacak

en: Filesystem
tr: Dosya sistemi

en: Filter by name or path
tr: Ada veya yola göre filtrele

en: Filters
tr: Filtreler

en: Finish
tr: Bitir

en: Finished
tr: Bitti

en: First snapshot requires:
tr: İlk anlık görüntü gerekiyor:

en: Found existing pre-restore snapshot
tr: Mevcut ön-geri yükleme anlık görüntüsü bulundu

en: Free
tr: Boş

en: Free space
tr: Boş alan

en: GRUB Device
tr: GRUB Aygıtı

en: GRUB device not selected
tr: GRUB aygıtı seçilmedi

en: GRUB will NOT be reinstalled
tr: GRUB yeniden kurulmayacak

en: Generating initramfs...
tr: initramfs oluşturuluyor...

en: Global
tr: Genel

en: Group
tr: Grup

en: Help
tr: Yardım

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
tr: Gizli dosya ve dizinler kullanıcıya özel yapılandırma dosyaları içerdikleri için varsayılan olarak dahil edilir.

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide rsync output
tr: Rsync çıktısını gizle

en: Hide this window (files will be deleted in background)
tr: Bu pencereyi gizle (dosyalar arka planda silinir)

en: Home
tr: Ev

en: Home Directory
tr: Ev Dizini

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Hourly snapshot failed!
tr: Saatlik anlık görüntü başarısız!

en: Hourly snapshots are enabled
tr: Saatlik anlık görüntüler etkinleştirildi

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
tr: Eğer geri yüklenen sistemin açılışı başarısız olursa, sistemi Çalışan CD/DVD/USB ile açınız, ve farklı bir anlık görüntüyü geri yüklemeyi deneyiniz.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
tr: Bu koşullar sizin için kabul edilebilir değilse, lütfen bu noktadan sonra devam etmeyin!

en: If you find this application useful, consider making a donation to support the development.
tr: Bu uygulamayı faydalı bulduysanız, geliştirilmesini desteklemek için bir bağış yapabilirsiniz.

en: Include / Exclude Patterns
tr: Dahil Etme / Hariç Tutma Şablonları

en: Include @home subvolume in backups
tr: @home altbölümünü yedeklemelere dahil et

en: Invalid Snapshot
tr: Geçersiz Anlık Görüntü

en: Invalid command line arguments
tr: Geçersiz komut satırı değişkeni

en: Invalid snapshot
tr: Geçersiz anlık görüntü

en: Items Not Selected
tr: Öğeler Seçilmedi

en: Keep
tr: Koru

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
tr: Deluge, Transmission, vb. bittorrent istemcisi yapılandırma dosyalarını koru. Eğer seçili değilse, anlık görüntüdeki önceki yapılandırma dosyaları geri yüklenir.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
tr: Firefox ve Chrome gibi web tarayıcılarının yapılandırma dosyalarını koru. Eğer seçili değilse, anlık görüntüdeki önceki yapılandırma dosyaları geri yüklenir

en: Keep on Root Device
tr: Kök Aygıtta Koru

en: Keep this mount path on the root filesystem
tr: Bu bağlama yolunu, kök dizin dosya sisteminde koru

en: LIVE
tr: ÇALIŞAN

en: Label
tr: Etiket

en: Last boot snapshot is %d hours old
tr: Son açılış anlık görüntü %d saatten daha eski

en: Last boot snapshot is older than system start time
tr: Son açılış anlık görüntü sistem açılış zamanından daha eski

en: Last boot snapshot not found
tr: Son açılış anlık görüntüsü bulunamadı

en: Last daily snapshot is %d hours old
tr: Son günlük anlık görüntü %d saatten daha eski

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
tr: Son günlük anlık görüntü 1 günden daha eski

en: Last daily snapshot not found
tr: Son günlük anlık görüntü bulunamadı

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
tr: Son saatlik anlık görüntü %d dakikadan eski

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
tr: Son saatlik anlık görüntü 1 saatten eski

en: Last hourly snapshot not found
tr: Son saatlik anlık görüntü bulunamadı

en: Last monthly snapshot is %d days old
tr: Son aylık anlık görüntü %d günden eski

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
tr: Son aylık anlık görüntü 1 aydan eski

en: Last monthly snapshot not found
tr: Son aylık anlık görüntü bulunamadı

en: Last weekly snapshot is %d days old
tr: Son haftalık anlık görüntü %d günden eski

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
tr: Son haftalık anlık görüntü 1 haftadan eski

en: Last weekly snapshot not found
tr: Son haftalık anlık görüntü bulunamadı

en: Latest snapshot
tr: En son anlık görüntü

en: License
tr: Lisans

en: Linking from snapshot
tr: Anlık görüntüden bağlantı

en: List
tr: Liste

en: List devices
tr: Aygıtları listele

en: List snapshots
tr: Anlık görüntüleri listele

en: Live USB Mode (Restore Only)
tr: Çalışan USB Kipi (Sadece Geri Yükleme)

en: Location
tr: Konum

en: Main window closed by user
tr: Ana pencere kullanıcı tarafından kapatıldı

en: Mark for Deletion
tr: Silme için İşaretle

en: Marked for deletion
tr: Silme için işaretlendi

en: Maximum backups exceeded for backup level
tr: Yedekleme seviyesi için maksimum yedekleme aşıldı

en: Menu
tr: Menü

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Missing Dependencies
tr: Eksik Bağımlılıklar

en: Mode
tr: Kip

en: Monthly
tr: Aylık

en: Monthly snapshot are enabled
tr: Aylık anlık görüntü alma etkin

en: Monthly snapshot failed!
tr: Aylık anlık görüntü başarısız!

en: Mount
tr: Bağla

en: Moved system subvolume to snapshot directory
tr: Sistem altbölümü, anlık görüntü dizinine taşındı

en: Multiple snapshots selected
tr: Çoklu anlık görüntü seçildi

en: Name
tr: İsim

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Hayır

en: No Change
tr: Değişiklik Yok

en: No Snapshots Selected
tr: Seçili Anlık Görüntü Yok

en: No snapshots available
tr: Anlık görüntü mevcut değil

en: No snapshots found
tr: Anlık görüntü bulunamadı

en: No snapshots found on device
tr: Aygıt üstünde anlık görüntü bulunamadı

en: No snapshots on device
tr: Aygıt üstünde anlık görüntü yok

en: No snapshots on this device
tr: Bu aygıtta anlık görüntü yok

en: No snapshots selected
tr: Seçilen anlık görüntü yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Not Selected
tr: Seçilmedi

en: Not Supported
tr: Desteklenmiyor

en: Not enough disk space
tr: Yeterli disk alanı yok

en: Notes
tr: Notlar

en: Nothing to do!
tr: Yapılacak bir şey yok!

en: Num
tr: Sayı

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
tr: Korunacak anlık görüntü sayısı.
    Bu limit aşıldığında eski anlık görüntüler silinecek.

en: OK
tr: TAMAM

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
tr: İşletim Sistemi, Ubuntu tipi altbölüm düzeni ile (@ ve @home altbölümleri) bir BTRFS disk bölümünde olmalı. Diğer düzenler desteklenmiyor.

en: Older log files removed
tr: Eski günlük dosyaları silindi

en: Oldest snapshot
tr: En eski anlık görüntü

en: On demand (manual)
tr: İsteğe bağlı (elle)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
tr: Şu an sadece @ ve @home altbölümleri ile Ubuntu tipi düzenler desteklenmektedir.

en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
tr: BTRFS kipinde anlık görüntüler oluşturmak için "--snapshot-device" seçeneği belirtilmemelidir

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other applications (next page)
tr: Diğer uygulamalar (sonraki sayfa)

en: Owner
tr: Sahibi

en: Parent Device
tr: Ana Aygıt

en: Parsing log file...
tr: Günlük dosyası ayrıştırılıyor...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
tr: Disk bölümü desteklenmeyen bir altbölüme sahip.

en: Path
tr: Hedef

en: Pattern
tr: Şablon

en: Permissions
tr: İzinler

en: Please check if you have multiple windows open.
tr: Lütfen birden çok pencerenin açık olup olmadığını kontrol edin.

en: Please do not interrupt the restore process!
tr: Lütfen geri yükleme işlemini kesintiye uğratmayın!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
tr: Lütfen gerekli paketleri yükleyip TimeShift'i tekrar çalıştırmayı deneyin

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
tr: Lütfen uygulamayı yönetici haklarıyla yeniden çalıştırın ('sudo' ya da 'su' kullanın)

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
tr: Lütfen uygulamayı ('sudo' ya da 'su' kullanarak) yönetici haklarıyla çalıştırın

en: Please save your work and close all applications.
tr: Lütfen tüm çalışmanızı kaydedin ve tüm programları kapatın.

en: Please select a snapshot to view the log!
tr: Lütfen günlüğe bakmak için bir anlık görüntü seçin!

en: Please select the GRUB device
tr: Lütfen GRUB aygıtını seçin

en: Please wait a few minutes and try again.
tr: Lütfen bir kaç dakika bekleyip yeniden deneyin.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
tr: Lütfen anlık görüntülerin silinmesini bekleyin.

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Populating list...
tr: Liste dolduruluyor...

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor...

en: Previous
tr: Önceki

en: Print debug information
tr: Hata ayıklama bilgisini yazdır

en: Query completed
tr: Sorgu tamamlandı

en: Querying subvolume info...
tr: Altbölüm bilgisi sorgulanıyor...

en: RSYNC Snapshots
tr: RSYNC Anlık Görüntüleri

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
tr: initramfs kurulu tüm çekirdekler için yeniden oluşturuluyor. Bu genellikle gerekli değildir. Bunu sadece eğer geri yüklenen sistemde önyükleme başarısız olursa seçin.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
tr: GRUB2 önyükleyiciyi yeniden kur?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
tr: GRUB2 önyükleyici yeniden kuruluyor...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
tr: GRUB2 önyükleyiciyi seçilen aygıtta yeniden kurar.

en: Read %'d of %'d lines...
tr: %'d / %'d satırlar okunuyor...

en: Rebooting system...
tr: Sistem yeniden başlatılıyor...

en: Recommended
tr: Önerilenler

en: Refresh
tr: Yenile

en: Remote and network locations are not supported.
tr: Uzak bağlantı ve ağ konumları desteklenmiyor.

en: Remove
tr: Sil

en: Removed
tr: Silindi

en: Removed cron task
tr: Cron görevi silindi

en: Removed mount directory: '%s'
tr: Kaldırılan bağlı dizin: '%s'

en: Removed snapshot
tr: Silinen anlık görüntü

en: Removing
tr: Siliniyor

en: Removing snapshot
tr: Anlık görüntü siliniyor

en: Removing snapshots
tr: Anlık görüntüler siliniyor

en: Required for displaying shared and unshared size for snapshots in the main window
tr: Paylaşılmayan ve paylaşılmayan anlık görüntü boyutlarının görüntülenmesi için gereklidir

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Restore @home subvolume
tr: @home altbölümü geri yüklendi

en: Restore Device
tr: Aygıtı Geri Yükle

en: Restore Exclude
tr: Hariç Tutmaları Geri Yükle

en: Restore Snapshot
tr: Anlık Görüntü Geri Yükleme

en: Restore completed
tr: Geri yükleme tamamlandı

en: Restore selected snapshot
tr: Seçilen anlık görüntüyü geri yükle

en: Restore snapshot
tr: Anlık görüntüyü geri yükle

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
tr: Geri yüklenen altbölümler sistemi yeniden başlattıktan sonra etkin olur

en: Restored system subvolume
tr: Sistem altbölümü geri yüklendi

en: Restoring Snapshot...
tr: Anlık Görüntü Geri Yükleniyor...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
tr: Bir anlık görüntü geri yüklenerek sistem altbölümlerinin yerini alır, ve şu an kullanımdaki sistem altbölümleri, yeni bir anlık görüntü olarak korunacaktır. Eğer gerekirse, bu anlık görüntü daha sonra geri yüklemenin 'geri alınması' için eski haline getirilebilir.

en: Restoring snapshot...
tr: Anlık görüntü geri yükleniyor...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
tr: Anlık görüntülerin geri yüklenmesi sadece sistem dosyaları ve ayarlarını yer değiştirir. Kullanıcı ev dizinindeki gizli olmayan dosya ve dizinlere dokunulmaz. Bu davranış, bir filtre eklenmesiyle bu dosyaları dahil ederek değiştirilebilir. Dahil edilen dosyalar, anlık görüntü oluşturulduğunda yedeklenir ve anlık görüntü geri yüklendiğinde değiştirilir.

en: Revision
tr: Revizyon

en: Root device not selected
tr: Kök aygıt seçilmedi

en: Rsync Log Viewer
tr: Rsync Günlük Görüntüleyici

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
tr: Bu aracın komut satırı sürümü için 'timeshift' komutunu çalıştırın

en: Run in non-interactive mode
tr: Etkileşimsiz kipte çalıştır

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
tr: Sürücü arızalarına karşı koruma sağlamak için, anlık görüntüleri sistem diski yerine harici bir diske kaydedin.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
tr: Anlık görüntüleri sistem dışı bir diske kaydetmek, üzerinde depolanan anlık görüntüleri kaybetmeden, İşletim Sistemini sistem diskinde biçimlendirmenize ve yeniden kurmanıza olanak tanır. Hatta başka bir Linux dağıtımı kurabilir ve daha sonra bir anlık görüntüyü geri yükleyerek önceki dağıtımı geri alabilirsiniz.

en: Saving to device
tr: Aygıta kaydediliyor

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Scheduled snapshot in progress...
tr: Zamanlanmış anlık görüntü devam ediyor...

en: Scheduled snapshots are disabled
tr: Zamanlanmış anlık görüntüler pasif

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
tr: Zamanlanmış anlık görüntüler pasif. Bunu etkinleştirmeniz önerilir.

en: Scheduled snapshots are enabled
tr: Zamanlanmış anlık görüntüler etkin

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
tr: Zamanlanmış anlık görüntüler etkin. Anlık görüntüler seçilen seviyeler için kendiliğinden oluşturulacak.

en: Select '%s' device (default = %s)
tr: '%s' aygıtını seç (varsayılan = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
tr: Kök dizin altbölümü (@) ile BTRFS sistem diski seç

en: Select GRUB device
tr: GRUB aygıtını seç

en: Select Path
tr: Yolu Seç

en: Select Snapshot
tr: Anlık Görüntü Seçin

en: Select Snapshot Levels
tr: Anlık Görüntü Seviyesini Seçin

en: Select Snapshot Location
tr: Anlık Görüntü Konumunu Seçin

en: Select Snapshot Type
tr: Anlık Görüntü Türünü Seçin

en: Select Snapshots
tr: Anlık Görüntüleri Seçin

en: Select Target Device
tr: Hedef Aygıtı Seçin

en: Select a partition on this disk
tr: Bu diskte bir disk bölümü seçin

en: Select a single snapshot to restore
tr: Geri yükleme için tek anlık görüntü seçiniz

en: Select another device for root file system (/)
tr: Kök dizin dosya sistemi (/) için başka bir aygıt seçin

en: Select another device or free up some space
tr: Başka bir aygıt seçin ya da boş alanı artırın

en: Select another device to delete snasphots
tr: Anlık görüntüleri silmek için başka bir aygıt seçin

en: Select another device?
tr: Başka bir aygıt seçin?

en: Select applications to exclude from restore
tr: Geri yüklemeden hariç tutulacak uygulamaları seçin

en: Select backup device
tr: Yedekleme aygıtını seç

en: Select directory
tr: Dizin seçin

en: Select file(s)
tr: Dosya(ları) seçin

en: Select snapshot
tr: Anlık görüntü seçin

en: Select snapshots to delete
tr: Silmek için anlık görüntü seçin

en: Select the device for root file system (/)
tr: Kök dizin dosya sistemi (/) için aygıt seç

en: Select the devices where files will be restored.
tr: Dosyaların geri yükleneceği aygıtları seçin.

en: Select the intervals for creating snapshots
tr: Anlık görüntülerin oluşturma aralığını seçin

en: Select the items to be removed from the list
tr: Listeden silinecek öğeleri seçin

en: Select the snapshot device
tr: Anlık görüntü aygıtını seçin

en: Select the snapshot to restore
tr: Geri yükleme için anlık görüntü seçin

en: Select the snapshots to be deleted
tr: Silinecek anlık görüntüleri seçin

en: Select the snapshots to mark for deletion
tr: Silme işaretlemesi için anlık görüntüleri seçin

en: Select the target devices where system will be cloned.
tr: Sistemin klonlanacağı hedef cihazları seçin.

en: Selected default snapshot device
tr: Varsayılan anlık görüntü aygıtı seçildi

en: Selected default snapshot type
tr: Varsayılan anlık görüntü türü seçildi

en: Selected device does not have BTRFS partition
tr: Seçilen aygıt BTRFS dosya sistemine sahip değil

en: Selected device does not have Linux partition
tr: Seçilen aygıt Linux disk bölümüne sahip değil

en: Selected snapshot device
tr: Anlık görüntü aygıtı seçildi

en: Selected snapshot device is not a system disk
tr: Seçilen anlık görüntü bir sistem diski değildir

en: Selected snapshot is marked for deletion
tr: Seçilen anlık görüntü silme işlemi için işaretlendi

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
tr: Seçilen anlık görüntü silme işlemi için işaretlendi ve geri yüklenemeyecek

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
tr: Seçilen kullanıcı şifreli ev dizinine sahip. Sadece gizli dosyaları dahil etmek mümkün değildir.

en: Serial
tr: Seri numarası

en: Session log file
tr: Oturum günlük dosyası

en: Set snapshot description
tr: Anlık görüntü açıklamasını ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings wizard
tr: Ayarlar sihirbazı

en: Setup Complete
tr: Ayar Tamamlandı

en: Setup Wizard
tr: Ayar Sihirbazı

en: Show additional debug messages
tr: Ek hata ayıklama mesajlarını göster

en: Show all options
tr: Tüm seçenekleri göster

en: Show more applications to exclude on the next page
tr: Sonraki sayfada hariç tutulacak daha fazla uygulama göster

en: Show rsync output (default)
tr: Rsynec çıktısını göster (varsayılan)

en: Size
tr: Boyut

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
tr: BTRFS anlık görüntülerin boyutu başlangıçta sıfırdır. Sistem dosyaları zamanla kademeli olarak değiştikçe, veri disk alanı kaplayan yeni veri bloklarına yazılır (yazma-sırasında-kopyalama/copy-on-write). Anlık görüntüdeki dosyalar orijinal veri bloklarını işaretlemeye devam eder.

en: Skip GRUB2 reinstall
tr: GRUB2 yeniden kurulumunu atla

en: Snapshot
tr: Anlık görüntü

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
tr: '%s' anlık görüntüsü sistem trafından kullanıldığından silinemez. Geri yüklenen anlık görüntüyü etkinleştirmek için sistemi yeniden başlatın.

en: Snapshot Created
tr: Anlık Görüntü Oluşturuldu

en: Snapshot Levels
tr: Anlık Görüntü Seviyeleri

en: Snapshot deletion in progress...
tr: Anlık görüntü silme devam ediyor...

en: Snapshot device
tr: Anlık görüntü aygıtı

en: Snapshot device not available
tr: Anlık görüntü aygıtı mevcut değil

en: Snapshot device not selected
tr: Anlık görüntü aygıtı seçilmedi

en: Snapshot location
tr: Anlık görüntü konumu

en: Snapshot saved successfully
tr: Anlık görüntü başarıyla kaydedildi

en: Snapshot to restore not specified!
tr: Anlık görüntü geri yüklemesi belirtilmedi!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
tr: Anlık görüntü sistem yeniden başlatıldıktan sonra etkin olacaktır.

en: Snapshot(s) Deleted
tr: Anlık Görüntü(ler) Silindi

en: Snapshots
tr: Anlık Görüntüler

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
tr: Anlık görüntüler hızlıca oluşturulur ve geri yüklenir. Anlık görüntü oluşturma dosya sistemi düzeyinde bir atomik işlemdir.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
tr: Anlık görüntüler "rsync" kullanarak sistem dosyalarının kopyalarının oluşturulması ve önceki anlık görüntüdeki değişmeyen dosyaların sabit-bağlantılanması (hard-linking) ile oluşturulur.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
tr: Anlık görüntüler BTRFS dosya sisteminin dahili özellikleri kullanılarak oluşturuldu.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
tr: Anlık görüntüler için sabit zamanlama planlanmadı.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
tr: Anlık görüntüler mükemmeldir, sistemin tüm baytlarını içerecek şekilde kopyalar. Hiç bir şey hariç tutulmaz.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
tr: Anlık görüntüler sistem altbölümlerinin değiştirilmesiyle geri yüklenir. Dosyalar asla kopyalanmadığı, silinmediği veya üzerine yazılmadığından, veri kaybı riski yoktur. Mevcut sistem, geri yükleme işleminden sonra yeni bir anlık görüntü olarak korunur.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
tr: Anlık görüntüler oluşturulduğu diske kaydedilir (sistem diski). Diğer disklerdeki depolama desteklenmiyor. Sistem diski sorun yaşarsa, üzerinde depolanan anlık görüntüler sistemle birlikte kaybolabilir.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
tr: Anlık görüntüler seçilen disk bölümünde /timeshift altına kaydedilir. Diğer konumlar desteklenmez.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
tr: Anlık görüntüler seçilen disk bölümünde /timeshift-btrfs altına kaydedilir. Diğer konumlar desteklenmez.

en: Snapshots available for restore
tr: Geri yükleme için anlık görüntüler mevcut

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
tr: Anlık görüntüler, bir Linux dosya sistemi ile biçimli herhangi bir diske kaydedilebilir. Anlık görüntüleri sistem dışı veya harici diske kaydetmek, sistem diski hasar görmüş veya yeniden biçimlendirilmiş olsa bile sistemin geri yüklenmesini sağlar.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
tr: Çalışan CD/DVD/USB kipinde anlık görüntü oluşturulamaz

en: Snapshots will be created at selected intervals
tr: Anlık görüntüler seçilen aralıklarla oluşturulacak

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
tr: Anlık görüntü diskinde yeterli alan varsa (> 1 GB), seçilen aralıklarla anlık görüntüler oluşturulur

en: Snapshots will be removed during the next scheduled run
tr: Anlık görüntüler bir sonraki zamanlanmış yürütme sırasında kaldırılacak

en: Specify backup device (default: config)
tr: Yedekleme cihazı belirtin (varsayılan: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
tr: GRUB2 önyükleyici kurulumu için aygıt belirtin

en: Specify snapshot to restore
tr: Geri yüklenecek anlık görüntüyü belirtin

en: Specify target device
tr: Hedef aygıt belirtin

en: Status
tr: Durum

en: Stop cron emails for scheduled tasks
tr: Zamanlanmış görevler için cron epostalarını durdur

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Subvolume exists at destination
tr: Hedefte alt bölümler mevcut

en: Subvolumes
tr: Altbölümler

en: Summary
tr: Özet

en: Support
tr: Destek

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
tr: BTRFS kipine geçiş (varsayılan: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
tr: RSYNC kipine geç (varsayılan: config)

en: Symlinks updated
tr: Sembolik bağlantılar güncellendi

en: Synching file systems...
tr: Dosya sistemleri eşitleniyor...

en: Synching files with rsync...
tr: Dosyalar rsync ile eşitleniyor...

en: Syntax
tr: Sözdizimi

en: System
tr: Sistem

en: System Restore Utility
tr: Sistem Geri Yükleme Aracı

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
tr: Bir anlık görüntüyü geri yükleyerek, sistem önceki bir tarihe geri alınabilir.

en: System will reboot after files are restored
tr: Dosyalar geri yüklendikten sonra sistem yeniden başlatılacak

en: System will reboot after files are restored.
tr: Dosyalar geri yüklendikten sonra sistem yeniden başlatılacak.

en: Tagged snapshot
tr: Etiketli anlık görüntü

en: Tags
tr: Etiketler

en: Target device is not mounted
tr: Hedef aygıt bağlı değil

en: Target device is same as system device
tr: Hedef aygıt, sistem aygıtı ile aynı

en: Target device not specified!
tr: Hedef aygıt belirtilmedi!

en: The 'btrfs' command is not available on your system. Install the 'btrfs-tools' package and try again.
tr: 'btrfs' komutu sisteminizde mevcut değil. 'btrfs-tools' paketini yükleyip yeniden deneyin.

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
tr: Cron servisi, zamanlanmış görevlerin çıktısını mevcut kullanıcıya bir e-posta olarak gönderir. Timeshift tarafından oluşturulan cron görevlerinde e-postaları önlemek için bu seçeneği seçin.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
tr: Sistem disk bölümü desteklenmeyen bir altbölüm düzenine sahip.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
tr: Hedef disk bölümü desteklenmeyen bir altbölüm düzenine sahip.

en: There are no snapshots on this device
tr: Bu aygıtta anlık görüntü yok

en: This device is not encrypted
tr: Bu aygıt şifrelenmiş değil

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
tr: Bu yazılım için kesinlikle garanti verilmemektedir ve yazar bu programın kullanımından kaynaklanan hasarlardan sorumlu değildir.

en: This software is free for personal and commercial use. It is distributed in the hope that it is useful but without any warranty. See the GNU General Public License v2 or later for more information
tr: Bu yazılım kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir. Bu, herhangi bir garanti olmaksızın yararlı olması amacıyla dağıtılmaktadır. Daha fazla bilgi için GNU Genel Kamu Lisansı v2 veya daha sonraki sürüme gözatın.

en: Timeshift is active
tr: Timeshift etkin

en: Timestamp
tr: Zaman etiketi

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
tr: Varsayılan seçeneklerle geri yüklemek için, tüm uyarılarda GİRİŞ tuşuna basın!

en: Tools
tr: Araçlar

en: Translations
tr: Çevirenler

en: Type
tr: Tür

en: Unknown option
tr: Bilinmeyen seçenek

en: Unknown snapshot type
tr: Bilinmeyen anlık görüntü türü

en: Unknown value specified for option --tags
tr: Seçenek için belirtilen bilinmeyen değer --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
tr: Kilidi açılan aygıt '%s' için eşleştirildi

en: Unlocked successfully
tr: Kilit açma başarılı

en: Unmounting from
tr: Şuradan ayrılıyor

en: Unshared
tr: Paylaşılmamış

en: Unsupported Subvolume Layout
tr: Desteklenmeyen Altbölüm Düzeni

en: Update GRUB menu
tr: GRUB menüsünü güncelle

en: Update initramfs
tr: initramfs güncelle

en: Updated /etc/crypttab on target device
tr: /etc/crypttab hedef aygıtta güncellendi

en: Updated /etc/fstab on target device
tr: /etc/fstab hedef aygıtta güncellendi

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
tr: GRUB menüsü girdilerini günceller (önerilir). Bunu çalıştırmak güvenlidir ve seçili bırakılmalıdır.

en: Updating GRUB menu...
tr: GRUB menüsü güncelleniyor...

en: Updating bootloader configuration...
tr: Önyükleyici yapılandırması güncelleniyor...

en: Used
tr: Kullanımda

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Home Directories
tr: Kullanıcı Ev Dizinleri

en: User cancelled the password prompt
tr: Kullanıcı parola isteğini iptal etti

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
tr: Kullanıcı ev dizinleri buradan etkinleştirilmedikçe varsayılan olarak hariç tutulur

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users Home
tr: Kullanıcıların Ana Dizini

en: Vendor
tr: Üretici

en: View Rsync Log for Create
tr: Oluşturma için Rsync Günlüğünü Göster

en: View Rsync Log for Restore
tr: Geri Yükleme için Rsync Günlüğünü Görüntüle

en: View TimeShift Logs
tr: TimeShift Günlüklerini Göster

en: Volume
tr: Bölüm

en: Warning
tr: Uyarı

en: Web Browsers
tr: Web Tarayıcıları

en: Website
tr: Websitesi

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weekly snapshot failed!
tr: Haftalık anlık görüntü başarısız!

en: Weekly snapshots are enabled
tr: Haftalık anlık görüntü etkin

en: With Errors
tr: Hata ile

en: Wizard
tr: Sihirbaz

en: Wrong password
tr: Yanlış parola

en: Yes
tr: Evet

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
tr: Mevcut sistem üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Yeniden başlattıktan sonra, mevcut sistem yeni bir anlık görüntü olarak görülecektir. Bu anlık görüntü daha sonra gerektiğinde geri yüklemenin 'geri alınması' için eski haline getirilebilir.

en: [Advanced Users Only] Change these settings only if the restored system fails to boot.
tr: [Sadece İleri Düzey Kullanıcılar] Bu ayarları sadece geri yüklenen sistem önyükleme başarısız olursa değiştirin.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
tr: [GİRİŞ = Varsayılan (%s), a = İptal]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
tr: [GİRİŞ = Varsayılan (%s), r = Kök dizin aygıtı, a = İptal]

en: [Warning] Deleted invalid lock
tr: [Uyarı] Geçersiz kilit silindi

en: all
tr: tümü

en: btrfs returned an error
tr: btrfs bir hata döndürdü

en: complete
tr: tamamlandı

en: crontab file exported
tr: crontab dosyası dışa aktarıldı

en: crontab file installed
tr: crontab dosyası yüklendi

en: incomplete
tr: tamamlanmadı

en: marked for deletion
tr: silme için işaretlendi

en: mounted at path
tr: yoluna bağlandı

en: remaining
tr: kalan

en: rsync returned an error
tr: rsync bir hata döndürdü

en: un-tagged
tr: etiketsizleşti
